Gość: lola IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.08.03, 16:43 Było juz o plackach, wiec napiszcie czy robicie taką babe z tartych ziemniaków i jak podajecie, bo ja bardzo lubie Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
dziuunia Re: baba ziemniaczana 28.08.03, 16:49 Najlepszą robi moja babcia pochodząca z Litwy.Jemy ją na od razu po upieczeniu z kwaśną śmietaną,ale jeszcze lepsza jest na drugi dzień odsmażana na maśle. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mika 49 Re: baba ziemniaczana IP: *.icpnet.pl 28.08.03, 16:59 podaj proszę przepis Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lola Re: baba ziemniaczana IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.08.03, 17:50 Robi to moja mama wiec dokładny przepis za jakis czas podam, w kazdym razie składniki jak na placki ziemniaczane- czyli tarte ziemniaki, cebula , czosnek, przyprawy, jajka, maka,oraz podsmazony boczek i kiełbase(pokrojone w kostke), wlewa mase do posmarowanej olejem prostokatnej formy(ale w keksówce mozna )i do piekarnika.Ja bardzo lubie własnie ze smietaną, ale najbardziej na zimno, próbowałąm odgrzewane ale jak dla mnie to za ciezkostrawne, wiec wyjadam zimne. Odpowiedz Link Zgłoś
dziuunia Re: baba ziemniaczana 28.08.03, 19:39 Gość portalu: mika 49 napisał(a): > podaj proszę przepis Przepisu jako takiego nie ma bo robi się to 'na oko' w zasadzie tak jak placki ziemniaczane no i dodaje się tak jak Lola i Wędrowiec napisały wędlinę czyli boczek,szynkę lub/i kiełbasę,dużo tłuszczu z podsmażenia tychże wędlin i przyprawy-u nas tylko sól i pieprz no i cebulę,jajka i trochę mąki ale niedużo.I moja babcia piecze to na tzw. płycie czyli w kuchni węglowej w dochówce czyli piekarniku.Robiłam w piekarniku elektrycznym i jednak to nie to samo.Dochówka najlepsza:) POZDR Odpowiedz Link Zgłoś
wedrowiec2 Re: baba ziemniaczana 28.08.03, 18:36 Fragmenty mojej rodziny też pochodzą z Litwy, więc babka kartoflana jest mi doskonale znana. składniki takie jak do placków - tarte ziemniaki, cebula (nie dodajemy czosnku!), sól, pieprz, bardzo dużo majeranku, jajka. Po wyrobieniu masy dodaje się dużo (bardzo dużo) tłuszczu - stopiona słoninka, a jeszcze lepiej boczek. Całość piecze się długo - nawet do dwu godzin (najlepiej w peicu po pieczeniu chleba :))). Nie można dodawać zbyt wielu aromatycznych przypraw. Jeszcze raz powtarzam - najważniejsze są majeranek, pieprz i cebula. A na drugi dzień, jak napisano we wcześniejszych postach, odsmażana na maśle. Odpowiedz Link Zgłoś
docg Re: baba ziemniaczana 29.08.03, 12:59 mój sposób robienia babki ziemniaczanej jest prawie identyczny (bez czosnku i bez kiełbasy) z tym, że zamiast maki dodaję kaszy mannej (jeśli akurat jest), a jemy ze śmietana lub borówkami ze słoika (jeśli akurat są:-) ) pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
quba Re: baba ziemniaczana 29.08.03, 10:22 Dwa kg dużych ziemniaków Jajko Łyżka mąki Cebula Mięso mielone przyprawione wg uznania lub duszone pieczarki Z ziemniaków sporządzić ciasto jak na placki Formę wysmarować GRUBO tłuszczem ½ ciasta ułożyć na spodzie na ciasto ułożyć farsz (mięso lub pieczarki) - nakryć pozostałą częścią ciasta Formę wstawić do rozgrzanego (ok. 180-200 stopni) Piec ok. 1 godz. – do suchego patyczka Surówka wg uznania Jeśli danie ma być wykwintne – polać sosem np. grzybowym, albo pieczeniowym jeśli jest z g rzybami Ciasto może być bez nadzienia – podane np. z kefirem – także jest bardzo dobre Najlepsza potrwa na jesień – bo wtedy na dworze jest zimno, a kiedy się w kuchni coś piecze – to zawsze jest znacznie przyjemniej Smacznego Odpowiedz Link Zgłoś
myshen82 Re: baba ziemniaczana 29.08.03, 14:00 My dodajemy tylko boczek i na wierzch sypiemy bazylie, tudzież inne przyprawy - tez pasuje. Jak tylko przyjeżdzam do domu (mieszkam w Białymstoku) to mama mi robi - mniam mniam Odpowiedz Link Zgłoś
wilnianka Re: baba ziemniaczana 31.08.03, 16:30 Gość portalu: lola napisał(a): > Było juz o plackach, wiec napiszcie czy robicie taką babe z tartych > ziemniaków i jak podajecie, bo ja bardzo lubie No coz... widze, ze jest tu sporo sympatykow litewskiej kuchni :-) To polece tez moze i moj rodzinny przepis: Kugelis - Babka ziemniaczana Babka ziemniaczana (lit. kugelis) jest bardzo znana i lubiana na Litwie, dokładnie tak samo jak np. cepeliny lub kiszka ziemniaczana. Przepisów też jest mnostwo. Moja ulubiona to z boczkiem lub wędzoną słoninką, ale można zrobić z wieprzowiną, kurczakiem, twarogiem, a nawet drozdzową. 1 kg ziemniakow 1 szkl mleka 2 łyżki mąki 2 jajka 2 cebule 200 - 300 gr wędzonego boczku lub słoninki sól, majeranek. Surowe ziemniaki zetrzeć. Odcisnąć. Zalać gotującym się mlekiem, wsypać mąkę, wbić jajka i wrzycić przyprawy. Dobrze wymieszać. Boczek lub słoninkę pokroię dosyć drobno i ładnie zrumienić razem z cebulka, musi wytopić się trochę tłuszczyku. Boczek z cebulką i tluszczykiem wylać do masy ziemniaczanej i dobrze wymieszać. Blachę wysmarować tłuszczem (masło, margaryna itd.) i wyłozyc nasze ziemniaki. Zapiekać ok. 1 - 1,5 godz. Podawać najlepiej ze śmietaną lub sosem. Sos: Boczek (słoninke) usmazyć z cebulką na ładne skwareczki. Można dodać śmietanę lub twaróg. Źródło: Przepis rodzinny Bozenka z Wilna :-) kucharek.host.sk Odpowiedz Link Zgłoś