Dodaj do ulubionych

Potrzebni liderzy

11.06.20, 08:49
Forum Swiat jest lustrzanym odbiciem swiata. I jak: (i) Stany zapadaje w wewnetrzne niepokoje; (ii) Niemcom brakuje checi i wizji by przewodzic Europie; a, (iii) Chiny sa za daleko i zbyt egzotyczne, to liderow brakuje. Rosja liderem byc nie moze bo nie potrafi dobrze gospodarzyc.

Konsekwencje? Ano, Amerykancy, pogodzcie sie z Murzynami, Niemcy, zacznijcie przekonywac innych do wizji wspolnego i uporzadkowanego zycia europejskiego a reszta swiata, uczcie sie chinskiego:)

Goodday

PF
Obserwuj wątek
  • herr7 Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 09:40
   Nie po to przez lata osłabiano klasę polityczną, żeby teraz stawiać na mężów stanu. Skąd oni mają się teraz wziąć? Mężowie stanu są zagrożeniem dla "liberalnej demokracji".
    • boomerang Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 18:40
     Kiedyś Europa miała już niekwestionowanych liderów takich jak Hitler, Stalin,... Problem dziś nie w liderach, tylko w tym że światowy system finansowy został położony na łopatki i kapitalizm praktycznie już nie istnieje, albo wszedł w fazę podobną do tej, w której socjalizm był na początku lat 80-tych. Państwo USA dofinansowuje przedsiębiorstwa prywatne, dostarcza im bodźców finansowych.
           • boomerang Re: Potrzebni liderzy 13.06.20, 23:30
            Od kiedy PiS tworzy rząd to jakość i kultura życia się generalnie podniosła: 1) Mafiozi poznikali i policja już z nimi nie współpracuje, 2) Na stacjach benzynowych nie sprzedają już oszukiwanej benzyny, po której za Tuska dymiły samochody i silniki stukały, 3) Oszustwa podatkowe przestały się opłacać, więc są pieniądze na 500+, 4) Polska generalnie wynormalniała i jeszcze trochę a zacznę poważnie rozważać możliwość powrotu tam po prawie 40 latach emigracji
            • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 13.06.20, 23:36
             No pewnie i nie długo USA i Chiny same się poddadzą pod władzę Jarosława. A Jahwe osobiście ogłosi ,że to my a nie Żydzi jesteśmy narodem Wybranym.
             " Od kiedy PiS tworzy rząd to jakość i kultura życia się generalnie podniosła: 1) Mafiozi poznikali i policja już z nimi nie współpracuje, 2) Na stacjach benzynowych nie sprzedają już oszukiwanej benzyny, po której za Tuska dymiły samochody i silniki stukały, 3) Oszustwa podatkowe przestały się opłacać, więc są pieniądze na 500+, 4) Polska generalnie wynormalniała i jeszcze trochę a zacznę poważnie rozważać możliwość powrotu tam po prawie 40 latach emigracji
             Cytuj" Chłopie widzisz co ci pisia propaganda podpowiada.
             • boomerang Re: Potrzebni liderzy 13.06.20, 23:50
              Polskę pokazuje mi przez Skype mój bezpartyjny znajomy. Znam jego dom z ogrodem i okolice, a nawet rozmawiałem z miłą sprzedawczynią w sklepie spożywczym pełnym wędlin i serów, a także z jego sąsiadką-chłopką, która nowym BMW jeździ na zakupy. Obwozi mnie też po pobliskim Krakowie, który wyładniał i się bawi.
              • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 13.06.20, 23:56
               Ta i to tylko dzięki pis? On jest chyba tak bezpartyjny jak Casanova był cnotliwy a to BMW powstało w polskich zakładach im. Mateusza Morawieckiego. Wędliny. Tak . Przed 2015 za Tuska to jedliśmy tylko korzonki. A i te były na kartki , nieprawdaż?
               • boomerang Re: Potrzebni liderzy 14.06.20, 00:12
                Mój znajomy prowadzi swój biznes i płaci należne podatki, bo uważa się za patriotę. Cieszy go że Polska pięknieje. A co do Tuska, który jak wiemy był wspaniałym premierem, to dziwię się że nie chce nawet próbować wystartować na prezydenta?
                    • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 14.06.20, 00:32
                     Na początku swych rządów premier Mateusz Morawiecki zapowiadał dużą ofensywę inwestycyjną. A jednak pod tym względem wszystko poszło nie tak. Stopa inwestycji w Polsce zamiast rosnąć spadła do jednego z najniższych poziomów w Europie. Eksperci McKinseya przekonują, że w ten sposób to my nie utrzymamy odpowiednio wysokiego wzrostu gospodarczego i nie nadgonimy bogatego świata. A może to już przebrzmiała prawda ekonomii i w gospodarce opartej na usługach inwestycje nie mają już takiego znaczenia dla rozwoju, jak dotychczas?
                     htuutps://www.forbes.pl/gospodarka/wzrost-gospodarczy-a-wysoka-stopa-inwestycji-raport-mckinsey-i-forbesa-polska-2030/6vqn22j
                      • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 14.06.20, 00:41
                       htuuuuutps://spidersweb.pl/bizblog/program-500plus-kleska-demografia/
                       Przewaga zgonów nad urodzeniami rośnie w Polsce w zastraszającym tempie, bo rodzi się nas coraz mniej. Zapowiadany przez rząd efekt demograficzny programu 500+ okazał się niewypałem pomimo rzucenia na ten front gigantycznych pieniędzy z budżetu. Co robi premier po czterech latach samodzielnych rządów swojej formacji? Powołuje byłą rzeczniczkę IBM do… przygotowania strategii demograficznej.

                       Fot. Bizblog.pl
                     • buldog2 Re: Potrzebni liderzy 22.07.20, 22:46
                      Takich bzdur jak tu, to na forum Kraj oni nawet nie śmią pisać. Stopa inwestycji i tak za niska, wtedy (w czasie rządów PO) była usprawiedliwiona potrzebą walki z kryzysem, a sztandarowe budowy socjalizmu Pinokio to miały być:
                      - miliony samochodów elektrycznych,
                      - stocznie oceaniczne w Radomiu,
                      - naddźwiękowa próżniowa kolej magnetyczna hyperloop,
                      - miliony tanich mieszkań,
                      ...
                      (było więcej, w tej chwili pamiętam to)

                      PISowcy liczą na publiczność kretynów, ale tu też się przeliczą.


                      mazzini890 napisał:

                      > Na początku swych rządów premier Mateusz Morawiecki zapowiadał dużą ofensywę in
                      > westycyjną. A jednak pod tym względem wszystko poszło nie tak. Stopa inwestycji
                      > w Polsce zamiast rosnąć spadła do jednego z najniższych poziomów w Europie. Ek
                      > sperci McKinseya przekonują, że w ten sposób to my nie utrzymamy odpowiednio wy
                      > sokiego wzrostu gospodarczego i nie nadgonimy bogatego świata. A może to już pr
                      > zebrzmiała prawda ekonomii i w gospodarce opartej na usługach inwestycje nie ma
                      > ją już takiego znaczenia dla rozwoju, jak dotychczas?
                      > htuutps://www.forbes.pl/gospodarka/wzrost-gospodarczy-a-wysoka-stopa-inwestycji
                      > -raport-mckinsey-i-forbesa-polska-2030/6vqn22j
                    • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 14.06.20, 00:35
                     htuuutps://www.rp.pl/Dane-gospodarcze/190719374-Spadek-produkcji-przemyslowej-tak-zle-nie-bylo-od-3-lat.html
                     Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zmniejszyła się w czerwcu o 2,7 proc. r/r, poinformował Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 5,9 proc.

                     Ostatnim razem spadek produkcji w ujęciu rok do roku odnotowano w kwietniu 2017 r.
                     Z lipca 2019
                     htuuutps://businessinsider.com.pl/wiadomosci/morawiecki-500-zl-jest-na-kredyt-teraz-prostuje/wrzrs5k
                     Na spotkaniu z sympatykami PiS w Bydgoszczy minister Mateusz Morawiecki skomentował finansowanie programu "Rodzina 500 plus": - Przypominam, że 500 plus jest na kredyt. Zadłużyliśmy się o dodatkowe 20 mld zł, bo chcemy promować dzietność. Jesteśmy we własnym gronie i nie musimy mówić sobie tylko pięknych słów.
  • yurek_1111 Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 16:13
   PF :Niemcom brakuje checi i wizji by przewodzic Europie

   I niech tak pozostanie na zawsze...

   PF :Ano, Amerykancy, pogodzcie sie z Murzynami

   Murzyni w USA to też Amerykance ...
   Kolega zeit na innym wątku napisał że czarna mniejszość w USA musi wziąć swoją przyszłość we własne ręce, widocznie nie zna wyników badań które dowodzą że poziom inteligencji jest zależny od rasy i nie mogą ze sobą uczciwie konkurować dwie rasy w obrębie jednego państwa , które zasadniczo się różnią poziomem inteligencji.
   Nie jest to żadne rasistowskie stwierdzenie a jest to naukowa teza poparta badaniami genetycznymi uczonych nagradzanych Noblem...

   "James Watson, laureat Nobla za odkrycie struktury DNA po raz kolejny wywołał skandal stwierdzeniem, że poziom inteligencji jest różny dla różnych ras ludzkich."

   "90-letni Wilson stwierdził, że „w testach IQ istnieje różnica między uśrednionym wynikiem czarnoskórych i białych”. Naukowiec uznał te uwarunkowania za wrodzone."

   "Watson już w 2007 roku wypowiadając się na temat perspektyw rozwojowych Afryki, oceniał je umiarkowanie w związku z jego zdaniem niższym poziomem inteligencji właściwym przedstawicielom rasy czarnej. Jak stwierdził wówczas – „polityka społeczna w tej kwestii opiera się na przekonaniu, iż przedstawiciele rasy czarnej dorównują inteligencją przedstawicielom rasy białej. Tymczasem badania pokazują, że jest inaczej”

   Mnie osobiście tego typu stwierdzenie nie dziwi , bo jeżeli nawet w obrębie rasy białej daje się zaobserwować różnice w poziomie inteligencji wychodzące przy testach IQ, to takie różnice mogą również istnieć w podziale rasowym...
   To że temat jest zamiatany, z obawy posadzenia o rasizm , wcale nie znaczy że nie istnieje...
   • polski_francuz Banalne Watsonie 11.06.20, 17:17
    " I niech tak pozostanie na zawsze"

    Jurek, Jurek, to banalne, ale Niemcy sie zmienili i zmienily. Ten obraz ludzi i kraju jaki masz pasuje moze do Jorla i do Niemcow, ktorzy najechali Polskce ale nie do dzisiejszego narodu. Ich perfekcyjnosc poszla wlasnie w imigrantow (ktorych wpuscili) w nature (ktora chca zachowac) i w inne godne pochwaly i podziwu cele i trzeba ich (tego oczekuja) oklaskiwac a nie krytykowac..

    "Watson już w 2007 roku wypowiadając się na temat perspektyw rozwojowych Afryki oceniał je umiarkowanie w związku z jego zdaniem niższym poziomem inteligencji właściwym przedstawicielom rasy czarnej."

    Czytalem "Podwojna Spirale" Watsona i znam troche jego historie. Jest bardzo ambitnym gosciem, ktory chcial za wszelka cene sie zalapac na Nobla poprzez znalezienie struktura DNA. Nie kazdemu taka ambicja jest dana i z czasem dowiedzielem sie, ze wykorzystal badania angielskiej docentki, ktora opanowala metody eksperymentalne okreslania struktury DNA. On sie na Nobla zalapal a Ona nie. Moze dlatego, ze kobiety sa mniej inteligentniejsze od mezczyzn? Jak sadzisz?

    I dorzuce Ci jeszcze troche naszej historii forumowej (jako zes tez zasluzony swiatowiec od lat). Pisalismy lata/dziesieciolecia temu o rozkladzie Gaussa, ktory zalezy od wieku/kraju/panstwa...I pewnie ten temat tez byl poruszany.

    W koncu, dodam Ci co mysle. Ano, nie sadze, ze czarni sa mniej inteligentni. Malo te wrodzona inteligencja rozwijaja ze wzgledu na slabe, na ogol, wyksztalcenie. Mam wielu kolegow czarnych i zauwazylem, ze sa moze bardziej grzeczni i bardziej sur qui vive co raczej pokazuje czestosc i perfidie atakow na nich.

    PF
    • yurek_1111 Re: Banalne Watsonie 11.06.20, 20:37
     PF :banalne, ale Niemcy sie zmienili i zmienily
     Nie kazdemu taka ambicja jest dana i z czasem dowiedzielem sie, ze wykorzystal badania angielskiej docentki, ktora opanowala metody eksperymentalne okreslania struktury DNA. On sie na Nobla zalapal a Ona nie.
     W koncu, dodam Ci co mysle. Ano, nie sadze, ze czarni sa mniej inteligentni. Malo te wrodzona inteligencja rozwijaja ze wzgledu na slabe, na ogol, wyksztalcenie. Mam wielu kolegow czarnych i zauwazylem, ze sa moze bardziej grzeczni i bardziej sur qui vive co raczej pokazuje czestosc i perfidie atakow na nich.

     Xxxxxx
     Zapewne zaliczasz siebie do intelektualistów, wiec znajdź sobie kto powiedział że "intelektualisci to taka grupa ludzi, która jest w stanie uwierzyć w największe brednie "...
     Od siebie dodam że ta grupa ludzi potrafi również znaleźć wytłumaczenie dla największych bredni....:)
      • yurek_1111 Re: Banalne Watsonie 11.06.20, 21:32
       polski_francuz napisał:

       > "intelektualisci to taka..."
       >
       > Mysla po swojemu. Ty zreszta tez. Moze wiec i Ty jestes intelektualista:)
       >
       > PF
       Nie mogę być intelektualista bo w brednie nie wierzę i od nikogo nie jestem zależny, żadne zależności, żadna praca, żadni przełożeni nie ograniczają mojego myślenia...
       Freethinker...
        • yurek_1111 Re: Banalne Watsonie 12.06.20, 00:39
         boomerang napisał:

         > a co to takiego intelekt?

         Co je to intelekt
         Všeobecne povedané, je to produkt mentálnych schopností, skúseností a ľudských vedomostí a možností ich použitia. Tento výraz úzko súvisí s rozumom a porozumením. Genéza slova intelekt pochádza z latinských slov inter (medzi) a lego (select), čo v spojení znamená „výber medzi“.
       • polski_francuz Re: Banalne Watsonie 12.06.20, 08:44
        "Nie mogę być intelektualista bo w brednie nie wierzę i od nikogo nie jestem zależny, żadne zależności, żadna praca, żadni przełożeni nie ograniczają mojego myślenia."

        No to jestes naprawde wolnym czlowiekiem. Troche Ci zazdroszcze ale troche tez podejrzewam, ze z niektorych zaleznosci od innych/natury/systemu nie zdajesz sobie sprawy.

        Pozdro

        PF
     • herr7 Re: Banalne Watsonie 12.06.20, 08:15
      Maurice Wilkins wykorzystał obrazy dyfrakcyjne DNA, które otrzymała Rosalinda Franklin podobno bez jej wiedzy. Franklin nagrody Nobla nie mogła otrzymać, gdyż zmarła w 1958 r, a nagroda ta nie jest przyznawana pośmiertnie. Rozwiązanie struktury DNA było dziełem Cricka i Watsona, z tym że Crick wniósł potem ogromny wkład w rozwój nauki, a Watson skupił się na pisaniu podręczników, zresztą bardzo dobrych - mam na myśli Biologię molekularną genów.
   • de_oakville Re: Potrzebni liderzy 12.06.20, 18:59
    Czarni byc moze nie sa przecietnie tak inteligentni jak biali, ale maja za to inne zalety. Sa dobrzy w sporcie (Jesse Owens, Pele, Cassius Clay, sorry Muhamed Ali). Sa dobrzy w muzyce (Louis Armstrong, Michael Jackson, Stevie Wonder "i wielu wielu innych"). W gruncie rzeczy ludzie na wozkach inwalidzkich nie sa tak sprawni jak pozostali, garbaci nie sa moze tak ponetni jak prosci, ale wszyscy sa ludzmi. I trzeba traktowac ich jak ludzi. Ale tez oczekiwac od nich szacunku w druga strone. Jesli brak poczucia odpowiedzialnosci powoduje, ze czarni strzelaja miedzy soba, a kula moze traffic przechodzacego Chinczyka, to nie mozna tego tolerowac. Obawiem sie, ze obecnie kazde "krzywe spojrzenie" w kierunku czarnego moze zostac od razu podciagniete pod rasizm. Setki ludzi podpisalo podobno petycje, zeby zmienic nazwe ulicy Dundas Street w Toronto (a przy okazji Dundas Square), bo Szkot Dundas wiele wiekow temu mial niewlasciwe poglady. "Koniec swiata" - przyzwyczailem sie przez lata do tych nazw, wysiadalem na przystanku subwayu "Dundas West" udajac sie w kierunku polskiej dzielnicy.
  • jorl Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 16:24
   polski_francuz napisał:


   > Rosja liderem byc
   > nie moze bo nie potrafi dobrze gospodarzyc.


   No widzisz drogi PF, Rosja nie potrafi dobrze gospodarzyc, tak uwazasz. Juz abstrahuje od tego ze pracyujacy jak Ty w komunie bo na panstwowej posadzie nie mozesz miec pojecia jak wyglada gospodarka kapitalistyczna czyli nie jak Twoja komunistyczna, to jednak w Rosji popowstawaly po komunie koncerny kierowane kapitalistycznie. Czyi otakie o jakie sie tu modli jabb.
   A w Polsce nie powstaly.

   Ja wiem, Ty bys widzial lepiej jak komune na kapitalizm przeprowadzic, prawda drogi PF? No jak?
   • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 16:44
    jej ten kapitalizm wychodzi. Nie nudź . Rosja ma problemy z gospodarką cywilną i radzi sobie z tym gorzej niż Zachód i Daleki Wschód. Tu przyczyną jest jej mentalność odziedziczona po Ordzie. Jakby było inaczej to z takimi surowcami już dawno przegoniłaby Japonię i Koreę Południową razem wzięte.
    • jorl Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 17:00
     mazzini890 napisał:

     > jej ten kapitalizm wychodzi. Nie nudź .

     Polsce wychodzi? Co w Polsce macie? Montownie im. Balcerowicza jesli chodzi o przemysl. A to znaczy ze zaiwaniacie na maszynach z Zachodu produkujac towary opracowane na zachodzie i potem je odsylacie na Zachod do konsumpcji. Sami niczego nie potraficie.
     Powiedzieliscie w 1989r, my nic nie potrafimy, chodzcie i zorganizujcie na praca, my bedziemy raczkami zapierd.lali bo do myslenia sie nie nadajemy. Tak nie jest? Nie macie kaptalistow co najwyzej Januszy z wasem od prostych firm.     >Rosja ma problemy z gospodarką cywilną
     > i radzi sobie z tym gorzej niż Zachód

     Zgadza sie, gorzej jak Zachod. Ale co o Polsce?     > i Daleki Wschód.

     Na dalekim Wschodzie sa tajlandie, Filipiny Indonezje Wietnamy, Kambodze laosy, Indie i inne podobne prymitywne kraje. Radza sobie lepiej jak Rosja?

     A moze CHrl? Sobie tak dobrze radzi? Wlasnie w sciane wjezdza. Nic dziwnego bo na kradziezy oparli swoj rozwoj. A jak sie nie da im krasc to co zrobia?


     >Tu przyczyną jest jej
     > mentalność odziedziczona po Ordzie.

     Acha. Polak sie odezwal. Jaka polska mentalnosc macie wy? Szlachta i chlopstwo, wystarczy Sienkiewicza poczytac.


     >Jakby było inaczej to z takimi surowcami ju
     > ż dawno przegoniłaby Japonię

     Japonia jest krajem 1 Ligii, Niemcy tez.     > i Koreę Południową razem wzięte.

     Koreaa Pd 2 Liga. Myslisz ze tam tak fajnie jest? Do niedawna mieli dyktature jak cholera. Jak robotnicy strajkowali i policja nie dawala sobie rade przychodzilo wojsko i rozwalalo 1000ludzi. I byl spokoj.
     A Koreii Pd sie tylko jakos udalo bo istniala Korea Pn. I USA Koreii Pd naprawde optymalnie pomagala aby se rozwineli kapitalistycznie. Gdyby nie istniala Korea Pn Korea Pd bylaby jak Tajlandia. Albo inny Bangladesz.
     • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 17:07
      Ale my nie przyrównujemy Polski do Rosji. Tylko nie wmawiaj nam,że Rosja poza kwestiami militarnymi jest potęgą przemysłową w przemyśle cywilnym na miarę Zachodu i azjatyckich tygrysów. Bo nie jest Gdzie jej Fanuc, gdzie jej Siemens, Intel czy Huaiwei? Gdzie jej ASUS? Ja nie wyśmiewam się z mentalności Rosjan po Ordzie i nie uważam by nasza szlachecka była lepsza czy gorsza. Ja ci tylko wskazuje procesy które utworzyły obecny stan. Wietnam sobie radzi i nie nazywaj ich prymitywnymi. Są może biedne ale to kraje o starych kulturach. Indii też nie doceniasz.
      • jorl Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 17:34
       mazzini890 napisał:

       > Ale my nie przyrównujemy Polski do Rosji. Tylko nie wmawiaj nam,że Rosja poza
       > kwestiami militarnymi jest potęgą przemysłową

       No widzisz chociaz w czyms sobie radza. I to w przemysle. Wlasnym. A Polska?


       > w przemyśle cywilnym na miarę Zac
       > hodu

       Zachod jest inna liga.


       >i azjatyckich tygrysów.

       Nie wrzucaj tu Azjatow do jednego worka bo uslinie to ciagle robisz. Bo Tajlandia to ma dziewczynki do pracy na export. Bylem tam 2 razy, ostatnio przed 2 laty widzialem te bary z dziewczynkami do rzniecia. Fakt wzielem ze soba mojamloda qrwe Polke tam wiec nie skorzystalem z tamtejszych uslug ale ten tygrys azjatycki to jakos nedznawy.


       >Bo nie jest Gdzie jej Fanuc, gdzie jej Siemens,

       Potrafia budowac np. elektrownie jadrowe przez siebie opracowane. To sa ogromne projekty wymagajace wielkich biur konstrukcyjnych. Przemysl stoczniowy z towarzyszacym tez jakos maja, idzie i u nich. Ale maja duzo wlasnego potencjalu projektujacego czego w bylych krajach Ostbloku nie ma. Zlikwidowaliscie sobie knowHow i wyrzuciliscy za okno. Oni spora czesc zachowali i w kapotalisycznych warunkach prowadza dalej.


       >In
       > tel czy Huaiwei?

       Och te smartfony, dla takich jak Ty szczyt przemyslu. Bzdury. Pojecia nie masz o nowoczesnym przemysle. Niemcy nie maja smarfonow i co? Ustepuja CHrlowi??? Typowe widzenie laika, zwlaszcze z Polski.
       A co zrobia Huawei jak mu sie ukladow scalonych nie sprzeda?

       >Gdzie jej ASUS?

       Nastepna potega. Kon by sie usmial. Zabrac im uklady scalone i na pola ryzowe

       >Ja nie wyśmiewam się z mentalności Rosjan po O
       > rdzie

       To jest idiotyzm po prostu, takie polskie rozumowanie. Co ma cos sprzed 500 laty teraz do czyniena? Zwlaszcza jak komuna byla pomiedzy? 790 lat u nich? To bylo przeoranie swiadomosci a nie jakas tam hstoria.


       > i nie uważam by nasza szlachecka była lepsza czy gorsza.

       Szlachecka/chlopi byla wlasnie tym co spowodowalo upadek Polski. Zreszta i Rosja praktycznie z tego samego powodu upadla.


       >Ja ci tylko wska
       > zuje procesy które utworzyły obecny stan.

       Te twoje procesy sobie mozesz o kan d.. rozbic. Ja parcowalem 35+ lat w porzadnym przemysle, niemieckim i na dobrym stanowisku tak ze mialem przeglad tego przemyslu, wiem gwarantowanie lepiej od takiego Polaka jak Ty. A przedtem w komunie racowalem 10 lat, tez konstruowalem elektronike. Wiem jak wygladaja obydwa systemy.


       > Wietnam sobie radzi i nie nazywaj ich
       > prymitywnymi.

       Ja jako prymitiwzm okreslam poziom gospodaryczy. jestem inzynierem. Nie interesuja mnie jakies tam kultury nie majace zwiazku z gospodarka. A na gospodarce to ja sie znam, Ty nie.
       I Wietnam jest prymitywny. OK, kupilem wlasnie sobie koszule, dobrej niemieckiej firmy, na nalepce stoi made in Wietnam. Oczywiscie wykonane wg wzoru zachodniego, na maszynach z Zachodu, pod poganiaczem niewolnikow z Zachodu.


       >Są może biedne ale to kraje o starych kulturach. Indii też nie d
       > oceniasz.

       Bylem w Indii przed kilku laty, 2 tygodnie objazdowa wycieczka. Tam od ich jedzenie dostalem sra.zki a nie jadlem na ulicy a w hotelach, wycieczka niemiecka. I znowu ich 4tys lat nic im do gospodaki nie daje. A inne strony tych 4tys lat, religie itd sa tu niewazne.
       Zreszta widzalem, mielismy przewodnika z kasty branimow czyli kaplanow, zwiozl nas tam, jak sie do motocykla modlili. I natezenie religijnoscie bylo jak u najlepszych katolikow polskich w Czestochowie. Motocykl fabrykat angielski sprzed wojny.
       • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 17:47
        Figę się z nasz Gadasz bajeczki. "Oczywiscie wykonane wg wzoru zachodniego, na maszynach z Zachodu, pod poganiaczem niewolnikow z Zachodu." Ale nie z Rosji i to zamyka temat.
        "Ja jako prymitiwzm okreslam poziom gospodaryczy. jestem inzynierem. Nie interesuja mnie jakies tam kultury nie majace zwiazku z gospodarka." Ależ maja a gospodarka system sam w sobie czy system funkcjonujący w jakimś otoczeniu? To drugie. "Te twoje procesy sobie mozesz o kan d.. rozbic. Ja parcowalem 35+ lat w porzadnym przemysle, niemieckim i na dobrym stanowisku tak ze mialem przeglad tego przemyslu, wiem gwarantowanie lepiej od takiego Polaka jak Ty. A przedtem w komunie racowalem 10 lat, tez konstruowalem elektronike. Wiem jak wygladaja obydwa systemy." Śmiem w to wątpić po durnotach które wypisujesz."Potrafia budowac np. elektrownie jadrowe przez siebie opracowane. To sa ogromne projekty wymagajace wielkich biur konstrukcyjnych. Przemysl stoczniowy z towarzyszacym tez jakos maja, idzie i u nich. Ale maja duzo wlasnego potencjalu projektujacego czego w bylych krajach Ostbloku nie ma. Zlikwidowaliscie sobie knowHow i wyrzuciliscy za okno. Oni spora czesc zachowali i w kapotalisycznych warunkach prowadza dalej." Ale nie potrafią tego na miarę Zachodu, Japonii, Korei Południowej czy Chin. a o Polsce tu nie piszę. "Och te smartfony, dla takich jak Ty szczyt przemyslu. Bzdury. Pojecia nie masz o nowoczesnym przemysle. Niemcy nie maja smarfonow i co? Ustepuja CHrlowi??? Typowe widzenie laika, zwlaszcze z Polski.
        A co zrobia Huawei jak mu sie ukladow scalonych nie sprzeda? " Już samo to dowodzi,że twoje bajki ,że byłeś inżynierem to bujda. Owszem Niemcy nie produkują smartfonów ale robią np świetne obrabiarki, roboty przemysłowe, także do celów cywilnych. Rosyjskie tego typu produkty poza Rosja się nie liczą.
       • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 17:58
        A propos ty rzekomy projektancie elektroniki którą widziałeś chyba tylko w książkach Dietera Nuhrmanna jaką Rosja ma pozycję jako producent CYWILNYCH układów scalonych? To Zachód może zablokować scalaki i maszyny do ich produkcji, Chinom ale nie Rosja. I to zamyka temat. Prawdziwy inżynier projektujący elektronikę tym bardziej w Niemczech wiedziałby o tym. Żadnym inżynierem nigdy tam nie byłeś. Dobry inżynier wie coś o kulturze pracy i skąd się ona bierze. Więc albo byłeś inżynierem do niczego albo łgasz. To drugie.Żaden z znanych mi niemieckich inżynierów nie pitoli jak ty.
    • jorl Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 17:09
     mazzini890 napisał:

     > I nie kwicz nam tu o komunie bo jej praktyczna realizacja to akurat rosyjski wy
     > nalazek. I w Polsce nie pojawiła się sama tylko przyszła z sowieckiej Rosji.

     Zgadza sie przyszla komuna z Rosji. No i co z tego? Chodzi o przejscie z komuny czyli panstwowej gospodarki na prywatna kapitalistyczna. To bylo zadanie dla przywodcow w tych latach 1989/90.

     Polska ma tylko kapitalistow Januszow z wasem. Jakies tam firmy tak naprawde nie rozniace sie od takich w Ghanie. Albo Niegrii.
     A byly duze i mniejsze przedsiebiorstwa komunistyczen ktore w Polsce zaoraliscie bo nie chceliscie ich przeprowadzic w kapitalizm. W Rosji sie w sporej czesci udalo. Dzeiki temu nie zniknelo KnowHowg firm a to jest cholernie wazne. Co znaczy KnowHow to ja wiem z Niemiec.

     Teraz jakas czesc waszych politykow sie za glowe zlapala ze tak wszystko w tych 1989 zniknelo. No ale ten pociag odjechal.
      • jorl Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 18:10
       mazzini890 napisał:

       > Zniknęło Know How w kwestii cywilnej. Zostało w militarnej.

       Nie calkiem. Cywilna to tez budowa maszyn ja wiem ze to dla Ciebie niezrozumiale bo tego jak smartfony w sklepach nie ma. A tu Rosjanie sie poprawiaja, uratowali sporo z komuny, sprywatyzowali i projektuja dalej maszyny.
       A budowa maszyn jest tak naprawde podstawa przemyslu, tego porzadnego.

       Tak dla przykladu:

       www.sasta.ru
       To rosyjska fabryka obrabiarek ktora byla z komuny przeksztalcona w kapitalizm.

       Maja swoje biuro konstrukcyjne oczywiscie:

       www.sasta.ru/company/#konstr
       Jak rozumiem przeksztalcil sie w spolke akcyjna i opracowywuja i produkuja obrabiarki.

       Widac budynki pokomunistyczne ale juz ci chlopcy co konstruuja nie wygladaja inczej jak ja w Niemczech w wielu fabrykach widzalem.

       I takich uratowanych z komuny jest w Rosji mnostwo. W Polsce wymietliscie w 1989r.

       Sa rozne drogi z komunistycznej gospodarki w kapitalistyczna Polska wybrala mietode "my nic nie potrfimy, chodzcie dostanie miliony bezrobotnych postawcie fabryki bedziemy zapychali wg waszych projektow na waszych liniach technologicznych, my sam za glupie na to".

       Dlatego doskonale ze wyemigrowalem do Niemiec bo tam moglem byc dalej inzynierem i konstruowac elektronike czyli to co w Polsce robilem. Bo w Polsce to zlikwidowalscie sobie. Mialem kolegow, inzynierow, niektorzy tez byli dobrzy i po 1989r konstruowanie im sie skonczylo. Rowno wszystkim.
       No ale jak wam z tym dobrze? OK.
       • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 18:15
        Jakim wam? Nic nie konstruowałeś. Kłamiesz.Byłeś tam co najwyżej szeregowym pracownikiem. Nie masz nawet 1/5 wiedzy niemieckiego inżyniera elektronika. Ale to nie mój problem."Tak dla przykladu:

        www.sasta.ru
        To rosyjska fabryka obrabiarek ktora byla z komuny przeksztalcona w kapitalizm.

        Maja swoje biuro konstrukcyjne oczywiscie:

        www.sasta.ru/company/#konstr
        Jak rozumiem przeksztalcil sie w spolke akcyjna i opracowywuja i produkuja obrabiarki." A gdzie ja napisałem że oni tego nie produkują. Tylko ci napisałem,ze to nie ma poziomu produktów Zachodu ani azjatyckich tygrysów. Nawet czytać nie umiesz.
     • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 17:17
      Taki Krupp w 1840 po podróży do Anglii zastosował w swoich zakładach masę rozwiązań podpatrzonych w Anglii i za żadne Angolom nie zapłacił. Był okres ,że wszyscy sobie kradli.
      • polski_francuz Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 17:33
       "Był okres ,że wszyscy sobie kradli."

       Niemcy mieli w XIX wieku ambicje doscignac i przescignac owczesnego lidera przemyslowego - Anglie. I faktycznei niezbyt sie przejmowali prawem wlasnosci. Dzis, krew ich zalewa, ze Chinczycy podobne metody stosuja. I wiele laboratoriow uniwersyteckich nie wpuszcza chinskich studentow wlasnie z tego powodu.

       PF

       • jorl Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 18:15
        polski_francuz napisał:

        > "Był okres ,że wszyscy sobie kradli."
        >
        > Niemcy mieli w XIX wieku ambicje doscignac i przescignac owczesnego lidera prze
        > myslowego - Anglie. I faktycznei niezbyt sie przejmowali prawem wlasnosci. Dzis
        > , krew ich zalewa, ze Chinczycy podobne metody stosuja. I wiele laboratoriow un
        > iwersyteckich nie wpuszcza chinskich studentow wlasnie z tego powodu.


        Pizdzisz PF. Pojecia nie masz o przemysle ale dziobem trzaskasz. jak zwykle zreszta.

        Niemcy nie mieli jak Chrlowcy angielskich Montowni z ktorych kradli w tym sensie ze produkowali na 3 zmienie to co na dwoch dla Brytoli. A to sa metody Chlrowcow. I to im wyjdzie bokiem bo sie projektowac nie nauczyli. A Niemcy popatrzyli na lokomotywe angielska i zaprojektowali swoja wlasna, i potem umieli juz dalej rozwijac. To jest normalna droga.
         • jorl Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 18:26
          mazzini890 napisał:

          > Mieli. W XIX wieku.Niedouku. Świat jest starszy od ciebie.

          Montownie im Balcerowicza byly w Niemczech? To znaczy fabryki z maszynami angielskimi z szefostwem i poganiaczami niewolnikow z angli gdzie wg dokumentacji angielskiej produkowane i potem te wyprodukowanie towary wysylane byl do Anglii?? Tak >90%???

          Bo to jest wlasnie Montownia im Balcerwoicza gdzie tubylcy oferuja swoja prosta robotnicza sile robocza produkujac u siebie towary dla tamtego co fabryke ustawil. A mozliwe to jest, jak w Polsce bo sila robocza jest w Polsce sporo tansza jak na Zachodzie.

          Ten wynalazek sie dopiero teraz pojawil, tak 30 lat temu.

          Co innego jest jak w Rosji stoi Montownia samochodow firmy zachodniej ale samochodow przeznaczonych na rynek rosyjski. Zamiast importu calego samochodu jest import sporej ilosci czesci i na maszynach sa produkowane samochody. I nie sa reeksportowane.

          To dale Rosji ze zamiast importu samochodow w calosci ktory i tak bylby czesc ich jest w Rosji produkowane. To NIE jest Montownia im. Balcerowicza. Bo nie sa sa praktycznie wszystkie wysylane spowrotem. Jak w Polsce VW itd. Albo w CHrlu
          • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 18:30
           Czyty umiesz czytać.? Kto tu pisze o Balcerowiczu niedouku? Po drugie w tych czasach szybko przechodzono od montowni do fabryk. A ja ci jeszcze raz napiszę w niczym tu nie odnoszę się do Polski. Balcerowicza wciskasz tu ty.
    • jorl Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 17:02
     mazzini890 napisał:

     > Niemniej Rosja mogłaby sobie lepiej poradzić jakby poszła droga Chin. I tak jej
     > reformy planował Andropow.

     Niezly idiotyzm. naprawde Rosja by miala dostac Montownie gdzie Rosjanie mieli zaiwaniac produkujac towary z Zachodu? Acha, miala krasc jak CHRl oczywiscie.
     To Polska sobie taka droge wybrala, oczywiscie bez Chrlowskiej kradziezy.

     Och ci komunisci, pojecia nie macie o kapitalizmie.
     • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 17:10
      Nie idiotyzm. Tak do 1900 roku zaczynała Japonia. Korea Południowa i Tajwan po 1945. Chiny po 1978. A i wiele mocarstw europejskich w XIX wieku. Pierwsze fabryki poza UK tez były często montowniami. Poducz się.
      • jorl Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 17:43
       mazzini890 napisał:

       > Nie idiotyzm. Tak do 1900 roku zaczynała Japonia. Korea Południowa i Tajwan po
       > 1945.

       Bzdura, pojecia nie masz.Montownie jak u was w Polsce to jak produkujecie samochody VW na maszynach i liniach technologicznych ustawionych przez inzynierow VW, wg dokumentacji opracowanej w VW a jak wyprodukujecie jeda te samochody do Niemiec w >95%. Tak bylo w Japoni czy Koreii Pd??
       Ja wiem, pojecia nie macie o doroslym przemysle.


       >Chiny po 1978.

       Nastepne Montownie. Ale Chrlowcy kradli bo na 3 zmianie produkowali dla siebie to co na dwoch zmianach dla Zachodu na zachodnich maszynach i zachodnich dokumentacjach

       >A i wiele mocarstw europejskich w XIX wieku.

       Tak jak VW w Polsce? Montowali i te produkty w 95% wracaly do tego kogo byly Montownie? Wtedy to nie bylo to mozliwe tak naprawde, transport, komunikacja byla nedzna. Tak naprawde internet umzliwil powstawanie Montowni im. Balcerowiczy.


       > Pierwsze fabr
       > yki poza UK tez były często montowniami.

       Ale produkowaly na rynek brytyjski? Czy na tamten rynek?       >Poducz się.

       Nie dociera do Ciebie ze kompletnie sie nie znasz na niczym? Ja mam ogromna praktyke w przemysle zachodnim a Ty siedzisz w zascianku Europy pod nazwa Polska i pojecia nie masz jak przymysl dorosly wyglada drogi m890.
       • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 17:52
        G..o masz "Nie dociera do Ciebie ze kompletnie sie nie znasz na niczym? Ja mam ogromna praktyke w przemysle zachodnim a Ty siedzisz w zascianku Europy pod nazwa Polska i pojecia nie masz jak przymysl dorosly wyglada drogi m890"Twoje bajeczki pokazują,że wNiemczech to ty skręcałeś Helmutowi śruby a nie projektowałeś elektronikę. Do ciebie nie dociera,że jak otworzysz uzie to twa nie wiedza wychodzi na jaw? " Nie idiotyzm. Tak do 1900 roku zaczynała Japonia. Korea Południowa i Tajwan po
        > 1945.

        Bzdura, pojecia nie masz.Montownie jak u was w Polsce to jak produkujecie samochody VW na maszynach i liniach technologicznych ustawionych przez inzynierow VW, wg dokumentacji opracowanej w VW a jak wyprodukujecie jeda te samochody do Niemiec w >95%. Tak bylo w Japoni czy Koreii Pd??
        Ja wiem, pojecia nie macie o doroslym przemysle." Po raz kolejny pitulisz chłopie oo Dalekim Wschodzie. Nie masz o nim pojęcia. Wkręcałeś śruby a nie projektowałeś elektronikę.
        • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 18:04
         I jeszcze raz to pisze ja nie odnoszę krytykując Rosję nic do Polski. Więc skąd to was? A może ty to ruski troll , bo Polak nie napisałby was. Chyba,że uważasz się za Niemca. Widzisz demaskujesz się.
         • jorl Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 18:18
          mazzini890 napisał:

          > I jeszcze raz to pisze ja nie odnoszę krytykując Rosję nic do Polski. Więc ską
          > d to was? A może ty to ruski troll , bo Polak nie napisałby was. Chyba,że uważa
          > sz się za Niemca. Widzisz demaskujesz się.

          Olewam to Twoje demaskowanie, jestem wyzywany trolem rosyjskim folksdeutschem wiec sie przystosowalem. I dlatego Polakow nazywam Wy.
          Pozatym juz dluzej mieszkam w Niemczech jak w Polsce, latarnikiem nie jestem.

          A ja wlasnie porownuje was Polakow z Rosja. Z przechodzeniem z komuny na kapitalizm. Bo kazdy z tych krajow inaczej to robil.
          • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 18:23
           Te twoje Niemcy to chyba dawne wschodnie. Ty jesteś bocik z Ołgino, który myśli,że tego nie widać. I dlatego cie wyzywają. I uważaj tu na forum czasem zaglądają czasem prawdziwi inżynierowie. Z wiedzą większa od mojej.Bo trafisz na takiego co ciebie publicznie zmiesza z błotem. I ujawni twoja niewiedzę.A poco masz się ośmieszać.
           • jorl Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 18:49
            mazzini890 napisał:

            > Te twoje Niemcy to chyba dawne wschodnie. Ty jesteś bocik z Ołgino, który myśli
            > ,że tego nie widać. I dlatego cie wyzywają. I uważaj tu na forum czasem zagląda
            > ją czasem prawdziwi inżynierowie. Z wiedzą większa od mojej.Bo trafisz na takie
            > go co ciebie publicznie zmiesza z błotem. I ujawni twoja niewiedzę.A poco masz
            > się ośmieszać.

            Pisze tu z 15 lat. Jak dotad to ja pseudoinzynierow wykrywalem, Januszku z wasem.
      • jorl Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 17:53
       mazzini890 napisał:

       > A propos ZSRR też masowo kradł technologie. Wiec nam bajek nie opowiadaj. USA t
       > eż do początku XX wieku.

       kazdy probuje podejrzec jak konukrecja co opracowala. Tez i w firmie gdzie pracowalem kupowalismy czasm, poprzez posrednikow, urzadzenia konkureb´ncji aby zobaczyc jak oni cos zrobili. Pamietam ze nawet wtedy w koncu zobaczylem u konukrencji ze jedno rozwiazanie jest mozliwe, to mi wystarczylo, i sam juz wymyslilem jak to zrobic. Mercede tez kupuje samochody innych firm, testuje i rozkreca jak trzeba.
       Z tym ze opracowywuja swoje rozwiazania, tak jak jak co wyzej napisalem, z tym ze z idea konkurenta ale opracowanie ich.

       A jedynie CHRL robi inaczej. Bo majac 51% produkuje cos dla zachodniej firmy jak VW w Polsce a na 3 zmianie po prostu dla siebie. I sami tego juz nie opracowywuja a wiec dalej nie widza jak prjektowac. Ale produkuja dla siebie i maja za darmo. Tym samym sobie sami szkodza bo co prawda produkuja ale jak projektowac dalej nie widza. Zaden inny kraj tak nie robil. Kiedys, jak zaczelem prace w tej firme nemieckiej bylo jedno urzadzenia ktore zostalo tak od konukrencji zerzniete i u nas produkowane. Wlasciciel sie wstydzil tego ze tak zrobil, juz nigdy wiecej czegos takiego nie zrobione zostalo. A wlasnie dlatego ze przez takie skopoiowanie sie dalej nie wie jak nalezy zaprojektowac takie urzadzenie.
       Ale dla tykich laikow jak Ty drogo m890 to nie dociera. Bo liczy sie kasa, tak jak u Chrlowow. I teraz za ta chciwosc dostana w d...
       • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 18:11
        A prawdziwy inżynier to udowodnił by mi moje "pomyłki" linkami choćby do fachowej prasy i nie wpisywałby bo kilka razy gdzie on był. Fałsz od ciebie bije. A propos Rosję zawsze tu porównuje do Zachodu i do azjatyckich tygrysów nigdy do Polski pisałem ci to już kilka razy. Jak na inżyniera z 45 stażem w projektowaniu elektroniki to masz problemy z czytaniem i rozumieniem słowa pisanego. Popracuj nad tym.
        • boavista4 Re: Potrzebny jest nowy podzial swiata! 11.06.20, 18:38
         Obecny podzial swiata stwarza taki konflikt ze niemozliwy jest polityczny concensus.
         wobec tego trzeba przeprowadzic perestrojke: widzimuy ze jest ogromna jednosc polityczna miedzy kobietami, LGTB i murzynami. Po drugiej stronie beda biali mezczyzni.
         Z tej pierwszej grupy nalezy stworzyc nowe panstwo najlepiej w obu Amerykach, oddzielone Oceanami i biegunami, tak zeby nawet ucho bialego chlopa nie slyszalo, a oko nie widzialo co sie tam dzieje.
         Reszte swiata nalezy zostawic bialym chlopom i Kosciolowi Katolickiemu, niech se konserwujom te klasyczne ruiny, koscioly i muzea.
         Rozmnazanie w obu tych panstwach bedzie in vitro a seks dozwolony bedzie tylko w pierwszym panstwie po uprzedniej kastracji. Hymn pierwszego panstwa spiewany bedzie przez kastratow, w panstwie drugim - hymn spiewac beda popy prawoslawne. W Panstwie chlopow seksu nie bedzie wogole,
         Taki porzadek swiata przyniesie nam wieczny pokoj ,.
         najpierw posluchajcie hymnu panstwa postepowego (pierwszego)
     • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 18:18
      "Och ci komunisci, pojecia nie macie o kapitalizmie. " Gdzie masz w Polsce komunizm w gospodarce trollu? Jaki niemiecki inżynier z Polski by tak napisał? Ech Wania ty nas nie duracz.
      • jorl Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 18:28
       mazzini890 napisał:

       > "Och ci komunisci, pojecia nie macie o kapitalizmie. " Gdzie masz w Polsce komu
       > nizm w gospodarce trollu? Jaki niemiecki inżynier z Polski by tak napisał? Ech
       > Wania ty nas nie duracz.

       Ech Januszku, umyj wasa bo smierdzi
        • polski_francuz Asocjalny inzynier 11.06.20, 19:14
         "I dobrze ci radze nie podszywaj się pod inżyniera z Niemiec"

         "I dobrze ci radze nie podszywaj się pod inżyniera z Niemiec bo to wychodzi."

         Jest inzynierem. O malo co nie spotkalismy sie w Berlinie kilka lat temu. Wybral opcje "rosyjska" jak i eva bo polscy emigranci w Niemczech byli w latach 80-tych traktowani jak dzisiejsi imigranci z Syrii. I tak i on i ona znalezli w sobie resztki genow rosyjskich do ktorych sie przyczepili jak "rzep psiego ogona".

         Jego problemem jest kompletna asocjalnosc. Nie ma i nie chce miec przyjaciol.

         Emigracja zmienia ludzi.

         PF
         • mazzini890 Re: Asocjalny inzynier 11.06.20, 19:30
          Skąd wiesz,że podał ci prawdziwy zawód? Jak na inżyniera z Niemiec a znam paru pitoli straszne bzdury. Podejrzewam,że inżynierkę może zrobił ale w PRL. W Niemczech pewnie pracował na jakimś "średnim" stanowisku. Może np jakiegoś technologa np w małej firemce projektującej płytki PCB. Albo zwykłego projektanta. Liznął trochę wiedzy i połączył to z polskim wykształceniem a teraz udaje,ze w Niemczech był na wysokich szczeblach. Wiedze pewna ma ale jak na niemieckiego inżyniera w elektronice to przemysłowej ma luki oraz wizje w stylu Russia Today. Uwierz mi niemieccy inżynierowie nawet niechętni Chinom nie lekceważą obecnego potencjału Chin. Nawet jeżeli uważają że należy z nimi walczyć.
          • polski_francuz Re: Asocjalny inzynier 11.06.20, 20:52
           "Wiedze pewna ma ale jak na niemieckiego inżyniera w elektronice to przemysłowej ma luki oraz wizje w stylu Russia Today. Uwierz mi niemieccy inżynierowie nawet niechętni Chinom nie lekceważą obecnego potencjału Chin. Nawet jeżeli uważają że należy z nimi walczyć."

           W kazdym razie ma trudnosci z syntetyzowaniem swoich wywodow. Tzw kultury przemyslowej i w ogle kultury ma niezbyt wiele. Co do reszty na tyle go nie znam by wiedziec co robil.

           Ale na ile znam ludzi to mysle, ze nie klamie. Caly czas prowokuje i szuka zwady. Tym sie rozni od sawuszkinowcow, ktorzy ida grupowo. Zapiewajlo zaczyna watek i kilku klakierow sie od razu przylacza.

           Ale niech bedzie kim chce byc. Jak dla mnie to nie jest temat do dluzszej rozmowy.

           PF
         • mazzini890 Re: Asocjalny inzynier 11.06.20, 19:35
          I żaden z nich ci nie powie,że rosyjski przemysł cywilny jest na poziomie Zachodu czy azjatyckich tygrysów. To jest ich zawód oni świetnie znają trendy światowe. I już to świadczy,że na pewno nie pracował tak wysoko jak nam pisze ani nie ma tak wysokiego poziomu. To widać . I widzi to każdy kto ma pojęcie o światowym przemyśle elektronicznym. Także jeżeli idzie o elektronikę przemysłową.
         • mazzini890 Re: Asocjalny inzynier 11.06.20, 19:43
          Tak jak zbluzgał wywiad z Maxem Grundigiem z nr 5 z 1978 z der Spiegela który mu zalinkowałem w innej dyskusji. Napisał mi to że to g..o prawda. A tym czasem ja dzień później potwierdziłem wszystkie tezy tego artykułu u znajomego emerytowanego inżyniera z Grundiga z 1978. Który wyśmiał tezy Jorla i potwierdził te z artykułu. I powiedział mi,że Jorl albo nigdy nie był w RFN albo nie był w tym czasie. Więc nie wie o czym mówi. To świadczyłoby,ze Jorl albo kłamie całkowicie albo nawet będąc w RFN był tam niżej niż nam przyznaje. Ale to już nieważne.
         • mazzini890 Re: Asocjalny inzynier 11.06.20, 19:50
          To o historii techniki na Zachodzie też wiem od znajomego Niemca. I nikt mi nie wmówi,ze Jorl zna się lepiej od nich. A to są ludzie mający dziś po nad 70 lat. Urodzeni w latach 40 i 50. Wiec ludzie mający i lata doświadczenia za sobą.
  • jorl Re: Potrzebni liderzy 11.06.20, 18:56
   mazzini890 napisał:
   > A gdzie ja napisałem że oni tego nie produkują.

   Wg Ciebie drogi Januszku, naturalnie z wasem, tylko militarny przemysl w Rosji pozostal. A te obrabiarki to co?
   Poza tym ne tylko produkuja a i konstruuja. ja qwiem to dla Ciebie Polaczka za trudne aby to zrozumiec. Ze maszyny najpierw trzeba skonstruowac a potem produkowac. No alebo kupic jak wy to robicie.   >Tylko ci napisałem,ze
   > to nie ma poziomu produktów Zachodu

   Zachod inna liga. A to to pytanie jaki. Bo Grecja tez jest Zachodem? Albo Portugalia?   > ani azjatyckich tygrysów.

   Jakie to sa te azjatyckie tygrysy? Indonezja? Tajlandia?Laos? Moze Wietnam albo moze Chrl?

   Tylko Japonia jest gwarantowanie lepsza jesli chodzi o Azje. Ale Rosjanie sa na tej prawidlowej drodze. Beda lepsi. A Polska?
  • jorl Re: Potrzebni liderzy 12.06.20, 11:07
   mazzini890 napisał:

   > Umiesz czytać ? Gdzie napisałem,że został tylko militarny? Nawet nie umiesz por
   > ządnie czytać kłamczuchu.

   Naprawde nie powiedziales ze cywilny w Rosji zdechl i pozostal tylko wlasny militarny?


   A to co?

   mazzini890 napisał:

   > Zniknęło Know How w kwestii cywilnej. Zostało w militarnej.


   Alzheimer juz masz drogi m890?
  • borrka Nawet kandydatów brak w Europie 12.06.20, 11:09
   Na liderów.
   Bo to przywództwo cywilizacyjne i militarne, a kto w Europie zdolny podjąć taką rolę ?
   Militarnie, to Rosja przebiera nogami, ale koncepcji cywilizacyjnej nie ma nawet dla siebie.
   Gospodarczo funkcjonują w Rosji jedynie działy zbrojeniówki, jak wiadomo pozbawione twardej kalkulacji ekonomicznej.

   Rajch , to cywilizacyjnie równia pochyła od czasu anszlusu Dederowa.
   Gospodarczo odległa kolonia USA - a toć chyba 60% przemysłu niemieckiego należy pośrednio do koncernów amerykańskich!
   Rola nauki niemieckiej, niegdyś dominująca w świecie, spadła do poziomu rzemiosła.
   Dobrego rzemiosła, ale to co ważne, przyszłościowe i kosztowne dzieje się za Stawem.
   Nie krytykuję, raczej ubolewam, bo lubiłem niemieckie R&D, szczególnie w zestawieniu z amerykańskim.

   A naprawdę wiem o czym mówię, bo w amerykańskim koncernie odpowiadałem za transfer technologii do Europy.
   • jorl Re: Nawet kandydatów brak w Europie 12.06.20, 12:04
    borrka napisał:


    > Rajch , to cywilizacyjnie równia pochyła od czasu anszlusu Dederowa.

    borrka, nie znasz sie, pizdzisz i wiesz o tym.

    > Gospodarczo odległa kolonia USA - a toć chyba 60% przemysłu niemieckiego należy
    > pośrednio do koncernów amerykańskich!

    E tam. 80% przemyslu niemieckiego to firmy do parest ludzi.

    > Rola nauki niemieckiej, niegdyś dominująca w świecie, spadła do poziomu rzemios
    > ła.
    > Dobrego rzemiosła, ale to co ważne, przyszłościowe i kosztowne dzieje się za St
    > awem.


    pizdzisz


    > Nie krytykuję, raczej ubolewam, bo lubiłem niemieckie R&D, szczególnie w zestaw
    > ieniu z amerykańskim.

    Nie musisz ubolewac.

    > A naprawdę wiem o czym mówię, bo w amerykańskim koncernie odpowiadałem za trans
    > fer technologii do Europy.

    Pizdzisz borrka, nic takiego nie robiles. Sprzedawales produkty jakiegos koncernu w Polsce.
    • caesar_pl Re: Nawet kandydatów brak w Europie 12.06.20, 12:25
     Co z polskim grafenem?Unia dala paredziesiat milionow dotacji.Co ze sportowym samochodem Hussarija?Mial byc przebojem na skale swiatowa.Co z tanimi traktorami Ursusa dla Afryki?Ursus chcial zarzucic Niemcy tanimi traktorami,TÜV nie zdal,Polacy byli obrazeni,bo Niemcy szykanuja polski przeboj eksportowy.Ursus otrzymal w koncu TÜV i jakos Niemiec nie podbil.Gdzie elektryczny autobus Ursus?Solaris - polska mysl techniczna?????
     Skladak glownie z czesci niemieckich.To polski MAN.Teraz Polska podbije Swiat malym samochodzikiem elektrycznym ze zmiennym rozstawem kol.Za 20 tys euro.
     Zauwaz,od rana do wieczora w polskich mediach tylko propaganda sukcesu,Swiat pisze o Polakach,Polak na ustach Swiata,Polacy pierwsi na Swiecie itd.
     Ta nachalna propaganda psiorska ma swoj cel - probuje odebrac Polakom kompleks nizszosci w stosunku do Zachodu.To dzialalo za komunizmu,gdy Polacy nie mieli mozliwosci konfrontacji z prawda.Ale dzis miliony Polakow bylo i jest na Zachodzie.Nie da sie nabrac na prymitywna propagande psiakow z kaczymi dziobami.

     Kubica znow bije rekordy toru F1 w Nürburgu!Toi,toi,toi!

     Polska, choć tym razem nie uniknie recesji, może pozostać "kryzysowym mistrzem Europy" - napisali w środowej analizie eksperci PKO BP.
     Czytaj więcej na biznes.interia.pl/gospodarka/news-analiza-polska-kryzysowym-mistrzem-europy,nId,4547033#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

     10.06.2020 20:12
     Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju prognozuje, że polska gospodarka na skutek epidemii koronawirusa może zahamować nawet o 9,5 proc. Kryzys lepiej zniosą między innymi Niemcy, Austria czy Szwecja.
     • herr7 Re: Nawet kandydatów brak w Europie 12.06.20, 13:21
      Polacy mają kompleks niższości względem Zachodu, ale za to kultywują swój kompleks wyższości względem Wschodu. Zmiana tego nastawienia jest bardzo trudna, chociaż kraj się przez ostatnie 20 lat na tyle rozwinął, że te różnice względem Zachodu są obecnie mniejsze. Z drugiej strony, dopiero rozwój naszych wschodnich sąsiadów pozwoli zniwelować polskie poczucie wyższości, co dla mnie jest naszą wadą. Przykłady można poszukać w Skandynawii, gdzie Szwedzi od lat odnosili się z lekceważeniem do Finów, uważając ich za prymitywnych drwali i rybaków.

      Głośno o polskim grafenie było już za rządów PO. Polityka PIS w tym względzie nie różni się. Rządzący bardzo chcieliby mieć sukces na tym polu, ale Polska nie ma posiada możliwości organizacyjnych żeby stworzyć prosperującą firmę wysokich technologii. A Zachód prędzej taką wykupi, kiedy jeszcze jest ona słaba, gdyż nie jest zainteresowany w tworzeniu konkurencji we wschodniej Europie. Polityka Unii chyba też temu nie sprzyja. Stworzenie firm działających w oparciu o własne wysokie technologie zawsze wymaga udziału państwa. Tak jest wszędzie. Polska klasa polityczna niestety nie ma takich kwalifikacji, przede wszystkim intelektualnych żeby w Polsce powstała nasza wersja Nokii czy Samsunga. Z tym, że problem ten lepiej rozumie Kaczyński aniżeli jego rywal Tusk, który jedynie jest sprytnym, ale zarazem bezwzględnym, bezideowym karierowiczem.

      Problem Polski, ale także Rosji jest peryferyjność. Oba te kraje mogą, w sprzyjających okolicznościach bardzo wiele światu oferować, i to w wielu dziedzinach. W historii Rosji najwięcej dla przełamania peryferyjności zrobili Piotr Wielki i Stalin. Obecny rosyjski reżim odrzuca spuściznę Stalina, ale też w zamian niczego nie oferuje Rosjanom. Powiedziałbym nawet, że poza wzbogacaniem się 200 rodzin powiązanych z Putinem i Jelcynem nic więcej Kreml nie interesuje. Nie sądzę, żeby to się zmieniło.
      Polska może iść śladem Finlandii, czy Danii, krajów które kiedyś były biedne, a następnie stały się bogate dzięki inwestycjom w edukację, naukę i rozwój technologiczny.

  • jorl Re: Potrzebni liderzy 12.06.20, 11:41
   mazzini890 napisał:

   > A propos to o montowniach słyszałem od Niemca z Grundiga i Koreańczyka z Daewoo
   > . Oczywiście ty wiesz od nich lepiej.


   Widze u Ciebie typowe klanianie sie przed jakimis innymi. Tymi z Zachodu. Jasne macie w Polsce byle co, praktycznie zadnego wlasnego przemyslu, wiec spogladacie z pozycji na kleczkach na jakis Panow Inzynierow od Gründiga albo koreanskiego Daewoo. Tacy niedoscignieni dla was.
   A nieprawda. Zaczelem prace przed +35 laty w kapitalistycznej fabryce jako projektant elektroniki przemyslowej, jeszcze w Westberlinie, i juz drugio dnia wiedzialem ze ich zjem. Bo bylo jedno urzadzenia, duze, 6 plytek 100*160 mm do sterowania procesem galwanizacyjnym i moj poprzednik, Niemiec, takie skonstruowal, zle, u klientow dawalo sie zaklocac poprzez przelaczanie kA pradow i on wylecial. Na jego miejsce przyszedlem ja, tego 2 dnia pracy ogladalem schematy tego urzadzenia i znalazlem bledy w nim. Sam skonstruowalem takie, klient jeszcze czekal, i moje funkcjonowalo. Gdyby nie funkcjonowalo, wylecialbym jak poprzednik.

   Teraz Twoj inzynier od Gründiga. Ta firma niby istnieje, conajmniej pod ta nazwa sa jakies jubelelektronik sprzedawana ale jakos mi sie wydaje ze R&D w Niemczech juz dawno nie ma. A wiec ten Twoj inzynier Gründiga to kto? Z R&D?
   Poza tym ja mnostwo inzynierow w Niemczech znam. Kilku bylo moimi podwladnymi, wielu znalem bo to byli nasi klienci z ktorymi omawialem nasze urzadzenia bo oni je zamawiali, one byly dla nich konstruowane. Znam dziesiatki firm niemieckich, w calej karierze zawodowej pond 100 razy bylem klientow. I wcale jakos nie czulem sie nizej jak to u Ciebie drogi m890 widac. Oni mnie szanowali wlasnie za wiedze i osiagniecia. A wiec jakies zdanie Twojego inzyniera Niemca drogi m890 dla mnie nie ma znaczenia jak jest glupie. A czy jest glupie ja wiem lepiej.

   Teraz ten Twoj Koreanczyk z Daewoo drogi m890. Domyslam sie ze to taki co jest poganiaczem polskich niewolnikow w jakies koreanskiej Montowni im. Balcerowicza. W Polsce. Bo w Polsce montuje sie koreanskie TV itd. na rynki glownie zachodnie, nie polskie. I troche Koreanczykow w Polsce na delegacjach siedzi. A wiec znajac Zachod gwarantowanie nie siedzi w Polsce inzynier z R&D, tacy siedza w centrali i opracowywuja nastepne generacje urzadzen. TenTwoj to byl jakis majster/poganiacz niewolnikow. Jego zdanie ma byc dla mnie wiazace???

   Ale jak juz to widzalem w Polsce takich. Raz, juz chyba prawie 10 lat temu, siedzialem w jednym hotelu w Zielonej Gorze na kolacji z moja kochanka/qrwa. Polka. Pomiedzy jednym a nastepnym sexem bylismy cos zjesc. Ona akurat pare lat przedtem pracowala w jakies polskiej Agencji Towarzyskiej i byla rznieta tez przez wlasnie takich koreanskich poganiaczy niewolnikow bedacych na delegacji w Polsce. Jak oni weszli do tej restauracji, moja powiedziala mi ze ci Zolci sie napija i pojda do agencji Towarzyskiej napewno. I pokazala mi na dwoch palcach jakie maja duze. Krotkie maja naprawde. Ona fachowiec, wiedziala co mowi. I co taki dla mnie mam byc autorytet gdzieklwiek??? Ani z R&D ani z porzadnym qtasem, zadne autorytety.
   • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 12.06.20, 17:36
    Dobra twoje bajeczki o robocie w Niemczech to funduj naiwniakom,. Ale ja mam to gdzieś. Moi niemieccy znajomi i to nie tylko z Grundiga rżą ze śmiechu czytając twoje posty po niemiecku. "Zaczelem prace przed +35 laty w kapitalistycznej fabryce jako projektant elektroniki przemyslowej, jeszcze w Westberlinie, " Czyli jezeli już był to podrzędny zakładzik. Ani Siemens ani Bosch ani KUKA. "Bo bylo jedno urzadzenia, duze, 6 plytek 100*160 mm do sterowania procesem galwanizacyjnym i moj poprzednik, Niemiec, takie skonstruowal, zle, u klientow dawalo sie zaklocac poprzez przelaczanie kA pradow i on wylecial. Na jego miejsce przyszedlem ja, tego 2 dnia pracy ogladalem schematy tego urzadzenia i znalazlem bledy w nim. Sam skonstruowalem takie, klient jeszcze czekal, i moje funkcjonowalo. Gdyby nie funkcjonowalo, wylecialbym jak poprzednik." Jasne., chłopie kłam dalej. Ale to mnie już nie obchodzi. Jesteś mitomańskim ruskim trollem.
   • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 12.06.20, 17:48
    Inżynier z PRL bije Niemca na głowę? I to z takim językiem i nie zrozumieniem tekstu pisanego jak ty? Nie rozmieszaj nas. Jeszcze napisz,że byłeś dyrektorem technicznym w Siemensie. A propos dla Koreańczyków to twoje gadki to nic. Wydało się co najwyżej przepracowałeś jako podrzędny inżynierek w podrzędnej zachodnioberlińskiej firemce. Trafili moi niemieccy koledzy. A pitulisz jakbyś był z KUKi, Valvo czy Rohde und Schwarz. I to o ile nie kłamiesz.Jak to mi napisał mój niemiecki kolega o takich jak ty."Przyjmowaliśmy ich dla robienia drobnicy a im wydawało się,że są lepsi od nas". Nie jesteś dla nich ani dla mnie żadnym autorytetem. I nic nie wiesz lepiej. Wydaje ci się,że jak posiedziałeś w podrzędnej firemce z Zachodniego Berlina to znasz cały przemysł RFN? Chłopie to nawet nie ja cie rozgryzłem. Tylko oni. Wystarczyło im przetłumaczyć co wypisujesz. Do poważnej firmy w stylu Valvo nikt by cie nie przyjął.
   • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 12.06.20, 17:58
    A co do tego Niemca co to go rzekomo przewyższyłeś moi znajomi Niemcy i to nie tylko z Grundiga powiedzieli " pewnie było tak,że firma naszemu tj Niemcowi nie chciano zapłacić tyle ile chciał za dokończenie projektu galwanizatora i za to pewnie odszedł lub go wywalili, a tobie tj (Polakowi)powierzono to zadanie i postraszono cie bo byłeś tani i uległy jak to cudzoziemiec. A nie że Niemiec nie umiał." Inżynierowie z PRL to byli dobrzy ale nie przewyższali tych z Zachodu. To jeszcze nie te czasy. Owszem może potem zdobyłeś tak szacunek. Ale bajki,że byłeś lepszy niż Niemcy to opowiadaj na ruskich forach. To mój znajomy z Monachium napisał mi,że byłeś max podrzędnym projektantem albo technologiem w małej firemce. I trafił. Ucz Niemców. "Autorytecie."
   • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 12.06.20, 18:32
    Kończąc temat. Znam inżynierów nie tylko z Grundiga. I gdybyś był specem i naprawdę znał Niemcy to byś wiedział,że u szczytu potęgi koncern Grundiga miał specjalna spółkę córkę Grundig Electronics która projektowała i produkowała w latach 70 i 80 nie najgorszy sprzęt pomiarowy. Np taki. htyytps://www.youtube.com/watch?v=HZ2sNAXqlIA. Oraz częściowo sprzęt biurowy Grundiga. W latach 80 przeniesiono tam produkcje dyktafonów i nagrywającego sprzętu biurowego. W 2001Grundig się podzielił na niezależne firmy Grundig AG produkująca elektronikę konsumencką, która zbankrutowała w 2004 roku i przejęli ja Turcy z Arcelik- Beko, którzy produkują teraz sprzęt pod marka Grundig. Ale Grundig Electronics przemianowana na Grundig Business Systems działa nadal w Niemczech. Taka twoja "wiedza" i "lepszość " od Niemców.
    htyytps://en.wikipedia.org/wiki/Grundig_Business_Systems
    htuuuutps://www.youtube.com/watch?v=RdM2TfS-9yY
    Dawny wyrób Grundig Electronics
    htyytps://www.youtube.com/watch?v=HZ2sNAXqlIA
    I jeden z moich znajomych pracował od lat 70 w GE a potem GBS.
    Wiec nawet nie wiesz czym naprawdę zajmował się Grundig i co z niego zostało I ja mam wierzyć ruskiemu trollowi a nie byłym pracownikom firmy? Wolne żarty kłamczuszku..
  • jorl Re: Potrzebni liderzy 12.06.20, 12:01
   mazzini890 napisał:

   > A gdzie ja napisałem że oni tego nie produkują.

   Tu napisales:

   mazzini890 napisał:

   > Zniknęło Know How w kwestii cywilnej. Zostało w militarnej.
   > Tylko ci napisałem,ze
   > to nie ma poziomu produktów Zachodu ani azjatyckich tygrysów. Nawet czytać nie
   > umiesz.

   Acha, kto to te Twoje azjatyckier tygrysy drogi m890. Podales link zamiast podac nazwy panstw. Migasz sie. Ale dobrze:

   pl.wikipedia.org/wiki/Azjatyckie_tygrysy

   Co mowi ta WiKi? Jakie to panstwa?

   Azjatyckie tygrysy – pierwotnie popularna nazwa czterech wschodnioazjatyckich państw − Korei Południowej, Tajwanu, Singapuru i Hongkongu

   Mowimy o przemysle maszynowym, podalem przyklad rosyjskiej fabryki obrabiarek. Twiedzisz ze te 4 azjatyckie tygrysy buduja lepsze obrabiarki jak Rosja.

   1. HongKong? Przeciez to glownie centrum handlowe i port a nie ciezki przemysl maszynowy.
   2. Singapur? Tak samo jak HongKong
   3. Korea Pd i Tajwan. OK, ci potrafia tez budowac i projektowac obrabiarki. Ale napewno nie takie dobre jak niemieckie czy japonskie, mowa o tych z gornej polki. A wiec te rosyjskie wcale nie musza byc gorsze jak z tych panstw. Spokojnie moga byc lepsze. Jak koreanskie i Tajwanskie.

   Polska WiKi dolacza jeszcze inne azjatycie kraje do tygrysow:
   kolejne wschodnioazjatyckie kraje (Malezja, Tajlandia, Chiny, Filipiny i Indonezja), .

   To chyba naprawde nawet Ty drogi m890 nie wpadniesz na to ze Tajlandia Filipiny Indonezja ma jakis powazniejszy przemysl budowy obrabiarek. Czy moze jednak?

   Chrl, oczywiscie ze ich wlasne obrabiarki sa gwarantowanie gorsze jak rosyjskie.

   Wyjasnilem drogi m890 czy za trudne? Wiem, wiem, za trudne. Z polskiego grajdolaka Swiat wyglada jakos inaczej. Ale falszywie.  • senioryta13 Re: Potrzebni liderzy 12.06.20, 18:20
   Nowy lider, Biden, szykujacy sie na prezydenta w 2021 r. powiedzial, ze Tru.mp chce oszukac wybory, poniewaz nie zgadza sie z glosowaniem przez poczte. Przez 250 lat kazde wybory odbywaly sie osobiscie, tzn, ze byly oszukane.
   W Seattle, 'nowi' liderzy przejeli centrum miasta i wyganiaja policjantow. Media to pokojowy protest.
   Burmistrz miasta mowi, ze to piknik.
  • jorl Re: Potrzebni liderzy 12.06.20, 18:26
   mazzini890 napisał:

   > I jeszcze te twoje opowieści,że jak to ty na wejściu "zjadałeś" niemieckich inż
   > ynierów. W latach 70 i 80? Śnij dalej kłamczuchu.


   Typowy Polaczek, my nic nie umiemy, na kolana.
   • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 12.06.20, 18:35
    Ależ umiemy. Jesteśmy np lepszymi partyzantami niż Niemcy. Ale nie wmówisz mi,że znacząco w latach 70 i 80 inżynier z PRL przewyższał inżynierów z RFN. To były wyjątki jeden na milion. A ty na pewno nim nie byłeś . Łgarzu.
   • mazzini890 Re: Potrzebni liderzy 12.06.20, 18:39
    Przypominasz mi znajomego który projektował instalacje dla Orange,a w firmie zewnętrznej. Dwa lata tam pobył a już perorował jak Sagem i Alcatel powinni projektować telefony i jak by on to lepiej zrobił. A był tylko projektantem w firmie zewnętrznej a pitulił jakby był co najmniej dyrektorem technicznym Thomsona. Nie mając wiedzy ponad to co robił.Jesteś chłopie taki sam.
  • jorl Re: Potrzebni liderzy 12.06.20, 18:38
   mazzini890 napisał:

   > Ja tworze wikipedie? Czytasz co piszesz?a pisze,że mają obrabiarki? Jak masz ta
   > ki problem z czytaniem to ty nie urządzenia do galwanizacji robiłeś a kontakty
   > montowałeś co najwyżej u Bauera. Jak nie w sojuzie.


   Co rusz Ciebie pytalem drogi m890 jak wstawiales Azja, tygrysy azjatyckie, jakie konkretnie kraje masz na mysli. Nie podawales nazw tych krajow. W koncu o tygrysach azjatyckich podales zamiast nazw link do WiKi.
   A wiec z tej WiKi, bo nie chcales sam wyraznie napisac o jakie kraje Tobie chodzi, napisalem jakie kraje maja byc tymi tygrysami. I kazdy kraj omowilem w kontekscie przemyslu obrabiarek. Bo od tego sie zaczela dyskusja.

   Jeszcze raz, bo chyba masz Alzheimer, z WiKi wypisalem, bo sam nie chciales tego podac tylko waliles ogolniku "tygrysy", jakie to dokladnie sa te Twoje azjatyckie tygrysy.

   A juz ocene poziomu ich przymyslu maszynoweg, obrabiarowego to juz podalem moja, jorla. Nie zgadzasz sie z moimi ocenami? To napisz przy jakim kraju sie mylilem? Konkretnie a nie lanie wody.

   Podaje cytat z mojego postu o tych krajach:

   jorl napisał:

   > 1. HongKong? Przeciez to glownie centrum handlowe i port a nie ciezki przemysl
   > maszynowy.
   > 2. Singapur? Tak samo jak HongKong
   > 3. Korea Pd i Tajwan. OK, ci potrafia tez budowac i projektowac obrabiarki. Ale
   > napewno nie takie dobre jak niemieckie czy japonskie, mowa o tych z gornej pol
   > ki. A wiec te rosyjskie wcale nie musza byc gorsze jak z tych panstw. Spokojnie
   > moga byc lepsze. Jak koreanskie i Tajwanskie.

   > Polska WiKi dolacza jeszcze inne azjatycie kraje do tygrysow:
   > kolejne wschodnioazjatyckie kraje (Malezja, Tajlandia, Chiny, Filipiny i Ind
   > onezja),
   .
   >
   > To chyba naprawde nawet Ty drogi m890 nie wpadniesz na to ze Tajlandia Filipiny
   > Indonezja ma jakis powazniejszy przemysl budowy obrabiarek. Czy moze jednak?
   >
   > Chrl, oczywiscie ze ich wlasne obrabiarki sa gwarantowanie gorsze jak ro
   > syjskie.

   No jak drogi m890?