Dodaj do ulubionych

Trump and Co.

20.08.20, 23:25
No dobrze, zaczynam nowy watek. Polityczny, zeby bylo miejsce na rozne dyskusje i poglady.
Prosze pisac tutaj, a nie w starym, bo sie zle czyta.

Mamy obecnie w US za dwa miesiace wybory, I dwoch kandytatow – Biden I Trump.
Biden dzisiaj bedzie akceptowal na Democratic Convention nominacje, jest uroczyscie I od dwoch dni mamy przeglad wypowiedzi I olbrzymiego poparcia partii demokratycznej – Michelle Obama, Barack Obama, panstwa Clintow, Billa I Hillary - oraz innych. Wczoraj tez swoj acceptance speech wyglosila kandydatka na Vice- Kamela Harris.
Jak mozna sie domyslac, wszystkie przemowienia I wypowiedzi byly na temat jak to bedzie dobrze pod skrzydlami partii demokratycznej, I jaka rozowa przyszlosc nas czeka. Nieeeeee… zle sie domyslamy. Wszystkie przemowienia byly na temat Trumpa! Jaki to bydlak, prostak I cham. I jak kazdy kto bedzie na niego glosowal – rowniez takim zostanie. Szowinistyczna swinia, homofobem. Trump zrojnowal nasza demokracja I zniszczyl nasz kraj. Tylko Joe moze spowodowac powrot Ameryki na droge prosperity I wspanialosci, gdzie ludzie beda szczesliwi.
Nic na temat konkretnych dzialan – na scenie miedzynarodowej, z Iranem, Chinami, N.Korea – nic na temat Israel, Europa I Nato. Terroryzmu (ktory btw prawie nie istnieje a ktory byl na poczatku dziennym za Obamy, pamietacie te okropne beheadings ? Isis?) Nic na temat wewnterznej gospodarki (coraz lepiej), programu walki z Coviden (liczba zachorwania spada) – bezrobociem (spada). Nic.
Wszystko o Trumpie! All hands on deck to kill Trump. To jest Democratic Vision dla nas, wyborcow - tylko Joe– nie wazne co ma zrobic - bo ma byc tylko Joe.
Obserwuj wątek
    • jutka1 Re: Trump and Co. 20.08.20, 23:39
      Nie wypowiadam się zwykle w tych wątkach, ale tylko chciałam zauważyć. Fakt, że giełda w USA idzie w górę nie oznacza, że gospodarka jest OK. Gospodarka to też miejsca pracy i firmy zamykające się, zdolność konsumpcji, poziom bezrobocia (teraz spada, ale porównaj poziom z początku 2020).
      Na tej uwadze się zatrzymam, nie chcę nikogo urazić.
      • ania_2000 Re: Trump and Co. 21.08.20, 01:27
        Dzieki Jutko:) Absolutnie nie razisz! Masz racje, gielda to nie wszystko.

Jednak jak dla mnie to ma wartosci wymierne w $. Moje 401k poszybowalo od 2016 roku w gore jak strzala. Wczesniej za rzadow Obamy lezalo i kwiczalo. Wiem, ze to o niczym nie swiadczy w sumie, ale osobiscie teraz mam o duzo wiecej na koncie. Wlasnie dzieki gieldzie.

Co do bezrobocia, to wez pod uwage Covid - ktory zalamal caly swiat, wiec nie sadze, zeby mozna porownywac obecnego z tym co bylo na poczatku 2020.

Ja tez wyrazam tylko swoje zdanie, i nie chce nikogo urazic, i bardzo chetnie bym uslyszala jakie sa inne dla nas "drogi" - te BEZ Trumpa.
          • jutka1 Re: Trump and Co. 21.08.20, 09:11
            xurek napisała:

> 401k to jakis kod, czy po prostu suma inwestycji :)? (po moich ostatnich pracow
            > ych doswiadczeniach to musi miec jakis glebszy sens :))

To fundusz emerytalny.
        • jutka1 Re: Trump and Co. 21.08.20, 11:30
          To wklejam link do danych agencji rządowej, U.S. Bueau of Economic Analysis:
          www.bea.gov/news/glance

Żeby nie było, że "na pusto" i gołosłownie.

I USA również, tak jak i resztę świata, dotknie recesja. Niestety. Europę również.
            • ania_2000 Re: * BuReau ntxt 21.08.20, 22:15
              dzieki Jutko za linka. Pandemia niszczy!
              I wlasnie dlatego wazne jest, zeby przede wszystkim nie rozdawac pieniedzy, wzmacniac gospodarke - ludzie do pracy, dzieci do szkol. Oczywiscie w dzisiejszych czasach nie jest to takie proste, ale glownie sie do tego sprowadza. Zamykanie ludzi w domach, przeciaganie tego w nieskonczosc, rozdawnictwo kasy to prosta droga do galopujacej inflacji.
              Dane z ostatnich tygodni tutaj sa lekko optymistyczne, trend sie odwraca - liczba zachorowan spada, unemployment rowniez, miejmy nadzieje, ze recesja sie zatrzyma.
      • xurek Re: Trump and Co. 21.08.20, 08:48
        widze, ze upodabniasz sie do swojego ulubionego wodza :). Jak ktos nie wybierze Twojej opcji to nie dlatego, ze inna opcja jest lepsza, tylko dlatego, ze albo ciebie nie lubi albo tej drugiej stronie sie podlizuje :) :) :)

"branding" jest jednym z moich zawodowych zadan: tytuj jest krotki, neutralny i wskazuje na tresc watku rownoczesnie jej nie ograniczajac i nie nakierowujac. Alles klar :)?
        • ania_2000 Re: Trump and Co. 21.08.20, 22:17
          kan_z_oz napisała:

> US bedzie mialo wojne domowa pod koniec tego roku.
          >
          >
          hahaha:) Kan, ty to sie chyba z choinki urwalas:))) Przeciez wojne domowa jest juz przewidywana u nas od dobrych kilkunastu lat. Lacznie z wojna atomowa:) takze teges. . NIHIL NOVI jak to sie mowi lol
              • xurek Re: Trump and Co. 23.08.20, 14:15
                Takie watki juz sa:

Nr 1: Spiritual Intelligence
                Nr 2: Cz. 4 przemyslenia Kana i dylematy

Wojny domowej sie nie bojcie, bo bedzie krotka, gdyz zgodnie z przepowiednia Kana na poprzednim pierdulonie swiat jaki znamy przestanie istniec do konca tego roku, z wyjatkiem Australii.
                • ania_2000 Re: Trump and Co. 24.08.20, 19:48
                  wpisuje post Kana, ktory nie zauwazyl nowego watku juz istniejacego:

Co Ertesa/Ani i prezydent zrobil
                  kan_z_oz 24.08.20, 14:15
                  Czyli watek, gdzie sie tak przelalo, ze mnie sie nie chcialo zagladac.

Prezydent iest oczywiscie wciaz TRUP.

--
                  Kan_z_oz
                    • kan_z_oz Re: Trump and Co. 25.08.20, 00:04
                      Ok, Trup jest wielki. Mozna sie dowiedziec w ktorym momencie, oprocz bo moje 401 poszlo obecnie w gore. Jak zjedzie na ryj w dol, tez bedzie wielki. Jak sie pandemia nie skonczy do 4 listopada to czyja bedzie wina spikowa z kovidem?
                      Jak po tym kovidzie okaze sie, ze mamy nie tylko rozwalana cala ekonomie swiatowa ale tez kwestie klimatu do rozwiazania lub perspektywe budowy 'tanich' bunkrow do mieszkania to Trup ok czy juz nie.

Australia tak ja reszta jest uzalezniona od calego cyrku obecnie sie odbywajacego ale ze wzgledu na odleglosc do wszystkiego, zageszczenie jest zdecydowanie w lepiszej sytuacji niz cala reszta. Bedzie wiec pewnie powolniejsze konanie.

Zazdroszcze 'rozowych' okularow. Na dzien dzisiejszy to jest taki burdel, ze nie widze absolutnie jak z tego wybrniemy.
                                  • kan_z_oz Re: Trump and Co. 25.08.20, 00:45
                                    To jest poprostu tragiczne.

Plan na wypadek epidemii byl w Australii usuniety przez konserwatywny rzad J. Howarda. Jak przystalo na lejberzystow tutaj 'zaoszczedzili'. Armia mial plany i cala strukture gdzie w sytuacji jak obecnie koordynuje wszystkie stany, ktore w przeciwnym ukladzie nie moga sie dogadac (typowe dla biurokratow).

U Ciebie z tego co pamietam taki plan albo usunal na poczatku swojej kadencji Trump (w ramach usuwania wszystkiego co powstalo za Obamy), albo zdecydowal z tego planu nie korzystac. Nie ma sily aby 49 stanow sie ze soba dogadalo w sprawie epidemii.

Z tego powodu obserwujesz to co sie obecnie dzieje z kovidem, gdzie Trump sklada cala wine na te stany.
                                    Aby uniknac tematu wini obecnie FDA za powstrzymywanie lekarstwa na kovida, co jest najwieksza i najbardziej piramidalna bzdura.

Jedna rzecz jakiej nasza nauka nie opanowala to skuteczne lekarstwo zwalczajace wirusy. Mamy lekarstwa zwalczajace symtopy. Wszystko co obecnie jest stosowane jest to tylko kwestia 'byc moze sie uda pacjenta uratowac".
                                    Gloszenie konspiracji jest bzdura.
                                    Obiecywanie ludziom 'odkrycie' szybkie lekarstwa lub przekonywanie, ze ktos im je zabral?? jako metoda wygrania kampanii wyborczej za wszelka cene? Na serio??
                                      • kan_z_oz Re: Trump and Co. 25.08.20, 04:44
                                        No wlasnie, Twoj merytoryczny wklad w watek. Przepraszam wontek.

Konspiracja pt: kovid zniknie 4 listopada. U mnie tez? Bo ja mam rzad skrajnie prawicowy, brak demokratow i wszystkie granice pozamykane w ramch tej konspiracji, ze kovida nie ma.
                                        • kan_z_oz Aniu, 25.08.20, 04:55
                                          Na pytanie jakie sa obecnie pozliwe drogi to wedgluh mnie jest zbyt pozno. Z Trumpem czy bez uwazam, ze bedzie niesamowity burdel wszedzie, zamieszki, demonstracje czyli bardzo niespokojne czasy. Gdzie wyladujemy to nie wiem.
                                          Uwazam, ze zajmie to cale lata, dokladnie tak jak sie to stalo w czasie grypy hiszpanki oraz lata zastoju po, ktore zaowocowaly depresja.

Normalnie to bym chyba mowila uciekac, tylko, ze obecnie nie ma juz gdzie.

Jak powiedzialam; bedzie wszystko. Recesja, bezrobocie, rozwalony klimat i oby covid nie zmutowal w cos czego nie bedziemy w stanie powstrzymac. Na dzien dziesiejszy to nie wiadomo nic.

Obydwu kandydatow uwazam za nieodpowiednich na stanowisko. Bidena rowniez ze wzgledu na wiek. Trumpa nie bede nawet komentowac. Lat deregulacji czyli to co zaczal robil Australia cwiczyla lata temu z Howardem.

Obecnie jest szambo. 500miliardow zadluzenia kraju przed kovidem, po suszy i pozarach. 750 juz chyba obecnie. Nawet nasze prawnuki nie splaca. Konca nie widac.
                                          • minniemouse Re: Aniu, 25.08.20, 05:23
                                            z tymi 'złymi' demokratami' to już nie przesadzajmy. jakby nie było i o ile pamieć mnie myli Reagan był republikaninem, GW i GH Bush, o, Nixon na pewno, a przecież specjalnie się nie popisali.
                                            i chociaż Reagana wspominam jak najlepiej bo jako czas prosperity w latach 80tych,
                                            to niestety on właśnie odbił się ekonomiczna czkawka w latach 2006 2008
                                            podpisując i legalizując w 1982r. bill zezwalający na branie pożyczek bankowych i mortgage nie mając wystarczających zarobków.

Minnie
                                            • kan_z_oz Re: Aniu, 25.08.20, 06:31
                                              3.5 roku polityka polaryzowania spoleczenstwa. Rzady Trumpa. Demokraci vs Republikanie. Biala frakcja konserwatywnej Ameryki vs uprzywilejowane mniejszosci. LGBT vs prawdziwe wartosci moralne.

Nie widze inaczej. Wygra Biden, wyjdzie na ulice konserwatywna czesc, ktora juz obecnie ma zapowiedziane, ze jak Trump nie wygra to wybory byly sfalszowane.

Wygra Trump. Wyjdzie kolorowa czesc, bo perspektywa Trumpa do stycznia 2025 nie pozostawi im innej alternatywy.

Takie tutaj sa przewidywania i calkiem powaznej czesci ludzi oraz dosyc umiarkowanych zrodel.

Tylko po co watek? Ania sie nie interesuje polityka, a przy Tobie nie mozna powiedziec nic co przeczy Twoim pogladom. Nie raczysz sie tez w temacie wypowiedziec. Nikt inny tez bo zaraz zaczyna sie mobing; literowki, bledy stylistyczne, ja nie rozumiem co napisalas...sami napiszcie cos sensownego.

Argument bo gielda idzie w gore i dlatego jest to orgazm bo za lat 5-15 moje 401k usadzi mnie na cieplej emeryturce do mnie obecnie nie trafia.
                                          • ania_2000 Re: Aniu, 25.08.20, 06:20
                                            kan_z_oz napisała:

> Obydwu kandydatow uwazam za nieodpowiednich na stanowisko. Bidena rowniez ze wz
                                            > gledu na wiek. Trumpa nie bede nawet komentowac.
                                            >

Biden ze wzgledu na wiek? To jest chyba jego najmniejszy minus. Ten gosc od 50 lat jest tutaj wysoko w polityce! Przez 8 lat jako VICE byl w scislej elicie rzadzacej. I on teraz walczy o "change" ?? What a bullshit!. Co on robil przez pol wieku? Obecnie jest to czlowiek z postepujaca demencja, tajemnica poliszynela jest ze ma grubo za uszami w roznych sliskich finansowych ukladach (patrz->zwiazki syna z rzadem Ukrainy) oraz sklonnosci pedofilskie, ktore z calej sily staraja sie zamiesc. Juz nie wspomne o tym, ze byl oskarzany przez chyba 10 kobiet o molestowanie. Jakos o tym teraz media nie mowia.
                                            Jego zapowiedzi obecne - ze mamy sie szykowac na kolejny "lockdown", bo on bedzie patrzyl na "science" ale juz wiadomo jakich, (tych ktorzy sa za calokowitym zamknieciu) a nie tych, ktorzy uwazaja, ze nie mozna ludzi zamykac w domach na dowolny, blizej nieokreslony czas. Co sie stanie z ludzmi? Zamknietymi? Bez pracy i bez dochodu? Demokraci totalnie zawalili kandydatura Bidena. Z calej plejady on zostal wybrany przedstawicielem? Tragedia :(

• kan_z_oz Re: Aniu, 25.08.20, 06:36
                                              No wlasnie. Tylko dlaczego to czyni Trumpa bardziej zdatnym kandydatem?

Wiek bo zmian starczych nie da sie ominac. Jest to dla mnie wiec informacja ktora moge przyjac jako fakt. Reszte przyjmuje tak samo jak rownie powazne zarzuty wzgledem Trumpa, wlaczajac jego samego wypowiedzi na temat lapania cipki bo one wszystkie tak lubia.
                                                  • jutka1 Re: Wiek kandydatów 25.08.20, 07:59
                                                    ania_2000 napisała:

> Jak juz wspomnialam wiek Bidena jest jego najmniejszym minusem.

Aniu, nie kierowałam mojego wpisu do Ciebie, tylko ogólnie, bo uwagi o wieku Bidena czytam co rusz.
                                                  • minniemouse Re: Wiek kandydatów 25.08.20, 09:04
                                                    niestety w tym roku USA ma fatalnych kandydatów na POTUSA. z
                                                    az al ogarnia patrzac co sie porobilo z ta wspaniala Ameryka do ktorej kazdy chcial emigrowac, o ktorej The Boss spiewal Born in USA! .
                                                    teraz Amerykanie chca sie emigrować do... Kanady! lza sie w oku kreci, lza..

Minnie
                                                  • kan_z_oz Re: Wiek kandydatów 25.08.20, 10:04
                                                    Minni. To bylo juz na tym Forum dyskutowane.
                                                    Podpisuje sie tylko pod tym co kiedys Maria wpisala. Kandydatow na prezydenta powinien obowiazywac wiek emerytalny. Tak samo co maja inne kraje. Obydwaj sa za starzy.
                                                  • ertes Re: Wiek kandydatów 25.08.20, 19:21
                                                    Jutka przeciez wiadomo ze obydwaj sa starzy. I to wszyscy wiedza. Roznica tylko polega na tym ze Trump mialby druga kadencje, czyli konczylby majac 78/79 a Biden konczylby majac 85/86. Na tym polega roznica.
                                                    Choc szczerze mowiac watpie zeby do tego doszlo.

Co mnie najbardziej brzydzi w demokratach to ze zupelnie zapomnieli o #metoo. Ale coz kazdy dla wladzy sprzeda dusze diablu jednoczesnie twierdzac ze jest czysty jak lza.
                                                  • ertes Re: Wiek kandydatów 25.08.20, 19:38
                                                    Ania, walczysz z wiatrakami.
                                                    Wiekszosc tak jak np Jutka ma negatywne nastawienie jeszcze zanim T zostal prezydentem. Zreszta ja mialem podobne.
                                                    Oni tu nie mieszkaja, nie widza tego albo niechce widziec tego jak nam sie poprawilo w ciagu ostatnich 4 lat w porownaniu do poprzedniej administracji. Poza tym sa karmieni sieczka typu CNN ktora zmienia narracje w miare tego jak im akurat pasuje a reszta sluchajacych daje sie wodzic za nos.
                                                    Oczywiscie ze ja bym wolal kogos mlodego z charyzma, werwa itp. Ale nie ma takiego kandydata. Ludzie sie juz raz nabrali na Obame: mlody, elokwetny, przystojny. Tylko ze to nic o niczym nie swiadczy jak sie okazalo.
                                                    Tlumaczenie wiec dlaczego ktos wybiera Trumpa nie ma wiekszego sensu bo i tak nikt po pierwsz nie rozumie a po drugie niechce zrozumiec.
                                                  • ania_2000 Re: Wiek kandydatów 25.08.20, 20:57
                                                    Najgorsz robote robia media - to one sa najwiekszym wrogiem, o to one robia cala polityke. Normalnie krew mnie zalewa jak wlaczam nasze lokalne news - to co sie dzieje w Portland, to jest kryminal. Przez prawie 100 dni codziennie jest w downtown napierdalanka - mlodzie "protestujacy" wala w policje kamieniami, workami z bleachem, demoluja budynki, pala i grabia. Normlana dzicz - policja nie moze ich nawet aresztowac! bo taki jest nakaz administracji miasta. Zreszta tej policji tu juz prawie nie ma. Ludzie sie zwalniaja. Major razem z comissioners zwalniaja ich tez, bo przeciez "defund police"! A potem placz, ze nie ma komu odpowiadac na 911 :(( Strzelaniny pomiedzy tymi gangami, przepraszam "protestantami" codzienne! Ja ogromnie wspolczuje ludziom co tam mieszkaja, albo maja wlasne biznesy -sklepy, restauracje etc. Oni blagaja administracje, zeby zrobili porzadek, totalnie bezskutecznie. Straty sa ogromne - dewastacja i kradzieze, pod haslami oczywiscie BLK, bo jakze inaczej. Dochodzi do tego, ze tutejszy przywodca BLK juz sie wypowiada, ze te cale riots, tylko szkodza idei. Tej idei to juz tutaj dawno niema. Sa bezsilne i durne rzady demokratycznej administracji ktora pozwala holocie na bezprawie - bo sie boja, zeby nie zostac posadzonym o rasizm. Co za beznadziejna krotkowrocznosc !!! Dzisiaj musialam podjechac do biura do downtown - pusto! Nie ma nikogo, miasto wymarle - no w sumie nic dziwnego, bo rano. Protestujacy spia, odpoczywaja, bo zbiorki maja o 8 wieczorem, z tarczami, zbrojami, nozami, kamieniami, zeby rozwalic to piekne miasto do konca.
                                                    Jestem wsciekla - za to co zrobiono, za to co sie dzieje, i za to ze nikt nie jest za to odpowiedzialny - a kto za to zaplaci? Oczywiscie my - taxpayers!!
                                                  • ania_2000 Re: Wiek kandydatów 25.08.20, 21:50
                                                    No a jak sie do tego media maja? Otoz pokazuja wszystko jednostronnie! Okrutna policja krzyczy przez megafony - a tu bezbronni mlodziency przez nia jeszcze atakowani!!! :(( nozesz noze sie otwieraja w kieszeni - nikt nie pokaze tych policjantow, ktorzy sa oslepiani przez lasery? obrzuceni kamieniami i moczem? polewani bleachem? Nikt nie pokazuje jak podpalane sa sklepy? Jak rozwalane okna? Jak kradziony dorobek zycia? ( nie mowie tutaj o zadnych Apple, czy sklepach micorosoft, bo te rozkradzione juz dawno) Jakie wywiady w news? Biednego 20 chlopaka, ktory praca sie nigdy nie skalal, ale wrzeszczy BLK!! i I can't breath??? To co oni robia z IDEA to jest dno! Zwykli kryminalisci :(

Sorry bardzo za uniesienie, ale naprawde, przez ten Covid czlowiek ma juz dosc stresow, a tu jeszcze szalenstwo innego typu - i nie wiadomo kiedy sie skonczy, bo jak by sie te wybory skonczyly, to ta cala rozpierdziucha sie nigdy nie skonczy! Jedni do drugich skacza sobie do gardel!!
                                                  • ertes Re: Wiek kandydatów 25.08.20, 23:29
                                                    Spokojnie Ania. Nie ma co sie denerwowac. Tego spoza USA i tak nikt nie zrozumie.
                                                    jest zle USA, zly prezydent, zle wszystko co amerykanskie.
                                                    Oczywiscie dopoki gdy pomoc z US jest jedyna na ktora mozna liczyc.
                                                  • minniemouse Re: Wiek kandydatów 26.08.20, 00:07
                                                    ja wcale tak nie uwazam. jestem pro-american. uwazam ze bardzo dobrze ze superpower jest wlasnie usa a nie np europa. ale to nie znaczy ze jestem slepa na to jakich ma aktualnych prezydentow i co sie aktualnie dzieje.
                                                    co prawda Ania ma racje - zamiast zajmowac sie polityka zajmuja sie plotkami. ale to tez jest wykladnikiem tego co sie dzieje obecnie w USA. niestety.

Minnie
                                                  • maria421 Re: Wiek kandydatów 26.08.20, 11:01
                                                    ertes napisał:

> Ludzie sie juz raz nabrali na Obame: mlody, elokwetny, przystojn
                                                    > y. Tylko ze to nic o niczym nie swiadczy jak sie okazalo.

Ogladalam w poniedzialek talk show w niemieckiej TV, w ktorym bylo o rasizmie w USA i o tym jaki Trump jest niedobry. Wsrod zaproszonych rozmowcow byla jedna Afro-Amerykanka mieszkajaca w Berlinie, ktora o Obamie powiedziala ze "wcale nie byl taki czarny" . Czyli, dla prawdziwych czarnych byl niewystarczajaco czarny :-)

Tylko tyle chcialam wtracic. Czytam z zaciekawieniem Wasza dyskusje, ale sama nie mam na ten temat nic do powiedzenia.
                                                    Wasz kraj- Wasz wybor.
                                                  • ertes Re: Wiek kandydatów 26.08.20, 15:54
                                                    No ja tu widze ze najwiecej dyskutuje Kan, ze soba.
                                                    Oczywiscie Ania pisze jak zawsze merytorycznie i tu the point jak to sie u nas mowi.
                                                    A ja? Jak to ja. Pisze luzne glupoty :)
                                                  • chris-joe Re: Wiek kandydatów 08.09.20, 21:11
                                                    "Wsrod zaproszonych rozmowcow byla jedna Afro-Amerykanka mieszkajaca w Berlinie, ktora o Obamie powiedziala ze "wcale nie byl taki czarny" . Czyli, dla prawdziwych czarnych byl niewystarczajaco czarny" "

Nie wiem nic o niemieckiej TV. Ani, zwłaszcza, o tej "jednej Afro-Amerykance" z tejże. Ale wiem już nieco o naszej "doktór Marysi"...
                                                  • maria421 Re: Wiek kandydatów 09.09.20, 08:13
                                                    chris-joe napisał:

> "Wsrod zaproszonych rozmowcow byla jedna Afro-Amerykanka mieszkajaca w Berlinie
                                                    > , ktora o Obamie powiedziala ze "wcale nie byl taki czarny" . Czyli, dla prawdz
                                                    > iwych czarnych byl niewystarczajaco czarny" "
                                                    >
                                                    > Nie wiem nic o niemieckiej TV. Ani, zwłaszcza, o tej "jednej Afro-Amerykance"
                                                    > z tejże. Ale wiem już nieco o naszej "doktór Marysi"...

Ty o mnie tyle wiesz, co Ci zaswita w Twoich uprzedzeniach.

Kiedy mnie przeprosisz za klamstwo ze popieram Kaczynskiego?
                                                    >
    • luiza-w-ogrodzie Trump and Co. Fact checking 25.08.20, 16:49
      Fact checking - Republican National Convention

Dwóch starców ze sztuczną opalenizną opierających swoje kampanie wyborcze głównie na wytykaniu przeciwnikowi jaki jest fatalny. Który z nich by nie wygrał, nie będzie to bezbolesne dla społeczeństwa tego upadającego eksmocarstwa.
      • ania_2000 Re: Trump and Family 25.08.20, 21:01
        Luizo, nie mam takiego pieknego "meme" jak ty - ale na Bidena, oprocz niego przemawiali jego zona, jego syn, jego corka - tez cala rodzina, wiecej dzieci nie ma. DO TEGO przemawial rowniez Clinton z Clintonowa, Obama z Obamowa - czyli dwoch bylych prezydentow. To z tych najwazniejszych.
        Jak to sie ma do North Korean territory?
          • kan_z_oz Re: Trump and Family 26.08.20, 00:54
            Z tej grupy zawsze uwazalam M.Pence za bardzo dobrego vice prezydenta. Nigdy tez sie o nim nie wyrazalam negatywnie, pomimo, ze jest prawa reka reka Trumpa. Niestety z zespolu A chyba juz tylko on jedyny pozostal. Wiekszosci tego zespolu A nie trawilam. Okazuje sie, ze nie trawil go sam Trump.

Wyjatek jest taki, ze ten zespol wybral Trump. Obecnie w paru kluczowych rolach jest juz 3-cia lub czwarta osoba w ciagu 3+ lat.

W normalnym swiecie jesli pracownik jest wurzucany przed uplywem dwoch lat to kazda normalna firma traci a pracodawca ma problem z wydajnoscia bo obrot powoduje zbyt duzy zamet dla organizacji. Taka organizacja pozbywa sie kierownictwa, ktore ma taki obrot aby obciac straty. Tak na prezydenture Trumpa patrze.

Bo mnie jest lepiej i dostaje wiecej pieniedzy nie jest wskaznikiem czy rzad jest;
            1. stabilny
            2. powoduje dlugoterminowo-korzystne zmiany
            3. prowadzi rozsadna polityke zagraniczna oraz wewnetrzna

We wszystkich tych punktach Trump zawalil. Jest to niestabilny rzad ze zmianiajacymi sie osobami jak przyslowiowe brudne rekawiczki, zakonczone skandalami i pyskowkami miedzy bylym pracodawca/pracownikiem.
            Wszystkie zmiany widze jako krotko-terminowe, dajace natychmiastowo ulge jak 500+ potrzebujacym.
            Usuwanie bagna sie nie odbylo. Zostalo zamieszane i zostawione. Srednia wieku obecnych senatorow to 65+ chyba w polowie i nastepne 20% zbliza sie tez do wieku emerytalnego.
            Zramolala, zestarzala czesc spoleczenstwa reprezentujaca emerytow pamietajacych biala Ameryke, kopanie wegla, spoznione proby kolonizacji Azji, wojny przegrane z baliskim wschodem na ktorych starcono miliardy i niec nie osiagnieto. (Republikanie i Demokraci, gdzie ci ostatni sa jeszcze starsi niz Republikanie)

Polityka zagraniczna sprowadzona do pieluch. Prosze spojrzec na Bialorus oraz mieszanie Putina. Powinno byc wazne bo ma potencjal zamiany w nastepna Syrie przy Polskiej granicy. US milczy, NATO ma wyrwane zemby. Trump montuje lekarstwo na covida metoda Putina szczepionki, przetestowanej na wlasnych zilnierzach, ktorych nie lubi. To tylko jeden z przykladow.

Uwazam, ze Biden nie musi byc lepszym moralnie POTUSEM ale jest nadzieja, ze zmontuje stabilny i zawodowo wyselekcjonowany zespol, ktory bedzie mial jakis plan co dalej robic. Widze K.H jako ta ktora jest w stanie tego dopilnowac korzystajac z dlugoletnich polaczen Bidena z politykami.

Przy obydwu kandydatach nie widze mozliwosci na dalsze swietne proserowanie kraju.

Wiecej w temacie nie bede sie wypowiadac bo komentarze; wy tutaj nie zyjecie wiec nie zrozumiecie jak tutaj jest nie daja mozliwosci zadnej dyskusji. Zyc lepiej, spokojnie kazdy obecnie sobie zyczy tylko obecna sytuacja to lata zlych polityk, za ktore w koncu dostalismy rachunek do zaplacenia. Party is over.
      • kan_z_oz Re: Oto sa wlasnie demokraci 26.08.20, 10:52
        Nie napisalam, ze Pence jest swietym. napisalam, ze zrobil dobra prace bedac parwa reka Trumpa.
        Biden nie jest swietym i w sumie nie widze go jako Demokrata.

Niemniej, macie taki wybor. Nie ma nic wspolnego ze mna.

Ma duzo bo gielda rosnaca daje tutaj tez opymistyczna przyszlosc dla funduszy emerytalnych. Dale malo gdy giedla US pada bo gdy " Us ma katar reszta ma dotkliwa grype".
        Gielda spadaca w US oznacza tutaj pozoge. Ta ostania doswiadczlam bardzo dotkliwie bedac finasowo uwiazana w rozne projekty. Nie zycze najgorszemu wrogowi.

You guy in US. Czas na przebudzenie. Party is over czyli nalezy zyc, placic jak reszta swiata.

Bawia mnie wasze rozterki.
        • ertes Re: Oto sa wlasnie demokraci 26.08.20, 15:53
          No tak, zreszta sam o tym pisze ze trudno wam zrozumiec co u nas sie dzieje a potem sam pisze bez sensu.
          Jest teraz kongres republikanski i wczoraj zona prezydenta, Melania, przemawiala. O czym niewazne, zreszta mnie to nie interesuje.
          Ale oczywiscie ona mowi z akcentem. Wiec jedna z tych co popieraja wszelkie idea rownosci, demokracji blah blah napisala powyzej zacytowany tekst.

Kan, slyszalem ze wiecej mialas nie pisac na tym watku? Co sie stalo?
          • xurek Re: Oto sa wlasnie demokraci 26.08.20, 20:38
            Telewizornia CH powtorzyla dzisiaj duze wycinki z przemowienia Melanii. Moim zdaniem mowila calkiem sensownie, z ladem i skladem i ja nie slysze jakiegos strasznego akcentu. I masz racje, ze takie uwagi sa bardzo prymitywne.

Przekazali tez czesc przemowy nazeczonej Trumpowego syna - przemowienie i dramaturgia godna wiecu partyjnego w PRLu albo Chinach. A moze nawet Korei PN :) :) :)
            • ania_2000 Re: Oto sa wlasnie demokraci 26.08.20, 21:38
              Melania ma mocny akcent, ale zeby sie z tego nasmiewac, to juz ostatnie dno.
              Nie sluchalam zadnych przemowien, nie ogladam news, bo mnie szlag trafia tylko - wole chodzic na spacery i spijac winko na patio - czyli tez dzialanie naganne, bo okazuje sie, ze zaczynaja chodzic bojowki BLM po miescie, i harasowac ludzi, ze jak jestes bialy i nie "aktywyny" to znaczy ze jestes rasista. Jak nie wyciagniesz zacisnietej piesci w gescie czarnego protestu, to jestes rasista..tak zdaje sie hilterjugend zaczynalo?

Odniose sie jeszcze tutaj do wpisow Xurka na pierdulach, (bo sie przelaly) w sprawie tego zabojstwa przez policjanta.
              Dzieki Xurku za przedstawienie spojrzenia z Twojej strony. Zdecydowanie zyjemy w innych rzeczywistosciach, i mowie to naprawde szczerze i bez zlosliwosci. Jak to mowia - porownywanie jablek do pomaranczy. Chodzi mi glownie o podjescie do roli policji - skoro u Was przez dwa lata oddano razem 18 strzalow - czyli mniej niz 1 strzal na miesiac to nie ma oczym mowic...

Oczywista zbrodnia jest zabicie bezbronnego czlowieka - to jest bezdyskusyjne. Ale tutejsze (USA) relacje i uwarunkowania sa totalnie inne niz w Europie, nie wspominajac Szwajcarii!. Tutaj prawie wszyscy sa uzbroojeni, policja jest zupelnie inaczej szkolona i wyposazona. Tu jest "freedom" i "demokracy" Kazdy ma prawo do protestow, do broni, do wlasnego zdania. To jest zapisane w konstytucji - taka jest historia tego kraju. ALE _ Abslutnie to nie znaczy ze mamy tutaj "dziki zachod" - czy ty zdajesz sobie sprawe, ze ja jeszcze nigdy nie widzialam prawdziwego pistoleltu na oczy? nie wspomne o trzymaniu czegos takiego w reku. Nie mamy broni, znajomi nie maja - policjanci nigdy mi nie grozili - czy ja zyje w tym samym kraju co go pokazuja w TV w news?
              USA to olbrzymi kraj, totalna mieszanka. Wszystkiego. Tylko ze ostatnio tzw "Law and Order" zaczyna ginac. Tam gdzie tego nie ma, gdzie nie potepia sie riots, strzelanin, to leb "terrorystow" sie podnosi bo sie czuja bezkarni. O to mi tylko chodzi.
              Glaszcze sie po glowie ludzi, ktorzy zasluguja na potepienie! a robi sie to tylko dlatego, ze ukrywaja sie pod haslami BLK. To sa zwykli przestepcy. Robi sie z nich bohaterow.
              Dlaczego ja nigdy nie mialam problemow z policja? Przestrzegam prawo, slucham sie pouczen - w calej mojej karierze dostalam jeden mandat. I takich osob jak ja jest wiekszosc. Ale to nie jest "medialne"..
              Polemizujesz z tym, ze jestem oburzona ze "spalili pol miasta" Jestem. I nigdy tego nie zrozumiem jak mozna spalic, zrujnowac i zniszczyc mienie innych - w swojej dzielnicy. Przede wszystkim niszczy sie dorobek niewinnych ludzi - a w nastepstwie swoje domy - Efekt? Bardzo prosty - nedza i bezrobocie. Kto bedzie tam chcial mieszkac? Ludzie sie wyporowadza, biznesy sie zamkna, ludzie straca domy - bo ich albo nie odbuduja, albo sie wyproawadza, bo pracy nie ma. Zostaja zglisza i bieda .. tak sie niestety dzieje w wielu czarnych dzielnicach. Szaleja gangi, napady i strzelanina.
              Wiem, upraszczam wszystko, i generalizuje, ale to jest tutaj duzy problem - bieda czarnych. I wszystkie jej nastepstwa.

Dodam, ze moje zdanie jest z poziomu emigranta. Ktory przyjechal tutaj z przyslowiowa walizka i musial zaczynac od podstaw. I mowie tez o innych emigrantach - Latynowskich, z Azji - wszyscy ktorzy tutaj zyja normalnie bez przemocy i strzelanin.

Odnosze wrazenie ze mam jakby schizofrenie - dwie Ameryki. Jedna, ta normlna, i ta druga - wrzaca i wybuchajaca. NIe jestem w stanie zrozumiec do konca problemow tej drugiej - dlatego, ze moim zdaniem kazdy kto zyje uczciwie i zgodnie z prawem moze w tym kraju zyc normalnie i spokojnie i w tak zwanym dobrobycie. Wszyscy mamy wybory aby tak zyc.

• maria421 Re: Oto sa wlasnie demokraci 27.08.20, 09:12
                Ania napisala :

Dodam, ze moje zdanie jest z poziomu emigranta. Ktory przyjechal tutaj z przyslowiowa walizka i musial zaczynac od podstaw. I mowie tez o innych emigrantach - Latynowskich, z Azji - wszyscy ktorzy tutaj zyja normalnie bez przemocy i strzelanin.

Wlasnie! Skoro emigrant ktory przyjechal z przyslowiowa walizka i czesto z podstawowa znajomoscia jezyka, ciagnac swoj akcent przez cale zycie, moze sie w nowym kraju dorobic, dzieci wyszkolic i przezyc zycie nie wchodzac w konflikt z prawem, to dlaczego w tym samym panstwie, gdzie panuja jednakowe zasady dla wszystkich, urodzeni tam z dziada pradziada nie potrafia? Nie chca? Nie sa w stanie?

• xurek Re: Oto sa wlasnie demokraci 27.08.20, 10:25
                  Mylse Aniu i Mario, ze gdybyscie zadaly sobie troche trudu i posluchaly glosow Amerykanskich Indian oraz Afroamerykanow, bedacych potomkami niewolnikow, to moze zrozumialybyscie te “inna Ameryke” I ujrzaly ten “freedom i democracy” z innej perspektywy.

Imigranci przyjezdzajacy z wlasnej woli i z determinacja osiagniecia czegos oraz zdrowym poczuciem wlasnej wartosci oraz zdrowym stosunkiem do wlasnego pochodzenia sa zupelnie nieporownywalni z np. Indianami, ktorym pratycznie zabrano wszstko czy Afroamerykanami, ktorych kulturowy background to stulecia gwaltu, niewoli, braku edukacji i rodzace sie z tego gleboko zakorzenione poczucie niesprawiedliwosci oraz bycia czlowiekiem drugiej kategorii.

Ja tez powiem bez zlosliwosci, ale szczerze: moim zdaniem brak w waszych wypowiedziach zarowno empatii jak i zrozumienia wydarzen w ich historycznym kontekscie, co jest zachowaniem bardzo typowym dla wielu imigrantow. Taka sama postawa, tylko “na odwrot” jest typowa dla uciskanych mniejszosci, co w efekcie koncowym doprowadza do calkowitej niemozliwosci wzajemnego zrozumienia i wyjscia z impasu. Najlepszym tego przykladem jest Izrael, ale USA zdaje sie podazac szybkimi krokami w tym samym kierunku.

Gwalt msci sie przez stulecia, przemoc rodzi wylacznie przemoc, nienawisc wylacznie nienawisc. Jest to droga do nikad. Badz cytujac Stinga:

If blood will flow when flesh and steel are one
                  Drying in the color of the evening sun
                  Tomorrow's rain will wash the stains away
                  But something in our minds will always stay
                  Perhaps this final act was meant
                  To clinch a lifetime's argument
                  That nothing comes from violence and nothing ever could
                  For all those born beneath an angry star
                  Lest we forget how fragile we are

No i wymachywanie Szwajcarom horagiewka “wolnosci i demokracji” z konkluzja, ze dlatego wszyscy so uzbrojeni a policja jest “inaczej” (czyli agresywnie?) szkolona jest nieco smieszne.

Ja osobiscie nie znam zadnej bardziej demokratycznej demokracji niz nasza i zadnego kraju z wieksza wolnoscia osobista. W prawie kazdym Szwajcarskim domu jest jakis zlonierz w stanie aktywnym a tym samym bron, ale jakos nikt do nikogo z niej nie strzela. Nasza cala kultura opiera sie na wzajemym poszanowaniu opinii, z ktorymi sie nie zgadzamy i zachowaniach prowadzacych do dezeskalacji. Tak zachowuja sie politycy, tak zachowuja sie nauczyciele, tak zachowuje sie wiekszosc spoleczenstwa i tak szkolona jest i zachowuje sie policja. I z czasem przesiakaja tym rowniez imigranci, czego sama jestem przykladem.

I teraz moglabym tak jak wy rzucic haslem, ze skoro narod Szwajcarski zlozony z wielu bardzo roznych etni moze sie pokojowo dogadac i wspolnie budowac sensowna przyszlosc, to kazdy inny narod tez moze, ale wiem, ze tak nie jest, bo uwarunkowania historyczne sa zbyt rozne.
                  • luiza-w-ogrodzie Re: Oto sa wlasnie demokraci 27.08.20, 11:29
                    Miałam napisać to samo co Xurek plus wykład o międzypokoleniowym dziedziczeniu traumy (zmienia sposób ekspresji genów u dzieci i wnuków osób które te traumę przeżyły). Problemy przemocą skolonizowanych tubylców są tak długotrwałe i ogromne że sobie nie wyobrażam jak "biała" część społeczeństwa oparta na kulturze anglosaskiej mogłaby zrobić cokolwiek żeby je zniwelować, skoro ani nie chcą ani nie potrafią ich zrozumieć. Uprzywilejowani nie zrozumieją tych zepchnietych na margines. Wypowiedzi Marii i Ani są tego dowodem.
                    • maria421 Re: Oto sa wlasnie demokraci 27.08.20, 13:44
                      Ja pisze z punktu widzenia polskiego imigranta w Niemczech, Polki zyjacej wsrod Niemcow.
                      Pokolenie moich rodzicow pamieta jeszcze czasy kiedy to Polacy byli niewolnikami Niemcow, kiedy byli "podludzmi". Ta trauma, szczegolnie w czasach kiedy tu przyjechalam, byla z pewnoscia swiezsza niz trauma bylych niewolnikow w USA czy skolonizowanych tubylcow w Australii.

Na poczatku mojego pobytu w Niemczech, kiedy tylko mijalam na ulicy jakiegos starszego pana, zadawalam sobie pytanie "co on robil w czasie wojny? kim byl? popieral Hitlera?" , jednoczesnie wiedzialam ze ludzie z mojego pokolenia nie dziedzicza win tych starszych panow, ze oni za to nie sa odpowiedzialni za grzechy ich ojcow i dziadkow.

Wsrod moich polskich znajomych bylo pare osob, ktore pielegnowaly w sobie kompleksy i bardzo wygodnie im z tymi kompleksami sie zylo. Ci ludzie i ich dzieci nigdy nie widzieli zadnych win u siebie, zawsze byli ofiarami Niemcow. Czy to dziecko dostalo zla ocene w szkole, czy oni sami mieli problemy z szefem, to nigdy nie byly ich wina, to zawsze byla wina Niemcow ktorzy nienawidza Polakow.

Powiedzcie, jak dziecko wychowane w takiej rodzinie ma zdobyc poczucie wlasnej wartosci?

Sile psychiczna dziecko bierze z rodziny, uczy sie jej w rodzinie. Panstwo nie jest od tego zeby wyreczac rodzicow w ich roli wychowawczej.

Ta norma dotyczy kazdej rodziny, niezaleznie od rasy czy narodowosci.

Kiedy jest mowa o biedzie w USA, to zaraz jest ona kojarzona z rasizmem, tak jakby nie bylo biednych bialych, pogardliwie nazywanych "white trash" . Moim zdaniem, mechanizm ktory nakreca te biede jest ten sam, jednakowy u bialych i kolorowych i zaczyna sie on tam, gdzie w rodzinie panuje bieda duchowa. Tam, gdzie rodzice nie maja zadnych aspiracji, nie przekazuja dzieciom zadnych aspiracji , za to ucza je ze sa ofiarami , ze nie moga zmienic swego losu. Tak to wyglada w niemieckich, bialych rodzinach, zyjacych z pokolenia na pokolenie z zasilkow socjalnych. I zaloze sie, ze tak samo wyglada to w USA.

Owszem, czuje empatie do dzieci, ktorym dane bylo urodzic sie w takich rodzinach. Panstwo, na ile moze, powinno tym dzieciom pomoc wyjsc z zakletego kregu.
                      Ale - tak jak nie chce empatii od Niemcow za to, ze pokolenie ich rodzicow zniewalalo pokolenie moich rodzicow, tak samo nie wiem dlaczego mialabym czuc empatie dla kolorowego tylko dlatego ze nie jest bialy. Czy on sam tej empatii chce? Czy on sam chce ciagle byc postrzegany jako ofiara/byla ofiara/potomek ofiar?
                      • minniemouse Re: Oto sa wlasnie demokraci 28.08.20, 01:06
                        maria421 napisała:
                        > Owszem, czuje empatie do dzieci, ktorym dane bylo urodzic sie w takich rodzinach. Panstwo, na ile moze, powinno tym dzieciom pomoc wyjsc z zakletego kregu.
                        > Ale - tak jak nie chce empatii od Niemcow za to, ze pokolenie ich rodzicow zniewalalo pokolenie moich rodzicow, tak samo nie wiem dlaczego mialabym czuc empatie dla kolorowego tylko dlatego ze nie jest bialy. Czy on sam tej empatii chce?
                        > Czy on sam chce ciagle byc postrzegany jako ofiara/byla ofiara/potomek ofiar?

Mario, powiem krotko - wydaje ci się ze przez pryzmat i z wyższość swoich powojennych, "drugoręcznych" doświadczeń możesz patrzeć na problemy USA. otóż nie, bo nie mieszkając tutaj zwyczajnie nie masz o tym pojęcia. bo żeby coś naprawdę wiedzieć, rozumieć, to trzeba w tym BYĆ. nie da się zrozumieć jak boli złamań ręka jeśli się jej samemu nie złamało, można co najwyżej wiedzieć ze to bardzo boli i to wszystko.
                        Pytasz dlaczego miałabyś czuć empatie do 'kolorowego' ze nie jest biały. na początek samo słownictwo jakie ci się wymknęło jest zauważ niestosowne. drugie, może choćby dlatego:
                        MURDERER

i ty tego nigdy nie zrozumiesz bo ty tu nie żyjesz. nigdy nie zrozumiesz co to znaczy być czarnym człowiekiem i tylko za to być zatrzymanym na ulicy i wylegitymowanym bo akurat przechodziłaś kolo mercedesa. białego nikt nie zatrzyma za to dokładnie to samo.
                        wiec wtf??? ile jeszcze? nic ci to nie mówi?
                        i ty się jeszcze pytasz? i proszę nie wyjedz mi "no bo czarni.." bo to jest klasyczne obwinianie ofiary.

Minnie
                        • ertes Re: Oto sa wlasnie demokraci 28.08.20, 01:51
                          O ile twoja wypowiadz ma sens to link juz nie ma.
                          Po pierwsze gosc juz jest w wiezieniu a po drugie obejrzyj sobbie video, jak to wygladalo i moze wtedy zrozumiesz bez sens tego w linku napisane.

i jak myslisz? czy beda jakies protesty po tym:
                          people.com/crime/south-carolina-woman-stepdad-killed-during-fight-after-traffic-cash/
                          • minniemouse Re: Oto sa wlasnie demokraci 28.08.20, 02:40
                            sens jest, o, jest!, - Tamir Rice costal zastrzelony w ciagu dwoch sekund od wyjscia policjanta z samochodu, Rittenhouse zabil dwie osoby we wtorek, zostal aresztowany w srode. (ciekawe czy w ogole bylby gdyby nie Jacob Blake.)
                            i tak nieważne - tu chodzi o traktowanie Czarnych i białych które NIE jest jednakowe, wszystko jedno co.

Minnie
                          • minniemouse Re: Oto sa wlasnie demokraci 29.08.20, 00:38
                            maria421 napisała:
                            > Minnie, a czy Ty, biala, kiedykolwiek bedziesz potrafila zrozumiec co to znaczy
                            > byc czarnym czlowiekiem? Nie! Zupelnie jak ja. Wiec po co pytasz?

bo ja jako disabled chociaż doskonale wiem co jest co to znaczy być opressed przez coś co inni uważają za ułomność przeszkadzającą w......... (wpisz dowolne). mam wiec przynajmniej wspólną płaszczyznę z której mogę sie odnieść do rasizmu, bo wszelka opresja wywodzi sie z tego samego - z niezrozumienia, z uciskania i nade wszystko - głupoty, i ja tego doświadczałam, doświadczam i niestety będę doświadczać.
                            ty nie.
                            bo doświadczenie zaledwie byciem emigrantem to wierz mi, za mało.
                            mowie to i jako emigranta i podług wypowiedzi Xurka, która słusznie zauważyła iż emigranci często nie sa w stanie zrozumieć istoty rasizmu właśnie dlatego ze są emigrantami: "przyjechaliśmy z walizka..." itd.

Minnie
                            • maria421 Re: Oto sa wlasnie demokraci 29.08.20, 09:01
                              Minnie, Ty nawet nie postaralas sie o zrozumienie tego co ja napisalam, podlapalas tylko Xurka zarzut ze Ania i ja nie mamy empatii i na tym oparlas swoje wymysly ktore z moim postem nie ma NIC wspolnego.

• kan_z_oz Re: Oto sa wlasnie demokraci 27.08.20, 13:48
                      Mialam juz nie pisac ale az trudno sie powstrzymac.

US POSTUS to jest dupek, ktory wisi na decyzjach Senatorow. Ci ostani siedza w swoich pozyzcjach od lat 20, 30, 40 +. Jest to naprawde praca na wieki i bez odpowiedzialnosci. Praca dla 20 rodzin reprezentujacych US biznsen plus rozne branze.

Prezydenci sie zmieniaja jak rekawczki. Senatorowie nie.
                      100 osob reprezentujacych inters 20 rodzin.
                      Cyrk czyli wybory. Festval dal ubogiochich gdzie mozna wybudowac im schody do slumsow. Tak jak sie to odbywa w Ameryce Poludniowej.

Dla mnie jest to obrazliwe widziec i komentowac.
                      To 10% ktore jest obecnie just ok w US powionno sie obudzic, bo taki system ich zaora.
                      US to 0.01% winners - cala reszta to fucking loosers.
                  • ertes Re: Oto sa wlasnie demokraci 27.08.20, 15:43
                    Xurek czy ty zawsze wszystko najlepiej wiesz i jedyna prawda to twoja prawda? orzeciez ty nawet nie probujesz spedzic choc sekundy na zrozumienie tego co pisze Ania, o mnie to nawet nie ma co wspominac.

No i och, ach, ta szwajcaria. Co za doskonalosc.
                    • ertes Re: Oto sa wlasnie demokraci 27.08.20, 15:46
                      Z wiatrakami do kihote wygral czy przegral? Przegral. TAk samo dyskusje z wami na temat tego co u nas sie dzieje i skad to sie bierze.
                      Ech... To juz chyba posty kana maja wiekszy sens.

No chyba ze Szwajcaria. Tam mlekiem i miodem plynie i wogole jest naj naj
                      • xurek Re: Oto sa wlasnie demokraci 27.08.20, 16:08
                        Ja to odbieram dokladnie na odwrot. Raczej bronie CH jako reakcje na to, jak Ty badz Ania " przywolujecie ja do tablicy", zupelnie bez zwiazku z tematem, Bog jeden wie dlaczego. Kazdy Wasz argument zaczyna sie od tego, ze jezeli ktos nie mieszka w USA to nie ma pojecia i nie moze sie wypowiadac.

Dwoch braci i trzech "kumpli ze wsi" mojego meza mieszka w USA od wielu lat, my mamy z nimi zywy kontakt, poza tym wszyscy jestemy istotami myslacymi i mozemy na kazdy temat miec wlasne zdanie i wcale nie musi ono byc glupie tylko dlatego, ze gdzies nie mieszkamy.

Dla mnie wasze relacje zakotwiczone sa w "tu i teraz", moim zdaniem ocenianie terazniejszosci bez przeszlosci prowadzi do falszywych konkluzji a te do falszywych i nieefektywnych rozwiazan.

Komentarze "ty wszstko wiesz lepiej" sa kompletnym bezsensem, ja wypowiadam swoje zdanie, inni dyskutanci swoje, kazdy jest przekonany o slusznosci swojej wypowiedzi, bo inaczej czyba by jej nie glosil? Czy ktos ma "racje czy nie" jest w tematach polemicznych absolutnie niestwierdzalne, bo nie ma w nich jednoznacznych faktow, tylko dynamiczny rozwoj pozostawiajacy szerokie pole do interpretacji.

Na tym koncze moj udzial w tej dyskusji, bo przyjmuje ona kierunek, ktorego organicznie nie znosze.
                          • xurek Re: Oto sa wlasnie demokraci 27.08.20, 16:55
                            Wymiana zdan na temat strzalow w Kenosha zaczela sie od mojego wpisu p.t. «szok». Pierwsza wzmianka o Szwajcarii pochodzi Ertes od Ciebie we wpisie z grafika, cytuje

«Jest latwo siedziec sobie w szwajcarii, kraju nieporownywalnym do usa, inne prawa, inne zasady i moralizowac.»

Na to moja czesc odpowiedzi dotyczaca Szwajcarii, cytuje

«CH ma 30% cudzoziemcow, 4 oficjane jezyki, kilka chrzescjanskich kierunkow religijnych plus calkiem spory kontyngent muzulmanow i buddystow i doskonale sobie z tym radzi. Na dodatek jest krajem bez zadnych bogactw mineralnych i z trudnym rolniczo terenem i mimo to zyjemy na wysokim poziomie majac rownoczesnie rozbudowana i silna siec socjalna. Wydaje mi sie, ze mamy wszelkie powody po temu, by pouczac i moralizowac 😊 😊 😊

I Twoja na to odpowiedz. Cytuje:

“Jesli chodzi o szwajcarskie moralizowanie to ja nie bylbym taki w tym szybki gdyz wiekszosc tego szwajcarskiego dobrobytu jest zbudowana na zebach wibitych ludziom przez hitlerowcow w obozach koncentracyjnych oraz lata bankowosci spod ciemnej gwiazdy. Notobene wyczyszczonej gdy USA sie wreszcie wzielo za porzadkowanie.”

Nadal podtrzymuje moje, poparte dowodami zdanie, ze to Ty zupelnie bez potrzeby wciagnales w dyskusje Szwajcarie nadajac tym samym taki kierunek. I nadal prowadzisz dyskusje w sposob, na ktory mam organiczna alergie, typu “przydalaby Ci sie garsc samokrytyki”. Coz za bezsensowna I niepotrzebna wstawka do dyskusji baaardzo doroslych ludzi.
                              • ertes Re: Oto sa wlasnie demokraci 27.08.20, 17:57
                                maria421 napisała:

> Xurek, jednak moralizujesz :-)

Jak zawsze. Niestety nie rozumiem ze jej moralizatorstwo powoduje takie a nie inne odpowiedzi.

Ale rzeczywiscie, dyskusja zmierza coraz bardziej w strone klotni..
                                Nie mam na to ochoty. Sorry Xurek, nie mam zamiaru Cie obrazac wiec tez wycofuje sie z tej rozmowy.
                                • ania_2000 Re: Oto sa wlasnie demokraci 27.08.20, 18:22
                                  Xurku, nie zrozumialas, albo nie chcialas zrozumiec o czym pisalam. Do tego zarzucilas mi brak empati, wrzucilas pare tematow/problemow do jednego worka, I na koniec podsumowalas ze Szwajcaria jest najlepszym krajem. Z tym ze Szwajcaria jest taka nie polemizuje, napewno tak jest – nigdy nie bylam, ale z tego co wiem, to razem z Norwegia sa to kraje miodem I mlekiem plynace i gdzie wg mnie zyje sie jak u pana boga za piecem! Lucky you!
                                  Chcialam wpierw odpisac dlugo I wyczerpujaco, ale to chyba nie ma wiekszego sensu, bo nie zrozumiemy sie, a chodzilo mi tylko o poznanie waszego spojrzenie z drugiej strony.
                                  Przeciez nie jestem w stanie nikogo przekonac, bo o zmianie zdania nie zadecyduja przeciez jakies przypadkowe I od czasu do czasu wpisy. Zreszta problemy tutaj poruszane – pozycja Czarnych w USA, Policja, Demonstracje, Riots czy zwiazane z tym kradzieze czy podpalenia to temat na miesiace dla wielu.
                                  Odniose sie tylko do mojej emigracji, bo tutaj glownie byla twoj zarzut co do braku zrozumienia zycia Afroamerykanow – z mojej pozycji emigranta.
                                  Twoim argumentem jest to, ze oni znalezli sie w wyniku gwaltu I niewoli – tak, to oczywista prawda. Tylko to bylo 400 lat temu! Niewolnictwa nie ma od 150 lat. Minelo pare pokolen – a niewolnictwo nadal zostalo? Cikeawe, ze spory procen Czarnej ludnosci wcale tak tego nie odczuwa – odnosi kariery, zyje bardzo dobrze i szczesliwie. Jakos potrafia otrzsnac sie. Wiesz dlaczego? Bo normalnie chodza do szkol, maja rodziny, domy, prace – przede wsyzskitm rodziny w ktorych dzieci maja ojcow. Nie zyja na zasilkach pokoleniami, sa normalnymi obywatelami. A wiesz jeszcze jaka maja DODATKOWA przewage nad emigrantami? Sa tutejsi. Tutaj sie urodzili, tutaj maja rodziny – to jest ich ojczyzna, to jest ich jezyk – wreszcie, tutaj tez maja wiele przywileji. Na starcie juz sa o pare metrow do przodu.
                                  Niewolnictwo nie ma tutaj nic wspolnego. Uwazam wrecz ze jest wykorzystwyane jako propaganda, tym komu politycznie wygodniej. Bezwzglednie potrzymywana I wrecz wbijana prostym ludziom do glow.
                                  Bo kazdy kto chce tutaj uczciwie pracowac odniesie tutaj sukces – obojetnie czy jest czarny, bialy, zielony czy rozowy.
                                  To chcialam wyjasnic piszac o moim emigracyjnym doswiadczeniu.
                                  I jeszcze o “wywolywaniu do tablicy” – zarzucasz mi ze cie wywoluje do tablicy, bo odpowiadam na twoj post o tym ze w TV powiedzieli, ze amerykanska policja zabila 7 strzalami w plecy niewinnego czarnoskorego obywatela.
                                  W tym zdaniu tylko policja, 7 strzalow I czarnoskory sa prawdziwe. Ale ty juz stwierdzilas, ze tutejsza policja to rasistowcy zboczency I socjopaci chronieni przez prawo.
                                  Ale juz jak Ertes pisze o Szwajcarskim dobrobycie zbudowanym na zbrodniach hitlerowskich I latach bankowosci spod ciemnej gwiazdy to jestes oburzona I reagujesz?
                                  Ja tez sie poczulam wywolana do tablicy tak samo jak ty.

• akawill Re: Oto sa wlasnie demokraci 27.08.20, 19:21
                                    Z góry przepraszam że tak z doskoku... ale ciekawa dyskusja i mnie korciło

Ania, mam takie samo doswiadczenie emigranckie jak Ty i odnoszę wrazenie, że Ty tez nie rozumiesz. Taka choroba ostatnio - brak zrozumienia, brak woli zrozumienia itp itp z mojej strony pewnie też.

Ale w zasadzie to chciałem tylko podać myśl, że "policja, 7 strzałów (dodam że w plecy) i czarnoskóry" to takie ...self evident truth... coś co nie potrzebuje rozumienia i tłumaczenia...a universal language (jak Peter Hammill śpiewał).
                                    • ania_2000 Re: Oto sa wlasnie demokraci 27.08.20, 19:32
                                      Akawill? przepraszam, nie znam. I rowniez nie rozumiem twojego postu - Policja 7 strzalow w plecy czarnoskory self evident truth? Ktos broni policji????? Wszycy jestesmy w szoku. Ten temat uwazam za zakonczony, bo policjant jest juz w pierdlu, i bedzie odpowiadal mam nadzieje surowo. I przykladowo.

Ale ja jestem rowniez w szoku co tutaj sie dzieje. I o tym, przynajmniej JA staram sie dysktutowac. O zgliszczach, paleniu domow, kradziezach, bandyckich napadach, strzelaninach - o tej calej anarchii, ktora pod niemym przyzwoleniem Demokratow chowajacymi sie pod haslami BLK i oskarzajacym wszystkich o rasizm. I tlumaczeniu, ze Czarnoskorym sie nalezy, bo niewolnictwo.
                                      • minniemouse Re: Oto sa wlasnie demokraci 28.08.20, 02:56
                                        ania_2000 napisała:
                                        . O zgliszczach, paleniu domow, kradziezach, bandyckich napadach, strzelaninach - o tej calej anarchii, ktora pod niemym przyzwoleniem Demokratow chowajacymi sie pod haslami BLK i oskarzajacym wszystkich o rasizm. I tlumaczeniu, ze Czarnoskorym sie nalezy, bo niewolnictwo.

nie, Czarnoskórym sie nie należy bo niewolnictwo, tylko rasizm w policji (i wszędzie) powinien byc surowo tępiony a NIE JEST.
                                        i juz dawno twierdziłam ze przy takich rozruchach prezydent powinien powołać sie na congressionally-authorized emergency powers, zwolac wojsko i zrobić z tym porządek, to mnie wyśmialiście.

Minnie
                                    • ertes Re: Oto sa wlasnie demokraci 27.08.20, 20:06
                                      Akawil
                                      Wyrwales sie jak Filip z konopii szczerze mowiac.
                                      Zupelnie nie na temat i bez zwiazku :(
                                      A jak juz odpisujesz na posty osoby ktorej nie znasz to chociaz moze warto powiedziec "dzien dobry" ?
                                      Wpadasz, zakrecasz kijem, po co? My wlasnie wszyscy probujemy uniknac klotni a robisz dokladnie przeciwnie.
                                      :(
                                        • ertes Re: Oto sa wlasnie demokraci 27.08.20, 20:23
                                          Zeby sie zrozumiec trzeba pisac zrozumiale czego nie zrobiles.

Co to znaczy mam " tez mam takie doswiadczenie emigranckie" .
                                          Tzn skad? Z Pernambuco?
                                          Jak juz cos piszesz o zrozumieniu to tak jak wyzej napisale: PISZ ZROZUMIALE.
                                            • ertes Re: Oto sa wlasnie demokraci 27.08.20, 22:47
                                              Wybacz stary ale nie znam, albo nie pamietam. Kiedys, z 15 lat temu tu cos pisales, potem sie obraziles (napisales 3 posty na tym forum w ciagu ostatnich 10-15 lat) a teraz sie pojawiasz z tekstem ni z gruszki ni z pietruszki.
                                              Nie zadaj zebym pamietal cokolwiek o tobie po tylu latach.
                                              Najwyrazniej podczytujesz forum co widac bo dziwacznych zdaniach.
                                              Oczywiscie nikt nie zabrania dyskutowania i pisania ale jak juz cos piszesz to chociaz z sensem.
                                              Wtret o CJ jest dla mnie zupelnie niezrozumialy. Masz jakies dziwaczne uwagi o zrozumieniu a potem wrzucasz enigmatyczne teksty.
                                              Jedno zaprzecza drugiemu. Zdecyduj sie wiec,.
                                              • akawill Re: Oto sa wlasnie demokraci 27.08.20, 23:36
                                                Wybaczam. Ale nie żądałem i nie obraziłem się - widzisz jak trudno się zrozumieć?

Zaraz wracam do konopii w Pernambuco, ale wcześniej jeszcze raz mnie korci...wyprawa do Twilight Zone.

Jesteś w Warszawie, rok 1942. Funkcjonuje prawo i porządek. Możesz być jakąkolwiek postacią jaką chcesz, Niemcem, Polakiem lub Żydem, żandarmem, buzinessmanem, zwykłym człowiekiem, w getto, albo w podziemiu z bronią i bombą. Kogo wybierasz?

Opcja 2: Reżyser Twilight Zone wybiera za Ciebie. Czy zmienia się perspektywa?

Ciekawym, ale nie oczekuję odpowiedzi.
                                              • jutka1 Re: Oto sa wlasnie demokraci 27.08.20, 23:43
                                                A dla mnie Ertesie dziwne jest, że zamiast napisać coś typu "O, Akawill miło widzieć po latach" od razu atakujesz. Tyle lat w końcu byliście (byliśmy) razem na tym forum.

Cześć Akawill. O. :-)

Nie odzywam sie na tym wątku (i wątkach wcześniejszych podobnych) za bardzo, bo co mogę dodać bez wojny na topory. Wszyscy znają moje poglądy, nie widzę sensu powtarzania i pianobicia.

Myślę, że wpisy ad personam nie są OK. Tak jak to niegdysiejsza Netykieta mówiła.

Stare czasy niby, ale może warto wspomnieć. Tym bardziej, że jesteśmy wszyscy bombardowani teraz z każdej strony.
                                                • ertes Re: Oto sa wlasnie demokraci 28.08.20, 00:00
                                                  huh Jutka!!! Ty tez sobie chyba zarty stroisz? A kto to jest Akawill zeby go bylo milo widziec???

>Myślę, że wpisy ad personam nie są OK. Tak jak to niegdysiejsza Netykieta mówiła.

Rozumiem ze to napisalas do Akawill. Bardzo rozsadnie. Gosc sie pojawia i od razu wali ad personam nieznajomej kobiecie bez zadnego dzien dobry, czesc czy cokolwiek.

Chyba jednak sie odzywasz czasami wiec troch mijasz sie z prawda.
                                                  • ertes Re: Oto sa wlasnie demokraci 28.08.20, 00:13
                                                    Posty goscia na P2.
                                                    1. 2016
                                                    2. 2011

Jutko, moze bys zwrocila uwage koledze ze jak sie wchodzi na forum to nalezy sie przywitac, przypomniec, przedstawic?
                                                    Tego twoja netykieta juz nie obejmuje, co?
                                                  • jutka1 Re: Oto sa wlasnie demokraci 28.08.20, 07:46
                                                    ertes napisał:

> Posty goscia na P2.
                                                    > 1. 2016
                                                    > 2. 2011
                                                    Ertesie, wyszukiwarka forumowa GW w pewnym momencie, nie wiem kiedy, się zepsuła i nie pokazuje wszystkiego. Wiem po sobie, bo tak jak kiedyś byłam jednym z nicków na liście z największą liczbą forumowych wpisów, tak teraz pokazuje może 1/4 liczbowo tego co kiedyś.

Mnie na przykład pokazuje również wpisy Akawilla tutaj na P2 z 2013, 2018.

Tak czy siak, moja uwaga o netykiecie nie odnosila się do Akawilla. A i w samej Netykiecie nie ma nic o tym, że wchodząc na jakieś forum trzeba się przedstawiać. Jest natomiast o tym m.in., żeby nie robić wpisów ad personam, unikać inwektyw, krzyków (caps), etc.
                                                  • ertes Re: Oto sa wlasnie demokraci 28.08.20, 16:01
                                                    Wiesz co? Czasami to ty piszesz takie dziecinne posty.
                                                    Caly ten twoj wpis to jest wlasnie ad personam a jednoczesnie piszesz zeby nie.
                                                    Choc post ktorym sie tu gosc popisal jest dokladnie ad personam. No ale u ciebie to nie pierwszy raz takie rozdwojenie. No i oczywiscie zaraz bedziesz rozdzierac szaty, odpiszesz jutro bo dzis jestes zajeta, bo nie masz czasu, obrazisz sie itp itd

Ale coz ja mam inne zasady ktore zreszta juz kiedys dyskutowalismy.
                                                    Jak sie do kogos przychodzi w gosci to sie mowi dzien dobry a nie rozsiada i zaczyna robic uwagi.

Coz za kontrybutor ten akawil, niesamowite posty z 2013 roku!!!! Wow. I ta jakosc!
                                                    Zawsze cos wysmali zupelnie bez wiekszego sensu. Wklad mniej wiecej 0.1.
                                                  • jutka1 Re: Oto sa wlasnie demokraci 28.08.20, 22:25
                                                    ertes napisał:

> Wiesz co? Czasami to ty piszesz takie dziecinne posty.
                                                    > Caly ten twoj wpis to jest wlasnie ad personam a jednoczesnie piszesz zeby nie.
                                                    > Choc post ktorym sie tu gosc popisal jest dokladnie ad personam. No ale u ciebi
                                                    > e to nie pierwszy raz takie rozdwojenie. No i oczywiscie zaraz bedziesz rozdzie
                                                    > rac szaty, odpiszesz jutro bo dzis jestes zajeta, bo nie masz czasu, obrazisz s
                                                    > ie itp itd
                                                    Wiesz co, Ertesie, całe powyższe jest ad personam. Żadnego rozdzierania szat ani "obrażania się" - jak pisałam na pierdułach, jestem na weekendzie u przyjaciół w Czechach. Dopiero weszłam w internet.

Reszta Twojego wpisu - też ad personam, i też niemiła.
                                                    :-/
                                  • minniemouse Re: Oto sa wlasnie demokraci 28.08.20, 02:08
                                    ania_2000 napisała:
                                    . Minelo pare pokolen – a niewolnictwo nadal zostalo? Cikeawe, ze spory procen Czarnej ludnosci wcale tak tego nie odczuwa – odnosi kariery, zyje bardzo dobrze i szczesliwie. Jakos potrafia otrzsnac sie. Wiesz dlaczego? Bo normalnie chodza do szkol,

nie niewolnictwo tylko rasizm, i to nie znaczy ze tych successful nigdy on nie dotyka, i ze nie ma szansy aby np policja ich nie wylegitymowała "bo tak" nawet jak wyglądają normalnie i successful.
                                    poza tym porównywalnie szanse mieli i maja od urodzenia nierówne. trzeba być naprawdę silnym aby się przebić.

US education unequality

and yes, sure, wystarczy być successful aby bylo pieknie i rozowo:

Despite being the greatest tennis player of all time, Serena Williams has endured abhorrent racial treatment on more than one occasion throughout her extensive career.

In 2001, while competing at Indian Wells at just 19 years of age, Williams experienced one of the worst moments of racism in tennis history when the entire stadium erupted into racial epithets against both her and her family as she stepped onto the finals court to play against Kim Clijsters.

"I remember the whole stadium—it was 99% white people—and they were all booing. It was racial slurs used, it was loud, it was like this echo, it was so loud I could feel it in my chest," she later recalled.

celebs speak of their racism experience

Minnie
      • kan_z_oz Re: Trump and Co. 30.08.20, 14:33
        Czesc Akawill, milo Cie uslyszyc. Bradzo dobrze Cie pamietam pomimo faktu nie istnienia na tym Forum od poczatku oraz Ciebie nie piszacego tutaj od lat.
        Na szczescie nie posiadam jeszcze sklerozy.
    • ertes Re: Trump and Co. 02.09.20, 15:49
      Ach coz za dyskusja sie rozwinela na forumie po tym jak tak pieknie powitalyscie obrazalskiego!
      Ach, jak sie ucieszyl i podziekowal!
      Jutka netykieta o mala mi gardla nie poderznela. Ach, jak on Jutce podziekowal! Cale 0 wpisow!
      No i Kan przywital pieknie goscia. A gosc po raz kolejny sie przywital po takim wspanialym wpisie, ze tak, ze Kan pamieta. Kan w podziece dostala wspanialy wpis od goscia. Az milo czytac!
      Coz za interesujace dyskusje sie rozwinely! Wow! Niesamowite. Coz za nowy kontrybutor!
      Alez pieknie facet Was totalnie olal hahaha

PS.
      Jutka nawet twoj link do Netykiety nie dziala. Juz i internet stwierdzil ze to daaawno stracilo w sens.
    • ertes Skad sie bierze ten rasizm? 09.09.20, 22:47
      www.abc10.com/article/news/capital-university-graduate-and-her-husband-shot-and-killed-in-colorado-survived-by-5-children/530-9c2d68c0-e467-462e-9736-333f001880c5?fbclid=IwAR1YCxVLE5ZSV8Y6PFZ_r7oBC4J1o0WMsP96avJid8_w_-3rUEez3NfuBNE
      • maria421 Re: Skad sie bierze ten rasizm? 10.09.20, 09:03
        ertes napisał:

> www.abc10.com/article/news/capital-university-graduate-and-her-husband-shot-and-killed-in-colorado-survived-by-5-children/530-9c2d68c0-e467-462e-9736-333f001880c5?fbclid=IwAR1YCxVLE5ZSV8Y6PFZ_r7oBC4J1o0WMsP96avJid8_w_-3rUEez3NfuBNE

To jest zwykly bandytyzm, ale przypuszczam ze gdyby to bialy bandyta zamordowal pare Afro-Amerykanow to bylby to rasizm..

Wczoraj we Wloszech leader partii Lega Nord Salvini, zostal zaatakowany przez imigrantke z Konga, ktora sie na niego rzucila ze slowami "przeklinam cie" i zdazyla mu podrzec koszule zanim ochroniarze ja odciagneli.
        Rasistowskie w tym zdarzeniu bylo jednak to, ze na video nagral sie czyjs (nie wiadomo czyj) glos "wstretna malpa" pod adresem agresorki.
        www.youtube.com/watch?v=Nbi4nyct-GY
            • ertes Re: Skad sie bierze ten rasizm? 10.09.20, 15:45
              Moze kiedys cos zrozumiecie. Xurek jak zwykle gdy cos sie nie wpisuje w twoja narracje to odrzucasz fakty.
              Luiza zauwazylem ze ostatnio dosc czesto linkujesz artukuly na te i podobne tematy dotyczace USA wiec skad raptem niechcec?

Mario, oczywiscie ze zwykly bandytyzm ale tak to wyglada w wiekszosci przypadkow bandytyzmu u nas.
            • chris-joe Re: Skad sie bierze ten rasizm? 10.09.20, 22:15
              Nasi trumpisci, wbrew faszyzujacej fali, przeczesuja gorliwie siec, by wyszukac cokolwiek, jakiekolwiek zdzblo, by sobie udowodnic racje. Buszuja po zakamarkach "anty-lewicowych", rzucaja sie na byle ochlapek. Podczas gdy rzeczywistosc najzwyczajniej wyje im -i nam wszystkim- w twarze. Poznawczosc wybiorcza... Swiatla bolesnie brakuje do kompletu tego triumwiratu.
              • maria421 Re: Skad sie bierze ten rasizm? 11.09.20, 08:35
                chris-joe napisał:

> Nasi trumpisci, wbrew faszyzujacej fali, przeczesuja gorliwie siec, by wyszukac
                > cokolwiek, jakiekolwiek zdzblo, by sobie udowodnic racje. Buszuja po zakamarka
                > ch "anty-lewicowych", rzucaja sie na byle ochlapek. Podczas gdy rzeczywistosc n
                > ajzwyczajniej wyje im -i nam wszystkim- w twarze. Poznawczosc wybiorcza... Swi
                > atla bolesnie brakuje do kompletu tego triumwiratu.
                >

Nasz gorliwy "anty-trumpista" bedzie popieral kazdy idiotyzm zeby tylko nie byc podejrzanym o bycie "trumpista" :-)
    • maria421 Re: Trump and Co. 10.09.20, 15:50
      Wiecej , jeszcze wiecej takich akcji, a Trump na 100% wygra wybory :

1.) apnews.com/7e36c00c5af0436abc09e051261fff1f

Ciekawe czy taka pisownie sie przyjmie i bedzie obowiazkowa w szkolach i jak to nauczyciele beda objasniac

2.) www.oscars.org/news/academy-establishes-representation-and-inclusion-standards-oscarsr-eligibility

Dzielo takie jak "Amadeus" nie mialoby szans
        • kan_z_oz Re: Trump and Co. 11.09.20, 00:31
          Tutaj sie rzad budzi. Skrajna prawica - przypominam. Wyglada, ze bedzie koniec z edukacja populacji poprzez FB/You Tube w ramach wszystkie inne zrodla i gazety to 'fake news'. Lezy propozycja ustawy nakladajacej opalaty za linkowanie artykulow bez placenia praw autorskich. FB sie tak oburzyl, ze (ten 'blady cycek', ktory nim zarzadza a ja go nieznoszcze) malo nie wyeksplodowal. Moga zablokowac w Australii funkcje, gdzie zaden uczestnik nie bedzie w stanie podac zadnego linku.

Moga w przypadku gazet. Ryk, ze nie moga sobie poradzic z iloscia spamu, fake news, lewych kont zakladanych masowo przez troli oraz masowego sprzedawania prywatnych informacji kazdemu obrzempolowi wlaczajac swiat kryminalny.

Bedzie coraz 'lepiej'. Wieczory coraz dluzsze na polnocy i z domu coraz trudniej wyjsc.
        • kan_z_oz Re: Fake News 21.09.20, 00:35
          www.abc.net.au/news/2020-09-21/leaked-fincen-files-reveal-international-banks-dirty-secrets/12673318

Zaden sekret. Najwiekszy napad na swiatowe gospodarki uprawiany od lat. GFC bardzo dobrze to ujawinil tylko, ze wszyscy CEO zlodzieje ze swoimi ekipami zostali w branzy lub przeniesli sie aby krasc w innych sektorach.
          Zachodni obywatel ma dlug u mafii. Dlatego gielda rosnie. Biliony w swiatowym systemie finansowym poza legalnym obiegiem inwestowane w gielde. Oczywiscie zlodzieje inwestuja teraz 'uczciwie'.Smiech.

Lapac zlodzieja zanim bedzie za pozno. Dla mnie ostatni moment byl 13 temu. Obecnie bedzie trzeba skonfiskowac kase kazdemu kto sie dorobil miliarow zakladajac, ze ukradl. Arabia Saudyjska przeprowadzila na swoich 'biznesmenach'.
          To dopiero bedzie rozpierducha i krzyk rozdzielania mafii oraz mamony.

Jasniej juz sie nie da. Reforma systemu finasowego, systemu legalnego, podatkowego oraz prowadzenia dzialanosci gospodarczej.
          • maria421 Re: Fake News 22.09.20, 13:12
            kan_z_oz napisała:

> Obecnie bedzie trzeba skonfiskowac kase kazdemu kto sie dorobil miliarow zakladaja
            > c, ze ukradl. Arabia Saudyjska przeprowadzila na swoich 'biznesmenach'.
            > To dopiero bedzie rozpierducha i krzyk rozdzielania mafii oraz mamony.

Proponujesz stalinowskie metody.
              • kan_z_oz Re: Fake News 23.09.20, 00:35
                Proponowalam reformy oraz wybieranie dowodztwa, ktore ma intelektualne mozliwosci aby takie zaczac wprowadzac.
                Patrzac globalnie, ze dwa centra finasowe (Londyn, NY) maja szajke zlodzieji obslugujaca swiatowe waluty, ustalanie cen surowcow oraz swiatowe ekonomie to jak wpuszczenie stada myszy do spizarni. Aby to dalej funkcjonowalo nalezy tylko wybrac debilny rzad Boris/Trump, ktory nie jest w stanie podjac zadnej decyzji ale zapewni tlumy, ze wszystko jest ok i bedzie coraz lepiej.
                To jest moj 'stanup'

Przygladam sie tez z ogromnym rozbawieniem co z tego wyjdzie. Francuska rewolucja? Rosyjska? brr. Wyloni sie wlasnie Stalin/Hitler? Wszystko mozliwe moi drodzy. Z cala pewnoscia fundusze emerytalne zostana ulokowane w oblikacjach, ktore padna na ryj.
                Nie czarujmy sie, okrasc zlodzieja jest trudno. Wszystkiemu bedzie winny kovid oraz recesja, ktora ten ostatni przyniosl.
      • maria421 Re: Trump and Co. 24.09.20, 08:29
        Powtarzam- tak jak jest ustawowo okreslony minimalny wiek dla kandydatow na prezydenta, tak powinien byc ustawowo okreslony maksymalny wiek, np. 70 lat.
        Biden jest za stary na to, zeby objac urzad POTUS.
        Trump zreszta tez.

• kan_z_oz Re: Trump and Co. 25.09.20, 00:21
          Bedzie jak Brezniew. Na koniec kazdy sie zastanawial czy to sobowtor czy ktos stoi za nim i pomaga mu machac reka przez 5 godzien w czasie pochodu pierwszomajowego.

A tymczasem tutaj pod zarzadem obywatela US, bylego juz CEO Westpac przerzucono 11 miliardow lamiac kazda ustawe anty-korupcujna, wlaczajac pornografie i eksploatacje dzieci dookola swiata. W sumie jakies 19 milionow prostego money laundring. Gnojek zostal wykopany. Siedzi w Sydnejskim domu bo nie moze z powodu kovida wrocic do kraju. Pewnie sie wkrotce znajdzie w NY, podobnie jak to zrobila ekipa banku CBA, smiejac sie w glos, ze mozna ukrasc taka fure kasy. Zyc jak krol, po czym dostac promocje w Morgan.

Im starszy POTUS tym lepszy. Trump jest genialnie wygodny bo usunal wszystkie regulacje. Nie czarujmy sie te "shell companies" to struktura aby zlodzieje prali pieniadze, banki mogly je przerzucac bez wiedzy wlascicieli obligacji, ze sa zaangazowani w taka dzialalnosc. W koncu ktos zacznie sie pytac ile te banki sa warte jak sie usunie pieniadze mafii???

Nie mozna nawet faceta aresztowac aby sie ropucha nie rozzloscila. U mnie absolutna klapa z powodu fiaska w US.
          Absolutne kondolencje.
    • xurek Pojedynek Trumpa z Bidenem ze Szwajcarskiej perspe 30.09.20, 09:55
      Wczoraj w «naszej» nocy, czyli ok. 3 nad ranem, odbyl sie ponoc niesamowicie wazny pojedynek slowny miedzy Trumpem i Bidenem transmitowany przez jakas wazna Amerykanska telewizje.

Rano w radiu byl wywiad ze Szwajcarskim reporterem, ktory musial sledzic te cala rozmowe i mial ja dla Szwajcarskiego sluchacza strescic w skrocie. Pytanie, ktore zadala pani prowadzaca wiadomosci brzmialo: «jakie programy politycznie przedstawili oponenci i kto zdobyl w pojedynku wiecej sympatii i umocnil swoja pozycje».

Na to Szwajcarski reporter odpowiedzial, ze nie wie, jakie programy proponuja oponenci, bo co prawda mowili a raczej krzyczeli duzo, ale nic na ten temat nie powiedzieli. W gruncie rzeczy dowiedzial sie tylko, ze Trump zaplacil tylko 750 $ rocznego podatku a Biden 350'000, poza tym Panowie tylko atakowali sie na wzajem nie przebierajac w srodkach i albo nic na temat nie zakomunikowali albo on nie zdolal tego z chaosu obelg wylowic.

Co do tego, kto zdobyl wiecej sympatii powiedzial, ze nie jest w stanie tego ocenic, bo dla niego obrzucanie sie publicznie obelgami przez dwoch dziadkow w podeszlym wieku i na wyeksponowanych politycznych stanowiskach jest zenujace i nie wzbudza zadnej sympatii i ze trzeba poczekac, co Amerykanskie zrodla na ten temat powiedza, bo mentalnosc Amerykanow chyba znacznie sie od naszej rozni 😊.

Postanowilam uwierzyc reporterowi na slowo i ani mysle sluchac owego podcasta na temat debaty – zdam sie na ocene naszych Amerykanow 😊. Czy naprawde byla taka wazna, czy tylko sie naszemu radiu tak zdaje?