jessyk 12.07.05, 18:12 W tyj dolinie siwarynie zimno tam, zimno tam jakoz jo siy z tyj doliny siwaryny wymotom Takom zek słysała śpiywke i pytom sie co to jest ta siwaryna??????????? Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
dialektolog Re: siwaryna 21.07.05, 02:20 jessyk napisała: > W tyj dolinie siwarynie > zimno tam, zimno tam > jakoz jo siy z tyj doliny > siwaryny wymotom > > Takom zek słysała śpiywke i pytom sie co to jest ta siwaryna??????????? Trudno powiedzieć, ale u J. Kąsia w słowniku orawskim jest SIWIáRKA 'ciężka, klejąca się glina niebieskawego koloru'. Z pewnością jest to coś, z czego trudno wyjść. Może coś by to miało wspólnego ze słowem SYWáR 'trawa rosnąca na mokradłach'? Wciąż słownictwo gwarowe kryje wiele tajemnic. Odpowiedz Link
ciupazka Re: siwaryna 21.07.05, 09:47 Nie moze, ino napewno sywor to trowsko rosnące na podmokłyk, cięzkik próchnicyk glebak , nojcęściyj sie go nie kosiyło, bo zwierze go nie fciało jeść. Mieli my takie kawołki pola pod lasym, na Misiagach hale moja uwaga, to ze nie cyto sie siwor, ba sywor, i nie sywar, telo boce nei stąd ta siwaryna( cytoj sywaryna) Odpowiedz Link