Dodaj do ulubionych

Syria..Kurdowie...

27.08.13, 07:38
Gwałtowne walki wybuchły 16 lipca w guberni Hassaka. Kurdów zaatakowały powiązane z Al-Kaidą ugrupowania Front al-Nusra oraz Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIS). W antykurdyjskie działania zaangażowana miała być nawet Wolna Armia Syryjska, najsilniejsze zbrojne ugrupowanie rebeliantów.
Po dwóch dniach regularnych bojów Kurdowie odparli agresora i zajęli miasto Ras al-Ain na granicy z Turcją w ub. miesiącu, co było poważną porażką dżihadystów. Islamiści odpowiedzieli serią mordów w Qamishli, mieście zamieszkałym przez Kurdów, Arabów chrześcijan. Wielu uchodźców twierdzi, że ekstremiści z Frontu al-Nusra porywają i ścinają głowy kurdyjskim cywilom.
Ten konflikt może dopełnić chaosu w Syrii i grozi rozpadem państwa. Kurdowie oskarżają islamistów o próby narzucenia szariatu, islamiści oskarżają Kurdów o ciche wspieranie reżimu Asada. Kurdyjskie milicje wspiera potężna i doświadczona w partyzanckich bojach z tureckim państwem PKK. Z drugiej strony dżihadyści mają sojuszników w Iraku, wśród sunnitów walczących z rządem centralnym zdominowanym przez szyitów.
Autonomia?
Największa polityczna siła wśród syryjskich Kurdów, czyli PYD, ogłosiła niedawno plan autonomii, przynajmniej do zakończenia wojny domowej w Syrii. Tyle że sprzeciwia się temu i opozycja syryjska (Syryjska Rada Narodowa), i Turcja, i Zachód. Akceptuje kto? Reżim Asada, wyraźnie chcący osłabić wrogów przez wciągnięcie ich w konflikt z Kurdami.

Wiecej w ... www.tvn24.pl/kolejna-wojna-w-syrii-na-scene-wychodza-kurdowie,349896,s.html
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Syria..Kurdowie... 27.08.13, 13:25
   Gdy rozpadły sie kolonie te państwa w dziwny sposób powstawały i teraz sa tego skutki..
   • seremine Re: Syria..Kurdowie... 10.07.21, 15:17
    Kurdowie sa bez szans
   • jutta_t Re: Syria..Kurdowie... 20.01.23, 23:32
    Niestety tak się stało…
  • kristopherh Re: Syria..Kurdowie... 28.08.13, 01:33
   Alez tam narobili!
  • mala200333 Re: Syria..Kurdowie...i nie tylko.. 28.08.13, 16:26

   Wiceminister spraw zagranicznych Syrii Fajsal Makdad powiedział w środę, że USA, Wielka Brytania i Francja pomogły "terrorystom" użyć broni chemicznej w Syrii i że wkrótce ci ludzie użyją jej przeciw Europie.

   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raport-rewolucja-w-krajach-islamskich/syria/news-syria-terrorysci-wkrotce-uzyja-broni-chemicznej-w-europie,nId,1017519?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=msie--
   Moje forum: KSIAZKI,MUZYKA ..i Remarque
   W Weimarze spot­ka­li się na wąskiej ścieżce w par­ku Goe­the i pe­wien kry­tyk li­terac­ki. Zo­baczyw­szy Goe­the­go, kry­tyk warknął:
   - Nie ustępuję dro­gi durniom.
   - A ja tak - od­po­wie­dział Goe­the i zszedł na bok.
   • mala200333 Re: Syria..Kurdowie...i nie tylko.. 28.08.13, 16:27
    Z Netu..


    To chyba oczywista oczywistość, że tak będzie. USA i spółka wspierają rebeliantów, którzy są szkoleni i finansowani przez fanatyków religijnych w Arabii Saudyjskiej. Zabijanie niewiernych jest dla nich normalne i chwalebne, nie ma różnicy czy to będą heretycy w Syrii (Asad, partia rządząca i wielu Syryjczyków to alawici), czy chrześcijanie (w Syrii żyło ich sobie spokojnie dotychczas całkiem sporo).
    • zamyslona_7 Re: Syria..Kurdowie...i nie tylko.. 28.08.13, 18:48
     Jeżeli do interwencji w Syrii dojdzie, to Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą najprawdopodobniej argumentować, że Rada Bezpieczeństwa ONZ nie jest zdolna do działania, a sytuacja wymaga użycia siły. Tłumacząc atak powołają się na dość kontrowersyjną zasadę prawa międzynarodowego - odpowiedzialności za zapewnienie ochrony - mówi w wywiadzie dla INTERIA.PL Łukasz Kulesa, analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
  • jutta_t Re: Syria..Kurdowie...Izrael... 28.08.13, 20:57
   Izrael i Syria od dekad pozostają w stanie wojny. Oba kraje są sobie wrogie i co jakiś czas atakują się. Jednak paradoksalnie to Izrael obecnie najbardziej obawia się interwencji w Syrii. Rząd w Tel Awiwie deklaruje, że nie będzie się w nią angażował. Jednocześnie mobilizowani są rezerwiści i wzmacniana jest obrona na granicy. Ludzie rzucili się na maski przeciwgazowe.
  • mala200333 Re: Syria..Kurdowie... 28.08.13, 21:32
   Stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ nie znaleźli porozumienia w sprawie rezolucji przeciwko Syrii. Jak podał anonimowy dyplomata zachodni, interwencji sprzeciwiła się Rosja. Moskwa chce czekać na wynik prac inspektorów ONZ. Poirytowany Departament Stanu stwierdził, że Syria nie powinna móc "chować się za Rosją".

   Podczas spotkania zaprezentowana została brytyjska propozycja rezolucji ws. Syrii "potępiająca użycie broni chemicznej przez (prezydenta Syrii Baszara) el-Asada i upoważniająca do podjęcia niezbędnych kroków do ochrony cywilów".
  • smieszka-on-line Re: Syria..Co trzeba wiedzieć o konflikcie... 28.08.13, 21:57
   wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14503493,Co_trzeba_wiedziec_o_konflikcie_w_Syrii__7_RZECZY_.html#Cuk
   • dunant Re: Syria..Co trzeba wiedzieć o konflikcie... 28.08.13, 23:46
    - Operacja zbrojna w Syrii będzie ograniczona, jeśli chodzi o wybór celów i czas jej trwania, a najważniejszą rolę odegrają w niej amerykańskie okręty wojenne – ocenia w rozmowie z Onetem dr Marcin Andrzej Piotrowski. Ekspert PISM jednocześnie ostrzega, że operacja ta musi być bardzo precyzyjna, ponieważ istnieje ryzyko skażeń w przypadku uderzeń na składy z bronią chemiczną.
  • dunant Re: Syria..Kurdowie... 28.08.13, 23:48
   ~uju : Carla Del Ponte: broni chemicznej w Syrii użyli bojówkarze
   Zeznania świadków i poszkodowanych w Gucie Wschodniej pod Damaszkiem „jednoznacznie twierdzą, że gaz paralityczno-drgawkowy został użyty przez bojówkarzy opozycyjnych” – oświadczyła w wywiadzie dla szwajcarskiej telewizji członkini komisji śledczej ds. ewentualnych naruszeń praw człowieka w Syrii, Carla Del Ponte.
   „Komisja ekspercka nie znalazła śladów używania przez armię rządową broni chemicznej” – podkreśliła Del Ponte. zwiń
  • dunant Re: Syria..Kurdowie... 28.08.13, 23:50
   ~Pawel : Niemoge tego czytać..stek propagandy ...swiat idzie ku wojnie swiatowej a Ci gdybaja jaki cel co i jak ...historia z Iraku sie powtarza tylko ,ze teraz w czaseie gdy ludzie ogladaja X-factora woda sie bardziej zagotuje bo na atak odpowie Iran i Rosja a nawet Chiny ...nastepny w scenariuszu ataku pod pretekstem budowy broni jadrowej to oczywiscei Iran ..Rosja niemoze tego dłuzej tolerować a Syria to jej główny sojusznik..wiec po jednej stronie mamy koalicje Nato Usa i mała Liga Arabska po drugiej Chiny ,Rosja ,Iran...zawsze po recesjach i kryzysach ekonomicznych przychodziła woja i centralizacja władzy a cel ostateczny to Nowy Porzadek Swiata i to juz niejest teoria spiskowa tylko to staje sie faktem a media milczą ..tak samo będą miały krew na rekach za ignoracje jak sie zacznie a świat w ciagu nocy wywróci sie do góry nogami ..
  • seremine Re: Syria..Kurdowie... 29.08.13, 01:49
   Przywódcy Niemiec i Wielkiej Brytanii zgodzili się, że rząd Syrii powinien ponieść konsekwencje ataku z użyciem broni chemicznej, jakiego miał dokonać przeciwko ludności cywilnej swego kraju - głosi opublikowane w środę oświadczenie rządu Niemiec.
  • seremine Re: Syria..Izraelscy eksperci wojskowi ... 29.08.13, 01:51
   Izraelscy eksperci wojskowi nie spodziewają się, by amerykańska interwencja w Syrii doprowadziła do bezpośredniego konfliktu między Izraelem a Syrią, ale uważają, że Izrael powinien się przygotować na wszystkie możliwe scenariusze.
  • seremine Re: Syria..Polska nie przewiduje uczestnictwa w... 29.08.13, 01:59
   Polska nie przewiduje uczestnictwa w żadnym typie interwencji w Syrii - oświadczył w środę premier Donald Tusk. Jak przekonywał, atak zbrojny w Syrii nie może przynieść pożądanych efektów, a za takie uważa zatrzymanie fali zbrodni w Syrii.
  • seremine Re: Syria..I Stany 29.08.13, 02:03
   - Nie sądzimy, by reżym syryjski powinien korzystać z ochrony dzięki temu, że Rosja będzie nadal blokować na forum ONZ działania w sprawie Syrii, i podejmiemy decyzję w sprawie stosownych działań od tej pory - powiedziała dziennikarzom zastępczyni rzecznika Departamentu Stanu Marie Harf.
  • samanta_ewa Re: Syria..Ewakuacja... 29.08.13, 03:02
   Wydaje się, że reżim prezydenta Baszara al-Asada ewakuował większość personelu znajdujących się w Damaszku dowództw wojska i formacji bezpieczeństwa, przygotowując się na atak sił zachodnich - poinformowali mieszkańcy stolicy i syryjska opozycja.
  • samanta_ewa Syria.. 29.08.13, 03:03
   https://i.wp.pl/a/f/jpeg/31869/syria_infografika.jpeg
  • black_jotka Re: Syria..."Kommiersant" wyjaśnia, że "Iran jest 29.08.13, 13:41
   "Kommiersant" wyjaśnia, że "Iran jest głównym sponsorem i sojusznikiem (prezydenta Syrii) Baszara al-Asada, a Turcja od początku wojny domowej w Syrii bezwarunkowo popierała syryjską opozycję".
   Dziennik podkreśla, że "Turcja z militarnego punktu widzenia jest najsilniejszym mocarstwem w regionie, nie licząc Izraela, którego władze oświadczyły, iż ich działania w wypadku zewnętrznej ingerencji w syryjski konflikt będą miały wyłącznie obronny charakter".
   "Kommiersant" przypomina, że premier Turcji Recep Tayyip Erdogan już jesienią 2012 roku domagał się interwencji wojskowej w Syrii, oskarżając syryjskie wojska o ostrzelanie tureckiego terytorium.
   Gazeta zwraca uwagę, że najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Sajed Mohammad Ali Chamenei niezwykle rzadko wypowiada się na tematy międzynarodowe, jednak tym razem naruszył tę tradycję. "Ostrzegł on, że interwencja USA w Syrii byłaby 'katastrofą dla regionu'. Ajatollah porównał Bliski Wschód do beczki z prochem i ostrzegł, że po ataku na Syrię przyszłość tego regionu będzie nieprzewidywalna" - pisze "Kommiersant".
   Dziennik przekazuje, że "eksperci nie mają wątpliwości, iż irańskie służby specjalne są w stanie zdestabilizować sytuację w wielu państwach arabskich, które uważane są za sojuszników Stanów Zjednoczonych i które popierają twardy kurs wobec Damaszku".
   "Kommiersant" zauważa, że "podstawę agentury Teheranu tworzą przedstawiciele szyickiej diaspory". "Jest ona dość duża w krajach Zatoki Perskiej, a w Bahrajnie stanowi nawet większość ludności. W Arabii Saudyjskiej szyici zamieszkują prowincję wschodnią, gdzie znajdują się największe pola naftowe królestwa" - konstatuje moskiewska gazeta.
   (sol, ap)
  • mala200333 Re: Syria..Kurdowie... 29.08.13, 13:58
   Rosyjska flota wyśle na Morze Śródziemne krążownik rakietowy i duży okręt do zwalczania okrętów podwodnych - podała agencja Interfax powołując się na źródła w wojsku, które twierdzą, że jest to związane z "powszechnie znaną" sytuacją, czyli spodziewaną zachodnią interwencją w Syrii. Wojsko oznajmiło, że to rutynowe ruchy okrętów.
  • seremine Syria szykuje się na interwencję wspólnoty... 29.08.13, 21:37
   Syria szykuje się na interwencję wspólnoty międzynarodowej. Władze w Damaszku w oficjalnych komunikatach zapewniają, że mają siły i środki, by stanąć do walki, ale pojawiają się też informacje o coraz większej liczbie zakulisowych przygotowań do ataku na Damaszek. - Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja chcą pomóc terrorystom. To oni wkrótce użyją broni chemicznej przeciwko mieszkańcom Europy - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Syrii, Faisal al-Magdad.
   • seremine Re: Syria szykuje się na interwencję wspólnoty... 29.08.13, 22:24
    Chleb na czarnym rynku osiąga niebotyczne ceny, a przed piekarniami ustawiają się długie kolejki. Na interwencję w Syrii naciskają Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja. Uderzenie miałoby być karą za atak chemiczny, dokonany 8 dni temu na przedmieściach Damaszku. Zginęło w nim co najmniej 300 osób. Zachód obwinia o to syryjskie władze, ale te zaprzeczają.
  • seremine Re: Syria..Kurdowie... 29.08.13, 22:35
   Syryjskie siły powietrzne rozważają użycie pilotów kamikadze przeciwko Zachodowi, jeśli ten zdecyduje się na atak - zapowiedział oficer armii prezydenta Assada w wywiadzie dla brytyjskiego "Guardiana". Według niego już 8 tysięcy żołnierzy gotowych jest stać się męczennikami, by powstrzymać uderzenie Amerykanów i Brytyjczyków.
   Oficer zdradził też, że tylko w tym tygodniu już 13 pilotów podpisało zobowiązanie, z którego wynika, że chcą stać się męczennikami, by w ten sposób powstrzymać amerykańskie samoloty.

   Wierny reżimowi Asada oficer, który służy w sekcji obrony powietrznej w bazie 10 kilometrów od Damaszku, powiedział: Jeśli armie USA. i Wielkiej Brytanii odpalą jedną rakietę, my wystrzelimy trzy lub cztery i jeśli nadlecą ich samoloty nad nasze niebo, wtedy zobaczą ogień piekielny".
  • seremine Re: Syria..Administracja Obamy chce szybko .. 29.08.13, 22:54

   Administracja Obamy chce szybko odpowiedzieć na atak chemiczny w Syrii w obawie, że reżim Asada znów dopuści się podobnej zbrodni - pisze "The Wall Street Journal", powołując się na urzędników z Białego Domu. Według nich, Asad może uderzyć w Aleppo - drugie co do wielkości miasto Syrii i bastion opozycji.
  • zamyslona_7 Re: Syria..Żona dyktatora 30.08.13, 03:59
   Sfotografowano ją, jak pociesza rodziny zabitych w walce żołnierzy. Odwiedza ofiary wojny, którą w bezwzględny sposób prowadzi jej mąż. W entuzjastycznym zachwycie magazyn "Vogue" nazwał ją Różą Pustyni. W 2009 roku mówiła o sobie: "To ja jestem dyktatorem w tym małżeństwie". Taki jest pełen sprzeczności wizerunek Asmy al-Assad, będącej od około dziesięciu lat żoną nieugiętego dyktatora Syrii.
  • jerzy_55 Re: Syria..A w Stanach.. 30.08.13, 09:35
   Setki ludzi zebrały się wczoraj wieczorem na nowojorskim Times Square, aby zaprotestować przeciw ewentualnej interwencji wojsk USA w Syrii. Protesty odbyły się również przed Białym Domem w Waszyngtonie.
  • seremine Re: Syria....może zaistnieć katastrofa ekologiczna 30.08.13, 09:51
   - Uderzenie w arsenały broni chemicznej jeszcze kilka lat temu obliczane na największe na świecie to nie jest kwestia tylko trafienia i zniszczenia możliwości jej rozprzestrzeniania. To kwestia tego, czy substancje, które stanowią zagrożenie, będą w dalszym ciągu aktywne, czy zostaną zniszczone. A nie wszystkie da się zniszczyć uderzeniem rakietowym czy pociskiem artyleryjskim - zaznacza Cieślak. - Jeżeli ten atak okazałby się niefortunny, możemy mieć do czynienia z największą na świecie katastrofą ekologiczną - dodaje.
   Ekspert tłumaczy, że niektóre materiały, jak np. gaz duszący adamsyt, bez większych przeszkód rozkładają się do nieszkodliwych substancji. Jednak sarin lub iperyt w wyniku eksplozji tylko przedostałyby się do atmosfery. - Tylko obecność wyspecjalizowanych komórek militarnych, które zajmują się neutralizacją broni chemicznej, będzie w stanie poprawić sytuację - zaznacza Cieślak. Wątpliwe jednak, by Amerykanie zdecydowali się na wysłanie do Syrii jakichkolwiek sił lądowych.
  • mala200333 Re: Syria..Rosja aktywnie stara się o to, aby ... 30.08.13, 14:37
   Rosja aktywnie stara się o to, aby uniknąć operacji wojskowej przeciwko Syrii - oświadczył w piątek doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow. Nie wykluczył on, że Syria będzie jednym z tematów szczytu G20 w Petersburgu.


   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raport-rewolucja-w-krajach-islamskich/syria/news-kreml-rosja-stara-sie-zapobiec-interwencji-w-syrii,nId,1019281?from=mobile&utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • rawik-is-me Re: Syria..- Amerykański wywiad dostarczył ... 30.08.13, 21:06
   - Amerykański wywiad dostarczył przekonujących dowodów, że to syryjski reżim przeprowadził atak chemiczny 21 sieprnia - stwierdził sekretarz stanu USA John Kerry. Szef amerykańskiej dyplomacji oznajmił, iż pytaniem jest teraz, co należy z tym zrobić. - Nie można tego pozostawić bez odpowiedzi - powiedział i dodał, że USA nie będą czekać na wyniki badań inspektorów ONZ. Barack Obama zaznaczył, że nie podjął jeszcze decyzji o ewentualnej interwencji.
   • rawik-is-me Re: Syria..- Amerykański wywiad dostarczył ... 30.08.13, 21:08
    Jak wynika ze słów Kerry'ego, amerykański wywiad podsłuchał szereg rozmów pomiędzy wysokimi rangą urzędnikami i wojskowymi reżimu Asada. Ich treść ma jednoznacznie wskazywać na to, że atak bronią gazową przeprowadziła strona rządowa, która analizowała jego skutki i próbowała później zacierać ślady. Między innymi wysadzano budynki na zaatakowanych terenach.


    Według amerykańskiego wywiadu, specjalne jednostki walki chemicznej przez trzy dni szykowały się do uderzenia. Rozpoznawano teren, instruowano żołnierzy normalnych oddziałów i wydawano im maski przeciwgazowe.

    - Wiemy dokładnie kiedy i skąd odpalono rakiety. Na pewno wyleciały z terenów kontrolowanych przez siły rządowe i spadły na obszar zajmowany przez opozycję. 90 minut później w internecie pojawiła się fala przerażających relacji z miejsca ataku - stwierdził Kerry.

    Atak w Damaszku miał nie być jedyny. Wywiad USA jest przekonany, że wojsko reżimowe wykorzystywało gazy bojowe wielokrotnie w ciągu roku, aczkolwiek na mniejszą skalę.

    Raport wywiadu USA nie został udostępniony publicznie, aby nie zdradzać tajemnic państwowych. Na rządowych stronach internetowych udostępniono jedynie opisowe streszczenie raportu i załączono doń jedną mapkę.
    • rawik-is-me Re: Syria..- Amerykański wywiad dostarczył ... 30.08.13, 21:09
     https://redir.atmcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/p1/i/9cb67ffb59554ab1dabb65bcb370ddd9/7af70a6c-11a3-11e3-8874-0025b511229e.jpg?type=1&quality=90&srcmode=4&srcx=0/1&srcy=0/1&srcw=640&srch=2000&dstw=640&dsth=2000

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka