Dodaj do ulubionych

kolejnosc zajec

IP: *.pl 08.02.02, 17:04
Ostatnio zastanawiam sie nad taka rzecza: chodze na silownie ok 4 razy w
tygodniu, a moj trening sklada sie zarowno z cwiczen aerobowych (step, abt,
aerobic itp.) oraz z silowych - podzielonych na trzy dni treningowe: I - klatka
i triceps , II - barki i nogi, III - triceps i plecy. W zwiazku z tym nie wiem
czy ma znaczenie to, czy najpierw wykonuje cwiczenia aerobowe, na ktorych sie
rozgrzewam, a pozniej silowe, czy moze lepiej by bylo odwrotnie? Moim
zamierzeniem jest redukcja tkanki tluszczowej (ktorej jest niewiele)
oraz "zbudowanie" miesni (podoba mi sie budowa fitnessek, a nie kulturystek), a
takze poprawa kondycji. Z gory dziekuje za odpowiedz.
Obserwuj wątek
    • jogger Re: kolejnosc zajec 08.02.02, 17:44
      Przede wszystkim po ćwiczeniach aerobowych nie ma sensu ćwiczenie mięśni, gdyż
      został już z nich wypalony glikogen. Ćwiczenia siłowe robimy zawsze przed
      aerobowymi - wystarcza 5 minut rozgrzewki. Wyjątek - po aerobach możemy ćwiczyć
      wybraną grupę mięśniową z zastosowaniem serii rzeźbiących (dużo powtórzeń,
      minimalne obciążenie) dla lokalnego przegrzania i zmniejszenia tą drogą tkanki
      tłuszczowej w tej okolicy.
      Trudno jest jednocześnie spalać tłuszcz i budować mięśnie - dla uzyskania
      pierwszego celu trzeba dostarczać mniej kalorii niż się spala, do drugiego
      odwrotnie. Dlatego ćwiczy się w cyklach: najpierw robi się tzw. cykl na masę, a
      następnie na rzeźbę. Układ siłownia+aerobik jest typowo rzeźbiący i nie
      spowoduje przyrostu masy mięśniowej, ale spowoduje uwydatnienie (wyrzeźbienie)
      struktury mięśni. Fitneski ćwiczą podobnie jak kulturystki, tylko nie dochodzą
      do tak dużej masy.
      • martuska2 Re: kolejnosc zajec 08.02.02, 17:53
        Dzieki Jogger za odpowiedz, brzmi ona sensownie. Obawiam sie tylko, ze po
        cwiczeniach na silowni nie mialabym juz sily na cwiczenia aerobowe :( Ale musze
        to chociaz wyprobowac. Jeszcze jedno pytanie jakie mi sie w tej chwili nasuwa
        to czy przy takim treningu jak moj powinnam brac odzywke typu carbo? Jesli tak
        to jakie sa z tego korzysci oraz ewentualne skutki uboczne? Pozdrawiam. M.
        • jogger Re: kolejnosc zajec 08.02.02, 18:35
          martuska2 napisał(a):

          > Dzieki Jogger za odpowiedz, brzmi ona sensownie. Obawiam sie tylko, ze po
          > cwiczeniach na silowni nie mialabym juz sily na cwiczenia aerobowe :( Ale musze
          >
          > to chociaz wyprobowac.

          Ponieważ po siłowni masz już częściowo wypalony glikogen, nie tracisz na aerobiku
          czasu na wejście w fazę spalania tłuszczu i przez pół godziny palisz tyle, co
          normalnie przez 1 godzinę - możesz przecież przerwać w dowolnej chwili (chyba że
          dostaniesz zadyszki - będzie to oznaczało, że tempo jest za ostre i trzeba
          odpuścić - szkoda mięśni).

          Jeszcze jedno pytanie jakie mi sie w tej chwili nasuwa
          > to czy przy takim treningu jak moj powinnam brac odzywke typu carbo? Jesli tak
          > to jakie sa z tego korzysci oraz ewentualne skutki uboczne? Pozdrawiam. M.

          Carbo bierzemy wtedy, gdy ćwiczymy ostro na masę i zapobiegamy katabolizmowi.
          Można to wtedy popijać i przed, i w trakcie, i po treningu. Efekt - tzw. pompa
          insulinowa: stałe wtłaczanie glikogenu do mięśni. Skutek uboczny to oczywiście
          odkładanie nadmiaru pod postacią tłuszczu:( dlatego sam tego nie stosuję. Jeśli
          masz mało tłuszczu i nie jest to Twój cel pierwszoplanowy, lepiej pij isostar po
          treningu. Gdy dojdziesz do wniosku, że trzeba spalić trochę więcej sadełka, przez
          godzinę po aerobach tylko mineralka.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka