Forum Nauka i edukacja Ortografia
ZMIEŃ
      terminy

terminy

(11 wyników)
    • W terminie określonym w pkt 4 wykonawca stawi do dyspozycji zlecającego pojazd o parametrach określonych w pkt 2 na placu budowy na terenie zakładów BTS SUDETY SA w Jeleniej Górze.
    • Ja juz pomału tracę cierpliwość. Zobaczcie jakie ludzie rzeczy wypisują (to jest dokładnie skopiowane zdanie z umowy, którą ja, nie wiem jakim cudem, ale muszę przetłumaczyć): Zleceniobiorca i Zleceniodawca zobowiązują się do poufnego traktowania wszystkich w ramach stosunków umowy i każdorazowych zleceń pojedynczych zdobytych wiadomości dotyczących tajemnicy firmy i poufnych informacji każdorazowo innej strony czasowo nieograniczenie, także po terminie ważności umowy.
    • Tłumaczę na język obcy pewną umowę i mam problem z jednym zdankiem. Proszę, powiedzcie czy ono ma dla was sens, czy przypadkiem sobie nie przeczy? Bo ja mam wrażenie, że cos jest nie tak, bo jak może się termin przedłużyć o okres, w którym nie jest się w stanie czegoś wykonac, chyba powinno byc odwrotnie, co?, tzn. termin przedłuża się o okres, w którym jest się w stanie coś skończyć. "Zobowiązujące terminy przesuwają się o okres, w przeciągu którego Zleceniobiorca z przyczyn s...
    • Oto wielce charakterystyczny cytat z wyborczogazetowego działu Nauka (chyba z akcentem na NA): >>Badaczy interesowało, czy Rico ma zdolność "szybkiego kojarzenia" (ang. fast mapping)<< A więc wedle gazetowowyborczej autor słowa "szybkie kojarzenie" nie są wystarczająco jasne i trzeba je dodatkowo objaśnić w najbardziej słusznym języku. Pozdrawiam (ang. I heal you after) Jazzek
    • piar(10)

Czy zauważyliście nawiedzające nas fale mody używania pewnych słów, zdań? Były wszechobecny "pakiet", po tym, jak któryś z rządów zaproponował "pakiet ustaw" - wszystcy o wszystkim zaczęli mówić "pakiet tego i owego". Obecnie mamy "piar", co dla mnie jest szczególnie obrzydliwym zaśmiecaniem języka polskiego - mamy już zadomowioną "propagandę", "plotkę", "pomówienie" by skończyć na "fakcie prasowym". co Wy na to?
    • ostatnio czytalismy jakis artykul, w ktorym bylo zadnie. "..mezczyzna obcial sobie czlonek". cze nie powinno byc "..mezczyzna obcial sobie czlonka"? czy na pytanie kogo? co? mozne odpowiedziec czlonek ?? przepraszam za dziwne pytanie, ale prosze o jak najbardziej prawdziwa odpowiedz. ramzes:)
    • Na kazdym kroku widzimy babciulki chwalace sie swoim EKOLOGICZNYM jadłem. No i zapewne owe kobieciny same nie wiedza co mowia. Bo bledem jest mowic o EKOLOGICZNYCH wazywach. Dlaczego? Bo slowo 'EKOLOGICZNY' w odniesieniu do tego, co przyjazne dla srodowiska jest bledem!!! Dziwne ale prawdziwe. Powinnismy uwywac slowa 'SOZOLOGICZNY'. Tak, wlasnie 'SOZOLOGICZNY'. Tez sie zdziwilam ale taka jest prawda. Swoja droga ciekawe co by powiedziala taka przykladowa babcia na tekst: 'Ma pani ...
    • Chciałabym zapytać, czy prawidłowymi są formy: ghetto i ethos zamiast getto i etos? Spotkałam się z tym w literaturze, ale mam wątpliwość, czy nie są to archaizmy.
    • Czy powszechnie juz uzywane "catering, usługi cateringowe" mozna zastapic sensownym polskim tłumaczeniem?
    • pomimo tego, że nie jest to zagadnienie ortograficzne, liczę na odpowiedź.
    • Niestety potrafie wyjasnic tylko przez bardzo dlugie omowienie. Ten termin oznacza informatyczny ,,standard'' utworzony przez jakas pojedyncza firme i nieudostepniony publicznie. Na przyklad ASCII, czy JPEG sa standardami otwartymi -- zasada jest znana i kazdy moze budowac narzedzia ktore obsluguja odpowiednie pliki. Natomiast to, co produkuje MSWORD stanowi tajemnice firmy; jak ja jakis haker zlamie, to zaraz powstaje nowa wersja. DOCi sa ,,proprietary'' -- jak sie Microsofto...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się