Dodaj do ulubionych

Lady Susan Hussey

30.11.22, 20:45
www.bbc.com/news/uk-63810468
Nie wiem czy mnie bardziej rozśmieszyło czy przeraziło.

Dobrze, że jest tez zapis rozmowy:

Here is the full conversation, as recounted by Ms Fulani:

Lady SH: Where are you from?

Me: Sistah Space.

SH: No, where do you come from?

Me: We're based in Hackney.

SH: No, what part of Africa are you from?

Me: I don't know, they didn't leave any records.

SH: Well, you must know where you're from, I spent time in France. Where are you from?

Me: Here, the UK.

SH: No, but what nationality are you?

Me: I am born here and am British.

SH: No, but where do you really come from, where do your people come from?

Me: 'My people', lady, what is this?

SH: Oh I can see I am going to have a challenge getting you to say where you're from. When did you first come here?

Me: Lady! I am a British national, my parents came here in the 50s when...

SH: Oh, I knew we'd get there in the end, you're Caribbean!

Me: No lady, I am of African heritage, Caribbean descent and British nationality.

SH: Oh so you're fro
m...
Obserwuj wątek
    • daniela34 Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 21:06
      Jezus!
    • krwawy.lolo Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 21:12
      Nie przywiązywałbym zbyt dużej wagi do tego. Chyba, że w odniesieniu do konkretnej osoby, jakby nie było, w jakiejś publicznej roli.
      Prywatnie, jeśli to wynika z życzliwej ciekawości, uznałbym pytanie za naturalne.
      Mnie w Niemczech też czasami pytają, skąd pochodzę, tytułują na piśmie pani Lolo (posiadam imię znane jedynie w Ojczyźnie Jana Pawła Największego). Nie doszukuję się w tym rasizmu, czy innej ksenofobii.
      • chococaffe Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 21:16
        Średnio rozgarnięta osoba nawet jak zada takie pytanie (zdarza się) , po pierwszej odpowiedzi powinna zrozumiec, że jej pytanie zostalo uznane za niestosowne i się jakoś wycofać.
        • krwawy.lolo Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 21:20
          Masz rację. Tym bardziej, że rzeczona osoba, jak wspomniałem, jest jakimś tam oficjelem. Aczkolwiek to przeżarta demencją babunia w kasztaniarskim kapelutku. Nie przeceniałbym wydarzenia.
          • chococaffe Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 21:25
            Nie przecenia, i zdaję sobie sprawę z jej wieku (z wiekiem przychodzi "szczerośc", he, he)
        • ichi51e Re: Lady Susan Hussey 05.12.22, 18:16
          babcia pod 90...
      • boogiecat Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 22:18
        Tez sie nie doszukuje, ale intencje zazwyczaj da sie wyczuc.

Bajdelej, mnie pytaja prawie w 100% « skad pochodzi pani akcent? », o moja osobe nie pytajo.

Jedna strasznie niewychowana baba i prawdopodobnie cos typu ksenofobka, mi sie trafila, dodatkowo w sytuacji w ktorej miala nade mna « przewage » i w ktorej ani pytanie o akcent, ani zadne inne nie bylo na miejscu, a ona zapytala z grubej rury « Jest pani Czeszka? »😀
        • bi_scotti Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 00:07
          boogiecat napisała:

> zapytala z grubej rury « Jest pani Czeszka? »😀

Jedyna sensible odpowiedz jest w takich okolicznosciach "are you?" (êtes-vous?/et vous?); mam tez znajoma, ktora odpowiada "why would you like to know?" big_grin Zawsze dziala! wink Cheers.

--
          "There is a crack in everything, that's how the light gets in"
          Leonard Cohen
          • bywalec_hoteli Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 00:16
            dokładnie: Mirzajka powinna od razu wypalić old ładu „don’t you like the color of my skin?” aż by jej w pięty poszło 😂
          • boogiecat Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 10:24
            bi_scotti napisała:

> boogiecat napisała:
            >
            > > zapytala z grubej rury « Jest pani Czeszka? »😀
            >
            > Jedyna sensible odpowiedz jest w takich okolicznosciach "are you?" (êtes-vous?/
            > et vous?);

moje serce oscylowalo miedzy "et vous?" a "allez vous faire foutre" tongue_out

a odpowiedzialam "Nie." i te kropke bylo slychac w moim glosie big_grin
            • krwawy.lolo Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 10:48
              Kropkę, nie płęła? wink
              • boogiecat Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 10:59
                pueu rzeczywiscie moze byc o wiele bardziej kategoryczny od kropki

to jeszcze napisze, ze gdy chce powiedziec takie prawdziwe "nie" to mowie NEIN big_grin
      • niemcyy Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 12:53
        Różnica jest taka, że pytania nie wynikają z niearyjskiego kształtu czaszki.
      • krwawy.lolo Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 13:07
        Aczkolwiek z wrodzonej przekory zapytam, skąd aż takie zdziwienie pytaniem, skoro przywdziałam rodzaj łowickiego pasiaka? Przecież to ma prawo być zrozumiane, jako manifestacja przynależności do jakiegoś stada.
        • chococaffe Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 14:51
          "Przywdziała" mówisz?
          • krwawy.lolo Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 14:59
            Pambuk, o figurach retorycznych nie słyszałaś?
    • dreg13 Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 21:24
      Straszne, straszne. To "where do your people come from" to po prostu masakra. Może zaczną też przesłuchiwać rodzinę królewską, co?

Windsorowie wywodzą się z Wettynów - niemieckiej dynastii, która panowała w Miśni, Saksonii oraz księstwach Turyngii.
      Boczną linią dynastii Wettynów jest rodzina Koburgów. W 1840 r. książę Albert von Sachsen-Coburg-Gotha ożenił się z brytyjską królową Wiktorią. Dodajmy, że Wiktoria do trzeciego roku życia mówiła tylko po niemiecku - był to ojczysty język jej matki, księżniczki Wiktorii Sachsen-Coburg-Saalfeld.
      Następcy królowej Wiktorii nosili nazwisko Sachsen-Coburg-Gotha. Poddani nie widzieli nic złego w tym, że przodkowie ich monarchów pochodzili z Niemiec. Do czasu... W 1914 r. wybuchła I wojna światowa. Im dłużej trwała, tym większe były antyniemieckie nastroje w brytyjskim społeczeństwie. Kiedy w maju i czerwcu 1917 r. niemieckie samoloty Gotha zrzucały bomby na Londyn, król Jerzy V - wnuk Wiktorii i dziadek Elżbiety II - zrozumiał, że koniecznością stała się zmiana nazwiska na "bardziej brytyjskie".
    • alicia033 Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 21:33
      dialog jak z Monty Pythona
    • daisy Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 21:33
      Myślę, że tu nie chodzi o to, że pani lady chciała się dowiedzieć, skąd pochodzą przodkowie Fulani, bo jest przecież oczywiste, że nie byli rodowitymi Brytyjczykami. Chodzi o to, że zadawała pytania w niewłaściwy sposób, ale przede wszystkim o to, że nie chciała uznać odpowiedzi "I'm British" i że powiedziała "you're Caribbean".
      Tak jakby powiedziała: jesteś Polką, zamiast "polskiego pochodzenia".
      • kadfael Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 21:39
        Dlaczego nie jest oczywiste, że mogła być rodowitą Brytyjką? Imperium brytyjskie obejmowało w pewnym momencie, bodajże po I wojnie, 1/4 powierzchni lądów. Rodowitymi Brytyjczykami są ludzie różnych kolorów skóry.
        • daisy Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 22:12
          Mieszkańcy kolonii mieli status British subjects, nie British citizens. Obywatelom Wspólnoty Brytyjskiej już na początku lat 1960-tych ograniczono możliwość osiedlania się w UK.
          W takim tworze jak byłe Imperium Brytyjskie takie kwestie są skomplikowane. Pojęcie British national obejmuje kilka rodzajów przynależności państwowej/obywatelstwa, z których, o ile się orientuję, tylko British citizenship daje prawo do zamieszkania w UK.
          Hussey być może chciała się dowiedzieć, z jakiego tzw. Overseas Territory pochodzili rodzice Fulani.
          • melikles Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 22:19
            Chyba tylko Anglicy, Szkoci, Walijczycy i północni Irlandczycy. Kolonie to były rasy niższe, dzięki którym na Picadilly mryga reklama Sanyo big_grin
            • daisy Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 22:45
              Myślę, że Falklandy i pewnie Gibraltar też mogą/mogły mieć inne zasady niż na przykład Indie. Ale miszmasz z British nationality jest dla mnie zbyt duży do zapamiętania.
              • melikles Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 22:47
                Falklandy to potomkowie Anglosasów, kilka tysięcy osób, Gibraltar raczej nie.
      • alicia033 Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 21:44
        daisy napisała:

> Myślę, że tu nie chodzi o to, że pani lady chciała się dowiedzieć, skąd pochodzą przodkowie Fulani, bo jest
        > przecież oczywiste, że nie byli rodowitymi Brytyjczykami. Chodzi o to, że zadawała pytania w niewłaściwy >sposób, ale przede wszystkim o to, że nie chciała uznać odpowiedzi "I'm British" i że powiedziała "you'
        > re Caribbean".
        > Tak jakby powiedziała: jesteś Polką, zamiast "polskiego pochodzenia".

o muj borze szumiący!
        Ty musisz być krewną owej lady. Bliską.
        <sarkazm>
      • dreg13 Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 22:28
        Ta??? A od którego pokolenia jest się "rodowitym brytyjczykiem"? To jak rodowity warszawiak? Ten po wojnie to nierodowity, liczą się tylko ci przedwojenni? A jak wyjechali na chwilę i wrócili? A jak się zmieszali po drodze z jakimś wiejskim napływem?
        Czy rodzina królewska może o sobie powiedzieć "We are British"? No bo ich rodowód to taki średnio jest brytyjski, prawda? A czy białych za każdym razem się pyta, czy oni na pewno british i czy czystej krwi? Ty jesteś pewna, że jesteś taką w 100% Polką? Bo ja bym sobie ręki za to uciąć nie dała. No ale tak, rasa, skóra...
        • melikles Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 22:35
          Etnicznie mają dużo krwi niemieckiej, ale mieszkając w UK od 300 lat (jako dynastia) można z cala pewnością określić ich jako Brytyjczyków.
          • kk345 Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 22:52
            >mieszkając w UK od 300 lat (jako dynastia) można z cala pewnością określić ich jako Brytyjczyków.

Weź skonstruuj to zdanie poprawnie po polsku, aby było logiczne, co?
            • melikles Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 22:57
              Mr. Spock?
              • mdro Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 00:53
                Nie, panie poprawiacz, walnąłeś babola aż skrzeczy. Potwórz zasady używania imiesłowu przysłówkowego współczesnego.
                • melikles Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 08:41
                  Jak to się ma do merytoryki wątku?
        • daisy Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 22:40
          Myślisz, że Polaków w UK nikt nie pyta, skąd przyjechali, serio? Nawet jeśli mają brytyjskie paszporty? Bez przesady.
          To było imperium i kwestie narodowościowe/przynależności państwowej są dość mocno skomplikowane, w polskim nie mamy nawet na to terminologii. Pisałam coś tam wyżej.
          Zetknęłam się, wiele razy, z angielskim snobizmem i poczuciem wyższości wobec nie-brytyjczyków (rozumianych jako UK), więc nie wątpię o jego istnieniu. Ale o pochodzeniu można mówić normalnie - zauważ, że organizacja dobroczynna Fulani wspiera konkretnie kobiety o pochodzeniu afrykańskim i karaibskim w UK.
          • sueellen Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 01:48
            Myślę, że rozbiło się właśnie o to że pani fulani o bardzo niebrytyjskim nazwisku wspiera kobiety pochodzenia afrykańskiego i karaibskiego. Starsza pani straciła umiejętność small talk. Anglicy są naprawdę grzeczni i taktowni. Nawet jeśli miała "zle" intencje to zwykły Brytyjczyk nie dopytywały w tak obcesowy sposób. Prędzej zapytalaby o historię jej imienia czy coś w ten deseń.
            • mgla_jedwabna Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 21:12
              Anglicy są grzecznie i taktownie wobec tych, których mają za równych sobie. Wobec tych, od których uważają się za coś lepszego, bywają często protekcjonalni, co jest formą pogardy.
              • princesswhitewolf Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 21:27
                Bzdury. Chyba jakas swolocz co jezdzi na stag parties.
        • dr.amy.farrah.fowler Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 08:49
          Brytyjczykiem się jest, jak się ma obywatelstwo, natomiast rodowici Brytyjczycy to pod względem narodowości Anglicy, Walijczycy, Szkoci i Irlandczycy. Ta pani nie jest żadnym z powyższych.

Pytanie o pochodzenie etniczne nie jest niczym nietaktownym i zawsze było normalne, teraz sobie wyhodowaliśmy płatki śniegu, które się obrażają na często zadane ze zwykłej życzliwości czy zainteresowania pytanie o pochodzenie.

Obie siebie warte. Jedna nieumiejąca zadać taktownie prostego pytania, druga brnąca w chamskie odpowiedzi tylko pogorszające sprawę, zamiast normalnie odpowiedzieć "urodziłam się w UK, moja rodzina wywodzi się skądśtam".

Sorki, ale jak twój wygląd/akcent zdradza, że jesteś skądinąd, to najprościej jest normalnie odpowiedzieć, zamiast brnąć w jakieś urażone udawanie.

BTW, nieomal identyczna scena jest w The Crown z Bashirem i wypytywaniem go, skąd jest i czy jego pierwszym językiem był urdu czy paszto.
          • alicia033 Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 09:03
            dr.amy.farrah.fowler napisał(a):

...

O, i kolejna krewna lady Hussey nam się objawiła!

(kocham ten wąteczek)
          • sumire Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 09:27
            Kiedy cię kto pytał o pochodzenie etniczne, że uważasz to za normalne?
            • dr.amy.farrah.fowler Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 09:35
              W krajach niemieckojęzycznych zwykle pytają, skąd jestem, bo po niemiecku mówię z akcentem zdradzającym nierodowitość. I tak, nie uważam, żeby było w tym coś niegrzecznego czy obraźliwego.
              • sumire Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 09:39
                No, tylko że tu jakby nie mówimy o przypadku turystki.
                • dr.amy.farrah.fowler Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 10:42
                  Nie byłam turystką, mieszkałam tam i pracowałam.
                  • niemcyy Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 20:23
                    Mówisz po niemiecku z akcentem pokazującym, że stamtąd nie pochodzisz i na tym polega różnica. Czy pytali o pochodzenie na podstawie niearyjskiego kształtu czaszki zanim w ogóle się odezwałaś?
                    Pani Fulani czy jak się nazywa raczej nie mówi z akcentem wskazującym na inne niż WB miejsce urodzenia.
                    Ty faktycznie byłaś skądinąd, ona jest z kraju, w którym mieszka i to akurat całe życie i najpóźnej od momentu jak odpowiedziała, skąd jest, nie ma miejsca na dociekanie, z której części Afryki pochodzi.
              • chococaffe Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 09:40
                Sugerujesz, że pani urodzona i wychowana w UK ma "akcent"?

Czy podejrzewasz lady, że nie wie jak wygląda społeczenstwo brytyjskie, jak wyglądają Anglicy?
                • dr.amy.farrah.fowler Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 10:45
                  Lady widzi, że pani nie jest rodowitą Brytyjką, to pyta.

Jak napisała sueellen: w UK pytanie o pochodzenie etniczne jest w każdej głupiej ankiecie i formularzu, nawet o to, czy wolisz odbiór śmieci we wtorek czy w czwartek.
                  • alicia033 Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:11

> Lady widzi, że pani nie jest rodowitą Brytyjką, to pyta.
                    >
                    lady pyta, bo w jej zamkniętej w swoich rasiolskich uprzedzeniach głowie najwidoczniej nie może postać, że Brytyjczyk może mieć inny kolor skóry, niż biały.
                  • sumire Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:17
                    A kiedy byłaby rodowitą Brytyjką?
                    • dr.amy.farrah.fowler Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 12:25
                      Będąc Angielką, Walijką, Szkotką lub Irlandką.
                      • evening.vibes Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 12:27
                        > Będąc Angielką, Walijką, Szkotką lub Irlandką.

Przecież JEST.
                        • dr.amy.farrah.fowler Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 14:27
                          Którą z powyższych?
                          • sumire Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 14:39
                            Cóż, jeśli pochodzi z Hackney, to można przypuszczać, że jest Angielką.
                            • dr.amy.farrah.fowler Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 15:28
                              Czyli jak kaczka złoży jajo w gnieździe łabędzia, to się wykluje łabędź? Fascynujące.
                              • evening.vibes Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 15:31
                                > Czyli jak kaczka złoży jajo w gnieździe łabędzia, to się wykluje łabędź? Fascyn
                                > ujące.

Czyli książę Karol (jako dziecko kaczki) nie jest "rodowitym Brytyjczykiem"?
                                • dr.amy.farrah.fowler Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 16:08
                                  Brytyjczykiem w sensie obywatelstwa oczywiście jest, natomiast narodowości nie podejmuję się określić, za duży miszung, wymiękam już przy Filipie.
                                  • evening.vibes Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 16:40

> Brytyjczykiem w sensie obywatelstwa oczywiście jest, natomiast narodowości nie
                                    > podejmuję się określić, za duży miszung, wymiękam już przy Filipie.

Cudownie - i rozumiem, że jak książę Karol powie "I'm British" to nie będzie problemu jak rozmówca zapyta "but where are you REALLY from" 😂
                              • sumire Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 15:39
                                Abstrahując już od chamowatości twojego porównania, dam ci przykład, może zrozumiesz.
                                Czy jeśli twoi rodzice pochodzą z Bytomia, a ty urodziłaś się w Krakowie i spędziłaś w nim całe życie, to jesteś krakowianką czy nie?
                          • evening.vibes Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 14:40
                            > Którą z powyższych?

Angielką.
                      • sumire Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 12:39
                        Jest nią. Jest osobą urodzoną, wychowaną i żyjącą w Wielkiej Brytanii przez całe swoje życie.
                • sueellen Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 10:50
                  Na jakiej podstawie mogą pytać o pochodzenie moje córki? Obie białe, akcent lokalny bo urodzone i wychowane na wyspach. Zostaje nazwisko. Dwuczłonowe hiszpańsko - polskie. Zawsze wzbudza ciekawość skąd pochodzą. Pani nazywa się Ngozi Fulani i prowadzi organizacje wspierającą afrykańskie kobiety na wyspach. Mając wyłącznie takie dane tez bym przypuszczała ze pani nie jest rodowita Brytyjka. Cala ta rozmowa wygląda na prowokacje aby udowodnić, ze dyskryminacja na wyspach jest na porządku dziennym.
                  • chococaffe Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 10:55
                    Na jakiej podstawie mogą pytać o pochodzenie moje córki?

big_grin
                  • alicia033 Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 10:58
                    sueellen napisała:

> Pani nazywa się Ngozi Ful
                    > ani i prowadzi organizacje wspierającą afrykańskie kobiety na wyspach. Mając wy
                    > łącznie takie dane tez bym przypuszczała ze pani nie jest rodowita Brytyjka.

tak, wiemy, suellen, że jesteś bystra inaczej.
                    • sueellen Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:24
                      tak, wiemy, suellen, że jesteś bystra inaczej.

A Ty jesteś po prostu chamska.
                      • alicia033 Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:34
                        Ojej.
                        • sueellen Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:36
                          No cóż, nie każdy jest doskonały smile
                  • bene_gesserit Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 19:40
                    sueellen napisała:

> Na jakiej podstawie mogą pytać o pochodzenie moje córki? Obie białe, akcent lok
                    > alny bo urodzone i wychowane na wyspach. Zostaje nazwisko. Dwuczłonowe hiszpańs
                    > ko - polskie. Zawsze wzbudza ciekawość skąd pochodzą. Pani nazywa się Ngozi Ful
                    > ani i prowadzi organizacje wspierającą afrykańskie kobiety na wyspach. Mając wy
                    > łącznie takie dane tez bym przypuszczała ze pani nie jest rodowita Brytyjka. Ca
                    > la ta rozmowa wygląda na prowokacje aby udowodnić, ze dyskryminacja na wyspach
                    > jest na porządku dziennym.

Czy twoja powyższa wypowiedz to jest victim blaming? Bo nie wiem, czy dobrze zrozumiałam.

I: być może jest jakiś sens pytać o pochodzenie etniczne w różnych ankietach urzędowych i u lekarza.
                    Ale podczas rozmowy z dopiero co poznaną kobietą na przyjęciu w pałacu? Co potem dla podtrzymania rozmowy - "niech osoba mi opowie o swoich chorobach dziedzicznych"? "A >>pani ludzie<< ile razy dziennie się wypróżniają"?
                  • lucasa Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 22:23
                    Prowokacja???

Przeciez pani sama zaczela sie bawic w te zabawe...

youtu.be/RU_htgjlMVE
                  • kabaret234 [...] 02.12.22, 02:11
                    Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
                    • jednoraz0w0 Re: Lady Susan Hussey 02.12.22, 02:57
                      kabaret234 napisała:

> Nie wiem, nie znam się na realiach w UK, ale czy to nie jest tak, że niestety w
                      > iększość kolorowych się słabo asymiluje i są beneficjentami zasiłków nr 1?

A co to ma do rzeczy? Pani nie jest odpowiednikiem MOPSu tylko pomaga ofiarom przemocy, bo tak się składa, że POC są gorzej p/mniej poważnie traktowani przez służby porządkowe.

> Ponadto pani Fulani zajmuje się bardzo brytyjską działalanością, mianowicie wsp
                      > ieraniem innych przybyszów, którzy sobie nie radzą.

Warto jednak przeczytać czym się ta fundacja zajmuje zanim zacznie się to komentować.
            • sueellen Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 10:12
              sumire napisała:

> Kiedy cię kto pytał o pochodzenie etniczne, że uważasz to za normalne?

Za każdym razem gdy wypełniam formularze np do szkoły, dentysty, okulisty. Na wyspach pytanie o pochodzenie jest pytaniem normalnym.
              • 1matka-polka Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 10:31
                sueellen napisała:

> sumire napisała:
                >
                > > Kiedy cię kto pytał o pochodzenie etniczne, że uważasz to za normalne?
                >
                >
                > Za każdym razem gdy wypełniam formularze np do szkoły, dentysty, okulisty. Na w
                > yspach pytanie o pochodzenie jest pytaniem normalnym.

Ciekawe po co taka wiedza?
              • mdro Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 10:33
                I sądzisz, że Brytyjka urodzona w Londynie pisze w tych formularzach "moi dziadkowie ze strony ojca pochodzą z Indii"?
                (Pytanie o pochodzenie w formularzach do szkoły czy przychodni jest zasadne, bo może wskazywać na konkretne potrzeby edukacyjne czy problemy zdrowotne bądź z przeszłym leczeniem).
                • sueellen Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 10:58
                  Moje córki to tez Brytyjki. Obie urodzone w Londynie, paszporty brytyjskie. W formularzach wpisuje u nich następująco:

nationality: British
                  Ethnicity: White other
                  First language: English

W swoim formularzu wpisuje tak:
                  Ethnicity: white other
                  First language: Polish
                  • chococaffe Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:01
                    No popatrz, i pani odpowiadała tak smao jak twoje dzieci:

First language English

Ale Twoich dzieci nie ma podstaw pytać o pochodzenie.
                  • krwawy.lolo Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:01
                    Nie wiedziałem, że w dzisiejszych czasach, w urzędowych formularzach funkcjonuje coś takiego, jak ethnicity.
                    Pambuk.
                    • sueellen Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:35
                      No to już wiesz. Jak pojedziesz do UK i cos będziesz gdzieś wypełniał to się nie dziw ze zapytają o pochodzenie, język i religie. Pytanie dość normalne i bardzo częste dlatego nie rozumiem dlaczego niektórzy się tak jeża jakby o PIN do karty ich pytano...
                      Pochodzenie etniczne musisz podać w formularzach w placówkach medycznych, zgodach na szczepienie i inne zabiegi, religii już nie.
                      • ritual2019 Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:41
                        Nie musisz.
                        • sueellen Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:52
                          ritual2019 napisał(a):

> Nie musisz.

A właśnie, ze musisz. Akurat przed chwila wypełniałam zgodę online dla starszej na szczepienie na HPV. Celowo nie zaznaczyłam ethnicity i nie przeszło dalej. Musiałam cofnąć i zaznaczyć zatwierdzić.
                          • ritual2019 Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 12:00
                            sueellen napisała:

> ritual2019 napisał(a):
                            >
                            > > Nie musisz.
                            >
                            >
                            > A właśnie, ze musisz.

Nie, nie musisz

dataingovernment.blog.gov.uk/2021/06/15/asking-people-about-their-ethnicity/
                            • sueellen Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 12:20
                              Z tego wynika tyle, ze sprawa jest "compilcated", ale:

The collection of ethnicity data on the 2021 Census in England and Wales was mandatory.

Jeśli wypełniasz na papierze i zostawisz białe pole, to pewnie przejdzie i w 99% przypadków nikt się nie doczepi, ale jak wspominałam wyżej, wypełniałam online i tam nie da się zatwierdzić formularza zostawiając puste pole przy pochodzeniu etnicznym. Czyli w praktyce musisz.
                              • ritual2019 Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 12:39
                                The collection of ethnicity data byl obowiazkowy ale nie podawanie tych informacji. Chyba widzisz roznice? Census dla Anglii i Walii musial obowoazkowo zadac pytanie o ethnicity co nie oznacza ze ludzie misieli odpowiedziec. To census. Natomiast do wszelkich celow administrative nie ma obowiazku. To ze nie da sie submitting jest mozliwe ale jesli zrobilabys complaining to mialabys mozliwosc zrobienia tego w innej formie a gdyby bylo sporo complaining dotyczace tego pytania to by usuneli Dla mnie to pytanie nie jest problemem ale faktem jest ze udzielanie odpowiedzi jest wolontaryjne.
                                • ichi51e Re: Lady Susan Hussey 05.12.22, 18:28
                                  zawsze jest opcja typu "odmawiam podania takiej informacji"
                      • krwawy.lolo Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:52
                        W Niemczech wyznanie podajesz wypełniając tutejszy odpowiednik polskiego PiTu. Na tej podstawie naliczają haracz dla kościelnych darmozjadów.
                      • ichi51e Re: Lady Susan Hussey 05.12.22, 18:27
                        nie musisz. zawsze możesz odmówić
                    • boogiecat Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:39
                      mnie za dzieciecia nauczano, ze UK (jesli chodzi o funkcjonowanie panstwa i ogolne mentalnosci) to spoleczenstwo ras, a Francja to spoleczenstwo klas
                      • sueellen Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:54
                        UK to zdecydowanie społeczeństwo klas.
                        • boogiecat Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 15:41
                          Naprawde? A po co istnieja statystyki rasowe?

I jakie sa te klasy, do ktorej ty przynalezysz i po czym to poznajesz?
                          • niemcyy Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 16:03
                            boogiecat napisała:

> Naprawde? A po co istnieja statystyki rasowe?
                            >
                            > I jakie sa te klasy, do ktorej ty przynalezysz i po czym to poznajesz?

Dla ułatwienia dla suellen: Można w kraju "multi kulti" zrobić formularze do celów typu szczepienie czy inna wizyta u dentysty z pytaniami n/t przewlekłych chorób, ciąży, różnych incydentów medycznych itp. bez pytania o kolor skóry, a zwłaszcza bez rozróżniania typu biały Słowianin/biały inny.
                            • ritual2019 Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 16:25
                              Mozna, i nie ma obowiazku wypelniania. Tego rodzaju pytania np do szczepien to glownie sluza statystykom.
                            • rosapulchra-0 Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 16:59
                              Raz, że w każdej takiej ankiecie medycznej na pytanie o pochodzenie etniczne, język i religię jest wyraźnie napisane, że to nie jest obowiązek.
                              Proszą jednak o te informacje ze względu na to, że niektóre rasy mają inne normy różnych badań, więc medycznie to ma uzasadnienie, język, gdyby się okazało, że nie można się z pacjentem dogadać i potrzebny jest tłumacz, a religia - to proste - kogo przysłać do pacjenta, pastora, księdza, rabina czy innego imama.

12 lat temu leżałam w szpitalu w bardzo złym stanie i przyszedł do mnie ksiądz. Na moje pytanie, skąd wiedział, że tu leżę, odpowiedział, że dostał telefon ze szpitala z prośbą o przyjście.
                          • fuzja-jadrowa Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 18:14
                            > I jakie sa te klasy, do ktorej ty przynalezysz i po czym to poznajesz?

Emigranci to emigranci, nie przynaleza do zadnej z klas.
                            • boogiecat Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 20:01
                              fuzja-jadrowa napisał(a):

> > I jakie sa te klasy, do ktorej ty przynalezysz i po czym to poznajesz?
                              >
                              > Emigranci to emigranci, nie przynaleza do zadnej z klas.

LOL.

Ale niech bedzie, wyjde od tego absurdalnego stwierdzenia:

W kazdym (lub prawie) dzisiejszym spoleczenstwie istnieja elity i prekariat (najmocniej zidentyfikowane i swiadome przynaleznosci) oraz cos posrodku. Rozbijanie tego srodkowego na kawaleczki rozniace sie slabo identyfikowalnymi subtelnosciami, jest zaslona dymna « dla plebsu i chlopa » odwracajaca uwage od tego co porabiaja elity. Elity sie bogaca.

W spoleczenstwach multikulturalnych, jak UK i Francja, dochodzi dodatkowo kwestia etniczna czyli migracyjna. Znanym polityczno-socjologicznym faktem jest, ze UK i Francja maja dwa zupelnie przeciwstawne modele integracji: UK realistycznie uznaje istnienie roznorodnych etnicznosci wsrod obywateli i kladzie akcent na integracje kazdej dokladnie policzonej grupy etnicznej, poprzez rowny dostep do praw bez obowiazku « akulturacji » czyli wpasowania sie w ideal obywatela; Francja integruje emigrantow jako rownych pod kazdym wzgledem kazdemu innemu obywatelowi Republiki, nie ma mowy o rozroznianiu etnicznym bo nie odpowiada to modelowi republikanskiemu.
                              W skrocie: Francja- jednostka/obywatel odetniczniony/polityczna tozsamosc narodowa; UK- grupy etniczne/konstrukcja tozsamosci i waga polityczna mniejszosci etniczno-kulturowych.

• ichi51e Re: Lady Susan Hussey 05.12.22, 18:30
                            tu sobie zobacz www.youtube.com/watch?v=vhfVUIpW9mM. Albo jakikolwiek serial produkcji UK. Bardzo klasowe społeczeństwo.
                            • sueellen Re: Lady Susan Hussey 05.12.22, 20:57
                              Sprzed 30 lat. Ty pamiętasz Polskę z 1991?

UK dawno poszła do przodu. Jest jednym z najbardziej tolerancyjnych krajów na świecie.
                              • chococaffe Re: Lady Susan Hussey 05.12.22, 21:01
                                off top - sueellen, co się dzieje z rzeką Yealm? Ludzie komentują, że po Brexicie pozwala się wpuszczać ścieki do rzek
                                • sueellen Re: Lady Susan Hussey 05.12.22, 23:22
                                  Oj nie wiem, - nie sledzilam prawdę mówiąc. Podobno ścieki spuszczali z fabryki farb i ostrygi potruli ale jak to się skończyło, nie wiem. Po brexicie to tu cała masa kwiatków wyszła. Naprawianie tego potrwa kilka lat..
                                  • chococaffe Re: Lady Susan Hussey 05.12.22, 23:47
                                    W sensie, że po brexicie wyszły na jaw wczesniejsze "problemy". I brexit je będzie teraz naprawiał kilka lat??
                                    • sueellen Re: Lady Susan Hussey 06.12.22, 06:36
                                      chococaffe napisała:

> W sensie, że po brexicie wyszły na jaw wczesniejsze "problemy". I brexit je będ
                                      > zie teraz naprawiał kilka lat??
                                      >
                                      W sensie takim że wyjechali pracownicy sezonowi... I nie wrócili. Tym samym zabrakło rąk do pracy do tego stopnia, że wiele gałęzi gospodarki stanęło. Dosłownie. Głównie rolnictwo. Nagle nie miał kto zbierać z pół, przetwórstwo drobiu stanelo, na dodatek problemy na granicach. Papierologia, nowe przepisy i opóźnienia sprawiły że transport do i z Europy się wydłużył a towary łatwo psujące się np ryby po prostu zaczęły się psuć. Do tego doszły problemy z kierowcami których także zabrakło. Dla gospodarki to trzęsienie ziemi.
                                      Ceny zaczęły szybować w góry i nie miało to nic wspólnego z wojna jak np w Polsce ale z brexitem właśnie. Oczywiście pandemią i wojna nie pomogły ale wszystkie 3 czynniki naraz wywołały ogromny kryzys jakiego nie widziałam nigdy, nawet w 2008 nie zauważyłam kryzysu. Teraz tak.
                                      • chococaffe Re: Lady Susan Hussey 06.12.22, 07:30
                                        Ale ja mówię o przepisach dotyczących srodowiska. Ludzie w komentarzach piszą, że teraz przepisy pozwalają wylewac do rzeki co popadnie. A wczesniej przepisu unijne bardziej chroniły srodowisko
                                        • sueellen Re: Lady Susan Hussey 06.12.22, 13:04
                                          chococaffe napisała:

> Ale ja mówię o przepisach dotyczących srodowiska. Ludzie w komentarzach piszą,
                                          > że teraz przepisy pozwalają wylewac do rzeki co popadnie. A wczesniej przepisu
                                          > unijne bardziej chroniły srodowisko
                                          >
                                          Nic mi na ten temat nie wiadomo.
                              • ichi51e Re: Lady Susan Hussey 05.12.22, 21:04
                                aha... jasne big_grin greatbritishmag.co.uk/uk-culture/what-is-the-british-class-system/
                  • evening.vibes Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:55
                    sueellen napisała:
                    > Moje córki to tez Brytyjki. Obie urodzone w Londynie, paszporty brytyjskie. W f
                    > ormularzach wpisuje u nich następująco:
                    >
                    > nationality: British
                    > Ethnicity: White other
                    > First language: English

'White other' to POCHODZENIE? Jest taki kraj, region jak 'White other'???

• krwawy.lolo Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:59
                      White other brzmi w moich laickich uszach, jak "kochający inaczej". Znaczy tacy bardziej szarzy, ba, czarni. big_grin
                    • rosapulchra-0 Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 13:49
                      Araceli, ależ ty czasami jesteś tępa..
                    • taje Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 17:46
                      "White other" bo jest też white British i inne rodzaje white.

• ichi51e Re: Lady Susan Hussey 05.12.22, 18:31
                      "2011 UK Census to describe people who self-identify as white (chiefly European) persons who are not of the English, Welsh, Scottish, Romani or Irish ethnic groupings. Other White."
              • evening.vibes Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:39
                sueellen napisała:
                > Za każdym razem gdy wypełniam formularze np do szkoły, dentysty, okulisty. Na w
                > yspach pytanie o pochodzenie jest pytaniem normalnym.

Formularz w szkole pyta o "pochodzenie"??? W jaki konkretnie sposób?
                • ritual2019 Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:40
                  Ethnicity - nie ma obowiazku wypepelniac
                  • evening.vibes Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:51
                    ritual2019 napisał(a):
                    > Ethnicity - nie ma obowiazku wypepelniac

Ethnicity to jednak nie do końca pochodzenie. Szczególnie, jak Suellenka pisze "White other" big_grin
                    • ritual2019 Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:55
                      evening.vibes napisała:

> ritual2019 napisał(a):
                      > > Ethnicity - nie ma obowiazku wypepelniac
                      >
                      > Ethnicity to jednak nie do końca pochodzenie. Szczególnie, jak Suellenka pisze
                      > "White other" big_grin

Ethnicity: the fact or state of belonging to a social group that has a common national or cultural tradition.
                      A tu wiecej:
                      www.ethnicity-facts-figures.service.gov.uk/style-guide/ethnic-groups
                      • evening.vibes Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 11:57
                        ritual2019 napisał(a):
                        > Ethnicity: the fact or state of belonging to a social group that has a common n
                        > ational or cultural tradition.

To miło - i jak się tam kwalifikuje "White other"? I jakie są "White not-other'? big_grin
                        • ritual2019 Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 12:06
                          evening.vibes napisała:

> ritual2019 napisał(a):
                          > > Ethnicity: the fact or state of belonging to a social group that has a co
                          > mmon n
                          > > ational or cultural tradition.
                          >
                          >
                          > To miło - i jak się tam kwalifikuje "White other"? I jakie są "White not-other'
                          > ? big_grin

Wkleilam link, poczytaj to sie dowiesz.
                    • sueellen Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 12:01
                      evening.vibes napisała:

> ritual2019 napisał(a):
                      > > Ethnicity - nie ma obowiazku wypepelniac
                      >
                      > Ethnicity to jednak nie do końca pochodzenie. Szczególnie, jak Suellenka pisze
                      > "White other" big_grin

W standardowych formularzach angielskich masz do wyboru:

Asian or Asian British:

Indian
                      Pakistani
                      Bangladeshi
                      Chinese
                      Any other Asian background

Black, Black British, Caribbean or African:
                      Caribbean
                      African
                      Any other Black, Black British, or Caribbean background

Mixed or multiple ethnic groups:
                      White and Black Caribbean
                      White and Black African
                      White and Asian
                      Any other Mixed or multiple ethnic background

White:
                      English, Welsh, Scottish, Northern Irish or British
                      Irish
                      Gypsy or Irish Traveller
                      Roma
                      Any other White background

Other ethnic group:
                      Arab
                      Any other ethnic group
                      • bywalec_hoteli Re: Lady Susan Hussey 06.12.22, 07:54
                        sueellen napisała:

>
                        > W standardowych formul

> White:

> Gypsy or Irish Traveller
                        > Roma

jak to? 😂
                        • 1matka-polka Re: Lady Susan Hussey 06.12.22, 09:59
                          bywalec_hoteli napisał:

> sueellen napisała:
                          >
                          > >
                          > > W standardowych formul
                          >
                          > > White:
                          >
                          > > Gypsy or Irish Traveller
                          > > Roma
                          >
                          > jak to? 😂

Oni są bladzi i rudzi.
                          • bywalec_hoteli Re: Lady Susan Hussey 06.12.22, 10:14
                            Irish Traveller tak, ale Gypsy/Roma?
                            • ichi51e Re: Lady Susan Hussey 06.12.22, 16:17
                              Grypsy/Roma w tym wypadku głównie funkcjonuje zwyczajowo jako synonim dla Irish Traveller.
                              • bywalec_hoteli Re: Lady Susan Hussey 06.12.22, 16:49
                                Cygan czy Irish Traveller to chyba w Uk jednak cos innego
                                • boogiecat Re: Lady Susan Hussey 06.12.22, 17:33
                                  no przeciez ci tlumacza, ze to synonimy
                                  • bywalec_hoteli Re: Lady Susan Hussey 06.12.22, 18:42
                                    boogiecat napisała:

> no przeciez ci tlumacza, ze to synonimy
                                    Roma

No raczej to nie to samo.

„Irish Travellers and Romany Gypsies

Irish Travellers

Traditionally, Irish Travellers are a nomadic group of people from Ireland but have a separate identity, heritage and culture to the community in general. An Irish Traveller presence can be traced back to 12th century Ireland, with migrations to Great Britain in the early 19th century. The Irish Traveller community is categorised as an ethnic minority group under the Race Relations Act, 1976 (amended 2000); the Human Rights Act 1998; and the Equality Act 2010. Some Travellers of Irish heritage identify as Pavee or Minceir, which are words from the Irish Traveller language, Shelta.

Romany Gypsies

Romany Gypsies have been in Britain since at least 1515 after migrating from continental Europe during the Roma migration from India. The term Gypsy comes from “Egyptian” which is what the settled population perceived them to be because of their dark complexion. In reality, linguistic analysis of the Romani language proves that Romany Gypsies, like the European Roma, originally came from Northern India, probably around the 12th century. French Manush Gypsies have a similar origin and culture to Romany Gypsies.

There are other groups of Travellers who may travel through Britain, such as Scottish Travellers, Welsh Travellers and English Travellers, many of whom can trace a nomadic heritage back for many generations and who may have married into or outside of more traditional Irish Traveller and Romany Gypsy families. There were already indigenous nomadic people in Britain when the Romany Gypsies first arrived hundreds of years ago and the different cultures/ethnicities have to some extent merged.”

travellermovement.org.uk/gypsy-roma-and-traveller-history-and-culture
                                    • sueellen Re: Lady Susan Hussey 06.12.22, 18:52
                                      Akurat jeśli jakaś grupa cyganów się na polu rozbije, od razu jest rwetes i ludzie neighbours watch bije na alarm bo włamania, kradzieże i porwania psów natychmiast mają miejsce w okolicy. Tolerancji dla nich nie ma.
                                    • boogiecat Re: Lady Susan Hussey 06.12.22, 23:27
                                      Ty jestes po prostu rasista i nie potrafisz zrozumiec, ze w systemowej klasyfikacji roznych kulturowych wspolnot, gypsy sa w tej samej podgrupie co irish travelersi, ze wzgledu na podrozny styl zycia.
                                      • bywalec_hoteli Re: Lady Susan Hussey 06.12.22, 23:47
                                        Nie jestem rasistą - sama jestes rasistką!

Ta grupa o której mówisz nazywa się: White
                                        Roma nie są white
                                        • boogiecat Re: Lady Susan Hussey 07.12.22, 00:06
                                          Jestes niedouczonym rasista. Poczytaj o indoeuropejczykach. Chyba nawet twoj wujek Adolf i dzisiejsi co swiatlejsi rasiole doczytali juz u antropologow ze Romowie to biali indoeuropejczycy🤷🏻‍♀️
                                        • ichi51e Re: Lady Susan Hussey 07.12.22, 23:05
                                          Cyganie nie są biali? 😳
      • bi_scotti Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 23:47
        daisy napisała:

> M jest przecież oczywiste, że nie byli rodowitymi Brytyjczykami.

Po ilu generations uznasz, ze sa juz rodowitymi Brits? Kobieta sie URODZILA w UK - jest rodowita Brytyjka. Case closed! Cheers.
        • daisy Re: Lady Susan Hussey 30.11.22, 23:53
          Go on, przecież pisałam o przodkach Fulani, nawet niekoniecznie rodzicach.
          Właśnie to, że Hussey zignorowała jej odpowiedź "I'm British" uważam za najbardziej oburzające w tej rozmowie.
          • hanusinamama Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 00:24
            Przodkami aktualnie panującego w GB króla są Niemcy....czy on nie jest rodowitym Brytyjczykiem?
            Sorry ale wygląda to tak jakbyś puściła smrodnego bąką i udawała teraz, żę to nie ty...
            • daisy Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 10:16
              Przepraszam, ale czy was pogięło? Myli wam się Imperium z Commonwealth? Mam wrażenie, że myślicie, że określenie "rodowity Brytyjczyk" to jakaś nobilitacja czy przywilej dla mieszkańców dawnych angielskich kolonii. Waszym zdaniem na przykład ludzi mieszkających w Indiach należy nazywać rodowitymi Brytyjczykami? (Ghandi lubi to).
              To może my wszystkie, jak tu siedzimy, powinnyśmy nazywać się rodowitymi Rosjankami, Niemkami i Austriaczkami? W końcu nasz prababcie i ich prababcie urodziły się jako poddane cara czy któregoś z cesarzy. Ciekawe, czy Ukraińców też chciałybyście nazywać rodowitymi Rosjanami.
              • hanusinamama Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 10:25
                Czego nie rozumiesz? Patrz mi na usta, będa mówić powoli:
                Ona się urodziła w GB, jest rodowitą Brytyjką. Babol wypytywał ją bo ma ciemną skórę. Ciebie by nie pytała bo jesteś biała. Wiadomo jak Czarna to pewnie z Afryki jest. Babol mentalnie nadal jest w czasach panowania białych panów.
                Ale wg ciebie można się jej o to pytać, bo przecież Brytyjka rodowita to biała kobieta...
                • daisy Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 18:22
                  Grzecznością przebijasz Lady Hussey, gratulacje.

Ngozi Fulani jest czarnoskóra, ma niebrytyjskie imię i nazwisko, prowadzi fundację pomagającą kobietom konkretnego pochodzenia, afrykańskiego i karaibskiego. Uważasz, że nie można takiej osoby zapytać, skąd pochodzą jej przodkowie, bo to rasizm? Bo powinniśmy udawać, że jej rodzina wcale nie przyjechała z terenów kolonii, zniszczonych przez brytyjskie Imperium?
                  Moim zdaniem takie podejście jest właśnie rasistowskie. Uciszanie w białych rękawiczkach.

Natomiast sama rozmowa była oczywiście kuriozalna, a Hussey - bardzo niegrzeczna i owszem, rasistowska, kiedy oznajmiła Fulani "you're Carribean". No ale wygląda na to, że przynajmniej niegrzeczność jest dla ciebie zrozumiała.
                  • ritual2019 Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 18:41
                    daisy napisała:

> Ngozi Fulani jest czarnoskóra, ma niebrytyjskie imię i nazwisko, prowadzi funda
                    > cję pomagającą kobietom konkretnego pochodzenia, afrykańskiego i karaibskiego.
                    > Uważasz, że nie można takiej osoby zapytać, skąd pochodzą jej przodkowie, bo to
                    > rasizm?

Mozna zapytac tyle ze istotna jest forma i okolicznosci. Nalezy tez nie przekraczac granic w ktorych druga strona moze poczuc sie bardzo niekomfortowo a tak wlasnie sie stalo.

Bo powinniśmy udawać, że jej rodzina wcale nie przyjechała z terenów kolonii, zniszczonych przez brytyjskie Imperium?

Ona nie wie skad jej rodzina przyjechala.

> Moim zdaniem takie podejście jest właśnie rasistowskie. Uciszanie w białych ręk
                    > awiczkach.

Uciszanie kogo? W jakiej sytuacji? Ona najwyrzaniej nie chciala byc przesluchiwana na temat swoich przodkow, ma do tego prawo.

• daisy Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 18:53
                      Nikt tu chyba nie broni sposobu, w jaki Hussey rozmawiała z Fulani? Ja akurat odnoszę się do poglądu, że samo pytanie kogoś o pochodzenie jest ksenofobiczne.
                      Oczywiście, że Fulani miała prawo nie życzyć sobie pytań, zwłaszcza kiedy już powiedziała wyraźnie, że jest Brytyjką.
                      • ritual2019 Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 19:01
                        daisy napisała:

>Ja akurat odnoszę się do poglądu, że samo pytanie kogoś o pochodzenie jest ksenofobiczne.

Pytanie jako takie nie ale forma, oklicznosci oraz intencje moga jak najbardziej byc. Pytania o pochodzenie sa z tych dosc ryzykownych. Podobnie jak wyznanie, orientacja seksualna, status cywilny itp.
                      • alicia033 Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 19:02
                        daisy napisała:

> Ja akurat odnoszę się do poglądu, że samo pytanie kogoś o pochodzenie jest ksenofobiczne.

czyli do ustawionego przez siebie chochoła.

Ogarnij, sobie różnicę między "where do you came from?" a "where do you really came from?", filmiki ilustracyjne masz wklejone przez evening.vibes.
                        • daisy Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 19:30
                          Nie, bynajmniej. Spróbuj poczytać sobie ze zrozumieniem posty powyżej. Na przykład o pytaniu kogoś, czy jest Czeszką. No zgroza.
                          • boogiecat Re: Lady Susan Hussey 01.12.22, 23:04
                            To byl moj wpis, wiec sie odniose. Po pierwsze, napisalam ze intencje pytajacego bardzo latwo zrozumiec, z tonu, kontekstu itp. Po drugie, ze nigdy nie doszukuje sie ksenofobii w czestych pytaniach o akcent, bo zwykle sa one podszyte normalnym zainteresowaniem i checia rozmowy.

Niewychowana baba, ktora zapytala mnie o bycie Czeszka, chamskim i wrogim tonem ledwo po wybaknieciu « Dzien dobry », w sytuacji w ktorej nie bylo absolutnie miejsca na rozmowe o pochodzeniu, i w ktorej bylam od baby w jakis sposob zalezna, jest prawdopodobnie ksenofobka.

Przeciez nie bede udawac, ze ona byla jedynie niewychowana i przyglupia, choc nie watpie ze czesc ksenofobow taka jest🤷🏻‍♀️
                            • azalee Re: Lady Susan Hussey 02.12.22, 13:59
                              boogiecat napisała:

> Niewychowana baba, ktora zapytala mnie o bycie Czeszka, chamskim i wrogim tonem
                              > ledwo po wybaknieciu « Dzien dobry », w sytuacji w ktorej nie bylo absolutn
                              > ie
                              miejsca na rozmowe o pochodzeniu, i w ktorej bylam od baby w jakis sposo
                              > b zalezna, jest prawdopodobnie ksenofobka.

Dla mnie tez Twoje oskarzenie jest nieco na wyrost. Czesi nie sa jakas liczna grupa we Francji, nie wydaje mi sie zeby wzbudzali wrogie uczucia (za to Polacy czy Rosjanie jak najbardziej).
                              Moze ja po prostu chlop dla Czeszki zostawil, albo miala ekipe Czechow ktora jej zawalila remont, skojarzyla akcent i tak palnela.
                              Za posadzenie o bycie Czeszka bym sie nie obrazala, zbyt to precyzyjne zeby bylo rzucone zlosliwie (za to o Rosjanke juz tak)
                              • boogiecat Re: Lady Susan Hussey 02.12.22, 19:11
                                O czym ty mowisz?🤨😀 Nigdy w zyciu bym sie nie obrazila za « posadzenie » o bycie ktorakolwiek narodowoscia i wogole nie to bylo chamskie/ksenofobiczne ze strony tamtej babki, ze powiedziala ze jestem akurat Czeszka. Mogla byla zapytac « Jestes Szwajcarka/Amerykanka/Angielka/Szwedka/Wloszka? », a byloby to rownie nie na miejscu, chamskie, wrogie i pogardliwe z powodow, ktore opisalam. Zupelnie niewazne tu sa powody, dla ktorych babka akurat rzucila Czeszka.

Nigdy tez nie spotkalam sie z wrogoscia wobec Polakow, jedynie ze stereotypami z dudy. Z mojego punktu widzenia Polacy sa we Francji bardzo lubiana imigracja.
                                • chococaffe Re: Lady Susan Hussey 02.12.22, 19:13
                                  off top - jedna z moich ulubionych Francuzek ma matkę Czeszkę. A lubię ją bo łączy lekkość i konkret (ogarnia, organizuje itd a nie tylko gada)