Dodaj do ulubionych

Technika karmienia piersią u 4/5msc.dziecka.

04.11.07, 18:20
Mam 4,5-ną córcię,która przybrała przez miesiąc 400g.Zaczęłam Ją
obserwować.Jest często przy piersi,ale je ok.4mim,wcześniej jadła
długo.
Ostatnie 3tyg-je bardzo krótko 3-4min,czasem płacze przy piersi
wieczorem,gdy chce spac,przykładam do drugiej ssie 5min i
zasypia.Naciskam 1szą pierś i jest pokarm.Jakby nie miała siłę
ssać.Nie wiem czy db robię,może trzeba trzymac dłużej przy 1szej
piersi?Zaczęłam bardzo pilnować by jadła,bo wystraszyłam się
obliczeń,że przybieranie na wadze zmniejsza się z msc na msc.
Mała jak nie spi je często,nawet co 1g,ale gora 5min. i to ,gdy
przykładam,przykładam do piersi.
Od 3 dni je w nocy ok.6 razy!!-od g.23-24 do ok.g.8.Do tego
wszystkiego zaczęła robić bardzo często kupki;czasem jest to mała
ilośc.Wcześniej brałam zioła mlekopędne,ale od tego czsu minęło
ok.3 dni.Jestem zagubiona.Może to efekt,że wystraszyłam się ,że
mało je,zaczęłam karmić świadomie i częsciej?Mam więcej mleka w
piersiach i MAła je nie 3min,a 5-6 min to plusy,a reszta??
Przepraszam za ogrom słów i prosze o RADĘ!!
Obserwuj wątek
    • kamisa7 Re: Technika karmienia piersią u 4/5msc.dziecka. 05.11.07, 10:23
      hej! moja w tym wieku przybrała 600 gram i z miesiąca na miesiąc jest coraz
      mniej ale ok. Spytaj pediatry ale wydaje mi sie że nie jest najgorzej. Poza tym
      twoja robi kupkę a moja w tym wieku przestała ja robić- tzn robi raz na tydzień.
      Więc sobie trzyma w brzuszku;)teraz ma 6 miesięcy i ostatni przyrost to 450g.
      • ania_70 Re: Technika karmienia piersią u 4/5msc.dziecka. 05.11.07, 10:45
        Witam.Byłam u pediatry,pokręciła głową i zasugerowała dokarmianie
        jabłuszkiem!?A o wadze -że mogłobyć lepiej.
    • bathilda Re: Technika karmienia piersią u 4/5msc.dziecka. 05.11.07, 10:28
      ania_70 napisała:

      > Mam 4,5-ną córcię,która przybrała przez miesiąc 400g.

      W tym wieku 400 g/miesiąc to nie rewelacja ale i nie powód do płaczu - u nas
      było podobnie. Jakby nadal przybierała kilo miesięcznie to do szkoły szłaby jako
      80-kilowe mega-dziecko ;-)

      > Od 3 dni je w nocy ok.6 razy!!

      No niestety, taka karma. U nas dokładnie w tym samym wieku było identycznie.
      Myślałam że padnę. Uspokoiło się tak naprawdę koło 6 miesiąca - wiele dzieci
      budzi się coraz częściej miedzy 4 a 6 miesiącem, nawet te co wcześniej
      przesypiały noc. U nas pomogła też nauka samodzielnego zasypiania wieczorem.

      > MAła je nie 3min,a 5-6 min

      5-6 minut w tym wieku to dobry wynik. Po prostu nauczyła się ssać efektywniej -
      czasy półgodzinnych posiłków już nie wrócą raczej.

      Ogólnie jak czytam o Was to jakbym czytała o nas. I moim zdaniem wszystko
      normalnie. Trzeba tylko niestety trochę cierpliwości. Aha, Piotrek ma 6,5
      miesiąca, cyca 6 razy na dobę, rozwija się świetnie więc chyba miałam rację że
      się nie przejmowałam.
      • ania_70 Re: Technika karmienia piersią u 4/5msc.dziecka. 05.11.07, 10:43
        Dziękuję za wsparcie i rady!!!Dobrze słyszeć,że ktoś to już przeżył
        i nie jest najgorzej.
        Napisz coś więceej o nauce samodzielnego zasypiania wieczorem.
        Pozdrawiam cieplutko.
        • bathilda Re: Technika karmienia piersią u 4/5msc.dziecka. 05.11.07, 11:54
          ania_70 napisała:

          > Napisz coś więceej o nauce samodzielnego zasypiania wieczorem.

          U nas podziałała ta metoda.

          merlin.pl/frontend/browse/product/1,119509.html#fullinfo

          Prze 3 wieczory w sumie 15 minut płaczu, czwartego wieczora zasnął bez dźwięku.
          Jak już wieczory opanował przeszłam do ataku w nocy i czekam kilka minut zanim
          pójdę. Często usypia po 1-2 minutach - przyjrzałam się kiedyś, robi to przez
          sen, a przez to, że ja biegłam z błyskiem w oku od razu to go tylko rozbudzałam.
          Karmię 2 razy bo uznałam, że to jest ok. w tym wieku. Po 3 tygodniach już
          zaakceptował nowy rytm i budzi się koło północy i koło 3-ciej.
          • ania_70 Re: Technika karmienia piersią u 4/5msc.dziecka. 05.11.07, 17:04
            Spróbuję z tą nauka spania.
            A z karmą zrozumiałam :) :)bez dodatkowych wyjaśnień
      • ania_70 Re: Technika karmienia piersią u 4/5msc.dziecka. 05.11.07, 10:51
        a co do ssania piersi przez 5-6 min,to tylko raz na caly
        dzień,wieczorem nawet 10min,ale tak 3min i ani kropli więcej :(
      • kaeira Karma? 05.11.07, 11:57
        bathilda napisała:
        > ania_70 napisała:
        > > Od 3 dni je w nocy ok.6 razy!!
        > No niestety, taka karma.

        Ale chodzi ci o karmę z piersi czy o Karmę/los? :->>
        • bathilda Re: Karma? 05.11.07, 12:25
          kaeira napisała:

          > Ale chodzi ci o karmę z piersi czy o Karmę/los? :->>

          W sumie chodziło o nasze matczyne przeznaczenie, ale fakt faktem, że to także
          kwestia paszy, którą podajemy juniorom ;-)
          • kamisa7 Re: Karma? 08.11.07, 20:34
            hmmm..a może fatum=przeznaczenie...
    • kaeira Re: Technika karmienia piersią u 4/5msc.dziecka. 05.11.07, 12:01
      Bathilda dobrze pisze. To wszystko brzmi całkiem normalnie.

      ania_70 napisała:
      >Zaczęłam bardzo pilnować by jadła,bo wystraszyłam się
      > obliczeń,że przybieranie na wadze zmniejsza się z msc na msc.

      Ależ to właśnie jest norma! Krzywa wzrostu się robi coraz łagodniejsza z
      wiekiem. Sprawdz sobie centyle na tej siatce polecanej przez p. Monikę:
      www.who.int/childgrowth/standards/cht_wfa_girls_p_0_6.pdf
      W 4-6m za minimum przyjmuje się 90g. Oczywiście nie każdy pediatra się zgodzi,
      ale np. moja mówiła że i 80 tak jak u nas to nie problem. No i nie był problem,
      mała cały czas jest między 10 a 25 centylem) (Aha, od 6m minimumm to 50g)
      • ania_70 Re: Technika karmienia piersią u 4/5msc.dziecka. 05.11.07, 17:00
        Analizowałam centyle na siatce i stąd mój wniosek- nadal
        miesci sie w normie(na pograniczu normy), chociaż przybieranie na
        masie jest mniejsze.Rozpatrując siatkę pod kątem wzrostu i wagi-
        63cm i 5700g. i 4,5msc,to już brak danych:)Nie znalazłam takich
        dzieci w normie:)
        Dziękuje za spostrzeżenia i rady.Moja pediatra nic w sumie nie
        mówiła konkretnego poza ,że może dokarmiać,z czym wewntęrznie się
        nie zgodziłam i zaczęłam karmić,karmić piersią kiedy chce i tak
        długo jak się da.
    • monika_staszewska Re: Technika karmienia piersią u 4/5msc.dziecka. 05.11.07, 18:47
      Ciekawe jakie córcia miała poprzednie przyrosty, jeśli w granicach
      500-600 gramów miesięcznie, to teraz kiedy mogła nieco zwolnić
      doszła do owych 400. Gdyby poprzednio przybierała po kilogramie i
      nagle wyskoczyło owe 400 gramów, można by się zastanowić czy coś się
      dzieje niepokojącego, np. czy nie ma zakażenie układu moczowego, a
      może dopadła ją jakaś inna infekcja, może ma nietolerancje pokarmową
      czy tez technika ssania jej się pogorszyła, bo jak rozumiem o za
      rzadkim ssaniu raczej nie musimy rozmawiać. Jeśli ma PAni ochotę
      poroztrzadsać sprawe bardziej zapraszam na mój telefoniczny dyżur w
      redakcji "Dziecka".
      pozdrawiam :)
      monika staszewska
      • ania_70 Re: Technika karmienia piersią u 4/5msc.dziecka. 05.11.07, 20:09
        Urodziła się 19.czerwca2007r z wagą 3615g.,w 4dobie-3285g.(spadek
        wagi),potem ,w
        dniu wypisu-3370g.,6tydzień-4540g.,potem gdy miała 3msc.i 11dni
        5270g.(czyli przybrała przez msc i 11dni=730g),następnie mając 4msc-
        5700g(przybrała 430g.)
        Przeanalizowałam siatkę centylową i mieści sie w
        normie(na granicy),choć przybieranie na masie jest stopniowo
        mniejsze.
        Mała ma 63cm wzrostu i waży 5700g. w 4msc!
        24.paż jak wróciłam z informacją,że przybraa 430g. i lekarka
        delikatnie stwierdziła,że trochę mało,może karmic jabłuszkiem
        zaczęłam się przyglądć karmieniu.Dopiero wtedy odkryłam,że jak
        krótko zaczęła ssać 3min.Wcześniej zauważyłam, że wszystko w koło
        ważniejsze,ale nie zaniepokoiło mnie to ,dopiero ta inf. o
        wadze.Zaczęłam pilnować,by dłuże jadła,potem pożyczłam laktator i
        nic nie odciągałam,w piersiach mniej .Spanikowałam i zadzwoniłam do
        Pani.Pani głosem anioła uspokoiła mnie i kazała oddać laktator i
        karmić,karmic.Tak zrobiam.Zaczęła jeść bardzo często wręcz co
        godzinę,a w nocy ok.6 razy!!-od 23g./24g. do 8g.Przez kilka dni
        bralam zioła "mlekopednę"(2dni),ale miała biegunkę,odstawiłam.Mała
        3dni po ich odstawieniu robiła kupkę za kupką.Dziś już jest
        ok.Michasia od paru dni ssie dłużej przed snem-ok.10min,w ciągu
        dnia ok.3min,czasem uda się 5min.Dziś po spacerze min!A w nocy
        wczoraj i dziś jadła ok4 razy.
        Na pewno zadzwonię po zważeniu Małej tak jak się umawiałysmy.
        Dziękuję za wszystko.
        A i nie chorowała na nic,nawet nie ma katarku..
        • monika_staszewska Re: Technika karmienia piersią u 4/5msc.dziecka. 07.11.07, 17:30
          No dobrze, zatem czekam na telefon :) mam tylko nadzieję, że nie
          umówiłyśmy się na jutro, bo niestety nie będzie mnie w redakcji
          (będę szalała w terenie), ale w piątek siedzę grzecznie przy
          telefonie.
          pozdrawiam :)
          monika staszewska
          • ania_70 Re: Technika karmienia piersią u 4/5msc.dziecka. 07.11.07, 20:24
            zadzwonię na pewno i będę cierpliwa,by Panią zastać :)
          • ania_70 Re: Technika karmienia piersią u 4/5msc.dziecka. 09.11.07, 08:52
            Nie udało mi się Małej zważyć,ale jest lepiej z karmieniami (tak mi
            się wydaję )zadzwonię po niedzieli,by wiedzieć jaka jest waga i móc
            ustalić dalsze postępowanie.
            Cieplutko pozdrawiam.
          • ania_70 Re: Technika karmienia piersią u 4/5msc.dziecka. 12.11.07, 18:53
            We wtorek idę do lekarza zważyć Michasię i zaraz potem zadzwonię,
            jak nie zastanę Panią lub coś się wdarzy to w czwartek zadzwonię na
            100%. Tłumaczę się tak mocno, bo umawiałam się na telefon, a nie
            lubię być "gołosłowna" :) :)
            Pozdrawiam
            • monika_staszewska Re: Technika karmienia piersią u 4/5msc.dziecka. 14.11.07, 18:41
              Spokojnie, spokojnie, doskonale wiem co to znaczy mieć małe dziecko
              w domu :) jak Pani będzie mogła zadzwonić, to domyślam się, że Pani
              zadzwoni, nic się przeciez nie stanie jeśli zamiast jednego dnia
              zadzwoni Pani innego. Ja tu sobie siedzę, rozmawiam, piszę i
              niewątpliwie nie będę się ani denerwowała, ani gniewała, no i na
              pewno nie będę się zastanawiała nad "gołosłownością".
              pozdrawiam :)
              monika staszewska
    • wielorybek77 Re: Technika karmienia piersią u 4/5msc.dziecka. 08.11.07, 22:42
      wydaje mi sie, ze moze trzeba sprobowac zrobic wieksze odstepy miedzy
      karmieniami, bo moze dziecko nie jest glodne. Ja tez kiedys karmilam jak szalona
      co godzine i jadla bardzo malo, a potem wydluzalam przerwy miedzy karmieniami do
      2,5 godz i zaczela jesc ze smakiem, bo dopiero po takim czasie poczula
      glod.Teraz ma 4 miesiace i je co 3 godz przez okolo 10 minut, 7 razy na dobe.
      • ania_70 Re: Technika karmienia piersią u 4/5msc.dziecka. 09.11.07, 08:50
        Może masz racje.To strach po informacji nt.wagi spowodował to
        ciągłe przystawianie do piersi orza fakt uczucia małej ilości mleka
        w piersiach.Dziś jest lepiej-mleko kapie :),a Mała je odrobinę
        dłużej i odrobinę rzadziej,nawet w nocy,Po tej inf. od lekarz było
        6 karnmień,teraz są 4.
        Pozdrawiam

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka