Dodaj do ulubionych

Najem - lokatorzy - przepisy

20.08.20, 17:52
Na fali wątku o najemczyni, której nie odpowiadała rozkładana kanapa.
Czy przepisy jakkolwiek regulują w jakimś stopniu należy iść najemcom na rękę w kwestii doposażenia mieszkania i zmian w lokalu? Albo kto takie zmiany ma finansować?
Pytam z ciekawości - nie wynajmuję, ani nie mam najemców (to drugie może w przyszłości), większość lat, w czasie których wynajmowałam, spędziłam w mieszkaniu, w którym nie było niczego poza minimalnym wyposażeniem aneksu kuchennego, więc nie mam doświadczenia.
Obserwuj wątek
    • aqua48 Re: Najem - lokatorzy - przepisy 20.08.20, 17:59
      Nie ma takich przepisów, takie sprawy reguluje umowa i zdrowy rozsądek, tzn najemca raczej nie powinien oczekiwać by wynajmujący zmienił mu przepaloną żarówkę, ale np zrobił naprawę usterki hydraulicznej powstałej nie z winy wynajmującego.
    • sol_13 Re: Najem - lokatorzy - przepisy 20.08.20, 20:15
      Nie ma takich przepisów. Takie zmiany dogaduje się przed podpisaniem umowy i rozpoczęciem wynajmu. Jeśli widzę, ze lokator rokujący (np wynajem na firmę minimum na dwa lata) to mogę dokupic np fotel, zdarzało się. Jak nie rokujący to odmawiam dodatkowych inwestycji. Czasami mają nawet pomysły z sufitu typu przeszklenie loggi.
    • abecadlowa1 Re: Najem - lokatorzy - przepisy 20.08.20, 22:21
      Kwestii wyposażenia mieszkania w meble czy inne sprzęty nie regulują żadne przepisy. To powinna określać umowa.
      Natomiast zakres remontów i napraw, za które odpowiadają najemca i wynajmujący zawiera ustawa o ochronie praw lokatorów.
      No i jest jeszcze przepis w kodeksie karnym zabraniający nękać lokatora.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka