Dodaj do ulubionych

Dom Polski we Lwowie

10.11.15, 16:23
Wmurowano akt erekcyjny i kamień węgielny pod Dom Polski we Lwowie
Opublikowano: Piątek, 06 listopada 2015

W piątek we Lwowie wmurowano akt erekcyjny i kamień węgielny pod fundamenty Domu Polskiego. W uroczystości wzięli udział m.in. szef polskiego MSZ i szef gabinetu prezydenta RP.

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Katedrze Lwowskiej. Odprawił ją biskup Leon Mały. Później goście zebrali się na miejscu, w którym stanie Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego – Dom Polski. Na uroczystości, poza Polakami ze Lwowa, przybyli m.in. szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna, szef gabinetu prezydenta RP Adam Kwiatkowski, mer Lwowa Andrij Sadowyj, ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin, konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Emil Legowicz, prezes zarządu Stowarzyszenia Wspólnota Polska Longin Komołowski, rzecznik MSZ Ukrainy Mariana Beca oraz przedstawiciele władz lokalnych Ukrainy i Polski.

Polacy ze Lwowa są przekonani, że Dom Polski stanie się symbolem ich obecności w tym mieście. Według Emilii Chmielowej, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, wydarzenie to wieńczy wysiłki Polaków o bycie „bardziej zauważalnymi i szanowanymi obywatelami tego państwa”.

„Odkąd istnieje niepodległa Ukraina, odkąd mieszkający tu Polacy zyskali możliwość korzystania z wolności aktywnego zaistnienia w rodzącym się społeczeństwie obywatelskim, rosły państwa nadzieje i oczekiwania, aby posiadać we Lwowie własną siedzibę. Dziękuję państwu za przywiązanie do polskości, za postawę publicznej służby i za osobiste zaangażowanie, aby Dom Polski we Lwowie mógł powstać” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez szefa jego gabinetu, Adama Kwiatkowskiego.

Podczas ceremonii przemawiał również Petro Tyma, prezes Związku Ukraińców w Polsce. Podziękował prezes Chmielowej za wyciągniętą dłoń Polaków Ukrainy do środowiska polskich Ukraińców.

Mer Lwowa powiedział z kolei, że dla Ukraińców ważne jest, „aby ten Dom był domem jedności” i by było w nim „wiele okrągłych stołów”, żeby „ludzie nauczyli się pracować i myśleć razem”. „Dziś jest to niezbędne i dla Ukrainy, i dla Polski, i dla zrozumienia w Europie i świecie" – powiedział Sadowy.

Z kolei minister Grzegorz Schetyna podkreślił, że „Lwów jednocześnie jest i musi być symbolem współpracy polsko-ukraińskiej oraz naszej wspólnej obecności we wspólnej Europie”. Podkreślał również fakt, że jego ojciec pochodzi z tego miasta.

W samym akcie erekcyjnym podkreślono, że Lwów przez wieki był miastem ludzi mądrych i dumnych z dorobku swych mieszkańców, powstałego dzięki współpracy i współistnieniu wielu kultur.

„Sygnatariusze tego aktu wierzą, że Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego - Dom Polski we Lwowie stanie się ważnym ośrodkiem współdziałania Polaków i Ukraińców” – napisano w akcie.

Do zadań placówki będzie należało m.in.: prowadzenie działalności kulturalnej i edukacyjnej, krzewienie polskich tradycji kulturalnych i patriotycznych, promocja Polski na Ukrainie oraz nauczanie języka polskiego. Ma również pełnić rolę centrum informacji o UE, np. na temat unijnych programów pomocowych. Ponieważ placówka nie ma możliwości samodzielnego finansowania się, będzie utrzymywana przez MSZ. Na jej funkcjonowanie będzie wydawane 4-5 mln zł rocznie.

PAP / wpolityce.pl / kuriergalicyjski.com / Zaxid.net / Kresy.pl
www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/wmurowano-akt-erekcyjny-i-kamien-wegielny-pod-dom-polski-we-lwowie
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka