Dodaj do ulubionych

Wakacje w Marroco

12.08.14, 12:30
Przed wyjazdem codziennie obserwowałam na kamerze pogodę w Agadirze www.earthtv.com/en/camera-destination/agadir-morocco/ i zastanawiałam się skąd te mgły.
I rzeczywiście od tygodnia jak tu jestem, codziennie tak do obiadu jest mgła. Nie jest zimno ale w porównaniu z Marrakeszem to dość duża różnica. Nasączenie powietrza wilgocią jest bardzo duże. Ale tak jest tylko w tej części Agadiru, która jest blisko Oceanu. W części oddalonej świeci słońce i jest dużo cieplej. Ma to swoje plusy i minusy. Pogoda na zwiedzanie Agadiru, spacery - idealna, na kąpiele już nie za bardzo. Za to po południu mgła opada, wychodzi słońce i już jest lepiej. Czuje się tu troche jak na wyspach Kanaryjskich.:)) Dopiero na wycieczkach z All Marocco (maroko4u) wreszcie poczułam, ze jestem w Afryce. Na pierwszej w Massa - Legzira i później dwudniowej w Marrakeszu i Essaouir'i było bardzo gorąco (40-kilka stopni).. Wycieczka na Kazbę skapana była we mgle ale pozostała część City Tour po mieście była już w słońcu.. Tak czy owak jest ciepło ale poranki, późne wieczory oraz noce troszke chłodnawe - warto zabrać coś lekkiego z długim rekawem. Po południa dość ciepłe - można sie kapać. Słonko opala nawet przez mgłę co zaobserwowałam na sobie :)).. O wycieczkach z Al Marroko skrobne później :)
Jestem w hotelu Les Dunes D'Or z Itaki i chętnie odpowiem na pytania :))
Obserwuj wątek
    • nchyb Re: Wakacje w Marroco 14.08.14, 09:08
      a pomijając już kwestie nazewnictwa - Agadir dla mnie nie ma nic wspólnego z prawdziwym Marokiem.
      To po prostu kurort turystyczny, gdyby nie hasło na górze (Allah, Naród, Król) to byłby podobny do większości miejscowości śródziemnomorskich...

Klimat zdecydowanie wilgotniejszy niż w Marrakeszu, przy czym dla mnie wyższa temperatura w Marrakeszu jest mniej dokuczliwa niż niższa przydużej wilgoci w Agadirze.

Essauira dla mnie jest cudna, to zdecydowanie bardziej marokańskie kąpielisko, tu wielu mieszkańców Maroka przyjeżdża odpoczywać. WIele mocno, to raj dla wind i kite surferów :)

A gdzie nocowaliście, w Essaouirze czy w Marrakeszu? Późny wieczór (np w ramadanie) na placu Jemaa el Fna - lub po spolszczeniu Dżemaa :) - robi wrażenie inne niż wizyta tam w środku dnia...
      I czy planujesz jeszcze wycieczkę do Maroka? Czy zauroczyło Ciebie tak jak mnie? Pozdrawiam :)
      • kasia_p45 Re: Wakacje w Maroku... 14.08.14, 11:20
        No rzeczywiście zdążyłam już to zauważyć. Póki co jestem tu do wtorku i na razie widzę i czuje, że robi się coraz bardziej wilgotno i chłodno. A ja zabrałam same krótkie rękawy i jeden polarek :( Słonko wychodzi tylko późnym popołudniem i to na krótki czas..

Nocowaliśmy w Marrakeszu w całkiem sympatycznym hotelu. Nazwy nie podam bo mi umknęła. Plac Jemaa el Fna rzeczywiście robi wrażenie. Byliśmy za dnia i w nocy. Na razie mam spory odcisk na stopie od przemierzania kilometrowych uliczek zarówno Marrakeszu jak i Essaouiry. Jak dla mnie było tego zdecydowanie za dużo jak na tak krótki czas. Chętnie bym tam wróciła ale np. na tydzień i dawkowała tego po trochu... bardziej na spokojnie :))

Teraz zastanawiam się co tu dalej robić w Agadirze skoro pogoda nie dopisuje. Na kąpiele jak dla mnie za zimno chociaż widać sporo kąpiących się zarówno w oceanie jak i hotelowym basenie. Za bardzo nie chce mi się przemierzać codziennie agadirskiej promenady...
        Może jakieś propozycje???

• nchyb Re: Wakacje w Maroku... 14.08.14, 11:32
          jazdy kolejką nie polecam, bo potrafi wiać, a cudów moim zdaniem nie ma

ja tam zawsze w Maroku jeżdżę przynajmniej raz na pobyt do hammamu (ceny średnio ok dirhamów).
          W Agadirze tego lata byłam tu: www.arganphytohouse.com/hammam.php
          przyjeżdżają po gościa do hotelu, ale po angielsku chyba nie mówią, tylko po francusku...

nigdy nie byłam w Maroku na zorganizowanej wycieczce, tylko zawsze wyjazdy indywidualne, więc to inaczej czas się układa. Ja zazwyczaj siedzę w Marrakeszu skąd bliższe i dalsze wycieczki uskuteczniam...
        • nchyb Re: Wakacje w Maroku... 14.08.14, 11:39
          > Nocowaliśmy w Marrakeszu w całkiem sympatycznym hotelu. Nazwy nie podam bo mi u
          > mknęła

a kojarzysz, w której części Marrakeszu? Z ciekawości pytam, bo trochę już ten M znam :)
    • ula.marx Re: Wakacje w Marroco 15.08.14, 21:19
      Kasiu będę we wrześniu tydzień objazdu + tydz. pobytu, wszystko mnie ciekawi więc czekam na wszelkie opisy ,martwi mnie ta mgła i że jest chłodno liczyłam że nie będę brała nic z długim rękawem. Czy tu tak jak w Egipcie wypełnia się na lotnisku kartę, zajmuje to trochę czasu.
      • kasia_p45 Re: Wakacje w Maroku :) 15.08.14, 23:09
        Nie wiem jak będzie we wrześniu ale faktem jest, że w Agadirze jest zupełnie inna pogoda niż w całej reszcie Maroka. Idąc z rana na śniadanie ma się wrażenie, że padał deszcz... wszędzie jest mokro i wilgotno. Później wszystko wysycha i robi się cieplej. Ja jestem z natury zmarzluch więc z rana i wieczora robi mi się zimno.. Jak byłam w Marrakeszu czy Massie czułam się jak w Egipcie... było bardzo gorąco , nawet w nocy. Na objeździe pewnie będziesz miała bardzo ciepło ale jeśli tydzień spędzacie w Agadirze to radzę zabrać coś cieplejszego.. Tu jest zupełnie inny świat - jakby odcięty od reszty kraju..
        Na dodatek dodam, że pierwszy raz odkąd wyjeżdżam do ciepłych krajów się nie kapałam. Więc coś w tym jest... A w ogóle bardzo lubię wodę..

Na lotnisku w Agadirze wypełnia się kartę wjazdową podobnie jak w Egipcie. Trzeba to zrobić przed odprawą paszportową. Najpierw wypełniasz kartę, potem idziesz z tym do odprawy paszportowej i na koniec odbierasz bagaż..

Przy okazji radze zabrać bardzo wygodne i lekkie buty... bo na objeździe trochę się nachodzicie... Ja w samym Marrakeszu zaliczyłam spory odcisk na nodze ;) ..

No i warto znać choć kilka podstawowych zwrotów po francusku. Z waluty najlepiej mieć euro ale jeśli planujesz zrobić zakupy warto wymienić trochę euro na drihamy
          • kasia_p45 Re: Wakacje w Maroku :) 16.08.14, 17:27
            No raczej ok 25 stopni . Sama byłam zaskoczona bo przed wyjazdem też codziennie sprawdzałam prognozę pogody dla Agadiru a to była pogoda chyba dla reszty kraju.. W samym Maroku jest gorąco ale w Agadirze jak mówią tutejsi jest specyficzny mikroklimat... Codziennie jest mgła, za dnie trochę się przejaśnia i na chwile wychodzi słońce... Sama jestem tym zaskoczona bo spodziewałam się wyższej temperatury i myślałam, że spokojnie będzie można się kapać. W sumie co niektórzy się kąpią... ale dla mnie jest za zimno.
            Pozostała część kraju prawie jak w Egipcie... no może kilka stopni mniej ale jest gorąco..
            No a Agadir niestety chłodnawy..... :))
            Ale tak czy owak trzeba bardzo uważać na słońce, które choć go prawie nie widać opala jak głupie i można mieć poparzenia... Tak, że zabierać wysokie filtry..
            • ula.marx Re: Wakacje w Maroku :) 16.08.14, 20:44
              Kasiu a jak sam Agadir czy można samemu poruszać się po mieście ,będziemy 2 kobietki czy raczej odradzasz takich spacerów i co polecasz w Agadirze godnego zobaczenia. 2 tydzień może być nudny jak tam taka pogoda,co tam można zobaczyć fajnego z Twojego doświadczenia. Dzięki za info.
              • nchyb Re: Wakacje w Maroku :) 16.08.14, 22:36

> Kasiu a jak sam Agadir czy można samemu poruszać się po mieście ,

ja nie Kasia, ale odpowiem
                o ile nie planujecie w środku nocy wybrać się pieszo na dalekie przedmieścia, to nic wam nie grozi
                w Maroku jest mnóstwo policji w tym turystycznej i takiego nagabywania jak w Egipcie tu zwyczajnie nie ma...
                Agadir jako taki nie jest jakimś super miastem, zabytków brak - bo to nowe miasto zbudowane po trzęsieniu ziemi...
            • nchyb Re: Wakacje w Maroku :) 16.08.14, 22:39
              > ny mikroklimat... Codziennie jest mgła, za dnie trochę się przejaśnia i na chwi
              > le wychodzi słońce..

byłam w lipcu, mgła bywała do ok. 11, a te "chwile" ze słońcem to po 6 godzin...
              mrozów nie było, wieczorem upałów nei było, ale ciepłych polarów nie nosiliśmy, wystarczyła koszula z długim rękawem, lub cieniuteńki sweter...
              ale w październiku jednak na Kanarach było mi cieplej niż w Agadirze...
              • aqua_frigida Re: Wakacje w Maroku :) 16.08.14, 23:23
                Byłam w kwietniu i pogoda była super, słonce od rana do wieczora, tylko raz padał deszcz i to nocą.
                Ta "mgła" w Agadirze to "przypadłość" lipca/sierpnia. Ocean jest ciut cieplejszy niż nasz Bałtyk i to chyba bez względu na porę roku.

Na Lanzarote byłam w kwietniu i temperatura oceanu nie powodowała dyskomfortu, natomiast październik na Gran Canarii - ocean bardzo ciepły.

W Agadirze wieje od oceanu, w kwietniu wystarczał wieczorem lekki polar.

Agadir jest bezpieczny. Dużo policji turystycznej, w tym na plaży, którą wahadłowo patrolują na motorkach. Samotnie wędrowałam plażą i nie odczuwałam żadnego dyskomfortu. Spokojnie można sie poruszać po mieście, jest bezpiecznie.

Kasiu, próbowałaś panasche? Najlepszy piłam w pijalni na suku. Amlou próbowalaś?? - pychotka.
                A w porcie byłaś? Tam bardzo smaczne ryby.

pozdrawiam

"Lepiej kontrolować błędy swoje, niż cudze." (Demokryt)
                • aqua_frigida Re: Wakacje w Maroku :) 16.08.14, 23:36
                  Dwa tygodnie w Agadirze... Jedynie fakultety.
                  Agadir, to nowe miasto odbudowane po trzęsieniu ziemi, nie ma zabytków...
                  Trzeba zobaczyć kazbę, najlepiej przy bezchmurnej pogodzie - widok na cały Agadir. Ja byłam tam pieszo, ale można taxi. Cóż jeszcze.... jest zoo, wielokilometrowa plaża ( w oddali plaże królewskie), port, suk...
                  • ula.marx Re: Wakacje w Maroku :) 17.08.14, 10:36
                    W Agadirze tydzień -wcześniej tydzień objazdu ,wiem że Agadir to nowoczesne miasto i nie posiada zabytków stąd moje pytanie co tu robić jak nie dopisze pogoda, a może nie będzie tak źle oby nie padało:) Czy Waszym zdaniem starczy cienki sweterek nie chciałabym dużo dźwigać ale też marznąć i tak mam problem jak się spakować jadę pierwszy raz na objazdówkę nie licząc Rejsu po Nilu ale to inna bajka.
                    • kasia_p45 Re: Wakacje w Maroku :) 17.08.14, 13:00
                      No tu już dziewczyny odpowiedziały. Po Agadirze można jak najbardziej poruszać się bezpiecznie. Jeśli nie chcesz na piechotkę można pojeździć Petit Taxi.. Wcześniej uzgodnić cenę.. Czas można sobie jakoś zorganizować.. Np. raz pojechać na suk i tam połazić... Innym razem na Kazbę .. pod warunkiem, że będzie widoczność... Udać się do do portu.. Zjeść rybkę z rusztu... Nawet warto w MC Donaldzie zjeść MAC Arabia.. zawsze to coś innego niż u nas... przejechać się kolejką... No i oczywiście obowiązkowo wypić wyciskany sok pomarańczowy, który tu jest bardzo tani i smaczny.. itd. Będziesz tu tydzień to akurat starczy ci czasu na wszystko :)) A jakiegoś polarka lepiej weź... :)) Zostały mi jeszcze dwa dni.. We wtorek wracamy. Tak, że piszę teraz trochę chaotycznie i z doskoku bo internet raz jest raz go nie ma.. :))
                      • aqua_frigida Re: Wakacje w Maroku :) 17.08.14, 16:59
                        Jakiś polar na wieczór Ci się przypada, w szczególności na pobyt w Agadirze, w ktorym pogoda powinna być lepsza niż teraz, znaczy więcej słońca. Jak wczeŚniej pisałam, to dopołudniowe "zamglenie", to szczególnie przypadłość lipca/sierpnia. Jednak od oceanu wieje.

Na objeździe powinno być ciepło, ale nie upalnie, a w Marakeszu bardzo ciepło.
                        Ja miałam cienkie: 3/4 i długie spodnie oraz krótkie spodenki, w których nabijałam kilometry agadirską plażą. Zabierz tez jakąś koszulę z długim rekawem do narzucenia, jesli w programie jest zwiedzanie meczetu. Ja, ponieważ nie lubie chodzić boso, miałam też stopki - przy wejsciu do meczetu trzeba ściagnąc buty, więc buty sciagałam i zakładałam stopki.

Na pewno nie będzie zimno. :-))

Ja oprócz soku z pomarańczy, uparcie polecam panache - naprawdę pychotka! To koktail ze świeżych owoców. Kasiu, jesli jeszcze nie próbowałaś - spróbuj, dostępny np. w każdej knajpce przy promenadzie. :)

Polecam tez pyszną kawę: "nos-nos".

Polecam Amlou - pychotka np. do smarowania pieczywa
                        www.google.pl/search?q=amlou&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Z77wU-XgL6ak4gSBuoGgAQ&sqi=2&ved=0CB4QsAQ&biw=1082&bih=446
                        No i, ichniejszy chlebek w kształcie beretu, ale nie ten hotelowy; najsmaczniejszy zakupiłam na suku w Rabacie.

Oczywiście olej arganowy i ten kosmetyczny, i ten kuchenny.
                • kasia_p45 Re: Wakacje w Maroku :) 17.08.14, 16:06
                  Nie wiem co to panasche. Ale piłam sok pomarańczowy na słynnym placu Jemaa El Fna w Marrakeszu i piwo Casablanka w kawiarence niedaleko placu. W Agadirze na Suku jadłam ichnie chlebki (takie małe okrągłe). A na wycieczce do Massy i Legziry jadłam cos jakby naleśniki (z ciasta francuskiego?) z amlou... a na plaży w Legzira rybkę z rusztu... mniam :)) A przy promenadzie w Agadirze spróbowaliśmy MAC Arabica w ichnim MC Donaldzie. Już nie wspomnę o pysznym tażinie i zupce harira...
                  • nchyb Re: Wakacje w Maroku :) 17.08.14, 16:32
                    panache to taki jakby koktajl owocowy, coś w rodzaju smoothie

Sok w Marakeszu (cena stała 4 dirhamy w dzień) jest ciut rozwodniony lodem, zdecydowanie lepsze moim zdaniem były w Essaouirze, przy targu rybnym. Ale w upalny dzień każdy zimny sok był smaczny

Chlebki okrągłe - kupowałam na różnych sukach, dla mnie super pyszny, jadłam nagrzane słońcem, cały na raz (ten mniejszy, bo są i dwa razy większe) bez problemu mogłam zjeść i rozglądać się za kolejnym :)
                • aqua_frigida Re: Wakacje w Maroku :) 17.08.14, 17:11
                  Amlou można zakupić w mniejszych i większych słoiczkach, jest niedrogi, a w Polsce.... mniam, mniam.
                  Przywiozlam chyba cztery małe sloiczki - bardzo szybko "wyszedł" w domu.

aaa, i warto spróbować marokańskie SZARE wino.
                  tak wygląda:
                  corculinari.pl/wino-szare-les-trois-domaines-vin-gris-2/

W Agadirze jest sklep ze stałymi cenami : UNIPRIX, jest samoobsługowy i wszystkie te dobroci, o których wyżej i nie tylko, są w nim dostępne.
        • janan2 Re: Wakacje w Maroku :) 20.08.14, 15:23
          Aaaa!Tu jesteś.Zamiast wypoczywac to bawisz się kompem.Ale już wrociłaś to mam nadzieję,że się wykąpiesz.Nie polecam Bałtyku.Tam mieli teraz "wywczasy",bo 10 stopni temperatura wody.Pisali że niektórym mężczyznom nie tylko kości trzeszczały,ale i klejnoty rodzinne chowały się aż w barach.Więc nie narzekaj.
          • aqua_frigida Re: Wakacje w Maroku :) 20.08.14, 20:09
            Nie, Kasiu. Nie mam aż tyle odwagi by samotnie podróżować.
            Z BP, ale we wszystkich miejscach docelowych, ruszam na poznawanie: zaglądam do knajpek, gdzie jedzą tubylcy, jem coś ichniejszego w nich, zaglądam na suki; no ogólnie szwędam się trochę. Z hotelu docelowego zabieram zawsze folder z jego nazwą (na wypadek zgubienia się) nie obciążając pamięci nazwą hotelu, tym bardziej, że w ichniejszym żargonie nazwa hotelu może brzmieć inaczej. Oczywiście nie zaglądam w miejsca, które na moje oko mogą nie być bezpieczne. Bywa, ze ktoś z wycieczkowiczów dołącza do mnie, jeśli nie - nie ma problemu. Natomiast na smakowanie jedzenia poza hotelem niewielu się odważa. :-)
            Nie mam strusiego żołądka i częściej do sensacji żołądkowych dochodzi podczas spożywania hotelowych posiłków niż poza nim.

W Marakeszu jest fajny dworzec kolejowy, z typowo arabskim przepychem. Byłaś?

Tutaj przepis na samodzielne wykonanie amlou
            www.zdrowy-olej.pl/amlou-z-olejem-arganowym
                  • janan2 Re: Wakacje w Maroku :) 21.08.14, 07:45
                    Jednym słowem cała Kasia!Wypas,lektyka i żaden skok w bok.Bylo jechać w Wysoki Atlas.Tam dopiero jest co zobaczyć.Strach się bać.Ale teraz pewno nie ma z kim,bo i tam turystów mało,a jak są to mało ruchliwi.Co to za frykasy tam podawali,że złapałaś zemstę!?No i jakim cudem odciski!?W lektyce to raczej mało prawdopodobne,wręcz niemożliwe.Program fakultetu też chudzina jakaś,trzeba było odłączyć i wrócić na godzinę.Mnie akurat Maroko nie zachwycilo.Byłem raz,dawno i niech tak zostanie.Wolę Tunezję jak już,prawie to samo i tak samo.Na wypas lepsze.
                    • kasia_p45 Re: Wakacje w Maroku :) 21.08.14, 12:54
                      No cała Kasia :)) Ja już za wygodna jestem, swój wiek też mam a co za tym idzie nie mogę nadążyć za własnym synem, który ciągle gdzieś mi znika z pola widzenia... No cóż wolę jak mnie zawiozą, przywiozą i zaopiekują :))..
                      A odcisk z tego, że jednak było bardzo dużo chodzenia, nie było czasu żeby gdzieś przysiąść na chwile (choć trochę wymusiłam).. Nie było mowy o odłączaniu się od grupy.. Dwie osoby się odłączyły to później jeden z busów musiał po nich wracać.. pewnie strachu się najedli hi, hi. Ale maja za to nauczkę :P

W Atlas wysoki akurat nie było wycieczek bo pora sucha i podobno nie opłacało się bo mniej atrakcyjnie niż w porze kiedy to można wodospady zobaczyć.. No cóż? Może trzeba będzie powtórzyć? A co do turystów to było ich trochę...wcale nie tak mało!
                      • janan2 Re: Wakacje w Maroku :) 21.08.14, 22:52
                        Kwestia gustu czy wracać.Ja byłem wiosną.Była "myjnia" samochodowa pod wodospadem na zboczu.Taka półka skalna prawie identyczna jak na tym filmiku co opublikowałaś na FB.Góry może nie takie,ale widoki zapierające dech.Dziwne,że nie byliście w żadnej garbarni.Kilka lat temu ,to był punkt obowiązkowy.Ja się tam nie wybieram.Może zdecyduję się na kierunek który mota mi moja ślubna zachęcona już dawno temu fotkami "oziębłej turkusowej",no bo na zaraz to chciałem tak na już kilka dni na Węgry ,ale się wzbrania.Egipt też odpada,bo ma też chyba uczulenie jakieś.Może się jej zmieni coś jeszcze,bo pasowało by gdzieś wyskoczyć choc na kilka dni jesienią.Fotki jakie opublikuj na otwartym,a nie tylko na Fb.
                          • aqua_frigida Re: Wakacje w Maroku :) 22.08.14, 20:13
                            Kasiu, ja nie proponuje oddalania sie od grupy.
                            To wszystko co zobaczyłam, było w tak zwanym wolnym czasie. Ja tak po prostu lubię. Wszędzie po zakwaterowaniu w hotelu podczas objazdówki, zwiedzam również na własna rękę. W Maroku w każdym prawie hotelu jest folder, który zawiera mapkę z najbliższą okolicą, korzystam z tego:-) No, chyba, ze jest to hotel na jakimś... pustkowiu.

Również w Marakeszu, gdzie spędziłam 2 noce była dostępna mała mapka okolicy hotelu z zaznaczonym slynnym Placem. Do budynku dworca trafilam przypadkiem, zainteresowała mnie bryła budynku, nie sądziłam, że to dworzec...

Janan, a może z żoną do słoni?? Cieplutko, ocean jak woda w wannie... Początek grudnia to bardzo dobry termin. Polecam. :-)
                            • janan2 Re: Wakacje w Maroku :) 22.08.14, 21:41
                              Nie pora deszczowa przypadkiem!?Może lepiej jakie przerośnięte kocięta (jak tam są)bo mnie jakoś słonie nie rajcują.Problem w tym,że za długa podróż.A tego nie znoszę.Choć plany takie mimo wszystko chodzą mi po głowie.
                              • aqua_frigida Re: Wakacje w Maroku :) 22.08.14, 22:07
                                Nie, kończy sie wtedy pora deszczowa. Ja byłam właśnie jakoś tak od 4 grudnia.
                                Raz tylko ok 1/2 h popadało i raz była nocą tropikalna burza. Super!! Lubię burzę. A ta tropikalna była boska. Grzmoty i ulewa, jak z wiadra. No super!!
                                Tygryski Ci się marzą... Spoko, są łagodne, albo ukryte. :-))

Dreamlinerem, krótko. Teraz czartery nim są.
                                • janan2 Re: Wakacje w Maroku :) 22.08.14, 22:14
                                  A że łagodne to wiem.Przeca wróciłaś cała i zdrowa he he.Zobaczę jeszcz co i jak,ale tak jakoś bez przekonania.Te "krótkie" loty,to też może być niespodzianka jak i sam dreamliner.
                            • kasia_p45 Re: Wakacje w Maroku :) 23.08.14, 11:03
                              Rozumiem Cię doskonale aqua_frigida:) Ja na pobytówce również oddalam się od hotelu i zwiedzam na własną rękę. Od rezydenta dostaliśmy mapki Agadiru i w miarę możliwości, i naszych chęci trochę sami pokursowaliśmy. Bliżej na piechotkę, dalej braliśmy petit taxi :)
                              Jednak jeśli chodzi o fakultety wolę być zdyscyplinowana i nie oddalać się od grupy a w wolnym czasie krążę blisko miejsca gdzie ma być zbiórka.... albo zalegam w jakiejś kawiarencę na piwku :PP Z reguły tego wolnego czasu nie ma za wiele, godzina, dwie więc nawet nie zdążyłabym się oddalić zbyt daleko :))

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka