pyckal
29.03.04, 01:09
Strasznie tu bredzicie na tym forum,
ale może być gorzej.
Oto cytat z forum "Ortografia":
Długie 'u' tzw. pierwsze najpierw straciło zaokrąglenie, następnie
powędrowało
w kierunku 'i'. Nie wiem dokładnie, czy powstanie osobnych fonemów 'i'/'y' u
Słowian północnych jest efektem późniejszego rozpadu 'i', czy może na tym
terenie to 'u' powędrowało od razu do 'y'. W każdym razie przejście
łacińskiego
długiego 'u' i napiętego (po-długiego) 'o' w 'i' poświadczone jest na wielu
przykładach południowosłowiańskich - w tym nazw miejscowych. Dlatego Rim6, a
nie Rum6 ani Rym6
dobre, co ?