Dodaj do ulubionych

Zamkniete cmentarze

30.10.20, 18:30
od jutra do poniedzialku.

Decyzja sama w sobie moze i sluszna, ale dlaczego podana dopiero dzisiaj???

Teraz ludzie sie rzuca na cmentarze zeby zdazyc pojsc znicz zapalic i moze byc jeszcze gorzej.
Obserwuj wątek
    • zbyfauch Re: Zamkniete cmentarze 30.10.20, 18:45
      Ci, którzy się rzucą, będą sami sobie winni. Przyjmuję do wiadomości potrzebę pochówku i odwiedzania grobów, niemniej owczego pędu w konkretnym dniu nie rozumiem i rozumieć nie chcę.
      • jureek Re: Zamkniete cmentarze 30.10.20, 21:38
        zbyfauch napisał:

> Ci, którzy się rzucą, będą sami sobie winni. Przyjmuję do wiadomości potrzebę p
        > ochówku i odwiedzania grobów, niemniej owczego pędu w konkretnym dniu nie rozum
        > iem i rozumieć nie chcę.

Nie rozumiesz tego, że jeśli już wykosztowałeś się na najpiekniejszy we wsi znicz z papieżem czy innym obrazkiem, to zapalenie takiego znicza potrzebuje publiczności. A w tym konkretnym dniu publiczność jest zapewniona, w inne dni zaś rozproszona.
        • astra18 Re: Zamkniete cmentarze 30.10.20, 21:48
          jureek napisał:

> zbyfauch napisał:
          >
          > > Ci, którzy się rzucą, będą sami sobie winni. Przyjmuję do wiadomości potr
          > zebę p
          > > ochówku i odwiedzania grobów, niemniej owczego pędu w konkretnym dniu nie
          > rozum
          > > iem i rozumieć nie chcę.
          >
          > Nie rozumiesz tego, że jeśli już wykosztowałeś się na najpiekniejszy we wsi zni
          > cz z papieżem czy innym obrazkiem, to zapalenie takiego znicza potrzebuje publi
          > czności. A w tym konkretnym dniu publiczność jest zapewniona, w inne dni zaś ro
          > zproszona.

Raczej chodzi o prezentacje futra ta taka okoliczność .Tak drzewiej bywało. Szczególnie na wsiach.
          • maria421 Re: Zamkniete cmentarze 31.10.20, 09:03
            Czyzby Jurek z Astra wespol-w zespol kpili z polskiej tradycji obchodzenia Wszystkich Swietych?

Ja bardzo lubilam te cmentarze pelne ludzi, kwiatow, zniczy. A najbardziej luny swiatla wieczorem. Czy jutro wieczorem tez beda?
            • jureek Re: Zamkniete cmentarze 31.10.20, 09:53
              maria421 napisała:

> Czyzby Jurek z Astra wespol-w zespol kpili z polskiej tradycji obchodzenia Wszy
              > stkich Swietych?

Kpię z rywalizacji pod hasłem - kto się lepiej zaprezentuje na cmentarzu. Jeżeli tę rywalizację zaliczasz do tradycji, to niech będzie, że kpię z tradycji.
              Natomiast tak jak i Ty lubię te łuny nad cmentarzami. Parę lat temu tak się złożyło, że przejeżdżałem rowerem późną nocą koło tych rozświetlonych cmentarzy. Nawet powietrze było cieplejsze w ich pobliżu.
              • maria421 Re: Zamkniete cmentarze 31.10.20, 11:39
                jureek napisał:

> Kpię z rywalizacji pod hasłem - kto się lepiej zaprezentuje na cmentarzu. Jeżel
                > i tę rywalizację zaliczasz do tradycji, to niech będzie, że kpię z tradycji.
                > Natomiast tak jak i Ty lubię te łuny nad cmentarzami. Parę lat temu tak się zło
                > żyło, że przejeżdżałem rowerem późną nocą koło tych rozświetlonych cmentarzy. N
                > awet powietrze było cieplejsze w ich pobliżu.

Rywalizacja o jakiej mowisz ma tez miejsce co niedziele w kosciolach. Nie w wielkich miastach, ale tam, gdzie wszyscy sie znali.

• astra18 Re: Zamkniete cmentarze 31.10.20, 10:09
              maria421 napisała:

> Czyzby Jurek z Astra wespol-w zespol kpili z polskiej tradycji obchodzenia Wszy
              > stkich Swietych?

Obowiązek włożenia futra w ten dzień też - przynajmniej kiedyś- należał do tradycji:)
              No nie mówi, że nie pamiętasz - 10 st., futro musowo miało być:)
              >
              > Ja bardzo lubilam te cmentarze pelne ludzi, kwiatow, zniczy. A najbardziej luny
              > swiatla wieczorem. Czy jutro wieczorem tez beda?
              • maria421 Re: Zamkniete cmentarze 31.10.20, 11:36
                Astra, pamietam ze 1 listopada byl oficjalnie dniem w ktorym sie chowalo do szafy jesionki i zakladalo futra , pelisy, kozuchy , do tego kozaki.
                Pamietam Wszystkich Swietych w sniegu i lodzie, pamietam tez ze bylawo dosyc cieplo.

Teraz ani futer, ani kozuchow, a co to pelisa to tylko tacy starzy jak ja wiedza :-)

• a000000 Re: Zamkniete cmentarze 30.10.20, 18:53
      maria421 napisała:

> Decyzja sama w sobie moze i sluszna, ale dlaczego podana dopiero dzisiaj???

o tym premier powiedział. Do końca czekał z decyzją w nadziei, że ilość dziennych zakażeń spadnie. Nie spadła.

> Teraz ludzie sie rzuca na cmentarze zeby zdazyc pojsc znicz zapalic i moze byc
      > jeszcze gorzej.

tu chodzi o starych. A ci już chyba dawno mają wszystko na grobach zrobione, a w te trzy dni idą na cmentarz niejako na spacer. Znam takich wielu. Cały październik chodzą, sprzątają, czyszczą, wędrują..... a w święta, pięknie ubrani, napawają się tym.... że sąsiedni grób ma mniej światełek....
      Wredna jestem, co nie?
      • maria421 Re: Zamkniete cmentarze 30.10.20, 18:55
        Moi brat z bratowa tez juz wczesniej uprzatneli groby bo nie mieli zamiaru jechac w najwiekszy tlok na cmentarz. Ale sa ludzie ktorzy w ciagu tygodnia nie maja na to czasu, liczyli moze ze jutro to zrobia.
        • a000000 Re: Zamkniete cmentarze 30.10.20, 19:11

no i wykrakałaś:

dziennikbaltycki.pl/rzad-zamyka-cmentarze-wiec-gdanszczanie-tlumnie-ruszyli-na-groby-na-drogach-dojazdowych-do-glownych-nekropolii-w-gdansku/ar/c1-15266100?utm_medium=push&utm_source=pushpushgo&utm_campaign=nazwa
          • astra18 Re: Zamkniete cmentarze 30.10.20, 19:18
            a000000 napisała:

>
            > no i wykrakałaś:
            >
            > dziennikbaltycki.pl/rzad-zamyka-cmentarze-wiec-gdanszczanie-tlumnie-ruszyli-na-groby-na-drogach-dojazdowych-do-glownych-nekropolii-w-gdansku/ar/c1-15266100?utm_medium=push&utm_source=pushpushgo&utm_campaign=nazwa

Ale covid party Dulczessie nie przeszkadzały, jak i dodatkowe środki wydane na uprzątnięcie ulic czy pomazanych kamienic.
          • maria421 Re: Zamkniete cmentarze 30.10.20, 19:19
            a000000 napisała:

>
            > no i wykrakałaś:
            >
            > dziennikbaltycki.pl/rzad-zamyka-cmentarze-wiec-gdanszczanie-tlumnie-ruszyli-na-groby-na-drogach-dojazdowych-do-glownych-nekropolii-w-gdansku/ar/c1-15266100?utm_medium=push&utm_source=pushpushgo&utm_campaign=nazwa

Nie potrzebowalam do tego ani krysztalowej kuli ani fusow :-)
            Morawiecki najwyrazniej zaspal.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka