Dodaj do ulubionych

Okolice Warszawy - potwornie sucho

02.07.19, 15:45
Mieszkam 50 km od centrum Warszawy. Susza jest potworna - wszystkie strumyczki w okolicy powysychały, Świder w najgłębszym miejscu sięga kolan dorosłej osoby, wkrótce zostanie kałuża. Trawa wyschła na brąz, chyba, że ktoś podlewa - mi szkoda wody. Mamy na posesji studnię głębinową - niedługo będzie sucha. Większych opadów nie zapowiadają. Co to będzie dalej?
Obserwuj wątek
  • the_silly_lily Re: Okolice Warszawy - potwornie sucho 03.07.19, 17:47
   Czytałam na stronie bodaj "nauka o klimacie" czy jakoś tak, że paradoksalnie suma opadów w PL nie uległa zmianie. Problem polega na tym, że przez 29 dni jest susza a potem średnio miesięczną sumę opadów robią jedna-dwie ulewy. Takiej masy wody nie ma szans przyjąć wyschnięta gleba więc woda spływa do rowów, burzówki, rzek i po dwóch dobach jest w Bałtyku. Niestety system małej retencji w PL nie istnieje więc takiej ulewowej nadwyżki nie mamy gdzie zbierać więc wszystko spływa do morza. Ostatnio nasz miłościwie panujący prezydent coś bąknął o stratach jakie susza powoduje w rolnictwie więc może, MOŻE, coś się ruszy. Straty oszacowali na bodajże 3,5 mld zł więc robi wrażenie. Teraz jestem w okolicach Warszawy i sucho faktycznie bardzo, ale zbiornik retencyjny zbudowany koło węzła nowej drogi jest pełny w 3/4 więc ta woda teoretycznie jest, dramatu nie ma tylko kurczę trzeba ją zatrzymywać, gromadzić, a nie beztrosko do Bałtyku słać.
  • asfiksja Re: Okolice Warszawy - potwornie sucho 03.07.19, 18:12
   Zliofilizowały mi się maliny na krzaku. Wprawdzie mamy 10m3 własnej retencji, ale ta złapana w maju woda to już wspomnieniesad
   Na szczęście drzewa dają radę (w tej chwili wiśnie i końcówka czereśni). Deszcz ma być pojutrze, ale już było dużo takich i w ostatniej chwili znikały z prognozy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka