Dodaj do ulubionych

W lewo-zwrot

09.02.21, 01:27
Odsetek młodych Polaków o poglądach lewicowych w 2020 r. wzrósł dwukrotnie w porównaniu do roku 2019 i wynosi 30 proc. - wynika z badania CBOS. To pierwszy tak wysoki wynik w historii tych badań. Ponadto liczba osób deklarujących lewicowe poglądy po raz pierwszy od prawie 20 lat wyprzedziła liczbę prawicowców.
Obserwuj wątek
  • masz_ci_los Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 01:32
   Jednocześnie jednak nie wiadomo, co to właściwie dla nich są te lewicowe poglądy. Wg ostatnich badań odsetek zadeklarowanych lewicowców wspierających utrzymanie wsparcia socjalnego jest NIŻSZY niż wśród zadeklarowanych prawicowców.
   • bi_scotti Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 01:51
    masz_ci_los napisała:

    > Jednocześnie jednak nie wiadomo, co to właściwie dla nich są te lewicowe pogląd
    > y.

    Wyjelas mi spod palcow wink
    Wlasnie chcialam zapytac jak sa defined "lewicowe poglady"? Chetnie bym zobaczyla pytania tych jakichs polls/surveys, na podstawie ktorych mozna wyciagnac wnioski, ze mlodzi Polacy skrecaja na lewo ...
    Oczywiscie, jako stara lewaczke z pikajacym serduszkiem, ow skret cieszy mnie niepomiernie ... tak dlugo jak "we speak the same language" a wcale nie mam pewnosci, ze moje "lewo" i to "lewo" mlodych ludzi PL skreca w te sama strone big_grin Cheers.
    • joxanna1 Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 08:06
     To jest niebadalne trochę. Nawet jeśli weźmiesz dwie osoby, które twierdzą, że mają - np lewicowe poglądy, to okaże się, że 100% się nie zgadzają. Zwłaszcza, że są tematy, w któych jedna ma osoba ma zdecydowane poglądy jakieś, a druga w ogole akurat tym tematem się nie interesuje. A obie ostatecznie głosują w wyborach.
     Dlatego tylko taka samoidentyfikacja jest możliwa. Biorą ogół swoich poglądów i oceniają, że generalnie więcej sympatii mają do jednej ze stron.

     cokolwiek to znaczy w tym badaniu istotna jest dynamika (i ona też trochę wskazuje na to, co mieli owi młodzi na myśli deklarując "lewicowe" poglądy).
   • snajper55 Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 02:06
    masz_ci_los napisała:

    > Jednocześnie jednak nie wiadomo, co to właściwie dla nich są te lewicowe pogląd
    > y. Wg ostatnich badań odsetek zadeklarowanych lewicowców wspierających utrzyman
    > ie wsparcia socjalnego jest NIŻSZY niż wśród zadeklarowanych prawicowców.

    Są co najmniej dwa wymiary, gospodarczy i światopoglądowy, i w każdym z tych wymiarów można być lewicowcem albo prawicowcem. Młodzież jest zapewne prawicowo (gospodarka)-lewicowa (światopogląd). Czyli mało państwa w gospodarce i wolność obyczajowa. PiS, na odwrót, jest lewicowo-prawicowy. Jest zwolennikiem dużej roli państwa w gospodarce oraz zachowawczy (a raczej wsteczny) światopoglądowo.

    S.
    • hexella Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 07:48
     Zgadzam się. Ja tradycyjnie lewaczka od kołyski, z definicją - wolność obyczajowa i gospodarcza, bez nadmiernego wsparcia socjalnego, które w mojej ocenie jedynie rozleniwia i pozbawia bodźców do działania. Z satysfakcją obserwuję u swojego syna i jego rówieśników podobne poglądy. Może to jest ten czas, że lewica zacznie wychodzić z uśpienia i stanie się światopoglądowym odświeżaczem dla tej zatęchłej atmosfery ojczyźniano-religijnej.
      • hexella Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 11:33
       skup się - "nadmiernego". Niekontrolowanego, nie skupionego na efektach, ciągnącego za sobą stygmat rozdawnictwa, ubabranego chęcią pozyskania głosów.
      • woman_in_love Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 09:12
       To charakterystyka polskiej polityki:
       1) faszyści i naziolki udają prawicę
       2) prawica udaje centrum
       3) a lewica jest centrowo-liberalna (nawet razemki są bardziej centrowo-liberalni niż lewicowi)
       4) a prawdziwej lewicy to tu chyba nie ma.
        • kokosowy15 Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 11:42
         Nie istnieje wzór, bo lewica w każdym systemie politycznym jest nieco inna. Ale istnieją pewne założenia, bez których lewica przestaje być lewica. I należą do nich : wyrównanie poziomu życia, duże spożycie zbiorowe, równość społeczna czyli także równość szans, bezpłatne szkolnictwo, ochrona zdrowia, tani wypoczynek.
         • hexella Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 12:00
          Kiedyś w RnŚ był wywiad z jakimś bardzo mądrym panem, którego nazwiska niestety nie pamiętam, który mówił właśnie o przenikaniu się głównych nurtów politycznych, gospodarczych, społecznych. Właściwie trudno jednym słowem określić swoje przekonania. Zawsze trafi się kropla, która zmąci główny nurt. W moim przypadku to właśnie nieokiełznany socjal i bezrefleksyjne dążenie do wyprodukowania obywateli jednakowych jak ze sztancy.
          • kokosowy15 Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 12:06
           Bo dla lewicy najważniejszy jest CZŁOWIEK, a dla prawicy KAPITAŁ. Socjal to zapewnienie możliwości godnego życia, przyjemności trzeba finansować sobie samodzielnie.
           • olena.s Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 15:51
            Bzdury od początku do końca.
            Co zrobi twoja lewica bez kapitału, jak już zeżre kapitalistów? No, zawsze można jeszcze kułaków pognać nad morze Białe, ale ta zabawa się kończy po paru latach, bo nowych nie ma skąd brać.
            . Więc lewica wtedy wpada w stagnację i tandetę. Ten twój prlowski socjal, kiedy owszem, leki były półdarmo, ale wszystkie generyczne i stare. "Zadbani" obywatele PRL zdychali sporo szybciej niż ogrnięci prawicą mieszkańcy zachodniej europy. Noworodki też częściej umierały, a jakże.
            Finiszując: pomijając to, że utopie są generalnie głupie, są też niewykonalne. Ponieważ twórcy utopii to ignoranci. I nie biorą pod uwagę najważniejszego kryterium: stałości natury ludzkiej i zmienności okoliczności zewnętrznych.
            • kokosowy15 Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 16:35
             Mylisz lewicę z komunizmem w wydaniu radzieckim. To jak przypisywanie Heinemu hitleryzmu. Współczesna lewica to Finlandia, Szwecja. Może jeszcze Kuwejt do okupacji. Nikt nie zabrania dorabiania się, ale państwo dba o wszystkich swoich obywateli, bo dlatego istnieje. Zabrania pracy za miskę ryżu i nie tworzy prawa wyłącznie dla bogatych. Nie buduje też kołchozów (ani kibucow) i nie twierdzi, że wszystkie żony są wspólne.
            • zona_glusia Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 17:49
             Napisz jeszcze jak prawica, że Szwecja nie istnieje. I że w krajach skandynawskich przedsiębiorcy siedzą w obozach karnym za kołem podbiegunowym a w przypadku Danii na Grenlandii.
     • turzyca Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 09:18
      >bez nadmiernego wsparcia socjalnego, które w mojej ocenie jedynie rozleniwia i pozbawia bodźców do działania.

      Gdzieś czytałam o badaniach, w których analizowano specyficzną cechę niemieckiej gospodarki, jaką jest duża liczba fim działających w bardzo niszowych branżach i mających praktyczny monopol w nich (tzw. hidden chamions). Np. wszystkie olbrzymie kurtyny w kinach są produkowane właśnie w Niemczech. To jest oczywiście pozycja biznesowa, w której można dużo zyskać, ale też mnóstwo stracić, trzeba się wstrzelić w taką niszę i przebić z towarem na całym świecie. I jednym z wyjaśnień dla takiej strategii jest to, że przedsiebiorca w Niemczech może podejmować większe ryzyko, bo wie, że nawet jeśli wszystko szlag trafi, to nie wyląduje pod mostem, ale będzie miał dach nad głową (nieduży jak na niemieckie standardy, ale pewny) oraz dość pieniędzy na jedzenie, a i w szpitalu też go wyleczą. I jego pracownicy tak samo.
      Czyli kontrintuicyjnie zapewnienie ludziom, że w razie czego nie będą musieli wbijać ząbków w ścianę, a w ogóle jeszcze tę ścianę i dach będą mieć, nie zmniejsza przedsiębiorczości tylko ją zwiększa.
      • 1matka-polka Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 09:22
       "jednym z wyjaśnień dla takiej strategii jest to, że przedsiebiorca w Niemczech może podejmować większe ryzyko, bo wie, że nawet jeśli wszystko szlag trafi, to nie wyląduje pod mostem, ale będzie miał dach nad głową“

       A w ktorym Europejskim kraju bankruci laduja pod mostem?
       • kokosowy15 Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 10:09
        W Polsce. Słuchając ematki właściciele hoteli, klubów fitness, siłowni i innych tancbud od początku pandemii nie mają co jeść, gdzie spać. Cały majątek pochłonęły zbankrutowane przedsiębiorstwa. Dlatego wyjeżdżają na Maderę, bo tam jest gdzie mieszkać (hotele) i co jeść (restauracje).
       • maly_fiolek Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 10:38
        > A w ktorym Europejskim kraju bankruci laduja pod mostem?
        W Polsce, a konkretnie nie lądują pod mostem tylko wyjeżdżają do Niemiec.
        Pracuje tam cała masa bankrutów - szwagier o nich opowiadał.
      • hexella Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 11:44
       No właśnie. Wspierać działanie, zachęcać, edukować, wzmacniać ale być gotowym na opiekę, jeśli mimo starań, kataklizmów nie do przewidzenia, coś pójdzie nie tak. Takiego państwa chcę.
   • araceli Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 07:54
    masz_ci_los napisała:
    > Wg ostatnich badań odsetek zadeklarowanych lewicowców wspierających utrzymanie
    > wsparcia socjalnego jest NIŻSZY niż wśród zadeklarowanych prawicowców.

    Bo 'wsparcie socjalne' rozumiane jako kasa do ręki typu 500+ to de facto nie są lewicowe poglądy. Lewicowe wsparcie socjalne to żłobki, przedszkola, dobrej jakości darmowe szkolnictwo, tanie mieszkania.
    • jowita771 Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 10:57
     Dodałabym dokładanie do transportu publicznego. Nie powinno być miejsc, z których nie ma czym dojechać do pracy czy szkoły. Do transportu publicznego się dokłada, to się nie opłaca w krótkiej perspektywie, ale to inwestycja. Ludzie się kształcą, mają pracę - państwo nie musi ich utrzymywać.
     Jak ktoś chce wozić prywatnymi busami, to linie powinny być w pakiecie - do każdej dobrej powinna być dołączona słaba, gdzie pasażerów jest mniej, ale też potrzebują transportu. I albo busiarz bierze obie, albo żadnej. W Polsce jest mnóstwo ludzi wykluczonych komunikacyjnie.
   • iwles Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 07:57

    Sa to poglądy głównie antykościelne.
    Niestety KK ostatnio robi wszystko, by ludzie się od nich odwrócili i mieli gdzieś tzw. wartości chrzescijanskie, które pis na siłę narzuca.
   • ruscello Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 10:19
    Patrzę po znajomych w grupie 25-30 lat i dla większości z nas poglądy lewicowe to właściwie liberalizm. Główny nacisk na wolność światopoglądową - rozdział państwa od kościoła, równość seksualna, możliwość aborcji, ochrona środowiska.
    • hexella Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 12:07
     bo niestety jesteśmy w tym punkcie, kiedy sprawy światopoglądowe najbardziej uwierają. Jestem pokoleniem dorastającym na przełomie wieków, doświadczającym zachłyśnięcia się wolnością po otwarciu na "zachód". Trudno mi zaakceptować, że teraz moje dzieci wzrastają w klimacie europejskiego skansenu.
  • smillla Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 08:22
   Od dawna uważam, że skok na naszą kasę (pracujących) będą wykonywać wszystkie opcje, nawet te mieniące się konserwatywnymi i prawicowymi (PiS), różnice nie tak zasadnicze, więc trzeba patrzeć, skąd idzie najwięcej wolności, swobód, cywilizowanych rozwiązań, bo tu różnice są kolosalne. Od niemal niewolnictwa po ofertę równościową. Dlatego prawica odpada. U mnie.
   • maly_fiolek Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 10:40
    Ależ PiS jest w kwestii gospodarczej bardzo lewicowy, upaństwawia, transferuje 500+ 300+.
    PiS prawicowy jest tylko w kwestii światopoglądowej, choć też nie zawsze - czego przykładem jest 5ka przeciw rolnikom.
  • asfiksja Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 08:37
   Lewicowe w sensie, że jako młodzi, zdrowi i bez zobowiązań czują solidarność ze starszymi, chorymi, wielodzietnymi, samotnymi matkami, niepełnosprawnymi itd. itp. i ochoczo chcą redystrybuować swoje dochody, aby wprowadzić większą sprawiedliwość? wink
   • 1matka-polka Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 09:16
    asfiksja napisał:

    > Lewicowe w sensie, że jako młodzi, zdrowi i bez zobowiązań czują solidarność ze
    > starszymi, chorymi, wielodzietnymi, samotnymi matkami, niepełnosprawnymi itd.
    > itp. i ochoczo chcą redystrybuować swoje dochody, aby wprowadzić większą sprawi
    > edliwość? wink


    Bardziej kochaja pieski, kotki i kroliki, niz sasiadke madkę Grazyne z trojeczką bombelków - dej na chorom curke. 🙄
    • woman_in_love Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 09:26
     Sąsiadka madka Grażyna z trojeczka bombelkow jest z twojej opcji politycznej: głosuje na konserwatystów, nienawidzi feministek, lewaków i LGBT, chodzi do kościoła i wstała z kolan.
     Ty jej dawaj, ja wolę dać na stop bzdurom.
     • 1matka-polka Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 09:31
      Ona jest beneficjentem 500+, czyli lewackiej opieki socjalnej.
      Poza tym znowu nie zrozumialas, ze mowa jest o mlodych pikajacych serduszkach, ktore podobno chca ulzyc wszystkim poszkodowanym przez system i nature biedakom tego swiata.
       • 1matka-polka Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 09:36
        woman_in_love napisała:

        > 500+ to efekt narodowego-socjalizmu czyli konserwatywnego faszyzmu, a nie "lewa
        > ckiej opieki socjalnej".

        Narodowy socjalizm nie rozni sie niczym od miedzynarodowego socjalizmu, zwanego rowniez lewackim faszyzmem postępowym.
        • woman_in_love Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 09:45
         Faszyzm to konfabulacja na którą głosujesz i nigdy nie uwolnią ci gospodarki, bo podatki będą im potrzebne na kościół i walkę ideologiczna, a także stołki dla siebie i znajomków, co udowodniły rządy i Pinocheta i Franco.
       • asfiksja Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 10:34
        >500+ to efekt narodowego-socjalizmu
        Otóż to! Od dawna powtarzam, że przy władzy mamy obecnie partię narodowo-socjalistyczną (czyli lewicową). Dlatego sondaże "czy masz poglądy lewicowe czy prawicowe?" są do niczego. Dużo więcej mówią sondaże poparcia konkretnych partii (z rozbiciem na grupy wiekowe itd.).
        • woman_in_love Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 10:37
         Narodowy socjalizm to faszyzm, to konserwatyzm, prawica, ograniczanie praw człowieka, mariaż z kościołem itd...
         To, że w tym celu muszą płacić wyborcom przy pomocy kasy, nie ma żadnego związku z lewicą.

         W PL lewica już rządziła i 500+ nie było.
   • sofia_87 Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 09:25
    Czym innym jest solidarność i chęć dzielenia się ze starszymi, chorymi czy niepełnosprawnymi, a czym innym socjal dla wszelkiej maści niebieskich ptaków chcacych żyć z socjalu
    • la_felicja Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 17:16
     W UK zarejestrowani alkoholicy dostają talony na darmowe piwo.
     Oburza? Owszem.
     Ale jeden pan mi to wytłumaczył - OK, my lepiej sytuowani, płacimy wysokie podatki na utrzymanie różnej maści nierobów.
     Ale gdybyśmy nie płacili tych podatków, to musielibyśmy wydać te pieniądze (a może jeszcze więcej) na potórjne klódki, alarmy przeciwwłamaniowe, wysokie ubezpieczenia od kradzieży, wyrywano by nam torebki na ulicach itede itepe.
     To ja już wolę, żeby z moich podatków nieroby kupowały kolejne telewizory i Iphony, ale żeby był względny spokój.
     • tanebo001 Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 19:41
      Inaczej - jest coś takiego jak rozwarstwienie społeczne. Są kraje o niskim rozwarstwieniu i te o wysokim. Do tych drugich należą na przykład kraje Ameryki Łacińskiej. Cechą charakterystyczną tych krajów są domy. Te bogate są otoczone wysokim płatem często z drutem kolczastym. Nie sądzę żeby ktoś chciał tam mieszkać...
  • szafireczek Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 08:44
   Pytanie, czy to będzie wyraźny trend, bo teraz jest to wynik badania rok do roku?
   Może mieć to zwyczajnie związek ze skutkami pandemii i wprowadzanych od sasa do lasa obostrzeń...na razie chyba trzeba być ostrożnym z tym entuzjazmem odnośnie do przebiegunowania postaw.
   • naszastruga Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 09:49
    Nie przywiązywałabym wagi do tej "lewicowości" i "prawicowości" młodych. Rewolucjoniści 1968 skończyli w większości na tłustych posadach w korporacjach albo rozkręcili własne biznesy.

    Jest to znane powiedzenie "kto nie był socjalistą za młodu..." przypisywane i Bismarckowi i Piłsudskiemu i paru innym. Młodzieńczy bunt i radykalizm właściwe są dla tej grupy wiekowej.
    • 1matka-polka Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 09:58
     "kto nie był socjalistą za młodu..." przypisywane i Bismarckowi i Piłsudskiemu i paru innym. Młodzieńczy bunt i radykalizm właściwe są dla tej grupy wiekowej"

     U ematek bylo na odwrot, w mlodosci grzecznie chodzily do kosciola a na starosc grzecznie chodza na manify. Czyli mentalnie nic sie nie zmienily - cale zycie potrzebuja, zeby ktos o wyrazistych, czarnobialych pogladach wskazywal im droge. 🤭
     • woman_in_love Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 10:05
      W młodości wielu ematek, kościół był o dziwo bardzo liberalny, więc wielu ematek nie uwierał.
      Ale metodą małych kroczków to zmienił i tak w końcu wkoorfił, że nie tylko że ematki chodzą na manify, ale jeszcze malują napisy na kościółkach.
  • skumbrie Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 09:42
   I co z tego? Na razie nastroje na ematce są dokładnie odwrotne do wyników wyborów.
   Kiedy ematka zacznie głosować na PIS, uwierzę, że jego upadek jest bliski.
   • lauren6 Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 10:34
    To Ty ematki nie czytasz. Ja akurat widzę dużą zmianę.

    Mieliśmy mnóstwo "prawicowych" ematek, które uważały się za takie, bo popierają wolny rynek, mało socjalu. I nagle uświadomiły sobie, że od podwyżki cen prądu nie zbankrutowały, jeżeli pracodawca im uciął 20% pensji w pandemii też nie ma tragedii. Kiedy jest tragedia? Gdy państwo nakazuje ci urodzenie dziecka z ZD i ze swojej pensji wąskiej specjalistki 20 000 zł brutto trzeba przejść na zasiłek 1900 zł brutto. Ciężko niepełnosprawne dziecko samo się nie zrehabilituje i będzie potrzebować matki 24/7. Albo gdy będziesz musiała się pożegnać z marzeniem o byciu matką lub babcią, bo państwo już skończyło z finansowaniem leczenia niepłodności i niedługo wprowadzi zakaz in vitro. To są tragedie, które realnie niszczą czyjeś życie, wpływają na całe rodziny, powodują traumę.

    Tym sposobem, "prawicowe" osoby automagicznie stają się centrowe lub lewicowe. Nie dlatego, że nagle pokochały Czarzastego. Po prostu uświadamiają sobie, że nie ma żadnej ważniejszej wartości od wolności osobistej, a prawica nie ma żadnych skrupułów by tą wolność nam odbierać. Życie bez wolności to jest prawdziwa tragedia. Podatki nią nie są.
  • kobietazpolnocy Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 09:56
   Bardzo bym się ucieszyła, bo silnej lewicy na polskiej scenie politycznej naprawdę brakuje. Cała ta zbieranina jest w większości zbyt konserwatywna, zarówno gospodarczo jak i światopoglądowo, i dlatego ich wizje są takie niedookreślone, poza wyrazistymi fanatykami w rodzaku Konfy.

   Ale dobrze by było wiedzieć, co badanie definiuje jako poglądy lewicowe, bo to może być wszystko od wysokich podatków do zakazu produkcji mięsa..
    • princesswhitewolf Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 11:14
     >Ale jak się ma "wypadanie inteligentnie" do skuteczności w polityce

     nie byl jeszcze w rzadze

     >i zdobywania wyborców?

     bo w Polsce lewica jest rozumiana jako komunizm. Spoleczenstwo polskie w wiekszosci to bogobojna ograniczona umyslowo prawica dla ktorej wzorcem idealu jest Trump i czasy reaganowskie. Nie przypadkowo jest PIS i glosowali na Dude a nie Trzaskowskiego.
     Mase Polakow nie rozumie tego czym jest pandemia, wielu w nia nie wierzy, maski to kagance a rzad zmysla.


     Oczywiscie nie wszyscy i to forum reprezentuje w wiekszosci innych ludzi. Ale nie jest mediana spoleczna.

     i zdobywania wyborców?
     • stavros2002 Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 11:32
      To nie jest odpowiedź na moje pytanie. Można się zachwycać "inteligencją" Zandberga punktu widzenia postępowych światłych elit, i gardzić ciemnym prawicowym motłochem. tylko ,że na nic się to nie przekłada. I dopóki ematkowe i inne elity tego nie zrozumieją, szanse na jakąkolwiek zmianę są bardzo kiepskie.
      To samo widać na przykładzie SK. gdzie wszyscy ci, którzy nie podzielają w 100% jedynie słusznej ortodoksji są wyklętymi dziadersami i zdrajczyniami.
      Ale co tam, ważne aby pławić się w swoim ciepełku moralnej wyższości i wybitnej inteligencji, bo przecież o to właśnie chodzi big_grin
      • princesswhitewolf Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 12:11
       >ożna się zachwycać "inteligencją" Zandberga punktu widzenia postępowych światłych elit, i gardzić ciemnym prawicowym motłochem. tylko ,że na nic się to nie przekłada.

       no chyba przeklada skoro watek twierdzi u samej gory ze ludzie ida na lewo.

       >I dopóki ematkowe i inne elity tego nie zrozumieją, szanse na jakąkolwiek zmianę są bardzo kiepskie.

       no Shit Sherlock. Ameryke odkryl. A to zrozumienie cokolwiek zmieni? Nic. To wiekszosc decyduje.


       >Ale co tam, ważne aby pławić się w swoim ciepełku moralnej wyższości i wybitnej inteligencji, bo przecież o to właśnie chodzi big_grin

       sugerujesz ze mam stac sie bogobojna wyznawczynia PISu i sluchac Trwam by nie czuc sie lepiej niz inni? Toz to dopiero lewicowe myslenie prezentujesz. Precz z burzuazyjna inteligencja. Wiwat Robotnicy i chlopi . Deja vu
   • araceli Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 11:37
    princesswhitewolf napisała:
    > bo Zandberg wypada rewelacyjnie inteligentnie na tle aktualnie rzadzacych


    Nie sądzisz, że jako osoba, która pod kilkunastu (kilkudziesięciu) lat nie mieszka w PL masz zerowe pojęcie o motywach wyborów młodych ludzi u nas?
    • kokosowy15 Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 11:54
     Obawiam się, że mieszkanie w Polsce nie jest decydujące, jeszcze trzeba się interesować. Ludzie nie lubią zmian, szczególnie ci którym teraz jest dobrze, czyli większości Ematek. Ci, którym jest źle koncentrują się na sądach, prawie do aborcji - a to nie są tematy dotyczące większości głosującej na PIS. Jaki procent ludzi ma sprawy sądowe, nie chce urodzić dziecka? Czy przeciętna beneficjentka 500+ zagłosowała by na KO czy lewicę, jakby miała pewność że tego benefitu nie będzie?
    • princesswhitewolf Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 12:13
     >Nie sądzisz, że jako osoba, która pod kilkunastu (kilkudziesięciu) lat nie mieszka w PL masz zerowe pojęcie o motywach wyborów młodych ludzi u nas?

     a ty chodzisz po ulicach i z tymi mlodymi ludzmi przeprowadzasz ankiety dlaczego kieruja sie ku lewicy czy uzywasz tego samego internetu co ja?

     Poza tym Zandberg jest inteligentnym czlowiekiem czego sie nie da ukryc.
     • araceli Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 12:52
      princesswhitewolf napisała:
      > a ty chodzisz po ulicach i z tymi mlodymi ludzmi przeprowadzasz ankiety dlaczeg
      > o kieruja sie ku lewicy czy uzywasz tego samego internetu co ja?


      Mieszkam tu więc siłą rzeczy znam sporo młodych ludzi. Ty nie wiesz nic - skąd zatem potrzeba wpierl.nia się w nie swoje sprawy?
  • lot_w_kosmos Re: W lewo-zwrot 09.02.21, 11:48
   Świetnie. Sama w młodości chodziłam na spotkania z politykami z SLD, generalnie dawna lewica najbardziej mi odpowiadała ze wszystkich dotychczasowych partii politycznych w Polsce.
   Tylko pokaż mi teraz jaką możliwość poparcia porządnej lewicowej partii ma współczesny 20latek? Zerową.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka