Dodaj do ulubionych

Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt

IP: *.dialup.tiscali.it 08.01.02, 20:10
Widzialem rysunki i makiete w TVN. To bedzie wspaniala swiatynia, najwieksza i
najpiekniejsza w Warszawie.
Obserwuj wątek
    • Gość: vinc Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 08.01.02, 21:22
      podzielam zdanie
      • Gość: Pooh Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.chello.pl 08.01.02, 21:34
        Wydaje mi sie, ze w Wyborczej pokazali jeden projekt (na planie liscia palmy,
        czy cos w tym guscie), a w TVN inny (na planie krzyza z kopula). To w koncu
        ktory bedzie budowany? Choc mi i tak bardziej podobal sie kopiec Budzynskiego -
        dwa pozostale sa klasyczne, tamten byl dosc rewolucyjny (oczywiscie w
        granicach rozsadku).
        • Gość: michal Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.zigzag.pl 08.01.02, 21:40
          Zdaje sie,iz trwaja jeszcze ostatnie zmiany a projekt ostateczny zostanie
          pokazany jutro.
          • Gość: vinc Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 09.01.02, 15:27
            jest znakomity i tyle
            • Gość: euro2002 Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.dialup.tiscali.it 09.01.02, 20:26
              Gość portalu: vinc napisał(a):

              > jest znakomity i tyle

              Zeby jak najszybciej wzieli sie za budowe.

            • Gość: Pooh Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.chello.pl 09.01.02, 22:29
              Eeee tam... Znakomity to byl kopiec. Te dwa pozostale projekty to klasyczne
              koscioly - wielkie, betonowe, przytlaczajace. Co w nich takiego rewelacyjnego?
      • zdzicha Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt 10.01.02, 12:21
        A ja optuję za projektem Mirka z Łodzi.

        "Jest bardzo prosty - na dokładnie pustym polu należy postawić skromną tablicę:
        Na górze dużymi literami "Świątynia Opatrzności Bożej", niżej mniejszymi "W tym
        miejscu uchroniłam ludzi przed zbytecznym trwonieniem pieniędzy" i w podpisie
        kursywą "Opatrzność Boża".

        Taka świątynia ma następujące zalety:
        1. Absolutnie najniższe koszty budowy (tablica only) i utrzymania (podatek
        gruntowy, ale nie wiem czy czasami kościół nie jest zwolniony).
        2. Najszybszy czas budowy (żadnych zezwoleń, konsultacji, szyldziarz w jeden
        dzień powinien tablicę wykonać)
        3. Najwyższe walory estetyczne - duża otwarta przestrzeń w wysoce
        zurbanizowanym mieście zawsze ładnie wygląda i komponuje się.
        4. Najwyższe walory artystyczne - nieskromnie trochę, ale o tym się wszyscy
        dowiedzą, gdy już mnie obwołają największym architektem-wizjonerem, samoukiem
        do tego.
        5. Najwyższe walory ekologiczne - chyba oczywiste.
        6. Najwyższa trwałość fizyczna - na wieczność. Odporność na działanie czynnika
        ludzkiego 100%, ale pod warunkiem ustawienia krzyża (ewent. można wynająć
        fachowca np. Pana Świtonia)."
        • Gość: luk@ Niech nas Opatrzność ochroni przed tym projektem! IP: 192.160.110.* 10.01.02, 12:57
          Proponuję budowę np. szpitala, szloły lub stacji metra "Opatrzności Bożej", to
          będą lepiej wydane pieniądze i kościół zyska wdzięczność społeczeństwa.
          • Gość: Magda Re: Niech nas Opatrzność ochroni przed tym projekt IP: *.sympatico.ca 13.01.02, 06:50
            W kompleksie swiatynnym zaprojektowano budynki m.in.
            dla instytucji charytatywnych, w tym hospicjum!. Przed
            podjeciem krytyki nalezy zapoznac sie z zalozeniami
            projektu.
    • Gość: Grzegorz Re: Swiatynia Opatrznosci-całkowita chała IP: 10.129.128.* 09.01.02, 22:48
      Dopiero dzisiaj projekt który wygrał konkurs opublikowany został Rzepie, na
      drugiej stronie. Niestety nie mogłem go odnaleźć w jej internetowym wydaniu, a
      szkoda, bo wszyscy zobaczylibyście jaka to skandaliczna chała !!! GW i ZW tego
      jeszcze nie publikowały. No ale wkrótce będzie dostępny gdzie indziej i wszyscy
      zobaczą ten kiczowaty skandal, zlepek kilku wymyślonych przez zleceniodawcę
      pomysłów. Straszny wstyd, bo przecież projektanci to nieźli architekci i robią
      przyzwoita mieszkaniówkę, inspirowaną najlepszą architekturą lat trzydziestch.
      No ale taki jest rezultat, jak się za wszelką cenę chce przypodobać
      inwestorowi. Nie mogę sie tylko nadziwić naiwności tych architektów, którzy
      brali udział w tym drugim pseudokonkursie, o którym od początku było wiadomo,
      że jest organozowany przez komitet budowy tylko po to, żeby móc usankcjonować
      wybór projektu tych właśnie autorów... Ale przynajmniej ich szalone protesty i
      nerwowa krzątanina po wyborze projektu Budzyńskiego przyniosły w końcu
      upragniony rezultat.
      Chociaż jestem wierzący i popieram samą ideę budowy Świątyni Opatrzności - ale
      nie takiej i nie na tych wygonach w Wilanowie, w środku przyszłego
      ekskluzywnego osiedla Prokomu i niedaleko tureckiego ratusza ! - na to
      paskudztwo nie dam ani grosza !!!
      Grzegorz
      • Gość: marrta Re: Swiatynia Opatrznosci-całkowita chała IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 10.01.02, 00:20
        Mały, oswojony Licheń. I jeszcze sztuczki pokazuje.
        • Gość: kubakik Re: Swiatynia Opatrznosci- całkowita chała IP: *.dhcp.adsl.tpnet.pl 10.01.02, 15:36
          Jetem architektem i sądzę po liście "grzegorz"a, że i on jest tego zawodu. Zgadzam się z nim i z
          "marrtą" - Kościół funduje sobie lichotę (nie - Licheń, ten jest w swojej kiczowatości b. konsekwe-
          ntny) i to na pare stuleci. Projekt prof.M.Budzyńskiego był rewolucyjny - można czepiać się
          drobiazgów ale myśl była świeża i wręcz porażająca swoją urodą (przeczytajcie koniecznie list
          M.Budzyńskiego w styczniowej "Architekturze-muratorze"). Owszem , miała być to być budowa
          dość droga ale kto mówi, że kościoł ten ma być zbudowany w tempie byle biurowca. To ma
          budować Naród, to może trwać dziesięcioleciami ! Katedry gotyckie powstawały w czasie stuleci !
          Z przykrością krytykuję projekt W. L.Szymborskich (ciekawe, że ich partner Zielonka wycofał się z
          tego projektu). Mają dużo znakomitych realizacji, a tu taka wpadka! Ale przecież Kościół
          zadecydował o planie krzyża greckiego (dlaczego właśnie taki? ani to specjalnie katolickie ani
          polskie ?), o kopule itp. decydujących elementach projektu (potem realizacji) W ostatnich latach
          powstały conajmniej 2 kościoły w Warszawie o podobnej, historycyzującej bryle (przy
          al.Sobieskiego na Stegnach i na Kabatach) Obydwa dość pokraczne ale podobne takie uwielbia
          "prosty lud" (to ulubione określenie typowego polskiego proboszcza, biskupa [wiem, bo sam
          zrealizowałem 3 kościoły]) )
          Niestety, przed wojną był prof. B.Pniewski, którego znakomity projekt nie doczekał się niestety
          realizacji. teraz mamy Prymasa, który nie potrafi obronić nie tylko własnego zdania ale i powagi
          sądu konkursowego i organizując "cichy" (tajny?) konkurs kompromituje samą ideę świątyni
          Narodowej (A koledzy architekci M.Budzyńskiego ze względów czysto etycznych nie powinni
          brać udziału w takim konkursie!)
          Marnie rokuję tak zaczętej realizacji 200-letniej idei !!
          A przecież Kościoł to my, wierni, nie Episkopat ani wyższe czy też niższe duchowieństwo ! Jak
          dowiaduję się z listu M.Budzyńskiego, były przeprowadzane sondaże n.t. jego projektu i był on w
          większości respondentów popierany
          [Nasuwa mi się jeszcze jedno - brzydkie- podejrzenie. Jak niesie plotka projekt M.Budzyńskiego
          był drogo przez niego wyceniany, i słusznie bo chodzi o dzieło naprawdę twórcze. Projekt
          Szymborskich ma kosztować tylko 4% kosztu budowy, tojest b. mało, tyle kosztuje dokumentacja
          przeciętnego"bloku" mieszkalnego. Ale przecież "najtańsze" nie znaczy "najlepsze"!!.
          Życząc znalezienia wyjścia z tej trudnej sytuacji -pozdrawiam i zapraszam do wypowiedzi.
          • Gość: euro2002 Re: Swiatynia Opatrznosci- całkowita chała IP: 212.141.155.* 10.01.02, 18:19
            Gość portalu: kubakik napisał(a):

            > Jetem architektem i sądzę po liście "grzegorz"a, że i on jest tego zawodu. Zgad
            > zam się z nim i z
            > "marrtą" - Kościół funduje sobie lichotę (nie - Licheń, ten jest w swojej kiczo
            > watości b. konsekwe-
            > ntny) i to na pare stuleci. Projekt prof.M.Budzyńskiego był rewolucyjny - można
            > czepiać się
            > drobiazgów ale myśl była świeża i wręcz porażająca swoją urodą (przeczytajcie k
            > oniecznie list
            > M.Budzyńskiego w styczniowej "Architekturze-muratorze"). Owszem , miała być to
            > być budowa
            > dość droga ale kto mówi, że kościoł ten ma być zbudowany w tempie byle biurowca
            > . To ma
            > budować Naród, to może trwać dziesięcioleciami ! Katedry gotyckie powstawały w
            > czasie stuleci !
            > Z przykrością krytykuję projekt W. L.Szymborskich (ciekawe, że ich partner Ziel
            > onka wycofał się z
            > tego projektu). Mają dużo znakomitych realizacji, a tu taka wpadka! Ale przecie
            > ż Kościół
            > zadecydował o planie krzyża greckiego (dlaczego właśnie taki? ani to specjalnie
            > katolickie ani
            > polskie ?), o kopule itp. decydujących elementach projektu (potem realizacji) W
            > ostatnich latach
            > powstały conajmniej 2 kościoły w Warszawie o podobnej, historycyzującej bryle (
            > przy
            > al.Sobieskiego na Stegnach i na Kabatach) Obydwa dość pokraczne ale podobne tak
            > ie uwielbia
            > "prosty lud" (to ulubione określenie typowego polskiego proboszcza, biskupa [wi
            > em, bo sam
            > zrealizowałem 3 kościoły]) )
            > Niestety, przed wojną był prof. B.Pniewski, którego znakomity projekt nie docze
            > kał się niestety
            > realizacji. teraz mamy Prymasa, który nie potrafi obronić nie tylko własnego zd
            > ania ale i powagi
            > sądu konkursowego i organizując "cichy" (tajny?) konkurs kompromituje samą ideę
            > świątyni
            > Narodowej (A koledzy architekci M.Budzyńskiego ze względów czysto etycznych ni
            > e powinni
            > brać udziału w takim konkursie!)
            > Marnie rokuję tak zaczętej realizacji 200-letniej idei !!
            > A przecież Kościoł to my, wierni, nie Episkopat ani wyższe czy też niższe ducho
            > wieństwo ! Jak
            > dowiaduję się z listu M.Budzyńskiego, były przeprowadzane sondaże n.t. jego pro
            > jektu i był on w
            > większości respondentów popierany
            > [Nasuwa mi się jeszcze jedno - brzydkie- podejrzenie. Jak niesie plotka projekt
            > M.Budzyńskiego
            > był drogo przez niego wyceniany, i słusznie bo chodzi o dzieło naprawdę twórcze
            > . Projekt
            > Szymborskich ma kosztować tylko 4% kosztu budowy, tojest b. mało, tyle kosztuje
            > dokumentacja
            > przeciętnego"bloku" mieszkalnego. Ale przecież "najtańsze" nie znaczy "najlepsz
            > e"!!.
            > Życząc znalezienia wyjścia z tej trudnej sytuacji -pozdrawiam i zapraszam do wy
            > powiedzi.

            Polscy architekci stworzyli w Warszawie tyle koszmarnych obiektow, ze do ich
            opini nalezy podchodzic z nieufnoscia albo nawet a rebours. Bron Boze nie budowac
            tego co im sie podoba.


            • Gość: Jurek Re: Swiatynia Opatrznosci- całkowita chała IP: 212.162.228.* 10.01.02, 19:21

              >
              > Polscy architekci stworzyli w Warszawie tyle koszmarnych obiektow, ze do ich
              > opini nalezy podchodzic z nieufnoscia albo nawet a rebours. Bron Boze nie budow
              > ac
              > tego co im sie podoba.


              Tak jest, architekture powinni projektowac rzeznicy, masarnie powinny byc
              prowadzone przez lekarzy a operacje wyrostka powinien wykonywac hydraulik. To co
              napisales jest baardzo, baardzo madre.
              Pozdro
              • Gość: euro2002 Re: Swiatynia Opatrznosci- całkowita chała IP: *.dialup.tiscali.it 10.01.02, 22:38
                Gość portalu: Jurek napisał(a):

                >
                > >
                > > Polscy architekci stworzyli w Warszawie tyle koszmarnych obiektow, ze do i
                > ch
                > > opini nalezy podchodzic z nieufnoscia albo nawet a rebours. Bron Boze nie
                > budow
                > > ac
                > > tego co im sie podoba.
                >
                >
                > Tak jest, architekture powinni projektowac rzeznicy, masarnie powinny byc
                > prowadzone przez lekarzy a operacje wyrostka powinien wykonywac hydraulik. To c
                > o
                > napisales jest baardzo, baardzo madre.

                > Pozdro

                Nie potrafisz logicznie myslec. Projektuja architekci i inzynierowie, ale
                decyduja klienci i przyszli wlasciciele. Tak bylo zawsze. Architekt jest robolem
                ktory musi uzgadniac projekt z tym ktory mu placi.

          • marrta Re: Swiatynia Opatrznosci- całkowita chała 12.01.02, 01:32
            > Niestety, przed wojną był prof. B.Pniewski, którego znakomity projekt nie docze
            > kał się niestety
            > realizacji.

            Na szczęście przed wojną był Pniewski, którego znakomity projekt doczekał się
            niestety realizacji. Do bryły przedwojennej Świątyni Opatrzności nawiązuje
            kształt Pałacu Kultury (bez iglicy).
            • Gość: kubakik Re: Swiatynia Opatrznosci- ca?kowita cha?a IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 12.01.02, 16:59
              Szanownemu koledze cos sie mocno pomylilo, aczkolwiek styl socrealisycznych palacow
              [bo w ZSRR bylo ich duzo] mial za pierwowzor wiezowce z chicago z poczatku XX wieku.
              Ich zwiazek z projektem B.pniewskiego jest b.odlegly !!
              • Gość: marrta Pniewski vs Rudniew IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 12.01.02, 19:57
                > Szanownemu koledze cos sie mocno pomylilo

                Rzeczywiście, podobnie jak to, że attyki PKiN wzorowane są na attykach
                renesansowych kamienic z Kazimierza czy to, że zespół Rudniewa odbył rajd po
                Polsce w poszukiwaniu "Narodowej formy" (wiele innych detali Pałacu zostało
                skopiowanych z najsłynniejszych zabytków). Przepraszam.
                Analogia między bryłą Świątyni z projektu Pniewskego a kształtem Pałacu ( bez
                iglicy) może być wątpliwa dla kogoś kto nie widział przedwojennego projektu, albo
                nie wie jak wygląda Pałac Kultury, albo jedno i drugie.
                • Gość: kubakik Re: Pniewski vs Rudniew IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 14.01.02, 20:09
                  Marrto, znam zarowno projekty [bo byly dwa, z dwoch przedwojennych
                  konkursow] Pniewskiego jak i PKiN. Trudno porownywac projekt z
                  istn.budynkiem Tak czy inaczej - to dwie rozne klasy ale szkoda,ze tego nie
                  widzisz. Hej.
          • Gość: magda10 Re: Swiatynia Opatrznosci- całkowita chała IP: *.sympatico.ca 13.01.02, 07:58
            Nie "szalone protesty i nerwowa krzatanina po wyborze
            projektu Budzynskiego przyniosly (Szymborskim)
            upragniony rezultat". O wynikach drugiego konkursu
            zadecydowaly architektoniczne walory swiatyni
            nawiazujace od wielowiekowej tradycji sakralnej z
            pelnym uwzglednienieneim zalozen projektu. Projekt
            Budzynskiego, jakkolwiek "ekologiczny" - bardzo dzis
            modne - odpadl nie tylko ze wzgledu na wysokie koszty
            budowy; wzbudzal on przede wszystkiem watpliwosci co do
            sakralnosci obiektu, a tego nie mozna zarzucic
            projektowi Szymborskich. Pytanie dlaczego partner
            Zielonka nie uczestniczyl w drugiej fazie projektu
            pozostanie bez odpowiedzi tak dlugo jak partnerzy nie
            uznaja za stosowne podac do wiadomosci publicznej o
            zmianach zachodzacych w firmie.
    • nocomment Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt 10.01.02, 16:02
      Gość portalu: euro2002 napisał(a):

      > Widzialem rysunki i makiete w TVN. To bedzie wspaniala swiatynia, najwieksza i
      > najpiekniejsza w Warszawie.

      Jestem raczej za poprzednim projektem, ale cóż...lepszy rydz niż nic. Chociaż
      trochę za bardzo podobna do Tadż Mahal;) Wreszcie będę miał blisko z pracy jakiś
      znany obiekt oprócz Pałacu w Wilanowie;)

      Ps. Alek, tak z ciekawości spytam: o której są Fakty według Waszego czasu?;)
      • Gość: libra Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.utah-inter.net 11.01.02, 08:08
        To jest kicz, ktory nigdy nie powinien byc zrealizowany!
        • Gość: Johnny Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: 213.76.149.* 11.01.02, 08:32
          Uffffff, dobrze, że mieszkam w Poznaniu - jeszcze by tego brakowało, żeby takiego
          grzyba nam gdzieś tu postawili... Najbliżej cos podobnego to w Licheniu wyrosło,
          a teraz w Warszawce. No ale co stolnica to stolnica...
    • Gość: chaladia Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: 212.69.73.* 12.01.02, 12:54
      Pokazali w "Stołecznej" parę dni temu rezebrany w latach '20 Sobór na Placu
      Piłasudskiego. Coś mi ten "nowy" projekt ŚOB przypomina... Taka sama
      monumentalna kobyła ni to secesja (kapusty brakuje) ni para-eklektyzm. A jak ma
      nie być realizowany projekt Budzyńskiego, to niech nie będzie realizowany
      żaden! Póki co, potrzebujemy w Warszawie "na gwałt" pieniędzy na remont
      wiaduktu nad Alejami Jerozolimskimi i to jest PROBLEM.
      • Gość: observer Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.poleczki.dialup.inetia.pl 12.01.02, 13:01
        Samochody które potrzebuja tego wiaduktu widzielają różne trujące substancje
        które powoduja różne choroby, czy nawet śmierć niewinnych osób. Czy uważasz, że
        kościół powinien przeznaczyć pieniądze na taki wiadukt a nie na świątynie?
        • zdzicha Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt 12.01.02, 13:27
          Gość portalu: observer napisał(a):

          > Samochody które potrzebuja tego wiaduktu widzielają różne trujące substancje
          > które powoduja różne choroby, czy nawet śmierć niewinnych osób. Czy uważasz, że
          >
          > kościół powinien przeznaczyć pieniądze na taki wiadukt a nie na świątynie?

          To nie są pieniądze kościoła. Kościół jest tylko ich dysponentem - jest
          finansowany (teoretycznie) przez wiernych, którzy przeznaczają pewne kwoty na
          jego utrzymanie. Wśród nich jest zapewne wielu użytkowników dróg. To oni
          zdecydują na co przeznaczą datki.
        • Gość: erwas Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: 12.96.204.* 12.01.02, 17:07
          Gość portalu: observer napisał(a):

          > Samochody które potrzebuja tego wiaduktu widzielają różne trujące substancje
          > które powoduja różne choroby, czy nawet śmierć niewinnych osób.

          a Kosciol wydziela co?

          poza tym podzielam ogolna opinie, ze projekt Swiatynii jest wyjatkowo i
          niesamowicie okropny. szczegolnie w porownaniu z odrzuconym projektem...



          • Gość: Jurek Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: 212.162.228.* 12.01.02, 17:17
            Projekt nie ma absolutnie zadnej wartosci architektoniczno -
            artystycznej......coz, nie mozna bylo sie spodziewac niczego innego po
            konkursie o wynikach ktorego nie decydowali profesjonalisci.
            Pozdro
            • Gość: michal Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.zigzag.pl 12.01.02, 17:32
              Przykre tym bardziej,iz wyszedl spod reki jednej z najznakomitszych warszawskich
              pracowni architekt.

              pozdr
    • Gość: vinc Re: Swiatynia Opatrznosci-znakomity projekt IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 14.01.02, 15:35
      budowa rusza w maju
    • Gość: =t= Re: Swiatynia Opatrznosci- ładny MECZET IP: 212.76.37.* 14.01.02, 15:57
      Muzułmanie się ucieszą.
      Temu potworkowi brak już tylko 4 minaretów, jak Hagii Sophii w Stambule...
      Nawet nieopodal na Wiertniczej jeden meczet już jest.
      Budzyński albo nikt. Nie potrzeba nam kolejnego kiczu. Będę aktywnie agitował
      wśród znajomych za bojkotem zbiórek/ofiar na ten koszmar.
      =t=
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka