Dodaj do ulubionych

Duży Format o kontrolerach

27.04.22, 13:48
wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,28377186,kontrolerzy-martwia-sie-o-bezpieczenstwo-lotow-czy-chca-zarabiac.html
Przyznaję, że myk z odwoływaniem dyżurów weekendowych całkiem sprytny.
Obserwuj wątek
  • profes79 Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 13:58
   Jestem bardzo ciekaw na ile wypowiedzi pracownika PAŻP sa wiarygodne bo póki co nie słychać o żądaniach płacowych kontrolerów tylko o przywrócenie stawek przed wręczeniem im wypowiedzeń zmieniających.
   Druga rzecz - zarabiali średnio 55k; teraz zarabiają 32-45 czyli średnio 38k. A niech będzie nawet 40. Czyli rach-ciach i stwierdzono, że można im obciąć wynagrodzenia o 1/3. No i nagle się okazało, że może jednak nie. I teraz bohatersko rozwiązuje się problemy, które PAŻP sama sobie spuściła na głowę - bo gdyby nic nie zmieniano, to (prawdopodobnie) nie byłoby problemu bo kontrolerzy nie mieliby powodu wysuwania jakichkolwiek żądań. Ale postanowiono postawić ich pod ścianą wypowiedzeniami i nagle się okazało, że pod ścianą stoją nie pracownicy tylko Agencja.
  • zuzanna_a Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 14:32
   z tym 120 k brutto to chyba kogoś zdrowo poj... bało.

   sorry, ale jak dróżnik nawali albo jakiś gość co obsługuje zwrotnice to również może dojść do czołowego zderzenia pociągów pośpiesznych i tragedia gotowa. jak na kopalni sztygar czy metaniarz wysyła na dół ludzi - też ma kilkaset osób na głowie - ich życie i bezpieczeństwo. O lekarzach, strażakach nie wspomnę - wiele jest zawodów gdzie narażamy swoje życie albo bierzemy odpowiedzialność za innych.

   i chyba to nie jest tylko moja opinia, bo średnie zarobki kontrolerów w innych krajach oscylują od 6-8 tyś EURO.
   Przy wiadomej średniej zarobków dla Niemiec czy Francji bo o tych krajach mowa - oznacza to większą dwukrotnie niż przeciętna wartość wynagrodzenia. Ale nie 20 krotną, czy 15 krotną jak to oczekują w Polsce.

   To jest odpowiedzialna i ciężka praca, ale w kwestii samych zarobków - to nie powinno też wyglądać tak, że jak mamy na szali życie pasażerów, to można sobie brać kwoty z dudy i mówić, że ich praca tak naprawdę nie ma ceny.

   Tam jest burdel z dowództwem i pisowskimi wtykami, które rozwalają Agencję od środkai tu pełna zgoda, że słusznie się buntują, ale te zarobki to jest kosmos.
    • chicarica Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 14:51
     Nie wiem skąd macie te informacje, ale ja mam z pierwszej ręki, czyli od kontrolerów z paru krajów oraz w Eurocontrol.
     Rozmowa zaczyna się od 10 tys euro miesięcznie, zarobki potem tylko rosną. 4-6 tys euro w Niemczech dostaje się podczas szkolenia.
     To jest zawód który wymaga tak szczególnych predyspozycji, że kontrolerom płaci się takie stawki właśnie po to, żeby w głowie nie zaświtała im myśl o odejściu. Do takiej roboty nadaje się jeden na... tysiące.
     • zuzanna_a Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 14:57
      No ok, niech ci bedzie ze 10 tys euro.
      To zarabia dwa razy wiecej niz nauczyciel.
      Trzy razy wiecej niz pracownik biurowy.
      Placa minimalna to 1600 euro czyli kontroler z doswiadczeniem wg twojej teorii ma 6 razy wiecej niz placa minimalna.

      W Pl minimalna to 3 k brutto a kontroler chce 40 krotnosc placy minimalnej. Takze dalej cos jest chyba nie halo.
      • sumire Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 15:18
       Noo, są i tacy pracownicy biurowi, co zarabiają 10k euro...
       Tak czy inaczej, jest bardzo źle, że pisiorom udało się przerzucić ciężar tematu na kwestie zarobków i roszczeniowości, i społeczeństwo tym się nakręca, zapominając, że takiego kontrolera nie kupi się w każdym sklepie z kontrolerami. I szczerze mówiąc, ja mam totalnie w dudzie, ile oni zarabiają. Nigdy nie było tajemnicą, że są dobrze opłacani - ale ludzie w takich branżach powinni być.
      • chicarica Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 16:29
       To tylko dlatego, że płaca minimalna jest śmiesznie niska.
       Kontrolerzy tyle zarabiali, nie rozumiem na jakiej podstawie można ot tak po prostu obniżyć im zarobki. W jakimkolwiek normalnym kraju w takim przypadku związki zawodowe zjadłyby pracodawcę razem z krzesłem na którym siedzi.
      • chicarica Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 16:31
       Chyba jednak jest bardzo szczególny. Samo zrekrutowanie kandydata na kontrolera kosztuje potężne pieniądze, potem wyszkolić - w czasie szkolenia większość odpada.
       Nie macie pojęcia o czym piszecie. Ten zawód to mniej więcej ten poziom predyspozycji co połowa kosmonauty.
       • taje Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 17:48
        A możesz cos więcej napisać, jak w praktyce wygląda ich praca? Przyznam, ze nigdy się nad tym szczególnie nie zastanawiałam i zaintrygowało mnie to stwierdzenie o unikalności predyspozycji do zawodu. Serio pytam, jako laik.
        • 35wcieniu Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 18:30
         Ale o co właściwie pytasz? Już na starcie zanim facet pomyśli o nauce zawodu musi mieć żelazne zdrowie, znać perfekt języki, mieć predyspozycje psychologiczne- zimną krew w sytuacjach kryzysowych, błyskawiczny czas reakcji, gigantyczną odporność na stres. Tu na samych badaniach wstępnych odpada masa chętnych a nawet nie doszliśmy się etapu szkolenia gdzie jest dalsze sito. Znałam kiedyś faceta który odpadł gdzieś na dalszych etapach bo mu imprezowy styl życia przytępił refleks a nawet jeszcze nie zaczął pracy, co może nawet dobrze bo sam fakt pożegnania z marzeniami gościa kompletnie załamał, nie wiem jak ogarnąłby jakaś sytuację większego kalibru w robocie. Nie mam już z nim kontaktu ale to co wtedy opowiadał zarówno jeżeli chodzi o warunki pracy kontrolerów jak i o proces przygotowań było kosmosem od którego stawał mózg. Przy czym warunki pracy poza tym że skrajnie stresujące były dla nas zupełną egzotyką, np. obowiązkowe przerwy na relaks, rozrywkę itd. co dawało obraz tego w jakim napięciu oni są w normalnym czasie pracy.
         • taje Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 19:19
          Chodzi mi o konkretne czynności, zadania, które wykonują. Najchętniej to bym zobaczyła jakieś nagranie z dnia pracy kontrolera ale pewnie nie ma. Pytam bo od zawsze słyszy się o tym, że to bardzo stresujący zawód ale nie do końca rozumiem, dlaczego tak dużo bardziej stresujący niż neurochirurga czy np pilota. Rozumiem, że to nie chodzi tylko o liczbę ludzi, którzy mogą zginąć w razie pomyłki bo u pilota podobnie, tylko o inne czynniki - presja czasu? Przetwarzanie naraz dużej liczby danych?? Pytam, bo nie potrafię sobie tego zwizualizować.
      • maslova Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 20:09
       > Gdy nie było komputerów, faktycznie stres był. Ale teraz bez przesady.

       Dokładnie tak jest. I właśnie dlatego ograniczono godziny pracy lotniska do 9.30 - 17.00. Wiadomo, komputery muszą się wyspać
    • snajper55 Re: Duży Format o kontrolerach 28.04.22, 01:35
     stavros2002 napisał:

     > W Niemczech kontroler zarabia średnio 4k euro, maks. 6,5k euro.

     TYLE ZARABIA KONTROLER LOTÓW (Średnie zarobki brutto w przeliczeniu na zł )

     WIELKA BRYTANIA - 24 131

     NIEMCY - 40 778

     USA - 46 312

     FRANCJA - 20 568

     CZECHY - 12 996

     SZWECJA - 23 240

     businessinsider.com.pl/gospodarka/ile-zarabia-kontroler-lotow-w-niemczech-czy-czechach-porownujemy-ich-zarobki-z/46bbj2c
     S.
     • buldog2 Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 19:26
      Głupotki?
      Cytuję (Polityka):
      Kontrolerzy lotów to jedna z najlepiej opłacanych grup zawodowych w Europie. Kolejne państwa wypowiadają jednak wojnę ich przywilejom i grożą wprowadzeniem na lotniska wojskowych.

      Pensja razy 10
      Piątek, 3 grudnia ub.r. Szczęśliwi Hiszpanie ciągną na lotniska – zaczyna się długi, pięciodniowy weekend. Nigdzie jednak nie polecą. O godz. 17 kontrolerzy ruchu lotniczego porzucają swoje stanowiska, uziemiając 4,3 tys. samolotów. Na lotniskach wybucha chaos. 650 tys. podróżnych, rozpacz, desperacja, wściekłość. Rząd decyduje się na ostateczność: wysyła na lotniska wojsko i ogłasza pierwszy w historii stan zagrożenia narodowego. Za niewykonanie rozkazu grozi nawet sześć lat więzienia. „Pracujemy z pistoletem przy głowie”– opowiada przed kamerami roztrzęsiona kontrolerka.
      ...
      W 1981 r. prezydent USA zwolnił w ciągu jednego dnia z powodu strajku 11 tys. cywilnych kontrolerów, zastępując ich wojskowymi. Rozwiązał związek zawodowy, a strajkujących objął zakaz powrotu do tego zawodu.


      Żenujące są próby "uzasadniania" takich żądań płacowych. Bo pracują we wszystkie dni, czyli tak jak pogotowie, straż pożarna, policja, wojsko, energetyka.
      Uzasadnione mogłoby być, gdyby np. relacja pensji do średniej była niższa niż np. w Niemczech (uchodzą za państwo z dobrze urządzoną gospodarką).

      Żenujące jest, że kontroler lotu przez miesiąc zarabia tyle, co pielęgniarka anestezjologiczna przez rok.
      • sumire Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 19:33
       No. Tylko że to nie jest kontrolera wina, że pielęgniarka zarabia mniej i przede wszystkim w całym tym sporze od początku nie chodziło o żądania milionów monet.
       I ponownie, kontrolerzy w Polsce nie strajkują, więc daruj już sobie wyciąganie rzekomo porównywalnych sytuacji.
          • snajper55 Re: Duży Format o kontrolerach 28.04.22, 01:41
           buldog2 napisał:

           > Ilość znaczy tu to samo co liczba. Jest nawet bardziej poprawne, bo wskazuje na
           > iloraz.

           Słowa ilość i liczba nie są zamiennikami. Słowa "liczba" stosujemy do bytów przeliczalnych (ludzie, zadania itp), słowa "ilość" do nieprzeliczalnych (np woda, lawa, cukier itp). Trzeb było w szkole podstawowej uważać.

           S.
           • buldog2 Re: Duży Format o kontrolerach 28.04.22, 06:22
            Są wyjątki.
            Poradnia Językowa PWN:
            Rozróżnienie między liczbą (dla rzeczowników policzalnych) a ilością (dla niepoliczalnych) nie zawsze jest przestrzegane. Zasadniczo liczba telefonów jest lepsza niż ilość telefonów, ale w kontekście słów ograniczony i nieograniczony słowo ilość tak często jest spotykane z rzeczownikami niepoliczalnymi (np. ograniczona ilość wody), że wypiera liczbę z właściwych jej połączeń z rzeczownikami policzalnymi. Ograniczona ilość telefonów brzmi tak, jakby telefony nie stanowiły izolowanych, łatwych do rozróżnienia przedmiotów, lecz niezróżnicowaną masę. Nieograniczone ilości telefonów (w liczbie mnogiej) brzmiałyby lepiej i stwarzały wrażenie bogactwa.
            Mirosław Bańko


            Dlatego na fakturze w kolumnie "Ilość" masz do wstawienia liczbę. Np. ilość koszul.
         • buldog2 Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 21:05
          Chodzi o niemafijne relacje płacowe. Takie jak Niemczech, nie takie jak w Hiszpanii czy Grecji, w których niegospodarność, złodziejstwo i mafijne układy doprowadziły do kryzysu zadłużenia.

          Nie ma znaczenia, czy podobałoby się to mi, czy Al Capone, w przypadku zakręcenia kraniku z pieniędzmi. W dobrze zorganizowanej gospodarce mafijnych relacji nie ma. U nas są i mają obrońców. Czy to kontrolerzy, czy prezesi z PIS. Wielu takich.
          • bistian Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 21:10
           buldog2 napisał:

           > W dobrze zorganizowanej gospodarce mafijnych relacji n
           > ie ma. U nas są i mają obrońców. Czy to kontrolerzy, czy prezesi z PIS. Wielu takich.

           Nie kumam. Ludzie nie podpisują nowej umowy i szukają pracy gdzie indziej. W czym problem?
           Jeżeli chodzi o PiS, to się zgadzam, ktoś traci stołek, idzie na przechowanie i za chwilę na nową, lepszą posadkę.
          • sumire Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 21:20
           Nie wiem, co to są "mafijne" relacje, bo w Polsce jest wielu ludzi, którzy uczciwie zarabiają duże pieniądze - nie tylko pisowscy prezesi i rzekłabym, że dopuszczasz się pewnego sxxxxxstwa, zestawiając te dwie grupy. Byłabym natomiast wdzięczna za konkretną odpowiedź na moje pytanie - czy mając zajebiście odpowiedzialną pracę, zaakceptowałbyś obniżenie ci pensji i jeszcze zmianę przepisów na takie, które mogą przysporzyć problemów.
           • buldog2 Re: Duży Format o kontrolerach 28.04.22, 06:43
            Na pewno bym się nie ucieszył.
            Ale powtarzam, mowa tutaj nie o czyimś zadowoleniu czy jego braku, ale o organizacji gospodarki.
            Prezes, konstruktor itd. pracuje koncepcyjnie i od inwencji każdego z nich zależy bardzo wiele, często istnienie, a na pewno pomyślność firmy. Kontroler wykonuje pracę odpowiedzialną, ale mechaniczną. Tak jak dróżnik, jak tu słusznie zauważono. Dlatego w mądrze zarządzanej gospodarce jego praca jest wyceniana inaczej, niż w gospodarce prymitywnej z systemowymi przekrętami. Takiej jak grecka, hiszpańska, polska...
            Kwestia akceptacji takiej zmiany na gorsze. Gdybym, np. w Unii miał propozycje zachowania poprzedniego statusu, to pewnie nie. Ale to inna kwestia, osobista. A ja zwracam uwagę na szerszy kontekst - rozpatrywanie problemu w kontekście całości gospodarki.
        • snajper55 Re: Duży Format o kontrolerach 28.04.22, 01:46
         buldog2 napisał:

         > Wróćmy do pytania o ilość średnich otrzymywaną w obu zawodach w Polsce i Niemcz
         > ech. To właściwe kryterium.

         Nie, to nie jest żadne kryterium. Pracownik dostaje tyle, za ile zgadza się pracować i tyle, ile pracodawca jest chętny płacić. Nie ma żadnego znaczenia ile zgadza się płacić niemiecki pracodawca. Polski pracodawca zdecydował się płacić kontrolerom X. To niech teraz szuka kontrolerów chętnych za X pracować.

         S.
         • buldog2 Re: Duży Format o kontrolerach 28.04.22, 06:28
          Tak. To jest kryterium, tyle że nie tego, ile jest warta praca człowieka w danym modelu gospodarki, bo tu masz rację - jest tak jak napisałeś. To jest kryterium jakości gospodarki. W gospodarce dobrze zorganizowanej człowiek zarabia ileś tam, w innej - inną kwotę.
        • profes79 Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 20:05
         Nie. "Mafia" pracowała dopóki pracodawca nie stwierdził, że trzeba przyoszczędzić i ich nie zwolnił. Cały czas trzeba przypominać - to nie kontrolerzy strajkują; to nie kontrolerzy rzucili papierami - to pracodawca ich wywalił z roboty i teraz sie obudził z ręką w nocniku.
         • dyzurny_troll_forum Re: Duży Format o kontrolerach 28.04.22, 10:50
          profes79 napisał:

          > Nie. "Mafia" pracowała dopóki pracodawca nie stwierdził, że trzeba przyoszczędz
          > ić i ich nie zwolnił. Cały czas trzeba przypominać - to nie kontrolerzy strajku
          > ją; to nie kontrolerzy rzucili papierami - to pracodawca ich wywalił z roboty i
          > teraz sie obudził z ręką w nocniku.


          Żadne tam przyoszczędzić! Po prostu trzeba było coś zrobić, żeby się zaczęło znowu spinać:

          przychód PAŻP przed pandemią 1000 mln PLN, pensje 600 mln, wynik +400 mln
          przychód PAŻP w czasie pandemii 400 mln PLN (-60%), pensje 600 mln, wynik -200 mln


          Lenne księstwo w PAŻP istniałoby w niezmąconym spokoju zapewne jeszcze długie lata, gdyby nie przyszedł wirus morderca skur*ysyn zabójca, który zamordował latanie. A jak nie ma latania, to księstwo lenne PAŻP nie ma przychodów, a jak nie ma przychodów to nie ma co dzielić. A rząd do lennego księstwa dokładać przecież nie będzie ze swoich, bo ma inne wydatki. Chłopcy kontrolerzy zdaje się nie są w stanie tego ogarnąć. Nie tylko im wirus morderca, zamordował prężnie działający biznes. Że co było to się skończyło, i że wszystko ma gdzieś tam swój kres....

          Rząd Donalda I Wspaniałego w takiej sytuacji zapier*olił by pieniądze emerytowi z OFE i dołożył kontrolerom, żeby fajnopolacy mogli sobie dalej latać na Kanary. Zgodnie ze starą zasadą, "my emerytowi nie możemy zabronić jeść, on sam może przestać". Ale te czasy są "definitely over". I bardzo, ku*wa, dobrze!
          • paskudek1 Re: Duży Format o kontrolerach 28.04.22, 10:58
           Na razie to lotnictwo cywilne w Polsce rozpierdolił rząd PiS a nie PO więc odpieprz się może od Donalda co? Policz ile kasy rozpierdolili na Baranów, ile zarabia Horała a nie przypierdalasz się do kontrolerów, których zresztą ZWOLNIONO.
           • dyzurny_troll_forum Re: Duży Format o kontrolerach 28.04.22, 11:04
            paskudek1 napisała:

            > Na razie to lotnictwo cywilne w Polsce rozpierdolił rząd PiS a nie PO więc odpi
            > eprz się może od Donalda co? Policz ile kasy rozpierdolili na Baranów, ile zara
            > bia Horała a nie przypierdalasz się do kontrolerów, których zresztą ZWOLNIONO.

            A gdzie ja się przypier*alam!? Napisałem jak jest...

            Nie zwolniono, a zaproponowano im podział w zyskach adekwatny to obecnych przychodów PAZP. A oni by chcieli, żeby było tak jak było. Każdy by chciał...
          • alicia033 Re: Duży Format o kontrolerach 28.04.22, 11:05
           dyzurny_troll_forum napisała:

           > Chłopcy kontrolerzy zdaje się nie są w stanie tego ogarnąć.

           No durnyś.
           Po pierwsze wśród kontrolerów lotu jest dużo kobiet. Pisanie "chłopcy kontrolerzy" świadczy wyłącznie o braku kontaktu z realiami i mizoginii.
           Po drugie - kontrolerzy lotu właśnie doskonale to ogarniają i nie zamierzają swoim kosztem utrzymywać pissuarowych książątek na etatach PAŻP. I wygrają to.
           W międzyczasie ogarnij, że covida zabiła wojna i ruch lotniczy szybko wraca do przedcovidowej formy, nie ma już najmniejszego powodu, żeby im zmniejszać wynagrodzenia, bo ruch powietrzny spadł.
        • bistian Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 20:40
         buldog2 napisał:

         > Absolutnie nie.
         > Tylko że to nie wolny rynek, a warunki stawiane przez mafię.

         Co to za mafia, jeśli pozwala się zwolnić czy zerwać umowę? big_grin
         Zostali zwolnieni z pracy, więc dyskusja o wysokości pensji, jest bez sensu. No, chyba że rozmawiamy o nowych pracownikach, którym będzie proponowane takie wynagrodzenie? Ale jakoś nikt o nowych nie wspomina.

         Tak mnie się kojarzy z zatrudnieniem na okres próbny. Pracodawca zatrudnia na okres próbny, pracownik jest w porządku, podoba się, jest zwyczajnie dobry w tym, co robi. Na koniec tygodnia, pracodawca wspaniałomyślnie proponuje mu umowę stałą. Na co odpowiada pracownik, że się jednak nie zdecyduje, bo ma już coś innego i nie przyjdzie w poniedziałek, ale za próbę dziękuje. Na co pracodawca robi wielkie oczy i pyta, ale jak to tak?
         Trochę widziałem takich sytuacji. Niektórym się wydaje, że złapali niewolnika wink
         • buldog2 Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 20:45
          Nie. Nie o tym mowa (nie na temat).
          Mowa o utrwalonych relacjach płacowych, innych niż we wzorcowej gospodarce niemieckiej.
          Skręcanie tematu dowodzi braku argumentów. Kolejnym etapem są wyzwiska triss, też pokazują brak argumentów.
          • bistian Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 20:56
           buldog2 napisał:

           > Nie. Nie o tym mowa (nie na temat).
           > Mowa o utrwalonych relacjach płacowych, innych niż we wzorcowej gospodarce niem
           > ieckiej.

           Trochę mi przypominasz Korwina, który zawsze jest za wolnym rynkiem, ale kiedyś mu się wyrwało pytanie: czemu to jest takie drogie? big_grin Nie pamiętam już o co chodziło, ale to była cena rynkowa jak najbardziej.
           A rozmawiać o pensji nie warto, jeśli nie ma chętnych, którzy by się podjęli pracy na tych warunkach. Więc to porównywanie z Niemcami jest bez sensu. Można co najwyżej powiedzieć, że nie stać nas na takie pensje, bo to i tamto, ale już mówiąc o konkretach.
           • buldog2 Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 21:18
            A to nieprawda, podam przykład z własnego doświadczenia.
            Starałem się o pracę gdzieś tam (państwowy instytut, oczywiście też układyy).
            Dostałem test. Na 100 punktów uzyskałem 95 czy 96 (nie pamiętam), pozostałe punkty były sporne w kwestii interpretacji polecenia.
            Pracy nie dostałem, a dostawali ją ci, którzy mieli 60 punktów (65 to już bardzo dobrze). Jak myślisz, dlaczego nie dostałem tej pracy?

            No to tu też mogą występować trudności takie albo podobne.
        • snajper55 Re: Duży Format o kontrolerach 28.04.22, 01:48
         buldog2 napisał:

         > Absolutnie nie.
         > Tylko że to nie wolny rynek, a warunki stawiane przez mafię.

         To nie jest mafia, tylko PAZP. Postawili warunki, na które kontrolerzy się nie zgodzili. Będzie musiał PAŻP zatrudnić Ukraińców a w zasadzie Ukrainki.

         S.
      • profes79 Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 19:50
       Był już taki co to lekarzy chciał w kamasze wziąć.
       Druga rzecz, którą pyszczący starannie pomijają - to nie strajk. Co im zrobią - zwolnią ich? Przeciez już to zrobili a teraz się zorientowali, że chyba jest problem. To praktycznie przeprowadzony odpowiednik "niech jadą" tylko nagle się okazało, że rzeczywiście "pojechali".
      • triss_merigold6 Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 20:19
       Eee... ich już zwolniono, nie pracują. Nie muszą. Są w okresie wypowiedzenia zgodnie z Kodeksem Pracy, a nie strajkują.
       Zapomniałeś dopisać, że w USA wtedy drastycznie obcięto liczbę lotów cywilnych, a większość zwolnionych kontrolerów po procesach przywrócono do pracy i zasadzono im odszkodowania. Zabawy kontrolerów wojskowych skończyły się szybko, po zderzeniu samolotów, z których jeden runął na ziemię i zginęli wszyscy na pokładzie.
    • snajper55 Re: Duży Format o kontrolerach 28.04.22, 01:51
     buldog2 napisał:

     > Podzielam ten pogląd. 100%.
     > Reagan wiedział, co z tym zrobić, chętnych znalazł.

     No to niech PAŻP też sobie znajdzie. W czym problem? Może za minimalną krajową znajdzie chętnych?

     > Dziwię się tylko tym, które/rzy dają się nabrać na "im sie należy". Dziwię się,
     > ale tylko trochę big_grin

     A kto mówi że im się należy? Oni po prostu nie chcą pracować za to, co im PAŻP proponuj. Mają do tego prawo.

     S.
  • dramatika Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 15:08
   Czyli obniżyli im zarobki i kontrolerzy nie chcą się na to zgodzić. Abstrahując od zasadności wysokości tych wynagrodzeń, to jednego nie rozumiem - dało radę płacić gigantyczne dodatki covidowe dla medyków przez dwa lata, a na utrzymanie płac kontrolerów nie ma? 🤔
    • dramatika Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 15:35
     huang_he napisał(a):

     > Hm, daje radę płacić wszystkim pociotom w spolkach skarbu panstwa po kilkadzies
     > iat tysiecy miesiecznie (a czasem i kilkaset), a tu trzeba az obiżać.

     Spółki skrabu państwa to inna kwestia. Wszyscy ci medycy, którym PiS płacił krocie przez 2 lata to pociotki szwagra? No chyba nie. Dlatego dziwi, że na dodatki covidowe sypali z rękawa, a teraz chcą jednej grupie zawodowej obniżać wynagrodzenia i to jeszcze w czasie skoku inflacyjnego.
     • saszanasza Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 16:41
      dramatika napisał(a):

      > huang_he napisał(a):
      >
      > > Hm, daje radę płacić wszystkim pociotom w spolkach skarbu panstwa po kilk
      > adzies
      > > iat tysiecy miesiecznie (a czasem i kilkaset), a tu trzeba az obiżać.
      >
      > Spółki skrabu państwa to inna kwestia. Wszyscy ci medycy, którym PiS płacił kro
      > cie przez 2 lata to pociotki szwagra? No chyba nie. Dlatego dziwi, że na dodatk
      > i covidowe sypali z rękawa, a teraz chcą jednej grupie zawodowej obniżać wynagr
      > odzenia i to jeszcze w czasie skoku inflacyjnego.


      Nieprawda. Nie mieszaj w to medyków. Większe rozdawnictwo było w spółkach skarbu państwa, nie wspominając już o przekrętach z respiratorami etc.
      • dramatika Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 17:07
       saszanasza napisała:


       > Nieprawda. Nie mieszaj w to medyków. Większe rozdawnictwo było w spółkach skarb
       > u państwa, nie wspominając już o przekrętach z respiratorami etc.

       A dlaczego mam nie mieszać w to medyków? Medycy jacyś lepsi od kontrolerów? Pytam się. Było 5,7 miliarda na dodatki covidowe, a na utrzymanie pensji (a nie podwyżki!) dla kontrolerów nie ma?
       Twój antypisizm za słaby aby zadawać takie pytania?
       • kropkaa Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 17:24
        Taka drobna różnica: medycy dostawali dodatek za pracę w czasach covid, kontrolerzy 100% za gotowość do pracy, gdy ruch lotniczy istniał w formie szczątkowej. Także przestań już z medykami,.trollu.
        • dramatika Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 17:37
         kropkaa napisała:

         > Taka drobna różnica: medycy dostawali dodatek za pracę w czasach covid, kontrol
         > erzy 100% za gotowość do pracy, gdy ruch lotniczy istniał w formie szczątkowej.
         > Także przestań już z medykami,.trollu.

         "Trollu" propisowski, za covidozy dużo firm dostawało kasę za "gotowość".
         Pytanie jest jak najbardziej zasadne - skoro nie ma kasy na utrzymanie pensji pracowników wrażliwego sektora, to skąd była kasa na medyków?
   • bistian Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 19:01
    dramatika napisał(a):

    > Czyli obniżyli im zarobki i kontrolerzy nie chcą się na to zgodzić.

    Ale to nie jest prawda, to, co piszesz. Z nimi rozwiązano umowy i zaproponowano nowe umowy na innych warunkach, na które kontrolerzy nie chcą się zgodzić. Niby, to samo, ale jednak nie to samo. Tam proponowano nową, niższą pensję i i dyżury jednoosobowe, co jest zagrożeniem dla pasażerów.
    Dziwi mnie, dyskusja o kontrolerach na temat "jak oni śmieli?" Przecież, kontrolerzy nie mają obecnie umowy, więc jaki jest cel porównywania zarobków, obrażania się? Oni już nie pracują, więc równie dobrze można by było pisać o mnie, że nie przyszedłem na dyżur kierować samolotami i o to się obrażać.
  • anorektycznazdzira Re: Duży Format o kontrolerach 27.04.22, 18:56
   Nie mogę pozbyć się wrażenia, że szczucie na kontrolerów, którzy ośmielili się nie dać sobie obniżyć wynagrodzeń jest bliźniaczo podobne do ujadania, że światowej klasy chirurg ośmiela się nie zarabiać tyle co salowa a w garażu ma, och, straszne, mercedesa zamiast fiata tico.
   W ogóle rzucanie kwotami z doopy i próba poszczucia nimi suwerena powinno być karalne, bo tak dla porządku, to kontrolerzy w ogóle nie mieli żadnych żądań poza tym, żeby im z głupia frant nagle nie obniżono pensji o ok. 1/3. Dopiero potem wywiązały się dyskusje ile zarabiają, ile by mogli (gdyby pracowali w Niemczech, Szwajcarii, albo jeszcze gdzieś w UE) i tak dalej.