Dodaj do ulubionych

DOLMUSZA-co to jest?

20.04.05, 15:05
Wiem, że dolmusza jest środkiem transportu ale nie wiem jak wygląda, czy jest
to pojazd z koniem , osłem czy inny.
wybieram się latem do Turcji i chciałabym wiedzieć.
Obserwuj wątek
    • Gość: web Re: DOLMUSZA-co to jest? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.04.05, 15:20
      pytasz o busiki kursujące z podmiejskich "kurortów" do np. Alanyi?:)
    • Gość: Megi Re: DOLMUSZA-co to jest? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.04.05, 17:00
      Przede wszystkim DOLMUSZ, a nie dolmusza :-) ale każdy może się pomylić. To
      busik zabierający od kilku do kilkunastu osób.
      • Gość: bea Re: DOLMUSZA-co to jest? IP: *.dip.t-dialin.net 20.04.05, 18:42
        naprawde to super srodek komunikacji - wygodny, zadne "stare nyski" tylko
        nowoczesne klimatyzowane autobusiki. Kierowcy zatrzymuja sie na kazde twoje
        zadanie, i sa b. tanie. Polecam
    • kiranna Re: DOLMUSZA-co to jest? 21.04.05, 00:08
      Dodam tylko, ze dolmusze jezdza po stalych trasach i najczesciej maja kierunek
      napisany na przedniej szybie. Warto sprawdzac w jaki sie wsiada, szczegolnie w
      duzych miastach, zeby nie obudzic sie w nieznanej dzielnicy ;) Odjedzaja jak
      juz zbierze sie komplet pasazerow i nie zdziw sie jak na przednim miejscu beda
      siedzialy 2 osoby ;) wsiadasz i wysiadasz gdzie chcesz, oplata stala od
      pasazera, placi sie bezposrednio kierowcy. W zamian nie dostajesz zadnego
      biletu czy rachunku i to nie znaczy, ze zostalas oszukana ;) byc moze kiedys
      sie to zmieni, na razie jest jak jest.
      Warto pamietac, ze w malych miejscowosciach, gdzie ludzie zyja w bardziej
      tradycyjny sposob, nie jest przyjete, aby kobieta siedziala z przodu kolo
      kierowcy, tak samo jak w taksowkach. Moze, choc nie musi, zostac to przez niego
      zle zrozumiane ;)


      wszystkiego dobrego :)
      kiranna
    • michal_stolica Re: DOLMUSZA-co to jest? 21.04.05, 08:48
      Dolmusza to jedyny środek komunikacji w Turcji. jest to wózek na dwóch kołach
      ciągnięty przez osła lub muła. Przejazd jest bardzo drogi (ok. 5 Euro za
      kilometr), ale ponieważ nie ma żadnej alternatywy, a podróżowanie na piechotę
      jest bardzo niebezpieczne (w krzakach czają się Kurdowie-ludożercy) trzeba z
      nich korzystać. Jako formę zapłaty Turcy przyjmują też odstąpienie swojej
      partnerki na okres około kwadransa.
      Tak, tak - biedna ta Turcja.
      • sandra55 do michal_stolica 21.04.05, 10:53
        Twoja wypowiedź jest fascynująca. Opisujesz to tak bajkopisarsko, że mam
        podstawy sądzić, że Twoja partnerka skorzystała z tego, a TY obserwowałeś
        wszystko zza krzaków.
        Ja nie skorzystam - zdecydowanie wolę Polaków,są ekstra.
    • Gość: Kasia Re: DOLMUSZA-co to jest? IP: *.crowley.pl 25.04.05, 13:22
      ojej ale się uśmiałam, super!!!
      A tak poważnie to gorąco polecam do korzystania z DOLMUSZY, są wygodne, tanie i
      można w nich poznać miejscowy folklor.
      • Gość: Katka Re: DOLMUSZA-co to jest? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.04.05, 21:43
        W Dolmuszach często leci oryginalna turecka muzyczka na full,
        a kierowcy jeżdzą jak szaleni, mocno trzeba się trzymać:))))
        Folklor, jak się masz, niezłe, niezapomniane wrażenie.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka