Dodaj do ulubionych

Silnik plazmowy - nowa odsłona

02.02.21, 12:01
Strasznie przepraszam, ale jako maniakowi od militariów tylko jedno niestety mi w głowie... ale do rzeczy.

A, i przepraszam za linka do notatki z MS News, utrzymanej w popularno - sensacyjnym tonie. Ale nie miałem czasu szukać czegoś poważniejszego.

Nowy pomysł na silnik plazmowy z PPPL

Mówiąc w skrócie, pani Fatima Ebrahimi z Instytutu Fizyki Plazmy Uniwersytetu Princeton przedstawiła koncepcję rakietowego silnika plazmowego, bazującego na bliżej mi nieznanym zjawisku rekoneksji magnetycznej. Dzięki temu możliwe miałoby być zbudowanie silnika o sensownym ciągu (nie ułamków N).

No i bardzo dobrze. Moją uwagę zwrócił jednak ten fragment:

W procesie rekoneksji powstają także plazmoidy, swoiste skupiska plazmy, które następnie wyrzucane są z ogromną prędkością. W tokamakach fizycy wytwarzają plazmoidy przemieszczające się z prędkością 20 km/s. Ich wykorzystanie może pozwolić na uzyskanie dużej siły ciągu

Ehm, no jasne, siły ciągu jak najbardziej też, oczywiście. Ale mi się całkiem co innego kojarzy. Czyżby prócz silnika plazmowego sympatycznie uśmiechnięta Fatima E. przypadkiem (?) wynalazła też działo?
Obserwuj wątek
  • kornel-1 Re: Silnik plazmowy - nowa odsłona 02.02.21, 23:47
   Publikacja:
   An Alfvenic reconnecting plasmoid thruster
   Potrzebne pole magn. 500 G (do 1000 G), impuls właściwy ok. 10000 s (do 50000 s); Ciąg ~ pole^2.
   Może ktoś policzy, ile masy (cieczy) trzeba przekształcić w niskotemperaturową plazmę, by 10 ton rakiety rozpędzić do 500 km/s a potem zredukować do paru km/s?

   Variable Specific Impulse Magnetoplasma Rocket
   20 lat minęło. Ziew.

   k.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka