Dodaj do ulubionych

Pytanie o grawitację

IP: *.punkt.pl 03.02.04, 03:32
Mam taki problem: wyobraźcie sobie walec o przekroju np. 1km i długości 500000000000km i jakiejś tam masie (przykład). Jak na jego powierzchni będzie sie rozkładała siła grawitacji? chodzi mi np. w punkcie na środku powierzchni walca, na przejściu do podstawy i na środku podstawy?
Obserwuj wątek
    • prezesmiernik Re: Pytanie o grawitację 07.02.04, 20:18
      Wedle mechaniki klasycznej:
      Znajdź środek masy walca (jeżeli jest jednorodny to jest oczywiście w środku
      geometrycznym). Siła grawitacji F=G*M*m/r^2, a zwrot tego wektora jest wedle
      prostej łączącej środki mas obu ciał.
      Tutaj "r" będzie odległością od środka masy walca.

      Przy założeniu jednorodności walca będzie tak.
      Jeżeli walec ma wysokość 2*H oraz promień podstawy R:
      r1 = R na środku powierzchni walca
      r2 = sqrt(H^2+R^2) na przejsćiu do podstawy.
      r3 = H na środku podstawy
      Oznaczę sobie przez K stałą cześć K=G*M*m
      Wtedy F1 = K/R^2 (siła na środku walca)
      F2 = K/(H^2+R^2) (siła na przejściu do podstawy)
      F3 = K/H^2 (siła na środku podstawy)
      • mlekota Re: Pytanie o grawitację 07.02.04, 23:02
        NIE. Liczysz tak, jakby walec przyciągał tak samo, jak punktowa masa znajdująca się w jego środku. Tak jest dla kuli (trójwymiarowej), ale nie dla walca.
        • prezesmiernik Re: Pytanie o grawitację 08.02.04, 11:16
          NIE?
          A jak wedle ciebie przyciąga walec?
          Bo wedle mechaniki klasycznej wszystko przyciąga jak masa punktowa, bo każdą
          siłę można zaczepić w środku masy. Ciało może mieć kształt banana, albo wyplutej
          gumy do żucia i nic się nie zmieni.
          • mlekota Re: Pytanie o grawitację 08.02.04, 23:42
            Nieprawda. Każda cząstka każdego ciała oddziaływuje grawitacyjnie, a wypadkowa siła grawitacyjna tych wszystkich cząstek powstanie przez zsumowanie (czy raczej scałkowanie) tych wszystkich oddziaływań. W przypadku kuli tak się składa, że wypadkowe oddziaływanie jest takie samo, jak punktowej masy równej masie kuli i znajdującej się w jej środku. W przypadku ciał o innych kształtach jest inaczej.

            Bez obliczeń, tylko na logikę:
            Wyobraź sobie kulę o masie M i o średnicy, dajmy na to, 1 km i ciało znajdujące się w odległości 10 km od jej środka. Teraz wyobraź sobie obiekt złożony z dwóch małych kul o masie M/2 odległych o 1000 km połączonych długim lekkim prętem i znów ciało znajdujące się w odległości 10 km od środka masy tego obiektu. W obu przypadkach masa jest ta sama i odległość od środka masy jest ta sama. Czy uważasz, że również przyciąganie w obu przypadkach będzie takie samo?
            • Gość: Elvis Re: Pytanie o grawitację IP: *.punkt.pl 20.02.04, 10:19
              Dzięki za próby odpowiedzi. Niestety przyciąganie danego ciała zmienia sie wraz z jego kształtem, dlatego mam taki problem z tym walcem. Jednak chodziło mi bardziej o odpowiedź w jakich punktach to przyciąganie będzie większe, gdzie mniejsze i jakie to będzie miało skalę (np. mniej więcej, ile razy wieksze będzie na końcach niż w środku)?
              • Gość: michal_pilot Re: Pytanie o grawitację IP: *.dsl.pltn13.pacbell.net 20.02.04, 21:03
                Sluchaj, ten problem mozna rozwiazac przy pomocy rownan Gaussa. Najgorzej
                bedzie przy koncu cylindra - to bedzie wymagalo niezlej matematyki - mozesz to
                policzyc numerycznie na komputerze. Melkat to wszytko dobrze opisal jak to
                nalezaloby zcalkowac. Idealny problem na komputer.

                Problem natomiast bardzo sie upraszcza jak zalozysz ze cylinder ma nieskonczona
                dlugosc. Wtedy sila grawitacyjna bedzie sie zmieniac jak 1/R (gdzie R jest
                odlegloscia od walca).
                • Gość: Elvis Re: Pytanie o grawitację IP: *.punkt.pl 05.03.04, 02:13
                  Chodzi właśnie o to, że ten walec nie ma być nieskończony, a tylko bardzo
                  długi. Co do równań, to gdzie mozna w internecie coś takiego znaleźć? lub jakie
                  programy mogą to policzyć i zasymulować (najlepiej w kilku wymiarach, 4
                  konkretnie, coś jak np. 2 wymiarową płaszczyznę w 3 wymiarowej przestrzeni)
                  wartości nie muszą być dokładne i własnie końce tego walca najbardziej mnie
                  interesują.
                  • Gość: Elvis Re: Pytanie o grawitację IP: *.po.opole.pl / *.po.opole.pl 05.03.04, 15:12
                    Dobra, zagalopowaem się z tymi wymiarami. chodzi mi o 3 wymiarową brylę w
                    przestrzeni 3d.
            • Gość: michal_pilot Re: Pytanie o grawitację IP: *.dsl.pltn13.pacbell.net 20.02.04, 20:57
              mlekota dobrze pisze ...

              W przypadku nieskonczenie dlugiego walca ostateczna sila bedzie sie zmieniac
              jak 1/R a nie jak 1/R/R w przypadku kuli. Problem jest bardzo podobny do
              elektrostatycznych problemow rozwiazywalnych przy pomocy rownan Gaussa.
          • abstrakt2003 Niw prawda 21.02.04, 07:48
            Gdyby to co napisałeś było prawdą to cos takiego jak grawimetria było by
            pozbawione sensu. A grawimetria jest jedną z ważniejszych metod badawczych
            stosowanych w geofizyce.
            P.S.
            Proste zadanie teoretyczne:
            Wyodraź sobie dwie planety wielkości Ziemi położone w odległości 1 sekundy
            świetnej od siebie sztywno połączone (takie gigantyczne hantle). Zgodnie z tym
            co napisałeś wszystko byłoby przyciągane do środka ciężkości takiego układu.
            Co nie jest prawdą.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka