Dodaj do ulubionych

Ceny roznych rodzajow maki

26.08.09, 18:01
Moze mi ktos lopatologicznie wylozyc, dlaczego maki takie jak:
zytnia, gryczana, orkiszowa, pszenna pelnoziarnista sa drozsze od
maki pszennej?

Dziekuje.
Obserwuj wątek
    • Gość: ania_m Re: Ceny roznych rodzajow maki IP: *.pools.arcor-ip.net 26.08.09, 18:05
      z powodu pospolitosci uprawy. pszenica jest najczesciej uprawianym zbozem i
      pewnie nawet dotowanym przez eu.
      maka pszenna pelnoziarnista jest drozsza od bialej zwyklej, bo dluzej sie ja robi.
      zeby bylo smieszniej aby ja uzyskac dodaje sie do maki bialej na obarot odpady
      powstale przy mieleniu, tj otreby, czy jak mu tam w odpowiednich proporcjach.
      • pani.serwusowa Re: Ceny roznych rodzajow maki 26.08.09, 18:11
        Nie moglam skumac, czemu maka nieoczyszczona jest drozsza od
        oczyszczonej. Skoro aby ja oczyscic trzeba sie bardziej
        napracowac. ;)

        Z orkiszowa, czy zytnia to jasne przeciez, ze na to nie wpadlam. ;)

        Dzieki! :)
        • dominikjandomin Re: Ceny roznych rodzajow maki 26.08.09, 18:19
          pani.serwusowa napisała:

          > Nie moglam skumac, czemu maka nieoczyszczona jest drozsza od
          > oczyszczonej. Skoro aby ja oczyscic trzeba sie bardziej
          > napracowac. ;)
          >
          > Z orkiszowa, czy zytnia to jasne przeciez, ze na to nie wpadlam. ;)

          Zyto (300-310 zł/t) jest tańsze od pszenicy (460-480 zł/t), więc maka musi być
          droższa...

          Tak naprawdę kłania się tutaj:
          - popyt w sklepach detalicznych i w przetwórstwie (w tym piekarnie)
          - skala produkcji.

          W mące pełnoziarnistej to samo: mniej się jej produkuje, więc mimo PROSTSZEJ
          technologii (jednokrotne mielenie bez żadnego przesiewania przez sita) jest
          droższa. A przy produkcji maki białej otręby można sprzedać osobno za kupę
          szmalu (proponuję sprawdzić ceny otrąb w sklepach).

          Wniosek:
          - miec duży dom, kupić sobie własne żarna i kupowac zboże wprost od chłopa.
          • owczarro Re: Ceny roznych rodzajow maki 26.08.09, 18:45
            może to też kwestia wydajności produkcji (np. żytniej otrzymuje się mniej niż
            pszennej z takiej samej wagi). To tylko luźna teoria, więc jeśli uznacie, że
            jest kompletnie bez sensu, to proszę nie obrażajcie mnie;)
            • Gość: ania_m Re: Ceny roznych rodzajow maki IP: *.dhcp.uni-bielefeld.de 26.08.09, 18:59
              nieprawda, ze technologia wyrobu maki pelnoziarnistej jest prostsza.
              bylam z dziatwa (nie wlasna na szczescie)w niemieckim mlynie w ramach
              szkolno-radiowego projektu o zdrowym odzywianiu.
              make pelnoziarnista robi sie poprzez zmieszanie maki bialej z tym, co zostalo po
              odsianiu. chodzi o normy eu i odpowiednie proporcje otreb i czego tam jeszcze,
              bo znam niemieckie nazewnictwo, ale niestety polskie nie, w takiej mace.
              bardzo mozliwe, ze jakies male, ekologiczne mlyny miela zarnami jak za czasow
              piasta i rzepichy, maka pelnoziarnista kupiona w sieciowym sklepie robiona jest
              opisana przeze mnie metoda.
              gdybym sama na wlasne oczy nie widziala, myslalabym, ze to jakies bzdury :)
              • tannat A jednak prostsza :) 27.08.09, 00:55
                W takim razie prostsza niż myślałem. Miesza się mąkę białą z otrębami i powstaje pełnoziarnista :)

                A tak na poważnie - to ciągle jest wypadkowa z czynników takich jak technologia produkcji i popyt. Bo co niby jest skomplikowanego w mieszaniu? Poza tym dodajesz tani składnik (otręby i inne odsiane wczśniej rzeczy) zwiększając masę produktu finalnego a więc zmniejszając cenę za kg.

                Takie już prawa rynku. No ale cenę mąki orkiszowej 8-12 PLN za kg uważam za zbrodnię
                • jagoda85 Re: A jednak prostsza :) 27.08.09, 17:28
                  Mąka orkiszowa w sklepie przy młynie krakowskim jest w cenie 5 zł za
                  kilogram.
                  • tannat Obecnie po 6 PLN 27.08.09, 18:28
                    Ostatnio po 6 PLN chyba że masz extra zniżki :) I niech będzie. Kupuję od czasu do czasu. Ale 12 też spotkałem i to już chamstwo
                    • jagoda85 Re: Obecnie po 6 PLN 27.08.09, 19:10
                      Chyba nie do końca. Końcem lipca widziałam w Galerii Krakowskiej w
                      sklepie ze zdrową żywnością mąką orkiszową prawie za 18 zł za
                      kilogram. Szczęka mi poprostu opadła z wrażenia.
              • dominikjandomin Re: Ceny roznych rodzajow maki 27.08.09, 14:27
                Gość portalu: ania_m napisał(a):

                > nieprawda, ze technologia wyrobu maki pelnoziarnistej jest prostsza.

                Dobra, napiszmy inaczej: jest możliwość produkcji mąki pełnoziarnistej o wiele
                prostszą metodą.

                Z drugiej strony wcale bym się ie zdziwił, gdyby po prostu mieli automat, ze z
                jednego końca wsypują ziarno, a na drugim wypada biała mąka - i nie sa w stanie
                "tylko zmielić".
            • dominikjandomin Re: Ceny roznych rodzajow maki 27.08.09, 14:25
              owczarro napisał:

              > może to też kwestia wydajności produkcji (np. żytniej otrzymuje się mniej niż
              > pszennej z takiej samej wagi). To tylko luźna teoria, więc jeśli uznacie, że
              > jest kompletnie bez sensu, to proszę nie obrażajcie mnie;)

              To jest ewentualnie możliwe przy mące białej. Przy razowej odpada.
    • 363636r Re: Ceny roznych rodzajow maki 26.08.09, 18:55
      Jeszcze kilkadziesiąt lat temu razowy, czarny chleb był pożywieniem biedoty a
      dodatek żytniej, o wiele tańszej mąki do pieczywa wziął się u nas i w innych
      krajach naszego regionu z biedy, na pszenne pieczywo stać było tylko bogaczy.
      Synonimem luksusu była pszenna, biała bułka. W sarmackiej Polsce określenie
      hreczkosieje odnosiło się do biedoty szlacheckiej, która gospodarzyła na
      skrawkach najlichszej ziemi na której urosła jedynie gryka czyli hreczka. Tak
      naprawdę wytworzenie razowego makaronu, pieczywa żytniego czy mąki gryczanej
      jest tanie i ceny ich są spowodowane popytem na zdrowszą żywność. Zauważ, że w
      ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, gdzieś od końca WW2, zamożność społeczeństw
      europejskich znacznie wzrosła i większość ludzi było już stać na takie luksusy
      jak pszenne, białe pieczywo i produkty ciemne, razowe znalazły się w
      zdecydowanym odwrocie, dopiero ostatnie lata z ich modą na zdrowe odżywianie
      spowodowały boom na takie wyroby. Korzystają z tego producenci skrzętnie
      nakręcając koniunkturę i zarabiając na tym. Podejrzewam, że w dzisiejszych
      trudnych czasach piekarnia produkująca pełny asortyment pieczywa na razowych,
      orkiszowych generuje większość zysków.
    • pani.serwusowa Re: Ceny roznych rodzajow maki 27.08.09, 10:20
      Dzieki wszystkim. Poukladalam sobie to w glowie. Za ktora nota bene
      sie lapie kupujac make zytnia, czy gryczana. Do wypieku chleba tej
      pierwszej zuzywam duzo, wiec zaciskam zeby i dalej kupuje.

      Tak wlasnie myslalam, ze nie tyle proces produkcji jest
      skomplikowany, co wlasnie popyt, a raczej "moda" na zdrowsza opcje
      najbardziej nakreca te ceny.

      • Gość: analityczka prawo popytu i podazy dyktuje ceny IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.08.09, 12:51
        i w tej dyskusji praktycznie wszyscy mają rację.Orkiszowa jest
        najdroższa, bo to odgrzewana nowość i uprawy orkiszu są
        jeszcze niewielkie,a zpatrzebowanie powodowane modą(i nie tylko)
        spore.Dodatkowego wyjaśnienia i uzupełnienia wymaga tylko problem
        mąki razowej. Powstaje ona w większości młynów poprzez
        przemielenie całego ziarna,a więc bielma(bielu) zwanego
        jądrem,kiełku lub inaczej zarodka i okrywy czyli łuski
        stanowiącej większość masy otrębowej. W tej wiekszośći młynów
        nikt nie zawraca sobie głowy najpierw oddzielaniem łuski i
        kiełków,oddzielnym ich mieleniem i potem mieszaniem z mąką
        powstałą z jądra.Ziarno po oczyszczeniu idzie w całosci na
        walce i reguluje sie tylko stopień ziarnistości otrzymanego
        produktu.
        Są też młyny zautomatyzowane,które w swoich liniach
        produkcyjnych mają wszystkie maszyny,a więc i te,które ziarna
        naparowują,oddzielaja od nich łuskę i kiełki,poddają je osuszaniu i
        mieleniu,oddzielnie osuszaja biel,mielą go do odpowiedniej
        ziarnistości,a potem automatycznie,wg zamówienia czy potrzeb
        mieszają mąkę z mielonymi otrębami. Jest to proces całkowicie
        automatyczny,przez co nie jest drogi. Tu jednak cenę mąki
        pełnoziarnistej, otrzymywanej taką metodą dyktuje prawo popytu.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka