Dodaj do ulubionych

Totalny facepalm.

18.09.21, 19:09
Obejrzyjcie filmik i posłuchajcie co ta baba wygaduje. Teraz czy ona się taka durna urodziła czy to pojawiło się w pewnym momencie i błyskawicznie rozwijało. Do tej pory nie wyjść ze stuporu.

twitter.com/i/status/1439144079129038848
Obserwuj wątek
  • woman_in_love Re: Totalny facepalm. 18.09.21, 20:04
   Nie wiem o co chodzi z tymi lasami, ale wkurzają mnie.

   To zawsze było tylko siedlisko kleszczy i narodowo-patriotycznej hołoty walczącej z okupantami czy tam innej partyzantki. Wyciąć i po kłopocie, a kasę dać na biedne dzieci, czyli zrobić 600+.
    • ajaksiowa Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 09:01
     To samo usłyszałam od pani z Wydziału Środowiska w mojej dzielnicy,i doszłam do wniosku że coś jest na rzeczy ,kiedy zobaczyłam powalone (z pozoru zdrowe )drzewo ktöre było puste w środku,co do tego że zabierają tlen.....czekam na ocenę experta😐😐
       • huang_he Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 09:30
        Doktor inżynier krajobrazu Wojciech Bobek jest pracownikiem dydaktyczno-naukowym w Instytucie Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej, specjalizuje się w dendrologii (dział botaniki zajmujący się drzewami i krzewami), ma tytuł European Tree Technican, czyli specjalisty doradcy ws. drzew i krzewów.
        "Jak podkreślił naukowiec młode drzewa nie są wcale gorsze od drzew wiekowych, gdyż to właśnie te młodsze rośliny pochłaniają więcej dwutlenku węgla. Wyjaśnił też, że stare okazy mogą produkować niewiele tlenu ze względu na wolny przyrost. Żeby mieć więcej tlenu należy sadzić młode drzewa, bo tylko one gwarantują, że będzie nam się lepiej oddychać."
        stalowemiasto.pl/artykuly/artykuly.php?mode=pokaz&id=43827
          • huang_he Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 09:34
           Co ważne, nie tylko dojrzałe lasy liczą się jako magazyn CO2. Tak jak w społeczeństwie ważne są i mają określoną rolę osoby w różnym wieku, tak samo jest i w lesie - potrzebne są drzewostany w różnym wieku, zróżnicowane gatunkowo. Stare drzewa i stare lasy są ważne, bo już zakumulowały znaczną ilość CO2 w ciągu swojego życia. Niestety, w przypadku drzew w określonym wieku bilans pochłaniania z dodatniego staje się ujemny, bowiem gdy obumierają, zaczynają stopniowo uwalniać dwutlenek węgla. Natomiast młode drzewa są równie ważne, bo one z kolei najszybciej pochłaniają CO2.

           plus.dziennikzachodni.pl/drzewa-produkuja-tlen-filtruja-powietrze-i-chronia-klimat/ar/c15-14361891
          • huang_he Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 09:43
           www.forest-monitor.com/pl/czy-w-polsce-wycina-sie-lasy-na-potege-i-lawinowo-eksportuje-drewno-monitor-lesny-w-tvn24/

           Proszę bardzo, bo chyba o to chodziło, prawda?
           Mamy zebrane liczby itp, naukowców, ale zapewne też złe źródło informacji, oj złe. Najlepsze źródło to solejrolia i lajtova big_grin
        • 1matka-polka Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 10:16
         "Wyjaśnił też, że stare okazy mogą produkować niewiele tlenu ze względu na wolny przyrost. Żeby mieć więcej tlenu należy sadzić młode drzewa"

         A lemingi juz sie 5x zesraly, zamiast raz siegnac do zrodla🙄
       • huang_he Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 09:37
        No takim. Oczywiście "NIENIENIE" i "NIGDY NIE BYLO TAKIEJ WYCINKI LASOW JAK TERAZ!!!"

        pl.wikipedia.org/wiki/Lasy_w_Polsce
        Od czasów prehistorycznych w wyniku procesów cywilizacyjnych i ekspansji człowieka obszary leśne stopniowo zmniejszały się. Znaczne przyspieszenie kurczenia się lasów (wylesianie) nastąpiło w XIX i XX wieku. Jeszcze pod koniec XVIII wieku lesistość Polski wynosiła ok. 40% (w ówczesnych granicach), ale po II wojnie światowej w 1946 wynosiła ona tylko 20,8%.

        Gospodarka leśna w latach 1946–1970, polegająca w znacznym stopniu na zalesianiu (głównie plantacjami sosnowymi) zwiększyła lesistość Polski do 28%. 31 grudnia 2016 obszary leśne zajmowały 9 mln 230 tysięcy ha, co stanowiło 29,5% powierzchni kraju[1]. Od końca II wojny światowej zasoby leśne Polski systematycznie się powiększają. W 2020 roku lasy zajmują około 30%, powierzchni kraju a w 2050 roku mają zajmować – 33%

        W wiekowej strukturze lasu w PGL Lasy Państwowe dominują drzewostany III i IV klasy wieku (tj. 41-60 lat i 61-80 lat) występujące odpowiednio na 24,7% i 19,2% powierzchni. W lasach prywatnych i gminnych (stan z 1999 r.) 35% powierzchni zajmowały drzewostany II klasy wieku (21–40 lat), a 25% – III klasy wieku. Drzewostany w wieku powyżej 100 lat zajmują w Lasach Państwowych 14,1% powierzchni. Udział powierzchni niezalesionej w Lasach Państwowych wynosi 1,3%, a prawie 5% w lasach prywatnych i gminnych.

        Średni wiek drzewostanu w 2008 wynosił w Lasach Państwowych 60 lat, a w lasach prywatnych 40 lat.

        Od końca II wojny światowej obserwowany jest stały wzrost udziału drzewostanów w wieku powyżej 80 lat. Powierzchnia tych drzewostanów wzrosła z około 0,9 mln ha w 1945 roku do prawie 1,55 mln ha w roku 2008.

        W dużej części polskie lasy są zbiorowiskami zastępczymi (monokultury sosnowe lub świerkowe), wytworzonymi sztucznie, w miejscu naturalnego kształtowania się ekosystemów. Zgodnie z polityką leśną państwa w polskich lasach dokonywana jest przebudowa drzewostanów zmierzająca do zwiększenia udziału gatunków liściastych i zróżnicowania struktury wiekowej i gatunkowej drzewostanu.
          • solejrolia Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 10:15
           Owszem KPINA! Niejeden fake news czy manipulacja w wikipedii jest- to żadne wiarygodne źródło danych. I niestety nie każdy profesor zasługuje na ten tytuł, nie będę już rzucać nazwiskami, ale mamy takich osób o, co najmniej kilka w życiu publicznym. A co dopiero jakiś doktor inż.
            • solejrolia Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 11:29
             Wiesz co, opad rąk:
             weź sobie książkę ze szkoły podstawowej z biologii, czy z przyrody, i doczytaj.
             I z mojej strony to EOT, bo ja z debilami popierającymi politykę wycinkową LP nie dyskutuję. Żegnam cię, na szaro lądujesz, pośród innych trolli.
             • 1matka-polka Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 11:34
              Ostatnie badania wskazuja, ze mlode drzewa produkuja o 25% wiecej tlenu, niz stare.
              www.birmingham.ac.uk/news/latest/2019/02/World%27s-biggest-terrestrial-carbon-sinks-are-found-in-young-forests.aspx
              • bistian Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 11:42
               1matka-polka napisała:

               > Ostatnie badania wskazuja, ze mlode drzewa produkuja o 25% wiecej tlenu, niz st
               > are.
               > www.birmingham.ac.uk/news/latest/2019/02/World%27s-biggest-terrestrial-carbon-sinks-are-found-in-young-forests.aspx

               Ale jaka jest powierzchnia fotosyntezy? Ile takich młodych drzewek potrzeba do uzupełnienia luki po starym wyciętym? 1000 wystarczy czy za mało?
             • huang_he Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 12:30
              I tak mi nie odpowiesz, bo mnie wygasiłaś, ale:
              portalkomunalny.pl/mlode-lasy-pochlaniaja-wiecej-dwutlenku-wegla-328817/
              "Naukowcy z Smithsonian Tropical Research Institute dowiedli, że młode lasy pochłaniają aż 11-krotnie więcej CO2 niż stare. Były to jak dotąd największe w historii badania lasów tropikalnych.

              . Lasy wtórne (młode) w przeciwieństwie do starych (lasy pierwotne) rosną szybko, aby zmaksymalizować swój dostęp do światła słonecznego. W ten sposób kumulują duże ilości dwutlenku węgla, który pomaga w procesie fotosyntezy. – Lasy wtórne mogą odegrać kluczową rolę w sekwestracji dwutlenku węgla i łagodzeniu zmian klimatycznych – powiedział Daisy Dent ze Smithsonian Tropical Research Institute w Panamie i University of Stirling w Wielkiej Brytanii.

              – Badanie to jest reprezentatywne, ponieważ przedstawia dane z wielu miejsc z krainy neotropikalnej – dodał D. Dent. Naukowcy przebadali ponad 168 000 drzew na terenie ośmiu krajów. Odkrycia opisane w czasopiśmie naukowym „Nature” sugerują, że lasy rosnące 20 lat są w stanie wychwycić średnio, netto 11 razy więcej niż stare drzewa w Amazonii. "
              www.fnp.org.pl/ile-dwutlenku-wegla-moze-wchlonac-las/
              "Ilość dwutlenku węgla pochłoniętego przez las zależy od bardzo wielu czynników, m.in. od tego, ile węgla pochłania las w procesie fotosyntezy, ile potem z tego lokowane jest w drewnie, a ile wraca do atmosfery w procesie oddychania drzew. Istotny jest zatem stosunek dwutlenku węgla związanego podczas fotosyntezy do oddanego podczas oddychania. Uważa się, że najwięcej węgla pochłaniają drzewa w fazie wzrostu i rozwoju, czyli te tworzące drzewostany młode i intensywnie przyrastające. Drzewa stare w zasadzie nie przyrastają, co w praktyce oznacza, że wiążą niewiele węgla z atmosfery. Inne badania wskazują jednak, że młode lasy, zwłaszcza składające się z drzew tego samego gatunku, mogą emitować CO2 więcej niż go pochłaniać, a najwięcej dwutlenku węgla wchłaniają lasy w średnim wieku, czyli ponad pięćdziesięcioletnie."


              A ja poproszę inne źródło, może być książka ze szkoły podstawowej z biologii lub z przyrody, cytaty. Czy należy zaprzestać całkowicie polityki wycinkowej LP? Niech drzewa się tylko starzeją, nic nie można wycinać i na to miejsce nic nasadzać?
              • bistian Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 12:55
               huang_he napisał(a):

               > A ja poproszę inne źródło, może być książka ze szkoły podstawowej z biologii lu
               > b z przyrody, cytaty. Czy należy zaprzestać całkowicie polityki wycinkowej LP?
               > Niech drzewa się tylko starzeją, nic nie można wycinać i na to miejsce nic nasa
               > dzać?

               Co Ty z tym źródłem? Nie umiesz myśleć samodzielnie? wink Sama nic nie obserwujesz?
               Dobrze by było zostawiać stary drzewostan, ale potrzebujemy drewna, niestety. Więc wycinajmy tak, żeby nie niszczyć podszytu i nie robić wielkich odsłoniętych połaci, takie wycinki gniazdowe, zamiast zostawiania kilkunastu starych drzew w grupie na dużej trzebieży. Więc harwestery się nie nadają do takich prac, są bardzo wydajne, ale niszczą las.
               Las się sam rozsiewa, drzewa rosną dużo lepiej, niż te nasadzone ręką człowieka. Przy takiej wycince, w zasadzie nie trzeba dosadzać. Chyba, że chcemy na szybko zmienić skład gatunkowy, a tych gatunków tam nie ma.

               Obserwowałem takie samodzielne nasiania w Puszczy Piskiej i sadzone tam przez ZUL'y plantacje. Te samodzielne miały już po 1,5 metra, te dosadzane nie miały połowy tej wysokości, a różnica w podszycie i różnorodności była jeszcze większa. Były prace naukowe na ten temat, potwierdzające moje obserwacje.
        • bistian Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 09:52
         huang_he napisał(a):

         > Od końca II wojny światowej obserwowany jest stały wzrost udziału drzewostanów
         > w wieku powyżej 80 lat. Powierzchnia tych drzewostanów wzrosła z około 0,9 mln
         > ha w 1945 roku do prawie 1,55 mln ha w roku 2008.

         To trzeba by było przeliczyć, bo to może być zwykła manipulacja. Wiesz, jak wygląda ponad 100 letnia sosna na bardzo słabym gruncie? To jest patyk o średnicy 20 cm. A w zastępstwie, tnie się piękne buczyny na dobrym gruncie np. karpackie albo piękne lasy świerkowe gdzieś pod Suwałkami.
         W mojej okolicy, poziom jest podobny, jak 40/50 lat temu, chociaż był taki moment, że cięto za dużo starych drzewostanów jakieś 20 lat temu. Wtedy też poszły do tartaku piękne pomnikowe i zdrowe dęby, buki i wiązy, nie wszystkie, to fakt, ale z 50% na pewno.
         • huang_he Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 11:05
          Bardzo proszę o inne źródła, z chęcią poczytam. Rozumiem, że masz do nich dostęp i dlatego widzisz zwykłą manipulację, a nie opierasz się na "mnie się wydaje, bo ja widziałem drzewo rosnące obok mojego domu i dlatego wiem"
          • bistian Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 11:40
           huang_he napisał(a):

           > Bardzo proszę o inne źródła, z chęcią poczytam. Rozumiem, że masz do nich dostę
           > p i dlatego widzisz zwykłą manipulację, a nie opierasz się na "mnie się wydaje,
           > bo ja widziałem drzewo rosnące obok mojego domu i dlatego wiem"

           Czy to do mnie? Nie mam drzewka.
           Odpowiem. Ja znam swoje lasy, całą okolicę od wielu lat.
           Ja wiem, że się pojawiają takie wątpliwości, co do cięcia lasów. Zawsze są. Bodajże w 1992 roku, spotkałem w Tatrach gościa, który robił opracowania dla mojego terenu. Mówił, że to są te same problemy wszędzie, ludzie nie ufają, a on robi te operaty i szacunki i pilnuje biomasy. Więc nie tylko wiekowo, ale biomasa się liczyła.

           Od tamtego czasu, sporo się zmieniło. Produkcja wzrosła, potrzeba więcej drewna. Tnie się stare i wartościowe drzewostany i robią to LP nawet już nie naciągając dane, ale zupełnie bez opracowań. Stąd te protesty przyrodników w sprawie wycinki puszczy karpackiej, lasów na Podlasiu, a pewno zaczną się również w Suwalskiem, bo tam teraz też ostro tną. Zdjęcia satelitarne są bezlitosne, ale są również zdjęcia atrakcyjnych drzewostanów sprzed wycinki, więc nas nie nabierzecie.

           A co do lokalnych spostrzeżeń, to trudno nie zauważyć, że z 20 zdrowych dębów w wieku 200 lat i więcej, zostały 3 najmłodsze. A to tylko w jednym miejscu.

           A wracając do LP, wszystko zrobią, byle zarobić. Teraz idzie kampania poprawy wizerunku, to również za nasze pieniądze. Wstawili las i na tle lasu długoszpona big_grin Ten ptaszek u nas nie występuje, gdybyś nie widziała.
           • huang_he Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 12:36
            Liczby, proszę o liczby. Nie "ja znam swoje lasy". Liczby, badania. Jesteś dendrologiem? Naukowcem? Jeśli tak, to ja z chęcią poczytam.

            I ja nie przeczę absolutnie, że LP MOŻE wycinać lasy na potęgę. I być może wywozi strasznie dużo i dlatego w Polsce jest problem z drewnem. I nie przeczę, że niektórzy chcą się napchać kasą, ile tylko można i mają gdzieś środowisko. Ale to nie o tym wątek. Wątek jest o tym, że pani plecie totalne bzdury, w dodatku mówiąc "dżewo", bo jak wiadomo, jak ktoś mówi tak, jak go w domu nauczyli i mieszka tam, gdzie wszyscy gadają regionalizmem, to jest intelektualnym dnem.

            A dla ciekawych polecam to:
            www.forbiosensing.pl/aktualnosci/-/journal_content/56/20182/66279
            W dzisiejszej aktualności przedstawiamy Państwu publikację naukową, powstałą w wyniku wykorzystania danych pozyskanych w ramach projektu ForBioSensing. Jej autorzy: Agnieszka Kamińska, Maciej Lisiewicz, Bartłomiej Kraszewski, Krzysztof Stereńczak przeanalizowali dynamikę oraz zasięg przestrzenny gradacji kornika drukarza w Puszczy Białowieskiej w latach 2015-2019 z wykorzystaniem wieloczasowych danych teledetekcyjnych. Oceniona została rola czynników siedliskowych oraz drzewostanowych w nasileniu śmiertelności świerka, powodowanej przez kornika drukarza. Rozległa przestrzennie gradacja, spowodowała ponad sześciokrotny wzrost liczby zainfekowanych drzew w 2019 r., w porównaniu z rokiem 2015.
            • bistian Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 13:06
             huang_he napisał(a):

             > Liczby, proszę o liczby. Nie "ja znam swoje lasy". Liczby, badania. Jesteś dend
             > rologiem? Naukowcem? Jeśli tak, to ja z chęcią poczytam.

             Znam dużo lepiej lasy w swojej okolicy, niż gość, który przyjedzie raz na kilka lat zrobić obmiary. Kilka razy wykonywałem specyficzne usługi dla LP w tych moich lasach. Ja wiem, co tam jest, gdzie są ciekawe egzemplarze, rozmawiam z przyrodnikami, którzy robią różne opracowania dla LP, łazimy razem po okolicy, robię wtedy za przewodnika, ale też się dużo pytam. Gdy mam czas, jestem w lesie i tak od dzieciństwa. Przez te wszystkie lata, nie spotkałem w lesie leśnika, który jest tak zainteresowany, jak ja. Oni są tylko przy wycince, a o ciekawe gatunki, pytają innych.

             Niestety, nie mam źródła, chyba coś muszę wydać big_grin
    • szprotawa Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 10:17
     Jeżeli nie dostrzegasz głupoty w wypowiedzi to nie wiem na jaki temat chcesz rozmawiać. O tym że nie ma racji, że jest tępa a udaje intelektualistkę to już napisałam na początku. To jest moja wypowiedź na te wypociny. O zaletach drzew, sorry dżew chyba nie muszę Ci tłumaczyć. O wymianie tlenowej też, to było w szkole podstawowej przecież
   • homohominilupus Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 10:48
    szprotawa napisał(a):

    > Jak słyszę "dżewa" przez dż to już wiem jaki poziom intelektualny ma mówca. W t
    > ym przypadku to nie dno dna, ona już odwiertw robi 🤦‍♀️

    A nie mówią tak Ślązacy przypadkiem?
    • szprotawa Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 10:57
     Nie. Tak mówią ludzie z pseudomanierą. Dżewa, czysta zamiast trzysta, wogle zamiast w ogóle itd. Pańcie, którym się wydaje i dość dużo nauczycielek starej daty, zwłaszcza te ze szkół średnich, gdzie ma magistra i każe się tytułować "pani profesor". Takie mam obserwacje z życia
    • huang_he Re: Totalny facepalm. 19.09.21, 11:02
     Wśród odrębności regionalnych występujących wj ęzyku literackim inteligencji pol­skiej wyróżnia się regionalizmy fonetyczne, fleksyjne, słowotwórcze, leksykalne i składniowe. Geograficznie dzielą one polszczyznę ogólną na cztery podstawowe odmiany terytorialne: warszawską, krakowską, poznańską i południowo-wschodnią. Przykładowo, fonetycznym regionalizmem krakowskim jest wymowa typu czeba, dżewo.
     ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/271787/kurek_regionalizmy_fonetyczne_w_polszczyznie_mowionej_2008.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka