04.10.21, 08:32
Temat emigracji powraca w mojej rodzinie jak bumerang. Do tej pory miałam po swojej stronie starszego syna, który nie chciał wyjeżdżać. Teraz mu się odmieniło i razem z mężem próbują mnie przekonać. Teoretycznie za 2 lata mielibyśmy wyjechać do UK, ale starszy będzie wtedy po 7 klasie, teraz jest w 6, ma 11, za chwilę 12 lat. Wiem, że są na forum osoby z UK - do jakiej szkoły/klasy poszedłby wtedy? Edukacja państwowa czy prywatna? Jeśli prywatna, to jaki koszt.
Ja się obawiam samotności zagranicą, że nie znajdę pracy, nie poradzimy sobie finansowo, ale mąż bardzo chce tam spróbować. Nie chodzi o pieniądze, bo tu mamy stabilną sytuację, ale on jest obcokrajowcem, 14 lat spędził w Polsce, chciałby jechać do anglojęzycznego kraju.
Dziękuję za wszystkie rady i porady smile
Obserwuj wątek
    • princesswhitewolf Re: Emigracja 04.10.21, 08:53
      Na jakich niby zasadach mielibyscie wyjezdzac i na jakich zasadach pozostac. Czy rozumiesz ze byl Brexit i juz nie mozna sie ot tak przesiedlac?
      Fantazjujesz?
      Jesli sie wychowal w Polsce to nie jest obcokrajowcem tylko Polakiem
      Koszt szkoly prywatnej : £20 tys za rok.
    • zurekgirl Re: Emigracja 04.10.21, 08:59
      Zalezy z jakiego jest miesiaca, moja corka z czerwca 2008 jest w year 9, jest prawie najmlodsza w klasie (1.09.2007-31.08.2008). Dziecko urodzone po 1 wrzesnia 2008 byloby dopiero w year 8. Uwazalabym ze szkola na tym etapie, ona w tym roku ma juz do zdania 2 GCSE. Ale nie takie cuda nowoprzybyli ogarniali, wiec kto wie. Szkola prywatna jak Princess wspomniala, do tego niekoniecznie bedzie miejsce z biegu. W panstwowych tez mozesz dostac, to co jest, a nie to co chcesz.
        • ritual2019 Re: Emigracja 04.10.21, 09:13
          nusiator napisała:

> On jest ze stycznia 2010.

Czyli teraz bylby w year 7 pierwszy rok secondary school. Hmmm...
          Jesli partner wykonuje wysoko platna prace w ochronie zdrowia to moze byloby was stac na prywatna szkole ale jesli nie to zostaja publiczne.
            • princesswhitewolf Re: Emigracja 04.10.21, 10:18
              >Musiałby poćwiczyć pisownię wyrazów.

rozmawianie nie wystarczy albo tylko pocwiczenie spellingu

Dzieci w wieku 13-14 lat maja dobre 6 lat za soba pisania wypracowan a to jest czescia GCSE
              • nusiator Re: Emigracja 04.10.21, 10:43
                No ale chyba mógłby "powtórzyć" klasę albo zacząć niżej? Kurczę, on nawet po polsku kiepsko stoi z wypracowaniami smile ja go wysłałam rok wcześniej do szkoły, gdyby poszedł rocznikowo to byłby w piątej. Podchodzę do tego tak, że to żadna strata jeśli poświęci rok na doszlifowanie języka, same plusy na przyszłość. Poza tym, jak to dziecię ematki, jest bardzo zdolny big_grin
                • princesswhitewolf Re: Emigracja 04.10.21, 11:20
                  tak, oczywiscie. Oni sprawdzaja jaki ma poziom i albo wysylaja do rocznika w ktorym znajdowalby sie i daja dodatkowe zajecia dla non English speaker albo w sytuacji takiej jak rocznik kiedy zdaje sie GCSE to daja rok nizej.
                  Moim zdaniem powinien JUZ miec korepetycje online z tutorem z UK ktory JUZ zacznie go podciagac do poziomu w UK z angielskiego.

• alicia033 Re: Emigracja 04.10.21, 14:49
                    hanusinamama napisała:

> Zdolny i słabo pisze wypracowania po polsku...coś ci się narracja rozjeżdza.

tja, bo zdolnym można być tylko w dłuższych wypowiedziach pisemnych...
                • zurekgirl Re: Emigracja 04.10.21, 19:52
                  Moja corka zdaje w y9 socjologie i hiszpanski, ale do wyboru bylo wszystko, drama, gotowanie, muzyka, jezyki, religia, media, komputery, do wyboru do koloru. Znajdz sobie w internecie stare przyklady egzaminow i wymagany sposob odpowiedzi na pytania. Moim zdaniem ten egzamin wymaga pewnej dojrzalosci jezykowej. Poziom hiszpanskiego tez mnie w sumie zaskoczyl, biorac pod uwage, ze wiekszosc tubylcow po zakonczeniu szkoly raczej w zadnym obcym jezyku nie mowi.
        • ritual2019 Re: Emigracja 04.10.21, 09:14
          nusiator napisała:

> To 2GCSE to coś jak u nas egzamin ósmoklasisty?

Nie. Poczytaj zrodla po angielsku o systemie edukacji w uk, jest zupelnie inny niz w Polsce
    • bergamotka77 Re: Emigracja 04.10.21, 09:49
      A dlaczego akurat za 2 lata? Ja zrezygnowalam kilka lat temu z wyjazdu do UK z powodu Brexitu. Rozumiem że mąż napiera, ale teraz to nie na zbytniego sensu bo wszystko jest utrudnione.
      • nusiator Re: Emigracja 04.10.21, 10:12
        Za 2 lata kończę specjalizację i dlatego tak. Poza tym wykańczamy dom. To nie ma srnsu ze względów finansowych, ale on nie może tu już wytrzymać. Polacy są jednak nietolerancyjni.
          • nusiator Re: Emigracja 04.10.21, 10:37
            Nie no, razem będziemy pracować, ale na początku trzeba się rozeznać co i jak, poznać ludzi, to też nowe możliwości się pojawią. On chce robić specjalizację już tam z GP, bo na razie pracuje bez.
            • princesswhitewolf Re: Emigracja 04.10.21, 10:47
              No to bez specjalizacji będzie zarabial dwadziescia pare tysiecy funtow bo tyle zarabia lekarz rezydent bez specjalizacji. GP zarabia 40-65 K w zaleznosci od dodatkowych specjalizacji bo GP maja tez tu dalsze specjalizacje niz tylko ogolma lekarz rodzinny. Potem sa specjalizacje dla lekarza rodzinnego np jak ide z dzieckiem to widze lekarza GP ktory ma specjalizacje w GP dla malych dzieci itd. To nie jest jednak pediatra ale GP pediatra. Poza tym oboje musicie zdac egzamin PLAB.

Ja bym nie czekala tylko juz sie przenosila i specjalizacje w UK robila. Im dluzej dziecko pozostaje w polskim systemie edukacyjnym tym trudniej mu bedzie cokolwiek zdac. Jest juz w takim wieku ze go zapewne odrocza by podciagnal sie z angielskiego.( Mowienie to nie wszystko)

Wiecej tu : www.healthcareers.nhs.uk/explore-roles/doctors/information-overseas-doctors
        • bergamotka77 Re: Emigracja 04.10.21, 10:51
          Mąż jest osobą kolorowa? Jeśli tak to faktycznie ten kraj jest niezbyt tolerancyjny. Mąż zna perfekcyjnie język? Może inny kraj anglojęzyczny wchodzi w grę? Polecam Kanadę, jeśli jesteście lekarzami, to dostaniecie szybką ścieżkę obywatelstwa itd.
          • nusiator Re: Emigracja 04.10.21, 12:25
            Jeśli o mnie chodzi, to sama nie wiem, co bym wolała. Ale mąż naprawdę wiele dla nas poświęcił. Wiem, że z biegiem czasu będzie tu coraz bardziej nieszczęśliwy.
    • mayaalex Re: Emigracja 04.10.21, 11:55
      zaraz i natychmiast dodatkowe lekcje angielskiego dla dzieci, podszkolenie ich w pisaniu, czytaniu ze zrozumieniem etc, tak zeby zlagodzic szok po ewentualnym przyjezdzie. Najlepiej z kims, kto ogarnia system edukacyjny w Anglii (lub Szkocji, zalezy dokad chcecie jechac, sa pewne roznice) i tamtejsze podstawy programowe. Jak zmienicie zdanie to i tak im sie przyda. Do tego podszkolic sie samemu w wiedzy na temat dobrych szkol w okolicach, do ktorych sie wybieracie (OFSTED zdaje sie w UK ocenia szkoly, szukaj ich info), tak zeby wynajmowac dom jak najblizej dobrej szkoly publicznej (te domy beda drozsze ale zaoszczedzisz na czesnym) albo zeby znalezc przyjazna i niedaleka szkole prywatna. Z tego co pamietam to nawet zoopla i rightmove (dwie wielkie strony internetowe z ofertami nieruchomosci) maja wsrod przeroznych informacji takze te dotyczace szkol w sasiedztwie, chyba nawet z ocena ofsted, ale na 100% nie pamietam bo szukalam kilka lat temu na wszelki wypadek, ostatecznie i tak mieszkam w Belgii.
      No i jednak jechalabym gdybyscie oboje mieli oferty pracy, maz bez specjalizacji moze nie zarobic tyle, zebyscie zyli na odpowiednim poziomie (a to jest wazne wlasnie ze wzgledu na dzieci - dobre szkoly sa kluczowe nie tylko do tego, zeby jakos sobie poradzili w zyciu pozniej ale rowniez, zeby podobalo im sie na miejscu i zeby szybciej sie zzyli z nowym otoczeniem).
            • princesswhitewolf Re: Emigracja 04.10.21, 13:19
              Starszy nie da rady w prywatnej. Dopiero jak sie podciagnie po roku czy dwoch to zobaczysz czy go przyjma.
              Do byle jakiej prywatnej nie ma sensu wysylac bo to strata, a do lepszych trzeba byc lepszym niz tutaj wiekszosc dzieci bo szkoly sobie ranking przeciez wyrabiaja i nie chca dzieci ktore nie zdadza wybitnie egzaminow. Do secondary independent ( private) jest przeciez egzamin w wieku 11 lat a on by go z angielskiego nie zdal.
              Ja bym dala mu spokoj i dala do panstwowego przecietnego liceum na poczatek.

Wlasnie jesli chcesz dobrej edukacji to maly do prywatnej asap. Zreszta to zalezy ile ma lat. W wieku 11 lat zdaje sie egzaminy do Grammar i do prywatnych. Nie napisalas ile mlodszy ma lat, ale musialby miec jakies 8 lat by zdolal sie podciagnac do poziomu a potem przygotowac do egzaminu. Pamietaj ze angielskie dzieci nie zdaja egzaminow tez, a co dopiero dzieci ktore angielskiego w szkole nie mialy.
              Z matmy tez poziom PL i UK wyrownuje sie dopiero w szkole sredniej. W Primary wymagania z matmy sa wieksze bo tu edukacja zaczyna sie wczesniej
              • nusiator Re: Emigracja 04.10.21, 13:34
                Młodszy ma 8. Akurat z matematyki jest wybitny, wygrywa konkursy itp. No ale polskiego nie cierpi, wypracowania to ciężki temat...Zobaczymy co na tym teście online powiedzą.
                • nusiator Re: Emigracja 04.10.21, 13:36
                  Wiem, że teraz są inne czasy, ale jak będą się chcieli uczyć, to chyba te publiczne też czegoś uczą? Ja zawsze mówię, że skończyłam wiejską podstawówkę i nie było to dla mnie przeszkodą, żeby osiągnąć cel.
                • princesswhitewolf Re: Emigracja 04.10.21, 14:32
                  Tez mam 8 latka umysl scisly. Aby sie dostac z matmy musi byc 2 lata do przodu z matma. W programie natomiast wieku 8 lat w szkole.musza juz znac na blache tabliczke mnozenia. Np takie testy sa:

W Polsce dzieci w wieku 8 lat dopiero zaczynaja tabliczke mnozenia. Tu najwyzszy poziom z matmy maja
                  szkoly srednie Grammar schools i ludzie 2 lata przed egzaminem juz dzieci wysylaja na korepetycje 12 dzieci jest na 1 miejsce w local grammar. Bardzo ciężko sie dostac.

• princesswhitewolf Re: Emigracja 04.10.21, 14:37
                    W polskiej sobotniej zas szkole jest latwiej bo max na pol strony pisza i jest to odpowiedz na pytanie zwiazane z czytanka typu: a co bys ty poradzil Karolci ( lektura) itd , Podreczniki to Lokomotywa a takze Gramatyka Smyka
                    • 1maja1 Re: Emigracja 04.10.21, 19:42
                      Moja 6 latka z ulga opuscila w lipcu prywatna ang szkole. Ta nauka dzieci 4 letnich to dla mnie absurd. W year 1 wymagania liczenia dziesiatkami odejmowanie, pisania w kilku zdaniach jak Ci minal weekend. Kosmos dla mojego dziecka, bardzo cierpiala, a ja z nia. Mam dwoje starszych dzieci, ktore z wczesnyn nauczanie radzilo sobie dobrze, syn z matmy jest wybitny, u niego ZA robi robote w tym kierunku😉
                      Od kilku tyg nauka w amerykanskiej szkole i na zapytanie jak bylo w szkole odpowiada it was too short. Albo w niedziele rano sie pyta mama ile dni jeszcze weekend? Bo ona chce do szkoly, I love school! Jesli ten wyjazd za ocean mial ozmaczac, ze moje dziecko jest szczesliwe w szkole, to bylo warto wyjechac.
                      • 1maja1 Re: Emigracja 04.10.21, 19:45
                        Ale co chcialam napisac przez to, ze tak jak pisze Princess w prywatnych dobrych szkolach b cisna z nauka. I o ile dla moich starszych dzieci to bylo ok, tak mlodsza po tym roku szkolny chcielismy przeniesc do zwyklej state school, ale po drodze przydarzyl sie nam wyjazd do usa.
                        • kandyzowana3x Re: Emigracja 04.10.21, 20:08
                          Istnieją też szkoły prywatne w UK nie nastawione akademicko, a raczej na "wellbeing" dziecka. Jest ich jednak zdecydowanie mniej.
                          Jeśli rozważacie szkole prywatną tylko dla jednego , to celowalabym raczej w młodsze dziecko z perspektywą przejścia do grammar później. Co do kosztów do wspomnianych wyżej 20k doliczyła bym z 1/4 na wydatki okoloszkolne ( wynajem sprzętu, stroje, wycieczki, dojazdy ).
                          W UK najpiwrw szukacie dobrej szkoły, później dopiero domu.
                          • princesswhitewolf Re: Emigracja 04.10.21, 21:11
                            >Istnieją też szkoły prywatne w UK nie nastawione akademicko, a raczej na "wellbeing" dziecka.

No ale one nie sa regulowane przez ministerstwo oswiaty i tan w ogole normalnych egzaminow nie ma. Jest tu niedaleko taka
                            ....St Michaels....steinerowska.... Sekciarska. .. duzo sie bawia, malo ucza. Czytac do 10 rz nie zaczynaja
                            • mayaalex Re: Emigracja 05.10.21, 09:45
                              No ale to troche zalezy od tego, co chca pozniej w zyciu robic. Jesli chca studiowac na dobrym uniwersytecie w UK to jednak musza w miare szybko nadrobic braki zeby juz potem dobrze
                              im szlo w pozniejszyxh latach. Ok, ja moze jestem teoche za bardzo zafiksowana na edukacji ale watkodajka chyba ma jednak takie podejscie “jakos to bedzie”, ktore moze niekoniecznie sie sprawdzi w UK. I dlatego tym bardziej powinna zrobic dobry research i poszukac jak najlepszej szkoly. Zeby sie nie okazalo, ze trafia do jakiejs kiepskiej, co w polaczeniu z takim sobie angielskim moze dac naprawde slabe efekty.
                              • ritual2019 Re: Emigracja 05.10.21, 10:00
                                Zeby sie nie okazalo, ze trafia do jakiejs kiepskiej, co w polaczeniu z takim sobie angielskim moze dac naprawde slabe efekty.

Przeciez oni beda tam pracowac jako consultants 😃😃😃😉 to oczywiste ze bedzie ich stac na prywatna edukacje.
                                Natomiast fakty sa takie ze autorka watku ma problem ze zrozumieniem informacji o edukacji w uk ktore sa dostepne na stornach, hmmm lekarze to inteligentni ponadprzecietnie osoby wiec troche to dziwi. Poza tym powinna sie zastanowic czy na pewno chce wyjechac bo prezentujac taka mentalnosc (osoba kolorowa- uwaza to okreslenie za normalne) moze miec problem z aklimatyzacja o adaptacji nie wspominajac.
                                • princesswhitewolf Re: Emigracja 05.10.21, 10:13
                                  >Zeby sie nie okazalo, ze trafia do jakiejs kiepskiej, co w polaczeniu z takim sobie angielskim moze dac naprawde slabe efekty.

no ale moze dobrze na sam poczatek do kiepskiej az sie podciagna. Bo jakby trafily do szkoly w ktorej sa nie lada wymagania to moze nie dadza rady i sie zestresuja
      • nusiator Re: Emigracja 04.10.21, 12:29
        Ha ha ha, no właśnie doradzasz! Szczerze, to zawsze chciałam spróbować za granicą, ale trochę się cykam czy sobie poradzę. Mieliśmy po studiach wyjechać, ale pojawiły się dzieci i plany się zmieniły.
        • princesswhitewolf Re: Emigracja 04.10.21, 12:32
          poradzisz i ogarniecie to. Tylko problem z dziecmi i z tym starszym to GCSE zblizajace sie.

Ja bym juz go zapisala na tutoring by do wyjazdu byl przygotowywany i prowadzony. Im szybciej wyjedziecie tym lepiej dla dzieci.

Moze nawet slabsza szkola z mniejszymi wymaganiami bylaby lepsza na samym poczatku a potem myslec o przeniesieniu sie do lepszej.

Prywatne maja sens tylko jesli sa dobre a rzecz w tym ze synowi byloby w dobrej szkole na poczatku bardzo ciezko.
        • ichi51e Re: Emigracja 04.10.21, 12:40
          mieszkałam w UK ale juz z 10 lat bedzie. Akurat ja dostawalam depresji (bardziej na tle zawodowo-naukowym) ale mimo to z samej Anglii mam same dobre wspomnienia - z tym ze ja juz tam jezdzilam jako dzieciak bo dwie z siostr mojej babci wyemigrowaly w 45 a kuzynka przez lata była moim najbliższym penfriend- z wielkim sentymentem patrze na szeregowce, wspominam chleb tostowy z miekkim masłem i szynka i deserki ktore kupowala mi ciocia - truskawka jakies okruchy i krem... moze jakie pyszne to nie bylo ale myslami bywa ze wracam... lubilam jezdzic czerwonym i autobusami i to ze nikt na ciebie nie wrzeszczy jak sie zagapisz i wleziesz pod koła - tylko tak po ludzku się cieszy ze nic się nie stało. Jedzenie z całego świata "u prawdziwego Hindusa" czy "prawdziwej francuskiej restauracji". Zupełnie inna klasa doświadczenia na uniwersytecie... ludzie z całego świata nie traktowani jak kuriozum...
          No mam sentyment - co roku jak możemy jeździmy na Secret Cinema wink i wtedy sobie oddychamy angielskim powietrzem...
        • maeve_binchy Re: Emigracja 04.10.21, 12:50
          Rowniez bym jechala. Wy lekarze, dzieci mowia po angielsku - juz jestescie w sytuacji lepszej niz wiekszosc wyjezdzajacych. Tyle, ze jechalabym jak najszybciej, zamiast czekac 2 lata.
                  • maeve_binchy Re: Emigracja 04.10.21, 13:08
                    To faktycznie po zrobieniu specjalizacji. Ale ja bym jechala, z takim zapleczem, jak wasze, bez problemu. Dla pocieszenia - moj syn rocznik 2008 wlasnie zaczał year 9, do tej pory byl w polskim systemie. Na razie - no dobrze, to tylko miesiac - radzi sobie bardzo dobrze. Oczywiscie, to nadal szkola w Polsce, jednak w brytyjskim systemie i wg takich wytycznych. Po ang mowi plynnie, ale w domu jednak porozumiewamy się po polsku, wiec ma gorszy start niz twoje dzieci a jest ok.
                    • princesswhitewolf Re: Emigracja 04.10.21, 13:22
                      maeve ale jest w panstwowej szkole w y9 a nie elitarnej. To zmienia postac rzeczy. Panstwowe szkoly ogarniaja temat obcokrajowcow i dostosowyania ich. Maja specjalny program ku temu.

Pisal w Polsce wypracowania po angielsku? Bo inaczej nie wyobrazam sobie jak mogloby byc dobrze. Dowiesz sie wiecej na wywiadowce na pewno.
                      • maeve_binchy Re: Emigracja 04.10.21, 13:51
                        "Oczywiście, to nadal szkoła w Polsce, jednak w brytyjskim systemie i wg takich wytycznych"

Nie przeprowadziliśmy się, tylko zmieniliśmy dziecku szkole na brytyjską. Ale wymagania wg systemu brytyjskiego.

Princess - nie ma żadnych ułatwień dla cudzoziemców, bo takich jest większość tongue_out Wiem, ze szkoła bryt w PL to nie to samo, co szkoła bezpośrednio w UK, ale jednak system, podręczniki jak w UK. Zdawał test wstępny z matematyki i angielskiego. Zdał. Na razie miał 1 krotka wypowiedź pisemną na angielskim. Dostał + (były tylko plusy i minusy, to chyba był taki assessment bez ocen; nauczyciel Brytyjczyk).
                        Zdaje sobie sprawę, ze w samym UK będzie dziecku pewnie trudniej (na początku, ale szybko się wdroży wg mnie), ale ma sytuację wyjściową lepsza niż mój syn, bo dzieci autorki w domu mówią po angielsku.
                        • princesswhitewolf Re: Emigracja 04.10.21, 19:03
                          Maeve, ah teraz rozumiem. Czyli ta szkola go przysposabia do szkoly w UK. Takie cos pomiedzy. To dobry pomysl.

Gdybyscie z polskiej szkoly trafili zaraz do angielskiej byloby bardzo trudno i czesto w wyzszych klasach dzieci powyarzaka rok. Ale jesli on juz angielski zna i szkola jest brytyjska w Polsce to bedzie mial latwiej w UK.
                          • maeve_binchy Re: Emigracja 04.10.21, 22:08
                            Nie! To jest normalna brytyjska szkola, tyle, ze w PL. Do zadnej innej szkoly nie przysposabia, bo dzieci koncza ja normalnie i potem ida dalej do sredniej brytyjskiej i dalej po niej na studia. Bedzie zdawal normalnie GCSE a po nich pojdzie sciezka IB. Nie planujemy zadnej szkoly sredniej w UK.
                            W Polsce sa rozne szkoly: brytyjskie, amerykanskie, francuskie, niemieckie. I to sa normalne szkoly wg systemu danego kraju.
                            Wolalabym amerykanska, ale pokonala nas finansowo. Amerykanska, bo znam system, brytyjskie szkolnictwo slabo, ale generalnie zalezy nam na IB i nauce po angielsku.
                            • maeve_binchy Re: Emigracja 04.10.21, 22:14
                              Dodam jeszcze, ze absolwenci tej brytyjskiej szkoly w PL studiuja na roznych uniwersytetach, w tym topowych w UK, ucza sie tego, co w UK, wiec nie jest to zadna szkola przejsciowa, ani nic w rodzaju sobotniej szkoly polskiej.
                                • ichi51e Re: Emigracja 04.10.21, 23:07
                                  szkoła jeśli chce mieć prawa międzynarodowej musi być akredytowana tj musi realizować dodatkowo polski (czy czeski czy austriacki whatever zależy od kraju gdzie się znajduje) program. Program wyłącznie międzynarodowy mogą realizować tylko cudzoziemcy. Czyli np moje dziecko w amerykańskiej szkole może realizować program międzynarodowy ale gdyby było austriakiem musiałoby dodatkowo realizować podstawe miejscowa.
                                  • ichi51e Re: Emigracja 04.10.21, 23:11
                                    w wwie jest jeszcze chyba szkol rosyjska niemiecka japońska i francuska.
                                    Za to polskie szkoły na prawach międzynarodowych są chyba tylko w Czechach i Brukseli (kiedyś była jeszcze w Chinach)- pozostałe nie maja prawa realizować planu ramowego
                                    • princesswhitewolf Re: Emigracja 04.10.21, 23:32
                                      >pozostałe nie maja prawa realizować planu ramowego

Nie rozumiem. Program do wszystkich polskich szkol za granica jest na zasadach ustalonych przez MEN, bo MEN czesc utrzymania szkoly funduje i podaje przez ambasady.

Sa to programy dostosowane do typu szkoly. ( Sobotnia, pn- pt itd)
                                      • ichi51e Re: Emigracja 04.10.21, 23:37
                                        plan ramowy to jest pełen plan polskiej szkoły a nie jezyknpolski i wiedza o polsce. Czyli w klasach 1-3 edukacja wczesnoszkolna informatyka muzyka plastyka wf i angielski. Ponieważ większość znaczna dzieci jednak chodzi do miejscowych szkol nie opłaca się robic planu ramowego. te "szkoły polskie" realizują plan MEN plan uzupełniający.
                                        • princesswhitewolf Re: Emigracja 04.10.21, 23:41
                                          Czyli mowisz o szkole pn- pt. No taka tu powstawala we wsch Londynie. Ale nie bylo chetnych. Ale jest na pn UK Polonijka ktora realizuje program w oparciu o Liberatus. To szkola pon- pt.
                                          Ale to tez bardziej miedzynarodowa szkola niz typowo polska. Cos ja ta w W-wie
                                          • ichi51e Re: Emigracja 04.10.21, 23:57
                                            polonijna i libratus do zeszłego roku również nie mogly realizować planu ramowego - z wyjątkiem dzieci które się zapisały przed 2017 - potem była reforma i realizować polska szkole zdanie ramowo można było tylko przez orpeg. Polonijkai Libratus mogły realizować polski plan ramowy przez ed a do ed zgodnie z prawem mogły się zapisać tylko dzieci mieszkające w polsce (oczywiście można było nakłamać zdarzało się ze szkoły nawet do tego namawiały) obecnie niby dalej nie kogą ale ponieważ rejonizację zlikwidowali jest szara strefa z której kto może korzysta mimo ze jest interpretacja ze dzieci mieszkające zagranica nie mogą korzystać z ed.
                                  • princesswhitewolf Re: Emigracja 04.10.21, 23:26
                                    To jest bardzo ogolny program i jest moze inspirowane edukacja w UK, a nie typowo brytyjski.
                                    W UK sa 2 godziny w tygodni RE (religioznawstwo) a tu go nie ma na liscie Primary, za to jest j. polski ktorego oczywiscie w UK nie ma w szkolach.

Co do tresci i poziomu trudno porownac przy ogolnych wytycznych a nie szczegolach.

To.miedzynarodowa typowa szkola inspirowana modelem brytyjskim z luznym podejsciem, konczaca sie miedzynarodowa matura IB a nis A levels.

Nie ma jej i jej odpowiednika w UK w rankingach UK szkol w ogole. Jest natomiast w rankingach szkol miedzynarodowych. To szkola specjalistyczna miedzynarodowa a nie brytyjska.
                                    Dwa punkty powyzej sredniej matury IB to dobrze z malym plusem. Dobra szkola. Szkoly outstanding sa na szczycie zdajacych a nie powyższej sredniej troche
                                • maeve_binchy Re: Emigracja 05.10.21, 00:46
                                  Tak, Polacy maja dodatkowo j. polski, ale poza tym realizuja program brytyjski a nie polska podstawe. W amerykanskiej jest tak samo, tyle, ze amerykanski. IB to duzy plus, A-levels mnie nie interesuja. Zreszta w amerykanskiej tez by zdawal IB a nie tylko zatrzymalby sie na high school diploma.

Nie bardzo rozumiem, do czego zmierza dyskusja. Gdybysmy mieszkali w UK, to dzieci bylyby w publicznych (znaczenie polskie) a nie prywatnych. Napisalam autorce, ze moj generalnie polskojezyczny 13latek daje sobie rade w brytyjskiej szkole w PL, tj. szkole realizujacej brytyjski program i dodatkowo potem IB, ktore generalnie wydaje mi trudniejsze* niz A- levels a na pewno jest bardziej doceniane. No i jednak wiekszosc szkol w UK akredytacji IB nie posiada.

Jezeli dzieci autorki mowia w domu po angielsku, to mysle, ze spokojnie dadza sobie rade w normalnej szkole w UK. Jak i dalyby rade w US, Australii czy Singapurze.

Princess, ty walczysz o jakas wypasiona middle school (czy jak to sie w uk nazywa) a potem high school dla syna. A ja mysle, ze i po zwyklej szkole sredniej dzieciaki beda mialy szanse np. na medycyne. A w zwyklej dadza rade przeniesione z Polski.

*dobrze, inne, wiecej przedmiotow, holistyczne podejscie itp. Ale A-levels nie znam i nie jestem zainteresowana
                                  • princesswhitewolf Re: Emigracja 05.10.21, 09:14
                                    .>dodatkowo potem IB, ktore generalnie wydaje mi trudniejsze* niz A- levels a na pewno jest bardziej doceniane

W UK nie ma czegoś takiego, ze bardziej doceniaja IB niz powszechne dla prywatnych i państwowych... A levels. Tu w kazdej sa A levels z wyjatkiem miedzynarodowych. IB ma znaczenie jesli chcesz studiowac np w Holandii ale A levels tez akceptuja. Wazniejszy jest wynik niz sam egzamin.

Mowie o tym tylko dlatego by uswiadomic ze miedzynarodowa szkola to konkretny rodzaj szkol a nie typowo brytyjska wizytowana przez OFSTED i w rankingach w UK.

>Princess, ty walczysz o jakas wypasiona middle school (czy jak to sie w uk nazywa) a potem high school dla syna. A ja mysle, ze i po zwyklej szkole sredniej dzieciaki beda mialy szanse np. na medycyne. A w zwyklej dadza rade przeniesione z Polski

Ale nie chodzi o dostanie sie na studia bo to zalezy od pracy wlasnej. Chodzi o SRODOWISKO. Z kim sie dzieciak zadaje. Czy z ambitnymi dzieciakami, inteligentnymi czy tez takimi ktore robia wszystko by wagarowac i cpac. W panstwowej niestety jest wieksze ryzyko.

Twoje dziecko da sobie rade po miedzynarodowej szkole

Dziecko ze zwyklej szkoly w Polsce ze slabym angielskim - nie i daja lekcje dodatkowe
                                • kandyzowana3x Re: Emigracja 05.10.21, 06:32
                                  Tak jak poprzedniczki napisały jest w Polsce kilkanaście szkół brytyjskich opartych o brytyjskie curriculum i przeprowadzających wszystkie brytyjskie egzaminy. Dzieci w nich zaczynają normalnie reception w wieku 4-5 lat i przechodzą przez normalny brytyjski system. Szkoły te dla polskich dzieci muszą dodatkowo realizować polskie podstawy programowe ( nie jestem pewna w jakim zakresie)
                                  • princesswhitewolf Re: Emigracja 05.10.21, 09:06
                                    >przeprowadzających wszystkie brytyjskie egzaminy.

Ktore przeprowadzaja A levels a nie IB mature? Bo ja patrzylam i zadne nie widzialam by robilo A levels albo nakas przegapilam i program jest tzw miedzynarodowych szkol brytyjskich a nie typowo brytyjski. Jest j. polski i nie ma RE. Powtorze: nie ma ich w rankingach innych niz szkol miedzynarodowych
                              • maeve_binchy Re: Emigracja 05.10.21, 00:49
                                Jest kilkanascie/dziesiat szkol z programami niepolskimi. I tak juz za duzo napisalam, tym bardziej nie napisze, do ktorej konkretnie poslalam dziecko :p
    • juzjesien Re: Emigracja 04.10.21, 12:36
      Ja bym się nie wahała i wyjeżdżała u mnie temat tez powraca jak bumerang i będzie emigracja ale dopiero za 4 maks do 5lat. Mam siostre w UK i bardzo zadowolona problemów z pracą nie ma jak nie ta to inna. Ostatnio w Londynie szla sobie i zaproponowano jej prace w jakimś znanym muzeum. U mnie niestety nie będzie UK chociaz bardzo bym chciala. Niestety bede musiala uczyć się od zera nowego języka.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka