Dodaj do ulubionych

Powód do niepokoju

12.05.21, 07:26
www.nytimes.com/2021/05/11/world/middleeast/israel-gaza-airstrikes.html?action=click&module=Spotlight&pgtype=Homepage

I znowu Hamas nie wytrzymał, infantylnie określając tę niekończącą nie historię pomiędzy Izraelem, a stroną wiadomą. Nie da się rozmawiać z terrorystami. Ten zaostrzający się konflikt będzie miał wpływ na wiele, wiele
spraw - w Europie wzrośnie zapewne antysemityzm - zaś Ameryka będzie popierała i tak Israela. Biden ma powód do nieprzespanych nocy. Ja zresztą także. Ale mniejsza.

Netanyahu jest zdecydowany, w końcu skoro powiedział, że ostatecznie chce konflikt rozwiązać, to zrobi to.
Nie dziwie się.
Zwłaszcza, poza wszystkim chce uwiarygodnić się przed mieszkańcami Israela, poprawić wizerunek.
Osobiście nie lubię BiBi ale w tej sprawie pozostaję nieugięta. gadki typu "Poor Palestinian" nie do mnie
bo widziałam sympatyczną rodzinę , on matematyk ona - pani domu, Petah Tikva, chodziłam na herbata i ... tańczyli na dachach widząc lecące w stronę Israela rakiety.

Czy obserwujecie ten konflikt? Patrzę na wszystko, co dookoła dzieje się i widzę, że natura chce nas - słusznie zreszta - zatłuc - cuvidem (ale się nie dajemy) i wszystkim, czym się da. Nowymi mutacjami wirusa. Albo ostrzec?
Gdyby historia z Haszem, niezadowolonym ze swego "dzieła" miała się powtórzyć, kogo wybrałby w miejsce Noego? I - czy?
Pozdrawiam.
Obserwuj wątek
    • polski_francuz Re: Powód do niepokoju 12.05.21, 07:51
      calamity_miriam napisała:

" I znowu Hamas nie wytrzymał, infantylnie określając tę niekończącą nie historię pomiędzy Izraelem, a stroną wiadomą. Nie da się rozmawiać z terrorystami. Ten zaostrzający się konflikt będzie miał wpływ na wiele, wiele spraw - w Europie wzrośnie zapewne antysemityzm - zaś Ameryka będzie popierała i tak Israela."

No coz, trudno miec calkowita sympatie z Izraelem. Mimo, ze jest wielu polkich Zydow. Poszlo, chyba znow o strefe Gazy, i o kto tam mieszka i bedzie mieszkal i jak. Wiem, ze powiesz, ze to latwo tak gadac polskiemu Francuzowi i ze lepiej powinienem rozwiazac problem szefuncia w Polsce czy arabskich przedmiesc we Francji.

Ale, jednak, ludzie sa rowni. I czy Palestynczycy moga byc tak spychani "byle dalej" z tej ziemi na ktorej kilkanascie wiekow mieszkali? Czy nie powinien jakis nastepca Netanyahu sie zastanowic jak zyc razem pokojowo na wspolnej ziemi?

W koncu, nie martw sie o Europe. Niemcy popra coklowiek sie zdarzy - Izrael. Wczoraj mlody CDU-wiec, Ziem(n)iak potwierdzil to. Co do Stanow, to trudno mi przewidziec jaka bedzie ich polityka na dluzsza mete. Moze Izrael bedzie dla nich jak Polska: swoja wtyczka w niezbyt przyjaznym otoczeniu.

Courage

PF
      • andrzejg Re: Powód do niepokoju 12.05.21, 08:12
        zy nie powinien jakis nastepca Netanyahu sie zastanowic jak zyc razem pokojowo na wspolnej ziemi?

Z tego co się orientuję, to nie da się.
        Izrael jest otoczony wrogo nastawionymi narodami , których marzeniem jest zniszczenie tego państwa.
        Palestyńczycy? Rozumiem ich frustrację po rugowaniu z ich ziem i nie widzę możliwości na zgodę.

• polski_francuz Re: Powód do niepokoju 13.05.21, 09:32
          andrzejg napisał:

" Z tego co się orientuję, to nie da się."

Zdaniem Omri Boehma okolice Hajfy sa przykladem lepszego wspolzycie Arabow z Zydami niz jego poludnie z Tel Avivem wlacznie .

Sorry, artykul by jeszcze czytelny za darmoche kwadrans temu a teraz juz trza placic 1 € za czytanie. Nie moze byc jak ci Niemcy leca teraz za forsasmile

Pozdro

PF
      • boomerang Re: Powód do niepokoju 12.05.21, 08:39
        A może by tak wskrzesić biblijnych Filistynów, bo to do nich należała Gaza. Włoski historyk/archeolog Giancarlo Tomezzoli odczytał pismo Filistynów i twierdzi że był to język pokrewny językom słowiańskim.
          • kalllka Re: Powód do niepokoju 12.05.21, 13:06
            Dwa ,różne w sposobie komentowania za to najnowsze informacje o sytuacji wokół Gazy.

www.timesofisrael.com/6-israelis-wounded-as-hamas-launches-massive-rocket-barrage-on-ashkelon/

www.aljazeera.com/where/israel/

Ps.
            korzystasz z blisko-wschodnich subskrypcji i serwisów informacyjnych? wiesci którymi posługujesz wydają bardzo społecznie zapóźnione...
        • polski_francuz Re: Powód do niepokoju 12.05.21, 12:29
          calamity_miriam napisała:

"Nie, ludzie nie są równi. Odsyłam do "Lalki" Prusa na przykład, do koncepcji dr. Szumana i prof. Geista. Ludzie dzielą się na ludzi i bydło."

No coz Miriam, ludzie nie sa, koniec koncow, rowni. Z tym sie zgadzam. Ale warto im dac te szanse by sie jak rowni poczuli. I sprawdzic czy z tej szansy skorzystaja czy nie. Sa Palestynczycy, ktorzy sa godni szacunku.

Co do czytania. Masz racje, ze powiniennem wiecej czytac. Zona mi rok temu podarowala kilka ksiazek do przeczytania. I tez, o zgrozo, mam najnowsze ksiazki Lee Childa i Michaela Connoly zaczete. Zazwyczaj, rzucalem wszystko by ich poczytac. A teraz? Wstyd!

Jedyne okolicznosci lagodzace to podeszly wiek i wirus. Popieram zatem tych i te, ktore popieraja szczepienia!

PF
      • pikrat Re: Powód do niepokoju 13.05.21, 21:26
        A mnie tej sympatii nie brakuje, Profesorze. Żydzi zasługują na swoje państwo. Wieczni tułacze wreszcie powrócili na swoje historyczne śmieci. Użyli trochę cwaniactwa, mnóstwa pieniędzy i przede wszystkim życiowej mądrości. Tzw Palestyńczycy, jeśli się nie mylę, nigdy nie posiadali państwowości. "Patriotyzmu" uczyli się od przywódców duchowych z sąsiednich krajów, szczególnie kiedy skończyła się forsa otrzymana od Żydów za ziemie, którą sprzedali. Od ogłoszenia państwowości Izraela, podpuszczani przez okoliczne Arabstwo i finansowani oraz uzbrajani rozpoczęli walkę "wyzwoleńczą". I tak walczą do dziś. Wystrzelą "trochę rakiet, zabiją kilku Żydów a potem dostają bęcki i na jakiś czas jest spokój.

Myślę, że tzw zwykli ludzie wcale nie życzą sobie eskalacji konfliktu. Często jest tak, że to Żydzi dają im pracę i materialną stabilizację. Wczoraj pokazano w telewizji materiał filmowy ze Strefy Gazy. "Bojownicy" ustawiają wyrzutnie rakiet na ulicach osiedli mieszkaniowych i stamtąd ostrzeliwują miasta żydowskie.

Codzienną porcję opisu wydarzeń wraz z bogatą dokumentacją zdjęciową zainteresowani mogą znaleźć na stronie Dany Rotschild, żydowskiej mieszkanki Jerozolimy.
        Link:

balconik.com/index.php?PHPSESSID=t9pf808ga9boiackv69kkrjoi5&board=8.0
        • polski_francuz Re: Powód do niepokoju 13.05.21, 21:39
          pikrat napisał:

" A mnie tej sympatii nie brakuje, Profesorze. Żydzi zasługują na swoje państwo. Wieczni tułacze wreszcie powrócili na swoje historyczne śmieci. Użyli trochę cwaniactwa, mnóstwa pieniędzy i przede wszystkim życiowej mądrości. Tzw Palestyńczycy, jeśli się nie mylę, nigdy nie posiadali państwowości. "Patriotyzmu" uczyli się od przywódców duchowych z sąsiednich krajów, szczególnie kiedy skończyła się forsa otrzymana od Żydów za ziemie, którą sprzedali. "

Moze. Jestem w takim samum rozkroku jak inni gutmesche niemieccy Zieloni. Popieram tych slabszych i tych ktorzy dostaja kope w d...Dlaczego, ano bo taki byl kiedysc polski los. I trudno go zapomniec.

Danie pozdrow od rozdetka. I niech uwaza na siebie.

Pozdro

PF
        • boomerang Re: Powód do niepokoju 14.05.21, 01:22
          Żydzi zasługują na swoje państwo. Wieczni tułacze wreszcie powrócili na swoje historyczne śmieci.

Ci Żydzi, którzy nie udali się na tułaczkę ulegli zmuzułmanieniu i dziś zwą się dziś Palestyńczykami. W Izraelu mieszkają dziś też tacy nominalni Żydzi, w ilości ponad milion, dla których pierwszą historyczną tułaczką był wyjazd z ZSRR i post-ZSRR. Używają języka Lenina, ucząc się z różnym skutkiem hebrajskiego.
          • pikrat Re: Powód do niepokoju 14.05.21, 10:02
            boomerang napisał:

> Żydzi zasługują na swoje państwo. Wieczni tułacze wreszcie powrócili na swoj
            > e historyczne śmieci.

>
            > Ci Żydzi, którzy nie udali się na tułaczkę ulegli zmuzułmanieniu i dziś zwą się
            > dziś Palestyńczykami.
            =====================
            Jakie uproszczenie... ale spytam czy to oni sprzedawali ziemię amerykańskim milionerom? Czy pochodzenie żydowskie miało jakieś znaczenie? - Nie mam wiedzy na ten temat, wiem jedynie, że często, aby ratować życie, uciekano się do przyjęcia religii panującej. W tym wypadku nie wymagałbym od ludzi postawy Stasia z "W pustyni i w puszczy" - Jestem chrześcijaninem jak mój ojciec Życie to nie beletrystyka.

W Izraelu mieszkają dziś też tacy nominalni Żydzi, w ilo
            > ści ponad milion, dla których pierwszą historyczną tułaczką był wyjazd z ZSRR i
            > post-ZSRR. Używają języka Lenina, ucząc się z różnym skutkiem hebrajskiego.

===========================
            Jesteś pewien, że to język Lenina? Przed Leninem tego języka używał np Dostojewski a zatem może to język Dostojewskiego?

Ciekawym jakie niebezpieczeństwa widzisz dla Polski w związku z ambicjami rosyjskich Żydów. Przestaną nam sprzedawać rakiety? wink
            • qwardian Re: Powód do niepokoju 14.05.21, 11:06
              pikrat napisał:

> Ciekawym jakie niebezpieczeństwa widzisz dla Polski w związku z ambicjami rosyj
              > skich Żydów. Przestaną nam sprzedawać rakiety?

Jestem zaniepokojony tylko, czy nie postrzelą wracających do nas bocianów..
    • qwardian Re: Powód do niepokoju 14.05.21, 13:41
      Nie wiem czy protest ma swój uzasadniony powód, ale na podstawie lokalnych doświadczeń, 130-letni Żydzi z Bahamów występowali do lokalnych skorumpowanych nadwiślańskich sądów o mienie, a 40 tysięcy polskich rodzin zostało wypędzonych przez czyścicieli kamienic.
      www.reuters.com/world/middle-east/east-jerusalems-sheikh-jarrah-becomes-emblem-palestinian-struggle-2021-05-10/

Autorka wątku również nie ma czystego sumienia, bo hotel Hotel Ilan Lublin ma kiepską reputację, za 188 złotych na dobę, oraz fakt, że za ten budynek, cytuję za wiki: w 1964 roku The Theological Seminary Yeshivath Chachmey z Michigan otrzymało za budynek odszkodowanie w wysokości ok. 177 tys. ówczesnych dolarów.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka