Dodaj do ulubionych

ważne - pytanie o sikanie!

04.09.08, 15:31
dziewczyny, proszę o wypowiedzi i rady w temacie sikania. Chodzi o Krysię,
która od dwóch tygodni jest w nowym domu i ... sika pani do łóżka. Boję się,
że dziewczynie skończy się cierpliwosć. Dzis dostałam od niej meja, którego
wklejam poniżej:

"Co u Krysi?
Krysia ma się dobrze. Je jak szalona, wiec to jest chyba dobra oznaka.
Nadal niezbyt chętnie idzie na rece. Staram sie ja troszke na sile
przytrzymac, czasem zdaje to egzamin, a czasem nie. Mam nadzieje, ze kiedys w
koncu sie przekona.

Mam pytanie dotyczace jej kuwetkowania.

Nie wiem dlaczego Kryska z uporem maniaka siusia mi w lozku. Zaczynam sie
niepokoic.
Pierwszy tydzien bylo super, zalatwiala sie do kuwety bez zadnego problemu. Ma
czasem takie dni np. wczoraj, ze nie z gruchy ni z pietruchy zalatwi sie w
lazience na dywaniku lub w garderobie.
jednak najgorsze jest jej sikanie do lozka. W tej chwili zaslaniam cale lozko;
kładę folie, na to koc, a w nocy jeszcze prześcieradło. Jest to dosc
uciazliwe, bo tylko 2 razy udalo mi sie ja zlapac na goracym uczynku i zaniesc
do kuwety. Wiekszosc razy robi to kiedy ja spie.
Czy tak bylo wczesniej?
Jak mozne jej tego oduczyc?
Wszyscy zalecaja, zeby kota zaniesc do kuwetki, ale w momencie kiedy zaczyna
siusiac. W nocy jest to bardzo utrudnione.
Nie wiem jak sobie z tym poradzic.
Myslalam, ze na poczatku demonstruje mi swoje niezadowolenie, ze teraz spedza
tyle czasu sama, jednak to juz troszke trwa i powinna sie przyzwyczaic do
takiego stanu rzeczy.
Prosze napisz jak to bylo wczesniej. No i czy masz jakies sposoby na takie
problemy."

tyle mejla. Krysia wczesniej czasem sikala do łóżka ale jak to mały kotek,
normalnie. Z każdym dniem robiła to coraz rzadziej...
Co poradzić? Pomóżcie.
Obserwuj wątek
    • kotapsota Re: ważne - pytanie o sikanie! 04.09.08, 16:03
      Misia siusiała mi na łóżko, jako odpowiedź na nową kotkę, która się
      pojawiła. To było ewidentnie stresowe.
      Jak kotka zniknęła-sikanie skończyło się.
      Istnieje jeszcze mozliwośc jakiejś choroby?
      Pozdrawiam
      Na pewno mądzrejsze kotoluby sie wypowiedzą.
      • biljana Re: ważne - pytanie o sikanie! 04.09.08, 16:13
        stresem z pewnością było przybycie do nowego domu i całkowita zmiana w życiu.
        Nowa pańcia Krysi chodzi do pracy, wiec Krysia zostaje sama na co najmniej 8
        godzin. Wczesnej nigdy tyle sama nie była. Zostawała na góra 2-3 godzinki. No
        ale to już minęło ponad dwa tygodnie, w zyciu tak malego kota to dlugo, powinna
        sie przyzwyczaic, ze jest w nowym miejscu...
        Choroba? nie sadze. Ona je, bawi sie itp. Wet ja widzial,badal, szczepił. Nie
        wiem co to moze byc. Martwię się o nią.
      • wladziac Re: ważne - pytanie o sikanie! 04.09.08, 16:18
        ja to odbieram jako stres,to że na początku załatwiała się do
        kuwety może kojarzyła sobie z czasową zmianą ale pobyt się
        przedłuża i jakoś jej to nie pasuje,za mało czasu zostało poświęcone
        na przyzwyczajenie jej do nowych warunków i wskazywanie gdzie jest
        kuweta ponownie,może czegoś się boi- zostawać sama,to jeszcze
        maleństwo,branie na ręce na siłę to nie jest dobre niektóre koty
        tego nie lubią i to bardzo,nigdy tego nie robię,myślę że czuje się
        samotna,pozdrawiam
    • salma75 Re: ważne - pytanie o sikanie! 04.09.08, 16:18
      KONIECZNIE złapać jej mocz i dać do zbadania. To pierwsza rzecz jaką powinno się
      zrobić jeśli kotka posikuje poza kuwetą. W jakim ona jest wieku?
      • biljana Re: ważne - pytanie o sikanie! 04.09.08, 16:34
        Krysia jest to koteczka którą znalazłam w Galerii Mokotów potrąconą przez
        samochód. Taeraz ma jakieś 3 - 4 miesiące.
        • salma75 Re: ważne - pytanie o sikanie! 04.09.08, 16:38
          Zbadać jej mocz. To groszowe sprawy, a wiele może się wyjaśnić. Dopiero potem
          będziemy zastanawiali się czy posikiwanie to nie powód stresu jakiegoś.
          • wladziac Re: ważne - pytanie o sikanie! 04.09.08, 17:06
            jasne-badanie moczu może dużo wyjaśnić,ale jest pytanie przynajmniej
            dla mnie:Krysia jest tam dwa tygodnie tylko ile czasu zostało jej
            poświęcone żeby przyzwyczaiła się do nowych warunków i nowego
            otoczenia bo to ten czas się liczy
          • orchidka77 Re: ważne - pytanie o sikanie! 04.09.08, 17:24
            Stres, jakim z pewnością jest zmiana domu, może spowodować u kota zmianię PH moczu, w wyniku czego siusianie zaczyna sprawiać ból (szczypie). Często kot wtedy sika poza kuwetę.

            Proponuję zbadać mocz.
    • biljana Re: ważne - pytanie o sikanie! 04.09.08, 17:40
      muszę dziewczynie podsunąć parę propozycji rozwiązań. Czy oprócz zbadania moczu
      coś jeszcze przychodzi wam do głowy?
      Bardzo się martwię...
      • barba50 Re: ważne - pytanie o sikanie! 04.09.08, 18:21
        Mnie interesuje czy Krysia ma w nocy łatwy dostęp do kuwety. Może warto byłoby postawić dodatkową kuwetę w miejscu gdzie maluch śpi?

        Dzisiaj ewidentnie Gałka wierciła się w sypialni nad ranem, "chrzęściła" różnymi rzeczami, aż mąż wstał, otworzył drzwi, zszedł z nią razem do łazienki, a po załatwieniu w podskokach /starsza 9 letnia, prawie ślepa kotkasmile/ wróciła na górę bardzo z siebie zadowolona. Spała spokojnie do rana...
      • siliana1 Re: ważne - pytanie o sikanie! 04.09.08, 18:55
        2 kuwety - czasem kot chce 1 na siku, a 2 na kupe. moj tak mial
        przez chwile. ale u krysi to raczej stressad
    • siliana1 Re: ważne - pytanie o sikanie! 04.09.08, 18:53
      moj kot po przeprowadzce sikal mi do lozka, to bylo stresowe. dobry
      wet by doradzil, co robic.
    • siliana1 Re: ważne - pytanie o sikanie! 04.09.08, 19:03
      tu jest sporo wiedzy na ten temat:

      www.vetserwis.pl/kot_mocz.html
    • mary4 Re: ważne - pytanie o sikanie! 05.09.08, 07:44
      moje koty sikały w sypialni do łozka pod wpływem stresu jak zmieniły
      dom, za nim sie przyzwyczaiły na 100%, a jeden jak byl chory tzn
      zapowiadała sie choroba w jego przypadku niewyleczalna robaczyca i
      nasz wspólny horror...
      rozwiazanie dodatkowa kuweta w sypialni lub tam gdzie sika w łozko,
      z biegiem czasu bedzie mozna ja zabrac, a łożko zafoliować wink
      wiem jakie to wszystko upierdliwe ale cóż..
    • claire_de_lune Re: ważne - pytanie o sikanie! 05.09.08, 11:56
      cholercia. U nas zdarza sie to Feliksowi. Feliks sika do lozka
      najczesciej wtedy, gdy kuweta mu smierdzi, a takze czasem w
      sytuacjach "niewiadomodlaczego". Moze dobrze by zrobilo
      odseparowanie od lozka panci na jakis czas- zeby nie przyzwyczaila
      sie, ze jest to druga kuweta? Sprawdziloby sie oczywiscie pod
      warunkiem, ze sika tylko tam.
      • salma75 To nie tak! 05.09.08, 13:01
        Słuchajcie, martwi mnie to wszystko co piszecie... Od lat zajmuję się
        wyadoptowywaniem kotów, wielokrotnie spotkałam się z posikiwaniem kociastych.
        3/4 przypadków spowodowane było jakąś infekcją ukł. moczowego! Pierwszą rzeczą
        jaką wypadku sikania kota w miejscu innym niż kuweta powinno być zbadanie moczu
        zwierzaka, a nie gdybanie jaki to stres mógł wpłynąć na takie jego zachowanie.
        Dopiero po otrzymaniu wyników z laboratorium, jeśli okaże się, że są w porządku,
        możemy zająć się psyche kota.
        • orchidka77 Re: To nie tak! 05.09.08, 13:58
          Zgadzam sie w 100%. Najpierw badanie moczu i wykluczenie przyczyn chorobowych, a potem można sie zastanawiać nad przyczynami behawioralnymi.
          Z moich doświadczeń wynika, że takie posikiwanie prawie zawsze jest wynik choroby (często wywołanej stresem, ale jednak do leczenia farmakologicznego w pierwszej kolejności).
          • wladziac Re: To nie tak! 05.09.08, 14:04
            warto poczytać www.cztery-lapy.pl/index.php po wejściu na kocie
            forum można znaleźć punkty :kiedy mruczek unika kuwety;stres wrogiem
            kota;zwyczaje związane z kuwetą i wiele innych porad które mogą się
            Pani od Krysi przydać,pozdrawiam
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka