Dodaj do ulubionych

Żołnierze Celtyckiego Krzyża - ostatni Francuzi!

07.10.07, 00:30
Cyt.:"Było to starcie dwóch nieprzeciętnych osobowości i dwóch idei.
Morderczy pojedynek ludzi, dla których ojczyzna była dobrem
najwyższym, a zarazem dramatyczna konfrontacja chłodnego pragmatyzmu
z marzeniami o dawnej wielkości.

Prezydent generał Charles de Gaulle, jeden z ostatnich prawdziwie
wielkich polityków europejskich, monarchizujący nacjonalista, który
wyprowadził Francję z niebytu II wojny światowej i na powrót
umieścił ją w gronie mocarstw (na co nijak nie zasługiwała) – i Jean-
Marie Bastien-Thiry, podpułkownik, bojownik wyklętej Organizacji
Tajnej Armii (OAS)… "

Całość pod adresami:

www.myslpolska.org/?article=552
www.myslpolska.org/?article=566
Obserwuj wątek
    • marouder Giwi zapomniales podziekowac za usuniecie... 07.10.07, 00:38
      ...moich watkow antyfaflunkowskich.
      Lec na moderacje i klaniaj sie grossadmirale zlewni rzeki Krzty!
      • de_oakville Re: Algeria francuska 07.10.07, 11:44
        >Bomby i pistolety maszynowe OAS nie ocaliły Algierii Francuskiej. W >1962 r.
        Paryż nakazał odwrót. Wraz z ustępującą administracją kraj >opuściło,
        pozostawiając w nim dorobek kilku pokoleń, milion trzysta >pięćdziesiąt pięć
        tysięcy białych, francuskojęzycznych Algierczyków.

        Szkoda ludzi i ich majatkow, stanowiacych czesto dorobek pracy kilku pokolen.
        Niemcy z Mazur i z Pomorza tez musieli opuscic swoje majatki i dorobek wielu
        pokolen. Tam, w Algerii, musialo byc drugie "Lazurowe Wybrzeze" i domy bogatych
        Francuzow w ogrodach wsrod palm i orchidei. Gdyby Francja tam pozostala do dzis,
        to wzdluz wybrzeza jezdzilyby pewnie szybkie pociagi TGV, a przede wszystkim
        bylaby to czesc Unii Europejskiej. Szkoda. Francja wycofala sie z Afryki, a
        Algeria poszla za ciosem i "przeskoczyla" do Europy, w postaci setek tysiecy
        imigrantow w Marsylii i w innych miastach francuskich. A co by na to powiedzial
        Napoleon, gdyby jeszcze zyl? Sam byl Korsykaninem i w pewnym sensie imigrantem,
        choc wloskojezyczna Korsyka, z ktorej pochodzil nalezala wtedy juz do Francji.
        • j-k dekolonizacja Aryki - zbyt wczesnie... 07.10.07, 12:42
          dekolonizacja Afryki bylaby i tak historyczna koniecznoscia...

          chociaz zarowno w czesci francuskiej, jak i angielskiej powinna
          sie dokonac dopiero teraz , kolo roku 2000...
          po zbudowaniu infrastruktury i nowoczesnych spoleczenstw...

          Amerykanie i Rosjanie po spolu w 1960 wygonili z Afryki Francuzow
          i Anglikow...
          A sami nie byli w stani wypelnic tej prozni...

          rezultat: Afryka jest dzis biedna i opuszczona,
          pograzona w plemiennym chaosie.

          • you-know-who afryka jest opuszczona? 08.10.07, 07:36
            skadze znowu. do kogo nalezy przemysl surowcowy?

            de gaulle byl inicjatorem zamiany kolonizacji na neokolonializm, czyli
            kolonializm zdalny, ktora trwa i ma sie swietnie. (zob. inny watek o wojnie
            francuskiej toczacej sie obecnie, prawdziwej wojnie, nie na dzidy).

            zgadzam sie z tym ze do wojen proxy, nakladania sie neokolonialnych interesow,
            dojdzie. africom juz zalozony, za 5-10 lat bedzie walka o nigerie.
            • j-k Re: afryka jest opuszczona? 08.10.07, 14:30
              bez trudu sie z Toba raz jeden zgodze :)
              Tak, Afryka jest opuszczona - czyli mieszkancy Afryki.

              Kolonializm troszczyl sie, bo musial - o infrastrukture, szkolnictwo
              itd...
              Neokolonializm troszczy sie tylko o zyski, reszte pozostawiajac
              skorumpowanym "tubylcom".
              I w tym sensie Afryka jest "opuszczona" - w negatywnym sensie tego
              slowa.
              • you-know-who Re: afryka jest opuszczona? 09.10.07, 07:07
                nie jest tam wesolo. nie mam pojecia jak to sie skonczy bo afryka
                jako jedyna zostaje w tyle, i to w obecnej epoce bardzo dobrej swiatowej
                koniunktury gospodarczej i tych pozytywow globalizmu, ktore on oczywiscie ma.

                co bedzie z afryka za 10+ lat, gdy praca nastolatek w chinskich manufakturach
                podrozeje i pewnego dnia nastapi cofniecie gospodarki usa, a wiec nastepnego
                ranka wszedzie. czy chetnych do pomocy finansowej afryce przybedzie czy ubedzie?

                podziwiam tych ludzi, ktorzy tam jezdza zeby pomagac. nie widze wynikow,
                chcialbym wierzyc ze sa. nie w kraju mugabe, nie w afryce srodkowej, nie w...
                • de_oakville Wedlug francuskich kolonialistow... 10.10.07, 13:58
                  ... przynosili oni cywilizacje, kulture i dobrobyt ludnosci podbitych przez
                  siebie krajow. Spelniali zatem chwalebna i pozyteczna role, a sami okrywali sie
                  przy tym chwala i zdobywali laury. Z piosenek francuskiej "Legii Cudzoziemskiej"
                  mozna dowiedziec sie, ze kiedy "blekitne kepi" maszerowali w Indochinach przez
                  pola ryzowe i przez gory, to we wszystkich wioskach panowal blogi spokoj, a
                  dzieciaki usmiechaly sie do nich. Na filmie "Pan Tadeusz" Wajdy mozna zobaczyc,
                  ze i polskie dzieciaki rowniez sie cieszyly, kiedy na Litwie pojawili sie
                  zolnierze "Wielkiej Armii" Napoleona.
                  Czyzby francuskie wojsko dalo sie lubic, w przeciwienstwie do wielu wielu innych?

                  Fragment piosenki "Legii Cudzoziemskiej"
                  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
                  I
                  Venus d’Europe, venus d’Afrique,
                  A l’appel d’un destin mystérieux,
                  Moissonnons sous le ciel asiatique,
                  Palmes d’or et lauriers prestigieux,
                  Ceux de la Somme, de la Champagne,
                  Des monts d’Artois, des djebels marocains,
                  Nous ont laissé la gloire pour campagne,
                  A nous d’être digne de nos anciens.

                  II
                  Au long des routes de l’Indochine
                  Où refleurit la douce liberté
                  Quand nous chantons "Valeur et Discipline"
                  L’écho répond "Honneur - Fidélité".
                  Par les rizières, par les montagnes,
                  Quand se sont promenés nos képis blancs
                  Partout renaît la paix dans les campagnes
                  Et le sourire aux lèvres des enfants.
                  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

                  Calosc:

                  www.lalegionetrangere.fr/marchedu3.php
                  • de_oakville Errata 10.10.07, 14:12
                    Naturalnie nie "blekitne" tylko "biale" kepi (nos képis blancs). Blekitna kepi
                    mial jednak dowodca Franka Dolasa na filmie "Jak rozpetalem II Wojne Swiatowa",
                    ktory byl wiecznie pijany. No ale to dowodca, a nie zwyczajny "legionaire".
                • obserwator-z-boku Re: afryka jest opuszczona? 10.10.07, 17:39
                  "podziwiam tych ludzi, ktorzy tam jezdza zeby pomagac. nie widze
                  wynikow, chcialbym wierzyc ze sa. nie w kraju mugabe, nie w afryce
                  srodkowej, nie w..."

                  rozwiazaniem problemow afrykanskich moze byc tylko podbicie calego
                  kontynentu...............
                  podbiciem powinni sie zajac amerykanie wspolnie z europejczykami
                  (anglia,francja ,niemcy(?), polska, rosja...)..................
                  nastepnie nie wprowadzac demokracji,a rzadzic silna reka..........
                  bo tylko to oni rozumieja,a dla ich wlasnego dobra,juz na poczatku
                  wybic wszystkich duzych i malych dyktatorkow.....................
                  takie rozwiazanie bedzie z pozytkiem dla wszystkich.........i dla
                  afrykanczykow i reszty swiata...........................
                  y-k-w masz racje,ze za 10-15 lat tylko afryka moze byc dla
                  nas "tania praca nastolatkow". ..................
        • gloubiboulgomm Re: Algeria francuska 11.10.07, 17:10
          de_oakville napisał:

          > >Bomby i pistolety maszynowe OAS nie ocaliły Algierii Francuskiej.
          W >1
          > 962 r.
          > Paryż nakazał odwrót. Wraz z ustępującą administracją kraj
          >opuściło,
          > pozostawiając w nim dorobek kilku pokoleń, milion trzysta
          >pięćdziesiąt pię
          > ć
          > tysięcy białych, francuskojęzycznych Algierczyków.
          >
          > Szkoda ludzi i ich majatkow, stanowiacych czesto dorobek pracy
          kilku pokolen.
          > Niemcy z Mazur i z Pomorza tez musieli opuscic swoje majatki i
          dorobek wielu
          > pokolen. Tam, w Algerii, musialo byc drugie "Lazurowe Wybrzeze" i
          domy bogatych
          > Francuzow w ogrodach wsrod palm i orchidei. Gdyby Francja tam
          pozostala do dzis
          > ,
          > to wzdluz wybrzeza jezdzilyby pewnie szybkie pociagi TGV, a przede
          wszystkim
          > bylaby to czesc Unii Europejskiej. Szkoda. Francja wycofala sie z
          Afryki, a
          > Algeria poszla za ciosem i "przeskoczyla" do Europy, w postaci
          setek tysiecy
          > imigrantow w Marsylii i w innych miastach francuskich. A co by na
          to powiedzial
          > Napoleon, gdyby jeszcze zyl? Sam byl Korsykaninem i w pewnym
          sensie imigrantem,
          > choc wloskojezyczna Korsyka, z ktorej pochodzil nalezala wtedy juz
          do Francji.


          Comme d'habitude. Rien à enlever, rien à ajouter. Félicitatons!
    • uniaeuropejska1 Re: Żołnierze Celtyckiego Krzyża - ostatni Francu 05.11.07, 14:41
      Myśl polska o francuskich nacjonalistach? Dobre sobie.Skoro polska
      to niech się tylko Polską zajmuje,inaczej jest to zwykła
      manipulacja.
      • hubert100 Re: Żołnierze Celtyckiego Krzyża - ostatni Francu 05.11.07, 19:49
        De Gaulle bardzo kochal Ameryke.Zawsze dbal o to aby dolary wrocily
        do wlasciciela i Francja wysylala $US zpowrotem do US. Wtedy US
        wysylalo zloto za dolary. Az H...j Sam doszedl do wniosku ze te
        dolary nie sa warte tego zlota i tak sie skonczyl "standart zlota" w
        US.De Gaulle niestety umarl ale mamy tu nastepnego "wielkiego
        czlowieka", De Odor.A moze to sie De Gaulle odrodzil??

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka