Dodaj do ulubionych

CYTOLOGIA grupa II

08.06.04, 13:54
co to oznacza?
Obserwuj wątek
    • karolina.g Re: CYTOLOGIA grupa II 08.06.04, 14:01
      II grupa cytologii oznacza stan zapalny. Nabawilas sie jakiejs infekcji. Ale to
      nic strasznego, II grupa jest najczesciej wysepujajaca grupa. Z tymi wynikami
      musizsz isc do gin. Zeby przespisal ci cos na wyleczenie infekcji.
    • annuczek Re: CYTOLOGIA grupa II 08.06.04, 14:49
      Dziewczyny trochę Cię chyba nastraszyły. A druga grupa cytologii wskazuje w
      praktyce jedynie na to, że powinnaś ją regularnie wykonywać i kontrolować czy
      wszystko jest ok (co pol roku - rok maksymalnie). Chyba, ze masz jakies
      dolegliwosci - wowczas trzeba by ustalic przyczyne. Pierwsza grupa to wynik
      dosc rzadko spotykany.
    • wierzgalska1 Re: CYTOLOGIA grupa II 08.06.04, 14:55
      lunatica napisała:

> co to oznacza?
      To bardzo dobry wynik. To II z IV stopniowej skali służącej do profilaktyki (niedopuszczenia do..) rozwoju raka szyjki macicy - trzeba to kontrolowac raz na rok. Jedynka grupa I zdarza się sporadycznie (u dziewic).
      II- to nie musi być wcale stan zapalny tylko ocecność pewnych bakterii czy zmian w rozmazie, które są, a nie infekują. Grupa III - trzeba interweniować, stan przedinwazyjny. Grupa IV - rak szyjki macicy.
      • Gość: dradam Re: CYTOLOGIA grupa II IP: *.direcpc.com 08.06.04, 16:44
        wierzgalska1 napisała:

> lunatica napisała:
        >
        > > co to oznacza?
        > To bardzo dobry wynik. To II z IV stopniowej skali służącej do profilaktyki
        (ni
        > edopuszczenia do..) rozwoju raka szyjki macicy - trzeba to kontrolowac raz na
        r
        > ok. Jedynka grupa I zdarza się sporadycznie (u dziewic).
        > II- to nie musi być wcale stan zapalny tylko ocecność pewnych bakterii czy
        zmia
        > n w rozmazie, które są, a nie infekują. Grupa III - trzeba interweniować, stan
        > przedinwazyjny. Grupa IV - rak szyjki macicy.

Poslugujesz sie przestarzala klasyfikacja.
        Obecnie , w nowoczesnej medycynie, poslugujemy sie klasyfikacja Bethesda,ktora
        wyglada inaczej.

Pozdrowienia

dra.
        • annuczek Re: CYTOLOGIA grupa II 08.06.04, 19:25
          Gość portalu: dradam napisał(a):

> Poslugujesz sie przestarzala klasyfikacja.
          > Obecnie , w nowoczesnej medycynie, poslugujemy sie klasyfikacja
          Bethesda,ktora
          > wyglada inaczej.

DRADAM, jeżeli tak dobrze znasz się na klasyfikacji grup cytologii - to może
          przytocz te nowoczesne? Myślę, że nie tylko ja jestem tego ciekawa smile
          • dradam1 Re: CYTOLOGIA grupa II 09.06.04, 03:28
            annuczek napisała:

>
            > DRADAM, jeżeli tak dobrze znasz się na klasyfikacji grup cytologii - to może
            > przytocz te nowoczesne? Myślę, że nie tylko ja jestem tego ciekawa smile

Nie ma problemu, radze zagladnac pod :

www.bethesda2001.cancer.gov/index.html
            Dlaczego wprowadzono poczatkowo w 20 krajach ( a inne za nimi) system Bethesda ?

A no dlatego, ze nie sposob bylo ustalic jakie jest naprawde prawdopodobienstwo
            wystapienia zmian nowotorowych, porownujac na przyklad 2 i 3 grupe.

Aby wiec ulatwic to "przeliczenie" ustawiono inaczej ta klasyfikacje i w ten
            sposob kobieta ( i jej lekarz) wie jakie jest prawdopodobienstwo wystapienia ,
            powiedzmy, za 10 lat nowotworu szyjki macicy.

Radze tez zagladnac do "popularnego" opisu tego systemu zawartego na przyklad
            tutaj : www.aafp.org/afp/20031115/1992.html

a takze : www.acta-cytol.com/Abs/Euro/Euro129.htm

Przy okazji chcialbym dodac, ze co najmniej rownie wazne ( o ile nie
            wazniejsze) jest badanie na obecnosc wirusa HPV ( i okreslenie jakiego typu on
            jest - sa bowiem "lagodne" rowniez) .

Jezeli ktorys ze "zjadliwych" typow wirusa utrzymuje sie przez ponad 2 lata na
            szyjce macicy to kobieta ma prawdopodobienstwo wystapienia nowotworu blisko 500
            razy wieksze ( o ile dobrze pamietam liczby). Przy okazji ten sam wirus
            powoduje rowniez powstawanie nowotworu pracia u partnera.

PS. Slyszalem, ze niektorzy lekarze i niektore laboratoria w Polsce posluguja
            sie systemem Bethesda. Ja sam dostaje takie wyniki z pobieranych przeze mnie
            wymazow przez ostatnie 6 miesiecy i musze sie przyznac, ze ta klasyfikacja do
            mnie przemawia jako logiczna i cos dajaca. Te grupy I,II,III i IV w ogole do
            mnie nie przemawialy. Zreszta przypuszczam, ze i do pacjentek takoz. O czym
            chcacy nie chcacy swiadczy ta dyskusja.

• annuczek Re: CYTOLOGIA grupa II 09.06.04, 09:32
              DZIĘKI! smile))

A przy okazji - czy znasz może też jakieś inne ciekawe, a przede wszystkim
              kompetentne angielskojęzyczne serwisy dt. zdrowia kobiety? Jakbyś miał coś
              godnego polecenia, to podrzuć wink
              • Gość: dradam Re: CYTOLOGIA grupa II IP: *.direcpc.com 09.06.04, 11:40
                a co Ciebie konkretnego i na jakim poziomie interesuje ?
                Czy wolisz nowosci na WWW czy tez otrzymywanie co tydzien e-mail zawierajacego
                wszystkie nowosci w danym zakresie ?

Jest tego wiecej niz mozna przeczytac !

Mam nadzieje, ze nie jestes polskim dziennikarzem, bo tych uwazam za jolopow.
                • annuczek Re: CYTOLOGIA grupa II 09.06.04, 12:17
                  Na poziomie zrozumiałym dla osoby, która z medycyną nie ma nic wspólnego, ale
                  chce się dowiedzieć czegoś o działaniu kobiecego organizmu wink

Na pewno interesują mnie kompetentne strony dt. antykoncepcji (nie tylko
                  hormonalnej i nie tylko producenckie!). Może też coś bardziej ogólnego -
                  miejsce, które - w razie potrzeby może posłużyć jako punkt wyjścia do dalszych
                  poszukiwań, a niekoniecznie będzie to wyszukiwarka Google! A może znasz też
                  gdzieś forum podobne do tego? Newsletter raczej nie - bo - jak sam mówisz i tak
                  nie będzie tego wszystkiego kiedy przeczytać. Poza tym i tak za dużo spamu już
                  przychodzi mi na skrzynkę. Dobrze natomiast wiedzieć, gdzie można zajrzeć,
                  jeżeli jest to konieczne albo ma się taką ochotę.

pozdrawiam
                  • Gość: dradam Re: CYTOLOGIA grupa II -zrodla IP: *.direcpc.com 09.06.04, 12:40
                    Oficjalne miejsca :

www.nih.gov/
                    www.hc-sc.gc.ca/english/index.html
                    www.canadian-health-network.ca/
                    www.nlm.nih.gov/medlineplus/womenshealth.html
                    www.4woman.gov/screeningcharts/general.htm
                    www.healthfinder.gov/justforyou/justforyou.asp?KeyWordID=175&branch=1

Komercyjne miejsca (co wcale nie znaczy, ze "promujace" jakies leczenie lub
                    leki ) :

www.healthgate.com/
                    www.medscape.com
                    www.docguide.com
                    W tych ostatnich dwoch miejscach mozna sobie zamowic "biuletyn", rowniez w txt
                    format) zajmujacy sie jakims konkretnym tematem.

Co do "forum".Jest tego pare tysiecy miejsc. Co Ciebie w szczegolnosci
                    interesuje ? Listy dyskusyjne, poswiecone jakiemus szczegolnemu tematowi sa
                    najlepsze. No i sa newsgroups , czesto zajmujace sie jakas szczegolna choroba
                    lub sytuacja zdrowotna.

Pozdrawiam

PS. Nigdy nikomu nie polecalem Google. Bo ona nie ma zdolnosci wyszkiwania tego
                    co jest wartosciowe, a odrzucania tego co nim nie jest.

• Gość: wierzgalska1 Re: Do Dradam CYTOLOGIA grupa II IP: *.gwiazda.net.pl 09.06.04, 13:22
              Drogi Doktorku smile,
              1. Pacjentka do,stała wynik (II) w skali Papa-Nicolau, a nie w systemie Besthesta smile...
              2. Gdzie w Polsce laboratoria podają wynik w opisowym systemie Besthesta? Osobiście nie trafiłam na takie. To jest raczej system funkcjonujący w innych krajach świata, w Polsce ciągle obowiązuje system Pap., czyż nie?

Pozdrawiam, żądna odpowiedzi(2).
              • dradam1 Re: Do dradam CYTOLOGIA grupa II 09.06.04, 13:39
                Gość portalu: wierzgalska1 napisał(a):

> Drogi Doktorku smile,

Funny !

> 1. Pacjentka do,stała wynik (II) w skali Papa-Nicolau, a nie w systemie
                Besthes
                > ta smile...

Bethesda.
                Miesci sie tam takze znany amerykanski wojskowy szpital.
                Dostala wynik w przestarzalym i co tu duzo gadac, krytykowanym od lat systemie
                opisowym.

> 2. Gdzie w Polsce laboratoria podają wynik w opisowym systemie Besthesta?
                > Osobi ście nie trafiłam na takie. To jest raczej system funkcjonujący
                > w innych krajach świata, w Polsce ciągle obowiązuje system Pap., czyż nie?

Co znaczy "obowiazuje" ?
                To, ze w Polsce robi sie cos w przestarzaly sposob to my juz wiemy. I polskie
                kobiety sie na to zgadzaja. A CMV testing zrobiono ? To tak przy okazji.

A tak prywatnie to znam na przyklad dwoch polskich lekarzy,ktorzy wybrali sie
                za wlasne pieniadze do USA aby sie nauczyc tego systemu. I teraz go uzywaja, z
                dobrymi wynikami. Jeden z Zielonej Gory, a drugi gdzies tam z centralnego
                wybrzeza.

>
                > Pozdrawiam, żądna odpowiedzi(2).

Zadny dostarczenia odpowiedzi .

dradam

PS. Ja sie pisze z malej litery ! Jestem bowiem skromny i niesmialy. smile)))
                • Gość: wierzgalska1 Re: Do dradam CYTOLOGIA grupa II IP: *.gwiazda.net.pl 09.06.04, 14:32
                  Drogi skromny i niesmialy dr-ku. smile)))

Osobiście też uważam, że system BesthesDa jest lepszy -w końcu był powód, skoro ktoś go wymyślił- przynajmniej coś mówi, a te cyferki pakowały wsio do tego samego worka... ale cóż z tego jeżeli sama nie mam okazji dotać takiego wyniku...
                  To po co nam , polskim kobitkom, robi Pan (pan*) smaka na takie (?) greckie standardy... Znam jednego polskiego wspaniałego lekarza, którego, w moim odczuciu, jedyną wadą jest preferowanie systemu (Pap)...
                  A o coś wartościowego , jak można to ja chętnie poproszę na maila, szczególnie w zakresie jakie cuda mogą się zdarzyć (w praktyce - nie na ulotce, bo tam straszy..) w związku z zawkładkowaniem się w ramach sntykoncepcji. wierzgalska@poczta.onet.pl

Z góry dzienks.

*opcja do wyboru

• ainoa Re: Do dradam CYTOLOGIA grupa II 09.06.04, 16:36
                  > Co znaczy "obowiazuje" ?
                  > To, ze w Polsce robi sie cos w przestarzaly sposob to my juz wiemy. I polskie
                  > kobiety sie na to zgadzaja.

Jesteś idiotą dradam. Stwierdzenie: "i kobiety sie na to zgadzają"
                  dyskwalifikuje cię całkowicie. Co kobiety mają do powiedzenia w tej kwestii?
                  Co sugerujesz: czy na znak protestu powinniśmy zrobić ogólnokrajową pikietę,
                  czy nie robić cytologii w ogóle???
                  • dradam1 Re: Do dradam CYTOLOGIA grupa II 11.06.04, 11:11
                    ainoa napisała:

>
                    > Jesteś idiotą dradam. Stwierdzenie: "i kobiety sie na to zgadzają"
                    > dyskwalifikuje cię całkowicie. Co kobiety mają do powiedzenia w tej kwestii ?

Na mezczyznach testu sie nie robi.
                    A do glosowania ida akurat te kobiety, w wieku, w ktorym wlasnie sie PAP robi.
                    Znam lekarzy , w Polsce, ktorzy za wlasne pieniadze nauczyli sie systemu
                    Bethesda i sie nim posluguja. Nie moge powiedziec, ze sa za to wynagradzani
                    finansowo wiecej.

Jak sie kobiety w Polsce zgadzaja i to dosc powszechnie, ze maja cytologie
                    robiona wedlug klasyfikacji Papanikolau i bez testu na CMV - no to ja na to nic
                    nie poradze.

Moge zrobic tylko jedno jedyne i wlasnie to robie. Moge uswiadamiac
                    zainteresowane, ze dostaja opieke ktora jest drugiej kategorii. Co powinno
                    zastanowic, skoro sa miejsca w Polsce, gdzie kobiety dostaja opieke pierwwszej
                    kategorii.

Mozesz powiedziec, ze jestem idiota i mozesz zazadac, abym sie zamknal. Ale czy
                    spelnienie Twego zadania kobietom w Polsce, jako calosci, pomoze czy zaszkodzi -
                    to niech ocenia zainteresowane same.

Ktos ta prawde musi powiedziec.I wczesniej lub pozniej to dziecie powie "krol
                    jest nagi !".

> Co sugerujesz: czy na znak protestu powinniśmy zrobić ogólnokrajową pikietę,
                    > czy nie robić cytologii w ogóle ???

Nie masz innych pomyslow ?

A moze ktos w Polsce ma lepsze pomysly ? Tylko publiczna dyskusja moze tutaj
                    cos przyniesc. I moze cos sie wymysli.

Za czasow PRL istnial i funkcjonowal tak zwany "system nadzoru
                    specjalistycznego". I to co powiedzial specjalista krajowy to lekarze w jego
                    specjalnosci musieli robic. Ten system zostal rozbity, bo wladze maja w
                    ochronie zdrowia Ci ktorzy placa za uslugi, a wiec dyrektorzy oddzialow ZOZ.

Na tej "wymianie" wyszly kobiety polskie jak przyslowiowy Zablocki na mydle.

Pozdrawiam

dram.

PS. okreslenie "jestes idiota" rozumiem jako figure erystyczna. Choc musze Ci
                    sie przyznac, ze nie za bardzo rozumiem dlaczego ona zostala uzyta w moim
                    kierunku.
                • Gość: agniK Re: Do dradam CYTOLOGIA grupa II IP: *.mielec.sdi.tpnet.pl 11.06.04, 11:48
                  Na obecna chwile mysle, ze nie ma w Polsce informacji o wszystkich placowkach
                  wykonujacych oceny preparatow cytologicznych wg systemu Bethesda.
                  A szkoda, bo jestem ciekawa ile to w sumie mamy nowoczesnych i profesjonalnych
                  placowek, profesjonalnie przygotowanych do prowadzenia programow
                  profilaktycznych.

Czytam tutaj, że kobiety w wiekszosci nie maja pojecia o co chodzi w wyniku,
                  ktory otrzymuja po wykonanej cytologii tylko wg systemu Pap. Ale gdy dostaja
                  taki sam wg Bethesda tez nie moga dojsc czy wynik jest "dory czy zly". Swiadczy
                  to o ogolnie niskiej swiadomosci po cow ogole wykonywana jest cytologia i czemu
                  ma sluzyc jej wynik.
                  W momencie, kiedy lekarz informuje kobiete z II gr wg Pap., ze jest OK, to ona
                  sobie mysli, ze moze sobie na nastepny rok-dwa zapomniac o wizycie u
                  ginekologa.

Na wyniku z ocena wg sys. Bethesda jest napisane wszystko, co znajduje sie w
                  rozmazie. Nie bede tu wypisywala wszystkich zmian (tych nienowotworowych),
                  ktore wystepuja u kobiet. Ale musze podkreslic, ze cytolologia jest badaniem
                  diagnostycznym przede wszystkim dot. raka szyjki macicy. Pomijam to, ze w
                  wiekszosci osrodkow rozmazy pobiera osoba niewyszkolona do poprawnego
                  pobierania rozmazow. Czesto jeszcze rozmaz pobiera sie szpatulką (!!!), a nie
                  specjalnie do tego przystosowanymi szczoteczkami. A pewnie niejedna z was
                  dziewczyny, zwłaszcza z mniejszych miast wzdryga sie na sama mysl o zimnym
                  metalownym wzierniku.

Na koniec chce wam podac miejsce, o ktorym wiem, ze nie dosc ze maja
                  profesjonalny sprzet do pobierania, barwienia itd, to do tego pracyje
                  wyszkolona kadra i dobrzy specjlalisci, ktorzy oceniaja preparaty wg Bethesda i
                  Pap.
                  Mielec, Osrodek Diagnostyczny Chorob Nowotworowych Fundacji SOS Zycie -
                  www.sos-zycie.pl
                  Jesli znacie inne miejsca, to prosze je wymienic.

Pozdrawiam.
                  agniK
        • maretina Re: CYTOLOGIA grupa II 08.06.04, 21:37
          mikams75 napisała:

> I grupa nie zdarza sie sporadycznie i tylko u dziewic!!!!!
          nieprawdasmile
          jestem szczesliwa mezatka, ktora byla dwa razy w ciazy i ZAWSZE mialam i mam I
          grupewink
          • mikams75 Re: CYTOLOGIA grupa II 09.06.04, 12:31
            A co ja napisalam? Wiec czemu mi zaprzeczasz? smile

maretina napisała:

> mikams75 napisała:
            >
            > > I grupa nie zdarza sie sporadycznie i tylko u dziewic!!!!!
            > nieprawdasmile
            > jestem szczesliwa mezatka, ktora byla dwa razy w ciazy i ZAWSZE mialam i mam
            I
            > grupewink
            >
      • the_kami Re: CYTOLOGIA grupa II 09.06.04, 08:39
        wierzgalska1 napisała:

> Jedynka grupa I zdarza się sporadycznie (u dziewic).

Oooo...?
        Ja miałam II grupę tylko raz, jakoś tak w rejonach 19-tego roku życia. W tej
        chwili mam lat (jeszcze) 26, życie seksualne prowadzę, a jakże, biorę pigułki
        antykoncepcyjne, i od chyba jakichś 2 lat mam I grupę smile Więc nie tak
        sporadycznie, i nie tylko dziewice tongue_out
      • dradam1 Re: poczytaj:) 09.06.04, 03:56
        maretina napisała:

> www.resmedica.pl/ffxart10994.html

Jest to system klasyfikacji,ktory jest przestarzaly i nie powinien byc
        stosowany. Zreszta cytowany tekst ma juz 5 lat !

Pozdrowka
        • maretina Re: poczytaj:) 09.06.04, 08:12
          dradam1 napisał:

> maretina napisała:
          >
          > > www.resmedica.pl/ffxart10994.html
          >
          > Jest to system klasyfikacji,ktory jest przestarzaly i nie powinien byc
          > stosowany. Zreszta cytowany tekst ma juz 5 lat !
          >
          > Pozdrowka
          to dlaczego w polsce lekarze i laboratoria dalej sie nim posluguja?
          • Gość: dradam Re: poczytaj:) IP: *.direcpc.com 09.06.04, 11:38
            przypuszczam, ze na to pytanie winni odpowiedziec

(1) minister zdrowia RP
            (2) managerowie rozmaitych szczebli
            (3) zainteresowani (lekarze,laboratoria) .

Wszystko, jak przypuszczam, sprowadza sie do pieniedzy. I do tego, ze kobiety
            (pacjentki) nie wymagaja od nich porzadnego wykonywania pracy.

Ja odpowiedzi nie znam, bo nie biore w tym ,polskim, systemie udzialu.

Pozdrawiam
    • Gość: Ania Re: CYTOLOGIA grupa II IP: *.ksk.net.pl 08.06.04, 19:00
      Niedawno pierwszy raz robiłam cytologię i mimo, że lekarka powiedziała mi "jest
      pani całkowicie zdrowa, ma pani II grupę", zaniepokoiło mnie, że mam II a nie
      I. Dowiedziałam się jednak, podobnie jak osoby odpowiadające przede mną, że
      grupa I to ideał, zdarza się rzadko. A II grupa to jak najbardziej prawidłowy
      wynik, nie dający żadnych powodów do niepokoju. smile
      • dradam1 Re: CYTOLOGIA grupa II 09.06.04, 03:39
        jak najbardziej.
        I dlatego nie uzywa sie obecnie, w krajach ktore sobie moga na to pozwolic,
        klasyfikacji pani doktor Papanicolau (greczynki, zreszta, jak by sie ktos
        pytal) .

Badanie cytologiczne wymazu z szyjki macicy jest nieslychanie wazne ( co
        najmniej raz do roku) . Lacznie z pobraniem probki na HPV. Jest tanie i
        efektywne. Uwaza sie , na terenie Ameryki Polnocnej, ze kazdy lekarz rodzinny
        winien umiec je bezblednie wykonywac, jak co roku robi tzw. "annual complete
        medical". Nie tylko zapobiega sie rozwojowi , trudnego do leczenia nowotworu
        szyjki macicy, ale rowniez zapobiega sie rozwinieciu nowotoru pracia (penisa) u
        partnera.

Pozdr.
      • dradam1 Re: CYTOLOGIA grupa II 09.06.04, 03:40
        jak najbardziej.
        I dlatego nie uzywa sie obecnie, w krajach ktore sobie moga na to pozwolic,
        klasyfikacji pani doktor Papanicolau (greczynki, zreszta, jak by sie ktos
        pytal) .

www.aafp.org/x6665.xml
        Badanie cytologiczne wymazu z szyjki macicy jest nieslychanie wazne ( co
        najmniej raz do roku) . Lacznie z pobraniem probki na HPV. Jest tanie i
        efektywne. Uwaza sie , na terenie Ameryki Polnocnej, ze kazdy lekarz rodzinny
        winien umiec je bezblednie wykonywac, jak co roku robi tzw. "annual complete
        medical". Nie tylko zapobiega sie rozwojowi , trudnego do leczenia nowotworu
        szyjki macicy, ale rowniez zapobiega sie rozwinieciu nowotoru pracia (penisa) u
        partnera.

Pozdr.
    • Gość: Odpowiadak Re: CYTOLOGIA grupa II IP: *.gwiazda.net.pl 09.06.04, 14:34
      Cytologia onkologiczna
      Ma szczególne znaczenie w zapobieganiu nowotworów, gdyż umożliwia wykrycie wczesnych postaci raka szyjki macicy i tzw. stanów przedrakowych, z których może rozwinąć się nowotwór. Raz w roku podczas kontrolnej wizyty u ginekologa powinny ją wykonywać kobiety, które rozpoczęły życie płciowe bez względu na wiek lub wszystkie od 18.-20. roku życia. Przed badaniem pacjentka przez trzy dni nie może stosować żadnych leków dopochwowych, płukania pochwy ani odbywać stosunków płciowych.
      Badanie to wykonuje się w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Rozmaz pobiera się z tarczy części pochwowej i z kanału szyjki macicy. W zależności od cech komórek ocenianych w rozmazie zalicza się je do pięciu grup cytologicznych.

Grupa I - w rozmazie występują prawidłowe (nie podejrzane) komórki nabłonka i zależnie od fazy cyklu płciowego niewielka liczba krwinek białych. Gdy otrzymamy taki wynik cytologii, następne badanie przeprowadzamy za rok.

Grupa II - obraz komórek nabłonkowych typowy dla stanów zapalnych i zmian wstecznych (tzn. zanikowych - występujących u starszych kobiet). Występuje duża liczba krwinek białych, limfocytów, histiocytów (komórek układu odpornościowego). Taki rozmaz uznaje się również za "nie podejrzany", ale wymaga kontroli po ewentualnym leczeniu przeciwzapalnym lub - w przypadku zmian wstecznych - po leczeniu estrogenami.

Grupa III - to wynik dodatni (podejrzany). W rozmazie stwierdza się tzw. komórki dysplastyczne (nieprawidłowe). W zależności od nasilenia zmian i liczby tych komórek wyróżnia się dysplazję małego, średniego i dużego stopnia. Taki wynik wymaga kontrolnego ponownego badania w krótkim czasie, ewentualnie po leczeniu. Jeżeli zmiany utrzymują się nadal, należy pobrać wybrane odpowiednio (celowane) wycinki z tarczy części pochwowej. Do tej grupy cytologicznej zalicza się również ciężkie zmiany zapalne. Również niektóre zakażenia wirusowe (np. wirusem brodawczaka - infekcja najczęściej spotykana u młodych, współżyjących kobiet) mogą przyczynić się do powstania obrazu charakterystycznego dla tej grupy.

Grupa IV - w rozmazie znajdujemy pojedyncze komórki tzw. atypowe, znacznie różniące się od prawidłowych komórek, sugerujące zmianę złośliwą ograniczoną do nabłonka (tzw. rak in situ).

Grupa V - stwierdzamy tu liczne komórki atypowe. Taki obraz przemawia za zmianą złośliwą inwazyjną. Należy podkreślić, że na podstawie tego badania nie można ostatecznie rozpoznać nowotworu. Jest to badanie jedynie sugerujące możliwość takiej zmiany. Cytologia grupy IV i V wymaga natychmiastowej dalszej diagnostyki. Ostateczne rozpoznanie można ustalić na podstawie badania histopatologicznego materiału pobranego z szyjki macicy. Powyższy podział to najczęściej stosowana klasyfikacja. Niekiedy lekarz tylko opisuje wykryte zmiany, nie dzieląc ich na grupy.
      • Gość: agniK Re: CYTOLOGIA grupa II IP: *.mielec.sdi.tpnet.pl 11.06.04, 11:57
        W wynikach cytologicznych wg systemu Bethesda wykrywane są:

-zmiany chorobowe nienowotworowe-zakażenia: grzybicze, bakteryjne,
        pierwotniakowe, wirusowe
        -zmiany odczynowe związane z zapaleniem, radio - i chemioterapią, leczeniem
        hormonalnym
        -obecność nieprawidłowych komórek nabłonka płaskiego i gruczołowego związanych
        z dysplazją, rakiem płaskonabłonkowym czy gruczolakorakiem.

Zaletą Systemu Bethesda jest to, że wynik badania cytologicznego na wstępie
        określa czy rozmaz jest prawidłowo pobrany (czy zawiera komórki z tarczy i
        kanału szyjki) i nadaje się do oceny mikroskopowej. Wynik ma formę rozpoznania
        morfologicznego z ewentualną sugestią dotyczącą dalszego postępowania.

Ta metoda pozwala na wczesne wykrycie innych wczesnych zmian chorobowych,
        których leczenie jest krótkie a jego koszty są niewielkie w porównaniu z
        kosztami leczenia raka szyjki macicy.

Chce jeszcze dodac, ze jesli kobieta w ciagu ostatnich 3 lat miala wykonywana
        cytologie w osrodku oceniajacym wg sys. Bethesda, to jesli nie bylo zadnych
        zmian zapalnych czy innych to trzeci wynik ma waznosc 3 lata! Stwierdzono, ze w
        ciagu tych 3 lat nowotwor szyjki nie ma prawa wystapic.

Pozdrawiam.
        agniK
        • Gość: wierzgalska1 Re: CYTOLOGIA grupa II IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.04, 15:22
          Piszesz totalną bzdurę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:
          Cytuję twoje słowa:
          Chce jeszcze dodac, ze jesli kobieta w ciagu ostatnich 3 lat miala wykonywana
          > cytologie w osrodku oceniajacym wg sys. Bethesda, to jesli nie bylo zadnych
          > zmian zapalnych czy innych to trzeci wynik ma waznosc 3 lata! Stwierdzono, ze
          w
          > ciagu tych 3 lat nowotwor szyjki nie ma prawa wystapic.
          TO BZDURA!!!!!!!!!!!!

- nie ma żadnych praw, kiedy nowotwór ma jakieś prawa kiedy się rozwinąć, a
          kidy nie..., wszystkich zaskakuje...

Cytologię należy robić co najmniej raz do roku, niezależnie od systemu
          oceniania.!!! Przecież chodzi o tę samą profilaktykę!!!!

Więc kobiety, nie słuchajcie bzdur i róbcie cytologię co rok!!!

P.S. A termin "Ważność wyniku" to kwestia bardzo umowna, z każdym dniem zmienia
          się wszystko w organizmie kobiety, a najbardziej mikroflora bakteryjna i ciągle
          zmienne złuszczające się nabłonki. Sytuacja po otrzymaniu wyniku w systemie
          Besthesda (tutaj na forum wyniesionej do rangi wspaniałości) nie powoduje "z a
          t r z y m a n i a" tego stanu na 3 lata!!! Stan zapalny, grzybicę możesz
          podłapać np. jutro na basenie and so on, a kiedy coś się zacznie nowotworzyć-
          to też najmądrzejsi nie wiedzą.
          Więc lepiej nie tkwić w niepewności i ewentualne zmiany w nabłonku, które
          mogłyby być nowotworotwórcze(!!!), wykryć do roku, czyli w stadium, gdzie
          lekarze onkolodzy oceniają, że jest w 100% uleczalny farmakologicznie w stadium
          nieiwazyjnym. Stąd właśnie ten okres 12-czny, oszacowany jako pewny -
          determinuje terminarz wykonywania cytologii, i nie zależy od tego czy jest to
          Pap czy Besthesd!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Bezpiecznego życia

Pozdr
        • Gość: wierzgalska1 Re: CYTOLOGIA grupa II IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.04, 16:27
          aniK pisze:
          >W wynikach cytologicznych wg systemu Bethesda wykrywane są:

1/Besthesda...nie Bethesda

-zmiany chorobowe nienowotworowe-zakażenia: grzybicze, bakteryjne,
          pierwotniakowe, wirusowe
          -zmiany odczynowe związane z zapaleniem, radio - i chemioterapią, leczeniem
          hormonalnym
          -obecność nieprawidłowych komórek nabłonka płaskiego i gruczołowego związanych
          z dysplazją, rakiem płaskonabłonkowym czy gruczolakorakiem.

2/ !!!!!To wszystko (i wszytkie kwestie opisane dalej przez agiK) jest brane
          pod uwagę i oceniane rÓwnież w skali Papa-Nicolau !!!!, czyli w skali cytologii
          I, II, III, IV i V.
          Spokojnie kobitki, na to samo patrzą tylko inaczej oceniają: cyferką lub
          opisówką (Besthesd)- a dla niektórych cyferki są czytelniejsze niż
          bajkopisarstwo. Przecież jak będzie wynik gorszy to wtedy i tak go opiszą
          szczegółowiej, a jak ok, to po co?

Pozdr.

• Gość: dradam Re: CYTOLOGIA grupa II IP: *.direcpc.com 11.06.04, 17:00

> aniK pisze:
            > >W wynikach cytologicznych wg systemu Bethesda wykrywane są:
            >
            > 1/Besthesda...nie Bethesda

No wiec wlasnie jestes w bledzie.

www.aafp.org/afp/20031115/1992.html
            Nie komentuje innych Twoich wypowiedzi, bo maja one rownie niski niekompetentny
            poziom, jak to pierwsze stwierdzenie. Wyraznie widac, ze nie mialas nawet w
            reku orginalnych dokumentow (zrodlowych).

Pozdrawiam
            • Gość: wierzgalska1 Re: CYTOLOGIA grupa II IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.04, 21:57
              Sorry agniK.
              Sorry, tak było w jednej, chyba mało kompetentnej, książce...

P.S. (Do dradam) I chociaz sama byłabym (na miejscu gin.) raczej bardziej
              dociekliwa, to niektórzy lekarze naprawde wolą Pap. Może z lenistwa...

I przykro mi bardzo, naprawdę trudno polskiej pacjentce mieć takie oryginalne
              wyniki... Ad przytoczonej strony - mimo mojego wglądu na kilka str w tym
              temacie (poleconych przez dradam) została mi w pamięci pierwsza błędna forma z
              s...
              Sorry.

Pozdr.
              • Gość: dradam Re: CYTOLOGIA grupa II IP: *.direcpc.com 12.06.04, 03:56

> Mam nadzieję, że mój błąd jest mniej "groźny" niż zachęcanie do robienia
                > cytologii raz na 3 lata...
                >
                > Milknę już w tym temacie.
                >
                > wink

smile)))
                Sorry !

Cytologie co trzy lata bylbym sklonny zaakceptowac, przy ograniczonych
                srodkach, jezeli kobieta ma niska grupe i NIE MA CMV w badaniu !

Jestem , mam nadzieje, bardzo jasny : "nie ma cytomegalovirusa w badaniu !"

Bo jej ryzyko na zmiany nowotworowe, w przyszlosci, jest kilkaset razy nizsze,
                niz w przeciwnym przypadku (gdyby miala CMV) .

Pozdrawiam

dra.
                • Gość: dradam HPV - korekta IP: *.direcpc.com 12.06.04, 05:11
                  oczywiscie mialo byc "human papilloma virus" (HPV) .

Zmeczony jestem.

Genotypy : 1-4 powoduja skorne brodawki
                  Niskiego ryzyka : 6,11,40,42-44,54,61,72 oraz 81 powoduja lagodne brodawki
                  narzadow plciowych i okolicy odbytu
                  Wysokiego ryzyka : 16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,68 oraz 82 : powoduja
                  powstawanie raka szyjki macicy, pochwy oraz pracia .

Pozdrawiam

dram.
    • kachna0 Re: CYTOLOGIA grupa II 13.06.04, 16:06
      Wypowiadają sie tutaj lekarze (też?), więc zapytam: mój gin. przy tsatniej
      wizycie (po cyt.) powiedział, że teraz - w ramach oszczędności - badanie
      cytologiczne będzie "przysługiwało" raz na trzy lata przy grypie I-II. W
      świetle Waszych wypowiedzi brzmi to strasznie... Ktoś wie, czy to weszło w
      życie? Jesli tak, trzeba chodzić do uczciwych lekarzy, którzy będą namawiali do
      zrobienia prywatnie (mimo ubezpieczenia) badań częściej niż władze zalecają...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka