Gość: repre$ Szacunek dla Kowaliowa, szacunek dla Rosjan. IP: *.19.165.34.osk.enformatic.pl 27.10.07, 23:49 Można zapytać: po co mówić o Katyniu? Z pewnością nie po to żeby upokarzać Rosjan. Z szacunkiem odbieram słowa Kowaliowa, ale słowo "wybaczcie" nie jest dla mnie najważniejsze. Nie czuję się uprawniony do wybaczania czy niewybaczania. Będę pamiętał o zbrodni, ale nie chcę żeby wina spadła na współczesnych Rosjan. Jestem przekonany, że najlepsze co możemy, my - Polacy i Rosjanie wspólnie, ofiarować pomordowanym, to pewność, że takie zbrodnie nigdy się nie powtórzą. Pewność, że Rosjanie i Polacy będą żyli w przyjaźni. Pewność, że żaden z naszych narodów nie stworzy systemu, który takie zbrodnie umożliwi. Dajmy pomordowanym słowo, że nigdy wobec zła nie pozostaniemy obojętni, bierni. Jeśli my wspólnie: Rosjanie i Polacy zrobimy wszystko co w naszej mocy żeby nigdy więcej do takiej zbrodni nie doszło, polscy pomordowani oficerowie (patrzący na nas z góry) będą z nas: współczesnych Polaków i Rosjan, dumni. To wystarczy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: adam ech... IP: *.chello.pl 28.10.07, 00:00 "Starszej kobiecie zakręciło się w głowie i osunęła się na fotel..." pewnie wina kiepskiej wentylacji... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Andrzeja Wajda Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. IP: *.48.jawnet.pl 28.10.07, 00:05 K###AAA MAĆ !!! Co za debil z gazety napisal spoiler filmu!!!! mialem ochote go obejrzec... swietnie znac wczesniej zakonczenie... tak na wszelki wypadek jakby w kinie nie wlaczyli!!!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
dzonko Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. 28.10.07, 00:07 Dwa komentarze krytyki po pokazie Katynia w Polsce: Po pokazie dla mediów filmu Katyń, na konferencji prasowej, Paweł Nowacki – dziennikarz, przywołał historię chłopaka z kielecczyzny który po amnestii wychodzi z lasu. W filmie bohater składa dokumenty na ASP, ale w życiorysie nie chce wykreślić, że ojciec zginął w Katyniu. Niedoszły artysta za swą wierność prawdzie, płaci życiem. Nowacki zapytał Wajdę, czy to jest wątek biograficzny? „..Czy Pan chce nam przez to powiedzieć że gdyby Pan w swoim życiorysie nie przemilczał, lub nie skreślał, że ojca zamordowano w Katyniu, nie powstała by Polska Szkoła Filmowa i nie powstał by ten film zrobiony przez Pana?” Wajda natychmiast, odparł „Pozwoli pan, że ze swoich grzechów będę się rozliczał przed inną widownia …, i to za chwilę” … Nieśmiałe trochę nerwowe, oklaski gdzieś z środka sali, przerwały krępującą ciszę – a prowadzący, szybko wywołał do głosu kolejną osobę. ..i Krzysztofa Kłopotowskiego Katyń dla pań Długo oczekiwany film Andrzeja Wajdy o zbrodni katyńskiej przenika lęk przed obrazą poprawności postkomunistycznej, europejskiej i obyczajowej. Jest to opowieść wyzwoleńca, który pamięta na grzbiecie niewolę, ale nie dzieło wolnego duchem artysty. To pruderyjna klechda mieszczucha, a nie reżysera, który podziwia Almodovara za rozumienie kobiet. Miał to być bowiem film o żonach, córkach i siostrach czekających na swoich mężczyzn. Skąd taki punkt widzenia? Zatruwany propagandą o przyjaźni polsko-radzieckiej, jak kilka pokoleń Polaków, Wajda nie umiał zrobić filmu antysowieckiego. Nie chciał lub nie potrafił pokazać zasłużonej pogardy polskiego oficera dla tych dzikichhord, które 17 września 1939 roku zalały Kresy. W jego ujęciu Katyń może się zmieścić w ramach "błędów i wypaczeń" stalinizmu, zamiast być obrazem kolejnego starcia barbarzyństwa komunizmu z cywilizacją zachodnią. To mógłby być film nakręcony podczas jakiejś szczególnie gorącej "odwilży" za komuny, a nie w wolnym kraju, który wystawia rachunek swoim wrogom. Zbrodnia katyńska została niejako zrównoważona aresztowaniem profesorów krakowskich przez nazistów. Myśl nie jest poprowadzona konsekwentnie, bo brak sceny ich śmierci w obozie niemieckim. To chyba nie zmieściłoby się w obowiązującej politpoprawności Unii Europejskiej. Wątek niszczenia polskiej inteligencji przez dwóch wrogów nie został więc na tyle dobitnie ukazany, aby wzbudzić w widzu gniew osaczenia w pułapce. Czyżby z obawy przed"upiorami nacjonalizmu"? Natomiast motyw pułapki pojawia się na początku, gdy z przeciwnych stron zbliżają się armie obu najeźdźców. Jednak scena z Polakami na moście nie jest wystarczająco mocną metaforą, ponieważ wrogich wojsk nie widać. Zabrakło tu jednego z owych symbolicznych kadrów Wajdy tworzących naszą zbiorową wyobraźnię.Został więc film o kobietach czekających na mężczyzn. Niestety, w tym jednym zdaniu jest więcej erotyzmu, niż w całej fabule. Piękne panie w pełni rozkwitu zachowują się według instrukcji dla wdów patriotycznych. Żadnych namiętnych wspomnień o mężu, spojrzeń za innymi mężczyznami na ulicy, zalotów odrzuconych w udręce lub przyjętych, ani objawów frustracji seksualnej w letnią noc, kiedy chcą być nagie. Maja Ostaszewska, Danuta Stenka, Magdalena Cielecka grają taką samą postać Polki w gorsecie cnoty. A chciałoby się ujrzeć różne typy osobowości, które razem stworzyłyby obraz kobiecej pełni w odniesieniu do męskiego ciała. 60 lat temu o takich sprawach nie mówiło się w Krakowie, ale na pewno się je czuło i myślało o nich. Pora pokazać to dzisiaj, skoro chce się zainteresować publiczność tu i teraz, w XXI wieku, no i oddać sprawiedliwość kobietom. Wyjątkiem jest Maja Komorowska, która daje majstersztyk aktorski w scenie otrzymania przesyłki z prochami męża. Obserwujcie jej dłonie i zmarszczki wokół oczu w teatrze sprzecznych uczuć. Ale ona gra babcię! Gdyby Wajda miał tyle samo wyczucia dla młodości, to nie poniósłby klęski. Jednak wyszedł mu film dla starszych pań wspominających bliskich i niepragnących więcej, niż porządny nagrobek. Czy 195 kopii ekranowych nie jest dla nich za dużo? Obawiam się, że na "Katyń" zostanie popędzona młodzież szkolna i ciężko się rozczaruje. Chłopcy nie znajdą tu opowieści, jak dzielnie żyć i zginąć dla ojczyzny, z wyjątkiem bardzo dobrej sceny egzekucji. Dziewczęta nic się nie dowiedzą o sekretach kiełkujących pragnień. Nauczyciele znajdą znajomy ton dydaktyczny, ale przecież nie po to idzie się do kina. Dla kogo jest ten film, nie wiem. Widzowie znający historię nie dowiedzą się niczego więcej, a nie znajdą wielkich emocji narodowych. Młodszych nie tylko znudzi brakiem ciekawej narracji, ale też zrazi językiem patriotyzmu dosłownego, którym mówiło się wtedy, ale dziś trudnym do zniesienia bez krzty autoironii. Takie mamy czasy postmodernistyczne. Czy wszystkie wielkie tematy muszą być dla Wajdy? To drugi z kolei, który wyrwał innym realizatorom i zmarnował. Poprzednio "Solidarność, Solidarność", a teraz ten "Katyń". Ja już dziękuję Panu Andrzejowi, choć pamiętam, że był największym skarbem dla polskiego kina. ¦ Krzysztof Kłopotowski Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Młody Takie filmy jak Katyń i polityka historyczna Lecha IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.10.07, 00:26 Kaczyńskiego zbliżą nasze Narody do prawdy. Oby to nastąpiło w nie długim czasie... Odpowiedz Link Zgłoś
1410_tenrok Uwaga do wynurzen pana Kłopotowskiego, 28.10.07, 00:46 pan ten, a wysłuchałem w dniu dzisiejszym jego innej recenzji w TOK FM, nie potrafi sensownie mówić, natomiast potrafi świetnie nacierać. Nacieranie to pojęcie z zakresu taktyki i strategii wojskowej. Choć Katyń dotyczy wojskowych, ale jednak wojskowych zamienionych w cele dla plutonu egzekucyjnego. To straszna tragedia, ale robienie z niej przedmiotu natarcia na Rosjan, jest moim zdaniem bez sensu. Katyń staje się z wolna zdarzeniem historycznym, takim jak Termopile, Kanny, bitwa pod Lutynią lub ofensywa nad Sommą. Dobrze, że ten film wreszcie powstał i dobrze, że historia została opowiedziana. Nikt nigdy nie nakręci historii w pełni odpowiadającej prawdzie, ponieważ nie już oryginalnych dramatis personae. Prawda jest niestety tak okrutna i w stosunku do nas i w stosunku do Rosjan, którzy takich Katyni mają dziesiątki tysięcy. Dobrze, że Kowaljov tak powiedział i miejmy nadzieję, że film ten będzie dystrybuowany w Rosji. Nie sądzę, aby do wielu dotarł, ale może się mylę. Jeżeli miałbym się mylić i film ten poruszyłby Rosjan, to byłoby to dla sprawy porozumienia Rosjan i Polaków bardzo wiele. Odpowiedz Link Zgłoś
kelob3 a ja znalazlem cosik takiego 28.10.07, 00:53 www.polonica.net/Wajda_klamie.htm a wczesniej napisalem ze Wajda ma w Katyniu kogos bliskiego no coz,niewiedza a Wajda klamczuszek Odpowiedz Link Zgłoś
pies_na_prawizne Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. 28.10.07, 01:09 Autor: Gość: Widz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl A mnie sie film podobal. Jest bardzo poruszajacy ale pod warunkiem uswiadomienia sobie realnosci pokazanych tam sytuacji. To nie hollywoodzki gniot to film o tym jak gineli ludzie ktorzy byli elita mogaca zmienic Polske po wojnie ------------------------- to wlasnie w tym celu, zeby w Polsce elity nie zmienily NIC, Stalin popelnil ta zbrodnie. kaczynszczyzna tez dazyla zeby zdlawic i wyslac inteligencje polska na glodowa emigracje, zostawic w kraju biedote i prymityw, tak sie tworzy panstwo totalitarne, na szczescie 21 pazdziernika 2007 ich mydlana mrzonka pekla , buuuum Odpowiedz Link Zgłoś
te_rence Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. 28.10.07, 01:11 Wielkie sa zbrodnie totalitaryzmu Stalina a co gorsza o nich się nie mówi, Zbrodnia katyńska to kropla w morzu ofiar ale należy o niej pamiętać i przypominać! Aleksander Sołżenicyn w książce Archipelag GUŁag szacuje, że w obozach tego systemu uśmiercono od początku rewolucji do roku 1956 ok. 60 milionów ludzi. Dokładniejsze są szacunki historyka Roberta Conquesta, który w książce "Wielki Terror", podaje liczbę 42 milionów ludzi, którzy zginęli bezpośrednio w obozach (ich zgony zostały oficjalnie "zaksięgowane" przez służby obozowe) oraz trudna do oszacowania (od 10 do nawet 30 milionów) liczba ludzi, którzy nie zmarli w samych obozach lecz w trakcie transportu, oraz na skutek chorób i wycieńczenia już po wypuszczeniu z obozów. Robert Conquest (na podstawie danych archiwalnych) podaje też liczbę osób, które przewinęły się przez te obozy: w latach 1931-32 w obozach przebywało stale około 2 miliony ludzi, w latach 1933-35 - 5 milionów, w latach 1935-36 - 6 milionów. W czasie drugiej wojny światowej nastąpił gwałtowny rozwój obozów i w latach 1942-1953 przebywało w nich już stale ok. 10-12 milionów ludzi, czyli mniej więcej 5% całej populacji ZSRR. Wielki Głód na Ukrainie, Hołodomor (ukr. Голодомор) - klęska głodu w latach 1932-1933 podczas kolektywizacji w ZSRR; który szczególne nasilenie przybrał na terytorium ówczesnej Ukraińskiej SRR (dzisiejsza Ukraina wschodnia i centralna). Według różnych szacunków spowodował śmierć co najmniej od 6 [1] do 7 milionów [2][3] ludzi (niektóre szacunki podają liczbę nawet 10-15 milionów ludzi). Ogółem, w latach 1921-1947, wskutek trzech klęsk głodu (w 1921-1923, 1932-1933 i 1946-1947) na Ukrainie, życie straciło 10 milionów[4] ludzi. Ten sam głód spowodował wiele ofiar poza Ukrainą - na Kubaniu (który wówczas był przeważnie ukraińskojęzyczny), w Kazachstanie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Rexus Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. IP: *.cust.tele2.se 28.10.07, 01:20 Tyle, ze oni sie cos pozno zdecydowali. Dopiero jak Hitler sie do nich zaczal dobierac. Gdyby Polska nie byla na drodze do Berlina i mieli rure to szli by po dnie Baltyku. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jacek 226315 Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. IP: *.proxy.aol.com 28.10.07, 01:39 CCCP gratulacje w jednym slowie dwa byki."wogule" ,a chyba winno byc w ogole Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Rotau Jestes ohydnym antyrosyjskim prowokatorem. IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 28.10.07, 01:39 Jestes ohydnym antyrosyjskim prowokatorem. Z Mlodziezy Wszechpolskiej, czy co? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: CZAROMIR Tylko ile jest takich głosów jak ten Kowaliowa? IP: *.aster.pl 28.10.07, 01:45 System sowiecki dopuścił się strasznej zbrodni. I to był ich system, nie nasz. Trzeba pochylić głowy, z szacunkiem dla ofiar i ich rodzin, ale spojrzeć w przyszłość, żeby już nigdy coś takiego się nie wydarzyło. W żadnym systemie politycznym. Pamięć dla zmarłych, ale wszystkim uczciwym Rosjanom - WYBACZAMY! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Pan Tomasz Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. IP: *.boeing.com 28.10.07, 01:48 Wybaczymy Wam jesli przestaniecie sie utozsamiac z ZSRR Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Widz Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.10.07, 01:48 A mnie sie film podobal. Jest bardzo poruszajacy ale pod warunkiem uswiadomienia sobie realnosci pokazanych tam sytuacji. To nie hollywoodzki gniot to film o tym jak gineli ludzie ktorzy byli elita mogaca zmienic Polske po wojnie. Zmienic jej los. Przepadlo jedno pokolenie - pokolenie przedwojenne, przepadlo i drugie - dla mnie symbolicznie pod kolami lazika, bo zbyt nieokielznane, nie podporzadkowane musialo zginac. Wszyscy ci ktorzy zyli w rzeczywistosci Polski pomordowanych oficerow odeszli - czy dziewczyna walczac w powstaniu, czy mlody chlopak, czy wreszcie Major - symbolicznie strzelajacy sobie w glowe - bo jemu nie wolno nie pamietac i zaprzeczac prawdzie - wiec zgodnie z prawda winien lezec tam w lesie z innymi chodz przezyl. Tutaj symbolika tego czym byla i jest zbrodnia Katynska dla Polakow - nie tylko ze wzgledu na smierc oficerow ale i konsekwencji dla ich rodzin i nastepnych pokolen jest bardzo dobrze pokazana i za to powinno sie cenic ten film. Takze za wywazenie - nie ma dobrych i zlych jednoznacznych Rosjan - sa ludzie. Ludzie ktorzy maja uczucia, emocje, wachania i ...i tasmowa, bezosobowa, technologiczna fabryka smierci w ktorej kto inny strzela kto inny podaje bron, kto inny przewozi rozpraszajac jakakolwiek odpowiedzialnosc. To takze jest w filmie swietnie pokazane - fabryka smierci. Doskonala i nieludzka, ale przerazajaco, realna. To drugi uklon jaki mozna oddac rezyserowi za ten film. Mowcie co chcecie - film rzadzi sie pewnymi prawami, fabuly, akcji i przenosni jaka operuje. Nie jest to dokument, ale realnosc zachowan sytuacji i historycznych faktow po prostu poraza, odbiera slowa i sprawia ze po ostatniej scenie rzeczywiscie siedzi sie w milczeniu probojac dojsc jak to bylo mozliwe by czlowiek czlowiekowi potrafil wyrzadzic cos tak potwornie nieludzkiego... I nie przyznac sie nigdy ze mialo to miejsce ani znaczenie. Bardzo dobry film. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gfvdsz rf r Ten film musieliby zrobić Rosjanie IP: 83.238.180.* 28.10.07, 01:49 Żeby taki film mógł coś zdziałać, musieliby go wyreżysrować Rosjanie. Nikt nie lubi jak mu się wytyka krzywdy, zwłaszcza gdy to robią pokrzywdzeni i gdy wina nie jest do końca jasna (tyle lat manipulacji). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Matfiei Rosjanie to nasi bracia. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.10.07, 02:10 Lubie Rosjan. Mam dla nich szacunek. Oni tez wycierpieli od tamtego rezimu. Ja wiem ze tu powazny temat, ale czy zastanawialiscie sie jaki wplyw na podobienstwo emocjonalne naszych narodow ma instytucja picia wodki w naszych spoleczenstwach? Jak sadzicie, czy Polak pije zeby A) dodac sobie animuszu, czy B) zapomniec, czy C) nie czuc? Albo cos jeszcze innego... A Rosjanin? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: rkusa Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. IP: *.hsd1.pa.comcast.net 28.10.07, 03:58 Panie krzysztofie - pieknie pan napisal. Nie czytalem dawno cos tak wielkiego i prawdziwego, wyrazy szacunku i podziekowania. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Yaro Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.10.07, 04:05 Może by tak zakopać topór wojenny, to były inne czasy , inne pokolenia. Jak można winić ludzi za to co zrobili ich ojcowie, dziadkowie? Polacy też kiedyś najeżdżali, mordowali, Pokory trochę. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: rkusa Do : pies_na_prawizne IP: *.hsd1.pa.comcast.net 28.10.07, 04:37 jestes czlowieku nieodpowiedzialny - mieszajac do tego "kaczynszczyzne" po prostu grzeszysz, jestem przeciwny kaczynszczyznie ale to porownaie w tym kontekscie obraza czlowieczenstwo. Odpowiedz Link Zgłoś
pies_na_lewizne Kowaliow rozmywa wine NKWD na caly narod rosyjski? 28.10.07, 05:20 GazWyb podaje: > "Polacy, wybaczcie nam!" - powiedział znany rosyjski dysydent i > obrońca praw człowieka Siergiej Kowaliow po obejrzeniu > filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy. > "Film godny wydarzenia, o którym opowiadał" - zauważył wyraźnie > poruszony Kowaliow. > "Polacy, wybaczcie nam! To nie tylko komuniści są winni. My też > jesteśmy winni, gdyż stanowimy większość. My Rosjanie także wtedy > stanowiliśmy tutaj większość. To my pozwoliliśmy, by tutaj działo > się to, co się działo. Wybaczcie nam!" - powiedział b. rzecznik > praw obywatelskich Rosji. Ten pan Kowaliow wydaje sie byc jakims licencjonowanym przez wladze rosyjskie "dysydentem". Zamiast oskarzac stalinowski rezym i jego rzeznikow z NKWD za zbrodnie katynska, on oskarza narod rosyjski! Wedlug niego to niby narod rosyjski w rownej mierze jest winien zbrodni Katynskiej bo narod rosyjski "stanowil wiekszosc" i "pozwolil na to co sie tam dzialo". To wyglada mi na perfidna propagande i dezinformacje w najgorszym KGB-owskim stylu - probe rozmycia winy stalinowskiego rezymu na... caly narod rosyjski! Nie, nie, i nie, na to nie moze byc z naszej strony zgody! Narod rosyjski byl ofiara zbrodniczego stalinowskiego rezymu i to nie narod rosyjski ponosi wine za zbrodnie w Katyniu. Za te zbrodnie ponosi wine komunistyczny stalinowski rezym ZSRS z jego sluzbami specjalnymi NKWD. Tak samo jak narod polski - bedac ofiara zniewolenia i przesladowan ze strony polskich rzadow komunistycznych - nie jest winien zbrodni dokonanych przez UB i SB na bylych AK-owcach i innych patriotach polskich w Polsce w czasach stalinowskich i pozniej. Tak samo, jak narod polski - bedac ofiara terroru nazistowskiego w czasie II. wojny swiatowej - nie jest winien zbrodni popelnionych przez hitlerowskiego okupanta na terenie Polski, np. w Oswiecimiu, Majdanku, czy Treblince. Tak wiec jezeli pan Kowaliow rzeczywiscie uwaza sie za "dysydenta" i chce stac po stronie prawdy historycznej, to powinien wskazac PRAWDZIWYCH winowajcow, to znaczy Komunistyczna Partie Zwiazku Sowieckiego i stalinowski aparat panstwowy z NKWD wlacznie. Zwalanie winy na narod rosyjski, Bogu ducha winna ofiare tego samego zbrodniczego systemu, to albo zwykla glupota albo perfidna dezinformacja majaca na celu obrone komuny i NKWD przez rozmywanie winy na caly narod rosyjski. To ostatnie byloby kolejna ohydna i perwersyjna zbrodnia komuniustyczna. Odpowiedz Link Zgłoś
krzych.korab Takie głupoty to tylko pies moze napisać i jemu 28.10.07, 06:33 podobni psie na lewiznę. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Hehe Rosjanie ok., ich przywódcy-zwykle beznadzieja IP: *.aster.pl 28.10.07, 06:48 Znam sporo Rosjan i są to fajni, serdeczni ludzie. Niestety, ten naród ma jakiegoś historycznego pecha, ktory stawia na jego czele nienormalnych, okrutnych przywódców. Potem Rosjanie płacą własną i cudzą krwią za czyjeś chore obsesje i paranoje... Potem jest wiele poczucia winy i poczucia krzywdy zarazem. Skomplikowana i mroczna jest rosyjska dusza. Oby przyszły czasy bolesnej szczerości, oczyszczenia, pogodzenia i jasnej karty w stosunkach naszych narodów! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Amen Kowaliow po obejrzeniu "Katynia": Polacy, wybac.. IP: *.aster.pl 28.10.07, 06:59 Ciekawe czy Jego Ekscelencja Putin zaszczycił wszystkich swą obecnością... Odpowiedz Link Zgłoś