Gość: euro2002 IP: *.dialup.tiscali.it 08.01.02, 20:10 Widzialem rysunki i makiete w TVN. To bedzie wspaniala swiatynia, najwieksza i najpiekniejsza w Warszawie. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: vinc Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 08.01.02, 21:22 podzielam zdanie Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Pooh Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.chello.pl 08.01.02, 21:34 Wydaje mi sie, ze w Wyborczej pokazali jeden projekt (na planie liscia palmy, czy cos w tym guscie), a w TVN inny (na planie krzyza z kopula). To w koncu ktory bedzie budowany? Choc mi i tak bardziej podobal sie kopiec Budzynskiego - dwa pozostale sa klasyczne, tamten byl dosc rewolucyjny (oczywiscie w granicach rozsadku). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: michal Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.zigzag.pl 08.01.02, 21:40 Zdaje sie,iz trwaja jeszcze ostatnie zmiany a projekt ostateczny zostanie pokazany jutro. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: vinc Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 09.01.02, 15:27 jest znakomity i tyle Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: euro2002 Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.dialup.tiscali.it 09.01.02, 20:26 Gość portalu: vinc napisał(a): > jest znakomity i tyle Zeby jak najszybciej wzieli sie za budowe. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Pooh Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.chello.pl 09.01.02, 22:29 Eeee tam... Znakomity to byl kopiec. Te dwa pozostale projekty to klasyczne koscioly - wielkie, betonowe, przytlaczajace. Co w nich takiego rewelacyjnego? Odpowiedz Link Zgłoś
zdzicha Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt 10.01.02, 12:21 A ja optuję za projektem Mirka z Łodzi. "Jest bardzo prosty - na dokładnie pustym polu należy postawić skromną tablicę: Na górze dużymi literami "Świątynia Opatrzności Bożej", niżej mniejszymi "W tym miejscu uchroniłam ludzi przed zbytecznym trwonieniem pieniędzy" i w podpisie kursywą "Opatrzność Boża". Taka świątynia ma następujące zalety: 1. Absolutnie najniższe koszty budowy (tablica only) i utrzymania (podatek gruntowy, ale nie wiem czy czasami kościół nie jest zwolniony). 2. Najszybszy czas budowy (żadnych zezwoleń, konsultacji, szyldziarz w jeden dzień powinien tablicę wykonać) 3. Najwyższe walory estetyczne - duża otwarta przestrzeń w wysoce zurbanizowanym mieście zawsze ładnie wygląda i komponuje się. 4. Najwyższe walory artystyczne - nieskromnie trochę, ale o tym się wszyscy dowiedzą, gdy już mnie obwołają największym architektem-wizjonerem, samoukiem do tego. 5. Najwyższe walory ekologiczne - chyba oczywiste. 6. Najwyższa trwałość fizyczna - na wieczność. Odporność na działanie czynnika ludzkiego 100%, ale pod warunkiem ustawienia krzyża (ewent. można wynająć fachowca np. Pana Świtonia)." Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: luk@ Niech nas Opatrzność ochroni przed tym projektem! IP: 192.160.110.* 10.01.02, 12:57 Proponuję budowę np. szpitala, szloły lub stacji metra "Opatrzności Bożej", to będą lepiej wydane pieniądze i kościół zyska wdzięczność społeczeństwa. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Magda Re: Niech nas Opatrzność ochroni przed tym projekt IP: *.sympatico.ca 13.01.02, 06:50 W kompleksie swiatynnym zaprojektowano budynki m.in. dla instytucji charytatywnych, w tym hospicjum!. Przed podjeciem krytyki nalezy zapoznac sie z zalozeniami projektu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Grzegorz Re: Swiatynia Opatrznosci-całkowita chała IP: 10.129.128.* 09.01.02, 22:48 Dopiero dzisiaj projekt który wygrał konkurs opublikowany został Rzepie, na drugiej stronie. Niestety nie mogłem go odnaleźć w jej internetowym wydaniu, a szkoda, bo wszyscy zobaczylibyście jaka to skandaliczna chała !!! GW i ZW tego jeszcze nie publikowały. No ale wkrótce będzie dostępny gdzie indziej i wszyscy zobaczą ten kiczowaty skandal, zlepek kilku wymyślonych przez zleceniodawcę pomysłów. Straszny wstyd, bo przecież projektanci to nieźli architekci i robią przyzwoita mieszkaniówkę, inspirowaną najlepszą architekturą lat trzydziestch. No ale taki jest rezultat, jak się za wszelką cenę chce przypodobać inwestorowi. Nie mogę sie tylko nadziwić naiwności tych architektów, którzy brali udział w tym drugim pseudokonkursie, o którym od początku było wiadomo, że jest organozowany przez komitet budowy tylko po to, żeby móc usankcjonować wybór projektu tych właśnie autorów... Ale przynajmniej ich szalone protesty i nerwowa krzątanina po wyborze projektu Budzyńskiego przyniosły w końcu upragniony rezultat. Chociaż jestem wierzący i popieram samą ideę budowy Świątyni Opatrzności - ale nie takiej i nie na tych wygonach w Wilanowie, w środku przyszłego ekskluzywnego osiedla Prokomu i niedaleko tureckiego ratusza ! - na to paskudztwo nie dam ani grosza !!! Grzegorz Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: marrta Re: Swiatynia Opatrznosci-całkowita chała IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 10.01.02, 00:20 Mały, oswojony Licheń. I jeszcze sztuczki pokazuje. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kubakik Re: Swiatynia Opatrznosci- całkowita chała IP: *.dhcp.adsl.tpnet.pl 10.01.02, 15:36 Jetem architektem i sądzę po liście "grzegorz"a, że i on jest tego zawodu. Zgadzam się z nim i z "marrtą" - Kościół funduje sobie lichotę (nie - Licheń, ten jest w swojej kiczowatości b. konsekwe- ntny) i to na pare stuleci. Projekt prof.M.Budzyńskiego był rewolucyjny - można czepiać się drobiazgów ale myśl była świeża i wręcz porażająca swoją urodą (przeczytajcie koniecznie list M.Budzyńskiego w styczniowej "Architekturze-muratorze"). Owszem , miała być to być budowa dość droga ale kto mówi, że kościoł ten ma być zbudowany w tempie byle biurowca. To ma budować Naród, to może trwać dziesięcioleciami ! Katedry gotyckie powstawały w czasie stuleci ! Z przykrością krytykuję projekt W. L.Szymborskich (ciekawe, że ich partner Zielonka wycofał się z tego projektu). Mają dużo znakomitych realizacji, a tu taka wpadka! Ale przecież Kościół zadecydował o planie krzyża greckiego (dlaczego właśnie taki? ani to specjalnie katolickie ani polskie ?), o kopule itp. decydujących elementach projektu (potem realizacji) W ostatnich latach powstały conajmniej 2 kościoły w Warszawie o podobnej, historycyzującej bryle (przy al.Sobieskiego na Stegnach i na Kabatach) Obydwa dość pokraczne ale podobne takie uwielbia "prosty lud" (to ulubione określenie typowego polskiego proboszcza, biskupa [wiem, bo sam zrealizowałem 3 kościoły]) ) Niestety, przed wojną był prof. B.Pniewski, którego znakomity projekt nie doczekał się niestety realizacji. teraz mamy Prymasa, który nie potrafi obronić nie tylko własnego zdania ale i powagi sądu konkursowego i organizując "cichy" (tajny?) konkurs kompromituje samą ideę świątyni Narodowej (A koledzy architekci M.Budzyńskiego ze względów czysto etycznych nie powinni brać udziału w takim konkursie!) Marnie rokuję tak zaczętej realizacji 200-letniej idei !! A przecież Kościoł to my, wierni, nie Episkopat ani wyższe czy też niższe duchowieństwo ! Jak dowiaduję się z listu M.Budzyńskiego, były przeprowadzane sondaże n.t. jego projektu i był on w większości respondentów popierany [Nasuwa mi się jeszcze jedno - brzydkie- podejrzenie. Jak niesie plotka projekt M.Budzyńskiego był drogo przez niego wyceniany, i słusznie bo chodzi o dzieło naprawdę twórcze. Projekt Szymborskich ma kosztować tylko 4% kosztu budowy, tojest b. mało, tyle kosztuje dokumentacja przeciętnego"bloku" mieszkalnego. Ale przecież "najtańsze" nie znaczy "najlepsze"!!. Życząc znalezienia wyjścia z tej trudnej sytuacji -pozdrawiam i zapraszam do wypowiedzi. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: euro2002 Re: Swiatynia Opatrznosci- całkowita chała IP: 212.141.155.* 10.01.02, 18:19 Gość portalu: kubakik napisał(a): > Jetem architektem i sądzę po liście "grzegorz"a, że i on jest tego zawodu. Zgad > zam się z nim i z > "marrtą" - Kościół funduje sobie lichotę (nie - Licheń, ten jest w swojej kiczo > watości b. konsekwe- > ntny) i to na pare stuleci. Projekt prof.M.Budzyńskiego był rewolucyjny - można > czepiać się > drobiazgów ale myśl była świeża i wręcz porażająca swoją urodą (przeczytajcie k > oniecznie list > M.Budzyńskiego w styczniowej "Architekturze-muratorze"). Owszem , miała być to > być budowa > dość droga ale kto mówi, że kościoł ten ma być zbudowany w tempie byle biurowca > . To ma > budować Naród, to może trwać dziesięcioleciami ! Katedry gotyckie powstawały w > czasie stuleci ! > Z przykrością krytykuję projekt W. L.Szymborskich (ciekawe, że ich partner Ziel > onka wycofał się z > tego projektu). Mają dużo znakomitych realizacji, a tu taka wpadka! Ale przecie > ż Kościół > zadecydował o planie krzyża greckiego (dlaczego właśnie taki? ani to specjalnie > katolickie ani > polskie ?), o kopule itp. decydujących elementach projektu (potem realizacji) W > ostatnich latach > powstały conajmniej 2 kościoły w Warszawie o podobnej, historycyzującej bryle ( > przy > al.Sobieskiego na Stegnach i na Kabatach) Obydwa dość pokraczne ale podobne tak > ie uwielbia > "prosty lud" (to ulubione określenie typowego polskiego proboszcza, biskupa [wi > em, bo sam > zrealizowałem 3 kościoły]) ) > Niestety, przed wojną był prof. B.Pniewski, którego znakomity projekt nie docze > kał się niestety > realizacji. teraz mamy Prymasa, który nie potrafi obronić nie tylko własnego zd > ania ale i powagi > sądu konkursowego i organizując "cichy" (tajny?) konkurs kompromituje samą ideę > świątyni > Narodowej (A koledzy architekci M.Budzyńskiego ze względów czysto etycznych ni > e powinni > brać udziału w takim konkursie!) > Marnie rokuję tak zaczętej realizacji 200-letniej idei !! > A przecież Kościoł to my, wierni, nie Episkopat ani wyższe czy też niższe ducho > wieństwo ! Jak > dowiaduję się z listu M.Budzyńskiego, były przeprowadzane sondaże n.t. jego pro > jektu i był on w > większości respondentów popierany > [Nasuwa mi się jeszcze jedno - brzydkie- podejrzenie. Jak niesie plotka projekt > M.Budzyńskiego > był drogo przez niego wyceniany, i słusznie bo chodzi o dzieło naprawdę twórcze > . Projekt > Szymborskich ma kosztować tylko 4% kosztu budowy, tojest b. mało, tyle kosztuje > dokumentacja > przeciętnego"bloku" mieszkalnego. Ale przecież "najtańsze" nie znaczy "najlepsz > e"!!. > Życząc znalezienia wyjścia z tej trudnej sytuacji -pozdrawiam i zapraszam do wy > powiedzi. Polscy architekci stworzyli w Warszawie tyle koszmarnych obiektow, ze do ich opini nalezy podchodzic z nieufnoscia albo nawet a rebours. Bron Boze nie budowac tego co im sie podoba. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jurek Re: Swiatynia Opatrznosci- całkowita chała IP: 212.162.228.* 10.01.02, 19:21 > > Polscy architekci stworzyli w Warszawie tyle koszmarnych obiektow, ze do ich > opini nalezy podchodzic z nieufnoscia albo nawet a rebours. Bron Boze nie budow > ac > tego co im sie podoba. Tak jest, architekture powinni projektowac rzeznicy, masarnie powinny byc prowadzone przez lekarzy a operacje wyrostka powinien wykonywac hydraulik. To co napisales jest baardzo, baardzo madre. Pozdro Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: euro2002 Re: Swiatynia Opatrznosci- całkowita chała IP: *.dialup.tiscali.it 10.01.02, 22:38 Gość portalu: Jurek napisał(a): > > > > > Polscy architekci stworzyli w Warszawie tyle koszmarnych obiektow, ze do i > ch > > opini nalezy podchodzic z nieufnoscia albo nawet a rebours. Bron Boze nie > budow > > ac > > tego co im sie podoba. > > > Tak jest, architekture powinni projektowac rzeznicy, masarnie powinny byc > prowadzone przez lekarzy a operacje wyrostka powinien wykonywac hydraulik. To c > o > napisales jest baardzo, baardzo madre. > Pozdro Nie potrafisz logicznie myslec. Projektuja architekci i inzynierowie, ale decyduja klienci i przyszli wlasciciele. Tak bylo zawsze. Architekt jest robolem ktory musi uzgadniac projekt z tym ktory mu placi. Odpowiedz Link Zgłoś
marrta Re: Swiatynia Opatrznosci- całkowita chała 12.01.02, 01:32 > Niestety, przed wojną był prof. B.Pniewski, którego znakomity projekt nie docze > kał się niestety > realizacji. Na szczęście przed wojną był Pniewski, którego znakomity projekt doczekał się niestety realizacji. Do bryły przedwojennej Świątyni Opatrzności nawiązuje kształt Pałacu Kultury (bez iglicy). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kubakik Re: Swiatynia Opatrznosci- ca?kowita cha?a IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 12.01.02, 16:59 Szanownemu koledze cos sie mocno pomylilo, aczkolwiek styl socrealisycznych palacow [bo w ZSRR bylo ich duzo] mial za pierwowzor wiezowce z chicago z poczatku XX wieku. Ich zwiazek z projektem B.pniewskiego jest b.odlegly !! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: marrta Pniewski vs Rudniew IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 12.01.02, 19:57 > Szanownemu koledze cos sie mocno pomylilo Rzeczywiście, podobnie jak to, że attyki PKiN wzorowane są na attykach renesansowych kamienic z Kazimierza czy to, że zespół Rudniewa odbył rajd po Polsce w poszukiwaniu "Narodowej formy" (wiele innych detali Pałacu zostało skopiowanych z najsłynniejszych zabytków). Przepraszam. Analogia między bryłą Świątyni z projektu Pniewskego a kształtem Pałacu ( bez iglicy) może być wątpliwa dla kogoś kto nie widział przedwojennego projektu, albo nie wie jak wygląda Pałac Kultury, albo jedno i drugie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kubakik Re: Pniewski vs Rudniew IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 14.01.02, 20:09 Marrto, znam zarowno projekty [bo byly dwa, z dwoch przedwojennych konkursow] Pniewskiego jak i PKiN. Trudno porownywac projekt z istn.budynkiem Tak czy inaczej - to dwie rozne klasy ale szkoda,ze tego nie widzisz. Hej. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: magda10 Re: Swiatynia Opatrznosci- całkowita chała IP: *.sympatico.ca 13.01.02, 07:58 Nie "szalone protesty i nerwowa krzatanina po wyborze projektu Budzynskiego przyniosly (Szymborskim) upragniony rezultat". O wynikach drugiego konkursu zadecydowaly architektoniczne walory swiatyni nawiazujace od wielowiekowej tradycji sakralnej z pelnym uwzglednienieneim zalozen projektu. Projekt Budzynskiego, jakkolwiek "ekologiczny" - bardzo dzis modne - odpadl nie tylko ze wzgledu na wysokie koszty budowy; wzbudzal on przede wszystkiem watpliwosci co do sakralnosci obiektu, a tego nie mozna zarzucic projektowi Szymborskich. Pytanie dlaczego partner Zielonka nie uczestniczyl w drugiej fazie projektu pozostanie bez odpowiedzi tak dlugo jak partnerzy nie uznaja za stosowne podac do wiadomosci publicznej o zmianach zachodzacych w firmie. Odpowiedz Link Zgłoś
nocomment Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt 10.01.02, 16:02 Gość portalu: euro2002 napisał(a): > Widzialem rysunki i makiete w TVN. To bedzie wspaniala swiatynia, najwieksza i > najpiekniejsza w Warszawie. Jestem raczej za poprzednim projektem, ale cóż...lepszy rydz niż nic. Chociaż trochę za bardzo podobna do Tadż Mahal;) Wreszcie będę miał blisko z pracy jakiś znany obiekt oprócz Pałacu w Wilanowie;) Ps. Alek, tak z ciekawości spytam: o której są Fakty według Waszego czasu?;) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: libra Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.utah-inter.net 11.01.02, 08:08 To jest kicz, ktory nigdy nie powinien byc zrealizowany! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Johnny Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: 213.76.149.* 11.01.02, 08:32 Uffffff, dobrze, że mieszkam w Poznaniu - jeszcze by tego brakowało, żeby takiego grzyba nam gdzieś tu postawili... Najbliżej cos podobnego to w Licheniu wyrosło, a teraz w Warszawce. No ale co stolnica to stolnica... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: chaladia Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: 212.69.73.* 12.01.02, 12:54 Pokazali w "Stołecznej" parę dni temu rezebrany w latach '20 Sobór na Placu Piłasudskiego. Coś mi ten "nowy" projekt ŚOB przypomina... Taka sama monumentalna kobyła ni to secesja (kapusty brakuje) ni para-eklektyzm. A jak ma nie być realizowany projekt Budzyńskiego, to niech nie będzie realizowany żaden! Póki co, potrzebujemy w Warszawie "na gwałt" pieniędzy na remont wiaduktu nad Alejami Jerozolimskimi i to jest PROBLEM. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: observer Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.poleczki.dialup.inetia.pl 12.01.02, 13:01 Samochody które potrzebuja tego wiaduktu widzielają różne trujące substancje które powoduja różne choroby, czy nawet śmierć niewinnych osób. Czy uważasz, że kościół powinien przeznaczyć pieniądze na taki wiadukt a nie na świątynie? Odpowiedz Link Zgłoś
zdzicha Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt 12.01.02, 13:27 Gość portalu: observer napisał(a): > Samochody które potrzebuja tego wiaduktu widzielają różne trujące substancje > które powoduja różne choroby, czy nawet śmierć niewinnych osób. Czy uważasz, że > > kościół powinien przeznaczyć pieniądze na taki wiadukt a nie na świątynie? To nie są pieniądze kościoła. Kościół jest tylko ich dysponentem - jest finansowany (teoretycznie) przez wiernych, którzy przeznaczają pewne kwoty na jego utrzymanie. Wśród nich jest zapewne wielu użytkowników dróg. To oni zdecydują na co przeznaczą datki. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: erwas Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: 12.96.204.* 12.01.02, 17:07 Gość portalu: observer napisał(a): > Samochody które potrzebuja tego wiaduktu widzielają różne trujące substancje > które powoduja różne choroby, czy nawet śmierć niewinnych osób. a Kosciol wydziela co? poza tym podzielam ogolna opinie, ze projekt Swiatynii jest wyjatkowo i niesamowicie okropny. szczegolnie w porownaniu z odrzuconym projektem... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jurek Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: 212.162.228.* 12.01.02, 17:17 Projekt nie ma absolutnie zadnej wartosci architektoniczno - artystycznej......coz, nie mozna bylo sie spodziewac niczego innego po konkursie o wynikach ktorego nie decydowali profesjonalisci. Pozdro Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: michal Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.zigzag.pl 12.01.02, 17:32 Przykre tym bardziej,iz wyszedl spod reki jednej z najznakomitszych warszawskich pracowni architekt. pozdr Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: vinc Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 14.01.02, 15:35 budowa rusza w maju Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: =t= Re: Swiatynia Opatrznosci- ładny MECZET IP: 212.76.37.* 14.01.02, 15:57 Muzułmanie się ucieszą. Temu potworkowi brak już tylko 4 minaretów, jak Hagii Sophii w Stambule... Nawet nieopodal na Wiertniczej jeden meczet już jest. Budzyński albo nikt. Nie potrzeba nam kolejnego kiczu. Będę aktywnie agitował wśród znajomych za bojkotem zbiórek/ofiar na ten koszmar. =t= Odpowiedz Link Zgłoś