Dodaj do ulubionych

~~~~~ Chiny….. ~~~~~

    • mala200333 Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 09.04.23, 00:52
      Chińska armia przeprowadza trzydniowe szkolenia wojskowe wokół Tajwanu, podczas których ćwiczony jest scenariusz okrążania wyspy - podaje BBC. Tajpej przekazał, że 42 myśliwce Państwa Środka i osiem okrętów przekroczyło linię podziału na Cieśninie Tajwańskiej. Pekin groził wcześniej, że "stanowczo" zareaguje na wizytę prezydent Tsai Ing-wen w USA.
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 09.04.23, 05:58
      Dwoje europejskich liderów odwiedziło ostatnio Pekin w nadziei na zwerbowanie prezydenta Xi Jinpinga jako mediatora, by przekonał Rosję do wycofania się z Ukrainy. Jednak apele szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Francji Emmanuela Macrona w czwartek spotkały się z niewielkim odzewem. Pekinowi może odpowiadać fakt, że Putin wiąże siły militarne Europy i Stanów Zjednoczonych, ponieważ Chiny od dawna wydają się na drodze do wojny, która byłaby wymierzona również w cały Zachód: atak na znacznie mniejszy sąsiedni kraj Tajwan
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 09.04.23, 05:59
      Najpierw syreny

      W ostatnich miesiącach nastąpiła eskalacja napięcia w regionie. Kilka godzin temu Pekin ponownie ogłosił manewry wojskowe w pobliżu wyspy. Ćwiczenia "przygotowujące do walki" odbędą się od soboty do poniedziałku w Cieśninie Tajwańskiej, na północ i południe od wyspy oraz na wodach i w przestrzeni powietrznej na wschód od Tajwanu — poinformowała chińska armia.
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 09.04.23, 06:00
      Jeśli Chiny zrealizują swoje groźby, dzień ataku rozpocznie się od syren lotniczych, podobnie jak miało to miejsce w Ukrainie ponad rok temu. Tak eksperci z waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) opisują teoretyczny atak w 2026 r.
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 09.04.23, 06:01
      W Tajwan uderzają setki rakiet wystrzelonych z Chin kontynentalnych, oddalonych o zaledwie 177 km. Niszczą one dużą część marynarki wojennej i sił powietrznych.

      Napastnicy okrążają wyspę, aby odciąć dostawy. Następnie dziesiątki tysięcy żołnierzy przekraczają Cieśninę Tajwańską w amfibiach i rozpoczynają ofensywę lądową. Już kilka dni później demokratyczny rząd w Tajpej i jego 24 mln obywateli mogą znaleźć się na krawędzi kapitulacji, jeśli nikt nie przyjdzie im na ratunek.
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 09.04.23, 06:03
      Zachód był w dużej mierze nieprzygotowany na rosyjską inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 r. — Dziś obudziliśmy się w innym świecie — powiedziała tego dnia minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock. Ale w przypadku Tajwanu nie ma czasu na pobudkę i debatę.

      Według badań "model ukraiński", czyli stopniowe zwiększanie międzynarodowych dostaw broni w ciągu kilku miesięcy, nie jest opcją dla Tajwanu. Tajwan, który nie należy do żadnego sojuszu wojskowego ze względu na dyplomatyczne naciski Chin, musi być od początku silnie uzbrojony. Ale szansa na to istnieje tylko wtedy, gdy USA natychmiast interweniują. Prezydent USA Biden wielokrotnie obiecywał taką pomoc.
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 09.04.23, 06:04
      Xi Jinping zapowiedział, że do 2026 r. będzie dysponował zasobami wojskowymi niezbędnymi do zaatakowania Tajwanu. Jego retoryka jest podobna do tej, którą Putin stosuje wobec Ukrainy. Przyłączenie Tajwanu określa jako "zjednoczenie", które chce osiągnąć w sposób pokojowy, ale dla którego zastrzega sobie prawo do podjęcia wszelkich "niezbędnych środków". Jest to kurs ideologiczny, w którym nie ma miejsca na inne argumenty — nawet na to, że Tajwan zaopatruje cały świat w mikroprocesory i że konsekwencje ekonomiczne byłyby jeszcze bardziej niszczące dla światowej gospodarki niż wojna w Ukrainie.
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 09.04.23, 06:05
      Chiny byłyby bardziej skłonne do porzucania planów inwazji, gdyby miały przed sobą wyraźniejszą perspektywę porażki militarnej. Eksperci CSIS uważają, że pod kilkoma warunkami scenariusz "24 lutego" nie zakończyłby się dla Tajwanu kapitulacją. Przede wszystkim kraj musi być wyposażony zawczasu w systemy rakietowe, które będą w stanie odeprzeć pierwszą falę chińskiego ostrzału rakietowego i zlikwidować nadciągające amfibie i okręty wroga.

      Po drugie, jednostki amerykańskie stacjonujące na Pacyfiku muszą natychmiast przystąpić do wojny i przyjąć na siebie ciężkie ofiary. Według planistów w trzytygodniowej bitwie obronnej zginęłoby do 3 tys. żołnierzy amerykańskich. W przeliczeniu na tak krótki okres byłaby to najtragiczniejsza amerykańska interwencja od czasów II wojny światowej. Ponadto armia amerykańska straciłaby do 20 okrętów wojennych, dwa lotniskowce i 400 samolotów.

      Tak będzie wyglądać chiński atak

      Planiści twierdzą, że chińscy napastnicy wylądują na plażach w południowej części wyspy. Obrona jest tam najsłabsza, a większość tajwańskich czołgów stacjonuje na północy, wokół stolicy Tajpej.
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 09.04.23, 06:07
      Wszystko zależy od siły bojowej i morale tajwańskich sił lądowych. Będą musiały one uniemożliwić najeźdźcom utworzenie przyczółków. Podczas lądowania aliantów 6 czerwca 1944 r. w Normandii, na ląd pierwszego dnia zeszło 90 tys. żołnierzy. Według ekspertów Chiny zdołałyby zrzucić na ląd jedynie 8 tys. żołnierzy dziennie.

      Tam, gdzie nie da się utrzymać pozycji, obrońcy wycofają się do górzystego wnętrza z przenośną bronią, taką jak wyrzutnie rakiet. Taktyka ta nosi nazwę "Jeżozwierz", a krwawe walki będą się toczyć także w miastach. Chiny prawdopodobnie zbombardują również infrastrukturę i spróbują zdobyć kluczowe lotniska z pomocą spadochroniarzy. Nie wiadomo jednak, jak dobrze Chiny są przygotowane do tej skomplikowanej operacji. Alianci przez kilka lat przygotowywali i ćwiczyli lądowanie w Normandii.

      Kolejny niezbędny warunek nieprzegrania wojny przez Tajwan: Japonia musi udostępnić USA swoje bazy wojskowe i w ten sposób sama stać się stroną w wojnie. "Japonia jest kluczowym elementem" — podkreślają autorzy analizy CSIS. Same Stany Zjednoczone nie zaangażowałyby się w walkę, ich baza na wyspie Guam jest zbyt daleko.
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 09.04.23, 06:08
      Pozostałe kraje Indo-Pacyfiku pozostają neutralne. Także dlatego, że są ekonomicznie zależne od Chin. Australia i Korea Południowa odgrywają jedynie późniejszą rolę w powstrzymywaniu pokonanych Chin.

      Waszyngton się przygotowuje

      Amerykańska Ustawa o wzmocnionej odporności Tajwanu (ang. Taiwan Enhanced Resilience Act) pokazuje, jak poważnie traktowana jest w Waszyngtonie ewentualna wojna. W grudniu ub.r. Kongres USA zdecydował o przeznaczeniu 10 mld dol. na obronę Tajwanu.
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 09.04.23, 06:09
      Tokio również sygnalizuje, że będzie popierać Tajwan. Kraj, w którym na stałe stacjonuje 50 tys. amerykańskich żołnierzy, sam jest w niebezpieczeństwie. Pekin rości sobie prawo do południowych japońskich Wysp Senkaku, położonych zaledwie 150 km od wybrzeża Tajwanu. Już latem 2021 r. ówczesny wicepremier Japonii Taro Aso zapowiedział, że Tajwan będzie broniony, jeśli jego "przetrwanie" będzie zagrożone.

      Japonia próbuje też nakłonić do działania Europę. "Dzisiejsza Ukraina może być jutrzejszą Azją Wschodnią" — powiedział ostatnio premier Fumio Kishida. Tokio wysyła do Ukrainy pomoc humanitarną, a także pomoc finansową dla Polski, która jest na pierwszej linii frontu. W odwrotnej sytuacji Japonia również będzie oczekiwać wsparcia. Bezpośrednia interwencja wojskowa Europy w sprawie Tajwanu, również w obliczu zagrożenia ze strony Rosji, "to najprawdopodobniej o krok za daleko", mówi Ben Schreer, szef berlińskiego biura CSIS. Niemniej jednak Europa ma instrumenty, by narzucić Chinom "koszty strategiczne".
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 09.04.23, 06:11
      Europejscy członkowie NATO mogliby wspierać USA w przesuwaniu ich zasobów w kierunku regionu Indo-Pacyfiku, "wypełniając" istniejącą obecność USA w Europie. Według Schreera możliwe jest również pośrednie wsparcie jednostek NATO poprzez udział w morskiej blokadzie "krytycznych szlaków handlowych i zaopatrzeniowych" Chin w południowej części Oceanu Indyjskiego. Ponieważ Chiny byłyby skoncentrowane na walce z siłami tajwańskimi i ich sojusznikami po drugiej stronie cieśniny, miałyby niewielkie szanse na walkę z t blokadą.

      Tajwan na próżno czeka na niemieckie okręty podwodne

      Podczas wizyty w Pekinie von der Leyen wyraźnie ostrzegała przed atakiem na Tajwan. — Nikt nie powinien jednostronnie zmieniać status quo poprzez przemoc w tym regionie — powiedziała. Tylko że poza słowami, jak dotąd w Europie nie zaobserwowano większego zaangażowania.

      Tajpej od lat bezskutecznie prosi Berlin o nowoczesne okręty podwodne. Wielka Brytania nie sprzedaje Tajwanowi broni od 2000 r. Latem 2022 r. ówczesna premier Liz Truss zapowiedziała, że to się zmieni, jednak brytyjski sztab generalny szybko stwierdził, że uzupełnienie własnych zapasów zajmie "kilka lat" z powodu dostaw do Ukrainy.
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 09.04.23, 06:12
      Nawet jeśli Chiny przegrałyby na polu walki, byłby to dopiero początek długiego kryzysu. Armia amerykańska po ciężkich stratach byłaby osłabiona przez lata. Inne kraje, takie jak Iran czy Korea Północna, mogłyby to wykorzystać.

      Ponadto mapa świata jeszcze bardziej podzieli się na bloki, które są za lub przeciw Chinom. Zachód musiałby nałożyć sankcje, łańcuchy dostaw uległyby załamaniu. Autorzy studium CSIS twierdzą więc, że walka o Tajwan to dopiero "pierwsza bitwa w nowej wojnie".
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 09.04.23, 18:33
      Przewodniczący amerykańskiej Izby Reprezentantów Kevin McCarthy spotkał się w środę z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen. Rozmówcy starali się nie eskalować napięcia między Chinami, Tajwanem a USA i unikali wezwań do konfrontacji z Chińską Republiką Ludową w obronie niezawisłości Tajwanu. W odpowiedzi siły zbrojne Chin rozpoczęły trzydniowe ćwiczenia Joint Sharp Sword w pobliżu Tajwanu.
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 10.04.23, 19:29
      Chiny w trzecim dniu ćwiczeń wojskowych wokół Tajwanu symulowały blokadę wyspy z użyciem okrętów i myśliwców. Pekin zdecydował się ponadto na włączenie w manewry lotniskowca. Stany Zjednoczone zareagowały wysłaniem niszczyciela na sporne wody Morza Południowochińskiego.
    • seremine Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 11.04.23, 21:36
      Zaostrza się konflikt między sąsiadującymi państwami, uzbrojonymi w broń nuklearną. Chodzi o Chiny i Indie, które od lat toczą spór o przygraniczne tereny zwane Południowym Tybetem. Chiny sprzeciwiły się obecności indyjskiego ministra spraw wewnętrznych w Arunachal Prades
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 12.04.23, 22:29
      Prezydent Chin Xi Jinping zaapelował o przygotowanie chińskiego personelu wojskowego do prawdziwych działań bojowych. Czy to wstęp do inwazji na Tajwan?
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 16.04.23, 02:47
      China says it 'hopes and believes' Germany will support its 'peaceful reunification' with Taiwan
      The German foreign minister said that a military escalation from China to take control of Taiwan would be a 'horror scenario for the entire world'
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 16.04.23, 02:48
      Chiny twierdzą, że „mają nadzieję i wierzą”, że Niemcy poprą ich „pokojowe ponowne zjednoczenie” z Tajwanem
      Niemiecki minister spraw zagranicznych powiedział, że eskalacja militarna ze strony Chin w celu przejęcia kontroli nad Tajwanem byłaby „scenariuszem horroru dla całego świata”
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 16.04.23, 21:32
      Od kilku tygodni relacje między Chinami a Tajwanem są napięte. Po chińskich ćwiczeniach wojskowych z użyciem ognia nad tajwańską przestrzenią powietrzną, Pekin wprowadza zmiany w armii. Władze Chiny postanowiły zrewidować zasady rekrutacji żołnierzy
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 21.04.23, 00:26
      Najemnicy z grupy Wagnera chcieli na początku roku kupić w Chinach broń. Pekin odmówił wagnerowcom, którym przewodzi "kucharz Putina" Jewgienij Prigożyn. Wynika to z tajnych dokumentów, które wyciekły do internetu
    • mala200333 Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 22.04.23, 11:23
      Informacje na temat nowej broni Chińczyków pojawiły się w piątkowym wydaniu dziennika "Financial Times". Jak przekonywali autorzy opracowania, władze Chin przywiązują szczególną wagę do kontroli przepływu informacji i danych. Uważają je wręcz za jeden z kluczowych obszarów wojny.
      Chiny – trwają prace nad nową bronią. Jaką?
      Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Pekinowi zamierza zrealizować swoje cele poprzez albo przejmowanie kontroli nad satelitami, albo – doprowadzić do zaburzenia ich systemu działania w chwilach kluczowych dla walk. Jednocześnie Waszyngton nigdy nie potwierdził, czy Amerykanie dysponują analogicznymi możliwościami
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 23.04.23, 00:42
      Rosatom i Chińska Agencja Energii Atomowej podpisały porozumienie o długoterminowej współpracy, na mocy której w ostatnich miesiącach Rosjanie dostarczyli Chińczykom 25 ton wysoko wzbogaconego uranu.
      "To porozumienie oznacza, że Rosja i Chiny współpracują teraz w ramach projektu, który pomoże im zmodernizować broń nuklearną i, według Pentagonu, stworzyć arsenały, których łączna wielkość może przewyższyć Stany Zjednoczone" – pisze "NYT".
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 23.04.23, 00:46
      Chociaż chińskie władze przekonują, że reaktor będzie używany wyłącznie do celów pokojowych, przedstawiciele Departamentu Obrony twierdzą, że będzie on produkował pluton, który jest używany do produkcji broni jądrowej.
      Wojna nuklearna. Potrzebna nowa strategia USA?
      USA stoją teraz przed dylematem, jak poradzić sobie z trójstronną rywalizacją nuklearną, która wywraca do góry nogami i zmusza do ponownego przemyślenia większość strategii odstraszania, która przez tak długi czas pomagała uniknąć wojny nuklearnej między supermocarstwami.
      "Ekspansja Chin w czasie, gdy Rosja rozmieszcza nowe rodzaje broni i grozi użyciem broni nuklearnej na polu bitwy przeciwko Ukrainie, jest tylko najnowszym przykładem tego, co amerykańscy stratedzy postrzegają jako nową, znacznie bardziej złożoną erę w porównaniu do tego, czego Stany Zjednoczone doświadczyły podczas zimnej wojny" – pisze "NYT".
    • black_jotka Re: ~~~~~ Chiny….. ~~~~~ 23.04.23, 00:47
      Według gazety Chiny są na dobrej drodze do znacznego rozszerzenia swojego arsenału nuklearnego, podczas gdy Rosja wychodzi z ostatniego ważnego traktatu dotyczącego kontroli zbrojeń (New START - red.). "To zwiastuje nowy świat, w którym Pekin, Moskwa i Waszyngton prawdopodobnie staną się jawnymi potęgami nuklearnymi" – ocenia amerykański dziennik.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka