Dodaj do ulubionych

Pytanie mam.

18.12.20, 16:02
A propos watku o zdemoralizowanym 6-latku czy wiecie, czy matka psychopatka moze wychowac normalnego czlowieka, i czy normalana matka moze miec dziecko psychopate?
Niby wiem, ze teoretycznie tak moze byc, ale czy w praktyce tak sie dzieje?
Obserwuj wątek
    • mashcaron Re: Pytanie mam. 18.12.20, 16:35
      Normalna matka z pewnością może mieć dziecko psychopatę.
      Czy psychopatka może wychować normalne dziecko to nie wiem,nie znam żadnych badań na ten temat.
      • malgosiagosia Re: Pytanie mam. 18.12.20, 16:39
        mashcaron napisała:

> Czy psychopatka może wychować normalne dziecko to nie wiem,nie znam żadnych bad
        > ań na ten temat.

Bardziej licze na wiedze ematek niz na badania. Wsrod przyjaciol, znajomych, dalszej i blizszej rodziny musialy byc jakies psychopatki - matki. Co wyroslo z ich dzieci?
    • nangaparbat3 Re: Pytanie mam. 18.12.20, 17:25
      Myślę, że matka-psychopatka z definicji niejako zaburzy rozwój swego dziecka, z drugiej strony normalnej matce może się trafić psychopata, jeśli dojdzie do jakiegoś deficytu empatii z przyczyn organicznych, od matki niezależnych.
      Kupiłam właśnie książkę, która pewnie na to Twoje pytanie odpowie, ale jeszcze do niej nie zajrzałam:

https://cf2-taniaksiazka.statiki.pl/images/popups/8D4/9788323339779.jpg
    • asia.sthm Re: Pytanie mam. 18.12.20, 17:38
      Wbrew oczekiwaniom wiekszosc psychopatow normalnie funkcjonuje w spoleczenstwie.

Tu sa oczy slawnego psychopaty. Ciekawa postac i dobrze sie z nim zapoznac.
      To jest Dr. James Fallon Profesor zf Psychiatry and Human Behavior at UC Irvine

https://images.vice.com/vice/images/articles/meta/2014/10/28/doktor-co-sam-sebe-diagnostikoval-jako-psychopata-1414682546595.jpeg?crop=1xw:0.7079646017699115xh;center,center

What happens when a prominent neuroscientist finds out there is something wrong with his own brain?
      • malgosiagosia Re: Pytanie mam. 18.12.20, 17:56
        "He discusses his ancestry, and the many murders that have occurred in that family line, in a monologue of his own genetics and family history which has been broadcast on National Public Radio.[3]" - wiki

Swiety Boze. Straszne.
        • asia.sthm Re: Pytanie mam. 18.12.20, 18:17
          > Swiety Boze. Straszne.

Najsmieszniejsze , ze on najpierw badal mozgi najgorszych psychopatow odsiadujacych wyroki a potem cos go podkusilo sfotografowac wlasny mozg, no i sie okazalo big_grin
          Wygoogluj filmiki z jego wykladow czy wywiadow z nim. Uroczy czlowiek.
          • malgosiagosia Re: Pytanie mam. 18.12.20, 18:31
            asia.sthm napisała:

> > Swiety Boze. Straszne.
            >
            > Najsmieszniejsze , ze on najpierw badal mozgi najgorszych psychopatow odsiaduja
            > cych wyroki a potem cos go podkusilo sfotografowac wlasny mozg, no i sie okazal
            > o big_grin

Czyli psychopatie mozna stwierdzic na podstawie zdjec mozgu?
            • asia.sthm Re: Pytanie mam. 18.12.20, 19:19
              To sa zaawansowane skany a nie zdjecia foto big_grin
              https://s.wsj.net/public/resources/images/OB-EV244_psycho_G_20091105165541.jpg

PET scans show activity in the brains of Dr. Fallon and various relatives. The large black areas in the scans of Dr. Fallon's brain, labeled "Jim" at far right, indicate very low level of brain activity, called "orbital hypofrontality" in this area. The pattern is simillar to the pattern Dr. Fallon observed in murderers, and also consistent with people who do not engage emotionally, whether by seeming cold-hearted or by seeming unserious in a happy-go-lucky sense, Dr. Fallon says.
              COURTESY OF JIM FALLON

www.wsj.com/articles/SB125745788725531839

"These results will cause some problems at the next family party," he said, reviewing the data on his laptop in his backyard. Meanwhile, his wife, Diane, stood in the kitchen, using a knife to slice through a blood-red pepper.

Dr. Fallon, 62 years old, is a neuroscientist who studies the biological basis of human behavior at the University of California's campus here. He has analyzed the brains of more than 70 murderers on behalf of psychiatric clinics or criminal defense lawyers. It's a young science. Because jailed killers rarely are permitted to take part in research trials, data linking genes and brain damage to violent crime are tentative and often disputed.

Pare lat temu, kiedy oglosil swoje odkrycie bylo u nas o nim bardzo glosno. Zglebilam wiele publikacji i sluchalam faceta z zapartym tchem. W pelni dobrze funkcjonujacy psychopata, lekarz i naukowiec. No ale on opowiadal ze rodzice go bardzo kochali, wychowal sie w znakomitym srodowisku, sielanka niemal. Nie mial potrzeby nikogo mordowac ani dokonuwac innych psycho czynow.
    • malia Re: Pytanie mam. 18.12.20, 17:43
      Zależy jak zdefiniować matkę psychopatkę. Znam bardzo zdemoralizowaną, patologiczną matkę, dzieci mają róznych ojców. Młodsza córka w 7 klasie zaburzona, z wieloma problemami, najmłodsze ma kilka lat i nie wiem, najstarszy syn wyrwał się z domu, przeprowadził się rok temu do kogoś z rodziny, do innej miejscowości, dojeżdża do dużego miasta do dobrego liceum.
      • malgosiagosia Re: Pytanie mam. 18.12.20, 20:00
        malia napisała:

> Zależy jak zdefiniować matkę psychopatkę.

Moze jakas ematka zdefiniuje. Chodzi konkretnie matke-psychopatke, a nie o psychopate ogolnie.
        Patologia, to chyba nie psychopatia, chyba, ze w polaczeniu.
      • ichi51e Re: Pytanie mam. 18.12.20, 18:10
        Tu jest dobrze napisane - nikt nie chce dac dziecku naklejki psychopata - bo wiadomo ze to jest nieuleczalne. Takiemu dziecku nie przyslugiwalaby pomoc (mowa o US i ubezpieczeniu) duzo lepiej adresowac zaburzenia integracji ocd autyzm itd - na to SA terapie.
        • malgosiagosia Re: Pytanie mam. 18.12.20, 21:27
          Wiedzialam, ze sa dzieci trudne, ale ze nie wiedzialam, ze az tak. Mowie o malych dziecich, nie nastolatkach.
          Zastanawiam sie czy to dobry pomysl grupowac takie dzieci na obozach. Wzajemne nakrecanie sie dzieciakow bylo tam ewidentne. Ciekawy watek ojca, ktory podobno byl podobnym dzieckiem. Artykul napisany w 2012 roku. Michael ma teraz 17 lat. Trzeba by napisac do autorki z pytaniem co dalej z tym bednym chlopcem i jego rodzina.
          • konsta-is-me Re: Pytanie mam. 19.12.20, 14:12
            Więc,zakładając że teraz " biedny chłopiec" jest dorosłym psychopata - dalej mu wspolczujesz?
            To już psychopatia będzie "choroba" i psychopaci będą usprawiedliwieni ?
            • nangaparbat3 Re: Pytanie mam. 19.12.20, 18:08
              A czym jest "psychopatia" jak nie chorobą, czy raczej zaburzeniem?
              Przywołany tutaj dr Fallon mówi jasno: geny plus doświadczenie ciężkiej, przemocowej traumy w dzieciństwie (wystarczy, że dziecko będzie świadkiem) - przepis na psychopatycznego mordercę.
              Czym zawinił? Genami czy zgotowaną mu przez dorosłych traumą, gdy był dzieckiem?
              Trzeba się zmierzyć z tym, że psychopatia to nie wybór, a los. Karać uczynki zgodnie z kk, izolować, by uniemożliwić zbrodnie w przyszłości.
              Chronić społeczeństwo - moim zdaniem izolacją, pewnie dożywotnią, bo tego się nie leczy, przynajmniej póki co.
              Chronić siebie przed psychoatami, którzy nie są mordercami, pozornie nie robią nic złego, ale manipulują, są bezwzgledni, oszukują, łżą - niestety sporo ich. Często uroczy, uwodzący - nawet w szkole tacy się zdarzają, nierzadko są ulubieńcami części nauczycieli. Zauważyłam, że w osobach z bardzo rozwiniętą empatią i dobrze kontaktujących się z własnymi emocjami budzą niechęć, czasem wręcz odrazę - mimo elokwencji, często nienagannych manier, uprzejmości - a jednak czuje się, że to wszystko udawane, i prędzej czy później wyskakuje, jak diabełek z pudełka, prawdziwa twarz - w wypracowaniu, gdzie przyszło rozwiązać ważny problem etyczny i ujawniło się poglądy godne Eichmanna, w ujawnionym nagle grubym oszustwie - i całkowitym niezrozumieniu, że zrobiło się cos złego.
              Stawiać granice, bronić siebie, chronić innych. Karać, jeśli jest za co. Uczyć, że warto zachowywać się przyzwoicie, że to się opłaca.
              • konsta-is-me Re: Pytanie mam. 20.12.20, 10:53
                "wychowywanie" na socjopatów nie działa...
                W sensie systemu moralnego.
                Robią coś ,lub nie, tylko jeśli widzą w tym własną korzyść.
                Czyli działa tylko system kar- psychopata nie zrobi czegos, bo boi się ,że będzie surowo ukarany i tyle.
                A i to nie zawsze, bo część jest absolutnie przekonanych o własnej racji i tego że im po prostu "wolno" i przy najmniejszej okazji, znowu zrobią swoje.
                Najgorsze jest , że usiłują manipulować nieustannie otoczeniem i wiele osób się nabiera.
                Bo w potocznym rozumieniu psychopata to szaleniec z nożem i dzikim wzrokiem, a nie miły i uczynny pan ,który "zawsze mówi dzień dobry"....
    • mrs.solis Re: Pytanie mam. 18.12.20, 17:48
      Wiele razy szukalam w sieci czym sie rozni psychopata od socjopaty i gdzies wyczytalam, ze psychopata sie rodzi, a socjopata zostaje tak wychowany. Czy to prawda, tego nie wiem, ale moze cos w tym jest.
    • myfaith Re: Pytanie mam. 18.12.20, 19:06
      z zalinkowanegio przez ichi artykułu - "Children of narcissists, they tend to be taken over by this compulsion to serve others," Neo said. "That's when they become completely empathetic, over-giving, and are used by more narcissists and more dark-triad people in their lives."
      Sprawdza się w 100% - znam narcystyczna matkę która wychowała syna żeby jej służył. Do tej pory ( a syn dorosły i mieszkający oddzielnie w innym mieście ) nie dostrzega jego odrębności - zawsze jak o nim mowi to w l.mnogiej (zrobiliśmy w mieszkaniu, wezwaliśmy hydraulika itp), trzyma jego ubrania sprzed 30 lat w swoim domu. Syn z kolei normalnie jak dżin z butelki - każde słowo,pragnienie mamy jest rozkazem który trzeba spełnić za wszelką cenę...
    • konsta-is-me Re: Pytanie mam. 19.12.20, 13:46
      Normalna matka niewątpliwie może mieć dziecko psychopatę, i dziecko psychopatki może być jak najbardziej normalne, choć myślę, że mocno pokaleczone przez rodzica i wychowanie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka