Dodaj do ulubionych

Przepis na mazurka

13.04.17, 00:30
Potrzebuję sprawdzony, łopatologicznie napisany bo nigdy nie piekłam.
Pamiętam mazurki z dzieciństwa, przez mgłę. Chciałabym upiec sama. Tak wiem jest pierdyliard przepisów w internecie, ale który dobry???
Łopatologicznie ma być przypominam.
Obserwuj wątek
    • wipsania Re: Przepis na mazurka 13.04.17, 00:47
      U mnie w domu zasze robiło się taki - przepis z takimi trochę dziwnymi ilosciami, ale to jest połowa tego, co było pierwotnie, nie do przejedzenia
      Spód kruchy według znanych przepisów, cienki raczej (ja nie mam "serca" do kruchego ciasta, to piecze mama)
      Polewa
      12,5 dkg masła
      12,5 dkg cukru
      niepełna szklanka mleka czyli pewnie ok 200 ml
      1 tabliczka czekolady GORZKIEJ
      2,5 dkg kakao
      Mleko + czekolada w kawałkach + cukier + masło + kakao
      Gotujemy na małym ogniu. Kiedy osiągnie konsystencję odpowiednią (cokolwiek to
      znaczy), polewamy i rozsmarowujemy na kruchym cieście. Pyszne - gorzkie a
      jednocześnie słodkie. Można przybrać np migdałami czy wiórkami kokosowymi, ale uważam, że najlepsze jest bez dodatków.
    • lauren6 Re: Przepis na mazurka 13.04.17, 08:11
      Spód zrób z przepisu z moich wypieków. Jeśli chodzi o wierzch to ja polecam przełamać słodki karmel kwaskowatymi powidłami: śliwkowymi lub wiśniowymi. Czyli smarujesz spód powidłami i na to dajesz karmel z puszki (czy to gotowy, czy z gotowanego mleka skondensowanego słodzonego - na jedno wychodzi). Potem dekorujesz bakaliami.
    • eliszka25 Re: Przepis na mazurka 13.04.17, 08:32
      jakies 10 lat temu wpadl mi w rece przepis na mazurek orzechowy i od tamtej pory robie go co roku. jest pyszny, nie za bardzo slodki, latwy do zrobienia i nie trzeba go trzymac w lodowce, a to u mnie wazne, bo mam mala wink.

mazurek orzechowy:

- 250 g orzechow wloskich (wyluskanych)
      - 100 g masla
      - 3 zoltka
      - niepelna szklanka cukru pudru
      - cukier waniliowy
      - 100 g maki
      - sok z cytryny
      - 3 bialka
      - 150 g cukru pudru do piany
      - spod do mazurka (w oryginalnym przepisie jest waflowy, ale ja robie na kruchym)

odlozyc kilka polowek orzechow do dekoracji, reszte zemlec lub posiekac nozem (ja siekam, bo lubie, gdy naprawde czuc orzechy). maslo utrzec z zoltkami, cukrem pudrem i cukrem waniliowym na puszysta mase. wymieszac z maka, orzechami oraz sokiem z cytryny. soku tyle, zeby masa byla wyraznie kwaskowa (mniej wiecej z polowy cytryny). z bialek i cukru pudru ubic sztywna piane.

spod do mazurka polozyc na natluszczonej blasze (ja robie cienka warstwe kruchego ciasta i wykladam blache tak, zeby utworzyc gdzies 2 cm brzegi). na spod wylozyc mase maslano-orzechowa, na wierzch wylozyc piane ubita z bialek i cukru pudru, udekorowac polowkami orzechow, wstawic do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec ok. 30 minut.

kruche ciasto na spod do mazurka robie z tego przepisu:

- 175 g maki
      - 75 g zimnego masla
      - 40 g cukru pudru
      - 2 zoltka
      - 2-3 lyzki zimnej wody

skladniki zagniesc szybko na gladkie ciasto, podsypujac maka. wstawic do lodowki przynajmniej na pol godziny.

mazurek jest pyszny, a co dla mnie najwazniejsze, nie jest przesadnie slodki.
    • default Re: Przepis na mazurka 13.04.17, 08:45
      Jeśli w ogóle robię mazurek (u mnie w domu nie było tradycji "mazurkowej", serniki albo paschę mama robiła), to fistaszkowy, przepis chyba też z Moich wypieków, nie pamiętam:
      Mazurek fistaszkowy z mleczną czekoladą
      Składniki na ciasto kruche
      • 35 dag mąki pszennej
      • 50 g cukru pudru
      • 20 dag masła, zimnego, pokrojonego w kostkę
      • 1 łyżka gęstej kwaśnej śmietany
      • 2 żółtka
      Wszystkie składniki szybko wyrobić, najlepiej zmiksować w malakserze. Owinąć folią i włożyć do lodówki na 1 godzinę. Po tym czasie ciasto rozwałkować i wyłożyć nim dno blachy o wymiarach 25 x 34 cm, lub mniejszej (blacha powinna być wcześniej wyłożona papierem do pieczenia). Ciasta jest dużo, także można ozdobić nim ciasto, formując wałeczki lub listki wokół brzegów. Ciasto ponakłuwać widelcem. Piec około 20 minut w temperaturze 200ºC, do lekkiego zezłocenia. Ostudzić.
      Krem orzechowy:
      • 150 g masła orzechowego (gładkiego lub z kawałkami orzeszków)
      • 150 g serka mascarpone
      • 100 g białej czekolady, roztopionej w kąpieli wodnej
      Serek mascarpone zmiksować z masłem orzechowym. Dodać lekko przestudzoną białą czekoladę, zmiksować. Kremem posmarować wierzch mazurka.
      Ponadto:
      • 1 szklanka orzeszków ziemnych, solonych
      • 150 g mlecznej czekolady, roztopionej w kąpieli wodnej
      Mazurek posmarowany kremem orzechowym posypać równomiernie orzeszkami, po nich rozprowadzić czekoladę (najlepiej nieregularnie, kleksami).
      Schłodzić. Kroić i podawać.

Mazurek jest pyszny, polecam wszystkim tym, którzy lubią słodko-słone smaki. Ci co nie lubią, mogą posypać niesolonymi orzeszkami, ale wiele stracą smile
    • kaz_nodzieja Re: Przepis na mazurka 13.04.17, 11:38
      Zagniatam ciasto i wkładam na 1,5 godziny do lodówki. Potem wyjmuję i piekę 20 minut na 200 stopni, od razu wyjmując (można ewentualnie 5 minut dopiec jeżeli nie jest jeszcze zbyt złoty). Na to wylewam własnoręcznie zrobioną masę czekoladową (tabliczka mlecznej, tabliczka gorzkiej, pół szklanki śmietanki i malutka kostka masła 100g, można dać mniej). Przysypuję orzechami włoskimi, wiórkami kokosowymi i migdałami w płatkach. Wkładam na całą noc do lodówki. Wyjmuję, wkładam w miejsce niedostępne dla innych by dotrwało do Wielkanocy.
      • kaz_nodzieja Re: Przepis na mazurka 14.04.17, 19:37
        P.s. Nie do końca wyszła mi polewa. W pewnym momencie podgrzewania całości jakby masło (już rozpuszczone) jakby oddzieliło się od całej masy sad Nie mając pomysłu po prostu je odlałam z masy. Masą posmarowałam mazurka, ale nie stwardniała.
    • konsta-is-me Re: Przepis na mazurka 13.04.17, 12:00
      Robisz ciasto kruche-na 1 mąki dajesz połowę masła i ćwierć części cukru, najlepiej cukru-pudru.
      Czyli np.1kg maki-50 dk masła -25 dk cukru.
      Można dodać po 1-2 żółtku (nie całe jajko) na 25 do mąki.
      Siekasz nożem masło z resztą składników-na początku ciężko, potem da się zagnieść reka-i wystarczy.
      Albo używasz maszyny z hakiem do kruchego.
      Dopóki nie wyjdzie dość twarde, zwięźle ciasto-tylko tyle by się polaczylo-nie wyrabiamy jak drożdżowego.
      Jak za suche i nie chce się połączyć dodajesz zimnego mleka lub lodowatej wody-maslo w cieście nie może się rozpuścić!
      Rozwałkowujesz na prostokąt o grubości 1-1.5 cm.
      I teraz kładziesz na to kajmak i przyozdabiasz czym chcesz.
      Skórka pomarańczowa, orzechy, mihdaly itd.
      Można najpierw posmarować cienka warstwa kwaskowatego dżemu,a dopiero potem wylać kajmak.
      Pieczesz w temperaturze.180-200 stopni ok15-20 min-zalezy jak duże, malutki mazurek -7-10 min.
      Wyjmujesz z formy jak przestygnie, inaczej może się połamać.
      I już.
      Popłynne/zastygajace polewy jak czekoladowa, lukier itp ,dajesz po upieczeniu , jak wystygnie.
    • loola_kr Re: Przepis na mazurka 13.04.17, 12:34
      Ja robię kajmakowy (z krówek), różany, z białą czekoladą i orzechowo-migdałowy. Do różanego robie ciasto kruche z migdałami, do pozostałych kruche takie:

- 35 dag mąki pszennej
      - 50 g cukru pudru
      - 20 dag masła
      - 1 łyżka gęstej kwaśnej śmietany
      - 2 żółtka
    • kanga_roo Re: Przepis na mazurka 13.04.17, 15:19
      moje dzieci wraz z mężem w ubiegłym roku przygotowały spody na mazurki z jednego przepisu, na mazurek chałwowo-orzechowy z Moich Wypieków, na to wylewaliśmy różne masy: chałwową, kajmakową, marcepanową, czekoladową, plus dekoracje z orzechów, migdałów, fistaszków. trochę narzekałam, że tak poszli na łatwiznę, ale wszystkie mazurki były bardzo smaczne.
    • danaide Re: Przepis na mazurka 13.04.17, 16:09
      Łopatologicznie - jeśli kupiłam masę kajmakową w puszce to nie muszę już jej podgrzewać?
      Konsta pisała, że kajmak wylewa się na mazurek nieupieczony i piecze razem z nim.
      A masę czekoladową nie, prawda?

I czy można upiec trochę spód (np. 10 min) potem wylać kajmak/dzem i piec dalej? Kiedy robiłam leniwe tarty latem z ciasta kruchego sklepowego tak właśnie robiłam, bo inaczej to jakieś niedopieczone było.
    • capa_negra Re: Przepis na mazurka 13.04.17, 21:04
      Dzięki dziewczyny - dopiero teraz dziękuję bo dopiero wróciłam do domu.
      Skorzystam na pewno, ale już nie na te święta.
      Spróbuję upiec w terminie bardziej niezobowiązującym wink
    • mysiulek08 Re: Przepis na mazurka 14.04.17, 07:18
      Wlasciewie to nie mazurek a tarta, ale moze byc smile

Kruchy spod, gotowy kajmak albo mozolnie recznie robiony/ gotowane mleko slodzone/ orzechy wloskie

Podstawa wiadomo ciasto kruche, o grubosci jak kto lubi, lekko podpieczone. Orzechy wloskie lekko uprazyc (bez skorki maja byc), wymieszac z kajmakiem, mase wylozyc na ciasto i upiec.

Czasow nie podam, bo moj piekarnik jest skandaliczny.
      • gaga-sie Re: Przepis na mazurka 16.04.17, 16:02
        W moim domu nie było tradycji robienia mazurków, ja zrobiłam w tym roku ten i właściwie już się skończył, tak smakował. Acha, do kruchego ciasta warto dać mniej cukru i nie zapomnieć o konkretnej szczypcie soli, dla przełamania smaków lo.przepisy.net/mazurek-kajmakowy-ze-sliwkami-i-czekolada/
    • ichi51e Re: Przepis na mazurka 14.04.17, 07:51
      Takiego jak pamietasz o nikt ni nie zapoda bo kazdy dom naprawde inny dom robi. Np u mojej mamy mazurki byly czyms jakby herbatniczkami z bakaliami (w 3 wersjach) ukrecanie tego bylo mega klopotliwe bo kazda wersje sie robilo inaczej jedna miala maslo druga nie trzecia cos tam innego ogolnie duzo roboty a wychodzil slodki chrupek. Z kolei u taty mazurki zawsze byly dwa jeden to bylo kruche ciasto masa makowa i na to dekoracja z bakalii ukladanych w bardzo gesta mandale (a krem na to i na to bakalie) a drugi kruche masa seriwa krem i te bakalie - numer polegal na tym ze na ciemny dobieralas jasne bakalie na jasny ciemne) z tego wszystkiego zjadalam sobie zawsze tylko ta czesc z bakaliami bo reszta taka tam przecietna. Za to zawsze mnie zaganiali do ukladania tych mandali wiec to byla spora frajda.
    • afro.ninja Re: Przepis na mazurka 16.04.17, 16:49
      Kiedyś robilsm mazurek orzechowy, przepis z gazety typu pani domu. Zamiast ciasta kruchego dawalam wafel i na to mase bialek i orzechow włoskich. Na gore tez bialka... niestety nie pamiętam przepisu, ciasto bardzo smaczne, ale tyle bylo z nim klopotu, ucieranie, bicie piany, ze wypadlo z świątecznego menu. A szkoda, szukam po necie tego przepisu i znaleźć nie mogę.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka