Dodaj do ulubionych

Stara fabryka?

24.02.05, 19:57
Kto z was pamieta stara fabryke Citroena na Górnośląskiej?Jak byłem mały
bawiłem sie dookola jej w wojne:)
Napiszcie jakie miejsca na powislu przyjemnie sie kojarza z dzieciństwem.
Obserwuj wątek
    • tesssi Re: Stara fabryka? 03.02.06, 15:07
      no pewno że pamiętam fabrykę! zawsze kombinowalismy jak sie do niej dostać, bo
      były tam przez długi czas magazyny MO.. i okna miała zamalowane takim
      sino-niebieskim kolorem.. bawilismy się jeszcze na wszystkich trzech podwórkach
      pierwsze było przy IKSach :D
      Agrykola i park kultury (rewelacyjne zjazdy na sankach i nie tylko) no i nad
      wisłą, tam gdzie są korty :D
    • werttrew Re: Stara fabryka? 06.02.06, 12:01
      a kto jej nie pamięta! ;)
      to była podobno "montownia".
      Ja pamiętam jeszcze ceglane hale.k ótrych część stanowiła ogordzenie 29 od nie
      istniejącej wtedy jeszcze Trasy Ł
      • tesssi Re: Stara fabryka? 06.02.06, 14:10
        W 1928 roku Andre Citroen pojawił się w Warszawie na oficjalne zaproszenie
        polskiego rządu. Miała to być trzecia inwestycja Citroena za granicą. Po długich
        i trudnych rozmowach z przedstawicielami rządu na temat budowy fabryki powstała
        montownia samochodów. Był to początek przyszłej wielkoseryjnej produkcji.
        Warszawska montownia miała powierzchnię 7 tysięcy metrów kwadratowych,
        rozpoczęła działalność 2 lata później, w styczniu 1930 roku, przy ulicy
        Górnośląskiej. W pomieszczeniach fabrycznych mieściły się również pomieszczenia
        naprawcze i stacja obsługi. Przedsiębiorstwo występowało pod nazwą „Polskie
        Towarzystwo Samochodów Citroen”. Oprócz montażu prowadziło import gotowych
        wyrobów francuskiego producenta. Skład fabryczny i sklep znajdował się we
        własnym lokalu, u zbiegu ulic Trembackiej i Wierzbowej w cetntrum Warszawy.
        Montowano samochody osobowe, typu C4 i C6 z nadwoziami zamkniętymi. Częściowo
        wykorzystywano polskie materiały. W okresie prosperity zmontowano według różnych
        źródłem od 1000 do 2400 samochodów. Już w 1932 roku, po podpisaniu umowy
        licencyjnej z Fiatem, warszawska filia Citroena ograniczyła swoją działalność a
        dwa lata później została zamknięta z powodu kryzysu.
        (ze strony Citroena)
      • bumbecki Re: Stara fabryka? 07.02.06, 10:20
        jasne, że pamiętam :) tak samo jak ogródki działkowe tam gdzie teraz trasa Ł.,
        pamiętam również, że Górnośląska była brukowana "kocimi łbami" i że Koźminska
        długo była niebrukowana.
        A pamiętacie "indiańskie miasteczko" na cyplu (tam gdzie teraz są chyba korty)?
        • gugusiaczek Re: Stara fabryka? 07.02.06, 10:45
          Jasne ze pamietam.I Fabryke,polane zamiast 'maisteczka ruchu drogowego'-teraz
          biurowca(tam sie zjezdzala na sankach),miasteczko indianskie,zabawy na placu
          przy 'iksach'.Jedliscie pyszne morwy przy kosciele na Zagornej?
          Pamietacie stary kosciol przy trasie,przed przebudowa?Wypady na lyzwy na Torwar?
          Basem odkryty na 'Legii'
          Kurcze to se newrati;(
          Gosia
    • werttrew Re: Stara fabryka? 17.02.06, 15:55
      a w kontekście fabryki citroena na mojej stronce bylądowały Jastrzębie z
      1939 ;O)
      www.werttrew.fora.pl/viewtopic.php?t=4

---------------------
      www.werttrew.fora.pl
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła