12.07.05, 18:12
W tyj dolinie siwarynie
zimno tam, zimno tam
jakoz jo siy z tyj doliny
siwaryny wymotom

Takom zek słysała śpiywke i pytom sie co to jest ta siwaryna???????????
Obserwuj wątek
    • dialektolog Re: siwaryna 21.07.05, 02:20
      jessyk napisała:

      > W tyj dolinie siwarynie
      > zimno tam, zimno tam
      > jakoz jo siy z tyj doliny
      > siwaryny wymotom
      >
      > Takom zek słysała śpiywke i pytom sie co to jest ta siwaryna???????????

      Trudno powiedzieć, ale u J. Kąsia w słowniku orawskim jest SIWIáRKA 'ciężka,
      klejąca się glina niebieskawego koloru'. Z pewnością jest to coś, z czego trudno
      wyjść.
      Może coś by to miało wspólnego ze słowem SYWáR 'trawa rosnąca na mokradłach'?

      Wciąż słownictwo gwarowe kryje wiele tajemnic.
      • ciupazka Re: siwaryna 21.07.05, 09:47
        Nie moze, ino napewno sywor to trowsko rosnące na podmokłyk, cięzkik
        próchnicyk glebak , nojcęściyj sie go nie kosiyło, bo zwierze go nie
        fciało jeść. Mieli my takie kawołki pola pod lasym, na Misiagach hale
        moja uwaga, to ze nie cyto sie siwor, ba sywor, i nie sywar, telo boce nei
        stąd ta siwaryna( cytoj sywaryna)

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka