Dodaj do ulubionych

Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac...

    • Gość: repre$ Szacunek dla Kowaliowa, szacunek dla Rosjan. IP: *.19.165.34.osk.enformatic.pl 27.10.07, 23:49
      Można zapytać: po co mówić o Katyniu?
      Z pewnością nie po to żeby upokarzać Rosjan.
      Z szacunkiem odbieram słowa Kowaliowa, ale słowo "wybaczcie" nie jest dla mnie
      najważniejsze. Nie czuję się uprawniony do wybaczania czy niewybaczania. Będę
      pamiętał o zbrodni, ale nie chcę żeby wina spadła na współczesnych Rosjan.
      Jestem przekonany, że najlepsze co możemy, my - Polacy i Rosjanie wspólnie,
      ofiarować pomordowanym, to pewność, że takie zbrodnie nigdy się nie powtórzą.
      Pewność, że Rosjanie i Polacy będą żyli w przyjaźni. Pewność, że żaden z naszych
      narodów nie stworzy systemu, który takie zbrodnie umożliwi. Dajmy pomordowanym
      słowo, że nigdy wobec zła nie pozostaniemy obojętni, bierni.
      Jeśli my wspólnie: Rosjanie i Polacy zrobimy wszystko co w naszej mocy żeby
      nigdy więcej do takiej zbrodni nie doszło, polscy pomordowani oficerowie
      (patrzący na nas z góry) będą z nas: współczesnych Polaków i Rosjan, dumni.
      To wystarczy.
    • Gość: adam ech... IP: *.chello.pl 28.10.07, 00:00
      "Starszej kobiecie zakręciło się w głowie i osunęła się na fotel..."
      pewnie wina kiepskiej wentylacji...
    • Gość: Andrzeja Wajda Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. IP: *.48.jawnet.pl 28.10.07, 00:05
      K###AAA MAĆ !!! Co za debil z gazety napisal spoiler filmu!!!! mialem ochote go
      obejrzec... swietnie znac wczesniej zakonczenie... tak na wszelki wypadek jakby
      w kinie nie wlaczyli!!!!!!
    • dzonko Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. 28.10.07, 00:07
      Dwa komentarze krytyki po pokazie Katynia w Polsce:

      Po pokazie dla mediów filmu Katyń, na konferencji prasowej, Paweł
      Nowacki – dziennikarz, przywołał historię chłopaka z kielecczyzny
      który po amnestii wychodzi z lasu. W filmie bohater składa dokumenty
      na ASP, ale w życiorysie nie chce wykreślić, że ojciec zginął w
      Katyniu. Niedoszły artysta za swą wierność prawdzie, płaci życiem.
      Nowacki zapytał Wajdę, czy to jest wątek biograficzny? „..Czy Pan
      chce nam przez to powiedzieć że gdyby Pan w swoim życiorysie nie
      przemilczał, lub nie skreślał, że ojca zamordowano w Katyniu, nie
      powstała by Polska Szkoła Filmowa i nie powstał by ten film zrobiony
      przez Pana?” Wajda natychmiast, odparł „Pozwoli pan, że ze swoich
      grzechów będę się rozliczał przed inną widownia …, i to za chwilę” …
      Nieśmiałe trochę nerwowe, oklaski gdzieś z środka sali, przerwały
      krępującą ciszę – a prowadzący, szybko wywołał do głosu kolejną
      osobę.

      ..i Krzysztofa Kłopotowskiego

      Katyń dla pań


      Długo oczekiwany film Andrzeja Wajdy o zbrodni katyńskiej przenika
      lęk przed obrazą poprawności postkomunistycznej, europejskiej i
      obyczajowej. Jest to opowieść wyzwoleńca, który pamięta na grzbiecie
      niewolę, ale nie dzieło wolnego duchem artysty.
      To pruderyjna klechda mieszczucha, a nie reżysera, który podziwia
      Almodovara za rozumienie kobiet.

      Miał to być bowiem film o żonach, córkach i siostrach czekających na
      swoich mężczyzn. Skąd taki punkt widzenia? Zatruwany propagandą o
      przyjaźni polsko-radzieckiej, jak kilka pokoleń Polaków, Wajda nie
      umiał zrobić filmu antysowieckiego. Nie chciał lub nie potrafił
      pokazać zasłużonej pogardy polskiego oficera dla tych dzikichhord,
      które 17 września 1939 roku zalały Kresy. W jego ujęciu Katyń może
      się zmieścić w ramach "błędów i wypaczeń" stalinizmu, zamiast być
      obrazem kolejnego starcia barbarzyństwa komunizmu z cywilizacją
      zachodnią. To mógłby być film nakręcony podczas jakiejś szczególnie
      gorącej "odwilży" za komuny, a nie w wolnym kraju, który wystawia
      rachunek swoim wrogom.

      Zbrodnia katyńska została niejako zrównoważona aresztowaniem
      profesorów krakowskich przez nazistów. Myśl nie jest poprowadzona
      konsekwentnie, bo brak sceny ich śmierci w obozie niemieckim. To
      chyba nie zmieściłoby się w obowiązującej politpoprawności Unii
      Europejskiej. Wątek niszczenia polskiej inteligencji przez dwóch
      wrogów nie został więc na tyle dobitnie ukazany, aby wzbudzić w
      widzu gniew osaczenia w pułapce. Czyżby z obawy przed"upiorami
      nacjonalizmu"?

      Natomiast motyw pułapki pojawia się na początku, gdy z przeciwnych
      stron zbliżają się armie obu najeźdźców. Jednak scena z Polakami na
      moście nie jest wystarczająco mocną metaforą, ponieważ wrogich wojsk
      nie widać. Zabrakło tu jednego z owych symbolicznych kadrów Wajdy
      tworzących naszą zbiorową wyobraźnię.Został więc film o kobietach
      czekających na mężczyzn. Niestety, w tym jednym zdaniu jest więcej
      erotyzmu, niż w całej fabule. Piękne panie w pełni rozkwitu
      zachowują się według instrukcji dla wdów patriotycznych. Żadnych
      namiętnych wspomnień o mężu, spojrzeń za innymi mężczyznami na
      ulicy, zalotów odrzuconych w udręce lub przyjętych, ani objawów
      frustracji seksualnej w letnią noc, kiedy chcą być nagie. Maja
      Ostaszewska, Danuta Stenka, Magdalena Cielecka grają taką samą
      postać Polki w gorsecie cnoty. A chciałoby się ujrzeć różne typy
      osobowości, które razem stworzyłyby obraz kobiecej pełni w
      odniesieniu do męskiego ciała. 60 lat temu o takich sprawach nie
      mówiło się w Krakowie, ale na pewno się je czuło i myślało o nich.
      Pora pokazać to dzisiaj, skoro chce się zainteresować publiczność tu
      i teraz, w XXI wieku, no i oddać sprawiedliwość kobietom.

      Wyjątkiem jest Maja Komorowska, która daje majstersztyk aktorski w
      scenie otrzymania przesyłki z prochami męża. Obserwujcie jej dłonie
      i zmarszczki wokół oczu w teatrze sprzecznych uczuć. Ale ona gra
      babcię! Gdyby Wajda miał tyle samo wyczucia dla młodości, to nie
      poniósłby klęski. Jednak wyszedł mu film dla starszych pań
      wspominających bliskich i niepragnących więcej, niż porządny
      nagrobek. Czy 195 kopii ekranowych nie jest dla nich za dużo?

      Obawiam się, że na "Katyń" zostanie popędzona młodzież szkolna i
      ciężko się rozczaruje. Chłopcy nie znajdą tu opowieści, jak dzielnie
      żyć i zginąć dla ojczyzny, z wyjątkiem bardzo dobrej sceny
      egzekucji. Dziewczęta nic się nie dowiedzą o sekretach kiełkujących
      pragnień. Nauczyciele znajdą znajomy ton dydaktyczny, ale przecież
      nie po to idzie się do kina.

      Dla kogo jest ten film, nie wiem. Widzowie znający historię nie
      dowiedzą się niczego więcej, a nie znajdą wielkich emocji
      narodowych. Młodszych nie tylko znudzi brakiem ciekawej narracji,
      ale też zrazi językiem patriotyzmu dosłownego, którym mówiło się
      wtedy, ale dziś trudnym do zniesienia bez krzty autoironii. Takie
      mamy czasy postmodernistyczne. Czy wszystkie wielkie tematy muszą
      być dla Wajdy? To drugi z kolei, który wyrwał innym realizatorom i
      zmarnował. Poprzednio "Solidarność, Solidarność", a teraz
      ten "Katyń". Ja już dziękuję Panu Andrzejowi, choć pamiętam, że był
      największym skarbem dla polskiego kina. ¦

      Krzysztof Kłopotowski





    • Gość: Młody Takie filmy jak Katyń i polityka historyczna Lecha IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.10.07, 00:26
      Kaczyńskiego zbliżą nasze Narody do prawdy. Oby to nastąpiło w nie
      długim czasie...
    • bloody_rabbit Żaden sukces 28.10.07, 00:34
      Przekonaliśmy przekonanych.
    • 1410_tenrok Uwaga do wynurzen pana Kłopotowskiego, 28.10.07, 00:46
      pan ten, a wysłuchałem w dniu dzisiejszym jego innej recenzji w TOK
      FM, nie potrafi sensownie mówić, natomiast potrafi świetnie
      nacierać. Nacieranie to pojęcie z zakresu taktyki i strategii
      wojskowej. Choć Katyń dotyczy wojskowych, ale jednak wojskowych
      zamienionych w cele dla plutonu egzekucyjnego. To straszna tragedia,
      ale robienie z niej przedmiotu natarcia na Rosjan, jest moim zdaniem
      bez sensu. Katyń staje się z wolna zdarzeniem historycznym, takim
      jak Termopile, Kanny, bitwa pod Lutynią lub ofensywa nad Sommą.
      Dobrze, że ten film wreszcie powstał i dobrze, że historia została
      opowiedziana. Nikt nigdy nie nakręci historii w pełni odpowiadającej
      prawdzie, ponieważ nie już oryginalnych dramatis personae. Prawda
      jest niestety tak okrutna i w stosunku do nas i w stosunku do
      Rosjan, którzy takich Katyni mają dziesiątki tysięcy. Dobrze, że
      Kowaljov tak powiedział i miejmy nadzieję, że film ten będzie
      dystrybuowany w Rosji. Nie sądzę, aby do wielu dotarł, ale może się
      mylę. Jeżeli miałbym się mylić i film ten poruszyłby Rosjan, to
      byłoby to dla sprawy porozumienia Rosjan i Polaków bardzo wiele.
    • kelob3 a ja znalazlem cosik takiego 28.10.07, 00:53
      www.polonica.net/Wajda_klamie.htm a wczesniej napisalem ze Wajda ma w
      Katyniu kogos bliskiego no coz,niewiedza a Wajda klamczuszek
    • pies_na_prawizne Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. 28.10.07, 01:09
      Autor: Gość: Widz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl

      A mnie sie film podobal.

      Jest bardzo poruszajacy ale pod warunkiem uswiadomienia sobie
      realnosci
      pokazanych tam sytuacji. To nie hollywoodzki gniot to film o tym jak
      gineli
      ludzie ktorzy byli elita mogaca zmienic Polske po wojnie
      -------------------------

      to wlasnie w tym celu, zeby w Polsce elity nie zmienily NIC, Stalin
      popelnil ta zbrodnie.
      kaczynszczyzna tez dazyla zeby zdlawic i wyslac inteligencje polska
      na glodowa emigracje, zostawic w kraju biedote i prymityw, tak sie
      tworzy panstwo totalitarne, na szczescie 21 pazdziernika 2007 ich
      mydlana mrzonka pekla , buuuum
    • te_rence Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. 28.10.07, 01:11
      Wielkie sa zbrodnie totalitaryzmu Stalina a co gorsza o nich się nie mówi,
      Zbrodnia katyńska to kropla w morzu ofiar ale należy o niej pamiętać i przypominać!

      Aleksander Sołżenicyn w książce Archipelag GUŁag szacuje, że w obozach tego
      systemu uśmiercono od początku rewolucji do roku 1956 ok. 60 milionów ludzi.
      Dokładniejsze są szacunki historyka Roberta Conquesta, który w książce "Wielki
      Terror", podaje liczbę 42 milionów ludzi, którzy zginęli bezpośrednio w obozach
      (ich zgony zostały oficjalnie "zaksięgowane" przez służby obozowe) oraz trudna
      do oszacowania (od 10 do nawet 30 milionów) liczba ludzi, którzy nie zmarli w
      samych obozach lecz w trakcie transportu, oraz na skutek chorób i wycieńczenia
      już po wypuszczeniu z obozów. Robert Conquest (na podstawie danych archiwalnych)
      podaje też liczbę osób, które przewinęły się przez te obozy: w latach 1931-32 w
      obozach przebywało stale około 2 miliony ludzi, w latach 1933-35 - 5 milionów, w
      latach 1935-36 - 6 milionów. W czasie drugiej wojny światowej nastąpił gwałtowny
      rozwój obozów i w latach 1942-1953 przebywało w nich już stale ok. 10-12
      milionów ludzi, czyli mniej więcej 5% całej populacji ZSRR.
      Wielki Głód na Ukrainie, Hołodomor (ukr. Голодомор) - klęska głodu w latach
      1932-1933 podczas kolektywizacji w ZSRR; który szczególne nasilenie przybrał na
      terytorium ówczesnej Ukraińskiej SRR (dzisiejsza Ukraina wschodnia i centralna).

      Według różnych szacunków spowodował śmierć co najmniej od 6 [1] do 7 milionów
      [2][3] ludzi (niektóre szacunki podają liczbę nawet 10-15 milionów ludzi).
      Ogółem, w latach 1921-1947, wskutek trzech klęsk głodu (w 1921-1923, 1932-1933 i
      1946-1947) na Ukrainie, życie straciło 10 milionów[4] ludzi.
      Ten sam głód spowodował wiele ofiar poza Ukrainą - na Kubaniu (który wówczas był
      przeważnie ukraińskojęzyczny), w Kazachstanie.
    • Gość: Rexus Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. IP: *.cust.tele2.se 28.10.07, 01:20
      Tyle, ze oni sie cos pozno zdecydowali. Dopiero jak Hitler sie do
      nich zaczal dobierac. Gdyby Polska nie byla na drodze do Berlina i
      mieli rure to szli by po dnie Baltyku.
    • Gość: jacek 226315 Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. IP: *.proxy.aol.com 28.10.07, 01:39
      CCCP gratulacje w jednym slowie dwa byki."wogule" ,a chyba winno
      byc w ogole
    • Gość: Rotau Jestes ohydnym antyrosyjskim prowokatorem. IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 28.10.07, 01:39
      Jestes ohydnym antyrosyjskim prowokatorem.
      Z Mlodziezy Wszechpolskiej, czy co?
    • Gość: CZAROMIR Tylko ile jest takich głosów jak ten Kowaliowa? IP: *.aster.pl 28.10.07, 01:45
      System sowiecki dopuścił się strasznej zbrodni. I to był ich system,
      nie nasz. Trzeba pochylić głowy, z szacunkiem dla ofiar i ich
      rodzin, ale spojrzeć w przyszłość, żeby już nigdy coś takiego się
      nie wydarzyło. W żadnym systemie politycznym. Pamięć dla zmarłych,
      ale wszystkim uczciwym Rosjanom - WYBACZAMY!
    • Gość: Pan Tomasz Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. IP: *.boeing.com 28.10.07, 01:48
      Wybaczymy Wam jesli przestaniecie sie utozsamiac z ZSRR
    • Gość: Widz Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.10.07, 01:48
      A mnie sie film podobal.

      Jest bardzo poruszajacy ale pod warunkiem uswiadomienia sobie realnosci
      pokazanych tam sytuacji. To nie hollywoodzki gniot to film o tym jak gineli
      ludzie ktorzy byli elita mogaca zmienic Polske po wojnie. Zmienic jej los.
      Przepadlo jedno pokolenie - pokolenie przedwojenne, przepadlo i drugie - dla
      mnie symbolicznie pod kolami lazika, bo zbyt nieokielznane, nie podporzadkowane
      musialo zginac. Wszyscy ci ktorzy zyli w rzeczywistosci Polski pomordowanych
      oficerow odeszli - czy dziewczyna walczac w powstaniu, czy mlody chlopak, czy
      wreszcie Major - symbolicznie strzelajacy sobie w glowe - bo jemu nie wolno nie
      pamietac i zaprzeczac prawdzie - wiec zgodnie z prawda winien lezec tam w lesie
      z innymi chodz przezyl. Tutaj symbolika tego czym byla i jest zbrodnia Katynska
      dla Polakow - nie tylko ze wzgledu na smierc oficerow ale i konsekwencji dla ich
      rodzin i nastepnych pokolen jest bardzo dobrze pokazana i za to powinno sie
      cenic ten film. Takze za wywazenie - nie ma dobrych i zlych jednoznacznych
      Rosjan - sa ludzie. Ludzie ktorzy maja uczucia, emocje, wachania i ...i
      tasmowa, bezosobowa, technologiczna fabryka smierci w ktorej kto inny strzela
      kto inny podaje bron, kto inny przewozi rozpraszajac jakakolwiek
      odpowiedzialnosc. To takze jest w filmie swietnie pokazane - fabryka smierci.
      Doskonala i nieludzka, ale przerazajaco, realna. To drugi uklon jaki mozna oddac
      rezyserowi za ten film.

      Mowcie co chcecie - film rzadzi sie pewnymi prawami, fabuly, akcji i przenosni
      jaka operuje. Nie jest to dokument, ale realnosc zachowan sytuacji i
      historycznych faktow po prostu poraza, odbiera slowa i sprawia ze po ostatniej
      scenie rzeczywiscie siedzi sie w milczeniu probojac dojsc jak to bylo mozliwe by
      czlowiek czlowiekowi potrafil wyrzadzic cos tak potwornie nieludzkiego... I nie
      przyznac sie nigdy ze mialo to miejsce ani znaczenie. Bardzo dobry film.
    • Gość: gfvdsz rf r Ten film musieliby zrobić Rosjanie IP: 83.238.180.* 28.10.07, 01:49
      Żeby taki film mógł coś zdziałać, musieliby go wyreżysrować
      Rosjanie. Nikt nie lubi jak mu się wytyka krzywdy, zwłaszcza gdy to
      robią pokrzywdzeni i gdy wina nie jest do końca jasna (tyle lat
      manipulacji).
    • Gość: Matfiei Rosjanie to nasi bracia. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.10.07, 02:10
      Lubie Rosjan. Mam dla nich szacunek. Oni tez wycierpieli od tamtego
      rezimu.
      Ja wiem ze tu powazny temat, ale czy zastanawialiscie sie jaki wplyw
      na podobienstwo emocjonalne naszych narodow ma instytucja picia
      wodki w naszych spoleczenstwach?
      Jak sadzicie, czy Polak pije zeby
      A) dodac sobie animuszu, czy
      B) zapomniec, czy
      C) nie czuc?
      Albo cos jeszcze innego... A Rosjanin?
    • Gość: rkusa Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. IP: *.hsd1.pa.comcast.net 28.10.07, 03:58
      Panie krzysztofie - pieknie pan napisal. Nie czytalem dawno cos tak
      wielkiego i prawdziwego, wyrazy szacunku i podziekowania.
    • Gość: Yaro Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.10.07, 04:05
      Może by tak zakopać topór wojenny, to były inne czasy , inne pokolenia. Jak można winić ludzi za to co zrobili ich ojcowie, dziadkowie? Polacy też kiedyś najeżdżali, mordowali, Pokory trochę.
    • Gość: rkusa Do : pies_na_prawizne IP: *.hsd1.pa.comcast.net 28.10.07, 04:37
      jestes czlowieku nieodpowiedzialny - mieszajac do
      tego "kaczynszczyzne" po prostu grzeszysz, jestem przeciwny
      kaczynszczyznie ale to porownaie w tym kontekscie obraza
      czlowieczenstwo.
    • pies_na_lewizne Kowaliow rozmywa wine NKWD na caly narod rosyjski? 28.10.07, 05:20
      GazWyb podaje:

      > "Polacy, wybaczcie nam!" - powiedział znany rosyjski dysydent i
      > obrońca praw człowieka Siergiej Kowaliow po obejrzeniu
      > filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy.

      > "Film godny wydarzenia, o którym opowiadał" - zauważył wyraźnie
      > poruszony Kowaliow.

      > "Polacy, wybaczcie nam! To nie tylko komuniści są winni. My też
      > jesteśmy winni, gdyż stanowimy większość. My Rosjanie także wtedy
      > stanowiliśmy tutaj większość. To my pozwoliliśmy, by tutaj działo
      > się to, co się działo. Wybaczcie nam!" - powiedział b. rzecznik
      > praw obywatelskich Rosji.

      Ten pan Kowaliow wydaje sie byc jakims licencjonowanym przez wladze
      rosyjskie "dysydentem".

      Zamiast oskarzac stalinowski rezym i jego rzeznikow z NKWD za
      zbrodnie katynska, on oskarza narod rosyjski! Wedlug niego to niby
      narod rosyjski w rownej mierze jest winien zbrodni Katynskiej bo
      narod rosyjski "stanowil wiekszosc" i "pozwolil na to co sie tam
      dzialo".

      To wyglada mi na perfidna propagande i dezinformacje w najgorszym
      KGB-owskim stylu - probe rozmycia winy stalinowskiego rezymu na...
      caly narod rosyjski!

      Nie, nie, i nie, na to nie moze byc z naszej strony zgody!

      Narod rosyjski byl ofiara zbrodniczego stalinowskiego rezymu i to
      nie narod rosyjski ponosi wine za zbrodnie w Katyniu. Za te zbrodnie
      ponosi wine komunistyczny stalinowski rezym ZSRS z jego sluzbami
      specjalnymi NKWD.

      Tak samo jak narod polski - bedac ofiara zniewolenia i przesladowan
      ze strony polskich rzadow komunistycznych - nie jest winien zbrodni
      dokonanych przez UB i SB na bylych AK-owcach i innych patriotach
      polskich w Polsce w czasach stalinowskich i pozniej.

      Tak samo, jak narod polski - bedac ofiara terroru nazistowskiego w
      czasie II. wojny swiatowej - nie jest winien zbrodni popelnionych
      przez hitlerowskiego okupanta na terenie Polski, np. w Oswiecimiu,
      Majdanku, czy Treblince.

      Tak wiec jezeli pan Kowaliow rzeczywiscie uwaza sie za "dysydenta" i
      chce stac po stronie prawdy historycznej, to powinien wskazac
      PRAWDZIWYCH winowajcow, to znaczy Komunistyczna Partie Zwiazku
      Sowieckiego i stalinowski aparat panstwowy z NKWD wlacznie.

      Zwalanie winy na narod rosyjski, Bogu ducha winna ofiare tego
      samego zbrodniczego systemu, to albo zwykla glupota albo perfidna
      dezinformacja majaca na celu obrone komuny i NKWD przez rozmywanie
      winy na caly narod rosyjski. To ostatnie byloby kolejna ohydna i
      perwersyjna zbrodnia komuniustyczna.

    • krzych.korab Takie głupoty to tylko pies moze napisać i jemu 28.10.07, 06:33
      podobni psie na lewiznę.
    • Gość: Hehe Rosjanie ok., ich przywódcy-zwykle beznadzieja IP: *.aster.pl 28.10.07, 06:48
      Znam sporo Rosjan i są to fajni, serdeczni ludzie. Niestety, ten
      naród ma jakiegoś historycznego pecha, ktory stawia na jego czele
      nienormalnych, okrutnych przywódców. Potem Rosjanie płacą własną i
      cudzą krwią za czyjeś chore obsesje i paranoje... Potem jest wiele
      poczucia winy i poczucia krzywdy zarazem. Skomplikowana i mroczna
      jest rosyjska dusza. Oby przyszły czasy bolesnej szczerości,
      oczyszczenia, pogodzenia i jasnej karty w stosunkach naszych narodów!
    • Gość: Amen Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. IP: *.aster.pl 28.10.07, 06:59
      Ciekawe czy Jego Ekscelencja Putin zaszczycił wszystkich swą obecnością...
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka