14.10.21, 14:31
Poszukuję czegoś monumentalnego, porywającego, klasycznego. Czegoś, co pochłonie czytelnika tak jak Gra o Tron, lub Władca Pierścieni. Dla kogoś, kto zaczyna swoją przygodę z fantasy. Co polecacie? Gra o Tron, Tolkien, Wiedźmin już przeczytane.
Obserwuj wątek
    • martishia7 Re: Fantasy 14.10.21, 14:33
      Wheel of time? Właśnie serial zaraz wychodzi więc jakby na czasie. Sama nie czytałam, dopiero się zabieram, więc nie wiem czy polecam, ale ma status "kultowego" w pewnych kręgach.
        • melikles Re: Fantasy 14.10.21, 14:56
          Koło Czasu ciągnie się jak smark z nosa, a styl Jordana jak dla panienek z pensji.

Opowieści z Meekhańskiego Pogranicza, Malazańską Księgę Poległych, Pieśń Krwi A. Ryana, Grzechy Imperium B. McClellana,

No i obowiązkowo Kroniki Królobójcy P. Rothfussa i Pana Lodowego Ogrodu Grzędowicza. Fajne są też cykle Koniasz i Bakly M. Zambocha.
          • memphis90 Re: Fantasy 15.10.21, 07:55
            >No i obowiązkowo Kroniki Królobójcy P. >Rothfussa
            Pan Rothfuss ma głęboko w d... swoich czytelników, od bodajże 11 lat nie potrafi wydać zakończenia trylogii i ewidentnie sodówka uderzyła mu go glowy, więc ja bym póki co nie kupowała jego dzieł. Trylogia jest urwana w połowie i nie wiadomo, czy szanowny autor kiedykolwiek ją zakończy.
          • una_mujer Re: Fantasy 17.10.21, 15:10
            Meekhan jest bardzo wciągający, ale sceny okrucieństwa są nie dla wrażliwców...
            Ja ostatnio razem z moją dziesięciolatką przeczytałam Baśniobór i Smoczą Straż 😉. Normalnie wyrywałyśmy sobie kolejne tomy z rąk.
    • triismegistos Re: Fantasy 14.10.21, 14:42
      Księga całości Kresa.
      Archiwum burzowego światła. Jak zmielisz to pozostałe części cosmere.
      Opowieści z meekhańskiego pogranicza.
      Cykl pierwszego prawa Abercrombie.
        • nightdream Re: Fantasy 14.10.21, 21:14
          Tak tak tak! Archiwum Burzowego Światła jest cudowne, wspaniałe, chyba najlepsze fantasy jakie czytałam!
          Ja kocham Sandersona miłością wielką, wszystkie jego serie są warte przeczytania smile
          Czytałam kilka lat temu a teraz odświeżam w formie audiobooka - i nadal uwielbiam tak samo smile
    • bi_scotti Re: Fantasy 14.10.21, 14:42
      Niedawno wskazano mi do zakupu jako birthday gift dla kogos kto ponoc lubi fantasy serie "Gentleman Bastard" - no idea czy dobre, bo to nie moj fun ale spojrzyj, a nuz ... a widelec wink Cheers.
    • wapaha Re: Fantasy 14.10.21, 14:47
      A nie może być sf? suspicious

D. Simmons trylogia (Hyperion Endymion Illion)
      Bo jeśli chodzi o cechy gatunku to jest sf ale czytało mi się jak fantasy
            • melikles Re: Fantasy 15.10.21, 11:00
              Android w wersji męskiej, który miał wgraną osobowość kobiety. Aby nie było łatwo, w którymś tomie
              ten android uaktywnił androida żeńskiego, do którego wgrał swoją osobowość smile

Do czytania tego cyklu trzeba mieć dobra pamięć, bo wielość wątków i postaci jest olbrzymia. Do tego dochodzą drobiazgowe szczegóły geograficzne j batalistyczne.

Ale dla ematek pozycja obowiązkowa, bo w skrócie chodzi tam o walkę opresyjnej teokracji i zacofanego ciemnogrodu z dynamicznym, neoliberalnym i postępowym państwem smile
    • profes79 Re: Fantasy 14.10.21, 14:51
      Jeśli chodzi o monumentalność:
      Malazańska Księga Poległych - cykl monumentalny ale niestety momentami dosyć ciężki w odbiorze, przede wszystkim przez straszne skakanie autora pomiędzy postaciami, miejscami a czasami i czasem.
      Cykle Belgariada+Malloreon wraz z drobnymi dodatkowymi przyległościami typu wspomnienia Belgaratha. Cykl według mnie dosyć lekki i przyjemny.
      Cykle Szafirowa Róża+Tamuli - ten bez przyległości, aczkolwiek równie przyjemny w odbiorze według mnie.
      Autorem obu powyższych jest David Eddings
      Cykl Zwiadowcy (autor: John Flanagan)
      Cykl Heroldowie z Valdemaru (autorka: Mercedes Lackey) - cykl stosunkowo mało chyba znany w Polsce a prezentujący bardzo ciekawe podejście do świata; ewoluował od samego cyklu o Heroldach aż do sytuacji w której tworzy świat zamknięty w ramy czasowe dwoma kataklizmami, z których o jednym tylko wspomina się początkowo w cyklu.

Klasyka, czyli Świat Dysku Pratchetta - nie jest to cykl w pełnym tego słowa znaczeniu, ale jak ktoś lubi fantasy z elementem comic to jak znalazł
          • tairo Re: Fantasy 14.10.21, 23:32
            Bardzo popularni byli w latach 90, kiedy wychodziło polskie tłumaczenie, ale od tego czasu chyba nie było wznowień.
          • triismegistos Re: Fantasy 15.10.21, 06:55
            Mam wrażenie że w latach dziewięćdziesiątych trudno było się na to nie natknąć, ale dziś faktycznie jest mało popularne. Mnie zraziło cukierkowością jeszcze jak byłam bardzo młodziutka.
            • tairo Re: Fantasy 15.10.21, 11:32
              Całkiem dobre wrażenie masz.
              To było YA, zanim termin "YA" zyskał popularność. Owszem, sporo cukierkowatości, ale były też całkiem poważne tematy poruszane w bardzo rozsądny sposób.

Chcę, abyś wziął sobie do serca to jedno: związki shay'a'chern (homoseksualne) zdarzają się w naturze. Jak więc mogą być nienaturalne? Zwyczajne nie są. Nie są pożądane z punktu widzenia przetrwania gatunku, ponieważ nie doprowadzają do prokreacji. Nie są jednak nienaturalne. Jakże niewinne są zwierzęta zamieszkujące pola i lasy. Człowiek nigdy nie dorówna im czystością myśli i uczuć, ponieważ zna zło i dobro, między którymi zawsze musi wybierać. A jednak one nigdy nie odrzucają osobników shay'a'chern. Z twym shay'kreth'ashke łączyła cię wielka miłość, tylko miłość. Nie można się wstydzić miłości.
    • manahmanah77 Re: Fantasy 14.10.21, 14:58
      A w jakim wieku ktoś? Bo pewne lektury daje się czytać tylko do pewnego wieku.
      Z tych już wymienionych, to Koło Czasu i Belgariada spoko, oczywiście nie Tolkien, choć bardzo by chciały go udawać.
      Z podobnych, to jeszcze Miecz Prawdy Terry'ego Goodkinga.
      Zawsze będę też polecał Dragonlance (pierwsza trylogia, od Smoków Jesiennego Zmierzchu) choć jak chciałem sobie je przypomnieć jako dorosły, to nie byłem już w stanie tego czytać.
      I w ogóle, jak ktoś interesuje się fantasy na tyle, by brnąć w wielesetstronicowe tomiszcza, to podsuń ktosiowi pomysł zagrania w D&D, albo chociaż obejrzenia streamów Critical Rolesmile
      • magdallenac Re: Fantasy 14.10.21, 15:05
        Dla siebie szukam. Jakoś ostatnio mnie ciągnie czytelniczo do wyimaginowanych światów bardziej, niż do tych rzeczywistych. Dragonlance przeczytane jakoś 20 lat temu, namiętnie grywałam w D&D i RPG też ze 20 lat temu i ten pociąg już odjechał. Miecz Prawdy dopisuję.
        • manahmanah77 Re: Fantasy 14.10.21, 15:38
          Wciąż bardzo polecam Critical Role - rzuć okiem na YouTube, nic to nie kosztuje a może znajdziesz kilkaset godzin rozrywki.
          8 aktorów głosowych gra w D&D robiąc przy tym takie show, że zarabiają na tym grube miliony i są oglądani nie tylko przez miłośników rpg.
            • manahmanah77 Re: Fantasy 14.10.21, 22:46
              Z jednej strony trudno się nie zgodzić, a z drugiej... Lubiłem go! Może dlatego, że do czasów Gry o Tron w ogóle seriali fantasy prawie nie było?
              • bialeem Re: Fantasy 14.10.21, 23:28
                Outlander jesttongue_out Once Upon a Time jest niezłe przez pierwsze sezony. Grimm jest ok ze współcześniejszych i oczywiście Penny Dreadful. Osobiście bardzo lubię Magicians - też współczesne, ale elementy fantasy nie mogą być bardziej fantasy. Miniserial Emerald City bardzo polecam.
                No i jest jeszcze Xenawink W sumie to ciekawe, ale po fali takich (Herkules, Merlin i kilka podobnych) rzeczywiście seriale fantasy spod egidy magii i miecza przestały się pojawiać.
                • manahmanah77 Re: Fantasy 15.10.21, 08:59
                  Współczesne fantasy to jednak nie do końca magia i miecz.
                  Grimm jest spoko, Outlander w sumie też, Penny Dreadful było absolutnie fantastyczne, ale nie tego oczekujesz jak masz nastrój na typowe fantasy. Nawet Xena i Hercules nie były typowym fantasy (w sensie, że jak ktoś mówił "Bardzo podobał mi się Władca Pierścieni" to nie odpowiadałaś "O, to na pewno spodoba ci się Xena!"). Na tym tle Legend of the Seeker (czyli telewizyjny Miecz Prawdy) się wyróżniało.
                  Gdybym do listy polecanych miał dodawać również modern fantasy to bym musiał wspomnieć o cyklu Akta Dresdena Jima Butchera.
          • lauren6 Re: Fantasy 15.10.21, 07:56
            Ja dotrwałam do 9-10 tomu i pod koniec zdążyłam już znienawidzić głównych bohaterów wink Piękni, idealni, silni, praworządni, są przeczołgani na 1000 sposobów, ale i tak z tego przeczołgania wychodzą jeszcze silniejsi i ich miłość zwycięży.
            Bleh.
        • arthwen Re: Fantasy 14.10.21, 23:32
          Miecz Prawdy jest hmm... specyficzny. To literatura z rodzaju: jak bardzo możemy dowalić głównemu bohaterowi, a on i tak się podniesie, po to, żeby go zgnoić w następnym tomie.
      • memphis90 Re: Fantasy 15.10.21, 08:19
        >Z podobnych, to jeszcze Miecz Prawdy >Terry'ego Goodkinga
        Miecz Prawdy miał fajne pierwsze 3 tomy może, potem autor poszedł w Modę na Sukces. Ja wymiękłam przy historii, kiedy jego żona miała spędzić noc z jego bratem bliźniakiem, w dodatku siły wyższe nakazały jej koniecznie szczytować podczas tej nocy (brawo autor! Kobieta, jak wiemy, ma orgazmy na pstryknięcie palcem, także podczas wymuszonych stosunków seksualnych na pograniczu gwałtu), mąż mial za to spędzić noc z kimś tam innym, mąż się z tym bratem jednak zamienił (a może go zabił?), spędził więc noc z własną zoną, nie mówiąc jej o tym, żeby finalnie po seksie strzelić wielkiego focha, że się ta żona seksila z kimś innym, w dodatku z wielkim finałem...

Kompletny odjazd autora...
          • memphis90 Re: Fantasy 15.10.21, 20:13
            No ale gdzie logika...? Gdyby zle duchy wymogły na Tobie współżycie w celach stricte politycznych, a Ty byś oszukała system i przemknela się do osobistego chłopa, to bys nie mrugnela do niego oczkiem "halo, to ja!"? A gdyby chłop miał focha, że Ty tu szczytowałas na maksa, a przecież to on udawal tego swojego własnego bliźniaka, to nie odparlabys rezolutnie "ależ kochany, ja przecież od razu wiedziałam, że to Ty, któż inny ma takiego wielkiego... eee...obrzyna!" I ostatnie - gość ma focha do żony - jak by nie było - naduzycie seksualne, do którego żona została zmuszona wbrew woli...? A w d... bym mu tego obrzyna wsadziła i tak poraziła mocą, żeby do śmierci skamlał cienko u moich stop.
            • triismegistos Re: Fantasy 15.10.21, 21:57
              Tam chodziło o to że bohater musiał przejść przez portal zdrajców, czy jakoś tak. Musiał zdradzić to, co jest dla niego najważniejsze i tym fochem niejako to osiągnął.
              Zgadzam się z tym że główni bohaterowie do odstrzału, ale wciągnęła mnie ta historia a przede wszystkim "mechanika magii" bo uwielbiam takie motywy w fantasy.
              Ale nie będę się upierać że to literatura wysokich lotów 😉
    • limelight7 Re: Fantasy 14.10.21, 15:03
      Trochę w klimacie 'Gry o tron', moim skromnym zdaniem o niebo lepiej napisana i skonstruowana "Marchia cienia' Tada Williamsa
      Tego samego autora cykl 'Pamięć, smutek i cierń'
      Klasycznie: Cykl 'Ziemiomorze' Le Guin
      • elf1977 Re: Fantasy 15.10.21, 11:07
        limelight7 napisała:

> Trochę w klimacie 'Gry o tron', moim skromnym zdaniem o niebo lepiej napisana i
        > skonstruowana "Marchia cienia' Tada Williamsa
        > Tego samego autora cykl 'Pamięć, smutek i cierń'
        > Klasycznie: Cykl 'Ziemiomorze' Le Guin
        Williams jest niezły

• maly_fiolek Re: Fantasy 14.10.21, 15:04
      Uwielbiam Pratchetta, dlatego świat dysku, Dobry Omen są świetne.
      Z polskich autorów polecam Marię Lidię Kossakowską z jej całkiem ciekawą serią o niebie/piekle i aniele zagłady., aczkolwiek ostatnia część (Bramy światłości) nie zachwyca.
    • zona_mi Re: Fantasy 14.10.21, 15:11
      magdallenac napisała:

> Poszukuję czegoś monumentalnego, porywającego, klasycznego.

Nie jestem pewna, że spełnia Twoje warunki, ale podobały mi się Kroniki Wardstone Josepha Delaneya i Nancy Farmer Morze trolli i Dziki ogień.
        • aqua48 Re: Fantasy 14.10.21, 15:47
          magdallenac napisała:

> O Skrytobójce już mam, właśnie miałam zaczynać!

Aż Ci zazdroszczę, bardzo mnie ta książka urzekła..Polecam jeszcze trylogię Katherine Arden - Niedźwiedź i słowik, Dziewczyna z wieży i Zima czarownicy. Oraz książki Dolores Redondo. Lubię też z lżejszych - Martę Kisiel - Nomen Omen, Płacz i Toń, Trudi Canavan. I Anetę Jadowską.
            • aqua48 Re: Fantasy 16.10.21, 13:45
              magdallenac napisała:

> Mam tę trylogię nawet! Kupiłam dla córki, ale powiedziała, że na razie wyrosła
              > z bajek smile Mówisz aqua, że dla matki też się nada?

Nada się. nada smile
    • loira Re: Fantasy 14.10.21, 15:36
      Oprócz tego co już wymienione
      „Kroniki królobójcy” Rothfuss
      „Kroniki żelaznego druida” Hearne
      „Pan lodowego ogrodu” Grzędowicz
      „Długa Ziemia” i reszta cyklu Pratchetta z Baxterem też czytała się fajnie, ale tam mało magii a miecza chyba wcale smile
      Ech… normalnie aż Ci zazdroszczę, tyle fajnych książek przed tobą.
      • feiticeira Re: Fantasy 14.10.21, 17:25
        Pan Lodowego Ogrodu super, za wyjątkiem drugiego tomu. Pierwszy mnie zaczarował.

Z polskich bardzo dobry jest jeszcze Narrentum (czy jak się tam to pisało) Sapkowskiego, mniej fantastyczny niż Wiedźmin, ale o wiele lepszy i dojrzalszy.
    • martishia7 Re: Fantasy 14.10.21, 15:47
      A, i jedna z moich ulubionych serii to Wolfblade, Jennifer Fallon. Jak się rozchodzi o porównania do GoT, to ma świetną postać bardzo mądrego karła wink który mocno pomaga w rozwoju głównej bohaterki. Nie czytałam jej drugiej trylogii, ale Wolfblade polecam. 3x600 stron, starczy Ci na trochę.
    • aadrianka Re: Fantasy 14.10.21, 15:54
      Do wszystkiego, co zostało wymienione, dorzucę Leigh Bardugo. Trylogię Shadow and Bone oraz (znacznie lepszą) kontynuację, Six of Crows. A takze cały cykl Natural History of Dragons (nie ma miecza ani magii, ale są smoki!!!). To są wprawdzie YA, ale czytało mi się doskonale, mimo 40 na karku.
      • magia Re: Fantasy 15.10.21, 08:12
        tez polacam Leigh Bardugo, co prawda to raczej dla nastolatków ale bardzo klimatyczne smile
        Z lekkich i przyjemnych sa tez wszystkie serie Sarah J. Mass, zaczynajac od Dworu Ceni i Róż, przez Szklany Ton i Ksiezycowe Miasto.
        Bardzo bogate, rozbudowane światy. Chcialam sprawdzic co moje nastolatki czytają i wsiąkłam.
    • zona_glusia Re: Fantasy 14.10.21, 16:16
      Wciągające:
      "Kłamstwa Locke'a Lamora
      "Świat Dysku" Pratchetta. Tylko w przypadku tego cyklu lepiej nie zaczynać od początku, bo to bardzo zniechęca. Można zacząć czytanie od na przykład "Straż, Straż".
      Dużo magii i spisków jest w "Tiganie" Kaya. Autor ma tu świetne pomysły na fabułę, ale ja nie lubię bohaterów. Ale może Ci przypadną do gustu.
    • mama-ola Re: Fantasy 14.10.21, 16:39
      Jeśli jeszcze nie czytałaś Pana Lodowego Ogrodu, to zazdroszczę przygody, która Cię czeka. Ja czytałam dwa razy, a trzeci już nie wypada, chyba że za 30 lat... Uwielbiam.
      • lauren6 Re: Fantasy 14.10.21, 21:35
        Poza tym:
        Malowany człowiek Peter Brett
        Guy Gavriel Kay - tu zasadniczo polecę każdą książkę poza Ysabel. Szczególnie Pożeglować do Sarancjum. Kay to pisarz, który może podejść osobom, które lubią Pieśń lodu i ognia. Wszystkie jego książki są inspirowane wydarzeniami historycznymi.

Z polskiej fantastyki mogę polecić Pana lodowego ogrodu.
        • huang_he Re: Fantasy 14.10.21, 22:27
          A z Malowanym Człowiekiem nie macie tak, że pierwszy tom zachwycał, drugi tak samo lub nawet bardziej, a potem to już spadek i koniec był... No dla mnie to było żenujące. Szczególnie, że dwa pierwsze tomy czytałam chyba trzykrotnie. A ostatni byle szybciej, tylko oczami przelatywałam.
          • lauren6 Re: Fantasy 14.10.21, 22:57
            Zakończenie serii mi się nie podoba, ale to moja subiektywna opinia. Całość polecam, bo to jest jednak wiele tomów porządnego fantasy.
    • mika_p Re: Fantasy 14.10.21, 16:54
      Popatrz sobie z daleka na Kroniki Drugiego Kręgu Białołęckiej - z daleka, bo IV tom urywa historię, ale ponoć autorka ma napisać V

Z lżejszej fantasy Olga Gromyko, "Zawód wiedźma", potem "Wiedźma opiekunka" i "Wiedźma naczelna". Są tam jeszcze okolice tego cyklu, jakiś zbiór opowiadań, ale nie znam. W tym samym świecie dzieją się "Wierni wrogowie", ale to słabe, wtórne, Wiedźma lepsza.
      Co prawda całemu światu nie grozi zagłada jak w LOTR, ale kawał solidnego wroga jest wink

I jeszcze Kira Izmajłowa, "Mag niezależny Flossia Naren", solidna dwutomowa powieść, jest magia, jest knucie, wojna i wszystko co trzeba.
        • mika_p Re: Fantasy 14.10.21, 23:10
          Nazwiska Baniewicza nie kojarzę, mozliwe że czytałam, bo jak patrzę w recenzje w Biblionetce, to chyba mogłam czytać albo mieć w ręku, jeden tytuł opowiadania mi świta, jedna książka jest w mojej bibliotece, ale nic poza tym.
    • feiticeira Re: Fantasy 14.10.21, 17:21
      Wymieniana tu Malazanska Księga Poległych jest absolutnie monumentalna, choć bardzo nierówna, ale pierwsze 4 tomy są świetne. Aczkolwiek musze ostrzec, że pierwszy tom po prostu trzeba przetrwać i niezbyt się przejmować że się nic z magicznego systemu nie rozumie. W necie są rozpiski która grota czyja i do czego i kto jest kim i dlaczego smile Jak już się w miarę człowiek otrzaska to już czysta radość czytania ( mimo tego, że moim zdaniem autor ma wielki kompleks wyzwolonych, przejmujących inicjatywę kobiet).
      Inna świetna, choć tylko trzytomowa, za to moim zdaniem przegenialna i zazdroszczę każdemu, kto może ja przeczytać pierwszy raz jest seria "Pęknięta Ziemia". Zupełnie inna magia.
      • melikles Re: Fantasy 14.10.21, 19:14
        Ogień i Krew Martina, czyli dwutomowy prequel GoT, pisany bardziej w formie kroniki dokumentalnie. Ale dobrze pokazuje skąd się wszystko wzięło.

M. Sullivan Odkrycia Ryirii, w stylu Niecnych Dżentelmenów.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka