zbig72 Co złego jest w alkoholu? 21.12.05, 09:11 "środek spożywczy" taki sam jak karp, chleb, herbata, barszcz, ciasto itp. normy religijne nakazują w tym dniu powstrzymać się o mięsa, o alkoholu nie wspominają... nie widzę NIC złego w wypiciu np. kieliszka białego wina do ryby czy koniaku do ciasta... no chyba że komuś alkohol kojarzy się tylko z libacją do upadłego i inaczej nie potrafi pić - wtedy faktycznie niech w ten jeden wieczór się powstrzyma... podczas ostatniej wieczerzy też nie pito herbaty :))) Wesołych Świąt! Odpowiedz Link Zgłoś
untochables Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 21.12.05, 09:24 podaj alkohol po kolacji tak najbezpieczniej to kawy i prezentów ;) Odpowiedz Link Zgłoś
ab76 Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 21.12.05, 09:54 Umnie w domu zawsze była lampka dobrego wina. Ale jeśli nie chcesz urazić teściów to zapytaj męża jak u nich obchodzi się Wigilię. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gosia Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.12.05, 10:18 Symboliczny jeden kieliszek dobrego białego wina, podawany do ryb. No jak ktoś ma ochotę to dostanie drugi :-) a jak ktos nie ma ochoty to nie pije wcale. Jakoś nikt nigdy nie dopominał się o wódkę. Ale własciwie nie miałbym nic przeciw :-) Po prostu wiem, że nikt z rodziny nie ma skłonności do ochlejstwa i pewnie skończyłoby się na jednym, dwóch kieliszkach. Co innego gdy widzę ludzi zmierzających na pasterkę chwiejnym krokiem... Gdybym miała takich gości, pewnie nie podałabym alkoholu wcale. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ania Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 21.12.05, 10:20 Ja myslę, że najlepiej będzie, jeśli przed podaniem alkoholu, zapytasz Teściów, czy mają ochotę na kieliszek brandy czy wina czy drinka, jeśli podziękują i odmówią, nie pijecie i już. W końcu picie a picie alkoholu, to sprawa ilości i kultury. Kieliszek bialego wytrawnego wina do ryby nawet jest wskazany - poprawia proces trawienia. Po glównej kolacji z kolei 1 kieliszek koniaczku do sodkości też jest elegancki Wesoych Swiąt - Ania Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Ola Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.prv.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 21.12.05, 10:35 Wigilia dla osób wirzących mimo zniesienia postu jest jednak dniem bezmięsnym i bezalkoholowym. Nawet ksiądz o to upomina. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Thea Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.pools.arcor-ip.net 21.12.05, 10:47 Ksiadz tez w czasie Mszy sw. popija wino. Wiec do wieczerzy podaje tez wino i jego nie zabraknie u mnie na stole. Nie musi sie pic do upadlego zeby byc zaraz pijanym, nie popieram takiego zwyczaju. Wszystko jest dla ludzi, ktorzy znaja swoje granice i potrafia ich dotrzymac. Odpowiedz Link Zgłoś
hotrod404 codziennie! a w wigilię przemawiam ludzkim głosem! 21.12.05, 11:24 ;-) Odpowiedz Link Zgłoś
uruk-hai Re: codziennie! a w wigilię przemawiam ludzkim gł 21.12.05, 11:26 Zawsze mamy reńskie białe wino, jak to do ryby .... Odpowiedz Link Zgłoś
business3 Mnie bardziej interesuje Bóg i Biblia niż papież.. 21.12.05, 11:59 Mnie bardziej interesuje Bóg i Biblia niż papież... Gość portalu: Pawel napisał(a): > Człowiek wrażliwego sumienia, który należycie oddaje cześć i szacunek > Narodzeniu Pana Jezusa chyba nie musi tego czcić piciem alkoholu, poza tym nie > jest to jakaś parapetówa czy sylwester.Tzw. "kulturalne picie" także wg mnie > nie jest tu na miejscu.Żródło płynie z wyczucia chwili , także chcę dodać ,że > mój proboszcz o to prosił, pewnie jest "zacofany", nieobyty -któs pomyśli.., to > > nieprawda.Pozostawiam to każdemu, ale i tak każdy zrobi jak uważa lub zależnie > w jakim otoczeniu się znajdzie.Dodam, czy Papież pije alkohol podczas kolacji > wigilijnej? Nie pije. Pamiętajmy ,że nie tylko On jest wezwany do > świetości,czym wszyscy się usprawiedliwiają, a Papież jest dla mnie autorytetem > . > Dobrych Świąt. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Aniuta Re: JAKIE KRETYŃSKIE PYTANIE. IP: *.enterpol.pl 21.12.05, 12:03 Od kiedy pamiętam,w moim rodzinnym domu,niestety było picie.I to duże.Mało kiedy mój ojciec był trzeżwy.Zaczynało się od śledzika w pracy a kończyło... pod stołem w domu.Pamiętam tamte święta... Byłam mała,brat jeszcze młodszy.Mama nic nie mogła na to poradzić.Wszyscy baliśmy się pijanego ojca.Ileż to razy choinka lądowała na podłodze...Horror.A tak zawsze cieszyliśmy się na te święta!Te cudowne zapachu z kuchni,ten zapach świeżo pastowanej podłogi,to czekanie na pierwszą gwiazdkę.To z Mamą.A tu nagle przytacza się pijany ojciec.I...już po świętach.Awantura,wyganianie nas z pokoju gdzie stała choinka.Płacz Mamy i mój strach.NIE ! NIGDY Alkoholu w wigilię!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jakub Re: JAKIE KRETYŃSKIE PYTANIE. IP: *.cca.pl 21.12.05, 12:11 > Oczywiście, że w Wigilię Bożego narodzenia nie powinno pić się alkoholu Na jakiej podstawie wysuwa Pan taką tezę? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kat Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 21.12.05, 12:14 U mnie w domu - alkohol w wigilie nie istniał. U mojego partnera - tak. W tym roku przyzadzam wigilie i mam identyczny problem, ale nie bedzie alkoholu, to moj dom , to ja ustalam zasady. A zasady musza byc w zgodzie ze mna. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Thea Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.pools.arcor-ip.net 21.12.05, 13:35 Gość portalu: kat napisał(a): > U mnie w domu - alkohol w wigilie nie istniał. U mojego partnera - tak. W tym > roku przyzadzam wigilie i mam identyczny problem, ale nie bedzie alkoholu, to > moj dom , to ja ustalam zasady. A zasady musza byc w zgodzie ze mna. ********************************* ... To moj dom ... Tu masz 100% racje. Ale czy wino to tak wysokoprocentowy alkohol? Kto podaje na wigilie czy inne uroczystosci czysta wodke? Przeciez nie da sie tego pic, to pali i zatyka dech. Kto pije zaraz litrami? Czy jeden kieliszek czy dwa nie wystarcza? Sadze ze tak. Odpowiedz Link Zgłoś
bob75rob1 Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 21.12.05, 12:17 U mnie w domu rodzinnym nie było alkoholu; teraz Wigilię spędzam u nie-teściów (ateiści) i tam jest zawsze wino (bo jest zawsze przy konsumpcji) i kieliszek (dosłownie) wódeczki do śledzika. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Ola Re: do bob75... IP: *.prv.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 21.12.05, 12:43 Teściowie ateiści jak rozumiem nie urządzają wieczerzy wigilijnej, mającej znaczenie wyłącznie dla osób wierzących. Skoro macie zwykła kolację to rozumiem. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Thea Re: do bob75... IP: *.pools.arcor-ip.net 21.12.05, 13:39 Gość portalu: Ola napisał(a): > Teściowie ateiści jak rozumiem nie urządzają wieczerzy wigilijnej, mającej > znaczenie wyłącznie dla osób wierzących. Skoro macie zwykła kolację to rozumiem ************************** A dlaczego nie? Znam muzulmanow ktorzy mieszkaja w Turcji i swietuja obydwa swieta: chrzescijanskie (w taki sam sposob jak i my ale bez oplatka)mimo ze nie sa Chrystami i swoje muzulmanskie. Na Boze Narodzenie stoi u nich choinaka jak u nas przybrana. Odpowiedz Link Zgłoś
bob75rob1 Re: do bob75... 22.12.05, 10:22 Urządzają, a owszem, nawet z przełamywaniem się opłatkiem! Zawsze na stole jest 12 potraw i jest to jak najbardziej uroczysta kolacja. Nie ma natomiast wspólnej modlitwy, ale śpiewanie kolęd jest. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Gosiak Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.12.05, 12:20 U mnie , do kolacji wigilijnej zawsze pijemy białe wino.Wiem,że w Polsce to nie jest dobrze widziane,ale spędziłam troche czasu we Włoszech -a tam jak wiadomo,wina nigdy nie może zabraknąć! Przeniosłam ten zwyczaj na rodzimy grunt- moja rodzina jest zadowolona -a to przecież najważniejsze! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Al Alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.swn.vectranet.pl / *.swn.vectranet.pl 21.12.05, 12:25 Jak ktoś biedny , to i nie pije. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jakub Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.cca.pl 21.12.05, 12:38 To może ja coś niecoś powiem o prawdziwie polskiej tradycji. Na wigilię wiadomo, co się tego dnia wydarzy, cały rok będzie. Wigilia winna w spokoju, szczęściu i dostatku upływać, aby cały następny rok takowy był. Tedy od alkoholu nie wzbraniano się, ale też nie nadużywano, żeby przez calusieńki rok głowa nie bolała :) Chamstwo miało zwyczaj do karczmy rano na szklanicę wódki zajrzeć. Szlachta jedynie piwa, wina (mołdawskie, węgrzyny) i oczywiście miody! pijała. Wiele potraw wigilijnych się w piwie gotuje (choćby szczupaka). Do kutii, miodu lubo araku winno się dodać. Do kolacji wina ciężkie i miody półtorne lub wtórne. Kapusta z grzybami na winie lżejszym. Ale rzeczywiście, jak Polska Polską była, tako wieczerza wigilijna postną była, i mięsiwa nie podawano. Tedy alkohol jak najbardziej, można pić, byle z umiarem, i nie po chamsku (picie wódki w Boże Narodzenie poczytywano za brak dobrych manier). Szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia, i tak udanego roku, jako i wieczerza wigilijna życząc, tymi słowy wywód swój zakończę. Odpowiedz Link Zgłoś
piesczylikot Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 21.12.05, 13:04 Mysle ze odpowiedz na to pytanie mozna po czesci znalezc w artykule "Kod Sw. Mikolaja" w Gazecie Polskiej (rowniez on-line). Jesli Boze Narodzenie jest dla Was swietem religijnym i je tak chcecie przezywac, to w Wigilie na pije sie alkoholu. Przezywa sie na tzrezwo w skupieniu, ale i radosci. Natomiast jesli jest to dla Was swieckie swieto komercji i prezentow (od skarpetek po wibratory) - pijcie co i ile chcecie. Spektrum picia - od "kulturalnego" (tzw. "lampka" wina) po ekstremalne - najlepiej tradycyjnie chlejcie wodke, zarzygajcie toalete i padnijecie pod stol. A przez nastepne dwa dni swiat leczcie kaca piwskiem. Bedzie co wspominac przez caly rok! Bez urazy. Pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Ola piesczylikot : Nic dodać, nic ująć IP: *.prv.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 21.12.05, 13:14 Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: pixi Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.12.05, 13:09 Ja wypijam podczas tej kolacji symboliczną połówkę i na tym koniec. Odpowiedz Link Zgłoś
baky Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 21.12.05, 13:17 Gość portalu: pixi napisał(a): > Ja wypijam podczas tej kolacji symboliczną > połówkę i na tym koniec. A na pasterkę idziesz? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: pixi Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.12.05, 13:18 czasami się udawało. Odpowiedz Link Zgłoś
sylwia.g21 Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 21.12.05, 13:20 proponuję skończyć ten wątek...niech każdy postępuje zgodnie ze swoimi zasadami i swoim sumieniem,jeśli je ma..Wesołych świąt.. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jakub Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.cca.pl 21.12.05, 13:31 Nie widzę potrzeby kończenia wątku. Ci, co będą postępować zgodnie z własnymi przekonaniami i sumieniem, i tak nie czytają, czy też czytają i ignorują, postów w takim wątku. Ci, którzy ignorują wszystkich wokół i epatują swoim chamstwem i nieokrzesaniem, i tak zignorują wezwanie do zakończenia wątku. Pozostają więc ci, którzy chcą się czegoś dowiedzieć. A było w tym wątku kilka sensownych postów, i zapewne jest jeszcze wiele osób, które mają coś sensownego do powiedzenia, więc pozwólmy i im się wypowiedzieć i ignorujmy chamstwo i drobnomieszczaństwo. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: neo Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.12.05, 13:29 Słyszałem o takich przypadkach, gdzie główną potrawą wigilijną był alkohol. A reszta potraw jako dodatek;) Odpowiedz Link Zgłoś
paramol Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 21.12.05, 13:47 Czy pijacie? Nie. Nie jemy mięsa i nie pijemy alkoholu. Idziemy na pasterkę, a po powrocie z kościoła siadamy przy choince, a ja otwieram bar. Kto chce, to sobie naleje szklaneczkę. Siedzimy i śpiewamy kolędy do rana. Wesołych Świąt. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: robo Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.12.05, 13:47 ludzie,dajcie spokoj z tym alkoholem,nie wnikam juz czy to tradycja czy nie,kazdemu okresla to wlasne sumienie oraz to jak byl chowany...naprawde dajcie spokoj z tym alkoholem,czy naprawde nawet w Wigilje nie mozna sie bez niego obejsc???Wigilja to 12 potraw i zaleznie od tradycji w danym regionie cos do popicia np kompot z suszonych gruszek (tzw.kruszewnik),pychotka i wspolne swietowanie z rodzina.chyba nikt w to nie watpi?? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jakub Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.cca.pl 21.12.05, 13:54 Oczywiście, pić będzie ten, kto zechce. Ale mierzi mnie, ogólnie, nie tylko w tym konkretnym przypadku, mylenie polskiej tradycji z wprowadzonymi w późniejszych epokach zakazami i zwyczajami. Jak karp albo brak alkoholu na wigilię (propagowany wobec zaniku tradycji szlacheckiej i ogólniego schamienia świąt, czyli picia "wódki do śledzika"). Nie zgadzam się więc, że nie powinno się prowadzić takich dyskusji, "bo każdy postąpi zgodnie z własnym sumieniem". Człowiek powinien wiedzieć dlaczego robi to, co robi, a nie bezmyślnie kopiować. Odpowiedz Link Zgłoś
zbig72 jaka kretyńska odpowiedź 21.12.05, 13:49 jakieś konkretne argumenty, czy tylko "nie bo nie" albo jeszcze lepiej "nie, bo JA tak nie robię" w czasach Chrystusa wino było normalnym napojem, pitym "do wszystkiego", jak dzisiaj herbata albo mineralna :) Odpowiedz Link Zgłoś
beretzantenka Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? 21.12.05, 14:18 Och nie demonizujmy mowiac o sumieniu . Kazdy urzadza zycie po swojemu . Oczywiscie , ze w tych rodzinach gdzie alkohol jest problemem wlasnie nie powinno sie pic aby dzieci mialy przyjemny wieczor a nie wspomnienia pijanego tatusia przewracajacego choinke , robiacego awantury o czym wspomnialo paru forumowiczow . Moja rodzina byla normalna , nie pilo sie alkoholu codziennie a jedynie przy wiekszych swietach i uroczystosciach a to rowniez dotyczy Wigilii . To wszystko zalezy od kultury picia i domownikow . U nas tez jest wino bo dlaczego nie ? Wiadomo , ze spotkania rodzinno- towarzyskie lepiej czyms zakropic bo atmosfera staje sie przyjemniejsza i w ogole a na Pasterke i tak nie chodzimy . Wigilia to swieto wesole i nie wyobrazam sobie zeby sie nie napic . Oczywiscie w granicach przyzwoitosci . Nikt nie wpada pod stol i nie ma awantur , jest przyjemnie . Pijanstwo to grzech a obzarstwo ? I tutaj nasz narod popelnia wielki grzech , ktory odchorowuje po Swietach ;-) Zycze wszystkim Wesolych Swiat zakropionych lub nie . Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: piolac Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.aster.pl 21.12.05, 15:08 NIE ! Odpowiedz Link Zgłoś
morelka80 Tak, my pijemy 21.12.05, 15:24 nie upijamy się oczywiście :) ale do wigilii zawsze jest lampka dobrego wina a później do dalszego świętowania też jest winko :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mila Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.wrzosy.one.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 21.12.05, 17:26 ja nie jestem religijna, w ogole niewierząca, ale alkohol w wigilie mnie wkurza, to nie biba tylko b uroczysty wieczor i chociaz raz moznaby sie powstrzymac. poza tym od jakiegos cvzasu nie chodze na pasterke bo wszyscy smierdza wódą. trzeźwych świąt! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: karlittto Re: Czy pijacie alkohol w wigilijny wieczór? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 21.12.05, 18:23 fajny maz problem.nic innego ci nie chodzi po glowie.chcialbym mieć tylko takie problemy.ha ha ha ha.polska to kraj największych alkoholikow bo "tak się pije tu na wschodzie" więc nie pisz z eu nas się nigdy nie piło.chociaż u mnie tego się nie preferuje ale napewno w niejednej "polskiej" rodzinie spiewanie kolęd po jednym glębszym to norma. pozdrowionka.i postaw teściowej czystą. wesołych. Odpowiedz Link Zgłoś