Gość: Kagan
IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl
17.12.07, 20:42
Co sadzicie o klasycznej klasyfikacji Webera: Eklezja czyli Kosciol
R-K, Kosciol (czyli Luteranie i Kalwini), Denominacje np.
Zielonoswiatkowcy czy Baptysci, Sekty czyli np. Mormoni i Kulty np.
Swiadkowie Jehowy. Zreszta Rzym tez odszedl od swych najlepszych
tradycji, np. mszy odprawianej po lacinie. Tylko Zydzi i Muzulmanie
biora obecnie wiare na serio: Tora jest wciaz czytana w Hebrajskim a
Koran w Arabskim. Msze w jezykach narodowych to zreszta odznaka
glebokiego kryzysu, w ktorym Rzym odwoluje sie do taniego populizmu -
ksiadz modlacy sie do wiernych zamiast do Boga. No, ale to tylko
takie moje "seasonal comments"...