Dodaj do ulubionych

Wegetarianizm a karmienie piersią.

07.07.08, 22:34
Cześć, co myślicie o karmieniu piersią noworodka przez matkę,która
nie je mięsa, ani jego przetworów.Czy dziecko będzie odpowiednio
odżywione, czy otrzyma wszystkie składniki odżywcze (np.żelazo i
wit.B6), i czy sama karmiąca nie zapadnie na zdrowiu na jarzynkach i
owocach?
Obserwuj wątek
    • marouder.eu Re: Wegetarianizm a karmienie piersią. 07.07.08, 23:13
      Kwestia zbilansowania diety po prostu..mleko pijasz, jesz jajka?
    • snajper55 Re: Wegetarianizm a karmienie piersią. 08.07.08, 00:13
      awahandziuk napisała:

      > czy sama karmiąca nie zapadnie na zdrowiu na jarzynkach i owocach?

      Zależy na jakich jarzynkach i jakich owocach. Najtrudniej będzie pewnie z
      żelazem, gdyż żelazo pochodzenia roślinnego jest trudno przyswajalne. Będziesz
      musiała kontrolować jego poziom.

      S.
      • brumbak Re: Wegetarianizm a karmienie piersią. 08.07.08, 14:25
        snajper55 napisał:

        >
        > Zależy na jakich jarzynkach i jakich owocach. Najtrudniej będzie pewnie z
        > żelazem, gdyż żelazo pochodzenia roślinnego jest trudno przyswajalne. Będziesz
        > musiała kontrolować jego poziom.
        > ..........
        ach , coż za troska zjadacza mięska :)))

        z żelazem w diecie vege nie ma żadnego problemu
        zobacz np.
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=36&w=81337819&a=81860155
        a kontrola poziomu hemoglobiny w okresie ciąży czy karmienia to w
        dzisiejszych czasach rutyna dla wszystkich, także dla jadających mięso gdyż
        przyczyny obniżenia poziomu hemoglobiny bywają różne

        o żelazie było wielokrotnie na forum
        • snajper55 Re: Wegetarianizm a karmienie piersią. 04.08.08, 10:37
          brumbak napisał:

          > z żelazem w diecie vege nie ma żadnego problemu

          Nieprawda. Z żelazem mogą być problemy w każdej diecie. I tej wegetariańskiej, i
          tej normalnej. Zależy od tego jakie produkty się zjada. Natomiast w diecie
          wegetariańskiej łatwiej o problemy z żelazem z oczywistej przyczyny. Z powodu
          usunięcia z jadłospisu tych produktów, które są najbogatsze w żelazo.

          S.
    • martvica Re: Wegetarianizm a karmienie piersią. 08.07.08, 09:55
      Moja siostra wykarmiła dwójkę. Żyje, dzieci też. I mają się nieźle :o)
      Kwestia zbilansowania diety i sprawdzania od czasu do czasu czy wszystko OK.
      Na wegedzieciak.pl nie ma nic o wegetariańskiej ciąży i karmieniu?
      • idaaa3 Re: Wegetarianizm a karmienie piersią. 09.07.08, 11:28
        Tez zastanawiam sie nad karmieniem piersia na diecie wegetarianskiej. Za kilka tygodni rodze, i o ile nie martwilam sie, o prawidlowa diete w czasie ciazy - bo w ciazy mozna jesc wszystko, o tyle martwie sie co jesc po urodzeniu. W okresie karmienia nie powinno sie jesc roslin straczkowych ze wzgledu na kolki dziecka i dzialanie alergizujace. Moze sie okazac, ze mleko rowniez alergizuje. Jednoczesnie zapotrzebowanie na bialko w okresie karmienia jest, z tego co wiem, jeszcze wieksze w okresie karmienia niz w ciazy. Szukam teraz jakiegos dietetyka / lekarza ktory zna sie na tym albo jakies ksiazki na temat. Moze znacie kogos takiego?
        • falafala Re: Wegetarianizm a karmienie piersią. 13.07.08, 17:35
          >W okresie karmienia nie powinno sie jesc roslin straczkowych ze wzgledu na
          kolki dziec
          > ka i dzialanie alergizujace. Moze sie okazac, ze mleko rowniez alergizuje.

          Czy ty przypadkiem nie panikujesz??? nie zartuj, w okresie karmienia piersia
          mozna i nalezy jesc wszytsko, wyrzucanie z diety czegos, "na wszelki wypadek",
          badz dlatego, ze "wiesc gminna tak niesie" jest nieroztropne i glupie.
          Nie szukaj klopotow zanim ich nie bedzie, wiekszosc problemow z niemowlakami w
          pierwszych miesiacach wynika z faktu, ze po prostu niemowlaki takie sa, a nie z
          tego co je matka karmiaca piersia. Nawet rzeczywiscie alergiczne dzieci potrafia
          nie reagowac na alergeny z mleka, bo ich jest mala ilosc. Jezeli sama jestes
          alergiczka, to nie jesz tego co nie mozesz, slady bialka z mleka krowiego w
          twoim mleku nie wywolaja alergii u dziecka, ktore jej nie posiada ;-)
          • nie_wiem_nie Re: Wegetarianizm a karmienie piersią. 17.07.08, 13:19
            nie jestem wegetarianką, chociaż mięsa prawie nie jem, wolę warzywa,
            makarony, kluski, w czasie karmienia powinno się jeść wszystko,
            jeżeli wystąpią ewentualne reakcje alergiczne u twojego dziecka,
            zauważysz je i wtedy będziesz mogła wykluczyć dany składnik ze
            swojego pożywienia,
            • lellapolella Re: Wegetarianizm a karmienie piersią. 17.07.08, 14:46
              Zdecydowanie przychylam się do głosu falafali... Osobiście
              wykarmiłam dwójkę dzieci, są już dorosłe, żyją i są zdrowe:))
              Znajoma, też wegetarianka, karmiła piersią prawie dwa lata, nie było
              żadnych problemów.
        • poughkeepsie dobre podejście 27.08.08, 07:51
          idź do lekarza niech Ci da zalecenia. Bardzo dużo białka, dużo więcej niż mięso
          ma amarantus.
          • snajper55 Re: dobre podejście 27.08.08, 10:46
            poughkeepsie napisała:

            > Bardzo dużo białka, dużo więcej niż mięso ma amarantus.

            I co z tego ? Nie chodzi o ilość białka, ale proporcje aminokwasów, które w
            białku roślinnym są całkiem inne niż potrzeby ludzkiego organizmu. Stąd przewaga
            pełnowartościowego białka zwierzęcego nad niepełnowartościowym roślinnym.

            S.
            • tlenek_wegla Alez ona androny plecie, snaper 28.08.08, 15:38

              Kazde dziecko wie, ze rosliny sredio w 50-60 procentach skladaa sie z celulozy -
              podstawowego skladnika kazde roslinne komorce.

              Jak pamietam z tego co mnie uczono, to celuloza est polisacharyem, ktory nie
              jest trawiony przez czlowieka.

              Z kolei miesko , ktore jemy to z reguly miesnie. A te jak wiadomo skladaja sie z
              wlokienek kurczliwych, ktore zbudowane sa z dwoch bialek - miozyny i aktyny.
              Ijest ich duuuuuuuuzooo. Wypelniaa praktycznie kazda dostepna przestrzen w komorce.

              Wiec prosze nie wprowadzac ludzi w blad.
              • brumbak Ależ on androny plecie, pough 28.08.08, 17:18
                tlenek_wegla napisała:

                >
                > Kazde dziecko wie, ze rosliny sredio w 50-60 procentach skladaa sie z celulozy
                podstawowego skladnika kazde roslinne komorce.
                >......
                ale Ci nakładli do głowy bzdur w Bractwie :))))

                co do wartości odzywczcych róznych produktów ( w tym roslinnych radze
                korzystać z fachowych źródeł) np:

                www.nutritiondata.com/tools/nutrient-search
                • tlenek_wegla Re: Ależ on androny plecie, pough 28.08.08, 18:03
                  Widze, ze lubisz polemizowac z faktami.


                  Nie twierdze, ze rosliny nie maja wartosci odzywczych. Ja dyskutuje z
                  kontrowersyjnym zdaniem, ze rosliny maja wiecej bialka niz mieso (czyli miesnie
                  zwierzat)

                  Trzymaj sie prosze tematu i nie wyrywaj moich wypowiedzi z kontekstu.

                  Co do faktow dotyczacych skladu komorki roslinnej:

                  www.plantcell.org/
                  Milej lektury.
                  • brumbak Re: Ależ on androny plecie, pough 28.08.08, 18:47
                    tlenek_wegla napisała:


                    > Nie twierdze, ze rosliny nie maja wartosci odzywczych. Ja dyskutuje z
                    kontrowersyjnym zdaniem, ze rosliny maja wiecej bialka niz mieso (czyli miesnie
                    > zwierzat)
                    >
                    > Trzymaj sie prosze tematu i nie wyrywaj moich wypowiedzi z kontekstu.
                    > ................\
                    >
                    ????????????
                    pcrzeczytaj jeszcze raz co napisałeś w poście wyżej:
                    Kazde dziecko wie, ze rosliny sredio w 50-60 procentach skladaa sie z celulozy -
                    podstawowego skladnika kazde roslinne komorce.
                    Z kolei miesko , ktore jemy to z reguly miesnie. "

                    sugerujesz jakoby dieta weganska ( tylko roslinna) zawierała 50-60% celulozy
                    a to nieprawda
                    każde choc w miarę rozgarnięte dziecko w szkole podstawowej wie
                    że tak nie jest

                    co do mieska to tez się mylisz
                    - miesko swini to średnio w 50% 0 % tłuszcz a nie mięsnie
                    - wiekszośc wędlina na rynku ma tez tyle tluszczu

                    np.
                    Wieprzowina kl. II A - zawartość tłuszczu szacuję na 20%,
                    wyliczam - 4.82 kg X 20% dzielone na 100 = 0,96kg.
                    Wieprzowina kl II B - bardzo tłusta, zawartość tłuszczu ok. 60%, ponieważ będzie
                    mielona razem z tłuszczem podgardlem i tłuszczem twardym z łopatki na siatce 6 mm,
                    3,12 kg X 60% = 1,87 kg tłuszczu.
                    Wieprzowina kl III - zawartość tłuszczu ok.20%
                    2,76 kg X 20% = 0,55 kg. tłuszczu.
                    Podgardle wieprzowe dość mocno okrojone z mięsa, więc zawartość tłuszczu w nim
                    szacuję na 80% i wyliczam tłuszcz:
                    2,18 kg X 80% =1,74 kg.
                    • tlenek_wegla Re: Ależ on androny plecie, pough 29.08.08, 10:19
                      Sciana komorkowa to skladnik kazdej komorki roslinnej. Jej udzial w masie
                      komorki moze sie wahac od 30-90% (komorki dzielace sie maja cienkie sciany np
                      lyko, z kolei komork wchodzace w sklad sklerenchymy nawet 90% np komorki
                      kamienne). Srednio w roslinach sciana komorkowa zajmuje okolo 40-50% masy
                      komorki. Glownym skladnikiem sciany komorkowej jest celuloza. Pozniej pektyny,
                      substancje inkrustujace, adkrustujace itp....

                      Wiec jezeli 40%-50% komorki roslinnej to sciana, a ta glownie sklada sie z
                      celulozy, to oznacza, ze w diecie kzdej osoby, ktora zjada tylko rosliny
                      celuloza stanowi 50% masy pozywienia.
                      To sa FAKTY! Quod erat demonstrandum.
            • brumbak Re: dobre podejście 28.08.08, 17:16
              snajper55 napisał:

              > I co z tego ? Nie chodzi o ilość białka, ale proporcje aminokwasów, które w
              białku roślinnym są całkiem inne niż potrzeby ludzkiego organizmu. Stąd przewaga
              > pełnowartościowego białka zwierzęcego nad niepełnowartościowym roślinnym.
              .....
              oj snajper, snajper,
              już tyle razu wyjaśniano to na forum

              po raz kolejny zapodaję stosowne informacje:
              # Protein: You don't need to eat foods from animals to have enough protein in
              your diet. Plant proteins alone can provide enough of the essential and
              non-essential amino acids, as long as sources of dietary protein are varied and
              caloric intake is high enough to meet energy needs.
              # Whole grains, legumes, vegetables, seeds and nuts all contain both essential
              and non-essential amino acids. You don't need to consciously combine these foods
              ("complementary proteins") within a given meal.
              www.americanheart.org/presenter.jhtml?identifier=4777
              informacja dodatkowa dla snajpera: american heart assocation nie jest
              organizacją wegetaraińską


              • snajper55 Re: dobre podejście 28.08.08, 17:37
                Piszesz całkowicie nie na temat. Twój post nie ma żadnego związku z moim. Może
                po prostu napisz, z którym moim zdaniem się nie zgadzasz. Jeśli się nie zgadzasz.

                "I co z tego ? Nie chodzi o ilość białka, ale proporcje aminokwasów, które w
                białku roślinnym są całkiem inne niż potrzeby ludzkiego organizmu. Stąd przewaga
                pełnowartościowego białka zwierzęcego nad niepełnowartościowym roślinnym."

                S.
                • brumbak Re: dobre podejście 28.08.08, 18:37
                  snajper55 napisał:

                  > Piszesz całkowicie nie na temat. Twój post nie ma żadnego związku z moim. Może
                  > po prostu napisz, z którym moim zdaniem się nie zgadzasz. Jeśli się nie zgadzas
                  > z.
                  >
                  > "I co z tego ? Nie chodzi o ilość białka, ale proporcje aminokwasów, które w
                  > białku roślinnym są całkiem inne niż potrzeby ludzkiego organizmu. Stąd przewag
                  > a
                  > pełnowartościowego białka zwierzęcego nad niepełnowartościowym roślinnym."
                  > ................
                  piszesz w kółko to samo - przecież jest tasiemcowy wątek na forum z tymi
                  twoimi bajdurzeniami na temat " niepełnowartościowego" białka roslinnego i
                  sugerowaniem jakoby dieta bez białek zwierzęcych w jakimkolwiek stopniu
                  byla niepełnowartościowa w zakresie białka

                  chyba sam nie rozumiesz co piszesz i co czytasz

                  napisz jasno o co ci chodzi - oprócz czepiania się :)))
                  >
                  • ania_m66 brumbaku, jak rozumiem temat 28.08.08, 18:41
                    karmienia piersia znasz oczywiscie z autopsji...
                    przyznaj sie, ile dzieci tak wykarmiles?
                    • brumbak Re: brumbaku, jak rozumiem temat 28.08.08, 18:52
                      ania_m66 napisała:

                      > karmienia piersia znasz oczywiscie z autopsji...
                      > przyznaj sie, ile dzieci tak wykarmiles?
                      ............
                      nie - ale podobno tlenek węgla i snajper tak

                      dlaczego ich się nie spytasz ? :))))

                      P.S. temat karmienia piersią dotyka teamtu zdrowego wegetariańskiego
                      odżywiania i w tym zakresie sie wypowiadam
                  • snajper55 Re: dobre podejście 28.08.08, 21:53
                    I znów nic na temat...

                    S.
              • tlenek_wegla Re: dobre podejście 28.08.08, 18:05

                Tylko nie kazdy jest w stanie zjesc 5 kilo kartofli, 2 kg fasoli i kilogram ryzu
                na obiad*, zeby zbilansowac w odpowiedni sposob diete :)

                O przystawkach nie wspomne...


                *Ilosci przesadzone, ale wyolbrzymoenie ma zobrazowac problem, ze zbilansowaniem
                diety chociazby pod wzgledem aminokawasow.
    • ontarian Re: Wegetarianizm a karmienie piersią. 17.07.08, 17:51
      awahandziuk napisała:

      > odżywione, czy otrzyma wszystkie składniki odżywcze (np.żelazo i
      > wit.B6),
      szyne kolejowa niech se zje, jak jej mieso nie pasi
    • seth.destructor Re: Wegetarianizm a karmienie piersią. 17.07.08, 22:55
      Jak przezyje pierwsze pol roku, to mu sie nic nie stanie.
    • maiamalinowska Re: Wegetarianizm a karmienie piersią. 03.08.08, 23:31

      Hinduski sa wegetariankami maja zdrowe i piekne dzieci
      • snajper55 Re: Wegetarianizm a karmienie piersią. 04.08.08, 10:38
        maiamalinowska napisała:

        > Hinduski sa wegetariankami maja zdrowe i piekne dzieci

        Od kiedy ???

        S.
      • ania_m66 maiumalinowska, rozbawilas mnie do lez 27.08.08, 12:33
        "Hinduski sa wegetariankami maja zdrowe i piekne dzieci"
        smiertelnosc niemowlat w polsce 6 na tysiac.
        w indiach 63 na tysiac.
        wnioski moga wyciagnac sobie panie pragnace karmic piersia i wychowywac maluszki
        na wegan.
        stacje intensywnej opieki noworodkow w niemieckich szpitalach sa pelne dzieci
        tak "troskliwych" mamus. pokazano to tu w programie PROPAGUJACYM wegetarianizm z
        prosba, aby bez wnikliwej konsultacji i stalej, czestej kontroli
        lekarza-dietetyka bron boze w takie eksperymenty na wlasnych dzieciach sie nie
        bawic.
    • wredna.i.bez.serca Re: Wegetarianizm a karmienie piersią. 25.08.08, 16:15
      Myślę, że taka mama powinna jednak pomyśleć bardziej o dziecku i dostarczać
      sobie samej składników odżywczych. I wzbogacać pokarm ;)
    • tlenek_wegla Wszystkim karmiacym mamom polecam: 29.08.08, 10:07
      books.nap.edu/openbook.php?record_id=1577&page=153
      Zapoznajcie sie z tym materialem. Tylko czesc dostepna jest on-line, ale jest to
      godna polecenia lektura.
      • brumbak Re: Wszystkim karmiacym mamom polecam: 29.08.08, 20:36
        tlenek_wegla napisała:

        > books.nap.edu/openbook.php?record_id=1577&page=153
        > Zapoznajcie sie z tym materialem. Tylko czesc dostepna jest on-line, ale jest t
        > o
        > godna polecenia lektura.
        ...............
        a na coż niby mamy zwrócić uwagę w tym opracowaniu - twoim zdaniem

        przeczytałem wnioski z tego opracowania i nie znalazłem nic szczególnego

        ale jesli tak zachęcasz do zapoznania to zapewne z jakiegos konkretnego powodu


        • tlenek_wegla Re: Wszystkim karmiacym mamom polecam: 29.08.08, 21:09

          Jest to bardzo dobrze napisana ksiazka. Opisuje potrzeby organizmu matki i
          dziecka w okresie karmienia.

          Wnioski wyciagnij sam po przeczytaniu.
          • brumbak111 Re: Wszystkim karmiacym mamom polecam: 10.11.08, 15:50
            tlenek_wegla napisała:

            >
            > Jest to bardzo dobrze napisana ksiazka.
            ..........
            to może lepiej jakąś powieść :)))


            Opisuje potrzeby organizmu matki i
            > dziecka w okresie karmienia.
            /////////
            opisanie potrzeb niewiel daje i jest nieprzydatne
            ważne - jak te potrzeby spelnic
            jest tam coś o tym - skoro polecasz :)))
    • tlenek_wegla Re: Wegetarianizm a karmienie piersią. 29.08.08, 10:44

      A maternal vegetarian diet in pregnancy is associated with hypospadias
      K. North, J. Golding
      BJU International
      Volume 85 Issue 1, Pages 107 - 113

      Polecam takze nastepujace posty:
      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=353&w=83087968&a=83985428
      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=353&w=83087968&a=83985638
      Dla osob znajacych angielski:
      www3.interscience.wiley.com/cgi-bin/fulltext/118606854/PDFSTART
      oraz

      www3.interscience.wiley.com/cgi-bin/fulltext/118783705/PDFSTART
    • majufes Re: Wegetarianizm a karmienie piersią. 11.09.08, 20:15
      Spokój , odpoczynek , lekka praca , dużo wody z zewnątrz i do picia ,koniecznie
      regularne posiłki obfitujące w zboża , orzechy , świeże i suszone owoce kasze
      oraz niełączone z owocami warzywa , spożywane 2 do 3 razy dziennie(obfite bogate
      w cukry śniadania , warzywne obiady i lekkie kolacje-posiłki bez popijania do 2
      godzin), koniecznie świeże powietrze i zaufanie nastawiające umysł i serce że
      wszystko będzie dobrze przyniesie 100% zdrowie twemu maleństwu!!!

      ----
      Chętnie służę radą w sprawach zdrowia

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka