Dodaj do ulubionych

zupa z dyni :)

17.10.10, 20:08
j/w jak ją zrobić żeby była pyszna? :)
Obserwuj wątek
    • vandikia Re: zupa z dyni :) 17.10.10, 20:47
      na oko:
      dynia w kostkę i ziemniaki w kostkę, szklanka mleka, 3 szklanki bulionu,gotuję wszystko do miękkości, w proporcji 3:2 dynia - ziemniaki
      miksuję, dodaję sól, pieprz, gałkę muszkatałową i śmietankę kremówkę, znowu miksuję
      pyszna.
    • malavida Re: zupa z dyni :) 17.10.10, 21:03
      Ostatnio niesamowicie zasmakowałam w zupach z dyni. Z reguły dodaję do niej marchewkę, czasem także paprykę, ponadto śmietana lub mleko, no i oczywiście przyprawy, bo to one w zupie z dyni są kropką nad i - obowiązkowo sól, pieprz i szczypta cukru, poza tym:
      - kardamon, gałka muszkatołowa, garam masala lub curry i odrobina słodkiej papryki w proszku,
      - majeranek, kminek i czosnek
      - na słodko z prażonymi płatkami migdałowymi, anyżem i miodem
    • paulinaa Re: zupa z dyni :) 17.10.10, 21:09
      robiłam w weekend pierwszą w życiu i wyszła pyszna :)
      zagotowałam bulion warzywny z dodatkiem kawałka imbiru, do tego dodałam pokrojoną dynię, pogotowałam do zmiękczenia dyni, zmiksowałam
      podalam z prażonymi ziarnami słonecznika i łyżką gęstej śmietany (18%) - przepyszna
      teraz będę robić zupę dyniową z wanilią, zobaczymy która lepsza :)
    • blue.berry Re: zupa z dyni :) 18.10.10, 09:51
      to i ja na oko :) (na mała dynię średnicy ok 20 cm)
      na patelni na oliwie lub oleju dusze cebulę, w trakcie dodaję mocno posiekany (lub starty na tarce) imbir (kawałek wielkości kciuka). do tego trochę chilli i jak ktoś ma ochotę na klimaty indyjskie to utarte ziarna gorczycy i kolendry oraz starta gałka muszkatołowa. jak całość się zarumieni wrzucam drobno pokrojoną dynię i duszę aż do miękkości. osobno przygotowuję jakiś wywar (wedle życzenia z miesa lub warzyw lub kostki). uduszone warzywa przekładam do garnka i miksuje i wstawiam znów na gotowanie dolewając trochę wywaru tak aby całość była mocno gęsta i kremowa. do tego dotaje spory chlust białego wina i parę łyżek soku pomarańczowego. sól i pieprz do smaku. na sam koniec śmietana (najlepiej gęsta). tez wedle smaku.
      trzeba próbowac w trakcie robienia i przyprawiać tak jak nam w duszy gra. pilnować jedynie aby zupa była mocno gęsta czyli nie dodać za dużo wywaru.
      smacznego
      • blue.berry i jeszcze... 18.10.10, 13:42
        ...zapomniałam że można ew. dosłodzić zupę tak aby była ostro-słodka, szczególnie jeśli sok pomarańczowy jest dość kwaśny - ja dodaję spora łyżkę miodu.
      • miss_coco Re: zupa z dyni :) 18.10.10, 13:46
        A ja robie bardzo zwyczajnie:
        dwie ladne cebule podduszam na masle, dodaje pora, jeszcze chwile podduszam, dodaje dynie pokrojona, mieszam, zalewam bulionem i gotuje az dynia zacznie sie rozsypywac. Wszystko miksuje i doprawiam, mozna dodac smietany.
        Mam tez drugi ulubiony wariant z soczewica, ale w tym sezonie jeszcze nie robilam.
    • Gość: kwaśna śmietana Re: zupa z dyni :) IP: *.chello.pl 18.10.10, 15:54
      Gotuję razem pokrojone w kostkę: dynię, włoszczyznę, cukinię (opcjonalnie), czasem dorzucę inne warzywa, jakie mam w domu, np. kawałek fenkułu (kopru włoskiego). Czasem dodaję soku pomidorowego lub pomidory w puszce/surowe. Z przypraw dorzucam świeży korzeń imbiru drobno pokrojony, czosnek, curry, paprykę słodką, liście limonki kaffir, ziele angielskie, liść laurowy, odrobinę sosu sojowego.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka