Dodaj do ulubionych

Autoagrsja - Czy ktoś wie coś na ten temat??

20.11.09, 21:28
Jakiś czas temu pisałam o moim problemie z kotkiem, a mianowicie o jego uporczywych wymiotach. Już znam przyczynę. Lekarz wet.powiedział, że to autoagresja komórkowa. Wiem tylko tyle, że w jej układzie odpornościowym się coś poprzestawiało na skutek przebytej choroby (koci katar). Organizm wytwarza zmutowane przeciwciała, które niszczą zdrowe komórki i tkanki. Dostała zastrzyk oraz tabletki na 14 dni. Chyba powinnam się cieszyć bo wymioty już nie występują, ale to świadczy o trafnej diagnozie:-( Czytałam na necie o tej chorobie dotyczącą ludzi i występowanie autoagresji świadczy o współistniejących, poważnych schorzeniach typu: zapalenie wątroby, trzustki, jelit, cukrzycę, nowotwory oraz nawet białaczkę. Martwi mnie to bardzo bo nie wiem jak to się ma do zwierząt. Niestety nie zapytałam mojego lekarza wet. bo nawet nie sądziłam, że to może być coś poważnego. Może ktoś wie coś na ten temat...:-(
Obserwuj wątek
    • albert.flasz1 Re: Autoagrsja - Czy ktoś wie coś na ten temat?? 21.11.09, 10:15
      Ma się to dokładnie tak samo, jak do ludzi. W bardzo dużym
      uproszczeniu, choroby z autoimmunoagresji są to choroby na tle
      alergicznym. Na skutek działania różnych alergenów (czyli obcych
      organizmowi substancji, drobnoustrojów itd.) może dojść
      do "zwichrowania" działąń układu odpornościowego i wytworzenia
      odporności nie tylko na te substancje, ale także na własne struktury
      organizmu, z którymi te substancje się łączą nawet, jeśli działanie
      czynnika uczulajacego zaniknie. W efekcie organizm niejako niszczy
      sam siebie, a substancje produkowane przez komórki układu
      odpornościowego (nie tylko przeciwciała, ale także na przykład
      histamina, limfokiny, itd) wywołują dalsze niekorzystne reakcje
      ogólne: między innymi biegunki, wymioty, astmę... Pewnym przykładem
      mo że być na przykład grypa: wirusy wnikają do kmórek organizmu by
      tam się rozmnażać, pozostawiając na powierzchni tych komórek
      własne "opakowania" - są one rozpoznawane przez komórki układu
      odpornościowego i niszczone wraz z komórkami, stając się pożywką dla
      drobnoustrojów, których namnażanie jeszcze bardziej obciąża układ
      odpornościowy... Tak więc, niebezpieczna jest nie tyle grypa sama w
      sobie, co wszelkiego rodzaju jej powikłania. Choć przypadki chorób z
      autoagresji zdarzały się zawsze, ostatnio jednak staje się to
      typową "chorobą cywilizacyjną", której natężenie rośnie wraz ze
      wzrostem udziału w naszym życiu sztuczności, chemii, nadużywaniem
      leków i szczepień itd...:(
      • sloncejw Cd. 21.11.09, 11:36
        Dzięki wielkie za odpisanie na mój post. Czyli to może być objaw poważnych
        schorzeń?? Obawiam się, że to może być kocia białaczka. Czy mam rację??
        • allexamina.live Re: Cd. 21.11.09, 21:01
          > Obawiam się, że to może być kocia białaczka. Czy mam rację??

          Białaczka kocia jest chorobą zakaźną, spowodowana retrowirusem, jak FIV (u kotów) czy HIV (u ludzi). Choroba autoagresywna powoduje nadczynność systemu obronnego organizmu. Retrowirus powoduje supresje sytemu obronnego.
    • albert.flasz1 PS 21.11.09, 10:19
      Na jakiej podstawie lekarz to określił? Czy były robione badania
      laboratoryjne - miano przeciwciał, poziom immunoglobulin, przede
      wszystkim E (IgE)?
    • allexamina.live Re: Autoagrsja - Czy ktoś wie coś na ten temat?? 21.11.09, 20:53
      > Lekarz wet.powiedział, że to autoagresja ko
      > mórkowa.

      Jest wiele domniemanych autoimmunoagresywnych chorób u kotów, jednakże ze ich opisaniem w medycynie weterynaryjnej jest dużo gorzej. Wiemy jedynie że koty nie są podatne na tego typu choroby (w porównaniu z psami, które są podatne bardzo). Także twój wet pozwolił sobie na daleko idącą spekulacje i tyle.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka