Gość: Bernadetta
IP: *.pl
11.01.06, 14:20
Chcę się z Wami podzielić przepisem, cudem wyciągniętym z mojej cioteczki.
Cudem dlatego, że ciocia jest już wiekowa i pomału zapomina a kiedyś piekła
znakomicie. Jest to tort bezowo-bakaliowo-cytrusowy, o niepowtarzalnym smaku
i uroku. Ten tort należy jeść klęcząc na kolanach. To ozdoba mojego
dzieciństwa. Kiedyś w czasach kryzysu zdobycie składników do tego tortu
kosztowało ileś tam godzin stania w kolejkach, sporych znajomości w sklepach
i szczęścia. Teraz wszystko kupimy w osiedlowym sklepiku. Ale czasy! Nigdy i
nigdzie więcej nie spotkałam się z tym przysmakiem więc na cześć cioci
nazwałam go Tort "Irenka".
Na tort potrzeba:
1 kilogram najlepszego masła
8 jajek
2 szklanki cukru
2 laski wanilii
2 cytryny
rodzynki, figi, orzechy włoskie i laskowe, mandarynki, ananasy, słodkie
pomarańcze i inne smakowitości w sporej ilości.
bezy okrągłe, najlepiej takie z cukierni (można zamówić ale puste, bez kremu)
lub upiec samodzielnie ale takiej wielkości jak te cukiernicze.
Całe jajka ubić z cukrem, sokiem z cytryn i posiekaną wanilią. Trzeba to
niestety ubijać na parze aż będzie gęste. Gdy już będzie gęste ubijać dalej
ale miskę trzeba wstawić do zimnej wody. Całe ubijanie trwa jakieś 15-20
minut.
Miękkie masło utrzeć na pianę i dodawać jajka małymi porcjami, żeby się nie
zważyło. Jak się składniki dobrze połączą dodać rozdrobnione owoce i bakalie.
Delikatnie wymieszać. Tych dodatków powinno być objętościowo przynajmniej
tyle co masy a może być nawet więcej.
Tort można zrobić w tortownicy lub bezpośrednio na jakiejś ładnej paterze
(nawet lepiej). Dno posypać kilkoma pokruszonymi bezami, na to wyłożyć
wspaniałą masę i uformować kształt tortu. Wysokość na jedną bezę. Całość
obłożyć ładnie bezami, boki i wierzch. Nie potrzeba żadnej dekoracji bo w tej
formie tort jest już wystarczająco intrygujący. Jeśli już to jakiś jeden
akcent np. jakaś różyczka, zimą gałązka choinki, gałązka jarzębiny
jesienią... Odstawić w chłodne miejsce ale przed podaniem potrzymać w
temperaturze pokojowej. Kroić jak tort.
Całość znakomita, lekko kwaskowy krem z całym mnóstwem pyszności. Dość drogi
i może trochę pracochłonny ale nagroda pewna. Smacznego.