mleko modyfikowane a odporność

27.08.15, 13:44
Córka skończyła 3 m-ce, karmiłam ją piersią i chciałam jak najdłużej. Ale niestety lekarz zalecił dokarmianie bo zbyt mało przybrała (urodzeniowa 3100), teraz 4300. Ponadto zaczął się krzyk przy ssaniu piersi po 2-3 minutach, prężenie i odrywanie głowy a widzę, że nadal głodna. Nie wiem czy to ma związek ale z ulewaniem borykamy się od pierwszych dni (poród cc). Butlę wypija bez problemu, bardzo chętnie. Nie wiem jak długo utrzyma się laktacja skoro nie chce aktywnie ssać, a laktatorem odciąganie marne ilości, ale nie mam wyjścia muszę dawać mleko modyfikowane, żeby nie była głodna.
Jakie są wasze doświadczenia z karmieniem butlą - czy dzieci są bardziej chorowite niż karmione piersią ? Czy system mieszany mm+kp zapewni dobry rozwój dziecku przy 2-4 krótkich karmieniach piersią po kilka łyków aby zaopatrzyć dziecko w potrzebne przecwiciała?
    • in-sa Re: mleko modyfikowane a odporność 27.08.15, 14:16
      Ja karmiłam bardzo krótko kp, właściwie od początku było to karmienie mieszane, dziecko piło wyłącznie mleko modyfikowane do niedawna (skończone 2 lata). Dotychczas mieliśmy tylko jedną infekcję w okresie jesienno-zimowym (bez gorączki i kataru, właściwie jedynym objawem był kaszel). Poza tym - zdrowe dziecko. Oby jak najdłużej! Też nurtował mnie temat przeciwciał i lekarz powiedział mi, że najważniejsze jest, by dziecko dostało je na początku, czyli w pierwszych dniach po urodzeniu. Potem nie mają one już takiego oddziaływania, choć oczywiście dobrze jest karmić kp jak najdłużej się da.

      Z drugiej strony ta lepsza odporność dzięki kp wydaje mi się nieco przereklamowana. Znam kilkoro dzieci, które były (bądź są nadal) karmione mlekiem mamy, a chorują co rusz (chodzi głównie o infekcje gardła i uszu). Tak że, jak widzisz, nie jest to taka prosta zależność.
    • kawagu Re: mleko modyfikowane a odporność 27.08.15, 20:49
      Moja ma 11 miesięcy i była od początku na mm (Enfamil) i prawie 3 miesiące dostawała cyca póki nie wyciszyłam laktacji. Do tej pory nie wiem co to choroba. Słaba odporność na mm to kwestia indywidualna. Znam dzieci na cycku, które bardziej chorują od tych na mm. Każde dziecko jest inne. Pewnie choroby nadrobimy jak pójdziemy do żłobka ale to dopiero za kilka miesięcy
    • ewa.misko-wasowska Re: mleko modyfikowane a odporność 28.08.15, 08:11
      Witam,
      na odporność u dziecka składa się wiele czynników, karmienie piersią jest jednym z nich, ale nie jedynym. Ważne też jest przebywanie na świeżym powietrzu, unikanie dymu tytoniowego (nawet palenie na balkonie nie wchodzi w grę), przy rozszerzaniu diety unikanie cukru itp.
      Znam wielu pacjentów, którzy byli od początku na mm i nie chorowali częściej niż dzieci kp.
      Prawidłowy przyrost masy ciała to też lepsza odporność, proszę o tym pamiętać.
      Pozdrawiam serdecznie
    • eowen Re: mleko modyfikowane a odporność 28.08.15, 09:58
      Tak naprawdę to zapraszam na forum karmienia piersią

      Tam Ci dziewczyny mogą doradzić, co robić, jeśli chcesz utrzymać kp.
      Możliwe, że małe przyrosty są wynikiem złego przystawiania i tym samym ssania. Butla też nie pomaga.

      Jeśli chcesz karmić piersią, to jeszcze warto o to powalczyć.
      [url=http://www.bliskodziecka.com.pl/mleko-matki-vs-mleko-modyfikowane-porownanie-skladu/www.bliskodziecka.com.pl/mleko-matki-vs-mleko-modyfikowane-porownanie-skladu/]Tutaj [/url]możesz sobie porównać skład Twojego mleka i mm.
      Widać, że warto.
      • eowen Re: mleko modyfikowane a odporność 28.08.15, 09:59
        Coś się źle wkleiło:
        www.bliskodziecka.com.pl/mleko-matki-vs-mleko-modyfikowane-porownanie-skladu/
      • kawagu Re: mleko modyfikowane a odporność 29.08.15, 17:54
        Polecam ci też nakładki na piersi. Każda kobieta ma inne i innych nakładek potrzebuje. Z uwagi na wadę języka i kształt moich sutków tylko dzięki wkładkom udało się karmić moją córkę kp przez jakiś czas. Na moje wielgachne sutki pasowały tylko nakładki Medela bo tylko ta firma ma takie duże. Może spróbuj z nakładką karmić?
Pełna wersja