Dodaj do ulubionych

Highly Superior Autobiographical Memory.

18.11.12, 03:01
www.cbsnews.com/video/watch/?id=7166313n
Kto by pomyslal,ze istnieja ludzie,ktorzy pamietaja kazdy dzien ze swojego zycia.
Najbardziej mnie cieszy ze wsrod tych ludzi jest moja ulubienica,Polka zreszta Mary Lou Henner.

www.sciencedaily.com/releases/2012/07/120730170341.htm
Dziedziczne to chyba nie jest bo rodzice Mary Lou tego nie mieli i jej dzieci tego nie maja.

www.cbsnews.com/video/watch/?id=7166315n
Tylko jedna osoba z tej 5-tki jest w zwiazku malzenskim i ma dzieci i to wlasnie jest Mary Lou Henner.
Obserwuj wątek
    • andrew.wader Re: Highly Superior Autobiographical Memory. 18.11.12, 12:33
      maksimum napisał:

> rel="nofollow">www.cbsnews.com/video/watch/?id=7166313n
      > Kto by pomyslal,ze istnieja ludzie,ktorzy pamietaja kazdy dzien ze
      > swojego zycia.
      > Najbardziej mnie cieszy ze wsrod tych ludzi jest moja ulubienica, Polka zreszta
      > Mary Lou Henner.

To jest informacja o bardzo ciekawym przypadku. Kiedyś napisałem artykuł pt.: "Jak człowiek zapamiętuje życiorys". Nie sposób abym go tutaj zamieszczał. Jednak przestudiowanie zamieszczonych poniżej rysunków umożliwia intuicyjne zorientowanie się, jakie "mechanizmy neurofizjologiczne" są wciągnięte w proces zapamiętywania życiorysu.
      https://learning.orangespace.pl/j20.gif
      https://learning.orangespace.pl/j22.gif
      https://learning.orangespace.pl/j21.gif
      https://learning.orangespace.pl/j19.gif

Mechanizmy te dbają właśnie o to aby nie wszystko pamiętać ! Życiorys u większości ludzi jest zapamiętywany poprzez odnotowywanie w pamięci ..jedynie rzeczy nowych (takich które wystąpiły w strumieniu percepcji pierwszy raz) …

A tu nagle jest mowa o kobiecie która pamięta każdy dzień.. No cóż niedawno natknąłem się na kilka prac traktujących o powiązaniach informacji genetycznej o budowie mózgu z funkcjonowaniem pamięci.: Jedna z nich to praca.:

[Neuropsychologia. 2011 Nov;49(13):3776-85. Epub 2011 Oct 1.
      Serotonergic modulation in executive functioning: linking genetic variations to working memory performance. Enge S, Fleischhauer M, Lesch KP, Reif A, Strobel A.]

Streszczenie dostępne pod.: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21983350

W świetle tej pracy opisana w artykule kobieta zapewne ma w swoim mózgu znacznie więcej odmienności aniżeli jeden polimorfizm. Ciekawa sprawa ! ~ Andrew Wader
      • maksimum Re: Highly Superior Autobiographical Memory. 18.11.12, 20:19
        andrew.wader napisał:

> Mechanizmy te dbają właśnie o to aby nie wszystko pamiętać ! Życiorys u więk
        > szości ludzi jest zapamiętywany poprzez odnotowywanie w pamięci ..jedynie rzecz
        > y nowych (takich które wystąpiły w strumieniu percepcji pierwszy raz) …

Pamieci ludzi z HSAM dzialaja na innych zasadach.Oni caly swoj zyciorys maja poszufladkowany w idealnym porzadku i wracaja w to miejsce w przeszlosci w ktore chca tak jak przecietny czlowiek chce wrocic w przeczytanej ksiazce tylko na strone 125 lub 233 lub 376.
        W zyciu prywatnym tez maja wszystko poszufladkowane i poukladane w swoj scisle okreslony sposob tak jak Marilu Henner swoja garderobe.
        Przecietny czlowiek ma w domu i w glowie balagan i dlatego ciezko mu cos znalezc jak jest gdzies na kupie.

> A tu nagle jest mowa o kobiecie która pamięta każdy dzień..

Jest jeszcze kilka innych osob o takich zdolnosciach ale ona jest wyjatkowa bo jest bardzo dobrze znana aktorka i ma normalna rodzine.
        Pozostali sa mniej znani i niestety samotni.Prawdopodobnie fakt ze pamietaja cale swoje zycie przeszkadza im w nawiazaniu normalnych kontaktow miedzyludzkich.
        Nie sa to tez ludzie genialni poza ta jedyna Marilu Henner,ktora osiagnela wielki sukces zyciowy jako aktorka ,rezyserka,producentem i pisarka.

en.wikipedia.org/wiki/Marilu_Henner

• majka_monacka Re: Highly Superior Autobiographical Memory. 20.11.12, 00:30
        andrew.wader napisał:

>
        > A tu nagle jest mowa o kobiecie która pamięta każdy dzień.. No cóż niedawno
        > natknąłem się na kilka prac traktujących o powiązaniach informacji genetyczne
        > j o budowie mózgu z funkcjonowaniem pamięci.: Jedna z nich to praca.:
        >
        >
        > [Neuropsychologia. 2011 Nov;49(13):3776-85. Epub 2011 Oct 1.
        > Serotonergic modulation in executive functioning: linking genetic variations to
        > working memory performance. Enge S, Fleischhauer M, Lesch KP, Reif A, Strobel
        > A.]
        >
        > Streszczenie dostępne pod.: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21983350
        >
        > W świetle tej pracy opisana w artykule kobieta zapewne ma w swoim mózgu znaczn
        > ie więcej odmienności aniżeli jeden polimorfizm. Ciekawa sprawa !

Dzięki za bardzo ciekawy artykuł.
        Majka
      • maksimum Re: Highly Superior Autobiographical Memory. 20.11.12, 04:29
        andrew.wader napisał:

> Mechanizmy te dbają właśnie o to aby nie wszystko pamiętać ! Życiorys u więk
        > szości ludzi jest zapamiętywany poprzez odnotowywanie w pamięci ..jedynie rzecz
        > y nowych (takich które wystąpiły w strumieniu percepcji pierwszy raz) …

Mowa tu o ludziach normalnych,ale okazuje sie ze mamy kilka fenomenow,ktore nie dosc ze pamietaja doslownie wszystko ze swojego zycia,to na dodatek normalnie funkcjonuja.

> W świetle tej pracy opisana w artykule kobieta zapewne ma w swoim mózgu znaczn
        > ie więcej odmienności aniżeli jeden polimorfizm. Ciekawa sprawa ! ~ Andrew Wader

Dwie czesci mozgu maja wyraznie wieksze niz normalni ludzie.Jedna to temporal lobe odpowiedzialna za pamiec a druga w samym srodku mozgu przy rdzeniu-caudate nucleus- odpowiedzialna rowniez za pamiec oraz learning skills.
        • andrew.wader Re: "spuchnięte płaty skroniowe" - bo tam są... 22.11.12, 11:37

maksimum napisał.:

>Dwie czesci mozgu maja wyraznie wieksze niz normalni ludzie.
          > Jedna to temporal lobe odpowiedzialna za pamiec a druga w samym
          > srodku mozgu przy rdzeniu-caudate nucleus- odpowiedzialna rowni
          > za pamiec oraz learning skills.

To by się zgadzało. Od dość dawna wiadomo już, że płaty skroniowe to miejsce w którym można odnajdować tzw. neurony obiektowe .. Tak, tak .. mimo iż większość funkcji mózgu jest realizowana w sposób „rozproszony” to jednak istnieją „wielokrotnie reprezentowane” neurony najwyższe struktur neuronalnych pamiętających wzorce znanych nam obiektów..
          ( udowodnił to już dawno temu - niejaki Mishkin )..

Funkcje pamięci mózgu człowieka są dlatego fascynujące, gdyż obrazują jak można pamiętać wiele zupełnie inaczej niż komputer ..

Jeśli sprawdzić w oficjalnej literaturze medycznej to rzeczywiście opublikowano ciekawą pracę na temat Highly Superior Autobiographical Memory (HSAM) .:

Neurobiol Learn Mem. 2012 Jul;98(1):78-92. Epub 2012 May 29.
          Behavioral and neuroanatomical investigation of Highly Superior Autobiographical Memory (HSAM).
          LePort AK, Mattfeld AT, Dickinson-Anson H, Fallon JH, Stark CE, Kruggel F, Cahill L, McGaugh JL. Jej streszczenie jest dostępne pod.:
          www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22652113
          Inne ciekawe prace na temat struktur biorących udział w realizowaniu funkcji pamięci to.:

Biol Aujourdhui. 2010;204(2):159-79. Epub 2010 Jun 21.
          [Physiopathology of autobiographical memory in aging: episodic and semantic distinction, clinical findings and neuroimaging studies]. [Article in French]
          Piolino P, Martinelli P, Viard A, Noulhiane M, Eustache F, Desgranges B.
          www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20950560

Anat Embryol (Berl). 2005 Dec;210(5-6):497-512.
          Recollections of one's own past: the effects of aging and gender on the neural mechanisms of episodic autobiographical memory.
          Piefke M, Fink GR.

Hm .. trzeba będzie napisać pracę poglądową na ten temat : - ) ~ Andrew Wader
          • maksimum trzeba będzie napisać pracę poglądową na ten tema 22.11.12, 17:02
            andrew.wader napisał:

> Hm .. trzeba będzie napisać pracę poglądową na ten temat : - ) ~ Andrew Wader

Najwyzszy czas,bo choc badania nad ta 6-stka osob z HSAM byly w 2006 roku,to bardzo malo ludzi wie o tym w 2012.
            A co dziwi mnie najbardziej to ze cala 6-tka osob z HSAM mieszka w USA i nie ma nikogo spoza USA.Nikt z nich nie imigrowal do USA,a wszyscy urodzili sie i wychowali w USA.

Gdy robiono badania nad HSAM to zlosilo sie na nie ponad 20 osob:

usatoday30.usatoday.com/news/health/medical/health/medical/mentalhealth/story/2011-09-19/No-forgetting-for-those-with-rare-higher-memory-condition/50463592/1
            "Henner and Williams are among 20 or so Americans found to have Higher Superior Autobiographical Memory (HSAM), a condition that allows them to remember nearly every day of their lives as if it were yesterday."

Przy wlasciwym naglosnieniu tematu mogloby sie okazac,ze ktos taki istnieje w Europie lub nawet Polsce.

Mozliwe ze jest to spowodowane mieszanka genow,bo Marilu Henner matka jest Greczynka a ojciec Polakiem.
              • maksimum Re: Whose to know if your soul will fade at all 19.12.12, 21:19
                Postanowilem zrobic z synem eksperyment.Oczywiscie pomysl byl moj ale przy okazji zaproponowalem zaklad zeby bylo ciekawiej.
                No wiec gdy wyrzuce pilke z balkonu 21 pietra(oczywiscie chodzi o pilke do kosza i to napompowana na maxa ze nie mozna jej palcami ugiac) to do ktorego pietra wroci gdy odbije sie od chodnika a do ktorego gdy odbije sie od trawy.
                Trawa po Sandy jest raczej niespecjalna,cos jak w drugim tygodniu gry na korcie glownym Wimbledonu.Nie chce rosnac przez ta slona wode,ktora tu stala po kolana i wmiekala w glebe.
                Wersje z chodnikiem i trawa sa dlatego ze nie jestem pewien czy wceluje w chodnik,bo ma on tylko 2,5 metra szerokosci a przy obecnym wietrze to bedzie raczej sztuka.
                Oczywiscie postaram sie ja tak rzucic by po drodze na dol nikomu na taras nie wpadla.
                Gdyby byly jakies nieprzewidziane odbicia,to eksperyment bedzie powtarzany az do czystego upadku na trawe lub chodnik
                Pogoda jest dzisiaj sloneczna i sucha dlatego lot pilki powinien byc szybki w obie strony.
                Syn od razu zaoponowal,ze powinnismy poczekac do konca swiata,bo to przeciez tylko 2 dni a wtedy nikt nam nie bedzie zarzucal szalenstwa czy checi zabicia mrowki na chodniku lub much lecacych kluczem w kierunku slonca,bo one przeciez tez sa pod wplywem magii Inkow.
                No wiec ja postawilem,ze przy odbiciu od chodnika wroci do 6-tego pietra a od trawy tylko do 3-ciego.
                Syn obstawia 5-te i 4-te.
                    • maksimum Re: Whose to know if your soul will fade at all 21.12.12, 15:19
                      Nie jest dobrze.Sytuacja jest niemal identyczna jak przed huraganem Sandy.
                      Potezny wiatr i deszcz.Jeszcze sie dobrze nie wybudzilem ale juz pomyslalem by corka wybila sobie z glowy pojscie do szkoly dzisiaj.
                      Wstalem by przymknac okno,ktore wiatr wpycha mnie do srodka pokoju a tu widze ze corki i syna w domu juz nie ma.
                      Corce cos odbilo ze ma wazny test i pojechala do szkoly a syn wyszedl na dwor by zobaczyc jak przy takiej pogodzie da sie chodzic.
                      Przodem sie nie da,ale tylem mozna powoli sie posuwac.
                      Odruchowo rzucilem okiem na ocean,ktory jest bardzo wzburzony i spieniony ale woda jest co najwyzej jak przy przyplywie i czubki falochronow widac.
                      Oczywiscie przy takim wietrze zadnych eksperymentow z pilkami przeprowadzal nie bede,bo zupelnie nie do przewidzenia jest gdzie by one ladowaly i czy bym je kiedykolwiek odzyskal.
                      Oczywiscie jest ciemno jak na zimowy ranek i cieplo przy +13 st C.

W Chicago i stanach srodkowych jest totalny atak zimy

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13089764,Atak_zimy_w_USA__Odwolane_loty__brak_pradu__ofiary.html#BoxWiadTxt
                      ktora wg przewidywan meteorologow w tym roku do NYC nie dotrze.
                      Fala jest wyjatkowo wysoka na oceanie i dochodzi niemal do polowy plazy podczas gdy normalnie nie wiecej niz do 1/4.

W niektorych stanach szkoly sa dzis pozamykane i mysle ze w NYC tez powinny byc zamkniete ze wzgledu na pogode.

main.aol.com/2012/12/20/michigan-schools-close-mayan-apocalypse_n_2341349.html
          • maksimum Re: "spuchnięte płaty skroniowe" - bo tam są... 10.07.14, 17:46
            andrew.wader napisał:

>
            > maksimum napisał.:
            >
            > >Dwie czesci mozgu maja wyraznie wieksze niz normalni ludzie.
            > > Jedna to temporal lobe odpowiedzialna za pamiec a druga w samym
            > > srodku mozgu przy rdzeniu-caudate nucleus- odpowiedzialna rowni
            > > za pamiec oraz learning skills.
            >
            > To by się zgadzało. Od dość dawna wiadomo już, że płaty skroniowe to miejsce
            > w którym można odnajdować tzw. neurony obiektowe .. Tak, tak .. mimo iż większ
            > ość funkcji mózgu jest realizowana w sposób „rozproszony” to jednak
            > istnieją „wielokrotnie reprezentowane” neurony najwyższe struktu
            > r neuronalnych pamiętających wzorce znanych nam obiektów..

Wychodzi na to,ze andrew.wader dawno wiedzial to co zostalo wlasnie udowodnione przez naukowcow MIT.

www.extremetech.com/extreme/123485-mit-discovers-the-location-of-memories-individual-neurons
            Kazdy czlowiek ma zakodowane wszystko to czego doswiadczyl ale nie umie tego z pamieci wywolac.
            • andrew.wader Re: "spuchnięte płaty skroniowe" - bo tam są... 12.07.14, 17:38
              maksimum napisał.:

> Wychodzi na to,ze andrew.wader dawno wiedzial to co zostalo wlasnie udowodnione
              > przez naukowcow MIT.
              >
              > rel="nofollow">www.extremetech.com/extreme/123485-mit-discovers-the-location-of-memories-individual-neurons

Dziękuję za komplement. No ale szczerze powiem jak to było. Otóż to, że istnieją wpierw „neurony obiektowe” ( inaczej tzw. gnostyczne) wyczytałem w latach mojej młodości w książce J. Konorskiego pt.: „integracyjna działalność mózgu” . W pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Konorski czytamy

[ „ ..Najbardziej znana jest książka Integracyjna działalność mózgu. Była pisana po angielsku ponad trzy i pół roku. Pierwsze, angielskojęzyczne wydanie ukazało się w 1967. Dwa lata później wydrukowano ją również po polsku (PWN 1969)[3]. Praca została przyjęta chłodno, gdyż dla większości czytelników okazała się zbyt trudna. ..”] { Konorski J. Integrative activity of the brain. University of Chicago Press. Chicago. 1967 }

Sądzę, że jeśli ktoś w roku 2014 chce zrozumieć “jak działa mózg”.. to powinien także rozpocząć - jeszcze teraz - pracę od przeczytania w/w książki J. Konorskiego

W roku 1974 spisałem (i opublikowałem jako skrypt PAN-owski ) swoje “dzieło” ..pod kryptonimem "Psychonika". Wg. mnie nic z tego co tam napisałem nie zostało obalone..

Głownie na bazie dzieła J. Konorskiego dokonałem tak ekstrapolacji. Wyszło mi na to że ponad neuronami obiektowymi (gnostycznymi) musza istnieć neurony - nie tylko - dla obiektów ..ale dla całych sytuacji. Nazwałem je "neuronami konfiguracyjnymi" .. Majka Monacka nazywa je neuronami koncepcyjnymi.

Moja „Psychonika” wydana w roku 1974 .. jak by nie było .. dodawała opisy procesów wyższych .. nie tkniętych przez Konorskiego..

Tym nie mniej dla opisu tych wyższych form przetwarzania informacji, jak np. „poszukiwanie rozwiązania”, „zapamiętywanie ścieżki biograficznej” potrzebne były mi owe pojęcie „neuronów obiektowych i konfiguracyjnych .

Za uznawanie „nie całkiem rozproszonego” sposobu działania mózgu byłem „intensywnie” zwalczany.

Tym nie mniej powoływałem się potem już na prace .:
              2. Mishkin MH. A memory system in the monkey. Philos Trans R Soc Lond B Biol Sci. 1982;298:83–95.[PubMed]

W roku 2013 publikując (ze skutkiem) pewna pracę dotyczącą mechanizmów pamięci recenzent zwrócił mi uwagę na prace niejakiego Quiroga .:
              [“
              3. Quiroga RQ. Concept cells: the building blocks of declarative memory functions. Nat Rev Neurosci.2012;13:587–97. [PubMed]

4. Reddy L, Quiroga RQ, Wilken P, et al. A single-neuron correlate of change detection and change blindness in the human medial temporal lobe. Curr Biol. 2006;16:2066–72. [PubMed]
              5. Kraskov A, Quiroga RQ, Reddy L, et al. Local field potentials and spikes in the human medial temporal lobe are selective to image category. J Cogn Neurosci. 2007;19:479–92. [PubMed]
              6. Viskontas IV, Quiroga RQ, Fried I. Human medial temporal lobe neurons respond preferentially to personally relevant images. Proc Natl Acad Sci USA. 2009;106:21329–34. [PMC free article] [PubMed]
              7. Mishkin M, Appezeller T. The anatomy of memory. Sci Am. 1987;256:80–89. [PubMed]
              8. Quiroga RQ, Fried I, Koch C. Brain cells for grandmother. Sci Am. 2013;30:30–35. [PubMed] ..”]

Tym nie mniej drogi P.T. maksimus .. sprawa nadal nadaje się do kontynuowania polemiki .. W wspominanym kilkakrotnie - tegorocznym tomie z witryny edge.org widnieje wpis .. który zamieszczam w poście dodatkowym, gdyż tekst ten powodował by przekroczenie objętości .. Jeśli Ci się chce .. to przetłumacz precyzyjnie ten tekst.. wtedy będziemy mogli dalej się spierać czy istnieją neurony, obiektowe, gnostyczne, koncepcyjne (konfiguracyjne). Pozdrawiam.. ~ Andrew Wader
              • andrew.wader Re: "spuchnięte płaty skroniowe" - bo tam są... 12.07.14, 17:47
                Pisałem w ostatnich miesiącach już kilka razy, że najnowszy zbiór wypowiedzi współczesnych naukowców i intelektualistów redagowany przez Johna Brockmana nosi tytuł.: 2014 : WHAT SCIENTIFIC IDEA IS READY FOR RETIREMENT? ( .. jednym z ważnych poprzednich zbiorów opracowanych przez J. Brockmana jest "2005 : WHAT DO YOU BELIEVE IS TRUE EVEN THOUGH YOU CANNOT PROVE IT? ) .

W zbiorze tym jest tekst który wklejam w P.S. Jest to tekst bardzo ważny dla dyskusji czy istnieją neurony obiektowe (gnostyczne), koncepcyjne ( konfiguracyjne) ..

Ponieważ nie mam ostatnie wiele czasu, więc proponuję aby ktoś z "dyskutantów" przetłumaczył precyzyjnie ten tekst ~ Andrew Wader
                ...................
                P.S.

[ ".. Grandmother Cells , Terrence J. Sejnowski

Computational Neuroscientist; Francis Crick Professor, the Salk Institute; Coauthor, The Computational Brain

In 2004 an epilepsy patient at the UCLA Medical Center whose brain was being monitored to detect the origin of the seizures was shown a series of pictures of celebrities. Electrodes implanted into the memory centers of the patient's brain reported spikes in response to the photos. One of the neurons responded vigorously to several pictures of Jennifer Aniston, but not to other famous people. A neuron in another patient would only respond to pictures of Halle Berry, and even to her name, but not to pictures of Bill Clinton or Julia Roberts or the names of other famous people.

Such cells had been predicted 50 years ago when it first became possible to record from single neurons in the brains of cats and monkeys. It was thought that in the hierarchy of visual areas of the cerebral cortex, the response properties of the neurons became more and more specific the higher the neuron was in the hierarchy, perhaps so specific that a single neuron would only respond to pictures of a single person. This became known as the grandmother cell hypothesis, after the putative neuron in your brain that recognizes your grandmother. The team at UCLA seemed to have found such cells. Single neurons were also found that recognized specific objects and buildings, like the Sydney Opera House.

Despite this striking evidence, the grandmother cell hypothesis is unlikely to be correct, or even a good explanation for these recordings. We are beginning to collect recordings from hundreds of cells simultaneously in mice, monkeys and humans, and these are leading to a different theory for how the cortex perceives and decides. Nonetheless, the grandmother cell hypothesis continues to have adherents, and the thinking that derives from focusing on single neurons still permeates the field of cortical electrophysiology. We would make progress more quickly if we could retire the proverbial grandmother cell.

According to the grandmother cell hypothesis, you perceive your grandmother when the cell is active, so it should not fire to any other stimulus. Only a few hundred pictures were tested, and many more pictures were not tested, so we really don't know how selective the Jennifer Aniston cell was. Second, the likelihood that the electrode by chance happened to record from the only Jennifer Aniston neuron in the brain is low; it is more likely that there are many thousands. The same for the Halle Berry neuron, for everyone you know and every object you can recognize. There are many neurons in the brain, but not enough for each object and name that you know. An even deeper reason to be skeptical of the grandmother cell hypothesis is that the function of a sensory neuron is only partially determined by its response to sensory inputs. Equally important is the output of the neuron and its impact downstream on behavior.

In monkeys where it has been possible to record from many neurons simultaneously, stimuli and task-dependent signals are broadly distributed over large populations of neurons, each tuned to a different combination of features of the stimuli and task detail. The properties of such distributed representations were first studied in artificial neural networks in the 1980s. Populations of simple model neurons called "hidden units" were trained to perform a mapping between a set of input units and set of output units; these hidden units developed patterns of activity for each input that was highly distributed and similar to what has been observed in populations of cortical neurons. For example, the input units could represent faces from many different angles and the output units could represent the names of the people. After being trained on many examples, each of the hidden units coded different combinations of features of the inputs units, such as fragments of eyes, noses or head shapes.

A distributed representation can be used to recognize many versions of the same object, and the same set of neurons can recognize many different objects by differentially weighting their outputs. Moreover, the network can generalize by correctly classifying new inputs from outside the training set. Much more powerful versions of these early neural network models, with over 12 layers of hidden units in a hierarchy like that in our visual cortex and using deep learning to adjust billions of synaptic weights are now able to recognize tens of thousands of objects in images. This is a breakthrough in artificial intelligence because performance continues to improve as the size of the network and number of training examples increases. Companies worldwide are racing to build special purpose hardware that would scale up these architectures. There is still a long way to go before the current systems approach the capacity of the human brain, which has a billion synapses in every cubic millimeter of cortex.

How many neurons are needed in a population that can discriminate between many similar objects such as faces? From imaging studies we know that many areas of the brain respond to faces, some with a high degree of selectivity. We will need to sample many neurons widely from these areas. The answer to this question may be a surprise because there are also sound theoretical arguments for minimizing the numbers of neurons in the representation of an object. First, sparse coding would be more energy efficient. Second, learning a new object in the same population of neurons leads to interference with the others being represented in the population. An effective and efficient representation would be sparsely distributed.

In 10 years a thousand times more neurons will be recorded and manipulated than is now possible and new techniques are being developed to analyze them, which could lead to a deeper understanding of how activity in populations of neurons gives rise to thoughts, emotions, plans and decisions. We may soon know the answer to the question of how many neurons represent an object or a concept in our brain, but will this retire the grandmother cell hypothesis?.."]

• andrew.wader Re: Highly Superior Autobiographical Memory. 15.01.13, 12:48
      Istnieje tylko jedna praca poświęcona dokładnemu omówieniu przypadku osoby wykazującej cechy.: " Highly Superior Autobiographical Memory" .:

LePort AK, Mattfeld AT, Dickinson-Anson i wsp.: Behavioral and neuroanatomical investigation of Highly Superior Autobiographical Memory (HSAM).
      Neurobiol Learn Mem. 2012 Jul;98(1):78-92.

( SourceCenter for the Neurobiology of Learning and Memory, Department of Neurobiology and Behavior, University of California, Irvine, CA )

Streszczenie pracy .:

A single case study recently documented one woman’s ability to recall accurately vast amounts of autobiographical information, spanning most of her lifetime, without the use of practiced mnemonics (Parker, Cahill, & McGaugh, 2006). The current study reports findings based on eleven participants expressing this same memory ability, now referred to as Highly Superior Autobiographical Memory (HSAM). Participants were identified and subsequently characterized based on screening for memory of public events. They were then tested for personal autobiographical memories as well as for memory assessed by laboratory
      memory tests. Additionally, whole-brain structural MRI scans were obtained. Results indicated that HSAM participants performed significantly better at recalling public as well as personal autobiographical events as well as the days and dates on which these events occurred. However, their performance was comparable to age- and sex-matched controls on most standard laboratory memory tests. Neuroanatomical results identified nine structures as being morphologically different from those of control participant.

Aby ułatwić kontynuowanie dyskusji na temat tego niezwykłego "przemienienia" mózgu ludzkiego ułatwiam wnikliwe zapoznanie się z ta pracą. Jest ona dostępna pod
      learning.orangespace.pl/Highly-Superior.pdf
      Zadziwia, iż w zasadzie zmiany anatomiczne odróżniające osoby z HSAM od osób "zwykłych" są nieznaczne.. Nie jest np. tak iz waga mózgu jest wieksza o 1/5.

Zależałoby mi na rozwinięciu dyskusji na temet "układów pamięciowych" mózgu ludzkiego. Uzasadniam to po części w wątku

forum.gazeta.pl/forum/w,32,141764745,141764745,Working_Memory_System.html

~ Andrew Wader
      • maksimum Re: Highly Superior Autobiographical Memory. 17.01.13, 21:02
        andrew.wader napisał:

> Zadziwia, iż w zasadzie zmiany anatomiczne odróżniające osoby z HSAM od osób "
        > zwykłych" są nieznaczne.. Nie jest np. tak iz waga mózgu jest wieksza o 1/5.

To nie wchodzilo w rachube,bo badano juz mozgi wybitnych ludzi w tym Einsteina i nie znaleziono nic ciekawego.
        Chodzi raczej o to ze niektore czesci mozgu sa rzeczywiscie wieksze o 30% niz u przecitnych ludzi ale dzieje sie to kosztem pozostalych czesci mozgu i waga oraz wielkosc nie odbiegaja od normy.
        Chyba najwazniejsza sprawa sa polaczenia miedzy komorkami nerwowymi i one to powoduja doskonalosc mozgu w porownaniu z przecietnym,ale w tym wzgledzie trzeba by posluchac co ma Majka Monacka do powiedzenia.

Dwie czesci mozgu maja wyraznie wieksze niz normalni ludzie.Jedna to temporal lobe odpowiedzialna za pamiec a druga w samym srodku mozgu przy rdzeniu-caudate nucleus- odpowiedzialna rowniez za pamiec oraz learning skills.

Porownywanie wielkosci czy wagi mozgu moze nie miec zadnego znaczenia,tak jak porownywanie mojej wagi z waga Djokovica.Novak jest geniuszem tenisowym a ja gram amatorsko dla przyjemnosci,mimo ze wazymy tyle samo.
        • maksimum Re: Highly Superior Autobiographical Memory. 20.01.13, 17:13
          > Chodzi raczej o to ze niektore czesci mozgu sa rzeczywiscie wieksze o 30% niz u
          > przecitnych ludzi ale dzieje sie to kosztem pozostalych czesci mozgu i waga or
          > az wielkosc nie odbiegaja od normy.
          ------------
          Jak zwykle jest cos za cos.
          Jesli caly mozg nie odbiega waga czy objetoscia od mozgu przecietnych ludzi,to genialnosc w jednej dziedzinie musi sie odbic wrecz slaboscia w innych dziedzinach zycia.
          Z tej piatki przedstawionej w filmie tylko Marilu Henner ma normalna rodzine i dzieci,a pozostali maja powazne problemy w relacjach miedzyludzkich.
          Wszyscy trzej mezczyzni sa leworeczni co jest objawem sporej presji juz od zycia plodowego.
          Dla przypomnienia,A.Einstein tez mial problemy w relacjach miedzyludzkich i ozenil sie z bliska kuzynka,ktora znal od dziecinstwa.Jeden z jego synow,ktory probowal byc naukowcem skonczyl w swirowie.
          Podsumowujac,dobrze byc kims jak Marilu Henner ale nie chcialbym byc w skorze pozostalych ludzi z Highly Superior Autobiographical Memory,bo oni sa delikatnie rzecz ujmujac bardzo malo atrakcyjni,a zycie to szczescie i powinno byc atrakcyjne a nie (PPP) przyziemno-prosto-przewidywalne.
            • andrew.wader Poznawane kobiety - a HSAM 26.01.13, 20:24
              Jechałem z odległego miejsca .. z wykładów .. i przypomniały mi się niektóre wpisy w niniejszym wątku.. Otóż przyszło mi na myśl, że niektórzy mężczyźni mają cechy "highly
              superior autobiographic memory" odnośnie tych fragmentów swojej przeszłości, które dotyczą ich spotkań z poznanymi kobietami. To jest po prostu fakt neurobiologiczny. Ten fakt trzeba by jakoś uzgodnić z wiedzą o funkcjonowaniu mózgu. ~ Andrew Wader
          • andrew.wader Re:Leworęczność jako wyraz presji w życiu płodowym 21.01.13, 21:16
            maksimum napisał
            > Wszyscy trzej mezczyzni sa leworeczni co jest objawem sporej presji juz od zycia plodowego.

Dlaczego sądzisz, że leworęczność jest przejawem sporej presji już od życia płodowego. Owszem natknąłem się na takie argumenty z okazji studiowania (czytania) prac dotyczących przyczyn homoseksualizmu ..ale musze przyznać.. że nie w pełni rozumie te mechanizmy.. immunologiczne ? [ czy też jakie ? ] ~ Andrew Wader
            • maksimum Re:Leworęczność jako wyraz presji w życiu płodowy 22.01.13, 04:56
              andrew.wader napisał:

> maksimum napisał
              > > Wszyscy trzej mezczyzni sa leworeczni co jest objawem sporej presji juz o
              > d zycia plodowego.
              >
              > Dlaczego sądzisz, że leworęczność jest przejawem sporej presji już od życia płodowego.

en.wikipedia.org/wiki/Handedness
              " Hand orientation is developed in fetuses, most commonly determined by observing which hand is predominantly held close to the mouth."

. "Among these samples, they found strong support for the idea that, at least in primitive societies with higher levels of violence, left-handed people are more numerous"

"Interactive sports such as table tennis, badminton, cricket, and tennis have an overrepresentation of left-handedness, while non-interactive sports such as swimming show no overrepresentation. Smaller physical distance between participants increases the overrepresentation. In fencing, about half the participants are left-handed."

Mnie to o tyle dotyczy,ze mimo ze jestem praworeczny obie rece mam jednakowo silne a nawet lewa mam silniejsza.To samo mam z nogami.Np w dal skacze z prawej nogi ale pilke kopie dalej i mocniej lewa noga.
              Probowalem grac w ping-ponga lewa reka i niezle mnie wychodzilo.
              Najbardziej mnie dziwi,ze w hokeja bez zadnego przygotowania strzelam mocniej z lewej reki i czesto robie takie rzeczy lewa reka bez zastanowienia jakich prawa reka nie umialbym.
              Powiedzialbym tak,w hokeja z prawej reki jestem bardziej przewidywalny,a z lewej reki robie cudenka wrecz bezmyslnie.

en.wikipedia.org/wiki/Gordie_Howe
              On tez tak gral i tez lubil prosty kij na koncu jak ja.

"The "pathological left-hander" theory's basic premise is that left-handedness is due to brain damage during the birth process.[16], yet there is no hard evidence and genetic causes are thought to be more important.[17] Difficult or stressful births happen far more commonly among babies who grow up to be left-handed or ambidextrous."

"Of the seven most recent U.S. Presidents, four, including Barack Obama, have been left-handed, while a fifth is said to have been ambidextrous: Ronald Reagan, who was left-handed by birth,[44][45][46] became president after he defeated left-handed candidate George H. W. Bush in the Republican primary election. Four years earlier, Reagan had lost the Republican presidential primary to incumbent left-handed President Gerald Ford. George H. W. Bush succeeded Reagan and later ran for re-election against left-handers Bill Clinton[47] and Ross Perot.'
          • andrew.wader Re: Życie { anty - PPP } a twórcy 21.01.13, 21:29
            maksimum napisał.:
            > A.Einstein tez mial problemy w relacjach miedzyludzkich i ozenil sie z bliska kuzynka,ktora > znal od dziecinstwa. Jeden z jego synow,ktory probowal byc naukowcem skonczyl
            > w swirowie.

> a zycie to szczescie i powinno byc atrakcyjne a nie (PPP) przyziemno-prosto-
            > przewidywalne...

Jak wiadomo Eistein wcześniej był mężem Serbki Milevy, z którą miał jeszcze inne dziecko o którym nie wiele wiadomo.. Owa kuzynka nastręczała mi już mniejsze problemy, jakkolwiek zamykał przed nią swój pokój na klucz.. Einstein był ponadto ..tak jak się to mówi intensywnym "kobieciarzem" .. Tyle, że jak spróbowałem się przyjrzeć życiorysom co bardziej znamienitych geniuszy, np. zyciorysom Goethego, Ludwika Witgensteina, Alana Turinga, Fryderyka Chopina, Carl Gustava Junga.. to zawsze to samo - > kompletna odwrotność do życia PPP.
            Nawiasem mówiąc warto studiować biografie takich ludzi bo .. ~ Andrew Wader

• maksimum Re: Życie { anty - PPP } a twórcy 22.01.13, 05:10
              andrew.wader napisał:

> Einstein był po
              > nadto ..tak jak się to mówi intensywnym "kobieciarzem" .. Tyle, że jak spróbowa
              > łem się przyjrzeć życiorysom co bardziej znamienitych geniuszy, np. zyciorysom
              > Goethego, Ludwika Witgensteina, Alana Turinga, Fryderyka Chopina, Carl Gustava
              > Junga.. to zawsze to samo - > kompletna odwrotność do życia PPP.
              ----------
              Wynika to z czego innego.
              To nie oni podbijali kobiety swoimi wdziekami lecz kobiety lecialy na nich ze wzgledu na ich wyjatkowosc i slawe a nie przystojnosc czy madrosc.
              Chopin to bylo wyjatkowo chorobliwe dziwactwo i ledwo zipal cale zycie ale jego talent przyciagal mnostwo wielbicielek.
              Cos w rodzaju znanych aktorow obecnie jak Tom Cruise za ktorym piszcza nastolatki a mnie on wyglada na geja.

en.wikipedia.org/wiki/Tom_Cruise
              Innym bardzo popularnym nieudacznikiem jest Justin Bieber.

en.wikipedia.org/wiki/Justin_Bieber
        • andrew.wader Re: Może astrocyty.. 21.01.13, 21:11
          maksimum napisał.:

> To nie wchodzilo w rachube,bo badano juz mozgi wybitnych ludzi w tym Einsteina
          > i nie znaleziono nic ciekawego.

i niżej .:

> Chyba najwazniejsza sprawa sa polaczenia miedzy komorkami nerwowymi i one to po
          > woduja doskonalosc mozgu w porownaniu z przecietnym,ale w tym wzgledzie trzeba
          > by posluchac co ma Majka Monacka do powiedzenia.

Majka Monacka gdy była mowa o dokładnie zbadanym mózgu Einsteina zwróciła uwagę, iz znaleziono w jego mózgu znacznie większą ilość komórek glejowych, zdeje się że astrocytów

Zgoda, że zapewne chodzi o specjalne rodzaj połączeń nerwowych .. Narysowałem kiedyś intuicyjne rysunki .. Niestety rysunki muszą być próbą odgadnięcia, gdyż z obrazowania metodą fMRI .. nie wiele wynika.. Spróbuję je ponownie opublikować.. jeśli przyjmą mi do druku ową pracę o "working memory system" ~ Andrew Wader
          • maksimum Re: Może astrocyty.. 22.01.13, 05:18
            andrew.wader napisał:

> Majka Monacka gdy była mowa o dokładnie zbadanym mózgu Einsteina zwróciła uwa
            > gę, iz znaleziono w jego mózgu znacznie większą ilość komórek glejowych, zdeje
            > się że astrocytów

pl.wikipedia.org/wiki/Kom%C3%B3rki_glejowe

" Jednak o ile wszystkie neurony pełnią właściwie tę samą funkcję, komórki glejowe mogą pełnić bardzo różne funkcje fizjologiczne."

I tu lezy pies pogrzebany,ze nie chodzi o wielkosc mozgu ale o jego jakosc.

> Zgoda, że zapewne chodzi o specjalne rodzaj połączeń nerwowych ..

To jest to,ze mozgi ludzi roznia sie tak samo jak ich odciski palcow.
    • andrew.wader Re:Pamięć autobiograficzna to podstawa świadomości 25.01.13, 13:22
      Przez przypadek czytałem fragment w witrynie

www.wiw.pl/filozofia/historia/wiek_xx_007.asp
      ( polecam tą witreynę ! )

[.. 1911... Husserl długo zastanawiał się nad zagadnieniem czasu (jego wykłady na ten temat ukażą się w 1928 jako Wykłady z fenomenologii wewnętrznej świadomości czasu) i odkrył, że świadomość ma charakter czasowy (a nie punktowy czy przestrzenny), co oznacza, że świadomość intencjonalna kieruje się ku samej sobie, aby ukonstytuować swą jedność. To z kolei ma poważne konsekwencje: ...]

Otoż przypomniałem sobie, że przed wielu laty z uporem maniaka przeczytałem całe rozległe dzieło Husserla na temat percepcji czasu.. ( ok. 170 stron ) Przypomniałem więc sobie dlaczego byłem w stanie narysować owe intuicyjne rysunki o zapamiętywaniu życiorysu.. Pocyzem Husserla z owczesnym .. Konorskim..

Niektórzy filozofowie jak Husserl mają zdolnośc odgadywania... i wyprzedzają.. tak jak w tym wypadku badania przy pomocy fMRI.

Dlaczego piszę tu jednak dzisiaj na ten temat.. Otoż wydaje mi się, że to jest ważne aby wiedzieć, ..hm.. przyjąć ..że świadomość .. owe poczucie "JA" jest oparte o pamięć autobiograficzną.. Tak więc rozumienie mechanizmów pamięci autobiograficznej jest kluczowe dla rozumienia świadomości .. ~ Andrew Wader

• maksimum Re:Pamięć autobiograficzna to podstawa świadomośc 25.01.13, 15:57
        andrew.wader napisał:

> [.. 1911... Husserl długo zastanawiał się nad zagadnieniem czasu (jego wykłady
        > na ten temat ukażą się w 1928 jako Wykłady z fenomenologii wewnętrznej świadom
        > ości czasu) i odkrył, że świadomość ma charakter czasowy (a nie punktowy czy pr
        > zestrzenny), co oznacza, że świadomość intencjonalna kieruje się ku samej sobie
        > , aby ukonstytuować swą jedność. To z kolei ma poważne konsekwencje: ...]

To jest dla mnie oczywiste.

> Otoż przypomniałem sobie, że przed wielu laty z uporem maniaka przeczytałem ca
        > łe rozległe dzieło Husserla na temat percepcji czasu.. ( ok. 170 stron ) Przypo
        > mniałem więc sobie dlaczego byłem w stanie narysować owe intuicyjne rysunki o z
        > apamiętywaniu życiorysu.. Pocyzem Husserla z owczesnym .. Konorskim..
        >
        > Niektórzy filozofowie jak Husserl mają zdolnośc odgadywania... i wyprzedzają..
        > tak jak w tym wypadku badania przy pomocy fMRI.

Ja bym sie nie upieral o znaczeniu pamieci w ksztaltowaniu swiadomosci,bo jesli komputer ma nasladowac ludzki mozg to jednak najwazniejszy jest procesor a nie pamiec.
        Wszystkie wazniejsze testy do szkol czy na uczelnie nie bazuja na testowaniu pamieci lecz umiejetnosci procesowania danych.

> Dlaczego piszę tu jednak dzisiaj na ten temat.. Otoż wydaje mi się, że to jest
        > ważne aby wiedzieć, ..hm.. przyjąć ..że świadomość .. owe poczucie "JA" jest o
        > parte o pamięć autobiograficzną.. Tak więc rozumienie mechanizmów pamięci auto
        > biograficznej jest kluczowe dla rozumienia świadomości .. ~ Andrew Wader

" Karol Wojtyla, who would later become became Pope John-Paul II was influenced by Husserl. Phenomenology appears in a work co-authored by him, The Acting Person (1969). Originally published in Polish, it was written in collaboration with the Polish phenomenologist Anna-Teresa Tymieniecka."

Z 5 ludzi ktorzy posiadaja HSAM tylko Marilu Henner osiagnela ponadprzecietny sukces i to glownie dzieki wygladowi zewnetrznemu oraz wybranemu zawodowi aktorki.
        Ona nie zrobila kariery dzieki swojemu HSAM bo to wyszlo na jaw calkiem niedawno.

en.wikipedia.org/wiki/Marilu_Henner
        Ona jednak 3x wychodzila za maz,czyli jej swiadomosc za mlodu byla raczej taka sobie,mimo fenomenalnej pamieci.
        • dum10 Re:Pamięć autobiograficzna to podstawa świadomośc 25.01.13, 16:54
          Filozofowie maja do siebie to zazwyczaj,ze mowia rzeczy oczywiste w sposob
          zagmatwany.Jak moze inaczej sie ksztaltowac wlasne JA,jak nie w oparciu o
          wlasna przeszlosc? O przeszlosc Wojtyly,ktory lubil wiekich filozofow bo nie mial
          wlasnego zdania?
          Ja tez pamietam kazdy dzien swojego zycia,z wyjatkiem tych,rozniacych sie tylko
          kolejnoscia zalatwiania potrzeb fizjologicznych.
          • maksimum Re:Pamięć autobiograficzna to podstawa świadomośc 25.01.13, 22:38
            dum10 napisał:

> Filozofowie maja do siebie to zazwyczaj,ze mowia rzeczy oczywiste w sposob
            > zagmatwany.

Filozofia byla kiedys okrzyczana matka nauk i ludzie parajacy sie ta dziedzina poprawiali swoje samopoczucie wymyslajac nowe kierunki w filozofii zazwyczaj przez laczenie dwoch podobnych.

"In 1979 she published, in collaboration with Karol Wojtyla, who later became Pope John Paul II, the English Translation of „Osoba i czyn” (Person and Act). Person and Act, one of Pope John Paul II's foremost literary works, was initially written in Polish but has been translated to French, Italian, German, Spanish and English among other languages. Tymieniecka's English translation is, however, widely criticized. Critics of this work claim that Tymieniecka "changed the Polish translation, confusing its technical language and bending the text to her own philosophical concerns."[1] Her critics suggest that the English title used by Tymieniecka, "The Acting Person" is indicative of the problems involved with the work as the author's title was meant to convey the tension between subjective consciousness (person) and objective reality (act), an idea central to the written work and the message the author tried to convey. Despite widespread disagreement, Tymieniecka continues to insist that her work is the "definitive" English edition of Osoba Y Czyn."
            --------
            en.wikipedia.org/wiki/Anna-Teresa_Tymieniecka
            Mowiac zwiezle, Tymieniecka w swoich oczach jest osoba o wiekszych osiagnieciach niz Karol Wojtyla.Filozofka Tymieniecka znieksztalcila utwor Karola Wojtyly poprzez brak zrozumienia go.

> Jak moze inaczej sie ksztaltowac wlasne JA,jak nie w oparciu o wlasna przeszlosc?

Mozna sobie uzurpowac,ze jest sie madrzejszym od kogos jak to zrobila Tymieniecka i na tym ksztaltowac wlasne ja.

> O przeszlosc Wojtyly,ktory lubil wiekich filozofow bo nie mial wlasnego zdania?

Karol Wojtyla oczywiscie swoje zdanie mial,choc nie bylo ono wielce odkrywcze.

> Ja tez pamietam kazdy dzien swojego zycia,z wyjatkiem tych,rozniacych sie tylko
            > kolejnoscia zalatwiania potrzeb fizjologicznych.

Wietrze tu podstep ,ale wierze ci na slowo.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka