Dodaj do ulubionych

Usprawnic gotowanie

18.02.22, 17:59
Mam problem z gotowaniem. Kiedys gotowalam duzo i chetnie, przedewszystkim zdrowo, uzywalam slowcooker, nawet watki na temat slowcookera byly ta tym forum. Niestety jakis czas temu rozwinela sie u mnie idiotyczna fobia, ktora bardzo mi utrudnila przygotowywanie posilkow. Moj ex przejal czesc gotowania, on gotuje bardzo dobrze, ale juz mu sie to nudzi, wiec musze znowu zaczac to ogarniac. Nie chcialabym sie rozpisywac na temat mojej przypadlosci. Jak moe usprawnic gotowanie zdrowych, pelnowartosciowych posilkow dla dzieci po pracy? Czyli slow cooker nie wchodzi w gre, sa rozne termomixy, instant pots itd. jakie urzadzenia posiadacie, ktore wzglednie szybko i najmniej pracochlonnie usprawniaja Wam prace w kuchni? Bedw wdzieczna za wszelkie pomysly. Raczej chodzi mi o cos takiego, gdzie wrzucam skladniki i robi sie samo, haha, mieso, sosy itd
Obserwuj wątek
    • niyaa Re: Usprawnic gotowanie 18.02.22, 18:24
      Jesli chodzi o thermomix to uwazam bardziej za gadzet I moge sie bez niego obejsc ale to co jest dla mnie super, tak bardzo ze moj student syn tez sobie zakupil zeby iec u siebie to
      Ninja Foodi MAX Dual Zone Air Fryer
      Nie chce mi sie wkleic link ze strony ale jest to podwojny air fryer w ktorym mozesz piec takze I podgrzewac I ustawiac rozne wariany ze skoncza sie w tym samym czasie.
      Jest to swietnie I dla dzieci I dla ludzi na diecie. Zrobisz w tym szybko I wszystko. Od kiedy mamy, piekarnik chodzi okazjonalnie bo ninja jest poreczniejsza, szybsza tez no i np w jednej komorze mieso w drugiej czy to slodkie ziemniaki czy frytki mrozone czy warzywa, szparagi itd. Opcji masa. Zdecydowanie polecam. Warto tez popatrze za kodami promocyjnymi bo mozna go kupic za OK £150.

Moj syn student rowniez gotuje, je zdrowo I bardzo zwraca na to uwage I garnek I patelnia to kupil symbolicznie bo glow ie jedzie na ninja wlasnie
      • niyaa Re: Usprawnic gotowanie 18.02.22, 18:29
        Jeszcze dodam ze jesli o czyszczenie to kazda szuflade mozna myc w zmywarce, nie tylko recznie. Co jest fajna opcja
    • aniaheasley Re: Usprawnic gotowanie 18.02.22, 19:59
      Wiem, ze nie o to Ci chodzi, ale my nie posiadamy i nigdy nie posiadalismy nic z tych rzeczy. U nas w domu od lat gotuje prawie wylacznie moj maz, poczatkowo zaczal gotowac sporadycznie, bo jak twierdzil, ja gotuje bezsmakowo i na sucho. Ja i dzieci na przyklad nie mielismy nic przeciwko temu zeby jest gotowanego kurczaka, z warzywami z wody i z makaronem posypanym tylko lekko serem, i tak moglismy sie odzywiac caly tydzien. Moj maz lubi pikatne i egzotyczne dania, wiec zaczal je tworzyc. Teraz ja gotuje cos moze raz na dwa miesiace. Moj maz sie natomiast w tym spelnia, relaksuje i w ogole tworzy. Samo tak wyszlo. Moze moglabys nakierowac meza na podobna sciezke, zeby doszedl do wniosku (oczywiscie 'sam' musialby dojsc do takiego wniosku), ze gotowanie to jego pasja i hobby. Musialabys mu tez umiejetnie schlebiac i wydawac dzwieki zachwytu nad kazdym jego posilkiem, ewentualnie wciagnac w wydawanie okrzykow zachwytu dzieci ;)
      • wiwi1 Re: Usprawnic gotowanie 18.02.22, 20:30
        Niestety meza na stanie mie posiadam;) Posiadam za to bylego meza, ktory gotuje swietnie i zaczelo sie u nas dokladnie tak samo jak u Ciebie, najpierw gotowal sporadycznie, potem polubil gotowanie i gotowal czesciej i chetnie, lubil wyprobowywac nowe przepisy i potrawy. jak sie rozstalismy to w dalszym ciagu gotowal dzieciom w weekendy kiedy dzieci byly u niego i dodatkowo 2 razy w tygodniu. Bylo to dla mnie duza pomoca poniewaz jak napisalam wczesniej mam taka glupia przypadlosc. No i niestety od jakiegos czasu mojemu ex nie chce sie gotowac, dzieci zaczely jesc naprawde byle jak i mnie to bardzo martwi. Ja si emusze jakos pozbierac a nie jest latwo ( ni echce na forum opisywac szczeolow) wiec szukam sposobu zeby usprawnic sobie to gotowanie.
        • aniaheasley Re: Usprawnic gotowanie 18.02.22, 20:36
          Oj, sorry, to cos zle zrozumialam. Teraz doczytalam ze pisalas o ex.
        • ilonka45 Re: Usprawnic gotowanie 18.02.22, 23:46
          Uwielbiam gotować i się w ten sposób relaksuje, właściwie to relaksowalam, bo od kiedy jestem sama i pracuje to nie mam za bardzo czasu ani ochoty. Mam wszystkie możliwe gadżety, ale ich już nie używam. Zupy i stews same się gotują, możesz wieczorem na następny dzień zrobić, następnego dnia tylko ziemniaki, pasta, kasza, kuskus etc dogotować. Robię tez surówki i sałatki, które zabieram do pracy, na pare dni w małych kontenerach: chia seeds, warstwa jogurtu, potem kompot z owoców, orzechy różne i miód. Sałatki z soczewicy, ziemniaków, buraków, fasolki zielonej i suchej.
    • elle-joan Re: Usprawnic gotowanie 19.02.22, 12:35
      Mnie sie wydaje, ze najlepszy sposob na usprawnienie gotowania to gotowanie na zapas i mrozenie. Jemu sie nie chce, Ty nie mozesz z innego powodu, wiec moze raz na jakis czas kazde z Was na ile moze to sie zmobilizuje. Najlepiej takie potrawki z miesem, warzywami i zeby byl juz w tym makaron albo ziemniaki. Jednogarnkowe dania sa i latwiejsze do gotowania i odgrzewania. Dostarcz mu pojemniki zeby mniej narzekal ze tyle roboty ;-)
    • plain-vanilla Re: Usprawnic gotowanie 19.02.22, 22:02
      Ja też bym chciała coś, co usprawni moje gotowanie a najlepiej, żeby to ktoś za mnie robił.
      Mój brat od lat ma termomixa, wymienil na nowszy model, starszy dał swojej dorosłej córce. Wiem, że regularnie korzysta, ale sama nie używałam, więc nie wiem, czy to faktycznie wszystko robi się samo i szybko.
    • illegal.alien Re: Usprawnic gotowanie 19.02.22, 22:22
      Troche ciężko doradzać bez konkretów, co jest problemem - czemu na przykład slow cooker nie wchodzi w grę? Dla mnie na okres jesienno-zimowy slow cooker jest super. Latem nie mam co do niego wsadzic, bo żywimy się głównie sałatkami i daniami z grila.
      U nas gotujemy oboje, zależy jak kto konczy prace i jakie mamy fantazje/potrzeby. Wciągnęłam tez w gotowanie dzieci - może to jest jakas opcja? Kiedyś mieliśmy subskrypcje Gousto/Hello Fresh, przepisy są banalnie proste - są tez dostępne na ich stronach/aplikacjach, wiec można korzystać z samych przepisów, a składniki kupować na własna rękę :)
      Moje dzieciaki potrafią sporo ugotować. Nadzoruje je najczesciej, ale w zasadzie nie ma takiej potrzeby, robie to chyba z poczucia obowiazku ;)
      Tak czy siak, maja z gotowania niezła frajdę :)
      • niyaa Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 10:40
        Mrozone jedzenie wogole wykluczam, poprostu lubie swieze.
        Na yt sa filmiki pokazujace do ten podwojny Airfryer ninja moze zrobic. Naprawde szczerze polecam! Od steka po przez meat balls, kurczaka, hot dogi, szparagi, papryki, no wszystko zrobi - zarowno dla 1 osoby jak I 4 osobowej rodziny. Uzywam blisko roki gdyby cos mu sie stalo napewno kupilabyn taki Sam - dwukomorowy
        • wiwi1 Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 12:51
          Dzieki dziewczyny za wszystkie pomocne rady. Dzieki Niyaa za polecenie tego Nija airfryer, od wczroja wlansi eogladam filmiki i dwa ich produkty ten polecany przez ciebie air fryer i multicooker od nich. To jest mniej wiecej cos takiego o czym myslalam, tak przynajmniej wydaje mi sie z opisow. Czy masz do tego jakies przepisy jak i co mozna w tym zrobic?
          • niyaa Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 13:31
            Konkretnie co np robie na szybko:
            -podgrzewam wszelkie go rodzaju nan bread, sausage rolls, chlebki cebulowe ect zapiekam tez w tym cieple kanapki
            -steak, kurczak cale piersi jak I kawalki do cieplych kanape, tortilli itp
            Meat balls wolowe z lidla 🤣 chwila moment I sa
            -frytki domowe jak I mrozone oraz slodkie ziemniaki
            -wszystko co mozna zapiekam z serem
            -szapagi sie robia mega I szybciej niz z piekarnika
            -zeberka takie z asdy jak I kurczak piri
            -kielbaski sniadaniowe 7-8min
            Oj no zrobisz w tym wszystko I szybko - do max 20 min masz swietny obiad dla 4
            Mowiac ogolnie jest to duze ulatwienie dla Dan ktore mozesz robic w piekarniku tylko duzo duzo szybciej I masz elastycznosc odnosnie ilosci - 1, 2 porcje czy cala rodzina.
            Nie wierze ze nie spodoba Ci sie - slowo! Nawet jak popatrzysz w necie na opinie na moj model to sa 4,9-5* poprostu jest to cudo. Osobiscie nie uznaje gotowa nia na zas I mrozenia I mikrofali...
            Nie relaksuje mnie tez gotowanie
            • niyaa Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 13:40
              Jesli mam wybor smazyc kurczaka na patelni do np ryzu I warzyw to kurczaka wrzucam do ninji, ryz gotuje sie Sam a ja poprostu zajrze, przemieszac kurczaka-tzn wyciagne I po trzasne szuflade lub jesli robie kawalki kurczaka takie bez skory I kosci to szczypczykami przekrece. I voila!
              • niyaa Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 13:44
                Aha a jesli chodzi o multi cooker to nie dotykalam, ale jesli chodzi o takie urzadzenia to jednak dwie osobne komory to jest swietny wynalazek z uwagi na elastycznosc nie tylko odnosnie ilosci jedzenie jak I tego co robisz - konczac w tym samym czasie
                • niyaa Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 13:47
                  Nie kupilabym nic jednokomorowego do uzytku dla 3-4 osobowej
          • illegal.alien Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 14:05
            Mam multicooker z Lakeland, używam głównie funkcji slow cooker i raz na wielkie święto coś usmaże na głębokim tłuszczu w nim.
            • niyaa Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 14:08
              Ja ninje trzymam na blacie w kuchni bo uzywam 6x w tyg napewno, stad mozliwosc mycia w zmywarce mnie cieszy takze. Rozpisalam sie niczym konsultant ds sprzedazy 🤣 ale polecam z reka na sercu!
              • wiwi1 Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 14:11
                Dzieki niyaa, postanowione, po wyplacie kupuje ten airfryer.
                Pisalas tez chyba, ze posiadasz thermomix. Jak Ci sie sprawdza. Troche kosztowny zakup, zatsnawia mnie czy warty ceny?
                • niyaa Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 14:17
                  Nie posaidam ale dotykalam bo bliska kolezanka ma. Kupila podjarana jaknszczerbaty na suchary ale ma, od ponad poltora roku moze dwa lata jak uzyl jej partner do chinczyka to wszystko. Thermomix to gadzet, jak masz juz wszystko a chcesz cos na 50 urodziny bo mozna w nim robic drinki 🤣 taka jest moja opinia I nie ma w nim nic co uznalabym za warte £1k. Maselka smakowe moge robic bez thermomixa, nie pije 😂 nie mam potrzeby "miec". Jesli chcesz sobie tez popatrzec to ula pendantula na yt bo thermomix ie... Zgadzam sie z nia tam w 95%...
                  Jak bedziesz gotowa kupic ninje, poszukaj kodow rabatowych w necie.
                  • niyaa Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 14:24
                    Do sztkowania itp itp mam tez ninja blender system nutri ninja-w zyciu lepszego nie mialam, moc ma diabelska, kilka lat I jak nowy. Tez uzywany tak czesto ze stoi na blacie.

Hahaha a jak wyroslam z przeplacania za dyson a... Kupilam sharka (czyli ninja znowu) 🤣ta sama firma tylko ninja to kuchen a. Odkurza pieknie! Tylko dwie baterie trzeba miec jak sie ma dywany, wykladziny 😂
                    Hahaha czy ja juz moge aplikowac o robote u nich? 🤣
      • ilonka45 Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 13:13
        Ja tez wyciągałam syna do gotowania, teraz na zmianę z żona gotują, synowa babcia nauczyła włoskiej kuchni, syn uwielbia ostre potrawy, jamajskie, hinduskie, meksykańskie. Ja z każdej kuchni coś dla siebie znajdę. Polska kuchnia tylko od święta
        • illegal.alien Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 14:07
          U nas z tradycyjnej kuchni polskiej najczęściej są pierogi, szczególnie jak mama mi przywiezie zapas ;) a tak to głównie kuchnia fusion ;)
    • wiwi1 Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 14:15
      Jak juz jestesmy w kulinarnym watku to moze ma ktos przepis na zupe pomidorowa ale taka tutejsza creamy tomato soup z samej passaty? Znaczy w sensie zeby podstawa byla passata pomidorowa a nie pomidory w puszce ani swieze pomidory? Szukam na necie przepisow, ale nie znajduje z sama passata. Moglabym sprobowac ugotowac i zobaczyc co wyjdzie, ale jak ktos ma gotowy przepis to bylabym wdzieczna.
      • glasscraft Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 14:32
        Wiem, ze napisalas, ze nie chcesz ze swiezych, ale sprobuj taka i moze sie okazac, ze Ci podpasuje i zapomnisz o tej z passaty. Swieze pomidory kroje na cwiartki, tak samo cebule, polewam oliwa, sol, pieprz, kilka zabkow czosnku (bo akurat lubie ale bez tez wyjdzie), do piekarnika (temperatura i czas na oko - az sie zaczna troche na brzegach przypalac), takie upieczone do gara z woda albo wywarem, podgotowac, zmiksowac (jak ma byc super aksamitna to przez sito przetrzec, zeby sie pestek pozbyc), doprawic (ciutka cukru robi cuda) i moge jesc do pekniecia. Ok, wiecej roboty niz z gotowej passaty ale imo naprawde warto. Z uwaga, ze najlepsze na to sa pomidory typu San Marzano czyli z "gestym" srodkiem.

A z samej (prawie) passaty to znalazlam taka: ilovecooking.ie/recipe-items/easiest-ever-tomato-soup/
        • wiwi1 Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 14:52
          glasscraft dziekuje Ci za ten przepis i wyprobuje jak bedzie sezon na pomidory:) Mam ogromny problem ze znalezieniem dobrych pomidorow, nawet w sezonie. Wczoraj sobie znowu sobie kupilam, wygladaly ladnie a smakuja beznadziejnie
          • glasscraft Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 15:04
            Jak masz mozliwosc i miejsce to sprobuj nawet kilka krzaczkow san marzano (nasiona sa do kupienia w franchi seeds albo napisz na priva jezeli chcesz, zebym Ci troche przyslala, bo one sa paczkowane w glupich ilosciach, ktorych jedna osoba nie jest w stanie wysiac). Te zimowe kupne to jedno wielkie smakowe oszustwo, kupuje bo nie mam wyboru, ale one takie wlasnie sa - sliczne i smakuja jak woda.
          • ilonka45 Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 20:59
            Pomidory tylko w sklepie włoskim lub tureckim, w sezonie na niektórych marketach można naprawdę smaczne kupić.Jesli masz możliwość to tak jak glasscraft doradza, to samo dotyczy ziół i przypraw, nawet w domu można uprawiać, pietruszka, bazylia, tymianek, rozmaryn, mięta i i oregano są bardzo łatwe do utrzymania.
      • ilonka45 Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 14:34
        Mam z 5 na pomidorowa, wersja polska, włoska i pomidorowo-paprykowa i na ostro. Zawsze robię wegetariańskie, gotuje wywar z warzyw i dodaje pomidory świeże lub z puszki ( gdzieś wyczytalam, ze te puszki nic nie tracą na wartościach odżywczych) i w zależności na jaka pomidorowa mam ochotę dodaje bazylię i czosnek lub pietruszkę i cebule lub do tej na ostro pomidory z papryka i chili. Ns koniec miksuje, jedli lubisz możesz dodać sour cream łun double.
        • ilonka45 Re: Usprawnic gotowanie 20.02.22, 14:39
          Z samej passaty i najszybciej to podsmaż lekko cebule i czosnek w oliwie, dodaj passate i double cream, kostkę warzywna jeśli, sól, cukier i blend
      • princesswhitewolf Re: Usprawnic gotowanie 23.02.22, 16:53
        ja tez robie ze swiezych pomidorow. Trzymam pomidory przez tydzien w ciemnej szufladzie by mocno dojrzaly. Gotuje w jednym garze bulion warzywny a w drugim dusze oskurowane pomidory, 3 suszone takie w oliwie pomidory, 1 czerwona papryke w masle z cebula, swiezym, czosnkiem, cukrem, sola + najlepiej oregano i bazylia.

Potem do gara z bulionem ( bez warzyw, zostawiam tylko troche marchewki) i miele to. Na koniec dolewam troche mleka. Tzn najlepiej jest smietany ale my chcemy low fat wiec mleka...
        • ilonka45 Re: Usprawnic gotowanie 25.02.22, 22:35
          Ja tez low fat i mleko zamiast śmietany :) jedyne co mrożę to właśnie włoszczyznę :) i robię bulion wegeterianski, jedyna zupa na mięsie to rosół w różnych wariantach.
    • princesswhitewolf Re: Usprawnic gotowanie 23.02.22, 16:48
      Thermomix to po prostu dobry malakser. Mam taki od1997r. Jesli juz masz malakser to po co ci to. Zreszta sa teraz tansze opcje typu Lidlomix itd

Air fryer przyspiesza wiele spraw. Ja mam Tefala ale Ninja tez ponoc niezly
    • leyla76 Re: Usprawnic gotowanie 27.02.22, 14:14
      Ja mogę polecic instant pot i dobry piekarnik.
      Instant pot jest moim zbawieniem na wszelkie Dania jednogarnkowe, zupy, risotto oraz gotowanie na parze.
      Wszelkie curry, sosy do makaronów, chillly. Szukam przepisów, gdzie po tosty wrzucasz wszystkie składniki, wciskasz przycisk i czekasz aż sie ugotuje, bez potrzeby mieszania, czy zaglądania czy sie nie przypala. Mizna ugotować wcześniej i instant pot potem trzyma w ciepłe.
      No i wężyki gotuje sie o wiele szybciej niż w standardowym garnku.
      Piekarnik.- wszelkie Dania na jedna blachę. Ryba z warzywami, kurczak z warzywami, pieke wszystko co wcześniej smażyłam np kotlety mielone.
      Piekarnik
      • niyaa Re: Usprawnic gotowanie 27.02.22, 15:51
        I to wszystko co opisujesz jako z piekarnik a przygotujesz w dwukomorowym airfryerze ninja tyle ze o wiele szybciej I sprawniej...
        • leyla76 Re: Usprawnic gotowanie 27.02.22, 16:08
          I tu moze masz racje, ale z racji tego, ze mam fajny piekarnik z air frying option, to nie chcę wydawać kasy na kolejny gadżet zajmujący miejsce w kuchni, na blacie, na podłodze?
          W piekarniku ryba z warzywami to jakieś pół godziny.
          Dodam, ze kupiłam air fryer (philips jednokomorowy) dla rodziców i oni są bardzo zadowoleni . Ja przy mojej 5cio osobowej rodzinie zostanę jednak przy piekarniku😁

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka