Dodaj do ulubionych

cilantro = kolendra?

IP: *.ds3.agh.edu.pl 08.05.11, 18:10
witajcie,tak się zastanawiałam, czy cilantro to po prostu kolendra?
będąc w usa,kupiłam w meksykańskim supermarkecie guacamole do którego dodane było cilantro. wyguglałam sobie że to natka kolendry ale kosztując kolendrę w polskim supermarkecie doszłam do wniosku że to kompletnie coś innego! czy to kwestia jakości supermarketowej polskiej kolendry czy to rzeczywiście jest coś innego?
Obserwuj wątek
        • znana.jako.ggigus Re: robimy tak: 08.05.11, 18:52
          Eryngium foetidum
          From Wikipedia, the free encyclopedia
          (Redirected from Culantro)
          For Cilantro, see Coriander.
          Culantro
          Eryngium foetidum leaves
          Scientific classification
          Kingdom: Plantae
          (unranked): Angiosperms
          (unranked): Eudicots
          (unranked): Asterids
          Order: Apiales
          Family: Apiaceae
          Genus: Eryngium
          Species: E. foetidum
          Binomial name
          Eryngium foetidum
          L.

Eryngium foetidum is a tropical perennial and annual herb in the family Apiaceae. It is native to Mexico and South America but is cultivated worldwide. In the United States, where it is not well known, the name culantro sometimes causes confusion with Coriandrum sativum (also in Apiaceae), the leaves of which are known as cilantro, and which culantro is even said to taste like.[1]
    • ania_m66 Re: cilantro = kolendra? 08.05.11, 18:44
      kolendra jest ta sama, ta w meksyku byla pewnie troche aromatyczniejsza, ale zareczam ci, ze wielkich roznic nie ma.
      jadlas guacamole z kolendra, a ja mysle, ze oprocz koledry byl w niej kumin, odrobina czosnku, sok z limonki i dlatego smakowala jak smakowala.
      poza tym moze niechcaco zle oznakowano doniczke w polskim supersamie? i byla to np trybula?
      kolendra ma smak lekko "mydlany" ;)
    • roseanne Re: cilantro = kolendra? 08.05.11, 23:21
      jedyna mi znana kolendra to tawww.google.ca/search?q=cilantro&hl=en&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=6QjHTZ_aOcPUgQeTpNDKBA&ved=0CEwQsAQ&biw=1280&bih=685
      en.wikipedia.org/wiki/Coriander
        • Gość: sylwia Re: cilantro = kolendra? IP: *.ds3.agh.edu.pl 09.05.11, 07:34
          no,tak,rzeczywiście,roślina na zdjęciach to to co skubałam w meksykańskim supermarkecie :P
          jestem zszokowana różnicą,tamto było niezwykle aromatyczne,smak był dość ostry,wyrazisty,nie do pomylenia z niczym.
          polską kolendrę można sobie darować,nie umywa się do tamtego.zwykła zielenina bez smaku i aromatu.
          szkoda...
          • ania_m66 Re: cilantro = kolendra? 09.05.11, 09:11
            przepraszam teraz, ale ktora?
            ta "normalna" kolendra, czy to cos z dlugimi, lancowatymi liscmi, ktore nazywa sie podobnie jest tym, ktore skubalas w meksyku?
            bo ten "ostry" smak ma wlasnie "wietnamska mieta", czyli to drugie, ktore nie jest kolendra, uzywane zreszta namietnie w kuchni wietnamu, birmy i laosu.
      • gola.baba Re: cilantro = kolendra? 09.05.11, 16:01
        roseanne napisała:

> jedyna mi znana kolendra to tawww.google.ca/search?q=cilantro&hl=en&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=6QjHTZ_aOcPUgQeTpNDKBA&ved=0CEwQsAQ&biw=1280&bih=685
        > en.wikipedia.org/wiki/Coriander

Cilantro=kolendra=właśnie to, co na zdjęciach. Co prawda nie mieszkam w Meksyku, ale tuż za miedzą, zakupy robię w meksykańskich sklepach i tak właśnie ona wygląda. Tych lancetowatych liści dotąd nie widziałam. Kolendra jest aromatyczna, jeżeli jest świeża. Często sprzedają bardzo duże pęczki, nie na moje moce przerobowe, więc zamrażam i to już nie to samo, niestety.
    • linn_linn Re: cilantro = kolendra? 09.05.11, 10:39
      Ze mnie ogrodnik zaden, ale:
      - np. bazylia ma 60 gatunkow, kolendra pewnie tez duzo
      - koperek zasiany w Polsce i z tych samych ziaren we Wloszech ma niestety inny zapach: z niekorzyscia dla tego wloskiego
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka