lisa44 15.09.08, 19:05 Witam Proszę o pomoc: W oznaczeniu opony 205/45ZR16 83W co oznacza litera "Z" pomiędzy 45 a R ? Z góry dziękuję za udzielone odpowiedzi :) . Link Zgłoś Obserwuj wątek
v-6 Tylko potwierdza "W". 15.09.08, 21:31 Czyli dopuszczalną prędkość 270. Taka dyrektywa UE, bez sensu. W sumie więc - tak jak napisał foreks. Pozdrawiam v-6 Link Zgłoś
bzyku_bzyku Re: Tylko potwierdza "W". 16.09.08, 01:11 v-6 napisał: > Tylko potwierdza "W" > Czyli dopuszczalną prędkość 270. jak potwierdza, skoro : "W" - to max. 270 km/h a "ZR" - to powyzej 240 km/h ( www.auto-online.pl/serwis/poradnik/opony/opony.htm#oznaczenia Link Zgłoś
tiges_wiz Re: Tylko potwierdza "W". 16.09.08, 01:17 no powyzej 240 i max 270 to sie raczej nie wyklucza? Link Zgłoś
v-6 Bzyku, to nie tak: 16.09.08, 16:32 bzyku_bzyku napisał: > v-6 napisał: > > > Tylko potwierdza "W" > > Czyli dopuszczalną prędkość 270. > > jak potwierdza, skoro : > "W" - to max. 270 km/h > a "ZR" - to powyzej 240 km/h ( > www.auto-online.pl/serwis/poradnik/opony/opony.htm#oznaczenia Rzeczywiście jest oznaczenie indeksu prędkości "ZR" (b. rzadkie), ale to nie jest to ZR. Indeksu prędkości NIGDY nie podaje się przed średnicą obręczy tylko później, najczęściej na końcu - jak niniejsze "W". Oto geneza "tego ZR", punkt 3.1.3.4. eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2008:201:0070:01:PL:HTML Taka radosna twórczość unijnych biurokratów. Rację miał foreks, że załatwił sprawę krótko. Ja chciałem być dokładny. Pozdrawiam v-6 Link Zgłoś
duze_a_male_d_duze_m Re: Bzyku, to nie tak: 16.09.08, 16:37 3.1.4.1. Na oponach odpowiednich do prędkości większych niż 300 km/h, zamiast litery "R" umieszczonej przed oznaczeniem kodowym średnicy obręczy powinny znajdować się litery "ZR", a opis eksploatacyjny umieszczony na oponie powinien zawierać symbol indeksu prędkości "Y" oraz odpowiadający mu indeks nośności. Opis eksploatacyjny powinien być umieszczony w nawiasach, np. "(95Y)". Nie ma to jak jasna sytuacja :-) Link Zgłoś
v-6 Prawo Murphy'ego :) 16.09.08, 16:57 Organizacja większa (ONZ), to i biurokracja bardziej absurdalna :) Pozdrawiam v-6 Link Zgłoś