mamma_2012 11.05.17, 07:47 W Polsce jest więcej katolików niż osób wierzących w Boga wyborcza.pl/7,75398,21793052,co-dziesiaty-polak-nie-jest-katolikiem-ale-kosciol-to-wciaz.html Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
lady-z-gaga Re: Cuda, cuda 11.05.17, 07:54 Gdzie tu cud? I tak wierzących jest za dużo.... Ja się zastanawiam, jak można pogodzic wiarę w Boga z polskim katolicyzmem. To jest dopiero dziwne. Odpowiedz Link Zgłoś
mamma_2012 Re: Cuda, cuda 11.05.17, 07:59 Myślałam, każdy kto deklaruje się jako katolik jednak wierzy w Boga. Odpowiedz Link Zgłoś
lauren6 Re: Cuda, cuda 11.05.17, 08:02 Ano właśnie, tak wygląda polski katolicyzm. Tyle wspolnego ma z wiarą w boga. Odpowiedz Link Zgłoś
cauliflowerpl Re: Cuda, cuda 11.05.17, 09:12 "Co czwarty polski ankietowany uważa również, że „żona musi być zawsze posłuszna swojemu mężowi”." To jest dopiero masakra. Odpowiedz Link Zgłoś
3liliana1971 Re: Cuda, cuda 11.05.17, 12:58 Typowo biblijne podejscie. W końcu w Biblii wielokrotnie podkreslano, że żona powinna byc mężowi podporządkowana. Kobieta to taki człowiek drugiej kategorii. Mężczyzna zaś nie powinien nakrywać głowy, bo jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta jest chwałą mężczyzny 5. 8 To nie mężczyzna powstał z kobiety, lecz kobieta z mężczyzny. 9 Podobnie też mężczyzna nie został stworzony dla kobiety, lecz kobieta dla mężczyzny 6. 10 Oto dlaczego kobieta winna mieć na głowie znak poddania, ze względu na aniołów 7. Odpowiedz Link Zgłoś
filipianka Re: Cuda, cuda 11.05.17, 09:23 kto to jest katolik? ten który tak się nazywa, ale to są tylko słowa, które ma wpojone od dzieciństwa? serafinski.liberte.pl/ile-jest-w-polsce-katolikow/ " W przybliżeniu można więc uznać, że faktyczni katolicy stanowili w przykładowym 2013 roku, nie więcej niż – od 11,6% do 27,9% polskich obywateli." Odpowiedz Link Zgłoś
echtom Re: Cuda, cuda 11.05.17, 09:35 > W Polsce jest więcej katolików niż osób wierzących w Boga To różnica w granicach błędu statystycznego, w dodatku z dwóch różnych badań, więc trudno wyciągać z tego jakieś wnioski. Osobiście zgadzam się ze stwierdzeniem, że katolicyzm to ważny element tożsamości (tzn. dla mnie jest) i nie rozumiem zastrzeżeń dotyczących godzenia go z wiarą - przecież wiara jest ponad religiami. Wynik dotyczący posłuszeństwa żon to dla mnie zagadka - nie spotykam się z czymś takim w realu - podoba mi się natomiast wynik dotyczący spadku autorytetu Kościoła w czasach transformacji. Odpowiedz Link Zgłoś
snakelilith Re: Cuda, cuda 11.05.17, 12:00 echtom napisała: >przecież wiara jest ponad religiami. Jest dokładnie odwrotnie. Miliardy ludzi na tej planecie nie wierzą tak naprawdę w Boga, a są związani z jakąś tam religią, bo jest ona ich kulturową tożsamością. Jeżeli słyszysz "wierzący, niepraktykujący", to od razu wiesz, że jest dokładnie odwrotnie. Dla uspokojenia sumienia delikwent wmawia sobie, że wierzy w jakiegoś tam Boga, chociaż nie wierzy, że ten Bóg w jakimkolwiek stopniu ma coś wspólnego z jego życiem, ale jednak praktykuje, czyli chrzci, bierze kościelne śluby, je rybę w Wielki Piątek i akceptuje ograniczenia swojego życia wynikające z przymusów religii. Praktykowanie to nie jest bowiem tylko coniedzielna msza. Odpowiedz Link Zgłoś