Dodaj do ulubionych

Pincet zloty

03.07.20, 15:38
Nowe piekne do wziecia w najblizszym bankomacie

Banknoty o nominale 500 zł ułatwiają rozliczenia gotówkowe pomiędzy obywatelami oraz pozwalają na zmniejszenie kosztów obsługi pieniądza ponoszonych przez przedsiębiorców. Można ich używać we wszystkich transakcjach gotówkowych w całej Polsce
Obserwuj wątek
      • bwv1080 Re: Pincet zloty 03.07.20, 17:41
        marekggg napisał:

> w niemczech, [...] nie wycisniesz z bankomatu wiekszego banknotu niz 50 euro.

Bujdy na kółkach. Regularnie bankomat mojego banku wydaje mi (wydawał przynajmniej do czasów korony, bo od pół roku nie odwiedzałem żadnego bankomatu) piękne zielone stówki.
              • marekggg Re: Pincet zloty 03.07.20, 23:45
                moze jak zadasz wybor to ewentualnie dostaniesz stowke. nie probowalem w niemczech. w belgii nawet moj bank nie ma takiego banknotu w opcji.
                ale co ciekawe w austrii jak biore 200 euro to wydaje rowne dwie stowki.
                inna sprawa ze jak probuje potem w niektorych sklepach zaplacic te stowa, to na mnie patrza roznie.
                a co do chinskiego wirusa - odkiedy nadszedl, to gotowka placilem tylko na straganie na targu jak kupowalem porzadny (nimiecki) chleb (francusko/belgijskie gowno ze sklepu sie nie nadaje do niczego). no i mam problem, bo mi brakuje 1 i 2 euro monet zebym mogl czasami skorzystac naprzyklad z pralni, bo mam naprzyklad narzute na sofe z ikei ktora sie nie miesci w mojej pralce w domu. tylko nie mam co tam wrzucic, bo od stycznia place tylko karta.
            • wislok1 Re: Pincet zloty 04.07.20, 20:35
              W Niemczech jakc chcesz 100 z bankomatu,. to dostajesz 50,20,20,10

W sumie to jest OK, bo jak ktos bierze kase z bankomatu, to bierze ja na mniejsze wydatki...
              Za wieksze sie placi karta lub przelewem....
              • bwv1080 Re: Pincet zloty 04.07.20, 22:38
                wislok1 napisał:

> W Niemczech jakc chcesz 100 z bankomatu,. to dostajesz 50,20,20,10

Skreśl "w Niemczech". Wpisz "w mojej parafii".

Jak ja chcę z automatu banknot 100 euro (czy inną dowolną sumę w limicie do 1000 euro/24 godziny), to wybieram funkcję wyboru nominałów i automat wydaje mi takie banknoty, jakie chcę.

Jak chcę zieloną stówkę, to wydaje mi 1 x 100 euro.

W Niemczech.
    • qqbek Re: Pincet zloty 03.07.20, 21:19
      Mam od trzech lat "Sobieskiego" jako taki "talizman" w portfelu.
      Moim zdaniem, przy całych tych krzykach i żalach wprowadzanie do obiegu banknotu o takiej wartości ma sens, bo zmniejszy cyrkulacje najpopularniejszego (a tym samym najdroższego w "bieżącym utrzymaniu") banknotu, tj. stówy.
      Wszyscy krzyczeli na 500 Euro, ale Niemcy stanęli okoniem, bo wcześniej mieli 1000 Marek.
      I co?
      Praktyka zweryfikowała potrzeby i kolejna emisja ograniczyła się już do 200 Euro, pięćsetek nie dodrukowywano (choć pewnie nadal w niejednej skarpecie robią za "rezerwę na czarną godzinę"). Za to stówa (czyli właśnie około 500 cebulionów) jest banknotem nadal bardzo popularnym.
      • bigzaganiacz Re: Pincet zloty 03.07.20, 21:30
        Jeszcze dwa lata temu nbp twierdzil

Jak poinformował Narodowy Bank Polski - W pierwszych latach banknot 500 zł posłuży głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP, będzie zatem rzadko spotykany w obiegu.
        • qqbek Re: Pincet zloty 03.07.20, 21:48
          bigzaganiacz napisał(a):

> Jak poinformował Narodowy Bank Polski - W pierwszych latach banknot 500 zł posł
          > uży głównie do przechowywania zapasu strategicznego w NBP, będzie zatem rzadko
          > spotykany w obiegu.

A to ciekawe - mój, sprzed 3 lat jest z końcówki serii AD (a więc 4. serii, każda seria po 10 milionów sztuk). Musieli tego więc natłuc przynajmniej 20 milionów sztuk (10 miliardów złotych) w pierwszym roku emisji.
          • waga170 Re: Pincet zloty 03.07.20, 21:55
            Tak sobie skojarzylem stary zart. Gosciu pyta drugiego: Moglby mi pan rozmienic 500 na drobne? A on na to: Skad zes pan spadl, 500 to sa drobne.
      • bwv1080 Re: Pincet zloty 03.07.20, 22:07
        qqbek napisał:

> Praktyka zweryfikowała potrzeby i kolejna emisja ograniczyła się już do 200 Eur
        > o, pięćsetek nie dodrukowywano

Nie praktyka zweryfikowała, lecz polityka, podając za oficjalną przyczynę zamiar zwalczania praktyk prania pieniędzy i utrudnianie handlu narkotykami poprzez zwiększenie fizycznej uciążliwości transportu i składowania dużych sum pieniędzy.

Praktyka i popyt tych banknotów miały się całkiem dobrze. Ich wycofanie zwiększyło, a nie zmniejszyło koszty.
        • qqbek Re: Pincet zloty 03.07.20, 23:19
          Szacuje się, że ponad 90% banknotów 500 EUR w obiegu poza UE cyrkuluje w Kolumbii, wśród tamtejszych "grup interesów".
          Myślę, że 500 EUR czeka ten sam los, co 500 USD z McKinley-em jeszcze w latach 80-tych u dziadków, czytając "Krzyżaków" Sienkiewicza na taki się natknąłem... choć nie był emitowany od 50 lat przynajmniej wtedy. Te banknoty, owszem, przyczyniają się do spadku kosztów obiegu pieniądza, ale są też przedmiotem transakcji przestępczych i tezauryzacji, które obiegowi temu nie służą.
        • marekggg Re: Pincet zloty 03.07.20, 23:56
          dokladnie - taka jest argumentacja. a najwiekszy problem jest w prawie niemieckim, gdzie chyba nawet do dzisiaj jak kupujesz nierucomosc i przychodzisz z workiem banknotow, to nikogo to nie wzrusza. dlatego wloska mafia tak lubi inwestowac w niemieckie nieruchomosci. i bundeskriminalamt oraz LKA sie dziwia.
      • taniarada Re: Pincet zloty 04.07.20, 21:44
        qqbek napisał:

> Mam od trzech lat "Sobieskiego" jako taki "talizman" w portfelu.
        > Moim zdaniem, przy całych tych krzykach i żalach wprowadzanie do obiegu banknot
        > u o takiej wartości ma sens, bo zmniejszy cyrkulacje najpopularniejszego (a tym
        > samym najdroższego w "bieżącym utrzymaniu") banknotu, tj. stówy.
        > Wszyscy krzyczeli na 500 Euro, ale Niemcy stanęli okoniem, bo wcześniej mieli 1
        > 000 Marek.
        > I co?
        > Praktyka zweryfikowała potrzeby i kolejna emisja ograniczyła się już do 200 Eur
        > o, pięćsetek nie dodrukowywano (choć pewnie nadal w niejednej skarpecie robią z
        > a "rezerwę na czarną godzinę"). Za to stówa (czyli właśnie około 500 cebulionów
        > ) jest banknotem nadal bardzo popularnym.
        >
        Mając 500 euro w portfelu w Niemczech masz problem z jego wydaniem.W Polsce 500zł nie będzie problemem .Chyba że będziesz chciał kupić tylko waciki .

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka