Dodaj do ulubionych

Carer leave

29.06.05, 00:02
Czy jest jakos ogolnie wsparte prawnie czy kazda firma sobie moze sama
ustalic zasady? W jakich sytuacjach mi przysluguje ( na 2-letnie dziecko,
oczywiscie) Czy jest jakos platne np. X% wynagrodzenia czy bezplatne? Ile dni
w roku?
Jesli cos wiecie, to sie podzielcie, please, bo nie mam czasu zadzwonic do
HR.... Bede wdzieczna.
I sorry jesli sa bledy w pisowni, wydaje mi sie, ze cos walnelam, ale juz nie
kontaktuje...
Obserwuj wątek
    • mrufkaa Re: Carer leave 03.07.05, 17:41
      a moze jednak ktos cos wie?
    • ewunia_uk Re: Carer leave 03.07.05, 18:36
      Niestety nie ma prawnego wymogu dla pracodawcy, zeby Ci zaplacil, natomiast nie
      moze Ci odmowic wziecia urlopu, zob.tutaj:
      www.dti.gov.uk/er/timeoff.htm
      Warto zapytac pracodawcy, czy taki urlop jest platny. U wiekszosci "lepszych"
      pracodawcow jest.

      A co sie dzieje z mala? Mam nadzieje, ze nic powaznego?
      • mrufkaa Re: Carer leave 03.07.05, 22:32
        Nie, nie, nic sie nie dzieje, ja sie tak probuje dowiedziec in advancesmile
        Bo najprawdopodobniej we wrzesniu pojdzie do nursery, a jak dotad wszelkie
        proby pozostawienie jej w jakiejkolwiek instytucji publicznej chocby na
        godzine, nie powiodly sie.... Obawiam sie, ze czeka nas dluzszy okres
        przystosowawczy do zlobka i zastanawiam sie czy na takie przezwyciezenia traumy
        nalezy mi sie carer leave.... Tym bardziej, ze niania bedzie z nami tylko do
        konca sierpnia i nie moge liczyc na to, ze z Jula do tego zlobka na poczatku
        bedzie chodzic.
        Swoja droga to ja nawet nie wiem jakie tu zwyczaje panuja przy takich
        zachowaniach maluchow - moze mi Julke po prostu odesla do domu? Bo zdaje sie
        wedlug przepisow nikt postronny w zlobku przebywac nie moze...
        Ale wszyscy zdrowi, dzieki Bogu, dziekuje za troske.
        • eballieu Re: Carer leave 03.07.05, 22:56
          Z "moich" zrodel informacji - potwierdzam info od Ewuni-uk. Wszystko zalezy od
          firmy w jakiej sie pracuje. Sa takie ktore za np. pierwszych dziesiec dni placa
          100%, a pozniej 90%, 80%. Fakt wszystko jest obwarowane zasadami, ale jesli
          ktos potrzebuje tego typu urlopu to nie zdarzyloby sie zeby zostal odeslany
          z "kwitkiem".
        • izabelski Re: Carer leave 04.07.05, 02:01
          mrufkaa

          zadzwon do mnie to ci z przyjemnoscia opowiem moje przejscia z przyzwyczajaniem
          corki do swiata zewnetrznego, gdy ta miala niecale 2 lata

          ale ja zaczelam od 3x4 godziny w zlobku i tak na prawde dopiero po kolejnych 4
          latach pozbyla sie wiekszosci problemow

          jest wiele sposobow,zeby to osiagnac - ciezka to ale satysfakcjonujaca praca smile
        • jagienkaa Re: Carer leave 04.07.05, 10:29
          Mrufkaa,
          we wszystkich nurseries dzieci mają tzw settling in period i chyba przez
          tydzień rodzice mogą posiedzieć w przedszkolu z dzieckiem, w zależności od
          placówki to może albo to być np tydzień (wtedy się nie płaci) albo np godzina
          dziennie. Zapytaj o to.
          Mnie też czeka posłanie Dominika do nursery od września i się trochę boję.
          A nie myślałaś żeby Julka poszła do childminderki? zwykle jest tam mniej dzieci
          i łatwiej się przyzwyczaić dziecku.
    • dorota1974kr Re: Carer leave 04.07.05, 10:11
      Mrufka to znalazlam szperajac w internecie
      Rights & Responsibilities e-print e-mail
      Rights & Responsibilities » Leave Entitlements » Personal Carers' and
      Bereavement Leave
      Personal Carers' and Bereavement Leave
      Language Translation Versions
      Chinese
      Vietnamese



      Download Personal Carers' and Bereavement Leave (pdf)

      What is personal carers' leave?
      Personal carers' leave is leave an employee can take to care for a family
      member who is sick. If an employee takes personal carers' leave she/he must be
      responsible for the care of the person who is sick. This type of leave is paid
      leave.

      What is bereavement leave?
      Bereavement leave is leave that an employee can take when a family member dies.
      Some industrial awards require an employee to attend the funeral or impose
      other conditions on taking this leave. Bereavement leave is also sometimes
      called compassionate leave. This type of leave is paid leave.

      Who can take this leave?
      Personal carers' leave and bereavement leave are available to all employees
      covered by NSW awards. There are a few exceptions and some awards have slightly
      different entitlements. Many enterprise agreements also provide for these types
      of leave.

      top

      Who can an employee take the leave for?
      Both types of leave may be taken for a family member who is the employee's:

      spouse, de facto spouse or same sex partner
      child, including adopted, foster, ex-nuptial or step child
      parent, including foster parent or legal guardian
      grandparent, grandchild or sibling
      An employee may also take leave for the children, parents, grandparents or
      siblings or their spouse or defacto spouse, or any other relative who is a
      member of the employee's household.

      How much leave can an employee take?
      Personal carers' leave allows employees to use all of their current and accrued
      sick leave to care for the sick family member.

      The bereavement leave entitlement is a minimum of two days. Some awards provide
      for 3 or more days and may also impose other conditions on taking leave.
      Bereavement leave may also be taken in conjunction with other personal carers'
      leave with the agreement of an employer.

      What proof does an employee need to be eligible for leave?
      For personal carers' leave, an employer can require an employee to establish
      that a family member was sick and needed care. A medical certificate or
      statutory declaration can do this.

      For bereavement leave, evidence may also be required. Relevant awards set out
      these requirements.

      top

      Can an employee take personal carers' leave for any other family
      responsibilities?
      An employee and employer can agree to use other leave entitlements to meet
      other family obligations. This can include:

      using annual leave in single day periods or part of single days
      taking time off in lieu of overtime
      working make up time
      accruing rostered days off or taking them in part day amounts.
      Flexible use of these leave entitlements can be for any purpose and not just to
      care for a sick family member.

      For further information
      This information is intended only as a basic outline of selected provisions of
      the NSW Industrial Relations Act 1996. For more information, please contact:

      your employer association or union, if you belong to one;


      Office of Industrial Relations
      131 628 (anywhere within NSW)
      (02) 9020 4849 (for callers outside NSW)


      NSW Industrial Registry
      50 Phillip Street, SYDNEY NSW 2000
      Telephone: (02) 9228-7766
      • mrufkaa Re: Carer leave 05.07.05, 00:34
        Bardzo Wam wszystkim dziekujesmile
        Jagienko, wiesz, ja jakos wole, zeby tych pan bylo wiecej...Julka to ogromny
        temperament, nie chcialabym, zeby jednej babce konczyla sie do niej cierpliwosc
        i nikt nie mogl jej na rece spojrzec...smileZapisalismy Jule na waiting list do
        zlobka u siostr, ma bardzo dobra opinie w okolicy, a tu naprawde trudno o cos z
        dobra opinia... Wiesz, wiekszosc moich sasiadek patrzy na mnie jak na dziwo,
        gdy wypytuje o DOBRE nurseries...to jest Essex.
        Iza, ja bardzo chetnie zadzwonie, ale zdazylam juz ze dwa razy zmienic komorke
        i na pewno nie mam juz Twojego numeru... Troche mnie przerazilas, to moze tyle
        trwac???? To moze ja jednak rzuce te prace w cholere i dzieckiem sie zajme...
        cos to ostatnio za mna chodzi...sad((
        Wciaz nie zadzwonilam do HR, ale, jak sugerujecie, wychodzi na to, ze chyba mi
        za to zaplaca... Problem w tym, ze to moze przypasc dokladnie po moim
        dwutygodniowym urlopie, moze to troche wkurzyc moja przelozona... musze chlopa
        wyslac do tej nursery, zeby sie upewnil, ze Jula dostanie miejsce.
        jeszcze raz bardzo Wam dziekujesmile
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka