Dodaj do ulubionych

Idee Napoleona

22.09.18, 22:22
Idee Napoleona naturalnie wielkie, ale właściwie jakie? Co Napoleon dał Francji, Europie, światu? Co tak fascynowało Rzeckiego w Napoleonie i nakręcało jego entuzjazm dla dynastii jak sądzicie?
Obserwuj wątek
  • sayoasiel Re: Idee Napoleona 29.09.18, 13:12
   Moja odpowiedź będzie rozczarowująca : po prostu wychowanie. Dla małego Ignacego Napoleon, genialny dowódca był takim Supermanem i to mu zostało z dzieciństwa. Ignacy jest przedstawiany jako naiwny romantyk, więc wszystko się zgadza. Wierzył w wielkie serce dowódcy i jego wielką moc sprawczą, a jak było naprawdę, cóż, wiemy. Przede wszystkim, musiał w kogoś wierzyć.
   • jadwiga1350 Re: Idee Napoleona 03.02.19, 14:53
    Dla małego Ignaceg
    > o Napoleon, genialny dowódca był takim Supermanem i to mu zostało z dzieciństwa
    > . Ignacy jest przedstawiany jako naiwny romantyk, więc wszystko się zgadza.

    To, że nasz romantyczny Ignaś wierzył w Napoleona, to nic jeszcze dziwnego. Ale że taki egoista i cynik jak Julian Sorel wielbił tę postać?
    Trzymał pod materacem portret cesarza i rozmyślał do czego by doszedł w wojsku pod Napoleonem. Przez głowę mu nie przeszło, że mógł zamarznąć pod Moskwą i tyle byłoby tej kariery. I paradoksalnie jako poddany Burbonów może spokojnie robić karierę i uwodzić kobiety.
    • apersona Re: Idee Napoleona 05.08.19, 22:02
     Napoleon to dopiero zrobił karierę, mały Julianek chciał iść w jego ślady.
     • jadwiga1350 Re: Idee Napoleona 27.02.22, 09:54
      apersona napisała:

      > Napoleon to dopiero zrobił karierę, mały Julianek chciał iść w jego ślady.

      I mały Julianek wysoko zaszedł. Syn cieśli miał poślubić margrabiankę. I to nie w czasach chaosu, rewolucji, przemian, ale w spokojnym, zhierarchizowanym świecie.
  • jadwiga1350 Re: Idee Napoleona 03.02.19, 14:39
   Idee Napoleona nie miały dla Rzeckiego żadnego znaczenia, tak jak i dla innych Polaków. Napoleon budził podziw, bo(przynajmniej do czasu)zwyciężał zaborców. Wszyscy wiedzieli, że odzyskamy niepodległość dopiero po klęsce trzech wrogów.

   Jak to pisał Wybicki: "dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy". I to było ważne. A nie jakiś tam kamień z Rosetty czy jakiś tam Kodeks Napoleona.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka