Dodaj do ulubionych

Podroz do Polski samochodem

28.06.20, 20:59
Zakladam nowy watek, a nie dopisuje sie do tego stworzonego przez Illegal (wybacz), zeby w jednym miejscu zebrac wszystko to, co potrzebne.

Cos mi sie wydaje, ze samoloty jednak do Polski w lipcu nie wyrusza, wiec musze sie przelamac i mentalnie przygotowac do podrozy samochodem (chyba, ze jest jakas fajna opcja pociagowa, to chetnie skorzystam!).

Potrzebuje porzadnych informacji i zwyklych, dobrych rad, od pan i panow, ktorzy takie dlugie trasy maja w jednym palcu. O czym musze pamietac, co ze soba zabrac (rozumiem, ze wszystkie dokumenty swiata), na co zwracac uwage? O ktorej najlepiej wyruszac, gdzie przekraczac (wybieramy sie najpierw do Malopolski), gdzie nocowac, czego unikac, na co uwazac itd.

Z gory bardzo dziekuje. Nie ukrywam, ze troche sie boje, przede wszystkim jazdy po drugiej stronie. Poprosze o mentalne wsparcie.
Obserwuj wątek
    • yuka12 Re: Podroz do Polski samochodem 29.06.20, 00:53
      My jedziemy z Walii na zachód Polski, więc granice pol. - niem. przekraczmy w innym miejscu.
      Dla nas prom jest miejscem odpoczynku i zawsze jemy tam obiad. Obecnie zawsze nocujemy w Niemczech, raz tylko spaliśmy koło Amsterdamu. Dla naszej rodziny bukujemy hostel ze śniadaniem, na jedną noc nam zupełnie wystarcza.
      Zwykle wybieramy prom do Dunkierki, raz płynęliśmy Steną Line do Holandii (w obie strony w nocy).
      Dobrze jest przemyśleć ewentualne przerwy, zwłaszcza w UK i być przygotowanym na potencjalne korki na autostradach (szczególnie w Niemczech). Dlatego warto mieć różne przegryzki w samochodzie, nie tylko słodkie ale i jakieś bardziej pożywne. Dobra jest mini lodówka lub torba-lodówka np. na kanapki, bo pomimo klimatyzacji może być w lecie b. gorąco w środku (np. po różnych przerwach). Warto mieć chusteczki do rąk dla każdego pasażera i przy każdym siedzenia min. 2 butelki czegoś do picia (my zwykle kupujemy zgrzewki wody 0.5 lub 0.75 l).
      Dobrze jest mieć uaktualnioną Sat Nav oraz papierową mapę drogową - kiedyś dzięki temu dojechaliśmy do domu tego samego dnia, bo za Lądkiem były korki na każdej autostradzie w naszą stronę 😁. I ostatnie - przygotować się, że ZAWSZE coś może się zdarzyć po drodze (choć oczywiście nie musi), przygotować się do tego formalnie (ubezpieczenia, EURO, flexi bilety na prom, dokumenty, karta Ekuz itd) ale i psychicznie, bo to długa droga i przez kilka krajów, więc do pewnych niedogodności podejść z humorem, na luzie i na zasadzie przeżywania przygody.
    • illegal.alien Re: Podroz do Polski samochodem 29.06.20, 08:48
      Fajnie, ze założyłaś watek, ja chętnie poczytam :)
      Sama zaczęłam od tego, ze... kupiłam nowy samochód 😂 Od dawna się przymierzaliśmy do tego, ale potencjalna podróż do Polski przyspieszyła proces :)
      W Halfords widziałam lodowki do samochodu, nie były drogie, wiec przemysle zakup.
      My będziemy płynąc promem z Harwich do Holandii, bo do Harwich mamy bliżej i potem po Europie jest mniej do przejechania. Po prawej stronie już jeździłam - jak się jedzie własnym samochodem to jest moim zdaniem łatwiej, bo przynajmniej samochód masz obczajony. Na autostradzie to w ogóle jest ok :)
      My postanowiliśmy, ze pojedziemy tyle, ile mi się z dziećmi uda bezpiecznie przejechać jednego dnia - nie rezerwuje noclegu, bo nie chce sobie dokładać presji, ze muszę gdziestam dojechać.
    • niyaa Re: Podroz do Polski samochodem 29.06.20, 10:41
      -Naklejki na swiatla, nie takie kupione na promie tylko zrobilabym w warsztacie porzadnie i wyjechalabym tak zeby uzywalac swiatel dopiero w ruchu prawostronnym.
      -Na wszelki wypadek naklejka z przypomnieniem jak zachowac sie na rondzie w ruchu prawostronnym, jesli ktos sie moze zakrecic.
      -Sprawdzic co jaki kraj wymaga wzgledem apteczki, alkomat we Francji itd.
      -jesli klima nie byla serwisowana przed chwila to tez bym sprawdzila czy nie trzeba wymieniac filtrow, doladowac gazu. Kazda bez klimy w leciec na kontynencie to koszmar.
      • lucasa Re: Podroz do Polski samochodem 29.06.20, 21:39
        Tablety do ogladania bajek i filmow. Z sluchawkami! Koniecznosc. Przed lodowka z Halfords 😉

Do coolbox bralismy duzo warzyw do przegryzania bo na postojach nie za bardzo chcialo sie nam jesc kanapki.

My mielismy postoj po drodze wiec mielismy 2 male plecaki zapakowane tak aby od razu mozna bylo wziazc do pokojow hotelowych - z pidzama, szczoteczka, ladowarkami, maskotkami itd.
        • yuka12 Re: Podroz do Polski samochodem 02.07.20, 20:28
          My ongiś kupiliśmy ekrany do zwieszenia na oparciach przednich foteli z odtwarzaczem dvd h słuchawkami. Ratowały nas podczas długich godzin na niemieckich autostradach.
          Każde z moich dzieci miało swój podręczny plecak z ulubionymi kolorowankami, czytankami i tym co lubiło (np. syn kostkę Rubika, samochodziki, córa lalki Barbi) oraz jakieś przegryzki, napoje i chusteczki (również do rąk). Dodatkowe butelki i chusteczki do nosa i czyszczące rozkładałam w drzwiach bocznych (czyli x4) i dodatkowe ręczniki papierowe w ogólnodostępnym miejscu. Radzę wziąć zapasowe torebki na odpadki - jedną przymocować w pobliżu dzieci, drugą np. od strony pasażera z przodu. Torbę z jedzeniem na podróż trzymać z tyłu w zasięgu jego rąk. Podobnie w wygodnym i poręcznym miejscu trzymać płyty z muzyką, dodatkowe chusteczki/spreje/kremy czy napoje.
          My walizkę do hotelu trzymaliśmy nie w bagażniku a w środku samochodu, ewentualnie zaraz pod klapą z przodu bagażnika.
          Jeżeli samochód nie ma na wyposażeniu rolet, polecam kupić chociażby przyklejane na ssawki - mieliśmy przyciemniane szyby z tyłu, ale dzieci i tak się skarżyły na słońce w oczy.
    • plain-vanilla Re: Podroz do Polski samochodem 29.06.20, 22:41
      Wczoraj poleciał samolot z Luton do Katowic, do Gdańska też. O innych trasach to nie wiem.
      Skoro poleciały i TVN24 informuje na swojej stronie, że bez kwarantanny po polskiej stronie, to nie wiem, czemu nie miałyby latać od lipca?
      Informacje o locie jest na stronie FB lotniska Katowice z dokładnym wyjaśnieniem jak to możliwe, że polecieli pomimo zakazu lotów do 30.06.
        • derka1 Re: Podroz do Polski samochodem 30.06.20, 12:17
          Tak, widzialam to dzisiaj, dziekuje. Panikuje, bo na stronie BA, a u nich mam juz kupione bilety, loty w okolicach 10 lipca sa odwolane (dalej sprawdzic sie nie da). Ja co prawda mam zamiar leciec troche pozniej, ale sytuacja jest mimo wszystko nieprzewidywalna. Nie chce sie obudzic z reka w nocniku, wiec wole sie przygotowac na rozne opcje.
    • aniaheasley Re: Podroz do Polski samochodem 01.07.20, 00:27
      Czytam i podziwiam Was wszystkie, jak Wam sie chce w tym roku w podroze wyruszac z przekraczaniem kilku granic. Czytam wiadomosci i co dzien zmiana frontu o 180 stopni. Odpuscilismy wszelkie wyjazdy zagraniczne. Po raz pierwszy odkad tu jestem nie wyjade w tym roku z kraju, i bardzo mi komfortowo z ta mysla.
      Bede cala szczesliwa jak sie nam uda wyskoczyc na tydzien - 10 dni gdzies na polnoc Anglii. Aha, tez rozwazam na te okazje kupno nowego samochodu :)
      • illegal.alien Re: Podroz do Polski samochodem 01.07.20, 08:04
        Aniu, ja ostatnio widziałam swoich rodziców w lutym. Jeżeli nie pojadę teraz, to następna okazje będę miała najwcześniej albo w lutym (jeżeli się zdecyduje na samolot), albo na Wielkanoc. Dla mnie to jest długo, o dzieciach nie wspominając. No i ja cały czas pracuje z domu, wiec moje dzieci siedzą w domu na dupie i wychodzą na jeden spacer dziennie w czasie lunchu albo wieczorem. W Polsce czeka na nich troje kuzynów, półkolonie, a potem dwa tygodnie wakacji w górach. Duzo lepsze warunki, niż to, co mogę im obecnie zapewnić tutaj. A ryzyko jest minimalne, bo ruch samochodowy przez cała pandemie nie był wstrzymany i nasz ewentualny powrót na Wyspy będzie się zaliczał do ‚essential travel’.
      • lucasa Re: Podroz do Polski samochodem 01.07.20, 10:39
        Ania, my tak samo, na 2020 odpuscilismy wszystkie zagraniczne podroze. Moze Wielkanoc w PL, ale raczej przyszle wakacje. W tym roku, na pewno w UK.

Jezeli jeszcze nie masz nic zamowionego to chyba najwyzszy czas - nie wiem czy zauwazylyscie jak ceny poszly w gore. Dla nas, jezeli chcemy 3 bed na wakacje to zawsze w UK jest drogo. Ale w tym roku to.juz w ogole masakra!
        • aniaheasley Re: Podroz do Polski samochodem 03.07.20, 09:49
          Nie mam nic zamowione. Juz raz zamowilam, wykupilam na Wielkanoc, potem 6 tygodni czekalam na refund. Na razie czekam na rozwoj wypadkow. Planujemy jakos w polowie sierpnia, ale tak mysle, co jak w tamtej okolicy gdzie planujemy bedzie akurat wtedy miejscowy whack a mole lockdown jak obecnie w Leicester?
      • plain-vanilla Re: Podroz do Polski samochodem 01.07.20, 22:31
        Mam dwa wesela w bardzo bliskiej rodzinie. Najchętniej bym się wykręciła bo nie znoszę takich imprez, ale tym razem po prostu chce uczestniczyć. Po drugie jak illegal pisze. Więcej atrakcji w Polsce dla dzieci, chcę również zobaczyć się z mamą i bratem. Myślę, że wszyscy zasłużyliśmy na trochę odpoczynku psychicznego a tym właśnie ten wyjazd będzie. Bilety kupione w styczniu, więc to nie tak, że nagle mnie naszło, że chcę lecieć. Te bilety które kupiłam teraz to na wylot z UK.
          • illegal.alien Re: Podroz do Polski samochodem 02.07.20, 01:16
            My sie na masowe imprezy nie szykujemy, dzieci mam wstępnie zapisane na półkolonie jeździeckie, na drugi tydzień naszego pobytu - w Polsce zarażeń jest tak mało, ze w ogóle się tym nie martwię. A dzieciaki już tęsknią za normalna zabawa i kontaktem z rówieśnikami. Nasz pierwotny plan był taki, ze miałam spędzić z dziećmi tydzień w Krakowie, potem ich odwieźć do moich rodziców, a po dwóch tygodniach po nich przylecieć. No samych to ich na pewno w Polsce nie zostawie, stad kombinowanie z praca z Polski i zmiana urlopu na dwa tygodnie pod rząd, zamiast tydzień tu i tydzień tam :)
      • yuka12 Re: Podroz do Polski samochodem 02.07.20, 20:08
        Moja mama ma prawie 90 lat, ojciec też po 80. Teściowa jest dużo młodsza, ale bardzo podupadła na zdrowiu i mąż się bardzo o nią martwi. Ze względu na szkołę dzieci mamy niewiele okazji, żeby jeździć rodzinnie do Polski, a biorąc pod uwagę wiek i zdrowie naszych rodziców - za rok może nie być nikogo z nich do odwiedzin. Osobiście wolałabym AI gdzieś w Hiszpanii, ale wiem, że nie darowałabym sobie, że nie widziałam rodziców, kiedy mogłam. Zresztą w Pl jest cała nadza rodzina - rodzeństwo z dziećmi, kuzyni, ciocie i wujkowie itd. Także dla nich i dla nas samych (bo jednak czujemy się w UK czasem samotni) lubimy raz na jakiś czas odwiedzić stare kąty.
    • illegal.alien Re: Podroz do Polski samochodem 05.07.20, 20:32
      Derka, nie wiem jak Ty, ale ja już mam bilety na prom :) płyniemy do Rotterdamu 31/7, wracamy 30/08, w obie strony nocnym.
      Wyposażyłam samochód w gaśnice, trojkat, kamizelki, apteczkę, mapę papierowa. Biorę ze sobą V5C, wydrukuje polisę ubezpieczeniowa, muszę odnowić nasze ubezpieczenie podróżne i sprawdzić czy mój breakdown cover obejmuje Europę.
      Poza tym kupiłam jednak te lodówkę samochodowa - można ja podłączyć do zapalniczki lub do normalnego gniazdka, wiec planuje zapakować jedzenie (jakieś warzywa i owoce dla dzieciaków głównie, na pewno zatrzymamy się na normalny posiłek) i napoje i nie musieć się martwić szukaniem tego zaraz po zjeździe z promu. Dzieciakom zapowiedziałam postój nie częściej niż co 3 godziny :P
      Szykuje się jak na podróż na księżyc, ale ja już tak mam. Mysle, ze będzie fajna przygoda dla mnie i dla dzieciaków, najprawdopodobniej jedna z tych rzeczy, które zrobie raz, żeby nigdy więcej tego nie powtarzać ;)
          • niyaa Re: Podroz do Polski samochodem 05.07.20, 22:36
            Sama bedziesz je naklejac? To kup kilka bo raz ze to straszne szajs takie berdziej jednorazowki, raczej miesiac nie pociagna a dwa ze przyklejenie ich samo dzielenie to prowizorka. Wybralabym sie raczej przed wyjazdem do majstra zeby je ustawil jak do MOT wtedy jego Naklejki napewno przezyja I beda ustawione poprawnie.
          • derka1 Re: Podroz do Polski samochodem 05.07.20, 22:44
            A ja (my) ciagle w jakiejs glupiej niepewnosci. Mam bilety z BA, teoretycznie chyba od 10 lipca sa loty, ale lataja w kratke bo 12 i 13 juz znowu odwolane. Nie wiem czy czekac i jak dlugo, czy olac loty i kupic bielty na prom. Mysle, ze wybralibysmy te sama droge co Ty. Juz wszystko sprawdzilismy, mniej wiecej wiemy co mamy zalatwic - teraz tylko podjac decyzje, a to chyba najtrudniejsze.

Rozumiem, ze sie zatrzymujesz w Niemczech na dodatkowy nocleg?
            • illegal.alien Re: Podroz do Polski samochodem 06.07.20, 07:37
              Zobaczę jak mi się będzie jechało i ile mi dzieciaki dadzą spać na promie. Jak będę wyspana i nie będzie korków, to jest szansa, ze damy radę w jeden dzień. Jak będę zmęczona to się zatrzymamy. Nie chce sobie nic narzucać, ma być bezpiecznie i bez szarżowania, wiec pewnie się zatrzymamy.
              • derka1 Re: Podroz do Polski samochodem 06.07.20, 11:42
                Opowiedzialam mezowi o Tobie! Powiedzialam - zobacz, matka z dwojka maloletnich dzieci jedzie sama, odwaznie, nie boi sie, przygoda, super, miod orzeszki itd :-)

Glowa pokiwal.

To on ma wiekszego cykora niz ja, wiec licze, ze Twoj przyklad podziala na niego mobilizujaco i jesli bedzie taka potrzeba, nie bedzie wymyslal, tylko zapakuje sie z nami do samochodu :-)

Btw - jestes moja bohaterka! :-)
                • illegal.alien Re: Podroz do Polski samochodem 06.07.20, 11:58
                  Haha, poczekaj aż dojadę, zanim zaczniesz ze mnie robic bohaterkę 😂
                  Ale generalnie to ja lubię wyzwania i największym motywatorem w życiu jest chęć udowodnienia sobie, ze umiem coś zrobic - jak już wiem, ze umiem, to powtarzanie tych samych czynności mnie nie interesuje :P dlatego podejrzewam, ze będzie to jednorazowa akcja ;) chociaż jeżeli w pracy będą skłonni mnie tak puscic bez pandemii, to jest to jakiś sposób na spędzenie czasu z moja rodzina :)
                  • lucasa Re: Podroz do Polski samochodem 06.07.20, 12:11
                    >>>>chociaż jeżeli w pracy będą skłonni mnie tak puscic bez pandemii, to jest to jakiś sposób na spędzenie czasu z moja rodzina :)>>>>

Ja wlasnie po Twoim wpisie zaczelam kombinowac czy nie zrobic tak w przyszlym roku.... pojechac wczesniej z dziecmi na 2 tyg aby pobawily sie z kuzynami, moze zapisac na jakies polkolonie i w tym czasie pracowac. (A popoludniami siedziec na Krakowskim Rynku i cos tam popijac) A potem maz moglby doleciecc i zrobilibysmy sobie urlop....
                    • illegal.alien Re: Podroz do Polski samochodem 06.07.20, 12:47
                      Ja właśnie dwa tygodnie będę pracować od moich rodziców z domu - dzieki roznicy czasu nie muszę być przed komputerem do 10, wiec mogę się wyspać albo skoczyć do dentysty :D jakbym jednak wstała, to mogę pracować od 8 czasu polskiego, zrobic dłuższy lunch i wrocic przed ekran po południu. No różne są opcje :) pierwszy tydzień dzieci nie maja półkolonii, drugi będą jeździć na koniach - moi rodzice ich odwiozą w drodze do pracy, odbiorą w drodze powrotnej. Razem z moimi dziećmi będą chodzić ich kuzyni, wiec win-win :) (no, może dla moich rodziców nie taki win, bo będą czwórkę dzieci wozic i odbierać, ale sami się zgłosili 😂)
                      A po dwóch tygodniach we Wrocławiu jedziemy na dwa tygodnie prawdziwego urlopu w Karkonosze :) gdyby nie pandemia, to bym nie miała dwóch tygodni ciurkiem, a taki dłuższy urlop na pewno dobrze mi zrobi :)
                      (My zazwyczaj bierzemy dwa razy w roku po tydzień, a reszta to jakieś pojedyncze, losowo wybrane dni, czasem trzeci pojedynczy tydzień).
                      • ilonka45 Re: Podroz do Polski samochodem 07.07.20, 18:08
                        Przeczytalam watek z wypiekami na twarzy, uwielbiam podrozowac :) autostopem przejechalam cala komunistyczna Europe kiedys :) z kolezankami z roznych krajow, byl tez koelga Niemiec, mowiacy dobrze po polsku :) Ostatnio, pare lat temu, kolezanka mnie zaprosila na podroz samochodem z okolic Oslo do Bergen :) Szerokiej drogi I milego wypoczynku.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka